Zeeland heeft gewonnen! Geland in de Putting PZC EP(Q)gT(g(O)|D)0 PZC 2 'ptefe Natuur en landschapsprojecten zijn succesvol Jawel, Zeeland heeft enorm veel gewonnen. Het Zeeuwse Landschap kan ieder jaar weer tal van natuurprojecten uitvoeren dankzij steun van de Nationale Postcode Loterij. De Nationale Postcode Loterij helpt als grootste goede-doelen-loterij van Nederland tal van projecten op gang die ontwikkeld worden om onze provincie open, ruim en groen te houden. Dus voor de deelnemers in de Postcode Loterij geldt: de natuur wint altijd! 11. Kanalen Oranjezon In het kristalheldere water van de kanalen in het duingebied Oranje zon leven tal van bijzondere plan ten en dieren. Het bronmos, de zoetwaterkreeft, meer dan tien ver schillende libellen... Maar er is iets aan de hand. Plaatselijk wordt het water troebel en verliest het zijn kwaliteiten. De Nationale Postcode Loterij financiert een onderzoek om te kijken wat er aan de hand is en wat we er aan kunnen doen. 10. Proj«cl Boomkikker De zeldzame boomkikker heeft één van zijn laatste bolwerken in de regio West-Zeeuws-Vlaanderen. Er leven belangrijke deelpopulaties in de Kievittepolder en op de Wallen van Retranchement en van Aardenburg. Met financiële steun van de Nationale Postcode Loterij worden nieuwe putten gegraven, waarin de kikkers zich voortplanten en die tevens een schakel tussen de deelgebieden vormen. ta, Extra grondaankopen 9. Herstel Baarzandse kreek Met geldelijke steun van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, de Provincie Zeeland en van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen, kon een ambiti eus baggerproject worden uitge voerd om deze prachtige kreek te ontdoen van een dikke laag bagger slib. Nieuwe kansen voor tal van water en moerasvogels. Geldelijke ondersteuning van de Nationale Postcode Loterij zorgde voor een belangrijke finishing touch. 8. Herstel vliedbergen- complexen Zuid-Beveland telt verschillende fraaie historische vliedbergencom plexen. Bijvoorbeeld de Berg van Troye, in de bebouwde kom van Borssele en de twee vliedbergen bij Baarsdorp. Instandhouding en her stel van de historische contouren is een kostbare operatie die we alleen dankzij steun van de Nationale Postcode Loterij konden uitvoeren. 6. Akkerkruidenprojfict De Zeeuwse akkers waren vroeger onder botanici beroemd om hun fraaie akkerkruiden. Planten als het spiesleeuweribekje, de korensla en het klein spiegelklokje Zijn door de intensivering van de landbouw vrij wel verdwenen. Door een aantal kleinschalige akkertjes op ouder wetse manier te bewerken en te beheren ontstaan er nieuwe kansen voor deze kruiden. De National^ Postcode Loterij financiert het pro ject. 4, p«Hop?et Yerstk# M$*r Een verhoging van het waterpeil in de Yerseke Moer geeft een nieuwe impuls aan één van de belangrijk ste reservaten van Het Zeeuwse Landschap. Verdroging bedreigt de vele weidevogels en de zeldzame zoutplantengemeenschappen. Mede dankzij financiële steun van de Nationale Postcode Loterij kon de peilverhoging gerealiseerd worden. Veel natuurgebieden die Het Zeeuwse Landschap aankoopt wor den gesubsidieerd door de over heid. Toch komt het ook wel voor dat we onverwacht een strategisch gelegen stukje grond moeten kopen zonder financiële steun van de overheid. "Buurmans grond is maar één keer te koop". Dankzij de Nationale Postcode Loterij hebben we al heel wat belangrijke aanko pen gerealiseerd. 1. Voorlichting en educaMe 3, Hollestelle Rumolf^chorren De Westerschelde Ts als vaarweg van grote economische betekenis. Maar het is ook het grootste en belang rijkste estuarium van Nederland en een heel waardevol natuurgebied. Samen met Vogelbescherming Nederland en de Zeeuwse Milieufederatie werkt Het Zeeuwse Landschap aan een visie voor her stel en verbetering van natuurwaar den in en langs het Westerschelde- gebied. De Nationale Postcode Loterij draagt financieel bij aan het opstellen van deze visie. 3, Herstel eendenkooi Ann.