Cadzand-Bad is niet zomaar bij de tijd Frankrijk loopt niet erg warm voor feestje rond Napoleon 200 jaar na de kroning zaterdag 20 november 2004 25 Van Cadzand-Bad stuur je niet zo gauw een an sichtkaart naar huis, zei Ashok Bhalotra vier jaar te rug al. De probleemstelling in een notendop. Nog trek ken de bekoorlijkheden van de plek jaarlijks honderd duizend gasten, maar de be bouwing verslonst, de groei stagneert en niemand doet er wat aan. Kan een nieu we, hoge toren de badplaats redden? Het was, die novemberdag in 2000, een genot om mee te maken: een Rotterdamse ste- debouwkundige van Indiase af komst die met een paar streken van zijn kleurkrijt, begeleid door een aanstekelijke woorden stroom, een grauw West- Zeeuws-Vlaams dorp mediterra ne trekken gaf. Ons gesprek bevestigde Ashok Bhalotra's reputatie. Onderzijn handen wordt alles een plaatje, die man maakt van sloppen een modelwijk. Geen wonder dat de gemeente, toen nog Oostburg, hem inschakelde om Breskens en Cadzand een geheel nieuw aanzien te geven. Breskens, met die basalten schei dingsmuur en de oorlogswon den is geen sinecure, maar hij heeft voor zwaardere opgaves gestaan dan een facelift van Cadzand-Bad, zou je denken. Het dorp heeft alles in zich om één van de aanlokkelijkste bad plaatsen van Nederland te wor den. Ga er een paar dagen zitten en het komt allemaal langs. Helmgras wuift op de duinen, breed strand lokt zee-aanbid ders en haaientandenverzame- laars, over de horizon glijden schepen op ideale afstand: zicht baar, maar onbereikbaar; om de hoek kwaken boomkikkers en speelt het getij dag in dag uit met het Zwin, in het groene ach terland wenkt een rijtje leuke steden en dorpen, van Groede tot Brugge, en het legendarische Gat van Cadzand doet de rest; nergens kruipt de zon zo snel vanachter de wolken. Voor West-Zeeuws-Vlaanderen is het toerisme hier dus uitge vonden. Al in de jaren dertig kwamen ze, deels in primitieve tentjes, maar ook al in een paar statige hotels. Inmiddels kun nen de plaatselijke accommoda ties jaarlijks makkelijk honderd duizend vakantiegangers onder brengen. Een heel dorp leeft er van. Tot zover het goede nieuws. Groeipotentie Het kan makkelijk omslaan, waarschuwen bestuurders en on dernemers, als Cadzand-Bad niet wordt opgeknapt. Het ge vecht om de gunst van de vakan tiegangers is hard. Wie niet met z'n tijd meegaat, boert achter uit. Dat kan ook Cadzand zo maar overkomen, ondanks de groeimogelijkheden die velen ook in het dorp zien. Zoals de vlag er nu bij hangt, wordt die groeipotentie niet be nut. Bhalotra had het gauw ge zien: hier stuur je geen ansicht vandaan. En wie doet er wat aan? Een paar particuliere on dernemers steken wel hun nek uit, maar het gros blijft achter, net als de gemeente met de aan kleding van de publieke ruimte. De aanblik van gedateerde, op een plaats waar andere hoog bouw dat nu ook al doet zonder de schoonheidsprijs te verdie nen? Een tweede Knokke? Wie dat beweert, ziet over het hoofd dat er in de Belgische badplaats honderd van zulke gebouwen staan. Een muur van flats is le lijk, eentje die eruit springt kan een aanwinst zijn. Wie nu iets wil ondernemen in Cadzand heeft een beetje rug- wind. Op voorspraak van de pro vincie trok het ministerie van Economische Zaken drie ton uit voor de ontwikkeling van de badplaats. Een druppel op een gloeiende plaat, maar door de gemeente wel opgevat als 'more le steun' uit Den Haag en Mid delburg. Struikelblokken Niettemin, de eerste steen is nog lang met gelegd, de eerste strui kelblokken zijn dat wel. Wat doet de plaatselijke politiek? Een vingerwijzing is het tele foontje van PvdA-wethouder Leen Wille daags na de