Soedan krijgt de wacht aangezegd I I I I Moslimpop verovert Engeland VS melden vondst basis Al Qaeda Kroes popelt om in EU te beginnen Onrust in Antwerpen na moord op jood Watervoorziening bedreigd door verdwijnen gletsjers Internationale steun afhankelijk van beëindigen conflict Darfoer W ereldbevolking wantrouwt haar politieke leiders België onderzoekt juryrechtspraak Myanmar laat gevangenen vrij Fini op Buitenlandse Zaken Italië Rusland dient Kyoto-stukken in Macedonië zonder kabinet bin n9n uit vrijdag 19 november 2004 redactie buitenland MGKOK - Dc drinkwater- noniening van miljoenen men- „komt in gevaar nu gletsjers gevolg van temperatuurstij- ,ijjti en luchtvervuiling in jxvtempo slinken. ,ji de toekomst van een groot aantal planten- en diersoorten staat op het spel, zegt Martin Price, wetenschapper van het Britse Centrum voor Bergstu- dies. Ongeveer 75 procent van de voorraad zoet water in de we reld is opgeslagen in de poolkap pen en het gletsjerijs. Ze slaan in de winter regenwater en sneeuw op, om het 's zomers via rivieren over het land te distri bueren. In sommige landen zor gen gletsjers voor 95 procent van het water in rivieren, aldus Price op een grote milieuconfe rentie in Thailand. In Duitsland is 40 procent van het drinkwa ter afkomstig van berggletsjers. „Op de lange termijn zal dit voor grote problemen zorgen, want zodra de gletsjers zijn ver dwenen worden deze landen he lemaal afhankelijk van water dat toevallig op het juiste mo ment uit de lucht komt vallen", waarschuwt Price. Hij wijst on der meer op landen in La- tijns-Amerika, waar ook de gro te steden geheel op water uit de bergen zijn aangewezen. Uit studies blijkt dat van Afri ka's hoogste berg, de Kiliman jaro in Tanzania de hele ijskap in 2020 verdwenen zal zijn. „Wat je hieraan kunt doen? Je zult je moeten aanpassen", al dus Price. GPD/RTR ■rinnze redactie buitenland \\IB0BI - Soedan kan alleen (finternationale steun rekenen tr naast de burgeroorlog in ifl zuiden ook een eind wordt smaakt aan het conflict in de ettelijke provincie Darfoer. pie boodschap kreeg de Soeda- sfseregering gisteren van onder Ktr Groot-Brittannië en de ïirtnigde Staten. ,De wereld geeft niet thuis als jkrtoem vandaag een vredes oord sluit met het zuiden, de volgende dag dorpen in Darfoer te bombarderen", aldus Amerikaanse afgezant John Danforth Da een speciale bijeenkomst rin de VN-Veiligheidsraad in «Keniaanse hoofdstad Nairobi snaken de Soedanese regering ehetSoedanese Volks Bevrij dingsleger (SPLA) gisteren af ideal 21 jaar durende oorlog het zuiden van het land zo mogelijk te beëindigen. Dit conflict kan echter niet los ge nen worden van de crisis in Dar ter, aar de afgelopen ander if jaar zeventigduizend men- zijn gedood en anderhalf siljoen anderen op de vlucht den als China en Rusland dwars- liggen. Naast de Amerikanen hebben ook de Britten Khartoem duide lijk gemaakt dat ze niet op steun voor de wederopbouw van het land hoeven te rekenen zo lang de gevechten in Darfoer voortduren. „Al het geld gaat dan op aan noodhulp voor de slachtoffers", zei een Britse di plomaat in Nairobi. Groot-Brit- tannië heeft Soedan in principe 150 miljoen euro toegezegd. Soe dan zelf zegt zeker anderhalf miljard euro nodig te hebben voor de wederopbouw De VN willen dat het vredespro ces in het zuiden op 31 decem ber wordt afgerond en eisen van daag dat beide partijen zich vastleggen op die datum. Aan het akkoord is ruim twee jaar ge werkt. Liefst zes keer is een voorlopig akkoord getekend, maar de uitvoering ervan bleef steeds achterwege. Ook de Ame rikaanse president Bush heeft zijn gewicht in de strijd gegooid en belde deze week met de Soe danese leider Omar al Bashir en rebellenleider John Garang. Het akkoord houdt in dat de SPLA een plaats krijgt in de re gering, dat ex-rebellen worden geïntegreerd in het leger en dat de olieopbrengsten eerlijk wor den verdeeld over het noorden en zuiden. SPLA-leider Garang eist bovendien dat Khartoem zijn strijders betaalt zolang ze niet volledig in de nationale strijdmacht zijn opgenomen. „Vrede heeft een prijs, en wij zijn bereid die prijs te betalen", aldus Garang. De Britse hulpor ganisatie Oxfam waarschuwt dat de veiligheidssituatie