Thuis anders voor de buis De paddenlelie lijkt een fantasieplant Keuken Beurs Schommelen Designgids Imitatie zaterdag 20 november 2004 W 3 Jan des Bouvrie kwam op de laatste woonbeurs met een bed, waarin hij een groot plat tv-scherm verwerkt had. Ieder een kijkt tv in bed en zo'n plat scherm neemt veel minder plaats in, had de ontwerper be dacht. Des Bouvrie past eigenlijk ook wel in de tentoonstelling Thuis voor de Buis, die op het ogen blik in Eindhoven gehouden wordt, bij designgalerie Yksi. Misschien moet zijn bed nog eventjes naar Eindhoven, maar ook als het er niet staat, is het de moeite waard naar het zui den te reizen. Het is een leuke tentoonstelling, die gaat over wat interieurontwerpers kun nen met het gegeven van de voortschrijdende beeldbuistech niek. Langste tijd Het speciale tv-meubel lijkt z'n langste tijd gehad te hebben, dat hoeft niemand meer te ont werpen. Het platte scherm is in opkomst. In combinatie met bea- mers, dvd en andere hightech- apparatuur, biedt dat perspec tief tot heel andere interieurop stellingen. Het verwonderde samenstelster en ontwerper Leonne Cuppen dat die platte schermen vaak verkocht worden met stalen voe ten eronder. „Als je dat op een kastje neerzet, dan blijft zo'n tv toch heel erg in dezelfde sfeer hangen. Terwijl je er allerlei nieuwe dingen mee kunt doen." Het aantal ontwerpers dat al aan het experimenteren was met flat-screenmeubels en op stellingen, viel haar tegen. Tij dens haar zoektocht kwam ze al snel in Italië terecht, bij de fabri kant Felicerossi, die ontwerpers heeft gevraagd na te denken over het thema huisbioscoop, want zo'n plat scherm nodigt - als je een beetje ruimte hebt - al snel uit tot bioscoopachtige op stellingen in huis. Een aantal meubels dat er uit voortkwam, is in Yski te zien, allemaal proto types overigens die meer als ex periment bedoeld zijn dan voor productie. Poppenkast Er zitten twee meubels bij van de in Milaan werkende Neder landers Maarten Kusters en Jac- co Bregonje. Kusters ontwierp speciaal voor het platte scherm een grote, ronde, witte bank. Bregonje kwam met een poppen kastachtig geval. Met alle mo derne technieken is het thuis kij ken naar een film op een plat scherm een magische ervaring, luidt de tekst erbij. Het geluid is overal en je zit bijna in de film, je kunt bijna meedoen. „Het doet me denken aan vroeger, toen we voor de poppenkast za ten en mee zaten te schreeuwen met Jan Klaassen en Katrijn." Zijn ontwerp is klein en beschei den, totaal anders dan het uit zinnige Escape, een ontwerp van No picnic, een groep Zweed De beurs Huis Appartement vindt van 26 tot en met 28 no vember plaats in Ahoy Rotter dam. Het evenement is vooral aantrekkelijk voor leden van Verenigingen van Eigenaren (VvE). Tijdens symposia wordt allerlei informatie gegeven hoe een VvE kan worden opgezet. Tijdens de beurs is ook aandacht voor zorg- woningen, juist omdat het aan tal ouderen de komende jaren sterk zal groeien. De entree be draagt 7 euro. Vrijdag is de beurs geopend van 10.00 tot 18.00, zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Meer informatie: www.huisenappartement.nl Raamtelevisie is een hele andere manier tv kijken. foto's GPD Nieuw in de collectie van Leo- lux is Canguro, een schommel stoel die is ontworpen door Ste fan Heiliger. Volgens de produ cent is Canguro een 'schoolvoor beeld van Stefan Heiligers zoek tocht naar de perfecte vorm'. In dit geval blijkt dat uit de ronde vormen die sierlijk in elkaar grij pen. De Duitse ontwerper leverde in 1997 al een bijdrage aan de col lectie van Leolux. Toen ont wierp hij het elektrisch verstel bare ligeiland Danaïde. Active Kitchen. Dat is de naam van een werk- en opbergsys teem dan Franke en WMF intro duceren voor in de keuken. De basis is een rvs-spoeltafel en een ophangsysteem. Dit kan worden uitgebreid met opberg- rekken, afdruiprekken, schalen, vergieten, snijplanken en an dere keukenaccessoires. Die kunnen door middel van een kliksysteem gemakkelijk aan het ophangsysteem worden be vestigd. Franke en WMF hopen met het systeem meer overzicht in de keuken te creëren. Active Kit chen kan in alle werkbladen worden