Vm Bronckhorst is puinruimer Renate Groenewold wil snel zekerheid over deelname aan de Spelen in Turijn Afschaffen proftak aanlokkelijk idee Aanhang PSV niet mee naar Arnhem Koeman bekijkt Griek Charisteas Thomas Buffel mag weg van Feyenoord 19 )iige Nederlandse speler in klassieker Barcelona-Real Madrid (sitie Vloet rhoudbaar gelijkspel Ibers strijder irdan De n Keen naar laatste zestien Sluiter en Wessels in halve finale Geldboete motorcrosser Everts Roemeense bondscoach stapt op Bizimana vrijgesproken zaterdag 20 november 2004 ICELONA - Eén keer per ■last de toch al brandende ijfvoor het voetbal in Barce- i volledig uit zijn voegen, ije sterrenparade van Real vanavond door de impo- omgeving van Camp Nou ikeert, wordt ze overladen Uiers even intense als diep- jrtelde haat. Dan is voor cdona. zijn socios én Giovan- nn Bronckhorst - de enige fcrlander op het veld - een pnnning het enige dat telt. PADE - De positie van serWiljan Vloet bij Roda JC [houdbaar geworden na het hotsende gelijkspel gister- 8(1 thuis tegen ADO Den g: 1-1. Het doelpunt van spits Den Ouden werd pas 86e minuut genivelleerd iSergio. bdroerige week, volgend op keling voor de KN- fekerdoor eerstedivisieclub Eagles, waarin een ing tussen spelers en trainer degrootste moeite werd bij- gd, kwam er geen heilzame i op ADO. De Hagenaars Hen zelden een punt in Ker- fc, verloren meestal met gro eiers. elftal van Roda JC vocht tegen zichzelf dan tegen ek niet grootse tegenstan- De spelers combineerden ht, liepen te traag en deden met de sporadische kan- ADO, in egelstelling begon- kon steeds meer gaan aan- :ti en kreeg uiteindelijk wel. honderd-procentkansen op met fantastische cij- het lang bij 1-0 bleef san enorme missers van Den i Polak. Roda JC hield raapte nog een punt bevlieging van de klei- Iraziliaan Sergio. ANP fGerrit Hendriksen DEN - Teambaas Eddie Jor- keeft zich gehouden aan de (le die hij Christijan Albers «ptember deed. De 25-jarige Kuureur uit Laren mag 1 de fer op het circuit van Jerez testrijder weer in een Formu- ■bolide plaatsnemen. n was deze week op de Êasis van Jordan op Silver- om het stoeltje te laten Ken. Hij mocht al eens eer- ai het grote werk ruiken. BI en 2002 testte hij voor fflii. Dit seizoen was hij de laatste drie races van GP-seizoen al in beeld bij als derde coureur, die meedoen aan de vrije trai- Door zijn verplichtingen Mercedes in de Duitse ï-senes ging dat niet door. "poot Robert Doornbos Mt werk graag en met suc- j^jan is een snel opbo lt toegewijd talent Dat ;-J! in de Formule 3 en het 'voldoende laten zien. Om- ls in Trust een gemeen- sponsor hebben, s we zijn carrière al gerui fd met grote interesse. Ik 'hem al een tijd als testrij- "iöffl blij dat het er nu van tomen'', zei Jordan op de van de stal. komt begin volgende le zitten in een Jordan ^interim chassis. De wa- ,0-dt aangedreven door de Wh-motorvan 2004. ANP Hij is niet de meest opvallende speler van Barcelona, maar meer en meer is Giovanni van Bronckhorst een belangrijk on derdeel van het fundament waarop vedetten als Ronaldinho en Eto'o groeien en bloeien. Ze ker met het wonderkind uit Bra zilië onderhoudt de Nederlan der een bijzondere band. Elke keer als Ronaldinho zijn verdedi gende taak weer eens vergeet, wordt Van Bronckhorst geacht het puin te ruimen. Een probleem vindt hij dat al lang niet meer. Van Bronck horst geldt als het grootste ta lent dat Feyenoord de afgelopen twintig jaar voortbracht, maar in het internationale topvoetbal kent hij zijn plek. „Voor iemand als Ronaldinho doe je graag iets extra's. In offensief opzicht be hoort hij tot de beste spelers