stroomnet Voor Carla del Ponte begint de tijd te dringen PZC RUDEN RIEMENS Joegoslavië-tribunaal zaterdag 20 november 2004 De tijd voor hoofdaanklaagster Carla del Ponte bij het Joegoslavië-tribu- naal in Den Haag loopt af. Voor 1 januari 2D05 moet ze haar juridische procedures af ronden. Volgens de juriste lopen er nog 21 verdachten vrij rond, lieden die zij al tijden geleden aanklaagde. Wie zijn dat? Waarom zijn ze nog niet aangehouden? En komen er nog meer verdachten bij? Begin komende week legt Del Ponte verantwoording af aan de VN. Onlangs werden in een verlaten hoek van een kazemeterrein in Belgrado de lichamen gevonden van twee soldaten. Volgens de of ficiële lezing hadden ze zelfmoord ge pleegd. Achter de hand gaat echter een an der verhaal. Het duo had de toegang ontdekt tot een on dergronds gangen- en bunkercomplex, aan gelegd voor het vroegere staatshoofd Josip Tito. Het stelsel zou nu gebruikt worden was betrokken bij afvoer van 7800 moslims uit Srebrenica. Wordt gezocht sinds 6 sep tember 2002. Hij schond het oorlogsrecht, beging misdaden tegen de menselijkheid, en pleegde genocide. Verblijfplaats officieel on bekend. Borovnica, Goran. Geboren op 15 augus tus 1965 in Kozarac/Prijedor (Bosnië). Hij deed mee met een aanval van Servisch troe pen op Bosnische moslims en Kroaten in Prijedor. Wordt gezocht sinds 13 februari 1995. Hij schond de Conventie van Genève inzake de behandeling van krijgsgevange nen, schond het oorlogsrecht en beging mis daden tegen menselijkheid. Verblijft in Ser vië. Bralo, Miroslav. Geboren op 13 oktober 1967 in Kratine/Vitez (Bosnië). Hij streed met Bosnisch-Kroatische milities tegen Bosnische moslims. Wordt gezocht sinds 10 november 1995. Hij schond de Conventie van Genève inzake de behandeling van om door het Joegoslavië-tribunaal gezochte oorlogsmisdadigers te laten onderduiken. Ratko Mladic, Bosnisch-Servische generaal verantwoordelijk voor de moordpartij bij Srebrenica, zou de voornaamste bewoner zijn. Dergelijke voorvallen brengen Carla del Ponte tot diepe vertwijfeling. Zij zoekt nog steeds 21 misdadigers uit de Balkan-oorlo gen. Vijftien man houden zich schuil in Ser vië, drie in Rusland, twee in Kroatië en één in Bosnië. Carla del Ponte zegt precies te weten waar ze zitten. Ze krijgt ze alleen niet te pakken. De betrokkenen worden beschermd door netwerken waarin ook hoge politieke func tionarissen een rol spelen. De regeringen van de betrokken landen zeggen niet te we ten waar de door haar gezochte lieden zijn. Of zeggen dat ze niet in de betrokken land verkeren. Del Ponte wordt er gek van maar heeft geen machtsmiddelen om haar gelijk te ha len. De betrokkenen moeten het tot 1 janua ri 2009 uitzingen. Daarna heeft het Joego slavië-tribunaal de deuren gesloten en gaan ze vrijuit. Dat mag wat Del Ponte betreft niet gebeuren. Haar hitlijst: Borovcanin, Ljubomir. Geboren op 27 fe bruari 1960 in Han Pijesak (Bosnië). Hij krijgsgevangen, en schond het oorlogsrecht. Verblijft in Kroatië. Djordjevic, Vlastimir. Geboren in 1948 in Koznica Vladicin Han (Servië). Was plaats vervangend minister van Binnenlandse Za ken in Servië. Hij hielp mee Albanezen uit Kosovo te verdrijven. Wordt gezocht sinds 26 september 2003. Hij schond het oorlogs recht en beging misdaden tegen de mense lijkheid. Verblijft in Rusland. Gotovina, Ante. Geboren op 12 oktober 1955 in Pasman/Zadar (Kroatië). Generaal, verdreef Serviërs uit de Krajina. Wordt ge zocht sinds 8 juni 2001. Hij schond het oor logsrecht en beging misdaden tegen de men selijkheid. Verblijft in Kroatië. Hadzic, Goran. Geboren op 7 september 1958 in Vinkovici (Kroatië). Hij was presi dent van de Republiek Serpska Krajina. Hij nam deel aan acties tegen Kroaten in de Krajina. Wordt gezocht sinds 4 juni 2004. Hij schond oorlogsrecht en beging misda den tegen de menselijkheid. Verblijfplaats officieel onbekend. Jankovic, Gojko. Geboren op 31 oktober 1954 in Trbusce/Foca (Bosnië). Nam deel aan de aanval van de Serviërs op Foca. Wordt gezocht sinds 26 juni 1996. Hij schond het oorlogsrecht en beging misda den tegen de menselijkheid. Verblijfplaats officieel onbekend. rfeslructiot Mladic and Karadzic also.bav been mdiclod lor gonoodo. To'fcring Milosevic. Karadzic, ond Mladic la juslice. Ihc UniJccf Slule» Government is oMeiin:: a reivord oI up to SS /Trillion for information leoding to the conviction by, the srnational Cnmiaol Tnbunoi foe any otbor x' '"ematfono, Hi bcli'evo al. /°u hove OS. 