Zeeland, bedankt h%U Kluut kan overwinteren PZC 'MjS landbouw, natuur en voedselkwaliteit Provincie Zeeland POSTCODE OvSBfonds r#ran PZC PZC_ Het Zeeuwse Landschap is een organisatie van en voor de Zeeuwen Want.... Zeeland blijft niet vanzelf mooi Daarom wordt ons werk gesteund door de families: Abrahamse, Berendse, Cornelisse, Davidse, Evertse, Franse, Gideonse, Hugense, Imanse, Jacobusse, Karelse, Leendertse, Maartense, Nousse, Okkerse, Pieterse, Roelse, Sanderse, Teunisse... En nog 12.727 andere Zeeuwse huishoudens Ook de overheid steunt ons werk: Tal van projecten voor natuur en landschap in Zeeland worden gesteund door verschillende fondsen: i NATIONALE I LOTERIJI Prins W Bernhard f Fonds Anjer CullMHrfim/l M,r t fondsdl Belangrijke financiële steun uit het Zeeuwse bedrijfsleven krijgen we van onze sponsors: Zeelandia I ABN AMRO Bank I BOOM KOLLEKTIEF EASTMAN Sinds kort kunnen ondernemers lid worden van De Groene Kring: Makelaarskantoren: Faasse en Fermont, Goes, Estio makelaardij, Zierikzee, Heimig, Flalsteren, Bert Dingemanse, Middelburg, Westeinde makelaardij, Goes, Kind en Biesbroek, Hulst Fietsenhandelaren: De Kromme Spaak, Kapelle, De Poorter Tweewielers, Sint jansteen, Jacobusse Tweewielers, Heinkenszand, Jeremiasse Tweewielers, Goes, Leo joosse, Aagtekerke, Profil fietsspecialist Cornelis, Oostburg, Rijwielhandel A. Duine, Scherpenisse, Toon's rijwielshop, Vlissingen, Vermare v.o.f Krabbendijke Verton, Burgh-Haamstede. Piet Voskamp, Middelburg Boekhandel: De Koperen Tuin, Goes Zoveel steun vanuit de Zeeuwse maatschappij is voor ons een hart onder de riem. Een reden te meer om keihard te werken om het Zeeuwse landschap mooi en groen te houden. Dat doen we dag in dag uit. Dichtbij de natuur, dichtbij de mensen. vrijdag 19 november 2004 m0oi*te Sanneke de Meulmeester Sanneke de Meulmeester (8) woont op Schouwen-Duive- land, in Haamstede. De omge ving, langs de kust, wordt wel 'De kop van Schouwen' ge noemd en is vooral bekend door het mooie en grote bos dat vlak achter de duinen ligt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat Sanneke's lievelingsgebied juist dat bos is. „Het is zo dichtbij, dat we er altijd op de fiets naar toe gaan. Meestal ga ik met mijn zus Lenneke en papa en mama. Vooral in het weekend, op zaterdag of zondag." Ze zetten dan hun fiets bij de parkeerplaats en maken mooie boswandelingen. Zeker in deze tijd van het jaar, de herfst, ko men ze er graag. Ze gaan dan op zoek naar spulletjes waar thuis een herfsttafel van ge maakt wordt. Bijvoorbeeld bla deren die mooie kleuren of mooie vormen hebben. Of vruch ten zoals beukenootjes. Op het moment staan er ook veel pad destoelen, maar die plukken ze niet. „We noemen het bos ook wel het paddestoelenbos. Er groeien enorm veel soorten. Wit te, bruine en de beroemde rode paddestoel met witte stippen." Onlangs was Lenneke nog in het bos om een bijzondere vondst vrij te laten: een egel. Die had ze met haar zus en vriendinnetje gevonden bij een bloembak van de gemeente. Hij zat daar vast, dus hebben ze hem los gemaakt en mee naar huis genomen. Om hem wat aan te laten sterken, kreeg de egel water en een worm, die ze zelf uit de grond gegraven hadden. „Als je hem oppakte, zette hij z'n stekels uit. Dat doet gewoon een beetje zeer! Daarom pakten we hem niet op. Behalve toen we hem z'n vrijheid gaven. We hebben hem heel diep in het bos gezet, waar geen auto's in de buurt zijn. Daar hoort hij thuis, tussen z'n vriendjes!" foto Ruden Riemens dat ze niet worden gedwongen om, al dan niet verder, naar het zuiden te trekken. In zuid-oost-Engeland bewijzen kluten al een aantal jaren dat ze niet veel moeite hoeven te doen om voedsel te vinden, weet Wie- land. De inwoners van de streek leggen vaak zoveel appels voor ze klaar dat ze geen energie in het fourageren hoeven te steken. „Als de winter niet al te streng is, kiezen veel kluten er daarom voor in zuid-oost Engeland te overwinteren. Omdat