Crisis in Bergse politiek ia PZC Landschapsvisie wint terrein if t VROM achter herinrichting haven Goes Feest DJ Maarten www.pzc.nl/service Ruzie om verhogen ozb Kerktoren 's-Heerenhoek voor Kerstmis in het licht weekenddiensten Ggm/S/T loyueit waAVtcuU'ije, wwtgmoegm •6wotoiUmM> vrijdag 19 november 2004 bil door Laurent Heere BERGEN OP ZOOM - De crisis in het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom is compleet. Er is een tweede crisis bij gekomen nu wethouder C. van der Wee gen (financiën) met aftreden dreigt. Die crisis staat los van de ruzie in de coalitie. Ooi-zaak van de crisis in de Berg se raadscoalitie, bestaande uit Gemeen tebelangen/W erknemes- partij (GB/WP), VVD, CDA. PvdA en GroenLinks, is het voorstel van de PvdA vorige week over het minimabeleid. De PvdA stelde de raad voor de on roerend zaakbelasting te verho gen, om zodoende de verlaagde kwijtschelding voor de minima te kunnen terugdraaien. Coali tiepartijen CDA en GroenLinks steunden dat voorstel. Met hulp van de oppositiepartijen Lijst Linssen en D66/BSD werd het aangenomen. De coalitiepar tijen WD en GBWP hadden ver volgens het nakijken. De WD stelde eergisteren een ultimatum aan de overige coali tiepartners. Eis is dat de overige partijen bereid zijn een serieus gesprek te voeren over hun 'woordbreuk' Lukt dat niet, dan stappen de liberalen uit de coalitie. De fractievoorzitters van de an dere coalitiepartijen voelen er niets voor om aan dat ultima tum te voldoen. Sterker nog, ze beschuldigen de WD ervan de crisissfeer op te kloppen. CDA'er F. Mouws: „Ik ga hoogst zelden op de knieën. En zeker niet voor de WD." Volgens WD-fractieleider M. van Kemenade stevent het Berg se gemeentebestuur- door die reacties onvermijdelijk af op een niet te lijmen crisis. „Dan moeten we maar eerlijk tegen el kaar zeggen dat we elkaar niet vertrouwen. In dat geval zit er niets anders op dan dat de WD uit de coalitie stapt", zegt Van Kemenade. Los van deze crisis in de coalitie dreigt wethouder Van der Wee gen (financiën) met aftreden. De GB/WP-wethouder vindt dat de gemeenteraad er een janboel van heeft gemaakt door de on roerend zaakbelasting voor eige naren te verhogen. Voor de wet houder van financiën hoort dat in de categorie 'eens-maar- nooit-meer'. Wat Van der Wee gen betreft, moet de gemeente raad dat ook als zodanig uitspre ken. Van der Weegen wil in dit geval niet volstaan met een be lofte van de coalitie, maar eist duidelijkheid van de hele ge meenteraad. „De verhoging van de OZB is in strijd met alle uitgangspunten van beleid die keer op keer op nieuw zijn vastgesteld. Als de ge meenteraad zo met afspraken wil omgaan, hou ik het voor ge zien", zegt Van der Weegen. De WD juicht dat standpunt van de wethouder toe. „De ande re fractieleiders reageren met onbegrip. Vooral omdat de wet houder nu aangeeft dat er alter natieven voor de belastingverho ging waren. „Dat had hij dan wel eerder mogen zeggen. Dan hadden we nu niet met deze el lende gezeten", zegt A. Iiarij- gens van Groen Links. Als het aan oppositieleider T. Linssen ligt, stapt Van der Weegen op. „De wethouder moet gewoon be sluiten van de gemeenteraad uit voeren en maar leren leven met het gegeven dat de nieuwe poli tieke cultuur dit soort besluit vorming mogelijk maakt." In de Willem Adriaanpolder bij Kortgene moeten volgens bureau Bosch Slabbers landhuizen worden gebouwd. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf KORTGENE - Een druppel die de steen langzaam uitholt. De discussie over de landschapsvi- sie op Noord-Beveland van het bureau Bosch Slabbers lijkt dat effect te krijgen. In een commissie van de Noord- Bevelandse gemeenteraad was de weerstand enkele weken gele den nog groot tegen de visie, die de naam 'groen-blauwe slinger' draagt. 