Alles wordt weer duurder atfish brengt eerste cd uit Louter zang en bas zijn voor duo Van Schaik/Van de Geyn genoeg ELICHT 15 liskoord over menwerking usen theaters Tarieven Zeeland beste website provincies Waarschuwing voor huisarts Inbraakgolf in Arnemuiden kunst 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 19 november 2004 DINGEN - Directeur G. «van de Stichting Theater- jloitatie Zeeland (STEZ) en JJaïgenieester L. Poppe- de uff ((evens wethouder cul- hebben gisteren de samen- tussen theaters in Vlis- pD. Goes en Middelburg be- Kbtigd. ya is het programma-aan bande Stadsschouwburg en Concertzaal in Middelburg, dorpshuizen op Schou- .Duiveland, De Mythe in en het Arsenaaltheater en gaktheater in Vlissingen in orochure samengebracht en cce kassa's van deze theaters jppeld, gisteren werd daar- tfen contract ondertekend, ïas Poppe kan dit een op- zijn voor verdere samen- rfcng. uoueen fusie kunnen bete er waarbij de theaterorgani- %üit in Vlissingen opgaat in Stichting Theaterexploitatie und. js gaf aan dat ook met het ddetheater in Temeuzen en jjest in Goes (wel over de 5:er- maar niet over de pop- pmmering) gesprekken adezijn over een vergelijkba- samenwerking als nu met dingen is overeengekomen. lecte voor trstpakketten tger des Heils IÜEUZEN - Het Leger des ik houdt in samenwerking ide kerken een kerstpakket- iclie. ten behoeve daarvan odt het leger een straatcollec- mers van de gemeente Ter- izen zijn vandaag in de gele- nfceid zo'n kerstpakket voor sen met een krappe beurs ile vragen. sen met een minimuminko- hnnen het ook zelf aan ko- nvragen. Aanmelden is moge van 16.00 uur tot 17.30 uur ïtpand aan de Donze Visser- 1161. Itfonische aanmeldingen wor- met in behandeling geno- door Maurits Sep Gemeente, waterschap, energiebe drijf. De een na de ander presen teert volgend jaar hogere rekeningen. Alles wordt weer duurder. Alles? Nee, water niet. De prijs voor drinkwater blijft vrijwel zeker gelijk. En de klant van Delta met een eenjarig contract te gen een vaste prijs blijkt spekkoper. De onheilstijdingen volgen elkaar in rap tempo op. De laatste kwam van de energiebedrijven. Nuon en Essent lieten weten dat zij de prijzen voor gas en stroom volgend jaar met vele tientallen euro's moeten verhogen. Nuon voorspel de dat de gemiddelde jaarrekening 170 euro omhoog gaat, Essent hield het op 150 tot 175 euro. Van Delta NV kwam geen rampbericht. Navraag leert dat op het hoofdkantoor in Middelburg nog wordt gerekend. Hoeveel de tarieven omhoog gaan, is nog niet bekend. Maar, schat woord voerster M. van Zuilen, de prijsstijging zal bij Delta vergelijkbaar zijn met die bij de concurrenten. „Het aantal euro's per klant ligt in de orde van grootte van de anderen." De reden voor de tariefsverhoging is im- mers dezelfde. De prijs voor olie op de wereldmarkt is de afgelopen maanden flink omhooggeschoten. De prijs voor aardgas hangt in Nederland direct sa men met de olieprijs. En dus moeten de energiebedrijven veel meer betalen voor het gas dat ze krijgen van Gasunie. Twee verschillen zijn er wel met de con currenten, zegt Van Zuilen. Punt 1: Del ta hanteert een maximale stijging van vijftien procent. Maar, en dat is punt 2: Delta moet aan Gasunie een iets hogere prijs betalen voor het gas dan bijvoor beeld Nuon en Essent. Omdat Zeeland verder weg ligt, moet het gas over grote re afstand getransporteerd worden. „Dat vinden wij niet eerlijk", beaamt De hoge olieprijzen leiden tot hoge gasprijzen en dus tot hoge energierekeningen. foto Willem Mieras Van Zuilen. Daar is met Gasunie over gesproken, maar dat heeft tot niks ge leid. „We zullen ermee moeten leven." Delta hoeft niet meer te betalen voor het gas, nuanceert Gasunie, maar wel voor het transport: dichtbij is minder, ver weg is meer. En daar kan het bedrijf niks aan doen, zo zijn de wetten en re- _gels in Nederland en Europa nu een maal. Het is ook niet zo vreemd, vinden ze in Groningen; de mosselen zijn bij hen waarschijnlijk ook duurder dan bij ons in Zeeland. Overigens is over de Nederlandse gasprijs nog wat anders te melden. Vol gens Gasunie is de 'kale gasprijs' op die in Engeland na de laagste van Europa. Inclusief de belasting die de overheid op gas heft, is de prijs ineens op die in Spanje na de hoogste van Europa. Hoe