Monumentenzorg tegen Marina zc PZC We mogen de techneut altijd bellen Visserij vergeten in plannen voor het Veerse Meer -13 Veere moet drinken onder jongeren ontmoedigen jksdienst geeft negatief advies af over bouw appartementen IV huldigt Gedecoreerde blijft bescheiden Ook Schouwen declareert opvang van asielzoekers Agressief trio gestraft Inbraak in woning Veere Drankrijder valt in herhaling Rijgedrag verraadt drankrijder Jong zeehondje aangespoeld SP steunt plan fiets-voetveer zaterdag 20 november 2004 DOMBURG - De gemeente tare moet meer doen aan een jjtoholmatigingsbeleid voor ^eren onder de 23 jaar. Dat een van de aanbevelingen nn J? Voedsel- en Warenauto- rifitnaeen controle van de ho- iK-ain de gemeente Veere. Het fllltge "kent het probleem. B ff willen het aspect meene- men in een allesomvattend ho- recabeleid. Controleurs van de Voedsel- en Warenautoriteit hebben in april gekeken of de gemeente zich wel houdt aan de Drank en Horecawet. Sinds 2000 zijn de regels aangescherpt die er toe moeten leiden dat alcohol moeilijker te krijgen is voor jon geren onder de zestien jaar. Be doeling is om het aantal pro bleemdrinkers in Nederland te verminderen. De Voedsel- en Warenautori teit keek onder meer naar de verleende vergunningen en voerde steekproefsgewijs in specties uit bij bedrijven waar een alcoholverbod geldt. De controleurs deelden twee pro cessen-verbaal uit. omdat be drijven geen vergunning had den. Ook werden drie waar schuwingen uitgedeeld, omdat er geen leidinggevende aanwe zig was in het bedrijf. Uit de conclusies en aanbevelingen blijkt dat de Voedsel- en Wa renautoriteit wil dat de gemeen te Veere strak de hand houdt aan de vergunningverlening. Bij afwezigheid van de verant woordelijk ambtenaar blijven aanvragen nu soms (te) lang lig gen. Het college erkent de te kortkomingen. Om de achter stand op het gebied van vergun ningen in te halen is tijdelijk extra personeel beschikbaar. B en W stellen dat er inderdaad nog een alcoholmatigingsbeleid moet worden gemaakt. Het col lege tekent erbij aan dat er wel verplichte regels zijn voor vere nigingen die drank willen schenken. fAhvan der Sluis [HBCRG - De Rijksdienst de Monumentenzorg heeft „lief geadviseerd over de j van het appartementen- plex Marina Veere. De tl vindt dat het complex kleiner kan als wordt vast ten aan het oorspronkelij- ilan: twaalf appartementen, kan er ook een verdieping het futuristische ontwerp architect Cees Dam. Het ipdcDom van Veere komt Binder in het gedrang. j echtpaar Vroom wil aan de (.-van het Kanaal door Wal len twintig appartementen, tinkel in watersportartike- een restaurant en een toor/dienstwoning bouwen. :gaat om vervanging van de ieloods en een camping. De- iber vorig jaar ging de ge- Bteraad van Veere akkoord [de uitbreiding. plannen voor Marina Veere al meer dan twintig jaar .Medio jaren tachtig was nog de bedoeling om de nd langs het kanaal te be amen voor 'watergebonden Men' en enige 'verblijfsre- lüeve overnachtingsmoge- seden'. ierzoek een onderzoek bleek dat het ier onmogelijk is om zogehe- watersportgebonden activi- in (jachtwerf, zeilmakerij, ipsmakelaar of verkoop van brandstoffen) te reali- i. De jachthaven is daar- bilarissen Sas van Gent iVAN GENT - De woonafde- Midden-Zeeuws-Vlaande- ran FNV Bondgenoten hul- gisteravond in De Vlaan- in totaal 103 jubilarissen. sis de feestelijke bijeen- Bt in het Sasse partycen- ikregen om 19.30 uur jubile- Eleden een vakbondsspeld- Sgereikt. A. Sijs uit Axel de de kroon met zeventig Idmaatschap. waren er vier jubilaris- net een zestigjarig