'Moeten we zoiets, land huizen en bebossing, op het weidse Noord-Beveland wel wil len?', viel er te horen. Gisteravond op een bijeenkomst van de sociëteit Noord-Beve land in Kortgene weerklonk dat geluid ook. Zo vroeg C. van Damme. oud-wethouder voor de WD in de voormalige gemeente Kortgene, zich af of er niet al te somber wordt gedaan over de landbouw, dat daarin geen toe komst zou zitten. „Je hebt altijd periodes van op- en neergang ge had", merkte hij op. Steun vanuit een andere invals hoek kreeg Van Damme van L. Plass van de rozentuin in Kats. „We gooien het kind met het badwater weg", sprak hij zijn weerzin uit over de groen-blau- we slinger. „Toeristen komen niet naar Noord-Beveland voor bossen, ze komen voor de mooie luchten en polders." De kritiek op de omvorming van een deel van Noord-Beveland, met onder meer landhuizen in de Willem Adriaanpolder bij Kortgene, was er dus. Zeker zo veel bezoekers namen het echter op voor de visie van Bosch Slab bers die is gemaakt voor de ge meente. R. Soer, directeur van camping De Schotsman, brak er een lans voor. Uitvoering van het plan met veel extra natuur kan volgens hem Noord-Beve land een impuls geven. „We moeten niet bij elk nieuw idee de hakken in het zand zet ten", waarschuwde Soer. „We moeten ons gebied aantrekkelij ker maken met meer en verschil lende recreatieve mogelijkhe den." Dat dit het huidige karak ter van Noord-Beveland ernstig kan aantasten, ging er bij hem niet in. „De omvang van de groen-blauwe slinger is drie keer niks. Voor de landbouw blijft genoeg over." Jongeren Soer had het voortouw genomen en opeens kwamen de voorstan ders los, onder wie statenlid H. Smits van Zeeuws Belang en J. van Halst, strandpaviljoen houder én vertegenwoordiger van de natuurvereniging Noord-Beveland. „Als wij de jeugd op Noord-Beveland toe komst willen bieden", sprak Smits, „dan moeten we investe ren in landschap. Dat kan weer nieuwe bedrijvigheid geven." Van Halst probeerde vooral de angst weg te nemen dat het open landschap zal verdwijnen bij realisatie van de groen-blau we slinger. Met lage beplanting kan het weidse van Noord-Beve land gehandhaafd blijven, zei hij, en een mooier heggenland- schap ontstaan. A. Wisse uit Colijnsplaat. boerin en WD-kandidate voor het Eu ropees parlement, zag het ook zitten. „Door toeristen meer aan te bieden, zoals een golfbaan, kan werk worden gemaakt van seizoensverlenging. Wordt zeker vervolgd, in elk ge val donderdag 2 december op een bijeenkomst van de gemeen te over de visie van Bosch Slab bers in dorpshuis Onder de to ren in Wissenkerke. door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Vóór kerst staat de toren van de rooms-ka- tholieke kerk in 's-Heerenhoek in de schijnwerpers. Nog niet al het geld voor de verlichting, zo'n vijfduizend euro, is binnen, maar Kees Rentmeester van de Willibrordus-parochie in 's-Hee renhoek is er zeker van dat het er komt. „Ook bij de restauratie van de kerk. anderhalf jaar geleden, is het gelukt genoeg geld in te za melen." De restauratie kostte al met al 750.000 euro. De over heid betaalde daarvan zeventig procent, het parochiebestuur had zelf flink gespaard en via particulieren en ondernemers in 's-Heerenhoek kwam nog eens 100.000 euro binnen. Rentmeester rekent voor de ver lichting op een bijdrage van het participatiefonds van de i% bank in Heinkenszand.Deo». brengst van de rommelmj die de kerk in mei in 's-Hev% hoek houdt, is ervoor