toegepast met een kast- ruimte van zestig centimeter. Meer informatie: Franke Roest- vrijstaal Nederland, tel. 0492 - 58 52 92. se ontwerpers. Hun oranje huis bioscoop doet pijn aan de ogen: kleed, bank, en twee als witte lampen vermomde speakers. Be doeld om met een groep vrien den aan het harde leven te ont snappen en mensen de mogelijk heid te geven, dingen op die bank en dat kleed te doen die in de bioscoop eigenlijk helemaal niet zouden mogen, is het com mentaar bij de oranje bioscoop. „Een speelveld waar je naakt en met popcorn over je heen mag liggen." Platte schermen en bea- mers hoeven niet per se te leiden tot bombastische meubels als de ze, blijkt uit de rest op Thuis voor de Buis. De samenstellers benaderden een aantal andere ontwerpers om een schets te ma ken rond het thema huisbios coop en daar kwamen bijna al leen maar ruimtebesparende ideeën op. Zo bedacht Ron F. Meijer uit Rotterdam (zijn bureau heet het Allemaal Anders Instituut) het idee van het raam als filmdoek. „Leuk hoor, die huisbioscopen", zegt Meijer, „Maar niet iedereen is natuurlijk zo groot behuisd, en volgens mij wordt het alle maal heel anders." Zijn glazen raam-tv is technisch uitvoer baar, daar is hij van overtuigd. „Er zijn nu al manieren om glas van helder in niet helder te ver anderen. In Amsterdam heb je café Cobra bij het Museum plein, waar de toiletten glazen deuren hebben, als je de deur sluit, verliezen ze hun doorschij nendheid. In Boijmans van Beu- ningen heb je ook al een glazen wand waar projecties op plaats vinden." Hij ziet z'n glazen pro jectie-scherm trouwens niet al leen als raam, maar ook als scheidingswand. „Het zou prachtig zijn als er ook een bos op geprojecteerd kan worden, of een jaren-zeventigbehang." Een ander ruimtebesparend idee was Happy Family van Thijs Bakker: een stapel-tv met sta pel-bank, zodat hij naar sport kan kijken en zij naar bijvoor beeld Sex and the City. En dan is er de kleinste tv ter wereld, de tv als ketting. Veel wilde plan nen, maar of ze ooit uitgevoerd worden... Al door de TU onderzocht op haalbaarheid, is het project van Robert Bronwasser van het Haarlemse designbureau Smool. Hij ontwierp een rond bolletje, een oplaadbare beamer, die na dat hij is opgeladen overal mee naar toe genomen kan worden, zodat je op de wc, in de slaapka mer en in de tuin tv kunt kijken. Of het nu allemaal zo goed is voor de mens, dat gestaar naar een scherm, trekt Cuppen in twijfel. En ze becommentarieert het soms stompzinnige tv-ge- drag met aan aantal ironische opstellingen. Een ronde tafel bij voorbeeld, met in het midden een ronddraaiend tv-scherm. Om als het scherm voorbij is, even snel een hap nemen. Een hangmat, met daarnaast een paar kapot gesmeten tv-toestel- len. En een goeie afrekening met de ergerniswekkende Bas- sie en Adriaan, waar alle kinde ren zo dol op zijn, maar die alle ouders volgens Cuppen haten. Wie wil, mag met een tomaat naar het scherm met de twee vre selijke clowns smijten. Emilie Escher Thuis voor de beurs, tot 14 ja nuari bij Galerie Yksi, Haven straat 1, Eindhoven. De tentoon stelling wordt afgesloten met een symposium op 14 januari in het Daf Museum, Tongelre- sestraat 27. Aanmelden bij gale rie Yski 040-2930440. Ontwerp Ooh! van Maarten Kusters. Het oude tv-meubel zal langzaam uit de huis kamer verdwijnen. Flat- sereens zullen steeds goed koper worden en steeds meer Nederlanders zullen tot de aanschaf daarvan overgaan. Zo'n plat scherm nodigt uit tot andere interi eurs. Op de expositie 'Thuis voor de buis' is te zien wel ke. Twintig jaar geleden waren het nog Westerse planten- verzamelaars die in China door onherbergzame streken trokken en zaden van onbekende plan ten naar Europese botanische tuinen stuurden. Die plantenja- gerij was weinig efficiënt, maar wél erg romantisch. Zo druppelden eeuwenlang exo tische planten vanuit China bin nen, gekweekt uit zaden die vaak met levensgevaar waren verzameld. Totdat de Chinezen genoeg kregen van dat botani sche kolonialisme en het verza melen van hun flora in eigen hand namen, gedreven door het besef dat hun wilde planten een enorm kapitaal vertegenwoordi gen. De moderne