ter wereld, verdedigend laat hij wel eens een steekje vallen. Als je eikaars zwakke punten kent, kun je daar op inspelen", zegt Van Bronckhorst. Die eenheid van denken en geest is volgens de Nederlander het geheim ach ter het succes van het huidige Barcelona, de trotste koploper van Spanje. „Wat er nu gebeurt, is vorig jaar al ingezet", weet de verdediger. „In de zomer zijn er een hoop nieuwe spelers geko men, ook nog eens uit verschil lende culturen. Dat die zich alle maal zo goed hebben aangepast, dat is de grote winst van de eer ste maanden van dit seizoen." Lof Zijn trainers Frank Rijkaard en Henk ten Cate, hoe kan het ook anders, krijgen van Van Bronck horst alle vormen van lof toege zwaaid. „Henk is degene die op trainingen heel nadrukkelijk aanwezig is, Frank is rustig, kan opeens uit de hoek komen. Zij hebben het voor elkaar ge kregen dat deze spelers samen functioneren. Het soort voetbal dat wij spelen, is moeilijk uit te voeren. Als er een of twee spe lers niet meedoen, wordt het al onmogelijk. Dat het zo goed loopt, is de verdienste van de trainers." Daarbij is Van Bronckhorst on der de indruk geraakt van de ij zingwekkende kalmte die Frank Rijkaard onder alle omstandig heden uitstraalt. „Dat is echt on gelofelijk. Rijkaard heeft altijd vastgehouden aan zijn filosofie. Hij is altijd rustig gebleven, zelfs toen het heel slecht ging. Vorig seizoen zat-ie op een gege ven moment natuurlijk dicht te gen ontslag aan. De ommekeer was de wedstrijd bij Sevilla, eind vorig jaar. Die was heel be langrijk voor de toekomst van Rijkaard. We wonnen en daarna is het gaan lopen." Het soepele spel resulteerde in een ongekende serie zonder ne derlagen, die Barcelona vanaf de bodem van de Primera Divi sion alsnog op de tweede plaats bracht. Hoewel er in de zomer een aantal spelers vertrok - on der wie de Nederlanders Cocu. Kluivert en Davids - heeft het Catalaanse spel dit voetbaljaar alleen maar meer glans gekre gen. Zo riep de Nederlandse bondscoach Marco van Basten Barcelona vorige week uit tot ideaalbeeld voor Oranje en hij is niet de enige die met complimen ten strooit als de spelopvatting en uitvoering in Camp Nou ter sprake komt. „We speelden uit bij AC Milan, verloren met 1-0. Maar wij waren daar de ploeg die de meeste lof kreeg toege zwaaid", illustreert Van Bronck horst. Edities De manier waarop Barcelona zich de afgelopen maanden heeft gepresenteerd, doet de har ten van alle Catalanen sneller kloppen. Heel stiekem durven ze ervan uit te gaan, dat Barca vanavond afrekent met de aarts vijand uit Madrid. Aan het ein de van de jaren negentig won Barcelona in eigen huis zeven keer op rij van Real Madrid, maar van de laatste vijf edities in Camp Nou werd er slechts één gewonnen. Een zege op het gehate clubje su persterren moet in Barcelona de bekroning worden van een paar prachtige maanden. Dat de trots van Catalonië uitgerekend vori ge week bij Betis Sevilla zijn eer ste nederlaag leed (waardoor de voorsprong op Real slonk tot vier punten), heeft dat vertrou wen geen zichtbare schade ge daan. „Verliezen is nooit leuk, maar we kunnen ons vasthou den aan de manier waarop we ook daar speelden", vindt Van Bronckhorst. „We hadden kün- nen winnen, maar gaven twee goals simpel weg. Dan weet je: dit is onze dag niet. Ik zie echter geen enkele aanleiding om geen vertrouwen te hebben in die wedstrijd tegen Real Madrid." GPD Giovanni van Bronckhorst: „Wat er nu gebeurt bij Barcelona, is vorig jaar al ingezet." foto Ed Oudenaarden/ANP door Tim Senden BERLIJN - Wereldkampioene Renate Groenewold hoopt over twaalf maanden, bij het begin van