lidmaat- i?, negentien leden waren ijaar lid, 39 leden veertig a veertig leden zijn al 25 W de Bondgenoten aange- Burgemeester J. Lonink wrgklachten: *0-0231231 tmaandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; ^'dagstot 12.00 uur SOACTIE •«.CHEREN bcenruststraat 18 ^-ïttxis 8070 EB middelburg j*0118-493OOO 0118-493009 redwalch@pzc.nl """ander Sluis (chef) "^Berkelder N van den Broek Magnée "wide Vries (sport) Jntrale redactie «lionspark 28 ^'bus 31 AA goes '0113)315500 '■mail: Vernet "•pzc.nl Nweb@pzc.nl voor te klein en strengere milieu regels staan een aantal activitei ten in de weg. De gemeentelijke monumentencommissie en de provincie lieten in 1998 al we ten dat het veel beter is om het stuk grond, waarop vroeger een grote loods stond van de Fok- ker-vliegtuigenfabrtiek, niet te bebouwen. Als er geen relatie is tussen het gebouw en het water, moet er géén bebouwing worden gerealiseerd, aldus de monumen tencommissie en de provincie. De Rijksdienst is het nog steeds eens met die uitgangspunten. In het huidige plan zijn de wa tersportgebonden activiteiten beperkt tot een havenkantoor en een cursusruimte, terwijl het aantal appartementen is geste gen tot twintig, waarvan de helft voor permanente bewo ning. Daarvoor is 3500 vierkan te meter nodig. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg con cludeert dat zo'm gebouw niet per se aan het kanaal gebouwd hoeft te worden. De dienst vraagt zich ook af of de gemeen te wel genoeg mensen in huis heeft om te controleren of de ap partementen ook echt recreatief bewoond worden en niet perma nent. Concluderend komt de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg tot het advies om de ap partementen voor permanente bewoning te schrappen, het aan tal recreatieve appartementen te beperken tot twaalf en het vloeroppervlakte te verminde ren tot 1700 vierkante meter. Het gebouw van Dam kan dan een verdieping lager. Het ge bouw opschuiven richting par keerterrein zou ook al helpen om het beschermde stadsgezicht (inclusief de Dom) minder in het gedrang te laten komen. Twee Walcherse teams doen mee aan de Amsterdam Dakar Challenge die vandaag begint. van onze verslaggevers VLISSINGEN - Drie Zeeuwse teams ne men vanaf vandaag deel aan de Amster dam Dakar Challenge. Met oude auto's en een ambulance vol hulpverleningsar tikelen, die zij in Afrika achterlaten voor het goede doel, hopen ze de tocht van 6500 kilometer heelhuids te vol brengen. De PZC zal hen volgen. Michiel Middelhoek (43) uit Vlissingen en Joost Rijnberg (29) uit Middelburg leggen de laatste hand aan hun oude Opel Kadett. Op het dak is een stalen imperiaal gelast met daarop jerrycans voor de extra benzine. Extra verlich ting moet het duo door de donkere woes tijn helpen. Een nieuwe stoel op de chauffeursposi tie was deze week de laatste verbete ring. De auto is verder volgepakt met reser ve-onderdelen, zoals filters, slangen en klemmetjes. Een stalen plaat voor de ra diator moet stenen tegenhouden. „Da's mijn grootste angst", zegt Middelhoek, „dat we door een onbenullig dingetje, zoals een kapotte zekering, niet verder kunnen." Middelhoek en Rijnberg hebben ook een kleine veertig kopieën van hun per sonalia uitgeprint, compleet met pasfo to. „Je kunt continu aangehouden wor den om je gegevens in te vullen. Dat kost alleen maar tijd. Met zo'n papier ben je er snel vanaf." Iedere deelnemer aan de zogeheten bar relrace heeft zo z'n eigen handigheidjes bedacht. De vierwiel-aangedreven Toyo ta Landcruiser (team 1308) van Zierik- zeeënaar Richard Kappetijn (42) en zijn maat Jos van Dam