iasco Stromenpoort kost tonnen Een leven in brieven van een zenuwartsvrouw Ladingpapieren Pelican waren lang zoek Afstemming scholen en jeugdhulp nodig 13 Meenten moeten drie ton ophoesten na mislukking bouw veiligheidshuis an Hall is egratie Witsnuitdolfïjn aangespoeld Stroomstoring in Haamstede Schipper Westerschelde bekeurd Bergen trekt beurs voor A4 Discussie over jongeren, geloof en politiek vrijdag 19 november 2004 (RINGEN - De mislukte (yne van de regionale jdnccr aan het Stromen- project gaat de Zeeuwse ge- jiienzo'n drie ton kosten, re- burgemeester A. Verbree aerswaal) gisteren voor. [komt neer op ruim tachtig iper inwoner. jstelijke kosten van het mis- project, om samen met de X en andere hulpdiensten rtiligheidshuis op te zetten, s 2,5 ton hoger. Door het munt van de brandweer bij ioedam te verkopen blijft er iinstenaar au het jaar ITERDAM - Jurriaan van jniag zich een jaar lang Kun- naarvan het jaar noemen. kreeg de titel gister- n(j tijdens het Nationale istGaia in de Van Nelle Ont- piabnek in Rotterdam, rerkiezing duurde vijf maan- waarin kunstliefhebbers en rjiers 25.000 stemmen uit- iten op honderd genomi- •den. knsde finaleavond maakten 210 aanwezigen een keuze acht finalisten. Ad Arma ein- leop de tweede plaats, Ma- Naerebout als derde. Vlissingen geboren kunste- Jacques Tange werd vier- echter een gat van ruim drie ton over, zei Verbree gisteren na af loop van de vergadering van de Regionale Brandweer. Het bestuur van de brandweer bekijkt op welke manier dat fi nanciële gat gevuld kan worden. Er wordt getwijfeld tussen uit smeren over een reeks van jaren of in één of twee jaar door de zu re appel bijten. Van de kant van vooral Veere en Rei merswaal werd benadrukt dat er in de toekomst veel voor zichtiger gehandeld moet wor den. De vertegenwoordigers van die twee gemeenten drongen ook aan op meer grip van het al gemeen bestuur op de gang van zaken bij de brandweer. Doorzichtig Vooral wethouder W. van Taten- hove (Veere) pleitte voor een strak en doorzichtig financieel beleid, waarbij het algemeen be stuur nauw wordt betrokken. Burgemeester J. Sala (Sluis) vond dat juist wat overdreven. Hij hield de Veerse wethouder voor dat het algemeen bestuur op afstand en op hoofdlijnen moet besturen. Ook was er forse kritiek op de werkwijze van de accountant van de brandweer. Deloitte voert de controle uit bij de Regionale Brandweer en is te gelijkertijd adviseur. „Dat kan dus niet", aldus een zeer stellige burgemeester S. Kramer (Kapel- le). Verbree liet weten dat die dub belfunctie van de accountant in de loop der jaren zo gegroeid is en dat er nu gesprekken worden gevoerd met een concurrent om een einde te maken aan die dub belrol van Deloitte. Tot veront waardiging van H. Knuist (Rei- merswaal) kon het bestuur van de brandweer gisteren geen tus senrapportage leveren over de huidige financiële positie. Directeur F. Captijn had die rap portage in een eerdere vergade ring wel toegezegd. Hij is er ech ter niet aan toe gekomen omdat de ambulancedienst, waarvan hij ook directeur is, ook kampt met een forse achterstand bij het op orde brengen van de boek houding. Wel merkte hij op dat er mogelijk een financieel pro bleempje zit aan te komen om dat de regionale brandweer er niet in geslaagd is een opvolger te benoemen voor L. Sandee. Er was een kandidaat voor deze functie van sectorhoofd Brand weer- en Veiligheidszaken. Hij trok zich echter op het allerlaat ste moment terug zodat er nu ie mand tijdelijk ingehuurd moet worden tot er een nieuwe kandi daat is benoemd. KEUZEN - Tweede-Kamer- Mirjam Sterk (CDA) houdt ïdag tijdens de algemene le- lergadering van de Terneu- afdcling van haar partij voordracht over integratie. openbare bijeenkomst vindt ils in paviljoen Westkant deScheldeboulevard in Ter senen begint om 20.00 uur. OUDDORP - Ter hoogte van de vuurtoren bij Ouddorp is gistermiddag een witsnuitdolfijn aangespoeld. Het dier overleed kort nadat hij door mensen van de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren (EHBZ) was opgevangen en werd over gedragen aan deskundigen van Dolfinarium Harderwijk. Volgens een woordvoerster van de EHBZ ging het om een ouder exemplaar, dat flink was verzwakt. Op het eerste oog was de dolfijn niet gewond. De witsnuit wordt voor sectie overgebracht naar Naturalis in Leiden. Het is de tweede keer binnen vijf dagen dat in de Zeeuwse delta een dolfijn aanspoelt. Zondag strandde bij de Brouwers- dam een tuimelaar. Het dier had een aantal kleine ver wondingen aan de staartvin en werd via Neeltje Jans over gebracht naar Harderwijk. Daar is de gestreepte dolfijn gisteren overleden, aldus de medewerkster van de EHBZ. Volgens haar is het altijd moeilijk om gestrande dolfijnen in leven te houden. „Ze belanden niet voor niets op de kust, dan is er toch al iets met ze aan de hand." BURGH-HAAMSTEDE - Ruim honderd woningen in Haamstede en omgeving hebben gisterochtend een klein uur zonder stroom gezeten. De storing begon rond kwart over tien en was vlak na elf uur weer verholpen. De oorzaak is een beschadigde kabel. Bij graafwerkzaam heden aan de Toren weg is de elektriciteitskabel geraakt HANSWEERT - Een 54-jarige binnenvaartschipper uit Rotterdam is woensdagmiddag door de waterpolitie in Hansweert bekeurd voor twee overtredingen. Hij was al leen over de Westerschelde gevaren, van Terneuzen naar Hansweert, terwijl twee opvarenden verplicht zijn. Tij dens een gesprek hierover met de politie in Hansweert leek de man ook iets gedronken te hebben. Een test wees uit dat hij 0,9 promille alcohol in het bloed had, terwijl 0,8 is toegestaan. Dat moest volgens de schipper nog zijn van het doorzakken de avond ei*voor. Hij kreeg een bekeu ring voor het alleen varen en te veel alcohol in het bloed, plus een vaarverbod van één uur. BERGEN OP ZOOM - De regio Bergen op Zoom is bereid zelf 27 miljoen euro uit te trekken voor de aanleg van de A4. Dat heeft de provincie Brabant minister Peijs van Ver keer gisteren laten weten. Dat bedrag komt boven op de 61 miljoen die het Rijk al voor de omleiding Halsteren, een stukje van de A4, heeft gereserveerd. Brabant steekt zelf 20 miljoen in de completering van de snelweg tussen Bergen op Zoom en Dinteloord. De ge meenten Bergen op Zoom, Steenbergen en Tholen en de provincie Zeeland zorgen voor de aanvullende 7 miljoen. Daarmee is de financiering van de ongeveer 230 miljoen euro kostende weg nog niet rond. Door nu 27 miljoen euro op tafel te leggen, hoopt Brabant de minister en de Twee de Kamer te verleiden het resterende tekort van ongeveer 140 miljoen euro via het Meerjarenprogramma Infrastruc tuur en Transport (MIT) te reserveren. Als dat gebeurt, wil de provincie dat bedrag van 140 miljoen voorfinancie ren. Als politiek Den Haag bereid is die 140 miljoen extra in het MIT op te nemen, betekent dat ook dat het Brabant se deel van de A4 tolvrij kan blijven. scussie over gehoorzame lirgers Mieke van der Jaqt LAND - Gedeputeerde A. pelaars (CDA) vindt dat er in democratie geen plaats is burgerlijke ongehoorzaam- irheid is democratisch ge- wetten zijn op democrati- Ii wijze tot stand gekomen, Poppelaars, en de over- moet dus handhaven als weigeren die