in Dar foer verslechtert en dat zeker 200.000 mensen te kampen heb ben met een tekort aan voedsel en drinkwater. Voortdurende overvallen door bendes bemoei lijken de aanvoer van hulpgoede ren over de weg. GPD/RTR Mensenrechtenorganisaties en kilpinstanties eisen daarom an de Veiligheidsraad meer tolk uit te oefenen op de rege ling in Khartoem om een eind te maken aan het conflict in Dar ter. Leger, rebellen en door de regering gesteunde milities, de injaweed, begaan hier op grote steil gruweldaden tegen de be- olking. De roep om sancties tegen het bewind heeft tot nu ie niets opgeleverd, omdat lan- Advertentie VULCAN - Een Roemeens kind kijkt vanuit een verlaten flat in Vulcan, vierhonderd kilometer ten westen van de hoofdstad Boekarest. In het vervallen gebouw woonden vroeger mijnwerkers, maar met het sluiten van de plaatselijke mijn zijn zij vertrokken. Het platteland van Roemenië kent veel armoede. foto Mihai Barbu/RTR far Esther Gotink LONDEN - Een alternatieve tobie verovert in Engeland de hnen van moslimmeiden. Ze Razanne en draagt niet zo- »l>deorigine blondine een mini 's. laag uitgesneden shirt of bi- fci Ze heeft een burqa aan en «t op \aste tijden op haar ei- gebedskleedje. Jonge mosli ms. en hun ouders, lopen weg M bar. króie hoeft zich niet bedreigd =voelen, Razanne probeert im- fe* met te concurreren met bnoslimpop heeft een weinig -teuzeborstomvang die ze bo eien bedekt als ze buiten ®t Ze heeft het lijf van een fal maar de aspiraties van een waarmee moslimmeisjes zich kunnen vereenzelvigen. Zo is er een Razanne voor 'binnen en buiten'; het is de standaard pop met kambaar haar en ma- ke-up die wordt geleverd met een gebloemde jurk voor thuis en een burqa en traditionele jas voor buiten. Verder is er de scho lier, de padvindster en de lera res. Dokter Razanne en astro naut Razanne liggen op de te kentafel. Barbies moslimzus debuteerde vorig jaar oktober in Amerika, Canada, Singapore en Duits land. De makers hopen de pop ook te kunnen introduceren in Koeweit, Saoedi-Arabië en Zuidoost-Azië, waar de origine le Barbie streng verboden is. Maar eerst was Engeland aan de beurt, en binnenkort hoopt Ra zanne ook naar Nederland te ko- ^[fascale Thewissen JJWERPEN - In de Antwerp- amanlbuurt heerst grote on- moord op een ortho- j°od. Het motief voor de 'Partij is onduidelijk. Er I11 Seen aanwijzingen dat het een antisemitische daad Van de dader ontbreekt 1 spoor. Nike heeft het aantal sur- snees in de wijk opgevoerd. 1 slachtoffer is een 24-jarige J» «et de Britse nationaliteit, na 'n nacht van a§ °P donderdag rond bii7.UUr synag°ge. Toen hij zp auto stond werd hij door Wd geschoten. De man ^8islerrniddag aan zijn De politie wil nog niets zeggen over de achtergronden van de schietpartij. Volgens een woord voerster worden alle mogelijkhe den onderzocht. Wellicht be treft het een afrekening. In de diamantbuurt is met af schuw op de moord gereageerd. Bewoners zeggen dat het zeker geen roofoverval betrof. De man had naar verluid duizend euro op zak en die waren niet gesto len. Zij denken dat het om een antisemitische daad gaat. Het Forum van Joodse Organisa ties wees er gisteren op dat het slachtoffer herkenbaar joods was: hij droeg een hoed, een baard en een lange zwarte jas. Ultraorthodoxe joden, de chassi- diem, worden in Antwerpen re gelmatig beschimpt en be spuugd door jonge moslims. Ammar en Noor Saadeh uit Amerika hebben de pop ontwor pen. „De boodschap die we wil len uitdragen is dat je innerlijk GENEVE - Een groot deel van de wereldbevolking heeft geen vertrouwen in haar politiek lei ders en vreest dat hun kinderen een zeer onveilige toekomst te wachten staat. Het wantrouwen is het grootst in Afrika, La- tijns-Amerika en Azië, waar ruim 80 procent van de burgers zijn leiders niet vertrouwt. Ne derland staat met 12 procent on deraan de lijst. Dit is de uitkomst van een we reldwijde peiling onder vijftig duizend mensen, uitgevoerd door Gallup in opdracht van het Wereld Economisch Forum. Ge middeld vindt 63 procent van de ondervraagden leiders oneerlijk en onethisch. Opmerkelijk zijn de verschillen tussen West-Euro- pese landen onderling. Zo blijkt het wantrouwen in Polen met 90 procent en Duitsland