uit Vleuten is volle dig gebouwd op zelfvoorziening. Ook voor de nachtrust, als die ze al is ge gund, hoeven ze hun wagen niet uit. Achterin zijn opbergboxen ingebouwd, waarin ook de kookgelegenheid is. Bo venop die houten kisten is net voldoen de ruimte voor een luchtbed. „We heb ben een nachtje getest, alleen kwam ik wel in de problemen met m'n buik", wrijft Kappetijn op zijn vleesgeworden welzijn. „Maar gelukkig zit er een uit sparing in het dak, dus dat komt best goed!" De uit 1987 stammende terreinwagen van team 1308 moest met behulp van flink wat gesponsord materiaal worden opgeknapt om de woestijnrace te kun nen doorstaan. Gaten in het koetswerk zijn opgevuld, gare schokbrekers ver vangen en ieder onderdeel dat nu nog onderweg kapot zou kunnen gaan, wordt in reserve meegesjouwd. Kappetijn gaat ervanuit dat hij drie da gen na de start aan de Spaanse zuid kust staat en met de boot over kan naar Marokko, waar het Afrikaanse avon tuur pas écht begint. Twee andere ploegen zijn reeds onder weg, de Zeeuwen starten in de derde en laatste groep uit het veld van in totaal 85 deelnemers. Op de mternetssite www.amsterdamdakar.nl zijn de ver richtingen van de teams te volgen. Kap petijn: „Eén van die gasten schrijft dat ze pas een hele dag hebben staan ploete ren om 35 kilometer verder te komen. Er staat ons nog wat te wachten dan! Ad Weststrate en Eric Duhamel rijden met een Ford Transit ambulance uit 1980 naar Dakar. De bus heeft 12.500 foto's Lex de Meester kilometer op de teller staan. Weststrate, directeur van Cinecity Vlis singen, en Duhamel oud-commandant van de Belgische marine, laten de bus vol met medicamenten en medische ap paratuur in Senegal achter in een wees huis voor kinderen die lepra hebben. „Een boer in Noord-Frankrijk is voor zitter van de vereniging die het wees huis steunt. Hij liet me foto's zien, waar de triestheid van afdroop. De straatkin deren leven in omstandigheden waar we hier nog geen beesten willen opvan gen", zegt Duhamel. Het duo is aan elkaar gewaagd. „We kennen elkaar al heel lang", zegt West strate. „Eric spreekt goed Frans, dat komt van pas. Hij heeft de route hele maal voorbereid en de moeilijke spots al aangegeven", zegt Weststrate. „En ik? Ik hou van sturen, dat is mijn belangrijkste taak." Weststrate heeft de ze week nog een kleine frituur aange schaft. „Het lijkt me heel bijzonder om in de woestijn frites te bakken." En als ze panne krijgen? „Tsja, daaraan wil ik liever niet denken, want we zijn absoluut niet technisch. We hebben een 06 nummer van een techneut, die mo gen we dag en nacht bellen." AAGTEKERKE - In een bomvol Amicitia in Aagtekerke reikte burgemeester A. de Bruijn van de gemeente Veere gistermiddag een lintje uit aan P. van der Meu- len uit Meliskerke. Hij werd be noemd tot Lid in de orde van Oranje Nassau. Van der Meulen zette zich jaren lang in als voorzitter van de Stichting Welzijn voor Ouderen. Mede door zijn inzet gingen het Steunpunt Vrijwilligerswerk en de Stichting Welzijn voor Oude ren Walcheren intensief samen werken. Naast zijn functie bij het oude renwerk bekleedde Van der Meu len ook tien jaar de functie van voorzitter van de tennisvereni ging Mariekerke. Bij deze club ij verde hij onder meer voor de aanleg van een derde tennis baan en de verbouwing van de kantine. Van der Meulen toonde zich gisteren blij, trots en be scheiden tegelijk. „Ik waardeer het zeer", sprak hij voor de aan wezigen waaronder vele vrijwil ligers. „Maar het is zo jammer dat er geen collectieve onder scheiding is. Voor de hele groep van u, de vrijwilligers. foto