Nog meer voetbal op televisie Esad was overal de beste PZC Uurrecord eerbetoon aan dierbaren Flinke rel na hard oefenduel tussen Spanje en Engeland Livewedstrijden op vrijdag Tuchtzaken ADO aangehouden Ijshockeyer Ragoelin overleden Spelers AA Gent op de vuist Arbiter achtervolgd met auto Schafer ontslagen bij Kameroen Kenteris en Thanou voor Griekse rechter Kamyshleeva wint set bij WK Oranje met ideale ploeg in achtervolging vrijdag 19 november 2004 van onze sportredactie HILVERSUM - De sportliefheb ber kan de komende jaren nog meer voetbal op tv tegemoet zien. Op het open net zijn voor taan niet alleen op zondagavond de samenvattingen van de eredi visieduels te zien, maar ook een livewedstrijd op vrijdagavond, zo blijkt uit de voorstellen die de Eredivisie CV (ECV) naar de zendgemachtigden heeft ge stuurd. Aan het traditionele voetbal avondje op zondag tussen 19 en 21 uur komt in ieder geval tot en met het seizoen 2007/2008 geen einde, zo blijkt uit de voor stellen. ,,De Nederlandse voet balliefhebber hecht aan die tra ditie en wij vinden het belang rijk die in stand te houden", zegt Chris Woerts, commercieel directeur van de Eredivisie CV, die optreedt namens de voetbal clubs. In het zogenoemde 'tenderdocu ment' worden niet alleen de ver schillende beschikbare tv-pak- ketten beschreven, maar ook de procedure en de randvoorwaar den rond de veiling van de uit zendrechten, die volgens de ECV voor de winterstop zal wor den afgerond. NOS De uitzendrechten van de sa menvattingen van de hoogste Nederlandse voetbalcompetitie zijn nu nog in handen van de NOS, die ze de komende jaren voor Studio Sport hoopt te be houden. Verder is John de Mol, die volgend jaar een nieuwe tv-zender begint met amuse ment en sport, de belangrijkste gegadigde voor de uitzendrech ten van de samenvattingen. „Het voorstel is grotendeels een continuering van de bestaande situatie", zegt Woerts. „Er zijn slechts wat marginale verande ringen ten opzichte van de oude situatie." Zo eist de ECV dat vanaf volgend seizoen in alle uit zendingen rond wedstrijden het Eredivisie-logo als 'watermerk' in beeld komt. Ook moet het beeldmerk verwerkt worden in herhalingen van spelsituaties. Bovendien worden spelers voor taan in alle gevallen geïnter viewd voor een wand met spon- somamen. Die voorwaarden zijn in andere Europese landen al heel ge woon, wat dat betreft loopt Ne derland wat achter, aldus Woerts. „Het spreekt voor zich dat de Eredivisie en de clubs op geen enkele wijze tornen aan de journalistieke vrijheid van han delen door geïnteresseerde zend gemachtigden." Twee pakketten Nieuw is ook dat de Eredivisie de live-rechten, die worden ver kocht aan een abonneezender, heeft opgedeeld in twee pakket ten: de wedstrijden van Ajax, PSV en Feyenoord, en de overi ge duels. Voorwaarde is dat alle confrontaties, nu nog in handen van Canal voor een breed pu bliek toegankelijk zijn. De uit zendrechten vallen in de voor stellen van de ECV voortaan op zondagavond om 23.59 uur te rug aan de individuele clubs. Die kunnen de rechten vervol gens zelf exploiteren, bijvoor beeld bij regionale zenders. Voor het eerst gaat de ECV ook de radiorechten, zowel voor de eredivisie als de eerste divisie, verkopen. Als voorwaarde stelt de ECV dat de omroep die de ra diorechten verwerft, dagelijks een Eredivisie Journaal uit zendt. GPD Matthé Pronk raast achter Joop Zijlaard aan over de wielerb; door Ton Rooseboom ALKMAAR - Een uur lang was hij met zijn gedachten bij verlo ren dierbaren. „Wat zou het mooi zijn geweest als mijn va der hier samen met de Kneet op de tribune had gezeten", zei Matthé Pronk. De dertigjarige Noord-Hollander deed gisteren een geslaagde aanval op het we relduurrecord achter de derny. Met Joop Zijlaard als gangma ker kwam hij op de houten wie lerbaan van Sportpaleis