* jsco bapoWar 5. Reconstructie vogel- observatie Saeftinghe Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst. Met deze wijsheid in het achterhoofd doet Het Zeeuwse Landschap er veel aan om de jeugd in aanraking te brengen met natuur en landschap. Via excursies en scholenwerk in verschillende plaat sen in de provincie laten we kinde ren en jongeren kennismaken met het Zeeuwse landschap en met de De vanginstallatie die tot het cul tuurhistorisch erfgoed van de een denkooi behoort, vergt intensief onderhoud. Maar het is niet alleen van belang uit historisch oogpunt om de kooi vangklaar te houden. De eis dat een kooi vangklaar blijft is een wettelijke verplichting om het afpalingsrecht in stand te hou den. Zo blijft het gebied een waar eldorado voor watervogels. De Nationale Postcode Loterij betaalt de herstelactie. Het grootste brakwaterschor van Europa trekt al jaren tal van voge laars uit binnen- en buitenland. Bijzondere vogels als lepelaars, slechtvalken en zilverreigers beho ren tot de vaste gasten in Tiet Verdronken Land. Momenteel wordt de vogelobservatiehut ingrijpend gereconstrueerd, zodat de vele vogelaars buiten het bereik vbn weer en wind kunnen genieten van de enorme vogelrijkdom. -T--4- Een hollestelle is een op het schor gelegen drinkput voor de schapen, bedoeld om zoet regenwater op te vangen. De oudste hollestellen zijn meer dan 1000 jaar geleden aange legd. Er is nog maar één historische hollestelle in het buitendijkse gebied overgebleven. Dankzij een door de Nationale Postcode Loterij gefinancierde, grondige opknap beurt is die weer voor jarenlang tegen wind en golfslag bestand. NATIONALE I LOTERIJI HET ZIEUWSt LANDSCHAP Nationale Postcode Loterij bedankt! Eind 2003 meldden we de realisatie van de bovengenoemde projecten. Het wordt tijd om de balans op te maken. Hebben de projecten ook tastbare resultaten opgeleverd? We laten het oordeel graag aan u over. In de kanalen van Oranjezon zwem men weer baarzen, die meehelpen om de waterkwaliteit goed te houden. Het aantal roepende boomkikkers op de Wallen van Retranchement was in het afgelopen jaar hoger dan ooit. Bij de Baarzandse kreek is er niet alleen sprake van landschappelijke verfraaiing: tellingen wijzen uit dat het aantal smienten, wintertalingen en andere watervogels toeneemt. Op onze akkerkruidenpercelen verschenen voor het eerst zeldzaamheden als de spiesleeuwenbek en de gladde ereprijs. Zo kunnen we nog even doorgaan, maar voor ons is het wel duidelijk: Zeeland heeft gewonnen. Dorpstraat 100a, Postbus 25, 4450 AA. Heinkenszand, tel. 0113 569110, fax 0113 569111, info@hetzeeuwselandschap.nl, www.hetzeeuwselandschap.nl vrijdag 19 november 2004 foto Ruden Riemens Alain van den Bosch wordt in december 10 jaar. Hij woont in Sint Jansteen en kijkt vanuit zijn huis zo op de Clingse bossen. Toch zijn de Clingse bossen niet zijn favoriete natuurgebied. Op de vraag wat zijn favoriete na tuurgebied is zegt hij „Het Axelse Bos." Alain heeft namelijk voordat ze in Sint Jansteen gingen wonen in Axel gewoond. Hij komt er nog vaak en gaat regelmatig met zijn ouders of met zijn oma naar het Axelse bos. Hij vindt het Axelse Bos leuker omdat er volgens hem meer bomen staan en omdat er water in het bos is, het lijkt meer een echt natuurge bied. Dieren heeft hij er jammer ge noeg niet veel gezien. Toch vindt hij het Clingse Bos en de bossen van Sint Jansteen ook wel leuk. In de bossen van Sint Jansteen komt hij wel eens met school, ze gaan dan eikels en dergelijke zoeken. Er is ook een leuk speel- tuintje. In het Clingse bos komt hij ook regelmatig, hij gaat er wel eens fietsen met zijn ouders. Ik ben tot de conclusie gekomen dat Alain eigelijk wel van alle bossen houdt. Maar in het bij zonder van het Axelse Bos. Hij wil trouwens later graag een grote tuin hebben met groenten en bomen. Kitty Galle Alain van den Bosch Mensen die het weten kun nen noemen de Grote Putting het belangrijkste ge bied voor weidevogels in Zeeuws-Vlaanderen. Maar op de landkaart staat het niet. Om het te vinden, moet je