a Eik is typisch Zeeuws BERT DINGEMANSE tSTIO1 Faasse Fermont Terreinadopties en De Groene Kring Een makelaar met oog voor de woonomgeving PZCZeel www.faa*«0 formont.nl Tel. 0113 252052, www.boomkollektief.nl Rota-erkend reclamebureau Vestigingen in Goes en Etten-Leur Persoonlijk advies... daarin voelen wij ons thuis! Als ervaren makelaars hebben wij al jarenlang een sleutelfunctie op de Zeeuwse woningmarkt. Alle disciplines voor succesvolle onroerend goed transacties hebben wij in huis. Tezamen met onze persoonlijke aanpak is uw succes hierdoor verzekerd. Zoekt u zo n sterke formule- wij openen graag de deuren voor u. Seisdam 8 Boulevard Bankert 480 4331 NT Middelburg 4381 BD Vlissingen tel: 0118-650575 makelaars taxateurs o.g. Wijnqaardstroat 53, Goes Telefoon 0113 25 05 55 gooswfaasse-fermont.nl Holster Nieuwlandweg 1, Hulst Telefoon 0114-32 02 12 hulsti'iiifaassc-fermont.nl Opsporen, benaderen en uiteindelijk vangen. Boom Kollektief pakt communi ceren doordacht aan. Beginnend met een treffende analyse, die we vertalen naar een effectieve strategie. Onze adviseurs en creatieven zorgen vervolgens voor een pakkend totaalconcept: een krachtig thema voor uw totale communicatie, verpakt in een aansprekende en onderscheidende vormgeving. Daarmee heeft u een perfect wapen in handen om uw doelgroep te vangen. onderzoek, advies en ontwerp voor de fysieke leefomgeving Al jarenlang bestaat de mogelijkheid om een natuurgebied van Het Zeeuwse Landschap te adopteren. Zeeuwse bedrijven verbinden hun naam aan een gebied en steunen het beheer ervan financieel. Sinds kort bestaat ook de mogelijkheid voor bedrijven om lid te worden van de Groene Kring. Leden van de Groene Kring onder steunen Het Zeeuwse Landschap zowel materieel als financieel. Werving van leden gebeurt alleen binnen bepaalde bedrijfstakken. BOOM KOLLEKTIEF Een vanzelfsprekendheid? Nee, toch niet. Dat moet je zien, dat moet je ervaren. Wij zijn daarom lid geworden van De Groene Kring. Een kwaliteitskeurmerk, waarmee we willen laten zien dat we ons inzetten voor Het Zeeuwse Landschap en het van harte onder steunen. Voor u als hui zen (ver) koper betekent dat veel extra's. Bij iedere transactie bieden wij u een cadeaudonatie aan van het Zeeuws Land schap. Dat betekent een gratis lidmaatschap van het Zeeuwse Landschap voor een jaar, een gratis abonnement op het daarbij beho rende tijdschrift, gratis deelname aan diverse (buiten)activiteiten én.een verrassend boek! .1 camping Alle schatten van Walcheren onder de Zeeuwse Zon Koningin Emmaweg 16a, 4354 KD Vrouwenpolder tel. 0118 - 591549, fax 0118 - 591920 www.oranjezon.nl,oranjezon@oranjezon.nl Kies voor prettig wonen en betrokkenheid. Kies voor Estio Makelaars. makelaars weet wat wonen is Oude Haven 16, 4301 CK Zierikzee telefoon 0111 - 41 68 88, fax Oil 1 - 41 68 60 e-mail: info(«-'estio-nl, website: www.estio.nl RBOI werkt voor circa 150 gemeenten, rijksinstanties, provincies, regio's en opdrachtgevers in de marktsector: - ruimtelijke planning en ordening - stedentxiuw, ontwerp en inrichting - sociaal en economisch onderzoek - milieu en water - toerisme en recreatie - ecologie en landschap - verkeer vervoer en mobiliteit - economische uitvoerbaarheid - project en procesmanagement RBOI - Middelburg b.v. Nieuwstraat 27 Postbus 430 4330 AK Middelburg Tel. (0118)633344 Fax (0118)623361 E-mail:mburg@rboi.nl RBOI Rotterdam b.v. Delftsestraat 17a Postbus 150 3000 AD Rotterdam Tel (010)4130620 Fax (010)4121039 E-mail.info@rboi.nl Internet: www.rboi.nl vrijdag 19 november 2004 foto Ruden Riemens v mooi*te Rick Quartel een dode schietwilg. We staan bij het favoriete stukje bos van Luciën Calle van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, als een torenvalk sierlijk richting een kale boomtop zweeft om ons daar op veilige afstand in de ga ten te houden. ,,Hier zie je de complete levenscyclus van deze boomsoort op een klein stukje grond. Jonge, volwassen en do de schietwilgen. Kijk, de gaatjes in deze dode boomstam worden gemaakt door torren. Later krui pen bijen en wespen in deze hol letjes. In het Braakmanbos zijn al Ï23 verschillende bijen- en wespensoorten gesignaleerd. Vervelend? Nee hoor, want de hinderlijke soorten (de 'limona dewespen') kom je hier niet te gen. Die zie je bijna alleen maar op terrassen", vertelt Calle. De schietwilg is volgens Calle een typisch Zeeuwse boom. Dat zegt hij na lang nadenken, want antwoorden op de vraag welke bomen kenmerkend zijn voor on ze provincie valt niet mee. Je kan de vraag op drie manieren beantwoorden, legt hij uit. „Van uit prehistorisch, cultuurhisto risch en natuurlijk oogpunt. Dus welke bomen kwamen hier duizenden jaren geleden al voor, welke bomen heeft de mens hier voor eigen gebruik gehaald en welke soorten komen hier van nature voor. De schietwilg komt hier al voor sinds de prehistorie, wordt sinds mensenheugenis ge bruikt (denk aan de knotwilg) en hoort in natuurlijke bossen Lliuis.