Alk maar tot een afstand van 66 kilo meter en 114 meter. Matthé Pronk was nog niet gebo ren toen Theo Verschueren op 15 februari 1970 in Antwerpen 64.546 meter in de nu vergeelde recordboeken liet bijschrijven. De 62-jarige Belg was als ere gast door organisator Harry Ma ter naar Alkmaar gehaald. „Pronk is de eerste in 35 jaar die het record durft aan te val len", benadrukte de tweevoudig wereldkampioen. Spijt van zijn komst had Ver schueren zeker niet. „Matthé heeft fantastisch gereden" ^com plimenteerde hij zijn opvolger. „Heel stabiel. Er zat geen mo ment van verval in zijn race. Ik was een beetje bang voor de laat ste tien minuten, ik weet uit er varing hoe zwaar die zijn. Maar hij heeft 't vol gehouden, dit is een bijzondere prestatie." Pronk had na vijftig minuten 1300 meter voorsprong op het schema van Verschueren. „Toen voelde ik dat het niet meer mis kon gaan. Ik heb Joop Zijlaard gevraagd extra gas te geven. El ke meter die ik in de laatste fase meer reed, was meegenomen", zei Pronk. Zo zeker als Pronk in de finale was, zo onrustig was hij in de aanloop naar de recordpoging. Zijn voorbereiding via de zes daagsen van Amsterdam en Gre noble verliep probleemloos. Tot hij hoorde dat het werelduurre cord volgens de UCI-reglemen- ten niet met dichte wielen gere den mocht worden. „Even ben ik in paniek geraakt", bekende Pronk. „Vooral omdat ik op zoek moest naar nieuw materi aal." Uiteindelijk kwam het alle maal goed. „Dat achterwiel heb ik te leen van Leontien van Moorsel. Zij heeft daar haar re cord in Mexico mee gereden. En dat voorwiel heb ik gisteren zelf in elkaar geflanst. Het is niet ideaal, maar je moet wat." Symboliek Een jaar geleden kwam zijn aan val voor het eerst ter sprake. Pronk was net nationaal derny- kampioen geworden (50 km in 47 minuten en 12 seconden) en hij was volgens organisator Har ry Mater rijp voor de uitdaging. Pronk zag er zelf de symboliek wel van in. 25 Jaar geleden werd zijn vader Matthé in Am sterdam wereldkampioen staye- ren bij de amateurs; een mooier eerbetoon aan zijn bijna vier jaar overleden pa had hij niet kunnen bedenken. „Als kleine jongen heb ik mijn vader vaak achter de derny zien rijden. Ik ZEIST - De twee tuchtzaken tegen ADO Den Has: gens kwetsende spreekkoren zijn aangehouden. roepscommissie van de KNVB buigt zich maant Zeist opnieuw over de gebeurtenissen bij het duel, ADO Den Haag en Ajax op 12 september. Opvenoèh de commissie moet de Haagse club aanvullend bewm teriaal aandragen, in de vorm van videobeelden. De tuchtcommissie van de KNVB behandelt de zuu de gestaakte wedstrijd ADO Den Haag-PSV, van lTo^ ber, opnieuw op 14 december. De commissie ging gLT avond in Zeist akkoord met het voorstel van de aanklad betaald voetbal van de KNVB om de Haagse ciuM tijd te geven om landelijke stadionverboden uit te ken tegen de boosdoeners. ANP P MOSKOU - In Moskou is de ijshockeyer AleksandrR- j lin overleden. Dat maakte zijn club CSKA F~' op weg naar een werelduurrecord, foto Martin Mooij/ANP had graag gewild dat hij mij hier vandaag had kunnen zien." Tijdens de recordrace gingen zijn gedachten vaak uit naai zij n vader. „Daar heb ik in moei lijke momenten kracht uit ge put." Ook herinneringen aan de onlangs overleden Gerrie Knete- mann hielpen hem tijdens het af zien. „De Kneet zou er anders vandaag zijn geweest", wist Pronk. „Ik heb vaak met 'm over dit record gesproken." Knete- manns vrouw en dochters waren in het Sportpaleis om Pronk te steunen. Gré en Roxane kwa men de nieuwe recordhouder meteen feliciteren. Alle aandacht deed Matthé Pronk zichtbaar goed. „Al heb ik niks gezien van die wave op de tribune, zo geconcentreerd was ik." Tijd om te feesten neemt hij niet. „Dinsdag word ik alweer in Gent verwacht voor de zesdaagse. Daar rekenen ze op een fitte Pronk. Ik heb