Een Japanse Multipla )e betere Porsche Boxster is gewoon een Boxster Smaakvolle variatie van Audi: de A3 Sportback ^;k:rrme,stijl- 21 Fiat heeft twintig Punto's Natural Power afgeleverd aan de Zweedse gemeente Gothenburg. In totaal worden het er 200, die zowel op aardgas als benzine kun nen rijden. Ze worden gebruikt door het overheidsbe drijf Gatubolaget, dat vervoer voor openbare diensten verzorgt. De Fiat Punto Natural Power is uitgerust met een 1.2 8v motor, die op aardgas 52 pk levert en op ben zine 60 pk. Zweden wil dat in 2008 ten minste 90 pro cent van de overheidsvloot uit schone voertuigen be staat. vrijdag 19 november 2004 leer een afkorting in plaats van een naam: B-V. Honda heeft daar patent op. Welnu, de- !fFR-V dus probeert hetzelfde paadje te gaan ils een hier inmiddels bekende Fiat. ■.Rien van der Steen Na de HR-V en de CR-V komt Honda met een nieuwe ingewikkelde af korting, de FR-V. jje auto is als concept typisch kopie van Fiats Multipla, ras klassiek Japans zou je kun- ggen. Net als de Fiat teft de Honda drie zittingen mor en drie achter. Qua design Honda ook buiten de fa- sieksdeuren te hebben geke- jfa Wij zagen een zekere ver- kantschap met producten van m. De afkorting FR-V zou staan ttor flexible of family - recreatio- d vehicle. Het meest bijzonder de middelste voorstoel die Kr een lengte van 27 centime- 5 kan schuiven. „Het wordt ezellig in de auto", me ien ze bij Honda. De achterstoe- la kunnen compleet plat, de middelste kan apart schuiven, te voordeligste in de reeks is efR-Vmet 1.7 liter/125 pk ben- motor en vijfversnellings- De 1.7 kost op een euro na 26.000 piek, en dat is 5.500 aeerdan een Fiat Multipla 1.6. KENNISMAKING Honda had er beter een zesbak voor kunnen kiezen, want die 1.7 maakt veel toeren en pres teert dan prima, maar bij een vaartje van 120 km per uur krijg je toch last van indrin gend motorgezoem. Er is een beter uitgeruste en veel stillere tweeliter (150 pk) met een zes- bak, maar die komt alweer op 28.910 euro. Slap De auto staat op hetzelfde plat form als de CR-V maar wordt niet zoals die CR-V met vierwie- laandrijving leverbaar. Hij heeft nogal weke veren, waar van het grootste voordeel is dat de 1.366 kilo zware auto slecht wegdek geweldig mooi vlak smeert. De afdichtingsrubbers bij de voorruiten zijn zo slap dat ze onder het rijden gaan klapperen. Honda belooft dat de definitieve versies - wij re den, natuurlijk, met de voorse rie - ander rubber krijgen. De standaarduitrusting is goed voor elkaar: op afstand bedien- Honda's FR-V is rijk uitgerust maar ook stevig geprijsd. de centrale vergrendeling, air co, elektrisch bediende zijrui ten, in hoogte en diepte verstel baar stuurwiel en zes airbags. Het instrumentarium doet com plex aan, dankzij een massa knopjes. De handrem zit als een stengel onder de hoogge plaatste versnellingspook. De bagageruimte meet 439 li ter, met de achtermeubels plat 1.600 liter. Ter vergelijking: de Italiaanse Multipla lean 430 tot 2.000 liter verstouwen. Honda wil volgend jaar 500 FR-V's ver kopen, waarvan 150 diesels. Die 2.2 diesel komt in juni. Een automaat is niet voorzien. Qi Niet meer 'vet cool' Q Hoda? Honda komt voor 2006 met nieu we kleine modellen. De huidige Civic is geen succes, terwijl die toch jaren het vet coolste was dat jongere autorijders kenden. De Ci vic is nu totaal ingemaakt