ontboe zemingen van Sala en Provoost in de krant. Wille deelt het par tijstandpunt en is vooralsnog te gen de hoogbouw. „Laat eerst de bevolking van Cadzand maar eens spreken. Dat is de af spraak. Daarna is het aan de ge meenteraad." En wat willen de mensen in Cad zand-Bad zelf eigenlijk? Een over het duin struinende Bra bantse toerist weet het wel. „Aan dat armzalige winkelcen trum moeten ze iets doen, maar zo'n toren? Laten ze er in gods naam niet zoiets ultramoderns neerzetten dat volledig contras teert met de rust van de rest. Cadzand, dat is voor mij de men selijke maat, en dat moet zo blij ven." Het zal Peter Baas van de Delta drogisterij, hartje winkelcen trum, deugd doen. „Ik ken Bel gische gasten die zeggen: als hier ook al hoogbouw komt, gaan we wel naar Knokke. Dan maakt het geen verschil meer. Nee, op die hoogte zitten weinig mensen te wachten." Sala en Provoost moet het te denken geven dat uitgerekend de man die ze als een onderne mende voortrekker beschou wen, grote vraagtekens zet bij het torenplan. Zelfs Baas doet niet mee? Hij weet het nog niet zeker. Erkent dat sommige colle ga's op hun lauweren rusten, maar vat het bijna als een beledi ging op dat het oude winkelcen trum 'een smet op Cadzand' heet. „Dat spreek ik tegen." Te gelijk vindt hij een opwaarde ring wel op zijn plaats. „Alleen, moet het zo? Er zijn al zeven plannetjes ingediend om de galerij op te knappen en die zijn allemaal door de gemeente tegengehouden. Nu wil iedereen ineens vernieuwing, maar de ge meente stelt wel heel hoge eisen. Ik begrijp dat dit een project is waarmee ze geld willen verdie nen. Kan dat niet wat minder, met vier of vijf bouwlagen bij voorbeeld... Een landmarkVlis- singen heeft dat, maar moet het ook in Cadzand?" De badplaats laat zich niet zo maar op de schop nemen. Voor wie dat eindelijk van plan was, kan het woensdag 24 november, op de informatiebijeenkomst over de nieuwe plannen in hotel De Schelde, nog een heet avond je worden. Jan Jansen De boulevard van Cadzand-Bad met de verfoeide pilaren. foto's Peter Nicolai troosteloze bebouwing begint te domineren; zie het ruim veertig jaar oude winkelcentrum. Iets verderop staan verveloze krot ten tegenover nieuwe apparte menten. De verstening woekert met een bestrating van gevel tot gevel. En inmiddels verfoeit bijna iedereen de ooit als 'toege paste kunst' geplaatste pilaren langs de boulevard. 'Nu overheerst de gebouwde we reld', noteerde Bhalotra vier jaar terug in zijn visie op de toe komst van Cadzand. Daarom wilde hij het dorp weer verbin den met het duin. Hij schetste daarom een Duinplein, een Duinlaan en een Duinhof ter hoogte van de boulevard. Hij te kende verder een aantal bebouw de 'kamers' achter de Noorddijk die nu dorp en achterland scherp scheidt. En hij gaf aan zetten voor het soort bebou wing, 'villa-achtig', voor een au- toluwe boulevard, voor golven de groenstroken. Bhalotra schilderde zijn visioen van Cadzand-Bad, een ansicht kaart die je graag opstuurt: Moet je zien, hier ben ik op va kantie. De ontwerper is net zo'n visionair als zijn opdrachtgever, de toenmalige burgemeester Gosse Noordewier. Maar visio nairs bouwen vaak luchtkaste len. De werkelijkheid houdt zich niet aan fraaie kleuren- schetsen, Vier jaar later is er am per een steen verlegd. Bhalotra's dromen zijn duur, dat is de eerste verklaring. Pre cies is het niet eens becijferd, maar een begin van een bereke ning komt al uit op vele nullen. In een tijd van economische te genwind zijn bedrijven en over heden daar huiverig voor. Herindeling Maar er is meer. Het gemeente bestuur draalde en steekt daar voor de hand in eigen boezem. Het komt, zegt