bestemd En de plaatselijke carnaval^, eniging De Koenkelpotdoetee duit in het zakje. Morgenwoni 's avonds vanaf achtuurinv® nigingsgebouw De Jeugdig naast de kerk, een Avond va j Lach gehouden door De Kte kelpot. Een flink deel van de* komsten van de 'ouderwets i zellige cabaretavond' gaat b de schijnwerpers voor de ks heeft de carnavalsvereniging loofd. Voor de verlichting van del®j is ondertussen al veel vooras gedaan. In oktober is een pr« opstelling getest. Alles is en gericht vóór Kerstmis de schij werpers gereed te hebben. Oi de verlichtingstijden moet dj worden gesproken. zaterdag 20 en zondag 21 november 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland S. M Tamminga, Grote Kade 28. Goes, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit lel. (0113) 259882. Voor geheel Tholen: van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: J. Verwey, Dahliastraat 96, Bergen op Zoom, tel. 0164 256690. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 uur. Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Zat: A C. Mosselman, tel. (0113) 381233 of (0113)228866. Zon: B. J. Boer, tel. (0113) 313O50ol (0113)228866. Goes, Heinkenszand en Nc land: M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22, fe! gene, tel.(0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren;, Huiskes-Cornelisse en M. Berrevces, Molenlaan 24, Yerseke, tel 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur Tholen W. Brons, tel 101 66) 612596. Vteia spreekuur op Kalfsdamseweg2ï?a vliet. Zat. van 8 30-9.00 uurenmïk van 11.00-12.00 uur op Botermari'2 Wijkverpleging Allévo. tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. De gemeente Goes wil in het Havengebied onder meer 1200 tot 1600 woningen bouwen. luchtfoto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - Goes kan rekenen op de morele steun van directeur-gene raal I. Bakker van VROM voor de herinrichting van het Haven gebied. Bakker was gisteren in Goes uitgenodigd om het uiterst ingewikkelde proces in ogen schouw te nemen maar vooral om een beeld te krijgen van de kansen die er liggen rond en tus sen kanaalarmen, steek- en draaihaventjes. Juist op tijd voor het bezoek heeft het college van burgemees ter en wethouders de stedebouw- kündigen van het Rotterdamse bureau West8 opdracht gegeven om voor het hele gebied een Mas- terplan te maken. Zo kon Bak ker alvast een idee krijgen van de manier waarop het gebied moet worden ingevuld met tus sen de 1200 en 1600 huizen. In twee dagen kon West8 natuur lijk alleen wat vage plannen op de beamer krijgen. Duidelijk is dat het havengebied moet gaan aansluiten bij de waterstad Goes, hier en daar geïnspireerd door andere watersteden maar vooral door de binnenstad van Goes zelf. Klassieke openbare ruimten als pleintjes, kades en straten mogen niet allemaal wor den ingenomen door blik, zodat de auto's onder de huizen zullen moeten. Het grote probleem is echter niet de invulling maar de cen ten. Want om een duurzaam woongebied te maken van wat nu nog bedrijventerrein is, moet wel een stel bedrijven worden verplaatst. Beginnen met bouwen op de vrije plekjes kan zomaar niet, want rond bedrijven die nog vol op werken, liggen wel allerlei milieuzones. Bovendien wil Goes niet dat de plannen voor woningbouw een schaduw over het industriegebied werpen. Werkgelegenheid moet niet ver dwijnen maar verplaatst wor den, is de opvatting. Bakker liet weten dat er wat be treft de milieuregels wel wat ruimte is, zolang het met de ex terne veiligheid maar snor zit. Dat is in het havenindustriege bied wel zo. Het zijn vooral re gels en normen