met 76 pro cent veel hoger dan in bijvoor beeld Frankrijk, waar het 36 procent bedraagt. In de Verenigde Staten en Cana da is ongeveer de helft van de be volking ontevreden over hun lei ders. Het hoogst scoort Ecuador waar slechts 4 procent van de burgers zegt vertrouwen te hebben in het leiderschap van het land. In Singapore daarentegen is maar 3 procent van de inwoners niet tevreden. Zakenmensen komen er in de opiniepeiling iets beter af, maar veel mensen vinden dat ook zij zich niet eerlijk en ethisch ge dragen. GPD/RTR belangrijk is, niet hoe je eruit ziet", aldus het echtpaar. „Of je nou lang, kort, dun of dik bent, de echte schoonheid die God en medemoslims zien zit in je ziel." Ouders hebben al laten weten dat Razanne met de familie mee bidt. Voor hoeveel omzet de pop zorgt, willen de Saadehs niet zeggen. Maar bekend is dat ze in het eerste jaar al dertigduizend exemplaren verkochten, voorna melijk via hun website Noor- Art.com. Vorige week gingen in Engeland alleen al honderden Razannes over de toonbank, vanwege de viering van het jaarlijkse suiker feest ter afsluiting van de Rama dan waarop kinderen cadeau tjes krijgen. Winkelier Atif Darr uit Rusholme zegt dat de pop niet aan te slepen is. „Vanaf het begin dat we Razanne zijn gaan importeren uit Amerika, is ze on gekend succesvol." Shazida Hussain van de Moskee- raad in Bolton, zegt de pop graag voor haar vier dochters te willen kopen. „Ik heb altijd het gevoel gehad dat Barbie en haar moderne te genhanger Bratz het verkeerde imago hebben voor moslimmeis jes. Door hun decolleté en korte jurkjes dacht ik altijd twee keer na voordat ik een Barbie kocht. Maar deze pop is een positief voorbeeld, ze kan binnenshuis trendy kleding dragen en naar buiten gaan met een burqa. Het feit dat ze ook werkt, is des te beter." Huidskleuren Omdat moslims niet allemaal hetzelfde zijn, is Razanne in di verse huidkleuren te koop: Paki- staans-Indisch olijf (met bruin haar en bruine ogen), Afri kaans-Amerikaans donker (zwart haar, bruine ogen) en Kaukasisch blank (blond haar, blauwe ogen). Ze kost tussen de 10 en 15 euro. GPD Een bulldozer van het leger ruimt puin in de zwaar getroffen stad Fallujah. foto Akram Saleh/RTR door Robert Bloemen FALLUJAH - Amerikaanse militairen denken in het zui den van de opstandige stad Fallujah een hoofdkwartier van de terroristenleider Al Zarqawi te hebben ontdekt. De Jordaniër, die banden heeft met het AI Qaeda, wordt verantwoordelijk ge houden voor aanslagen, ont voeringen en onthoofdingen in Irak. Op zijn hoofd staat een beloning van 25 miljoen dollar. Volgens de krant The Was hington Post stuitten Ameri kaanse militairen in het pand op brieven die door de terro rist zouden zijn geschreven. In de brieven zou hij zijn be langrijkste helpers opdrach ten hebben gegeven om meer munitie en wapens te regelen. Ook zijn fietsen gevonden waarmee strijders de spullen konden ophalen. In de schuilplaats vonden de militairen ook veel medische spullen uit de Verenigde Sta ten en van het Rode Kruis. Verder waren er kisten muni tie van het Jordaanse en het Chinese leger opgeslagen. De Amerikaanse bevelhebber in Fallujah omschreef de plek als een pitstop voor terroris ten en opstandelingen. In het weekeinde erkenden de Iraak- se autoriteiten dat Al Zarqa wi waarschijnlijk is ontko men. Zij konden ook niet met zekerheid zeggen of de terro rist nog in Fallujah was, toen de Amerikanen en Irakezen op 8 november hun offensief tegen de stad begonnen. ANP BRUSSEL - België heeft een commissie geïnstalleerd die moet nagaan of er iets moet veranderen aan de juryrecht spraak. Bij grote zaken wordt in België nog altijd beroep gedaan op een jury van leken, het zogeheten hof van assi sen. Op die methode is kritiek, zeker nu het aantal juryza ken is gestegen van dertig per jaar in de jaren zestig tot meer dan honderd in dit jaar. De juryzaken zijn tijdrovend, verdachten kunnen niet in beroep gaan en het is moeilijk de jury's te vullen. Sommi gen willen daarom de juryrechtspraak afschaffen en ver vangen door processen met beroepsrechters. Belga/ANP RANGOON - Het militaire regime in Myanmar (Birma) heeft gisteren de vrijlating aangekondigd van bijna vier duizend