PZC Bewoners geven arbeiders straatje kleur Door de combiketel is het najaar rustiger M.H. Trompstraat, Goes jctiebijlagen: 0113-315680 nf.p2C.nl rli!-redactie@ pzc.nl 31,4460 AA Goes ntié-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ■Vlaanderen: 0114-372770; al: 020-4562500. Iterdag 20 november 2004 DE PAGTER INTERIEURS Zitmeubelen en interieurstoffen van internationale allure Herenstraat 9 Segccrsslraat 8 j* Middelburg S (0118)614455 www.nntickhamk-idcpagter.nl De M.H. Trompstraat. Sommigen beweren dat dit het enige échte stukje Goes is. De meningen daarover zijn verdeeld. Zeker is dat het één van de weinige oude ar beidersstraatjes is in Goes. Volgens sommige bewoners moet het straatje op de monumentenlijst worden gezet, om te voorkomen dat het oude volksbuurtstraat je plaats moet maken voor kantoren en winkels. Want dat zou zonde zijn. ommige bewoners vinden dat hun M.H. Trompstraat op de monumentenlijst moet prden gezet. De Trompstraat ligt tussen het nieuwe stadskantoor van Goes aan de M.A. de Ruyter- laan en het NS-station. Als je vanaf de kant van het stadskan toor het straatje binnenloopt, waan je je even in een klein Zeeuws dorpje van voor de oor log. Weinig auto's, rust en klei ne, oude arbeiderswoningen. Grote ramen met soms een glas-in-loodwerk erin sieren de huizen. Maar als je goed om je heen kijkt, lost het beeld van een pit toresk straatje weer op. Aan het begin van de Trompstraat is een aantal huizen bewoond door kra kers. Het ziet er aan de voor kant nog tamelijk verzorgd uit, maar op de zijkant van het hoek huis aan het begin van de straat is met roze verf een grote schil dering gemaakt. Dat is welis waar onder het toeziend oog van de gemeente gebeurd, maar het geeft toch een rommelige in druk. Dat doen ook de met stickers beplakte voordeuren van de krakerspanden en de oude Puch-brommers voor de deur. Sfeertje T. van de Rijt, een van de bewo ners van de Trompstraat, zegt dat dit alles juist zorgt voor het sfeertje in de straat. ..Dat, de kleinschaligheid en de sfeer van vroeger maken dit straatje tot wat het is. Het heeft een be paald karakter." Van de Rijt woont nu zeven jaar in de Trompstraat en heeft er geen moment spijt van gehad. Hij houdt van oude huizen en zijn inrichting is dan ook tamelijk klassiek. Op de vloer van het smalle gangetje liggen tegels, die nog stammen uit de tijd toen de huizen gebouwd werden, be gin twintigste eeuw. In het kleine, maar volgens Van de Rijt zeer knusse, huiskamer tje staat nog een ouderwetse gaskachel. Hij heeft geen centra le verwarming, maar veel ande re huizen in de straat hebben die wel. Van de Rijt is trots op zijn schuifdeuren, die de woon kamer van de keuken afschei den. Volgens hem is hij de enige in de straat die deze authen tieke deuren nog heeft. De keu ken is ook niet al te groot, maar voor Van de Rijt is het prima. In eerste instantie wilde hij een nieuw keukenblok erin zetten, maar omdat de gemeente plan nen heeft met het gebied rond de Trompstraat gaat hij die in vestering niet aan. Kleine kamers De huizen hebben op de eerste verdieping niet al te veel ruim te. De bewoners moeten het doen met een paar kleine ka mers. Vroeger waren er volgens Van de Rijt geen aparte kamers. Toen sliepen grote gezinnen met z'n allen in één ruimte. Hij heeft aan die paar kamers genoeg. Meestal is hij de enige bewoner van het pand. Af en toe komt zijn vriendin langs, maar ook dan hebben ze genoeg ruimte. Van de Rijt heeft ook een groen tuintje. Groot is het niet, maar op een zonnige dag is het er goed toeven. Als je verder door het straatje loopt, kom je hier en daar een vervallen woning tegen. De voorgevels zijn beschadigd en de verf op de deuren en raam kozijnen bladdert. Soms ont breekt ook de deurbel. Een bewoner loste dit provisorisch op met een ijzerdraad-trekbel. De Trompstraat bestaat eigen lijk uit twee delen. Het oude be- gingedeelte van begin twintig ste eeuw en een nieuwer stuk, gebouwd rond het midden van de twintigste eeuw. In het nieu were deel zien de huizen er wat T. van de Rijt; „De kleinschaligheid en de sfeer van vroeger geven dit straatje een bepaald karakter." Het op het eerste gezicht pittoreske straatje heeft soms een rommelige achterzijde. verzorgder uit, maar ze hebben daardoor meer weg van stan daard rijtjeshuizen. De gevels zijn netter en de huizen hier zijn het oude stuk van de straat. A. Mijnsbergen woont al 31 jaar in het nieuwere gedeelte. Het straatbeeld van weleer is vol- Vroeger speelden