dan ook, omdat het gas duurder wordt, verhoogt Delta de gastarieven. Indirect werkt dat ook door op de stroomrekening. Een deel van de elektri citeit wordt namelijk opgewekt in cen trales die met gas worden gestookt. Echter, niet alle klanten van Delta zijn volgend jaar duurder uit. Op 1 juli van dit jaar konden contracten worden afge sloten voor één, twee of drie jaar. Wie zich twee of drie jaar aan Delta ver bond, kreeg een korting van tientallen euro's. Maar Delta behield het recht om de tarieven tussentijds aan te passen. Dat gebeurt straks op 1 januari. Deze klanten leveren hun korting dus weer geheel of gedeeltelijk in. „Spekkopers zijn de klanten die een contract voor één jaar hebben geslo ten", zegt Van Zuilen. Zij hebben voor dat jaar namelijk een vaste prijs afge sproken, ongeacht prijswijzigingen. Zij merken daarom niks van de hogere gasprijs. En ook niet van de belastingverhoging die de overheid oplegt; Delta neemt ook die voor haar rekening. Klanten met een meerjarig contract moeten die belas tingverhoging wel zelf betalen. De 'één-jarigen' gaan vanaf 1 juli, als hun nieuwe contract ingaat, meer betalen. Om hoeveel euro's gaat het nu? Dat is lastig te zeggen, want niet iedereen ver bruikt evenveel stroom en gas. Delta vermoedt dat de gastarieven pakweg twaalf procent omhoog gaan. Hoeveel die voor elektriciteit stijgen, is nog onge wis. Bij een gemiddeld jaarverbruik van 2500 kubieke meter gas en 3000 ki lowattuur elektriciteit zijn Delta-klan ten 150 tot 175 euro duurder uit. De Consumentenbond protesteert tegen de prijsverhogingen door de energiebe drijven. De bond vindt gas en stroom 'eerste levensbehoeften'. Die dreigen on betaalbaar te worden. Stroom en gas worden dus duurder, wa ter vrijwel zeker niet. Waterbedrijf Evi- des - eerder dit jaar ontstaan uit een fu sie van Delta Water en Waterbedrijf Eu ropoort - bereidt een voorstel aan de aandeelhouders voor waarin staat dat de tarieven voor drinkwater in Zeeland niet omhoog gaan. De aandeelhouders moeten dat in december goedkeuren. Evides levert drinkwater in Zeeland en in Zuid-Holland. De prijzen in Zuid-Holland zijn hoger. Daarom be stond voor de fusie de vrees dat Zeeuw en meer zouden moeten gaan betalen voor hun water. Die vrees lijkt voorlo pig ongegrond. TERNEUZEN - De provincie Zeeland heeft van alle pro vincies in het land de beste internetsite. De gemeenten in de provincie brengen het er beduidend slechter vanaf, evenals de beide Zeeuwse waterschappen. Dat blijkt uit informatie van het programmabureau Advies Over heid, nl. Dit bureau draagt in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties met raad en daad bij aan een overheid die online toegankelijk is. Dit gebeurt onder andere door het stimuleren en inspire ren van overheidsorganisaties bij de doorontwikkeling en verbetering van hun website. Zeeland staat bovenaan, gevolgd door de websites van Groningen en Noord-Holland. Middelburg is van de Zeeuwse gemeenten de best scorende met een veertiende plaats. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten zijn pas terug te vinden op de plaatsen 136 (Hulst), 246 (Terneuzen), en 452 (Sluis). Deze ranglijst telt 510 gemeenten. Bij de wa terschappen staat waterschap Zeeuwse Eilanden op de 24e plaats, terwijl de website van het waterschap Zeeuws-Vlaanderen pas op de voorlaatste positie in het klassement te vinden is. ZW7OLLE - Een huisarts, die trombose bij een 53-jarige man over het hoofd zag, heeft van het medisch tuchtcolle ge in Zwolle een waarschuwing gekregen. Volgens de tuchtrechter is de in Zwolle werkzame arts tekortgescho ten in de zorg. De man overleed op 28 mei 2002 aan longembolie als ge volg van een trombosebeen. De weduwe uit Vlissingen ver telde enkele weken terug op de zitting juist voor dit scena rio bang te zijn geweest. Ómdat ze van mening was, dat de huisarts schuld had aan haar mans dood, stapte ze naar het tuchtcollege. Die is eveneens van mening, dat de klacht tegen de dokter gegrond is, zo bleek gisteren. On der meer omdat de man al eerder een ingreep had onder gaan en ook beperkt mobiel was, had de arts een uitge breid onderzoek moeten doen naar trombose of de man naar het ziekenhuis moeten sturen. Wat betreft de bejegening van de familie zijn de arts geen verwijten