het olympische seizoen, al zekerheid te hebben over haar deelname aan 'Turijn'. De rijd ster van TVM meent dat ze in het verleden heeft bewezen over voldoende kwaliteit te beschik ken. Daarom zou ze niet tot het olympisch kwalificatietoernooi in onzekerheid moeten verke- De winnares van het WK all round in Hamar meent dat zij sa men met bijvoorbeeld Marianne Timmer en Gretha Smit een uit zonderingspositie verdient. „Wij hebben laten zien dat we stabiele factoren zijn", zegt Groenewold in Berlijn, waar dit weekeinde WB-wedstrijden op het programma staan. „Als wij snel zekerheid krijgen, kunnen we daarmee in onze planning re kening houden. Dan hoef je in het olympisch seizoen ook niet meerdere keren te pieken. Kijk, Friesinger en Pechstein weten nu al dat ze naar Turijn mogen. Die kunnen hun hele planning daarop instellen." Topsportcoördinator Ab Krook heeft begrip voor de oproep van Groenewold, maar geeft haar weinig kans. „Ik ben er ook een voorstander van om zo vroeg mo gelijk zekerheid te geven", zegt de Loosdrechter. „Maar dat be paalt de KNSB niet, maar NOCNSF." Nominaties NOCNSF zal binnenkort be kendmaken hoe de selectieproce dure voor de Olympische Winter spelen van Turijn eruit ziet. Zo wel voor Nagano (1998) als Salt Lake City (2002) konden de rij ders in het pre-olympisch sei zoen nominaties verdienen. Daarvoor moest een schaatser in de WB-eindstand of tijdens de WK afstanden bij de top- twaalf eindigen. De tickets wer den pas verdeeld bij een olym pisch kwalificatietoernooi. De verwachting is dat deze procedu re ook voor Turijn geldt. Het olympisch kwalificatietoer nooi zal in december 2005 plaatsvinden. Gezien de overvolle kalender wordt het OKT normaal gespro ken gehouden in een weekeinde forten van Rossem. Je loopt met weg of je kunt hem wel schie- ömiddenweg lijkt er simpelweg «staan. Het ene kamp vindt Jbriljant spreker en een geniale «aderen walgen van zijn ver- farrogantie, zijn betweterig- al° overdreven relativeringsver- Jen eeuwige gezeur. Zij vinden °m, meer gek dan geniaal. gem, vooral bekend als Ameri- Kundige en hoogleraar moderne 'taenis, lijkt over werkelijk alles mil mening te hebben. Een Lik C'uijff. Met dit verschil van Van Rossem nooit een woord over sport over de lippen rolt. Tót afgelopen week. Woensdagavond zat Van Rossem aan tafel bij Barend en Van Dorp. Omdat hij een of ander boek had geschreven, of zoiets. En zowaar, de man die het nodige gevoel voor hu mor heeft en desondanks zelden lacht, sprak over voetbal. Betaald voetbal, zo betoogde hij, moest worden afgeschaft. Misschien nog niet definitief, maar bij wijze van proef toch zeker voor de eerstkomende vijf jaar. Veel ruimte voor toelichting kreeg de Amerikanoloog niet van zijn gastheren. Maar de paar woorden die Van Rossem mocht spreken, zal menigeen uit het hart zijn gegrepen. „Een nutteloze be zigheid", luidde Van Rossems eerste, nog wat inhoudsloze aanklacht tegen het voor geld aantrappen tegen een bal. „Maar wel belangrijk voor de econo mie", counterde Jan Mulder, die het nog steeds aardig doet als behang voor het praatprogramma van RTL4, maar inhoudelijk zelden iets toevoegt. De televisie vervuilt erdoor, was vrij vertaald een meer hout snijdend be zwaar van Van Rossem. En het moet ge zegd, in die zin is afschaffing van prof voetbal zeker een aanlokkelijk idee. Stelt u zich voor, op zondagavond geen Jack van Gelder meer, die een uur lou ter leutert met Youri Mulder en de zelf benoemde voetbalkenner Hugo Borst. Ook geen gesprekken meer met die ge maakt gevoelige ondertoon van Joep Schreuder. En wat te denken van de 'diepte-interviews' van Hans Kraay ju nior („hebben jullie het vanavond voor volk en vaderland gedaan?")