wetten na ien ns de avonddiscussie van de maatschappelijke denk- vande protestantse kerken t bisdom Breda in de Poort Antwerpen in Rilland, gisteravond dat de gedepu- e het op dat punt oneens is met alleen SP-Statenlid F. ben, maar ook met een groot van zijn eigen achterban, dacht in workshops na over gelijkheid, gerechtigheid solidariteit en over nieuwe neen om die af te dwingen se overheid ze laat verslof- erger nog, aan de laars diant Ton de Nooij uit Vlis- impliceerde in een definï- ïa burgerlijke ongehoor dheid al een zekere plicht °penhjk teweer te stellen een overheid die uitsluit, e beloften doet of fouten fldie met je geweten niet in instemming te brengen 'Wji] spitste zijn betoog toe asielbeleid, dat in zijn -met zelden onrechtvaardig lidloos Nijke ongehoorzaamheid ®;gens De Nooij ook wel aan petten gebonden: het moet gebeuren, altijd geweld- 5;Voortkomen uit gewetens- j? er moet altijd bereid en om verantwoording af Waars, die het verschijnsel r'lke ongehoorzaamheid 'vond wel dat het georga- t moet gebeuren, acties .piegroepen mensen dus. "Pponenten vonden georga- geweldloos verzet in re groepen wel meegeno- Kmaar beslist geen voor- e Jezus Christus, Mahat- °hi en Martin Luther J-'jn per slot van rekening ule®enoe8 'n hun eentje be- De Pelican 1 nadat ze ter hoogte van Bath tegen een zandbank was gezet; de autoriteiten wisten urenlang na de aanvaring van het schip in juni vorig jaar niet hoe gevaarlijk de lading was. foto Willem Mieras door Emile Calon VLISSINGEN - Pas twaalf uur na de aanvaring van de Pelican 1 met de Maersk Bahrein had den de Zeeuwse autoriteiten in zicht in de lading van de sche pen. Ze waren ook pas laat ter plaatse - op het water - en bur gemeester A. Verbree (Reimers- waal) heeft zich bij dat ongeval op de Westerschelde veel te wei nig laten gelden als de verant woordelijke bewindsman. Dit blijkt uit de voorlopige con clusies van de commissie die on derzoek deed naar de aanvaring op 20 juni vorig jaar op de Wes terschelde. Secretaris G. van Staalduinen van de onderzoekscomissie pre senteerde gisteren, bij de verga dering van de Regionale Brand weer. die voorlopige resultaten van het onderzoek. Hij wilde niet praten over wat er allemaal had kunnen gebeu ren. Hij beperkte zich tot de fei ten en stelde vast dat een uur na de aanvaring in het Nauw van Bath er al acht slepers bij de Pe lican 1 waren. „Dat was verras send snel." Een uur later, om 4.00 uur, waren er nog eens zes slepers aanwezig. Samen heb ben die een cruciale rol gespeeld bij het bergen van de zwaar ge havende Pelican. Staalduinen vertelde dat in de GOES - De Christelijke Gerefor meerde Kerk in Zeeland houdt vrijdag 26 november een bijeen komst over jongeren, geloof en politiek. De kerk wil op deze manier jon geren uitnodigen om kennis te maken met de drie christelijke politieke partijen die in Neder land actief zijn: CDA, Christen- Unie en SGP. De sprekers tijdens de bijeen komst zijn Kees van Beveren (voorzitter van de CDA-Staten- fractie), Paul Colijn (raadslid ChristenUnie in Goes) en Piet Hamelink (SGP-wethouder in Terneuzen). Daarna is er discussie onder lei ding van Jan Roose. De bijeenkomst wordt gehou den in christelijke jeugdsoos So lid Ground, nabij het sportpark aan het Geldeloozepad in Goes. De aanvang is 19.30 uur. eerste uren na de aanvaring de rol van de autoriteiten mini maal was. „De hele nacht zijn ze niet ter plaatse geweest." Vol gens hem moeten ze in het ver volg gewoon een plaats op een schip opeisen en zich ter plekke op de hoogte stellen van wat er gaande is. „De overheid moet ter plaatse