door de Peugeot 307. Daarvan worden er nu in Nederland tien keer zoveel verkocht als van de Civic, 'terwijl die tien maal beter van kwaliteit is', claimt Rinus Dalebout van Hon da Nederland. In ons land speelt het merk een marginale rol. Dat heeft met design te maken, maar ook met prijsbeleid. In Japan heeft Honda een marktaandeel van 10 procent. In de VS, een markt van 17 miljoen au to's, verkoopt Hon- da per jaar 1,4 mil joen auto's, In China imiteren ze schaamte loos. Je koopt in Sjanghai een Mont Blanc balpen voor een paar euro, een Rolex horloge voor een tientje en een Louis Vuitton-tas voor eenzelfde schijntje. Honda is momenteel in een rechtszaak gewikkeld met een Chinese firma die zelfs de CR-V kopieert. De Chinezen noemen de auto kopie gewoon Hoda en er wor den er duizenden per jaar voor een kleine 6.000 euro verkocht. Bij ons kost een originele vijf- deurs CR-V bijna 29 mille. ia acht succesvolle ja- en komt Porsche iet een volledig nieu- Boxster. De road- iter lijkt als twee hippels smeerolie )p zijn voorganger, naar tachtig procent linde auto is nieuw. Gert te Lintelo fc&nks de uiterlijke gelijke- k is de nieuwe Porsche Box- is meteen herkenbaar: de bekritiseerde spiegeleieren Veneus zijn vervangen door isventionele koplampen. De ^bumper heeft nu drie gulzi- rtachtinlaten en in de licht ge ragde zijkanten zitten grote re luchtroosters. De nieuwe car rosserie, met een gladde bodem plaat, biedt niet alleen een lage re luchtweerstand en meer downforce, maar ook een grotere botsbestendigheid. Tandartsenstoel Als eerste roadster heeft de Box ster hoofdairbags die bliksem snel uit de dorpels schieten bij De spiegeleieren op de Boxster- neus zijn vervangen door norma le lampen. Rechts: het nieuwe dashboard. een klapper. Daarnaast zitten er luchtzakken in de zijkanten van de rugleuningen. Het interieur is opgepoetst met een nieuw dashboard en een ge wijzigde middencönsole. Lange- KENNISMAKING re rijders hebben meer ruimte. Het basismeubilair - er is keuze uit vier verschillende stoelen - heeft al meer verstelmogelijk- heden dan een tandartsenstoel. Om nog maar te zwijgen over de (dure) adaptieve sportstoe len, waarbij alles wat het lichaam raakt elektrisch verstel baar is. De 2,7 liter zescilinder levert 240 pk, een groei van 12 pk. Voldoende om in 6,2 seconclen op de honderd te zitten en een top van 256 km per'uur te berei ken. De 3,2 liter Boxster S is 20 pk sterker geworden en is nu goed voor 280 pk. Hij flitst in 5,5 seconden naar de honderd en verdubbelt dat voor je tot tien kunt tellen, met nog 68 ki lometer te gaan. De S, met stan daard zes versnellingen, biedt een adembenemende trek kracht op ieder gewenst mo ment. Een toefje gas en je vliegt vooruit alsof je door een straal jager wordt meegesleurd. Lat De oude Boxster stond model voor concurrenten als de Hon da S2000 en de BMW Z4. Voor Porsche reden om de lat nog ho ger te leggen. Alles klopt, van de gevoelige, snelheidsafhanke lijk bekrachtigde besturing tot de stevige, maar redelijk com fortabele vering. De (uitschakel- bare) stabiliteitscontrole grijpt tot 80 km per uur later in, zo dat je meer vrijheid hebt het evenwicht te zoeken tussen rij den en glijden. Regelbare schokdempers zijn een optie: ze veranderen de Boxster op afroep in een agres sieve racer, knalhard en met het weggedrag van een reuzen- kart. Het