Lex de Meester ZIERIKZF.E - B en W van Schouwen-Duiveland leggen een rekening van 135.000 euro neer bij minister R. Verdonk (In tegratie). Het gaat om kosten die de gemeente heeft moeten maken voor de noodopvang van uitgeprocedeerde asielzoekers. „Het Rijk dient haar eigen ver antwoordelijkheid te nemen", zegt wethouder G. Houtekamer. Schouwen werkt voor de nood opvang nauw samen met vluch telingenorganisatie Inlia. Deze opvang geldt alleen voor asiel zoekers die onder de oude vluch- telingenwet vallen en die nog het recht hebben om in Neder land te blijven. Het beleid van de minister om deze groep uitge procedeerde asielzoekers vrijwil lig het land te laten verlaten, werkt niet goed. Mensen gaan zwerven en komen bij de nood opvang terecht. Het Rijk wei gert tot nu toe om hiervoor de fi nanciële verantwoordelijkheid te dragen. Schouwen-Duiveland is niet de enige Zeeuwse gemeen te die zich voor hoge kosten ge plaatst ziet. Ook Middelburg (400.000 euro) en Vlissingen (350.000 euro) hebben lasten. MIDDELBURG - Twee mannen en een vrouw hebben zich 2 april in Middelburg recalcitrant gedragen tegen over de politie. Bij het agressieve trio speelde die avond het drankmisbruik een rol. Gisteren moesten de verdach ten uit Vlissingen, Zierikzee en Middelburg zich verant woorden voor dronken rijden op een scooter, het plegen van verzet en het uiten van dreigementen tegen de politie. De 23-jarige Zierikzeëenaar kreeg 240 uur werkstraf op gelegd. In de strafmaat werd ook het bezit van tien gram hennep en vier xtc-pillen meegenomen. Daarnaast zat hij nog in zijn proeftijd van een eerder vonnis. De 25-jarige Middelburger werd veroordeeld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Verder moet hij 350 euro voor schade aan een auto betalen. Ook kreeg hij nog 50 euro boete voor de onverzekerde brom mer. De 22-jarige vrouw uit Vlissingen werd bestraft met een boete van 360 euro. Zij was eveneens dronken toen ze de agenten bedreigde met „ik pak mijn auto en rijd jullie hartstikke dood." VEERE - Inbrekers zijn er niet in geslaagd om de buit mee te nemen uit een woning aan de Van Borselenlaan in Veere. De inbraak vond in de nacht van donderdag op vrij dag plaats. Er stonden apparaten klaar om meegenomen te worden, maar er wordt niets vermist. OOSTBURG - Een 37-jarige man uit de gemeente Sluis heeft niets geleerd van de bekeuring die hij eerder kreeg voor dronken autorijden. In de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks 2.48 uur, werd hij namelijk weer be trapt. De man werd gecontroleerd in Oostburg, in de Mr. J.E. Risseeuwstraat. Uit de blaastest bleek dat hij te veel had gedronken. Dit keer kreeg de man een rijverbod van vier uur en een be keuring. HULST - In de Zandstraat in Hulst, betrapten agenten rond het middernachtelijk uur van donderdag op vrijdag een automobilist die onder invloed was van alcohol. De man viel op door zijn rijgedrag. Hij sloeg eerst af en gaf daarna pas richting aan. Dit was voor de agenten reden de man te controleren. Hij moest een blaastest ondergaan en hieruit bleek dat hij bijna twee maal zoveel had gedronken als is toegestaan. Hij kreeg een bekeuring en een rijverbod van vier uur. VROUWENPOLDER - Op het strand bij Vrouwenpolder is gistermiddag een zeehondje van zo'n drieënhalve week oud aangespoeld. Het gaat om een grijze zeehond. Het is het eerste exem plaar van deze soort dat dit seizoen aan de Zeeuwse kust aanspoelt. Uit onderzoek is gebleken dat het zeehondje erg verzwakt is. Het dier is op transport gesteld naar de zeehondencrèche