? Mooi van verlost. Maar er zouden vooral geen kleffe, kri tiekloze onderonsjes meer te zien zijn tussen Johan Cruijff en de door bitter weinig kennis gehinderde Tom Egbers. Die dus ook nooit meer, in ieder geval niet voor de buis, zijn hand op de knie (echt gebeurd, WK 1998 in Frankrijk) van De Verlosser zal leggen. Helaas, Van Rossem zal een roepende in de woestijn blijken. En dat weet hij LINZ - Trinko Keen heeft gisteren in Linz de laatste zes tien bereikt in de open Oostenrijkse tafeltenniskampioen- schappen. De 33-jarige prof uit Arnhem opende het toer nooi met de overwinning op de Portugese qualifier Apolo- nia (4-1). In de tweede ronde stuntte hij tegen thuisspeler Wemer Schlager, de wereldkampioen van 2003. Schlager werd met 4-2 (11-5 15-13 8-11 10-12 11-6 11-4) aan de kant gezet. De 31-jarige Oostenrijker is met zijn zevende plaats op de wereldranglijst de hoogst genoteerde speler uit Europa. In de achtste finales staat Keen vandaag te genover de Tsjech Petr Korbel. Vorige week drong Keen, nummer 34 van de wereld, op de open Duitse door tot de halve finales. ANP RIJSWIJK - Peter Wessels en Raemon Sluiter hebben gis teren in challengers de laatste vier bereikt. Sluiter ver sloeg in Dnjeproopetrovsk in Oekraïne thuisspeler Stak- hovsky in de kwartfinale in twee sets, 7-6 6-3. De Rotter dammer staat in de halve eindstrijd tegenover de winnaar van het duel tussen de Slowaak Kucera en de Tsjech Zib. In Helsinki schakelde Wessels de Belg Dick Norman uit, 7-6 6-7 7-6. De Elburger wacht in de halve finale de win naar van de strijd tussen de Japanner Suzuki en de Zwit ser Bastl. ANP GENEVE - Motorcrosser Stefan Everts heeft gisteren in Geneve een voorwaardelijke schorsing van één jaar en een geldboete van 15.000 Zwitserse francs gekregen. De tuchtcommissie van de Internationale Motorsportfedera tie FIM deed uitspraak in het zogenaamde brilincident. Tijdens de Grote Prijs van Zuid-Afrika op 26 september gooide de Belg in de tweede manche na een aanrijding zijn crossbril naar de Fransman Pichon. Hij wachtte zijn concurrent bewust op en gooide zijn bril bij diens volgen de doortocht. Later in de race reed hij de Fransman bijna van de baan. ANP BOEKAREST - De Roemeense bondscoach Anghel Iorda- nescu is gisteren in Boekarest opgestapt. Hij nam de ver antwoording op zich voor het teleurstellende gelijkspel (1-1) in de uitwedstrijd tegen Armenië. „Uit respect voor de fans heb ik ontslag genomen", aldus Iordanescu. ANP ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Kassim Bizimana vrijgesproken. De jonge speler van FC Gronin gen kreeg afgelopen weekeinde in het duel met FC Den Bosch nog geen minuut nadat hij was ingevallen rood van scheidsrechter Sterk wegens onbesuisd inkomen op Une- ken. De aanklager deed een schikkingsvoorstel van twee wedstrijden schorsing waarvan één voorwaardelijk. De tuchtcommissie was echter van oordeel dat Bizimana zich niet heeft bezondigd aan ernstig gemeen spel. Pius Ikedia werd voor vier wedstrijden uitgesloten, waar van één voorwaardelijk. De aanvaller van RBC, die in het treffen met ADO Den Haag uit het veld werd gestuurd we gens natrappen, tekende gisteren beroep aan. ANP van onze sportredactie EINDHOVEN - Omdat de sup portersvereniging van PSV de verplichte trein- of busreis mét stadionkaartje, de zogeheten combi-regeling, niet accepteert, speelt het team van Guus Hid- dink morgenmiddag in het Gel- redome zonder eigen publiek. De supporters boycotten de wed strijd waarin PSV zijn ongesla gen status verdedigt