Speel met het water PZC In deze bijlage Thuis op het land en op het water Weet wat de Zeeuwen beweegt De PZC-bijlage Zeeland Natuurlijk besteedt aandacht aan werk en wereld van de stichting Het Zeeuwse Landschap. De natuurstichting presen teert zich met projecten op Zeeuwse scholen, neemt het Zeeuws Biologisch Museum over en het boek Deltalandschap verschijnt. In deze bijlage worden de Zeeuwse landschappen onder de loep genomen. Kluut op het Sieperdaschor 3 De ondergrond van Zeeland 4 Aan de dijk gezet 5 Mooie littekens 6 Weidevogels in de Putting 7 Damherten grazen sloom 8 Populier is een kruising 9 Leven in de boomgaard 10 Lekker holleboll ig 11 Natuur in kaart 12-13 Bergjes in de polder 14 Stad heeft ook natuur 15 Stil in de eendenkooi 17 Leren van Saeftinge 19 Scholen in de natuur 21 Een toekomstvoorspelling. Het is het jaar 2104. Door de stijging van de zeespiegel, de overvloedige toevoer van rivier water en het zakken van de bo dem liggen grote delen van Zee land onder water. Eb en vloed hebben er vrij spel. De grotere steden houden het dankzij enor me dijken droog. Hier en daar liggen op hoge terpen dorpen. Er zijn ook nieuwe, drijvende dorpen. Zweeftreinen, tunnels en luchtkussen-veerboten zor gen voor de verbindingen. Of Zeeland er over honderd jaar werkelijk zo uitziet, is natuurlijk koffiedik kijken. Wel zeker is dat het water een grote re rol zal spelen in het dagelijks leven. De deltawateren gaan er anders uitzien. En binnen de zee weringen, op het land, is het wa ter nadrukkelijker aanwezig. Kenmerkend voor Zeeland is en blijft de bijzondere verhouding tussen water en land, een beetje haat en liefde tegelijk. In een delta vloeit het zoete rivierwa ter over in het zoute zeewater. Zowel het getij als de afvoer van de rivieren - in Zeeland vooral de Schelde - zijn steeds anders. Daardoor verandert de grens wa ter-land voortdurend. In het klein elke dag, in het groot door de eeuwen heen. Van de bijzon dere omstandigheden in de Zeeuwse delta maken de men sen van oudsher gebruik. Ze wil len er graag wonen en werken, ook al liggen de gevaren van de zee altijd op de loer. Dat gebeurt niet alleen in Zee land, maar overal op de wereld waar delta's liggen, zoals die van de Amazone, de Ganges, de Mississippi, de Nijl en de Orino co. Daar hebben ze een vergelijk bare verhouding met het water als in Zeeland. Er is altijd behoefte aan meer land en zo is een verzameling zandplaten, schorren en eiland jes in de loop van eeuwen aan een gedijkt tot Zeeland. Eilan den met een eigen gezicht, met overal het water. Staand op een dijk of duin, wandelend in het buitengebied of mijmerend aan een stadsvest: het is te zien, te voelen, te ruiken. Opvallend aan de deltawateren is de weidsheid, zelfs al is bij goed weer aan de einder de over kant te zien. Aan de Noordzee kust ontbreken die overkanten en zakt in de verte de lucht in de zee. Vogelgebied Boven het water blauwe of grau we luchten en indrukwekkende wolkenpartijen. Slechts een blin kende zandplaat, zwermen vo gels en een passerende boot doorbreken de weidsheid. On danks de aanwezigheid van be bouwing op land, ogen de delta wateren ongerept, natuurlijk. Na de Waddenzee is de Zeeuwse delta het tweede belangrijke vo gelgebied van Nederland, als pleisterplaats tijdens de trek voor bijvoorbeeld rosse grutto en zilverplevier, voor gans en brilduiker om er te overwinte ren en voor kluut en tureluur om te broeden. Het water straalt dynamiek uit. Die beweging zorgt op de over gang tussen water-land voor de platen, slikken en schorren en meer landinwaarts voor de ont moeting tussen zout en zoet wa ter. Achter de dijken herinneren inlagen, karrevelden, welen en kreken aan het gevecht tussen mens en zee. Bij al die land schapstypen horen bepaalde planten en dieren. Ook de mens heeft daarin een eigen plaats. Na de Februariramp in 1953 is het Deltaplan uitgevoerd: zeear men zijn afgesloten, in de Oos- terschelde een stormvloedke ring en alleen de Westerschelde nog een open zeearm. Het water lijkt te zijn getemd. Tegelijkertijd zijn tussen de del tawateren en hun omgeving - de rivieren, de Noordzee, het land - harde grenzen ontstaan. De dy namiek zit in een keurslijf. Dat veroorzaakt groeiende proble- Rosse grutto's illustratie Adri Karman In het Volkerak-Zoommeer bloeien giftige blauwalgen. Stin kende zeesla woekert in het Veerse Meer. De zoute Ooster- schelde lijdt aan zandhonger, waardoor de geulen vollopen met zand van slikken en schor ren. In het Haringvliet bezinkt vervuild rivierslib. De wa terkwaliteit van het Markie- zaatsmeer verslechtert en de na tuurwaarden van het Grevelin- genmeer kachelen achteruit. In de Westerschelde tast verdie ping van de vaargeul de natuur lijkheid aan. Daar bovenop ko men de zeespiegelrijzing en gro tere rivierafvoeren, die door kli maatverandering versterkt wor den. Tegen die achtergrond is het toekomstbeeld voor 2104 niet helemaal onwerkelijk. Ten zij de mens tijdig maatregelen neemt en de zieke deltawateren gezonde kansen geeft. Dat is een gigantische en kostbare opera tie. Noem het maar een nieuw Deltaplan. Terugkeer van de dynamiek, het water meer ruimte geven. In ont wikkelingsland Bangladesh heb ben ze dat al goed begrepen, op merkelijk genoeg dankzij de ad viezen van Nederlandse water bouwkundigen. Die omslag - niet met de rug, maar met het gezicht naar het water staan - moet Zeeland nog maken. Rinus Antonisse Deze bijlage is een uitgave van de Provinciale Zeeuwse Courant in samenwerking met de stich ting Het Zeeuwse Landschap PZC Postbus 31 4460 AA Goes tel: 0113-315500 fax:0113-315669 email: redactie@pzc.nl Het Zeeuwse Landschap Postbus 25 4450 AA Heinkenszand tel: 0113-569110 fax:0113-569111 email: info@hetzeeuwselandschap.nl Eindredactie: Jan van Damme Vormgeving: Kees Lammers foto Ruden I PZC Neem nu een proefabonnement. Bel gratis: 0800 - 0231 231 De wekelijkse bijlage Buitengebied zwoegt door de Schouwse Verklikkerduinen, maar haalt net zo gemakkelijk natte voeten in het Land van Saeftinghe. Groen erfgoed, streektaal, wat de natuur geeft en neemt: elke dinsdag berichten van het Zeeuwse land in de PZC. Van de witrik, van de drieteenstrandloper, van de deltavlieger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 26