Noordewiers op volger, burgemeester Jaap Sala van Sluis, omdat veel tijd en energie is gestoken in de herin deling. En het is een kwestie van prioriteiten stellen. „We zijn bewust met Breskens begon nen. Door het wegvallen van de boot ontstond daar een wezenlij ke functieverandering. Doe je daar niets aan, dan verpaupert het zo." Nu is Cadzand-Bad dan aan de beurt. De gemeente heeft plan nen om het 'openbaar domein' aan te pakken: bestrating en be planting. De bestuurders bezwe ren dat Bhalotra's aanwijzingen weliswaar niet letterlijk worden opgevolgd, maar dat het wel in zijn geest zal gebeuren. En ja, die pilaren gaan weg, dat belo ven ze ook. We moeten alleen niet denken dat dat een fluitje van een cent is. „Die dingen zijn erg goed verankerd, dat wordt nog een dure klus." Voor de rest zijn ze grotendeels afhankelijk van ondernemers, van winkelier tot hotelier, van kroegbaas tot projectontwikke laar. Een enkeling doet het al. Zo heeft het Strandhotel forse uitbreidingsplannen en komt de bouw van appartementen op de parking bij het 'dagjescentrum' dichterbij. Maar het college wil meer. Zo zingt nu de gedachte rond om de rest op sleeptouw te nemen door de strikte voorschriften uit de stedebouwkundige visie wat los ser te hanteren. Sala en wethou der Johan Provoost denken dat het een doorbraak kan beteke nen. Zo zien ze in ieder geval het plan van een plaatselijke pro jectontwikkelaar om met een veertig tot zestig meter hoge to ren het al jaren op maximaal 32 meter vastgepinde bouwplafond te slopen. De toren, met win kels, horeca en appartementen, is ingetekend op de parking voor het oude winkelcentrum en dient ook als vervanging daar van. Mooi zo! Want die povere, zuini ge wederopbouw uitstralende galerij moet zo gauw mogelijk tegen de vlakte. Dat vindt ieder een, Toch? Op vakantie Nee, toch niet. Het is de spagaat waar Cadzand-Bad maar niet uitkomt. Ondernemers kijken elkaar aan. De een wil vooruit, de ander hoeft niet zo nodig. Ook in een verouderd winkelcen trum blijk je een goed belegde boterham te verdienen, zie de volle terrassen in de zomermaan- zo hard. „Ze hebben nu de zo veelste nieuwe projectleider. Krijgen we nu weer een nieuwe ontwikkelingsvisie met work shops, stedebouwkundigen en landschapsarchitecten? Ja, het gaat stroperig. De gemeente heeft ook een wel erg hoog ambi tieniveau, nauwelijks haalbaar. Maar er moet iets gebeuren. Het aantal overnachtingen in Zee land loopt terug. Dat raakt ook Cadzand, daar moet je op voor bereid zijn. Daarom zeg ik: zet de trekkende krachten aan het werk, hak knopen door. Wij waren bereid honderd mil joen te investeren, samen met krachtige partijen als banken en het Bouwfonds, maar we zijn nog niet bezig. Heel jammer." Johan Provoost geeft 'm niet eens ongelijk. Met Sala betreurt hij de stagnatie. „Iedereen in Ne derland kent Cadzand als een badplaats voor een wat koop krachtiger publiek. Daar is in het verleden goed op ingespeeld, met onder andere zeven hotels. Maar je hebt wel een naam hoog te houden. Helaas is het wat af gegleden. Daarom zullen we nu Wethouder J. Provoost, burgemeester J. Sala en gemeente-ambt< naar J. Schaalje (vlnr) bij het monument voor de haaientanden. den. „Die werken een half jaar en de rest zijn ze op vakantie", smaalt een hotelier. „En om de toekomst malen ze niet." Piet de Keuninck, van Cadzands oudste camping (Welgelegen), denkt er net zo over. Jarenlang zat hij in het 'Aanjaagteam Fris se Neuzen' dat Cadzand wilde opstuwen als moderne bad plaats, maar het heeft allemaal niks geholpen. „Er is veel kortzichtigheid bij ondernemers. Ze zitten hun bu ren dwars als die met plannen komen en zelf doen