zijn." Bergingspremies De bergers reageerden puur op het noodsignaal van de Pelican. Ze rukten niet massaal uit in op dracht van de Zeeuwse autoritei ten maar omdat ze uit waren op de verzekerings- en bergingspre mies. De slepers brachten de Pelican buiten de vaarroute en zette het schip op een zandbank. Op dat moment wist niemand of die plek wel geschikt was en of het schip door de stroming, of ande re oorzaken, niet zou kantelen. De kapitein van de Pelican had op dat moment al de verkeerde ladingpapieren meegegeven aan een kapitein van een van de sleepboten. De goede papieren gaf hij een aantal uren later mee aan een agent van de waterpolitie, die ze vervolgens in zijn koffertje liet zitten. Door die fouten wisten de autoriteiten in het crisiscen trum in Kruiningen een fiks aan tal uren niet hoe gevaarlijk de la ding van het containerschip was. Ook wisten ze niet met wel ke risico's allemaal rekening ge houden moest worden. Pas tij dens de tweede crisisvergade ring, twaalf uur na de aanva ring, kwamen de ladingpapie ren op tafel. Uiteindelijk bleek de Pelican 1 onder meer 70 ton zoutzuur in gasvorm en 70 ton waterperoxide te vervoeren. Status Volgens de onderzoeker was voor niemand duidelijk welke status het ongeval op de Wester schelde had. Hij merkte op dat de coördinerend burgemeester in een soortgelijk geval direct aan iedereen duidelijk moet ma ken dat hij, en hij alleen, het be voegd gezag is. Dat alle maatre gelen via hem moeten lopen. „Hij moet coördineren. Hij moet positie nemen." Bij het ongeval met de Pelican heeft A. Verbree van Reimers- waal dat volgens hem te veel na gelaten. Hij benadrukte dat bij een - in potentie - ernstig ongeval als dat met de Pelican er niet met het poldermodel gewerkt kan worden. „In zo'n geval mag er niet gekeu veld worden maar moet iemand echt de leiding nemen." door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Ria Peters- ma-Detiger was een opmerke lijke vrouw in haar tijd. Als ge diplomeerd arts trok ze in 1932 haar aanstaande echtgenoot achterna naar Middelburg, waar hij wilde praktiseren als zenuwarts. Zelf werkte de Am sterdamse als arts-assistent naast dokter Staverman in het Vlissingse Bethesda en leidde zij na de Tweede Wereldoorlog de verpleegkundeopleiding op Walcheren. Om haar draait het boek Ze nuwarts in Zeeland, dat haar oudste zoon Errit Petersma vandaag in Vlissingen presen teert. De zenuwarts in de titel is weliswaar zijn vader, Jan Pe tersma, maar goedbeschouwd is hij niet de hoofdfiguur. Wat Errit Petersma schetst in de verzameling correspondentie, anekdotes, jeugdherinneringen en dagboeknotities is een re constructie van het leven van zijn moeder, die in 1949 in Vlis singen overleed aan leukemie. Errit was negen jaar, zijn moe der 43. Het boek is geen onderzoek naar de vroegere behandelaars van de Zeeuwse zenuwpatiën ten - zij komen slechts zijde lings aan bod. Het is een ver slag van een heel persoonlijke ontmoeting in retrospectief, waarbij de lezer mag meekij- Dr. Staverman dicteert operatienotities aan mevrouw Ria Peters- ma-De tiger. ken. Het boek is fragmenta risch opgebouwd, vol zijspron gen die eigenlijk voetnoten ho ren te zijn. Maar het gunt een doorkijkje naar Nederland en Zeeland in de jaren dertig en veertig, gezien door de bril van een intelligente, stadse jonge vrouw van welgestelde komaf. Uit haar dagboeknotities in oude spelling en de brieven die zij als aankomend arts in het Amsterdamse Wihelmina Gast huis wisselde met medestudent Jan, spreekt een vooroorlogse denkwereld. Een merkwaardig dubbele we reld, waarin hang naar