Pieterburen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In het toe komstplan voor opknappen van het gebied rond het Veerse Meer krijgt de visserij geen aandacht. En dat terwijl de mogelijkheden voor beroeps- en sportvissers steeds kleiner worden. Voorzitter J. Geleijnse van de Visbeheerscommissie Veerse Meer hield dat gisteren de Sta tenleden van de commissie Ruimte voor. Zij oordeelden over een herziening van het Streekplan Zeeland, ten behoe ve van de gebiedsvisie Veerse Meer. Geleijnse wees erop dat in het toekomstplan allerlei activitei ten zijn voorzien, die nadelig uit pakken voor de vismogelijkhe- den. Met name noemde hij het gebied rond de Veerse Gatdam, waar onder meer door aanleg van een hotel en steigers een groot stuk visgelegenheid ver dwijnt. Ook had Geleijnse kritiek op het ontbreken van een fatsoenlij ke inbreng van de vissers in het overleg over de gebiedsvisie en de plannen die door een speciale toetsingscommissie beoordeeld worden. Hij merkte op dat land bouw en recreatie daar wel vol op bij betrokken worden. „Wij zitten in de hoek waar de klap pen vallen." Geleijnse stipte aan dat het meer voor veel sportvis sers erg belangrijk is, terwijl er twee beroepsvissers hun brood verdienen. Zijn pleidooi vond weerklank bij J. Verdurmen (Partij voor Zeeland), G. van den Ouden-Zwart (WD) en M. Min- naert (GroenLinks). Gedeputeer de G. de Kok (PvdA, economie) wilde er echter niks van weten. Hij vond dat de vissersbelangen afdoende gewaarborgd zijn. J. Adriaanse (SGP) drong erop aan zorgvuldig om te gaan met aanplant van nieuwe bossen. „Het landschap is meer dan bos en bomen, en er zijn al teveel on natuurlijke bossen in Zeeland." Hij achtte toestaan van verblijfs- recreatie op de eilanden in het meer ongewenst en kreeg daarin bijval van H. Smits (Zeeuws Be lang). Adriaanse vond dat er in het landbouwgebied de Wilhel- minapolder geen woon- en re creatievoorzieningen moeten worden toegestaan. Bos Algemeen was er kritiek op de regeling 'groen voor rood': bij bouw van huizen en andere voor zieningen ook verplicht zorgen voor aanleg van nieuwe natuur en landschap. Die is. zeker in vergelijking met de regeling die voor West-Zeeuws-Vlaanderen geldt, veel te vrijblijvend. Gede puteerde De Kok was het daar wel mee eens, maar zei dat voor een strengere regeling geen draagvlak is in de regio. Hij liet weten dat nieuw bos zoveel mo gelijk bij de bestaande bosscha ges komt. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) stel de dat verblijfsrecreatie op de ei landen kleinschalig en inpas baar moet zijn. Hij meende dat in de Wilhelminapolder best mo gelijkheden kunnen komen voor 'rode activiteiten', zoals huizen, zij het op gepaste schaal. „Het is niet zo dat het hele gebied dan meteen te grabbel wordt ge gooid." HULST - De afdeling Hulst van de Socialistische Partij (SP) is zeer enthousiast over de plan nen van Rederij Dijkhuizen uit Vlissingen om het veer Perkpol- der Kruiningen/Hansweert weer nieuw leven in te blazen. De afdeling zegt dat in een reac tie op de plannen. De SP doet daarom nogmaals een beroep op de gemeente Hulst om deze plan nen te ondersteunen. Pas nog heeft de SP-Hulst in een brief aan de gemeente gepleit voor een fiets-voetveer. De SP vindt het niet juist dat de gemeente de verantwoordelijkheid in zijn ge heel op de provincie afschuift. Vorige week nog pleitte SP-Sta- tenlid Luijben voor een nieuwe veerverbinding. Als de plannen van Rederij Dijkhuizen door gaan, zou er in Perkpolder in eerste aanleg een veerdienst ko men in de zomermaanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13