en voor de tiende keer op rij gevrijwaard wil blijven van tegentreffers. PSV kan rekenen op zijn sterkst denkbare verdediging, maar mist aanvoerder Mark van Bom mel wegens een schorsing. Grootste zorg voor trainer Guus Hiddink is de fysieke en menta le staat waarin de internatio nals Park, Lee en Farfan terug keren van de wedstrijden die ze afgelopen woensdag met hun na tionale ploeg speelden. „Ze zijn toch weer door acht of meer tijdzones gevlogen en je weet nooit wat dat precies met een speler doet", aldus Hiddink. GPD waarin ook WB-wedstrijden zijn gepland. In dat geval zullen de Nederlanders uiteraard die WB-wedstrijden laten schieten. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - In de zoektocht naar een nieuwe Ajax-spits zat trainer Ronald Koeman deze week op de tribune bij Grieken- land-Kazachstan, waar hij An gelos Charisteas aan het werk zag. De Griekse spits maakte twee goals, maar of de aanvaller daadwerkelijk een versterking voor de Amsterdammers zou zijn, wil Koeman niet zeggen. Duidelijk is wel dat Charisteas (24 jaar, bij zijn club Werder Bremen op een zijspoor beland) een serieuze naam is op de lijst van kandidaat-spitsen van wie Ajax er in de winter hoe dan ook een wil verleiden tot een overgang naar de Arena. Op het wensenlijstje staat verder onder anderen Nwankwo Kanu. Ook de Tsjech Jan Koller heeft Koe man nog niet uit het hoofd ge zet. „Maar ik heb niet zoveel zin om steeds op namen te reage ren", zei de trainer gisteren. De komst van een nieuwe centra le aanvaller betekent zo goed als zeker het einde van Weslev Sonck bij Ajax. De Belg maakt vanavond tegen De Graafschap voor de derde keer op rij geen deel uit van de selectie. GPD Renate Groenewold vindt dat ze heeft bewezen een constante schaatsster te zijn en wil daarom in een vroeg stadium een olympisch ticket. foto Vincent Jannink/ANP natuurlijk zelf ook. Dus lanceerde hij op de valreep nog een plannetje dat de 'schade' voor hem nog enigszins kan be perken. „Laten ze op zijn minst al het voetbal op één zender concentreren. Kan ik die tenminste standaard uit mijn tv programmeren." Ook dat idee zal het niet halen. Zeker niet nu de strijd om de tv-rechten van het voetbal binnenkort weer in alle hevigheid los brandt en veel zenders een graantje zul len meepikken. Sterker, er komt zelfs meer voetbal op televisie in de vorm van een live-wedstrijd op vrijdag. En dus nog meer geleuter. Maarten van Rossem kan zijn borst natmaken. Bauke Boersma door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Ruud Gullit zal Thomas Buffel niet de voet dwars zitten bij een buitenland se transfer in de winterstop. De trainer van Feyenoord zegt er begrip voor te hebben dat de Bel gische international, voor wie Club Brugge zich deze week als eerste meldde, elders zijn car rière wil voortzetten. Buffel heeft nog een contract tot 2006. Gullit: „Ik begrijp heel goed dat Thomas wil spelen. Bij Feyenoord heeft hij die garantie op dit moment niet en ik kan me voorstellen dat hij niet meer op de bank wil zitten." De trainer heeft het liefst dat Buffel in Rot terdam-Zuid blijft zodat zijn se lectie ook in de breedte op sterk te blijft. Maar met de sterke ont wikkeling van Mounir El Ham- daoui bij satellietclub Excelsior in het achterhoofd lijkt Feye noord zich ook weer niet al te veel zorgen te maken over de vervanging van de dit seizoen op een zijspoor belande aanval ler. El Hamdaoui is doorgedron gen tot Jong Oranje, hij traint re gelmatig mee met de A-selectie van Feyenoord en Gullit vindt hem 'absoluut een talent'. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19