Sports Chrono pak ket, met onder meer een stop watch, is al bekend van de 911. Na een druk op de knop rea geert de motor veel feller op het gas en worden de grenzen van de stabiliteitscontrole ver schoven, zodat geoefende rij ders met de achterkant kunnen spelen. Remmen doet de Boxster alsof je in de bandenstapel gaat. Als optie zijn er keramische schijf remmen, waarmee je je lijf blootstelt aan Formule 1-ach- tige G-krachten. De nieuwe Boxster is beter uit gerust dan zijn voorganger, maar wordt nauwelijks duur der. De prijzen beginnen bij 61.600 euro, de S komt op 72.370 euro. De roadster debu teert op 11 december tijdens de Miljonair Fair. Vraag antwoord 'Ik hoor al een tijd geruchten over meterkasten met een Jlitsca- mera erin. Bestaan zulke kasten echt? Hans Broeks, projectleider van het team Verkeersvei ligheid in de politieregio IJsselland: ..Sinds kort maakt ons korps gebruik van een zelf gefabriceerde, compacte flitskast met accu. We zochten naar een goed alternatief voorde logge kliko's met flitsapparatuur. Die zijn name lijk alleen te vervoeren met busjes en niet met personen auto's. Deze nieuwe, kleinere kast is ook veel sneller aan te sluiten. Media en wegge bruikers zeggen de flitser te verwarren met een me terkast. Dat is echter nooit onze bedoeling geweest. Omdat de behuizing uit twee componenten met verschillende kleuren be staat vind ik die ook niet op een meterkast lijken. Daarnaast heeft de kast wieltjes en staat-ie vaak vol in het zicht vlak bij de rij baan." De IJssellandse flitskast Foto www.flitsservice.nl sticht verwarring. Pientere Punto's voor Zweden Fiat levert auto's met dubbel brandstofsysteem aan de Zweedse overheid. Hier een Multipla als voorbeeld. Open auto van Rolls-Royce Rolls-Royce heeft bevestigd dat er een nieuw model komt naast de Phantom. In 2007 wordt een twee- deurs, vierzits cabriolet onthuld. Technisch is de auto ge lijk aan de Phantom, met een aluminium spaceframe car rosserie en een 6,7 liter twaalfcilinder V-motor. Hij wordt wel wat kleiner dan de Phantom, die in Neder land 527.500 euro kost. BMW nam Rolls-Royce een paar jaar geleden over. Honda helpt herintreders Zoals er in het normale leven herintreders be staan, kent de motorwe reld heropstappers. Honda houdt voor die meestal oudere jongeren een trai ning op het testcentrum van de ANWB in Lelystad. De basisprincipes van mo torrijden komen aan bod, maar vooral voertuigbe- heersing en het remmen met abs. Deelname kost 99 euro. inclusief gebruik van een Honda CBF600 en kle- ding. Info: www.honda nl Caravan-huwelijk Biod caravans is overgenomen door de Advanced Composite Caravans Group uit Lunteren. De produc tie van de eigenzinnig vormgegeven Biod verhuist na 43 jaar van Oldenzaal naar Ede/Lunteren. De naadloos opge bouwde polyester carrosserie van Biod heeft een reputa tie verworven. Biod gaat als eerste caravanfabrikant stan daard het Tyron-systeem monteren, dat bij een klap band voorkomt dat de combinatie onbestuurbaar wordt. Info: www.acc-group.nl Beursagenda Volgende week in Auto: Skoda Octavia Combi Klassieker: Een splinternieuwe Benz uit 1886 Louche kooplui ontdekken internet Ui heeft een variant van de A3 met vijf in atsvan drie portieren en natuurlijk met de >te grille die alle moderne Audi's hebben. Sportback rijdt prima en is geweldig afge- rkt. Q) Audi A3 Sportback '-taard:0 a elektronische stabiliteits- .