gevangenen. Die zouden ten onrechte vast zitten Volgens de staatsradio is de vrijlating al begonnen. Volgens de radiozender is vastgesteld dat het Nationale Inlichtingenbureau wellicht onrechtmatige methoden heeft gebruikt om mensen in te sluiten. Over de vrij te la ten gedetineerden zijn geen details vrijgegeven. Het Nationale Inlichtingenbureau werd eind oktober op geheven nadat juntaleider Khin Nyunt op een zijspoor was gezet. ANP/AFP ROME - De Italiaanse vice-premier Gianfranco Fini (52) is gisteren, zoals verwacht, benoemd tot minister van Bui tenlandse Zaken. Dat heeft minister Alemanno van Land bouw gezegd na afloop van een kabinetsvergadering. Fini, leider van de rechtse Nationale Alliantie, volgt Fran co Frattini op. Die wordt Europees Commissaris. In de re geringscoalitie is alleen Forza Italia van premier Berlusco ni groter dan de Nationale Alliantie. ANP/RTR/AFP NAIROBI - Rusland heeft gisteren de papieren bij de Ver enigde Naties ingediend waarmee het land zich officieel verbindt aan het verdrag van Kyoto voor de bestrijding van het broeikaseffect. De documenten zijn in de Keniaanse hoofdstad Nairobi overgedragen. Dat heeft een VN-functionaris in die stad bekendgemaakt. Het Kyoto-verdrag treedt 16 februari of ficieel in werking. De Russische ondertekening maakte het verdrag, dat 126 landen hebben ondertekend, bin dend. ANP/AFP SKOPJE - Het parlement van Macedonië heeft gisteren het ontslag van premier Hari Kostov en zijn kabinet geac cepteerd, Dat heeft de woordvoerder van de volksverte genwoordiging gezegd. Volgens de grondwet moet de president nu binnen tien da gen een nieuwe premier van de grootste partij in Macedo nië, de Sociale Democratische Unie, aanwijzen. De nieu we premier moet dan binnen twintig dagen een kabinet vormen en ter goedkeuring aan het parlement voorleggen De niet-partijgebonden Kostov liet maandag weten dat hij wilde opstappen wegens politieke verschillen binnen de coalitie. ANP/AFP/DPA den kandidaat-commissarissen (de Italiaan Buttiglione en de Letse Udre) had vervangen en een derde (de Hongaar Kovacs) een andere portefeuille kreeg, was een meerderheid van het parlement tevreden. Kroes wekte niet de indruk on dersteboven te zijn van de kri tiek aan haar adres. Zij gaf wel toe dat ze zich gestoord heeft aan verdachtmakingen aan haar adres. Als Kroes straks zaken op haar bureau krijgt van bedrijven waar ze zelf nauw bij betrokken is geweest, dan zullen die door een collega of door Barroso wor den afgehandeld. „Wat mij be treft is die regeling glashelder en waterdicht", aldus de nieuwe commissaris. GPD door Hans Gertsen STRAATSBURG - Neelie Kroes heeft 'veel zin' in haar nieuwe baan van Europees Commissa ris. „Nu kunnen we eindelijk aan de slag", zei zij nadat een ruime meerderheid van het Eu ropees Parlement gisteren het vertrouwen had uitgesproken in de nieuwe commissie van Barro- Van de 680 aanwezige parlemen tariërs stemden er 449 voor en 149 tegen bij 82 onthoudingen. De 63-jarige Nederlandse libera le die mededinging gaat doen, lag voor de stemming opnieuw onder vuur van de socialisten en groenen. Die laatsten stemden tegen de commissie, vooral om dat Barroso Kroes niet had ver vangen of haar een andere taak had gegeven. Volgens Cohn-Bendit. leider van de groenen, ondermijnt Kroes de geloofwaardigheid van de commissie 'vanwege allerlei akkefietjes uit het verleden' en is zij niet onafhankelijk genoeg vanwege de vele functies die zij in het bedrijfsleven heeft gehad. Nederland weigerde de afgelo pen weken Kroes te vervangen of voor haar een minder gevoeli ge portefeuille te accepteren. Di verse fracties in het parlement hadden daarop aangedrongen. Maar nadat Barroso onder druk van het parlement twee omstre- (Advertentie) (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit. RELAX. METDEONTSPANNENPRIJZENVANJORI Geniet t/m 5 december 2004 van speciale actieprijzen! de Jonge Hoek van Dijke modern living easy living U vindt ons aan de Schouwersweg 7: (Industrieterr. Noordzak) Openingstijden: maandag gesloten, dinsdag-vrijdag 9.30 -17.30 uur, vrijdagavond is onze vaste koopavond tot 20.30 uur. zaterdag 9.30-16.30 uur. www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5