slechts vier dagen om van deze zware inspanning te herstel len." GPD ren bekend. Ragoelin werd in de jaren zestig en zevaL tien keer wereldkampioen met de Sovjet-Unie. Boven! jï werd hij drie keer olympisch kampioen. Geen anderej hockeyer behaalde zoveel titels. Ragoelin werd 64.AÏP GENT - De Algerijn Cherrad en Marokkaan zijn gisteren op de training van AA Gent met elkaarop vuist gegaan. Oussalah verkocht Cherrad een flinkeki in het gezicht, waarna de Algerijn bloedend afdroop uurtje na de training dook Cherrad weer op in het Ga oefencentrum en ging hij Oussalah met een honkbafe pel te lijf. De twee kemphanen konden slechts met n» door de spelers uit elkaar worden gehaald. Beides» moeten voorlopig wegblijven van de trainingen mafia ting van definitieve sancties. ANP CHISINAU - Een scheidsrechter uit Moldavië heeft na ten vluchten voor zijn leven. Hij weigerde in de wedstr uit de tweede divisie tussen Roso Floreni en Politechn Chisinau een strafschop te geven aan Roso. de eigenaar van Roso zo ontstellend kwaad dat hij mz Audi 100 stapte en de arbiter over het veld achten^ De scheidsrechter slaagde er in te ontsnappen aanzijn lager. De eigenaar ontliep zijn straf niet. Hij moest i boete van 1550 euro betalen, een vermogen in Molds Bovendien werd het gestaakte duel verloren verklap gingen de winstpunten naar Politechnica. ANP LEIPZIG - Winfried Schafer is ontslagen als bondscoa van Kameroen. De minister van Sportzaken van helAi kaanse land zette de Duitser op non-actief na de né laag tegen Duitsland in een oefeninterland in Leip (3-0). Schafer hekelde na afloop de discipline bij zijnsj Iers, waarna de bewindsman ingreep. Schafer had n een contract tot 2006. In 2002 veroverde hij metKaa roen de Afrika Cup. De coach zei gisteren nog niet op de hoogte te zijn i bracht van zijn ontslag. „En omdat ik nog van niets wf ga ik er vanuit dat ik nog steeds trainer van Kame ben ."ANP ATHENE - De Griekse atleten Costas Kenteris en Katerina Thanou zijn gisteren in Athene officieel in staat van beschuldi ging gesteld. De twee worden er van verdacht bewust drie do pingcontroles te hebben ge dwarsboomd. Verder wordt hen ten laste gelegd dat ze met opzet valse verklaringen hebben afge legd over een in scène gezet mo torongeluk. Kenteris en Thanou waren de Griekse hoop op olympisch ere metaal bij de Spelen in Athene. De twee gingen opzettelijk drie dopingcontroles uit de weg. Na de derde obstructie zetten ze een motorongeluk in scène waar na opname in een ziekenhuis uit stel bood. De twee trokken zich na ampel beraad terug voor de Spelen. Onderzoek Met het indienen van de aan klacht komt een einde aan een drie maanden durend onder zoek door twee Atheense officie ren van justitie. Bij veroorde ling kunnen Kenteris (31) en Thanou (29) een forse geldboete en een voorwaardelijke gevange nisstraf tegemoet zien. Kenteris werd in Sydney 2000 bij verras sing olympisch kampioen op de 200 meter. Thanou won daar zil ver op de 100 meter. Hun coach Tzekos wordt ver volgd wegens obstructie van de dopingcontroles en het bezit van verboden prestatiebevorde- rende middelen. Ook twee dokto ren uit het ziekenhuis waar Ken teris en Thanou verpleegd wer den, zal worden vervolgd we gens het afleggen van valse me dische verklaringen. ANP OEFA - Olga Kamyshleeva heeft de eerste set in de twee kamp om de wereldtitel dam men op haar naam gebracht. In Oefa in de Oeral nam de 31-jarige wereldkampioene uit Heerlen gisteren tegen haar Rus sische uitdager Tamara Tansyk- koetsjina na 52 zetten genoegen met remise in de vierde en laat ste partij van de eerste set. Daardoor kwam de eindstand van de set op 5-3 voor Kamyshleeva. De tweekamp gaat over drie sets van vier par tijen. ANP door Frits Bakker TERNEUZEN - Het was zo on wezenlijk, zo ongrijpbaar voor alles en iedereen in