Kicken als het foutloos gaat Dukes of Hazzard scheuren als vanouds PZC Vrolijke gedichten doen slechte bui snel verdwijnen GEBOEKT Voorproefjes uit nieuwe kinderboeken zaterdag 20 november 2004 illustraties Rotraut Susanne Berner, uit Al mijn later is met jou Op die zomeravond toen het Nederlands elftal zijn laat ste wedstrijd in Portugal ver loor, moest ook een groepje da mes en heren uit Vlaanderen en Nederland bekomen van een bijna onmogelijke opdracht. Ver gaderen over tweehonderd, bijna even mooie gedichten van dichters tussen 7 en 20 jaar is niet niks. Vorige week maakten ze eindelijk de winnaars van de Gouden Flits voor de mooiste ge dichten van 2004 bekend. Afgelopen maandag kon je in de ze krant lezen dat Anna de Bruy- ckere (16) uit Middelburg het met 'El tango argentino' nét niet gehaald heeft. Ze kreeg een Zil veren Flits voor: O hoe mijn tango danst! Twijfel jij dan twijfel ik Zet jij door dan zet ik je stap Buig jij af dan buigt mijn wil en zet zich naar jouw voegen O hoe mijn tango danst! Zet je schrap ik ben je rem Duw me weg ik trek je mee Leid - geleid - verleid - verblijd me door jouw lichaam Hoe ik jouw tango dans! Anna's gedicht was een van de tienduizenden gedichten die bij de Stichting Kinderen en Poëzie (SKEP), bij Doe Maar Dicht Maar en bij de Vlaamse schrijf- wedstijd Jeugd en Poëzie in de bus vielen. Uit die ongelooflijke hoeveelheid werden de tweehon derd mooiste gekozen. En op die warme dag in de zomer uit de allermooiste tenslotte de twee aller-allermooiste. In de leeftijdsgroep 7 tot 12 jaar won Renaat De Ruddere uit Be- selare (België) de Gouden Flits met een gedicht over zijn moe der: 'ik noem je/ zingende op- ruim-ster/ een lieve weerwolf/ in de stille nacht/ ik voel je/ zachter dan/ het zachtste washandje// ik noem je/ strelen de zonnecrème/ in mijn nek// geen andere mama/ dan jij Lotte Dodion (16) uit Montena- ken (België) kreeg in de catego rie 13 tot en met 20 jaar de Gou den Flits. Haar gedicht 'super man' is te lang om hier in zijn geheel af te drukken. Wil je we ten of de jury het bij het rechte eind had? Lees dan de bundel Straks zuig je de sterren op met alle gedichten (54) die tot op het laatste moment kans maakten op de mooiste prijs voor jonge dichters. Met de uitreiking van de Gou den, de Zilveren en de Bronzen Flitsen 2004 begon ook de Gou den Flits 2005. Om mee te kun nen doen moet je eerst meedoen aan de gedichtenschrijfwed strijd van SKEP voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Of aan Doe Maar Dicht Maar als je ouder dan 12 en nog 19 bent. Voor SKEP dringt de tijd: uiter lijk 26 november moet je inzen ding binnen zijn. Bij Doe Maar Dicht Maar kun je tot 1 februari insturen (meer informatie hier onder). Als er een prijs bestond voor de gedichtenbundel met de mooiste titel dan zou Al mijn later is met jou hoge ogen gooien. Edward van de Vendel vond hem in een gedicht van Kees Spiering, dat nu met nog 122 gedichten en versjes van zestig dichters te vin den is in een bloemlezing zoals je nooit eerder zag. Al mijn later is met jou ver scheen oorspronkelijk in het Duits, onder een andere titel en met andere gedichten. Wat bleef zijn de honderden tekeningen van Rotraut Susanne Berner - grappig, geestig en in stralende kleuren. Alleen maar kijken is al genoeg om ervoor te zorgen dat ook de droefste droogscheer der zich gekieteld voelt. En dan zijn er nog al die vrolij ke gedichten en versjes die zelfs je slechtste bui in een mum doen verdwijnen. Een klein deel er van verscheen nooit eerder in het Nederlands. Zoals 'Enne denne/ Dubbe denne/ Dubbe denne dalia/ Ebbe bebbe bembio/ Bio bio buff'En 'lich ting' van Ernst Jandl: 'dacht je dat je/ lechts en rinks/ niet dool de wal/ kunt haren?