te maken. Het blijft bij een officiële waarschu wing, omdat de dokter zijn beleid heeft aangepast en om dat hij zich tijdens het onderzoeken van de man mogelijk heeft laten misleiden door een recente operatie aan het linkerbeen. De weduwe kreeg overigens ook al gelijk van een klachtencommissie in het ziekenhuis. ARNEMUIDEN - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donderdag in Arnemuiden een aantal auto's opengebroken. De buit bestond onder meer uit computer en geluidapparaatuur. De schade was groot. Zo werd een auto aan de Korenbloemlaan in Arnemuiden opengebroken. Uit de wagen werd onder meer computer en geluidsapparatuur weggehaald. Ook aan het Oostgat in Arnemuiden werd een geparkeerde auto opgengebro- ken. Uit deze wagen werd geluidsapparatuur wegge haald. Ook was er voor enkele honderden euro's schade. Aan de Schone Waardin vingen de inbrekers bot. Uit een daar geparkeerde auto werd niets weggenomen, er ont stond alleen schade. Tot slot werd ook aan de Klaverakker een autobezitter het slachtoffer van inbraak. Uit zijn wagen werd een rug zak met kappersartikelen ontvreemd. mies jours c'est fais do-do, mix van blijheid en melancholie HfAli Pankow EHIKZEE - Een mix van blij- en melancholie, met de na- iophet eerste. Aldus zou de «van de allereerste cd van Zteuwse formatie Catfish to eg geschetst kunnen wor- Tous les jours c'est fais Hto' luidt de veelzeggende ti- «an dit schijfje, hetgeen neer- op'het is alle dagen feest'. 'is een bescheiden begin. De Kvat slechts vijf nummers, voldoet uitstekend aan het het afgeven van een duide- nsitekaartje van Catfish, iroep staat borg voor een pit- mix van country en blues en int je al snel bij cajun, de Kk uit Louisiana in het zui- wn Amerika. Het is het fasgebied - de 'swamps'- *de Acadiens, de oorspron- bewoners van het Cana- Nova Scotia destijds door feiten naar toe werden ver sa bestaan was er zwaar. Om 'Hfken de zorgen te verge- ttamen de Acadiens op za ngavond bijeen om met el- het haardvuur te ge- van muziek met viool en wdeon. ■yaren hard werkende men- tie hielden van hun land. richtten grote gezinnen, wa- "jverwegend katholiek en be- Wenhun Franse taal, tradi- s® cultuur. bandlid Gerrit Rentier hele studie gemaakt lezf bevolkingsgroep en is ook naar Louisiana ge- Hij weet er mooi over te Daardoor spreekt ca- °ns allen tot de ver zegt drummer John Volgens hem is het hoog P hat Catfish met een cd-tje De formatie Catfish (letterlijke vertaling 'meerval') speelt voornamelijk Cajun- en Zydeco-muziek. komt. „Organisatoren van aller lei optredens willen horen wat je te bieden hebt. Dat red je niet meer met een cassettebandje", zegt Muis. 'Tous les jours c'est fais do-do' geldt met vijf num- (Advertentie) l«ersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen mers als opmaat tot een volwas sen cd die Catfish in de loop van volgend jaar wil uitbrengen. Tabasco De aanblik van het boeklet biedt een flits van herkenning. Dat logo waarin naam van groep en cd verwerkt zitten? De 'Aha-Erlebnis' komt pas bij het zien van het flesje tabasco in de keuken. Dat kruidenmengsel is een onmisbaar ingrediënt bij ca- jun-gerechten. Catfish wordt naast Rentier en Muis gevormd door Marien Ho- gerheijde, Wolfert Jumelet, André van der Schelde en David Egter van Wissekerke. Bijeen op het podium vertegenwoordigen ze ruim 250 jaar aan muziekbe oefening. Ze beschikken over een brede er varing in verschillende genres. Binnen Catfish geldt blues als gezamenlijke noemer. De blues is zeker ook te horen in cajun, maar meer nog in zydeco dat soms wordt aangeduid als 'het zwarte broertje' van de ca jun. Presentatie Accordeon, viool, triangel en wasbord zijn onmisbare sfeerbe palende instrumenten binnen de ze genres. Een ander kenmerk is de veelal Franstalige, meerstem mige zang. Zelfs de Engelstalige teksten krijgen bij Catfish een kruidige Frans sausje mee. Het is allemaal te horen zondag 21 november in café 'De Biet' waar de groep vanaf 15.30 uur een concert geeft ter presentatie van de eerste cd. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Kaler kan het bijna niet. Zondag treedt de Amsterdamse zangeres Pau- lien van Schaik in Middelburg op met slechts één begeleider: bassist Hein van de Geyn. Een ideale combinatie, wat haar be treft. „Ik mis niets als ik met hem speel." Het concert van Van Schaik en Van de Geyn is onderdeel van een programma met drie optre dens. Zondagmiddag treedt in de Middelburgse Stadsschouw burg eerst het Benjamin Her man Quartet aan. Naar het zich liet aanzien, zou de altsaxofonist zelf afwezig zijn omdat hij met popartiest Paul Weller op tournee was. Die heeft echter een keelontsteking waardoor zondag zowel Her man als diens vervanger Ton Roos meedoet. Vervolgens vin den er, onder het motto The vo cal summit, twee duoconcerten plaats. Zangeres Fay Claassen treedt op met pianist Marc van Roon, en Van Schaik dus met Van de Geyn. Samen putten ze uit een rijke bron aan jazzstandards. Van Schaik is niet met jazz opge groeid. Thuis luisterde ze voor al naar de muziek die haar oudste broer draaide: soul en funk. Ze meldde zich aan bij het conservatorium omdat ze zingen het leukste vond wat er is. „Nog steeds trouwens." Daar maakte ze kennis met jaz zmuziek. „Ik vond dat hele maal geweldig, omdat het een muziekvorm is waarin je zo enorm veel vrijheid hebt. Bij el ke uitvoering kun je zoeken naar je eigen interpretatie." Berklee Haar favoriet is trompettist/ zanger Chet Baker. „Hij zet een liedje mooi en puur neer, zonder fratsen. Juist daardoor komt het vaak het hardst aan. Net als bij hem gaat het bij mij ook om communicatie." Hoe goed Van Schaik met het genre overweg kan, blijkt wel uit het feit dat ze haar zangop leiding heeft vervolgd aan The Berklee College of Music in Boston, het meest prestigieuze opleidingsinstituut voor jazz zangeres Paulien van Schaik en bassist Hein van de Geyn. musici ter wereld. „Toen ik weer terug was in Nederland, belde Hein van de Geyn mij op. Ik had hem op het conserva torium al eens ontmoet, tijdens een workshop die hij verzorg de. Ik stond nog helemaal aan het begin van mijn carrière, hij was al lang een gevestigde naam. Dat hij vroeg of we sa men iets konden doen, vond ik heel spannend." Met Van de Geyn werkte Van Schaik aanvankelijk vooral aan liedjes die ze zelf had ge schreven. „Na afloop van zo'n sessie gingen we met zijn twee tjes lekker jammen. Gewoon standards spelen. Dat bleken we het beste te kunnen." Inmiddels hebben ze twee geza menlijke albums op hun naam: Tenderly (bekroond met een Edison) en In summer (waarop trompettist Bert Joris een gastrol vervult). Het uitzonder lijke is dat Van de Geyn haar als bassist meer dan alleen be geleidt. „Hij staat niet op de achtergrond pompompom te spelen, hij staat letterlijk en fi guurlijk naast me. Hein be schikt over een prachtig ge luid, heel mooi en zuiver. Hij speelt mooie melodielijnen en harmonieën. Ik mis niets als ik met hem speel. Hij geeft mij heel veel ruimte om als zange res dieper in het stuk te krui pen dat we spelen." Niet elk liedje leent zich voor een aanpak met louter zang en bas. De tekortkomingen van een compositie komen genade loos aan het licht. „Dit kan al leen met een goed geschreven liedje." Anderzijds moet het stuk niet te gecompliceerd in el kaar zitten. „Er bestaan gewel dige stukken, die toch niet ge schikt zijn voor deze aanpak. We leggen onszelf natuurlijk wel een beperking op. We vra gen ook wel wat van het pu bliek. Het is de bedoeling dat de mensen met ons mee kun nen gaan. Dat blijkt verbazing wekkend goed te lukken. Ik ben er zelf verbaasd over hoe het publiek telkens weer adem loos naar ons luistert. Dat komt omdat deze concerten ook voor onszelf spannend blij ven. We spelen een liedje vrij wel nooit hetzelfde. We varië ren in tempo, in stemming, in swing. Ik kan in gedachten heb ben hoe ik een liedje wil zin gen en met de eerste noot van het intro kan Hein dat hele maal ondersteboven gooien. We hebben allebei onze voelsprieten helemaal uit staan. Het is dansen op het slappe koord. Het publiek blijft daardoor geboeid. We vragen ook wel wat van de luis teraar. Je kunt naar ons niet luisteren zoals je naar een swin gend bluesbandje luistert. Wat dat betreft kan het contrast tus sen bijvoorbeeld het Benjamin Herman Quartet en ons niet groter zijn." Drie concerten Benjamin Her man Quartet, Paulien van Schaik/Hein van de Geyn en Fay Claassen/Marc van Roon, zondag in de Stadsschouwburg in Middel burg. Aanvang: 15 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15