op papier en die zijn strak te interpreteren maar ook ruim. Om een bedrijf als Ha ringman Beton, dat middenin het gebied ligt, zijn de grootst mogelijke geluidscontouren ge trokken, terwijl dat met het oog op de toekomst niet zozeer nood zakelijk is. Voorbeeldfunctie Boter bij de vis kon Bakker niet leveren maar dat was, verzeker de de stuurgroep haar, ook niet de bedoeling van het bezoek ge weest. Goes zou het liefst willen dat het plan een voorbeeldfunc tie krijgt voor andere waterste den die op een dergelijke ma nier willen inbreïden en het zou fijn zijn als daar een beetje geld aan hing. Wat ook fijn zou zijn, is als het project alvast bij iedereen zou beklijven. Dan hoeven gemeente en provincie niet eindeloos te blijven uitleggen wat de bedoe ling is. De directeur-generaal had nog wel een goede tip. Er zit een wet aan te komen die het mogelijk maakt de vergunningverlening te bundelen. Dat scheelt tijd in de inspraak en in de eventuele procesgang. De wet zat er pas half volgend jaar zijn, maar de gemeente kan er volgens Bakker nu al op voor sorteren. De uitvoering van het plan moet in fasen. Properstok bracht voor de gemeente vijf fasen aan van zuid-west bij de voormalige gas fabriek naar het noorden waai de laatste fase Haringman, Van Riessen en de AKF omvat. West8 maakt het masterplan voor het hele gebied, zodat de beeldkwaliteit, de duurzaam heid en de menging van de bevol king in de hand kan worden ge houden. 20 november Tapperij 's Lands Welvaren Kwadendamme Aanvang 21.00 uur Giant Rincon City 419,- Lekker achter ie bureau zitten. PC games spelen, of je fiets pakken en de bossen oor "a nice ride" Je antwoordt welen we. en daarom heeft Giant deze nieuwe serie off-road fietsen ontwikkeld, waarmee je alles even achter je kunt laten. Met deze serie daagt Giant je uit om meer te doen dan alleen recreatief "biken" Bij Giant is het inmiddels de normaalste zaak van de wereld om dit soort fietsen e ontwikkelen. Alle modernste technieken zijn ervoor in huis. De lichtgewicht Giant aluxX frames kunnen tegen een stootje, dus erop uit naar de bossen! Vooral de Boulder, Rincon, Yukon en zeker de Terrago Disc verlangen hiernaar, Wil je iets meer "oivroad", kies dan voor de Rincon City als echte eitybike; voorzien van alle benodigde items. Met de CRS kan je een mooie combi maken tussen on en off d Kortom een mooie nieuwe serie bikes voor veel fietsplezier, met fraaie designs, vernieuwde technische snufjes, dus op en top Giant. We wensen ie veel plezier met je nieuwe fiets! www.giant-bicycles.com Jacobusse Bike Totaal Dorpsstraat 48 - 4451 BD Heinkenszand Telefoon 0113 -56 73 58 www.jacobusse.nl Jeremiasse Tweewielers Bike Totaal Van der Spiegelstraat 54 - 4461 LN Goes Telefoon 0113 - 21 60 63 www.fielsplezier.nl Collectanten gevraagd voor de collecte van 20 t/m 26 februari 2005 kijk op www.amnesty.nl of bel 020 626 44 36 AMNESTY International MOLENWATER 137 MIDDELBURG TELEFOON 0118 613338 WWW.VANLEERZEM.NL Matrix Doppia Design: Lumina w Freddy Bogaard Lights viert z'n 10de verjaardag Daarom bieden wij u: 10% korting op de hele collectie verlichting j en tijdens het weekend een hapje en drankje. Heel de maand november lang. I EXCLUSIEVE VERLICHTING LICHTADVIES HFREDD' l/l BOGMB3 Freddy Bogaard Lights I Nieuwstraat 21 - 4524 EB SLUIS T. +31(0)117 46 18 53! ELKE DAG GEOPEND I www.bogaardlights n1 Informatie, advies en om m.b.t, gezondheidszorg, tenvoorzieningen, jeugdzorgen Pr0" ZorgInfo verblad zeeland biemen rondom WAO Telefonisch bereikbaar van maandag t/m 1 van 09.00 -13.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40