/ natuulrijk wer!' Van de dichters uit Nederland en Vlaanderen tref je tussen Frank Adam en Leendert Wit vliet onder anderen Annie M.G. Schmidt, Hans en Monique Ha gen, Toon Hermans, Wim Hof man, Geert de Kockere, Johan na Kruit, Joke van Leeuwen, André Sollie, Toon Tellegen en Willem Wilmink. Van zichzelf koos Edward van de Vendel vier gedichten, waaronder (natuur lijk) 'Gup' uit zijn bundel Super- guppie die dit jaar met de Wou tertje Pieterse Prijs bekroond werd en 'Oven' dat niet eerder gepubliceerd is. Jan Smeekens De Gouden Flits 2004: Straks zuig je de sterren op - Uitgeverij DiVers, €12,50. Edward van de Vendel en Rot raut Susanne Berner: Al mijn la ter is met jou - Uitgeverij Queri- do, €22,50. Voor informatie over de poëzie wedstrijden van SKEP, Doe Maar Dicht Maar en Jeugd en Poëzie: www.skep.nl, www.doemaardichtmaar.nl en www.jeugdenpoezie.be. Of vraag er op school naar. Waar stamp je Franse woordjes het best in je hoofd? Voor Anouk Kort (14) is het antwoord simpel: in een vrachtauto op de A58. Met moeder aan het stuur en het boek opengesla gen op het tafeltje achter de cabine is dit stukje huis werk pas de problème voor de vwo-studente. De paar den achterin tonen onder weg weinig interesse in de vorderingen van la patron ize. De route Lewedorp-Et- ten-Leur kunnen ze na al die wekelijkse ritten wel dromen. Hun les begint pas in de springbak, als trainer Jacques Neefs deze middag een stevig parcours voor schotelt. De Lewedorpse amazone reed als vierjarige al haar eerste rondjes in de bak. Stap pen, draven, galopperen, dat al les onder toezicht van mama. Twee jaar later maakte ze met Bugs Bunny haar eerste spron gen. „Voorzichtig beginnen, balkjes niet te hoog en dan maar oefenen, totdat het steeds beter gaat. Maar de basis van alles is toch de dressuur. Dan leert een pony of paard goed luisteren en gehoorzamen." Toch viel de keuze van Anouk niet op de dressuur, maar op het springen. „Springen is geinig om te doen. Steeds weer die uit daging om met je pony over die hindernis te komen en dan de kick als dat foutloos gaat. Even snel achterom kijken of het balk je blijft liggen en dan in galop naar de volgende hindernis." In de schuur achter het huis staan de beide wedstrijdpony's: Rintintin en Cannonball. „Met Cannonball ben ik dit jaar in 's-Heer Abtskerke Zeeuws kam pioen in de Z-klasse geworden. Een pony met een fel karakter. Veel spirit, dat ligt me wel. Een lieve, maar eigenzinnig pony." Anouk staat op dit moment een beetje in tweestrijd. „De tijd van pony's is eigenlijk voorbij. Je groeit er letterlijk bo venuit. De overstap naar paar- Anouk Kort: „De tijd van pony's is eigenlijk voorbij. De overstap naar paarden ligt voor de hand." den ligt dus voor de hand. Trou wens, daar ben ik ook al volop mee actief. In de stallen in Et- ten-Leur staan de paarden Ver di en Parodie al te trappelen van ongeduld." Kampioen Tijdens de ZK in augustus werd Anouk met Loday kampioen in de M-klasse. „De concurrentie was enorm. We stonden met drie ruiters in de barrage. Dan gieren de zenuwen best even door je keel. Eén fout kan dan fataal zijn. Gelukkig reed Lo day als een speer. Hij is lekker snel, er zit veel vermogen in en als je respect voor hem toont, gaat hij voor je door het vuur." Tijdens het Nederlands kam pioenschap in Ermelo werd Anouk met Loday 15de. „Foutje in de tweede omloop en dan kun je het schudden. Weet je, elk par cours is anders. Een sloot, een oxer, een driesprong, een muur; elke parcoursbouwer doet het op z'n eigen manier. Dat is ook het leuke: de wendingen, de aan loop, het aanzetten, het is elke keer anders. Dat vereist veel be hendigheid en techniek." Naast het berijden en de trainin gen is Anouk ook druk met de verzorging. „In deze tijd van het jaar krijgen de paarden een dik kere vacht. Zo hoort het ook, maar doordat ze tijdens trainin gen en wedstrijden doornat van het zweet zijn, lopen ze kans kou te vatten. Vandaar dat paar den vaak geschoren worden. Een heel karwei, met een baard ben je sneller klaar... Voor de kou krijgen ze dan een 'jas' aan." De komende weken staat een aantal wedstrijden voor de Pony Masters gepland. „Een serie meerdaagse wedstrij den in binnen- en buitenland. Ik heb al gereden in Eindhoven, in het Franse Deauville, in het Bel gische Hasselt en Nieuwpoort en in Zuidlaren. Ik sta nu op een derde plaats en de eerste tien in foto Willem Mieras de mdstand mogen op 12 de- cemer meedoen in de finale tij- denfumping Indoor Maas- trich Belangrijke wedstrijden, omdé je daar ook internationa le ervring op