Chinese manier van planten verzamelen is minder romantisch dan vroeger, maar wél effectief: boeren en herders in afgelegen streken van het land krijgen een digitale camera uitgereikt, met het verzoek om alle planten die ze tegenkomen te fotograferen en op een schijf je te zetten. Dat schijfje wordt opgestuurd naar een centraal punt waar een botanicus de planten bekijkt. Lijkt een plant nieuw en veelbelovend, dan krijgt de fotograaf het verzoek om die plant uit te graven en in een tuintje te planten. Eenmaal per jaar gaan plantkundigen per Landrover al die kleine tuintjes af om de verzamelde planten op Samen met woontijdschrift Ei gen Huis Interieur brengt uit geverij Mo'Media de Designgids Nederland op de markt. In de de signgids is te vinden waar de- signmeubilair in Nederland ver krijgbaar is. Daarnaast bevat het boek inter views met een aantal ontwer pers. Het boek telt 224 pagina. Het kost 17,95 euro. ISBN 90-5767-156-5. Een houten vloer is nog altijd populair. Maar het is niet in ie der interieur even handig om hout te leggen. Forbo Flooring levert een alternatief. Het nieu we dessin van Novilon Nova heeft de uitstraling van hout. Hetzelfde geldt voor Novilon Vi va. Voor wie dit imitatiehout maar niets vindt, zijn verschil lende andere dessins verkrijg baar voor 26,75 euro per vier kante meter. Informatie: www.novilon.nl Tricyrtis formosana foto GPD den van vochtige, humeuze grond; als u op dor zand tuiniert dan zijn ze niet voor u wegge legd. Een buitenbeentje onder de paddenlelies is Trycirtis ma- crantha; de dooiergele bloemen, die nooit helemaal open lijken te gaan, zijn bespat met donker rode spikkels aan de binnen kant van het bloemblad. Bijna alle soorten hebben wijdopen, opstaande bloemen, maar T. ma- crantha heeft hangende bloe men die dik - bijna vlezig van structuur zijn. Het spitse blad is elegant gegolfd, en glimt als een spiegel. Ronike van de Kaa lijkt weggelopen uit een half duistere sprookjeswereld van sa lamanders, padden en toverbloe- men. De paddenlelie lijkt een fantasiebloem. Toch gedijt hij in de werkelijk heid van de tuin, vooral op plaat sen waar een bladerdak het zon licht filtert en een dikke hu- muslaag de grond verrijkt. Tot voor kort kenden we maar twee soorten: Tricyrtis hirta en Tri cyrtis formosana. De eerste heeft dof en behaard blad, en bloeit met bloemen die in het na jaar in de bladoksels langs een groot deel van de stengel ver schijnen. De bloemen zijn intri gerend, met een firmament van donkerpaarse spikkels tegen een lila achtergrond. Jammer ge noeg is het blad al aan het ver welken als de bloemen nog moe ten opengaan. De tweede, Tricyr tis formosana, heeft glimmend blad met donkere vlekjes en bloeit in tuilen bovenaan de stengel. Dit is de mooiere soort die - geen voordeel zonder na deel - in een strenge winter wel eens een tik van de vorst kan krijgen. In de afgelopen jaren is het as sortiment in sneltreinvaart uit gebreid, met soorten als T. affi- nis, T. latifolia, T. macrantha en T. perfoliata. Wie geïnteres seerd is in het geslacht Tricyrtis kan, alleen al in Nederland, zo'n 25 soorten en variëteiten verza melen. Alle paddenlelies hou- te halen. Die worden vervolgens gezaaid of gekloond, en - zodra er voldoende voorraad van is - op de westerse markt aangebo den. Voor veel geld, want daarom is het begonnen. De druppel van vroeger is eerst een straaltje geworden en ten slotte een ware stortvloed van nieuwe planten. Japanners en Taiwanezen zagen de geld stroom naar het Verre Oosten die door de verkoop van wilde planten tot stand kwam en be gonnen op hun beurt hun eigen flora te exploiteren om een graantje mee te pikken. En zo komt het dat we nu veel meer Aziatische planten in onze tui nen zien dan pakweg 25 jaar ge leden. Een plant die het mysterieuze Oosten belichaamt is de Tricyr tis, bloeiend met exotisch ge spikkelde, stervormige bloemen in oktober en november. 'Pad denlelie' wordt hij ook wel ge noemd, een vertaling van het En gelse toadlily. Dat vind ik wel een treffende naam, niet omdat een pad gespikkeld zou zijn, maar wel omdat de Tricyrtis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29