ze niks. Die winkelgalerij is een aanfluiting, maar ja, te veel verdienen er te makkelijk hun brood. Daar word je gemakzuchtig van. Ze zien niet in dat je moet blijven investeren om je klanten vast te houden. Nu komen er genoeg, maar straks? Dat is echt niet vanzelfsprekend. Daarom ben ik erg benieuwd naar dat nieu we plan. Ik zeg: begin er maar mee, misschien dat de boel dan in beweging komt." Henk van Koeveringe, directeur van Room pot Recreatie Beheer en samen met het Bouwfonds nauw be trokken bij de ontwikkeling van het plan Cavelot (achter de Noorddijk) maakt er een grapje over met een wrange ondertoon: „Een tijdje terug had ik het wa terschap op visite over de plan nen. Toen heb ik gezegd: we zijn nu net zo ver als een half jaar voor vijf jaar geleden." Hij verwijt het de gemeente net een kwaliteitsslag moeten ma ken." Groei kan en moet van hem. Toe risme is een sterke economische motor in de verder leeglopende en vergrijzende gemeente. Een opknapbeurt wil hij dus, en nieuwbouw - ook voor perma nente bewoning - en seizoensver lenging. Zo schep je ook nog een draagvlak voor voorzieningen in het dorp dat er met driehon derd vaste bewoners op dat punt wankel voor staat. Ruimte Als oprechte liberaal wil hij het bedrijfsleven wat meer ruimte geven, met name de hoogte in. „Ik voel wel voor die toren. Kijk, Bhalotra was mooi, maar blijkt niet te vermarkten. Dit plan is volgens mij de manier om het vliegwiel eindelijk in be weging te krijgen. Hiermee kun je de broodnodige vernieuwing financieren." Sala doet er nog een scheutje realiteitszin bij: „Na Bhalotra staan we als be stuurders weer met beide poten in het zand." De vraag is of ze het aanzwellen de rumoer van de tegenstanders kunnen overstemmen. Bijten die zich vast in hun njet, of zijn ze te overtuigen? Is die toren wel zo'n slecht idee? Laat een knap pe architect maar eens met een fraai landmark voor Cadzand komen. Wat is er tegen dat een mooi ge bouw boven het duin uitsteekt Jet is geen feestje waar de Fransen 'tam voor lopen, maar echt negeren ^Franserepubliek het niet. Op 2 de- is het tweehonderd jaar geleden dat ^on Bonaparte zich tot keizer aller teen kroonde. De Corsicaan draaide de revolutie de nek om en dat nemen ze ®'arépublique nog steeds kwalijk. de weg richting Notre Dame, waar '^zerskroning zou plaatsvinden, stond ^december 1804 een drievoudige haag 7^00 soldaten. Die stonden er niet ter aaiing van het geheel, maar ter be- Pingvan de familie Bonaparte. De Romende keizer was namelijk verre van Wau-in Parijs. 'aanhoudende oorlogen zouden hem een fopleveren dat meer dan de helft van Eu- omvatte, maar het profijt daarvan vooral naar de Napoleon-aanhang en name zijn directe familie. De Franse be- gzag als tegenprestatie alleen maar jog haar zonen naar de slagvelden kken, had voedselgebrek en moest aar een oplossing bedenken voor de 'lan de misère die daaruit voortvloeide. |™g, met de kroning, le Sacre zoals jflsen de feestelijke bijeenkomst van 'pereur zijn gaan noemen, was het ^gedaan met de idealen van de Fran- Nutie, ?j0ne burgers werden de Fransen •^onderdanen van een vorst. eeds is Napoleon in Frankrijk geen populaire figuur. Elke stad en elk dorp kent een Place Charles de Gaulle of een Rue de la République. Een Rue Napoleon of een Avenue Bonaparte scoort aanzienlijk minder. Het programma voor de herdenking ziet er dan ook akelig mager uit. Een enkele ten toonstelling en een lezing, wat nieuwe lite ratuur en zes nieuwe postzegels met de gar de imperiale erop, dat was het dan. Presi dent Chirac komt er niet voor uit zijn stoel. Er is alleen maar wat rumoer in de Franse pers of het onderhand tijd is voor een