kan doen." Door aar prestaties heeft Anoulinmiddels een plaats ver overd i het Rabo talententeam. „Krijgk extra trainingen, start- plaatse voor leuke concoursen en clinis met topruiters, zoals onlangshet Anky van Gruns- ven. Zo oop ik ooit genoeg pun ten bij e:aar te rijden om toege laten te 'orden tot de Junioren internatinaal. Dan kun je na melijk oc. mee gaan doen aan Europesecampioenschappen en dat lijkt 15 echt magnifiek." Hans Segboer In het echt laat je het wel uit je hoofd om rond te bolderen in een Dodge Charger van 1969. Zo'n Amerikaanse gloe-gloe met achtcilinder motor en 420 pk slurpt liefst 3,2 liter kostba re benzine op elke kilometer. Maar een Playstation is geen benzinestation, dus kun je koste loos rondscheuren zodra je The Dukes of Hazzard eenmaal hebt aangeschaft. Het spelletje op basis van de oude tv-serie was er al in een eerdere generatie voor de PS1. Maar de nieuwe PS2-versie is weer helemaal hot nu er een ech te bioscoopfilm aankomt met de avonturen van Bo en Luke Du ke, hun nichtje Daisy, oom Jes se en sheriff Rosco P. Coltrane. Bovendien draait op televisie een reclamecampagne voor Het Nieuwe (zuinige) Rijden met in de hoofdrol twee verre nazaten van de Dukes uit het oosten des lands: de Doeks uut Hasselt. Kortom, alle reden om de knal oranje Dodge 'General Lee' weer eens te starten en met een lekker vet country-muziekje vol gas bezit te nemen van het an ders zo rustige Hazzard County. Aan Bo en Luke is Het Nieuwe Rijden nog altijd niet besteed. Wat héét: opgejaagd door de sheriff en de gemene burgemees ter 'Boss' Hogg stuur je hun slee volgens de principes van Het Oude Scheuren langs road blocks en over gelegenheids schansen, onder het uitroepen van gepaste kreten als yeee-haw! enyaa-hooo! Met de handrem onder je toet sen kun je de auto heerlijk de hoek om sleuren of 180 graden draaien om een verkeerde af slag vlotjes weer goed te ma ken. Afwisseling Het leuke van The Dukes is dat je je aan een verhaallijn kunt houden die volop afwisseling biedt. Zo moet je de verliefde hulpsheriff Enos volgen wan neer die in zijn politieauto gaat picknicken met Daisy, maar de kunst is om voldoende afstand te houden. Als Enos er lucht van krijgt dat-ie wordt geschaduwd, ben je de pineut en kun je opnieuw beginnen. Blijf je te ver achter dan raak je hem kwijt, met hetzelfde resul taat. Even goed kun je rondtoeren over het uitgestrekte platteland - netjes vormgegeven en afwisse lend van sfeer - en hier en daar wat opdrachtjes uitvoeren. Wel uitkijken voo overstekende pickups en vetrucks. Verveel je je, dan ga je rr-t vrienden naar de racetrack oi politieauto's aan gort te rijGn, of je rijdt rondjes over he autokerkhof. In Hazzard Couty is altijd wat te beleven. Je kunt alleen iivijf gedaantes vijftien avontura spelen en tien wagens bestren. De grafische effeten blijven wat achter bij de oge stan daard van bijvooiieeld WRC 4 of Need for SpeedJnder- ground, maar verzrgd is het ab soluut. Het meest aanstekxijk is het re laxte boerenjongensfeertje dat net als in het tv-feuje ton pro minent aanwezig isJie neven kletsen wat af in de ato, en overal hoor je de steeljjitar en de banjo - waardoor jevan de weeromstuit zelf mee gat yel len: Yeee-Haw! Joop vai der Pol The Dukes of Hazzard, :tturn of the General Lee: voor PS2 (ook voor Xbox), Ratbag Ganes/ Ubisoft, aanbevolen leefijd: 12+, adviesprijs €29,99. HAP Hij DE POEDEL BELEDIGD Helemaal niks (Neem mee) kost Meer leesmonsters! dat nu in elke boekwinkel ver-, krijgbaar is. Het boek van bijna honderd pa gina's bevat negen voorproefje) uit pas verschenen boeken: o.a. het begin van 'De mythe van Mi- das' uit Griekse mythen van lm- me Dros, twee hoofdstukken uit Gloeiende voeten van Edward van de Vendel, twee gedichten uit de bundel Maar jij van Hans Hagen en twaalf pagina's uit Land in zicht van Vibeke Roe per over Nederlanders op ont dekkingsreis. Achterin het boek vind je acht kortingsbonnen die elk €2,50 waard zijn. Te mooi om te laten liggen, toch? Maar op op! Omslag van het computerspel The Dukes of Hazzard, return of the General Lee. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38