'C^°ctthe or Hoofdaanklaagster Carla del Ponte:geen machtsmiddelen Karadzic, Radovan. Geboren op 19 juni 1945 in Petnjica (Montenegro). Was de poli tieke leider van de Bosnische-Serviërs en mede betrokken bij Srebrenica. Wordt ge zocht sinds 16 november 1995. Hij schond de Conventie van Genève inzake de behan deling van krijgsgevangenen, schond oor logsrecht, beging misdaden tegen de mense lijkheid en pleegde genocide. Verblijft in Bosnië. Lazarevic, Vladimir. Geboren op 23 maart 1949 in Grncar (Servië). Generaal in het Joe goslavische leger. Hielp Albanezen uit Kos ovo te verdrijven. Wordt gezocht sinds 26 september 2003. Hij schond oorlogsrecht en beging misdaden tegen de menselijkheid. Verblijft in Servië. Lukic, Milan. Geboren op 6 september 1967 in Rujiste/Visegrad (Bosnië). Gene raal. Deed mee aan de terreur tegen mos lims in Visegrad. Wordt gezocht sinds 26 ok tober 1998. Hij schond oorlogsrecht en be ging misdaden tegen de menselijkheid. Ver blijft in Servië. Lukic, Sredoje. Geboren 5 april 1961 in Rujiste/Visegrad (Bosnië). Deed mee aan de terreur tegen moslims in Visegrad. Wordt gezocht sinds 26 oktober 1998. Hij schond oorlogsrecht en beging misdaden tegen de menselijkheid. Verblijfplaats officieel onbe kend. Lukic, Sreten. Geboren op 28 maart 1955 in Visegrad (Bosnië). Werkte op het Servi sche ministerie van Binnenlandse Zaken. Hielp bij het verdrijven van Albanezen uit Kosovo. Wordt gezocht sinds 26 september 2003. Hij schond oorlogsrecht en beging mis daden tegen de menselijkheid. Verblijf plaats officieel onbekend. Milosevic, Dragomir. Geboren op 4 februa- foto Marcel Antonisse/ANP ri 1942 in Murgas/Ub (Servië). Diendein het Sarajevo Romanija - korps. Terroriseer de inwoners van Sarajevo. Wordt gezocht sinds 24 april 1998. Hij schond oorlogsrecht en beging misdaden tegen de menselijkheid. Verblijfplaats officieel onbekend. Mladic Ratko. Geboren op 12 maart 1943 in Bozanovici (Bosnië). Was generaal van de Bosnisch Servische troepen die Srebrenica aanvielen. Wordt gezocht sinds 16 novem ber 1995. Hij schond oorlogsrecht, beging misdaden tegen de menselijkheid en genoci de. Verblijft in Servië en/of Bosnië. Nikolic, Drago. Geboren op 9 november 1957 in Brana Bacic (Bosnië). Nam deel aan de aanval op Srebrenica. Wordt gezocht sinds 6 september 2002. Hij schond oorlogs recht, beging misdaden tegen de menselijk heid en genocide. Verblijft in Servië. Pandurevic, Vinko. Geboren op 25 juni 1959 in Jasik/Sokalac (Bosnië). Gene- raal-majoor. Nam deel aan de beschieting van Srebrenica. Wordt gezocht sinds23 vember 1998. Hij schond oorlogsrecht b* ging misdaden tegen de menselijkheids! nocide. Verblijft in Servië. Pavkovic, Nebosja. Geboren op 10 aps 1946 in Senjski Rudnik (Servië). Genera in het Joegoslavische leger. Hielp Albas zen te verdrijven uit Kosovo. Wordt gen sinds 26 september 2003. Hij schond ooi recht en beging misdaden tegen demeis- lijkheid. Verblijft in Servië Popovic, Vujadin. Geboren op 14 maar. 1957 in Popovici/Sekovici (Bosnië). Des mee aan de aanval op Srebrenica. Wordt] zocht sinds 26 maart 2002. Hij schond oor logsrecht, beging misdaden tegen de mes lijkheid en genocide. Verblijft in Sen® Todovic, Savo. Geboren op 11 decemte 1952 in Rijeka (Kroatië). Deed meeaarüf aanval van de Serviërs op Foca. Wordigr zocht sinds 17 juni 1997. Hij schonddeCi ventie van Genève inzake behandeling^ krijgsgevangenen, schond oorlogsrechte beging misdrijven tegen de menselijke» Verblijfplaats officieel onbekend. Zelenovic, Dragan. Geboren 12 febnian 1961 in Foca (Bosnië). Deed meeaandcfc val van de Serviërs op Foca. Wordt ge® sinds 26 juni 1996. Hij schond oorlogst en beging misdrijven tegen de menselijk heid. Verblijfplaats officieel onbekend Zupljanin, Stojan. Geboren 22 septet 1951 in Maslovare/Kotor Varos (Bosnië) Werkte bij de staatsveiligheid van deRep bliek Serpska. Hielp moslims en Kroaten verdrijven uit de Krajina. Wordt gezoem sinds 14 maart 1999. Hij schond de Con tie van Genève inzake de behandeling1® krijgsgevangenen, schond oorlogsrecht, ging misdaden tegen de menselijkheid sg nocide. Verblijfplaats officieel onbekend Van de 21 - volgens sommige bronnat# het er feitelijk 25 maar zijn die vier anaa aanklachten geheim - legt Del Ponte#® teit bij Borovnica, Bralo, Gotovina,Kar zie, Lazarevic, Lukic, Mladic, Nikolic. durevic, Pavkovic en Popovic. dat de aanklaagster nog voor 1 ||nuarl s wil aanpakken, wordt beschuldigd van daden in Kosovo. Het zou daarbij ook om een aantal Ar zen gaan. Onder hen is Ramush Hara - de vroegere leider van de KLA, strijders. Hij wordt verdacht vanonh ring, marteling en moord. CarelW*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22