ze geen krachten verspillen aan ver moeiende heen- en terugreizen in de herfst en het voorjaar is de kans op goede legsels groter, waardoor de klutenstand toe neemt." Vorst Als het toch nog streng gaat vrie zen, zien de sterkste vogels nog wel kans om wat zuidelijker richting Middellandse Zee te trekken. De zwakkere exempla ren vallen aan de vorst ten prooi. Zo'n tegenvaller zal een jaar een terugval te zien geven in de klu tenstand, maar per saldo is over wintering toch gunstig voor het aantal kluten. „Het zou dan ook mooi zijn als ook Saeftinge klu ten steeds meer kansen geeft voor overwintering. Het kan hun aantal, zeker in deze streek, weer behoorlijk opkrikken." Wat voor de kluten geldt, geldt natuurlijk ook voor tal van ande re vogels. En Zeeuwen hebben geluk clat ze zonder veel moeite op veel pjualsen veel verschi 11 en - land zijn huidige vorm vooral te danken heeft aan inpoldering van schor- en slikgebieden, is de provincie nog steeds een belang rijk toevluchtsoord voor kluten en andere steltlopers. Sternen, meeuwen, ganzen, eenden en tal van andere watervogels komen voor korte of langere tijd naar het Deltagebied. En op hoger ge legen schorren en inlagen hui zen veel kleinere x-iet- en zangvo gels als rietzangers, waterpie pers, oeverpiepei's, baardmanne tjes, snorren en buidelmeesjes. Niet alleen grote natuurgebie den als de Inlagen van Schou- wen-Duiveland, het Verdronken Land van Saeftinge en het Zwin bieden standvogels en doortrek kers de kans te rusten, te foura- geren, te broeden en te ruien, ook tal van kleinere natuurlijke oases aan de kust, op zandban ken en soms zelfs wat verder landinwaarts zijn veilige, tijde lijke havens voor veel vogels. Aan de rand van veel van die na tuurgebiedjes zijn de afgelopen jaren vogelkijkhutten versche nen, die het ook voor een vol strekte leek met een verrekijker makkelijk maken de vogels te bekijken en eventueel op zijn ge mak in een naslagwerkje op te zoeken. En vervolgens net als Wieland weg te mijmeren bij de niet te bevatten prestaties van veel van de bespiede vogels. „Want het is en blijft fascineren hoe al die vogels op verschillen de wijzen enorme reizen maken om op de ene plaats te kunnen broeden en hondez-den tot dui zenden kiJometej-s verder te rus- Fanatieke vogelspotters wor den niet direct warm van binnen als ze een kluut zien. Hoewel de steltloper de afgelo pen decennia flink terrein heeft moeten prijsgeven door dijkver hogingen, stroomverdiepingen en oeverafkalvingen is de kluut nog overal aan de Zeeuwse kust te vinden. Maar zijn leefomge ving blijft op veel plaatsen on der druk staan en Alex Wieland is dan ook blij dat de statige steltloper in het Sieperdaschor, in het oosten van het Verdron ken Land van Saeftinge, een plaats heeft gevonden die hem zoveel biedt dat hij er af en toe durft te overwinteren. een 'hoogpotige, snipachtige waadvogel'. Zoekend in de Van Dale zie je hem haast over het schor schrijden. Met zijn 'forse romp en lange, smalle, opwaarts gebogen sna vel' het slik afstruinen op zoek naar allerlei eetbare slakjes en schelpdiertjes die zich net onder de modderige bodem ophouden. Aan die typische, voor het doel geëigende, snavel heeft de kluut een minder bekende tweede naam te danken: sabelbek. Hoewel de kluut bijna overal aan de Zeeuwse kust nog wel is te zien, is Alex Wieland, mede werker van zowel Het Zeeuwse Landschap als de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, ont zettend blij met het Sieper daschor. Het relatief nieuwe natuurgebied aan de Oost- Zeeuws-Vlaamse grens biedt de vogel meer dan een tijdelijke rust- en voedselvindplaats. Tij dens zachte winters kunnen klu ten zoveel voedsel op de slikken en in de moerasplasjes vinden De kluut is een prachtige vo gel. De Dikke van Dale weet dat ook. De kluut is in het gezaghebbende woordenboek geen gewone steltloper, maar Kluten illustratie Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27