Rue Napoleon I in Parijs. Als Napolione di Buonaparte meldde de Corsicaan zich vóór de Franse revolutie aan bij de militaire academie. Het tussen voegsel di liet hij al snel vallen. Op het mo ment dat hij als generaal zijn troepen ging leiden, werd het Bonaparte. Behalve een uit stekend strateeg was de man een zeer regel matig brievenschrijver. Deze maand verscheen in Frankrijk het eer ste deel van zijn omvangrijke corresponden tie, in totaal goed voor 30.000 brieven. Lei draad daarin zijn vooral de belangen van de Napoleon-clan. scheiden kasteel aan te houden. De man van Caroline, prins Murat, werd groot-ad miraal, terwijl hij nog nooit de zee gezien had. Joseph werd koning van Napels, maar vond dat te min. Hij kreeg er Spanje voor in de plaats. Modderpoel De kroning moest het hoogtepunt zijn van de Napoleon-soap. Napoleon vond de aan wezigheid van de toenmalige paus Pius VII van belang. De man zelf niet. Na weigering werd de paus tegen zijn wil meegenomen uit Rome. Ontvoerd heet dat. Napoleon liet bij aankomst van zijne heilig heid zijn slechte humeur duidelijk blijken. Hij liet de pauselijke koets expres stoppen boven een modderpoel. De hoogste geestelijke werd vervolgens on dergebracht in een kasteel dat volgepropt was met kunst, gestolen tijdens de Italiaan se veldtochten. Zo kon de paus de schilde rijen bekijken die nog onlangs in zijn eigen Vaticaan hingen. De plechtigheid van de kroning werd gron dig voorbereid. De Bibliothèque Nationale in Parijs beschikt over een document van 350 pagina's waarin het verplichte schoei sel en kleding zijn aangegeven. Die dag in december was het dermate koud in de kerk en de dienst zo langdradig en on verstaanbaar dat menigeen zijn plas niet op kon houden. Achter de pilaren was het een komen en gaan van kerkgangers die buiten hun nood tegen de zijmuren van de kathedraal ledig den. Napoleon zette zelf de kroon op zijn hoofd en kroonde daarna zijn vrouw. De Europe se hoven spraken er schade van. De nieuwe majesteit kon de afwezigheid van enig ent housiasme maar slecht zetten. De ont vangst bij het publiek was dermate lauw („Er juichte helemaal niemand die dag", schrijft een van zijn biografen teleurge steld) dat de nieuwe keizer een verslag ver bood in le Moniteur, de officiële staatscou rant. De schilder David maakte een protserig schilderij met het belangrijke moment als thema. Ruzie natuurlijk in de familie, want wie mag waar zitten op het schilderij? Waar de familieleden echt zaten in de kerk, doet er natuurlijk niet toe. De broers Lucien en Jeröme, evenals moeder Laetitia waren niet eens bij de kroning aanwezig, maar David moest ze toch een plaatsje geven op het schilderij. De paus kijkt op het schilderij nog redelijk vriendelijk, maar in werkelijkheid zal hij slechte herinneringen hebben aan de dag. Hij kon 's avonds, vóór het avondeten, de feestelijkheden verlaten. Wel moest hij nog vier maanden in Parijs blijven en daarna mocht hij eindelijk ver trekken naar Rome. Zonder zijn schilde rijen. Patrick Wiercx Le Sacre, geschilderd door Jacques-Louis David. „Er juichte helemaal niemand." foto GPD Het waren Charles, Lucien, Jeröme, Joseph, Louis, Caroline, Elise en Pauline en niet te vergeten moeder Laetitia om wie de wereld draaide. De familie lag constant met elkaar over hoop en het hof smeet met geld. Werd de een koning van Holland, dan was de titel van prins de ander te min gewor den. Werd de een grand-chambellan (opper-ka- merheer), dan wilde de ander een nog fraai ere titel in de,hofhouding. Kreeg de een een riant paleis van de keizer, dan weigerde de ander nog langer zijn be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25