zijn omge ving. Esad Osmanovski, 23 jaar jong, werd dinsdagavond op de training van Breskens getrof fen door een hartstilstand en is om kwart over vier in de nacht van woensdag op donderdag in een ziekenhuis in Brugge over leden. Esad Osmanovski, geboren in Macedonië, zoon van scheids rechter en oud-voetballer Cis- ko, is niet meer. Weer een jon ge sporter in de bloei van zijn leven. Net als Eddy Breepoel van Hoek vorig jaar, die tijdens een partijtje zaalvoetbal over leed. Esad had al een kleine waar schuwing gekregen. Vorige week vrijdag was hij op de trai ning onwel geworden. Rinus Zegers, zijn trainer, adviseerde hem bij de huisartsenpost in Oostburg langs te gaan. Daar werd een hartfilmpje gemaakt en was er een vluchtig contact met een cardioloog. Zondag mocht Esad, op advies van de arts, niet meevoetballen met Breskens. En hij moest zich maandag in het zieken huis melden voor een uitgebrei der onderzoek. Dat heeft hij ge daan. Het onderzoek in Temeu- zen bracht niets aan het licht. Esad mocht vanaf maandag ge woon weer trainen en voetbal len. Dinsdagavond, één dag later, sloeg na een uurtje trainen het noodlot toe. Hij zakte plotse ling in elkaar, werd door men sen van Breskens gereanimeerd en daarna in een ambulance naar het ziekenhuis in Brugge gebracht. Daar heeft het hart van de jonge voetballer het be geven, zonder dat hij nog bij kennis is geweest Esad woonde met zijn vader Cisko, zijn moeder Sali en zus Diana na de vlucht uit Macedo nië en omzwervingen langs asielzoekerscentra in Dord recht, Katwijk en Leeuwarden in het huis van pastoor Omer Gielliet in Breskens Zijn ouders zijn sinds 1992 verwik- Esad Osmanovski. keld in een asielzoekersproce dure. Cisko, afkomstig uit een zwer versfamilie, in een interview op 14 oktober 1994: „Ik werd in het verscheurde Joegoslavië als zigeuner met een Servische vrouw overal uitgestoten. En toen ik in het Servische leger werd gedwongen op vluchtelin gen te schieten, hebben we be sloten om het land te ontvluch ten. Een andere uitweg was er niet." Het definitieve verblijf in Ne derland is de Osmanovski's al die jaren geweigerd. Cisko en zijn gezin gingen gebukt onder het starre beleid. Hij vertelde over Esad in de eerste jaren dat ze in Breskens woonden: „Toen mijn zoon hier voor het eerst een politieauto zag, bleef hij verstijfd staan, zo zat de schrik er nog in." In hetzelfde inter view zei Cisko: „Als ik terug word gestuurd, betekent dat mijn dood." En Omer Gielliet, steun en toeverlaat van het ge zin: „Waar Cisko en zijn gezin vandaan komen in Kosto, krijgt een kat nog meer liefde dan deze mensen." PSV Esad voetbalde vanaf zijn twaalfde jaar bij Breskens en stond al snel bekend als een groot talent. Op zijn vijftiende jaar debuteerde hij in het eer ste elftal. Twee jaar later kon hij al kiezen uit vier profclubs: PSV, Club Brugge, NAC en Cer- cle Brugge. Het werd PSV, ook om politieke reden. Esad zei op 14 april 1998: „PSV wil ervoor zorgen dat we meer kans ma ken om in Nederland te blijven wonen." Plij onderscheidde zich in de jeugd van PSV tijdens een toer nooi in Oostenrijk met Willy van der Kuijlen als trainer en kwam met de A-junioren in Chili uit tegen clubs uit Argen tinië, Paraguay, Mexico en Co lombia. Het profavontuur duur de maar twee jaar. Toen hij in 1999 terugkeerde bij Breskens, stelde Esad vast: „Ik geloof niet dat ik weg moest op basis van mijn kwaliteit. Het is een blessure die meespeelde in de beslissing, maar ook het feit dat we nog geen verblijfsver gunning hebben." Sinds die foto Peter Nicolai tijd speelde hij weer bij Bres kens. Esad was een begaafde, technische voetballer met een prachtige traptechniek en op veel posities in het elftal inzet baar. Rinus Zegers zei eens: „Waar ik Esad ook laat spelen, hij is overal de beste." Eén van de mooiste momenten