weten schap en ambitie gepaard gaan met buien van bakvisserig ge- pruil, twijfels over de liefde en breed uitgesponnen huishoude lijke geneugten. Wonderlijk is ook het gemak waannee Ria Detiger haar emancipatoire verlangens en ergernis over het dédain van de collega's van haar man op zij zet en als huisvrouw in de schaduw van haar echtgenoot stapte. Notabelen Vermakelijk zijn haar opmer kingen rond het notabele socia le leven in die dagen, met knalfuiven en tangodans, een affaire in het duin en gemop per over dienstmeisjes. Zeker tijdens de oorlogsjaren in Dom burg, waar het gezin Petersma schuilde voor de bommenre gens. Uit de passages over die perio de komt echter ook naar voren dat de doktersvrouw zich wel degelijk als medicus liet gel den op Walcheren. Een prak tijk waarnemend en wonden verbindend in haar huis met 44 vluchtelingen bleek Ria Deti ger wel degelijk haar mannetje te staan. De Vlissingse psychiater A. Boom, krijgt vandaag om 16.00 uur het eerste exemplaar in brasserie Sans Etoile aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Zenuwarts in Zeeland, door Errit Petersma. Uitgeverij ADZ Vlissin gen, ISBN 90-72838-35-1, prijs €15,95. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Betere afstem ming tussen de vele instanties die zich om jongeren bekomme ren, is dringend noodzakelijk. Scholen moeten daarbij een cen trale plaats innemen. Die conclusie kon gisteren wor den getrokken na afloop van een conferentie in Middelburg over de Jeugdmonitor Zeeland. De monitor vergaart op basis van schriftelijke enquêtes cijfer- informatie over jongeren. Re cent werden resultaten bekend over veiligheid en criminaliteit en over gezondheid onder leer lingen uit de derde klas van de middelbare scholen. De discussie spitste zich vooral toe op jongeren die dreigen vast te lopen of te ontsporen. Scho len hebben voor die groep een steeds grotere verantwoordelijk heid gekregen, maar zijn zeker in ernstige gevallen afhankelijk van instanties op het gebied van jeugdhulpverlening. Die samenwerking verloopt lang niet altijd soepel. Gastspre ker K. Veling, directeur van het Johan de Witt College in Den Haag, constateerde een enorme 'versnippering aan voorzienin gen'. Velings Zeeuwse collega's gaven aan dat er goede initiatie ven op gang zijn gekomen, maar ook dat er nog veel te verbete ren valt. De school moet daarbij steeds het uitgangspunt zijn. Van verschillende kanten werd erop gewezen dat nauwe afstem ming nodig is, maar dat iemand ook de regie moet hebben om er voor te zorgen dat de jongere met problemen ook echt wordt geholpen. „Anders polder je maar een eind weg", zei Veling. Een ander probleem zijn vaak de wachtlijsten voor hulp. Uit de Jeugdmonitor is onder meer gebleken dat veel leerlin gen behoefte hebben om ook na lestijd op school aan de slag te gaan met sport of kunst en cul tuur. Dat biedt mogelijkheden voor een zinvolle vrijetijdsbeste ding in een vertrouwde omge ving. Tijdens de conferentie kwam herhaaldelijk naar voren dat rottigheid en problemen wei nig voorkomen op scholen zelf, maar vooral in de anonimiteit daarbuiten. (Advertentie) Kees den Herder Interieurstyling Walcheren www.keesdenherder nl Noordweg 1 25, Serooskerke, 0118-593030 Noord-Beveland. Haven "De Oesterput". Nauwelijks haven en lang geen oesterput meer. Herinnering en horizon. Daar hebben we deze stoel neergezet. De kosmische kracht van lijnen uit het universum bundelen zich in design en comfort. In eigen huis is hij een tijdoverstijgend rustpunt. Een haven en een horizon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13