we ten dat het in de Groote Hengstdijkpolder ligt. Die staat wel op de kaart, tussen Hengstdijk en Kloosterzande. Vogels hebben geen hulpmid delen nodig om hun paradijsje te vinden. Zij vliegen voor de kou uit, hun maag achterna. Een kilometer of zo buiten Hengstdijk, aan het eind van een met modder besmeurd landweggetje, ligt de Grote Put ting. Mensen die in de buurt wo nen of het gebied een beetje ken nen, hebben het gewoon over de Putting. Dat Grote laten ze weg, en of er soms ook een kleine is, ting tot een paradijs voor weide vogels. Zomertaling, slobeend en kluut hebben dat water nodig om eten te vinden. Ze leven van kleine waterbeestjes, waterplanten en wormpjes. De grutto en de scholekster hebben een grote snavel. Daarmee prikken ze in de grond. Die moet dus niet hard en droog zijn. De kievit heeft geen grote snavel, dus die pikt hier en daar wat van de grond. Kieviten zitten daarom op de hogere, drogere delen van de Putting. En zo heeft elke soort zijn eigen plekje om te voe den en te broeden. Slechtvalk Smienten komen er ook veel voor. Deze eendensoort zoekt het midden van het natuurreser vaat op. Daar is het natter dan aan de buitenkant en in het wa ter voelen ze zich veiliger. Er kan immers een slechtvalk op de uitkijk zitten. Die roofvogels kiezen een paaltje uit waar ze negentig procent van hun tijd doorbrengen, rustend en spie dend naar een prooi. In het klei ne beetje tijd dat overblijft, gaan ze op jacht. Ze hebben het gemunt op smienten en andere grotere vogels. Ze volgen een groep, zoeken er de zwakste vo gel uit en grijpen die al vliegend in de lucht. Juist omdat er roofvogels over en rond de Grote Putting zwer men, is het voor de weidevogels zo belangrijk dat er geen bomen Mi Jic.-t natuurgebied «roeien. goed dat er koeien in het reser vaat grazen. Daardoor blijft het gras laag en kunnen ze gevaar al vroeg ontdekken. Zomertaling, wintertaling, kluut, kievit en grutto, smient, slobeend en slechtvalk, tureluur en veldleeuwerik. En nog tiental len soorten vogels leven in de Grote Putting. In de winter is het een populaire pleisterplaats voor ganzen. Die zakken vanuit Noord-Europa en Rusland af naar het zuiden. Zij vinden het al warm genoeg in Noord-Duits- land, Friesland en Zeeland. Ganzen hebben Zeeland onder ling verdeeld - iedere regio zijn specialiteit. Brand- en rotgan zen strijken neer bij Schou- wen-Duiveland en Tholen, kol- ganzen en grauwe ganzen vlie gen door naar de Grote Putting. In de jaren vijftig was het zelfs de belangrijkste pleisterplaats van kolganzen in Nederland. Het Oost-Zeeuws-Vlaamse na tuurreservaat is daarom aange wezen als winters opvanggebied voor ganzen. Er mag dus niet op ze geschoten worden. De Grote Putting is een afgeslo ten reservaat, dat wordt be heerd door Staatsbosbeheer. Je mag er niet in en moet de vogels van een afstand bekijken. Dat is niet altijd gemakkelijk, want de Putting is een hobbeldebobbel- weiland. Daarom heeft Staats bosbeheer een verhoogde uit kijkpost aangelegd op een heu veltje langs de weg. Maar zelfs dan valt het niet mee. Goede oficn «Heen xijn niet voldoendp. geen idee. Groot mag je de Put ting toch gerust noemen, want het is een reservaat van zestig hectare. Dat zijn honderdtwin tig voetbalvelden. Die vlakte ligt net wat lager dan de grond eromheen. Dat komt omdat er onder de bovenste kleilaag van een meter een dik pakket veen zit. Dat is vroeger afgegraven door mensen in de omgeving. Ze gebruikten het veen als brand stof voor de kachels in huis. Door dat gegraaf, en omdat de bodem inzakte onder druk van de klei, ligt de Putting in het diepste deel van de polder. In die kuil staat een groot deel van het jaar flink wat water. Dat is precies de reden waarom zo veel vogels er graag komen. Hoe meer plas en dras, hoe meer wei devogels en hoe meer soorten vo gels er zijn. De combinatie van droog gras land, nat grasland en ondiepe plassen van twintig tot dertig centimer diepte maakt de Put-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31