uit zijn carrière beleefde hij op vijftienjarige leeftijd, toen hij samen met zijn vader in één elf tal speelde. Cisko kon kritisch zijn over zijn zoon. maar was bovenal een trotse vader. „Hij krijgt nog wel een nieuwe kans bij een profclub", verzekerde hij na het mislukte avontuur bij PSV. Het heeft niet meer zo mogen zijn. Esad is gisternacht in Brugge overleden door Patrick Delait DEN HAAG - Wat een galawed strijd moest worden omdat het de 500ste officiële interland van Spanje was, draaide woensdaga vond in Madrid uit op een naar geestige voetbalruzie. Spanje- Engeland (1-0) was alleen op pa pier vriendschappelijk. Spelers die over de schreef gin gen en Spaanse supporters die de zwarte spelers van Engeland voor rotte vis uitscholden: voet bal was in Santiago Bernabeu geen feest. Met name de opruien de spreekkoren aan het adres van Ashley Cole en Shaun Wright-Phillips hebben in Enge land veel stof doen opwaaien. De Engelse minister voor Euro pa, Denis McShane, greep giste ren meteen naar de telefoon om zijn Spaanse collega om uitleg te vragen. Hij sprak daarbij niet alleen zijn afschuw uit over het gedrag van de Spaanse fans, hij vroeg tevens om verregaande ex cuses. „De Spaanse voetbal bond moet zich verontschuldi gen bij onze zwarte spelers. Die jongens zijn woensdag door een hel gegaan", zei McShane in The Independent. De Engelse minister van sport Richard Caborn gaat nog een stap verder. Hij wil dat de Fifa en de Uefa een officieel onder zoek starten. „Tot op het hoog ste niveau moet er actie worden ondernomen. Racisme moet uit de stadions worden verbannen. Ik was echt geschokt door de reacties van het publiek." Opmerkingen De Engelse media wijzen met een beschuldigende vinger naar de Spaanse bondscoach Luis Aragones. Die zou het vuurtje tijdens de voorbereiding met en kele botte opmerkingen danig hebben opgepookt. Arsenal-spe- ler José Antonio Reyes bijvoor beeld moest zich volgens Arago nes bij zijn club niet laten sollen door Thierry Henry, dat 'zwarte stuk stront'. De grove belediging werd gretig opgepikt door de Britse ta bloids. Was het daarom dat een aantal Engelse spelers in Ma drid op het veld rondliep met wraakgevoelens? Met name met Manchester United-spits Wayne Rooney verklaarde de oorlog aan de hele Spaanse natie.Ah luut dieptepunt was zijn real nadat bondscoach Sven-Ga Eriksson volgens The Guard 'de verstandigste wissel uit i loopbaan deed'. De tiener a de zijn zwarte rouwband-Es land herdacht het overlij van Liverpool-legende Hughes - woedend op de gras Daarvóór had hij al geel geb gen na een wilde tackle Joaquin en was hij aan rood a snapt na nog enkele grove dis ges. Bovendien keurde hijs vervanger en ploegmaat bij Ml Chester Alan Smith geen M waardig toen die hem kwann lossen. „Het leek alsof hij vaneen re planeet kwam", zeislacfa fer Joaquin, „Ik keek hen: ra in de ogen, maar ik zag daan leen een grote leegte. Het net alsof hij niet wist wan was." GPD BERLIJN - Nederland zondag tijdens de mannenpw achtervolging in zijn sterkste! stelling aan. Erben Wenw® Mark Tuitert en Carl Verwj gaan tijdens de WB-wedw Berlijn de strijd aan met de rikanen en Italianen. Vorige week liep het opu?3 van de Nederlandse nog uit op een fiasco. Wf mars, Olde Heuvel en Nijö eindigden in Hamar slecht negende. De achterstand op Verenigde Staten bedroeg n" zes seconden. In Berlijn zal bondscoach Krook ook een tweede man» ploeg op het ijs brengen, formatie maakt Rhian Kei debuut. De jonge rijder vaniflV code Loterij wist zich wet de 1500 of 5000 meter te p» sen, maar start tijdensdepfSj achtervolging wel. Oranje moet in het werelc klassement bij de besteach s digen, anders mag Nederiana dit nieuwe onderde nemen aan de wereldkawp^ schappen afstanden, maart in Inzeil. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46