er bijvoor beeld meer kinderen op straat. Maar ze denkt dat de gezellig heid misschien terugkomt in het haar huis is namelijk net een jong gezin komen wonen met kleine kinderen. De moeder J. Haze is van plan om samen ook een slag groter dan die in gens haar een beetje verdwenen, volksbuurtstraatje. Tegenover met haar partner vanuit de foto's Dirk-Jan Gjeltema Trompstraat een klusbedrijf op te zetten. Zij is niet bang dat de gemeente de boel binnenkort al tegen de vlakte wil gooien. „Dat zou pas over vijf jaar gaan ge beuren. We zien het dan wel weer." Haze huurt het huis van de ge meente, maar er staan ook veel koopwoningen in de Tromp straat. Een bewoner aan het begin van het straatje woont al 28 jaar in een koopwoning. „Ik heb mijn huis destijds voor 25.000 gulden gekocht. Goedko per kon je niet krijgen." Hij zegt dat het een zeer rustig straatje is. „We hebben wel eens last ge had van een drugsverslaafde, maar die is gelukkig al lang weg." Krakers In de Trompstraat woont van al les. Van krakers en kunstenaars tot gezinnen met jonge kinde ren. Niet alleen de bewoners ge ven kleur aan het straatje, ook de verschillend geverfde voor deuren breken het stramien van doorsnee rijtjeshuizen. Een goed voorbeeld is het groen-wit- te huis dat ongeveer op de scheidslijn van het oude en nieu we gedeelte staat. Het ziet er enigszins vervallen uit en springt door de kleuren nog meer in het oog. Wie houdt van een rustige, maar zeer gemêleer de, volksbuurtstraat is in de Trompstraat aan het juiste adres. Lucas Boot Sneuwasser. Vandaag: de installateur. foto Ruben Oreel Naam: Jan Pieter van Dongen Woonplaats: Sint Laurens Beroep: installateur Belangrijkste gereedschap: waterpas, buig tang en boormachine Loodgieters doen 'van alles', maar een belang rijk onderdeel van hun werk is het verkopen en installeren van radiatoren. „Zo'n radiator staat nooit op zich, je hebt ook te maken met de cv-ketel en het leidingwerk", zegt Jan Pieter van Dongen. Hij is binnen de Middelburgse firma Mi- davaine één van de radiatorspecialisten. Als me de-eigenaar van het bedrijf volgt hij de ontwikke lingen in zijn branche op de voet. „Er is veel ver- pnflorrl nn v-rUif-rw-rToKioH Tprrpn wnnrrli moet een radiator functioneel zijn en ook nog eens per fect aansluiten bij het interieur." Er zijn exemplaren op de markt met de meest ex clusieve vormen en kleuren. Wat te denken van een radiator in de vorm van een bankje? Of een ra diator voorzien van een schilderij of een spiegel? Alles is mogelijk, bovendien zijn de nieuwste ra diatoren vaak multifunctioneel. „Een radiator in de douche dient meteen als droogrek en je kunt er ook spiegels en lampen aan monteren. Die acces soires kun je er steevast bij bestellen." Designradiatoren bestaan weliswaar al langer, maar de laatste jaren zijn ze massaal ontdekt door de klant. „Vroeger zeiden klanten vaak; 'het is dat het moet, maar mooi vinden we het niet'. Nu zijn mensen echt blij met het resultaat, dat pppft ons ook meer voldoening Niet alleen het uiterlijk, maar ook de techniek rondom radiatoren heeft een stormachtige ontwik keling doorgemaakt. „Als vroeger het stooksei- zoen begon, hadden wij onze handen vol aan repa raties en onderhoud. Met de komst van de combi ketel is het najaar voor ons een stuk rustiger ge worden." Dat is te danken aan het feit dat de com biketel ook zomers blijft draaien omdat hij tevens voor warm water zorgt. „Na de zomer kan een thermostaatkraan wel eens dienst weigeren, maar dat is eenvoudig op te lossen." Snufje Cv's kunnen tegenwoordig alle vertrekken afzon derlijk op temperatuur houden. Ook dat is een be langrijke verbetering ten opzichte van vroeger, want toen kon het beneden soms warm ziin ter wijl je boven een extra trui nodig had. Een nieuw snufje zijn de radiatoren met ingebouwde warmte- weerstand-apparatuur. Wanneer zomers niet ge stookt wordt in huis kan een afzonderlijk vertrek, zoals de douche, op die manier toch op tempera tuur worden gehouden. „Een van de belangrijkste dingen tijdens het in stalleren van een radiator is het ontluchten, om dat het anders klinkt alsof er een zak knikkers in de radiator zit." Gekraak en getik in de leidingen behoort overigens tot het verleden sinds koper en staal worden vervangen door plastic. „Sommige loodgieters roepen dat het ten koste gaat van hun ambacht, maar ons werk blijft vakwerk. Het ver plaatst zich alleen naar een ander gebied." Anita Jansc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27