^9, actieve hoofdsteunen, zes air- vijf portieren, cruise control, ^lor/techniek: 2.0 viercilinder 150 pk -"zinemotor met directe benzine-in- ^ing; zesversnellingsbak; elektro-me- Jjsche stuurbekrachtiging; koppel 'tltlmbij 3500 toeren. 1.76 x 1.42 m ^basis: 2.S7 m geruim: 370/1.120 liter Hnhoud: 55 liter 1.350 kg JJ""9«gewicht geremd: 1.700 kg l^ruik: 1:14 "fami 29.340 euro 16 vanaf 24.940 euro ?"d0Usie; Pe A3 Sportback is een com- achterlichten van de vijfdeurs A3 Voor Rijgedrag Uitstraling Afwerking Tegen -> Prijs Dure extra's Harde middenconsole Score 8,5 Door Rien van der Steen De nieuwe Sportback van Audi heeft natuurlijk dat nieuwe smoel, dat Audi met een snel treinvaart over zijn hele gam ma aan het uitsmeren is. Wat vooral opvalt is dat deze vijf deurs variant van de A3 een smaakvolle auto is. Een compac te middenklasser in coupé-uit dossing, en toch met achterdeu ren. De aandrijving is op de voorwielen en desgewenst op al le vier de wielen en natuurlijk is die fantastische dsg-automaat met zijn dubbele elektrohydrau- lische koppeling leverbaar. Voor de sterkste motoren ten minste. De afkorting staat voor Direct Shift Gearbox. De Sportback is een centimeter of acht langer dan de driedeurs A3, maar dat levert heel weinig extra bagageruimte op. De auto is niets anders dan een poging van Audi alweer een gaatje in de markt dicht te timmeren. En die op de VW Golf gebaseerde driedeurs kon best een broertje met vijf portieren gebruiken. Mooi getekend, goed gemaakt. Niet geweldig nieuw, want alle merken putten zich uit om met varianten op bekende thema's kopers te lokken. Kijk naar Seat TEST met de Altea en de Toledo, en Alfa met zijn Crosswagon op ba sis van de 156. Volwassen Zo'n Sportback heeft iets van een A3 Avant en het moet ge zegd dat hij fantastisch in el kaar gezet is. Binnen nogal za kelijk, buiten fraai om naar te kijken. En hij rijdt heel volwas sen. Het stuurkarakter is pre cies, het onderstel stevig maar niet hard. De stoelen voorin zijn prima en op de achterbank is het ook wel een tijdje uit te houden. Die bagageruimte mag dan nauwelijks groter zijn dan in de driedeurs A3, hij biedt nog altijd iets meer plek dan die van een concurrent als de BMW 1. Zonde van die harde middenconsole, pijnlijk voor knieën op lange ritten We reden met de 2.0 FSI met 150 pk en zesversnellingsbak, die ook een turboversie met De Sportback is fraai om naar te kijken, maar is van binnen nogal zakelijk. 200 pk krijgt. Onder de zeven motoren waarmee de auto be schikbaar komt - twee diesels, vijf benzinemotoren - zijn de ook in de driedeurs A3 leverba re 3.2 V6 met 250 pk en de 2.0 TDI met 140 pk. Er zijn vijf- of zesversnellingsbakken, een zes- traps tiptronic automaat en dus ook die bijzondere dsg-auto- maat. 7* 4, - Honda zet een training op touw voor heropstappers. VEHIKEL - oldtimer- markt voor auto's, mo toren, bromfietsen 10, 11 en 12 december, da gelijks 10.00-17 00 uur. Veemarkt, Utrecht SPEED&DESIGN - tuningbeurs met exoti- De exclusieve C8 Laviolette van sche automobielen, tra- Spyker is te zien op Speed8tDesign. pautobaan en karts gra tis voor kinderen tot 12 jaar. 25 t/m 28 november. Jaarbeurs, Utrecht. Open; do-vrij 14 00-22.00 uur, za en zon 10.00-18.00 uur. Info: speed-design.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21