^Dus voldoet de schietwilg Anders is het voor de populier. In het in de jaren vijftig aange plante Braakmanbos wemelt het van deze lange, slanke stam men. Calle: „De populieren in dit bos zijn kruisingen van Euro pese en Amerikaanse populie ren. De mens heeft deze boom zelf gekloond, om zo tot de beste houtkwaliteit te komen. Maar het 'invoeren' van bomen uit an dere gebieden brengt ook geva ren met zich mee. Net als men sen kunnen bomen ziek worden. En als er van deze populieren soort één boom ziek is, worden ze het op een gegeven moment allemaal. Dat is zo'n vijftien jaar terug met een gekloonde iep helemaal fout gegaan." Klimaat Zeeland heeft relatief weinig bossen. Het aanplanten van nieuwe natuur, zoals bijvoor beeld driehonderd hectare in de Braakman, moet daarin verande ring brengen. „Dat Zeeland niet bosrijk is, heeft te maken met natuurlijke en menselijke oorza ken. De natuur in Zeeland wordt beïnvloed door het zeekli maat. En bomen kunnen niet goed tegen zoute invloeden. Bo vendien zit er op veel plaatsen veen in de bodem. Dat vinden veel bomen te nat, want hun wortels moeten goed kunnen ademen. Veen laat dat niet toe, want dat zuigt zich als een spons rond de wortels." Wandelend langs elzen, berken, hazelaren en lijsterbessen komt Calle tot de conclusie «Jat clo «-ik zend jaar. Als je diep in de grond graaft, kom je een flink bomenarchief tegen. Deskundi gen kunnen daaruit afleiden wel ke bomen er ooit in dit gebied aanwezig waren. Zo weten we dat hier ook linden, taxussen, beuken en dennen hebben ge staan. De beuken zijn hier als natuurlijke groeier helemaal ver dwenen. Linden en taxussen zie je alleen nog in Oost-Nederland. Ja, de grenslinde staat nog in de Zak van Zuid-Beveland, maar die is daar niet op natuurlijke wijze terechtgekomen. En de dennen zijn verdwenen, omdat het klimaat langzaam is opge warmd. Dan blijft de eik nog over. Dus kan je vanuit prehisto risch perspectief zeggen dat de eik een typisch Zeeuwse boom is." Braakman-Noord wordt door Staatsbosbeheer van een populierenbos omgeturnd tot een inheems gemengd loofbos, waar de natuur ongestoord zijn gang kan gaan. Dat betekent dat ook steeds meer dode bomen in het bos met rust worden gela ten. Calle is daar blij mee. „Vroe ger werden de meeste dode bo men opgeruimd, maar ik vind een dode boom vaak interessan ter dan een levend exemplaar. Dood hout leeft, zeggen ze wel eens. Denk maar eens aan al die insecten die in, op en onder zo'n boom zitten. Dode bomen horen bij een bos. En met de levende bomen hoeven we ook helemaal niet zo voorzichtig te zijn. Laat kinderen maar klimmen, hutten Rick Quartel uit Serooskerker- ke (W) vindt alle soorten land schappen in Zeeland mooi. Geen landschap is hem onbe kend. Dat komt omdat Rick een hond heeft, met de naam Lizzy. „Papa, mama en ik gaan in het weekend altijd een bijzondere wandeling maken met Lizzy. Soms langs de weg, of op het strand, maar het liefste ga ik naar het bos. Lekker rennen en uitwaaien." Rick is niet snel moe, en daar mee is hij een prima maatje voor Lizzy. De terrier en hij ren nen en spelen wat af in het bos. In de buurt van Serooskerke zijn verschillende bossen. Het Veerse bos of het bos tussen Oostkapelle en Domburg. „Maar de Schotsman vind ik het leukste bos. Op het open stuk in het bos is het altijd lek ker modderig, dat lijkt wel een soort moerasje. Vooral in de winter! En het andere leuke zijn de Schotse Hooglanders." Hoewel ze er met hun dikke, bruine vacht en brede horens een beetje eng uit zien, is de 11 -jarige Rick er niet bang van. „Het zijn hele lieve dieren, ze blijven gewoon staan als je langs loopt." Rick vindt alle jaargetijden mooi. „Elk jaargetijde heeft wel iets waardoor het bos zo mooi is. De herfst is bijna voorbij, dan is het altijd leuk om vrucht jes van bomen te vinden, bij voorbeeld beukenootjes of kas tanjes, of nog liever: tamme kas tanjes. Want die gaan we dan thuis poffen!" Carolien van de Kreeke - Abrahamse Je hoort hier bijna niets. Bla deren knarsen en soppen bij iedere stap onder je zolen, maar verder: stilte, een rustgevende stilte. Ja, af en toe een fladde rend of fluitend vogeltje, maar dat is het dan wel. Denk je in eerste instantie, als je in het noordelijke Braakmanbos bij Hoek wandelt. Totdat je aan de rand van het bos wordt gecon fronteerd met dat wat je onbe wust al de hele tijd hoorde: de bedrijvigheid bij de fabriek Dow Chemical. Het gebrom van het concern is niet storend, maar het contrast blijft enorm. Aan de ene kant spuwen lange pijpen rook uit, aan de andere zijde ha mert een grote bonte specht in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33