Verkoop tunnel verdeelt politici PZC PZC Kunst op basis van kwaliteit Katten in Hulst gedood met landbouwgif 30-km-zone frustreert Koewacht agenda Provincie verbindt lot tunnel Sluiskil aan aanpak Sloeweg 13 leeuw s-Vlaamse bestuurders verschillen van mening over plannen Rijk ichrijfochtend Imnesty Ouderen leren recepten vinden Bekeuringen bij snelheidscontrole Nader onderzoek naar bedreiging Lagere straf geëist tegen aanrander Ruiten bekrast in winkelstraten Wereldwinkel Hulst houdt open huis donderdag 18 november 2004 pCh.ilauan Doorsselaer In de Moerschans- 0,l in Hulst zijn in de nacht m dinsdag op woensdag drie PIOT gedood met gif. Dieren- Uï.Aerts, die de dode dieren mderioeht. zegt dat de katten «Itiltigd zijn met Temec, een zwaar landbouwgif. De eige naar van de katten heeft aangif te gedaan bij de politie. De Hulstenaar trof zijn katten gisteren dood aan in de tuin. Hij bracht ze naar Aerts. „De gifkor rels waren nog in de magen aan wezig. De dader heeft ze ver stopt in stukjes vis, die zat ook in hun maagjes." Temec is een zwaar landbouwgif en kan ook voor mensen de dood tot gevolg hebben. Vooral kleine kinderen, die wel eens wat in hun mond stoppen, lopen gevaar. Temec bestaat uit hele kleine korreltjes die zwart of paars van kleur zijn. Bij vergiftiging gaan de dieren kwijlen en krij gen ze over het hele lijf spiertril lingen. Bij grotere doses kan het dier spontaan omvallen en krijgt het stuiptrekkingen. In het laatste stadium raakt het dier in coma en sterft het uitein delijk. Binnen een half uur na vergiftiging kan het dier nog worden gered. Er is namelijk een tegengif voorhanden. rtfionze regioredactie HSNEUZEN - Gemeentebe- '-jurders in Zeeuws-Vlaande- hebben geen eensluidende Kning over de voorgenomen inkoop van de aandelen Wester- sheldctunnel door het Rijk. ftïhouder C. van Schaik (Ver is en Vervoer) van de gemeen- ilemeuzen vreest dat de finan cing van de tunnel onder het fcnaal van Gent naar Temeu- in het gedrang komt als de adelen van het Rijk overgaan andere handen. „Op zich vind ?t goed dat het Rijk de aan- ivan de hand doet", zegt jaar het gaat om de voorwaar- Êi Als ze er een commerciële pis voor gaan vragen, hebben ?'denk ik een probleem. Dan rnt de afspraak dat het extra dement van de Westerschel- itunnel mag worden gebruikt lorde aanleg van de tunnel bij fel onder druk te staan. afspraak moet overgaan sar de particulier die de tunnel- delen overneemt. Dat lijkt smet gemakkelijk." lipraken over de hoogte van ilarieven moeten volgens Van tfiaik eveneens contractueel ast te komen te liggen. «n voorstander wr zover verkeerswethouder Wille van Sluis kan overzien j geen voorstander van de Éoop van de tunnel. Hij indt dat een dergelijk groot in- structureel bouwwerk in han- avan het Rijk moet blijven. Itiverbaast hem bovendien dat provincie interesse toont. Ban waag ik mij af waarom zij in niet zelf de tunnel heeft gefi- mcierd. Ook ben ik benieuwd JÖSTBURG - De werkgroep Imiws-Vlaanderen van Amnes- iilnlemational is blij met de sa- itowerking met de Openbare ibliotheek Oostburg. Vanaf za- dag is het ook mogelijk hier M te nemen aan een schrijf- étend. ie wil schrijven naar instan ts die iets kunnen doen aan de g van mensenrechten, nnu elke derde zaterdag van haand tussen 10.00 en 12.30 terecht op de Amnesty tfjfbijeenkomst in de Open de Bibliotheek van Oostburg. te liggen drie verschillende xfteksten klaar, die overge geven kunnen worden. Deze sand betreffen het brieven te de autoriteiten van Oezbe- kan, Syrië en Saoedi-Arabië. kiorgklachten: W0231231 ^maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; 2'erdags tot 12.00 uur REDACTIE SEUWS-VLAANDEREN alexanderlaan 45 postbus 145 ac terneuzen Tel: 0115-645769 0115-645742 fedtern@pzc.nl -wnyvan Gremberghe Aef] "out Bareman kvmond de Frel Tené Hoonhorst tae van Stee "l!$ Bakker (sport) ^deloo16 bstbus 62 •560 AB hulst 'tl: (0114)372776 ^(0114)372771 'Oiail: redhulst@pzc.nl ^eilavan Doorsselaer jentrale redactie Wonspark 28 p°stbus31 AA goes !!l: 10113)315500 ^'0113)315669 J^pecnl Nl: web@pzc.nl bij wie de winst terechtkomt: bij aandeelhouders of elders." Wille verwacht dat de tarieven jaarlijks maximaal zullen stij gen als de tunnel in handen van een particulier komt. Het Rijk gaat daar volgens hem iets ge nuanceerder mee om. Ook wijst hij op de particuliere exploitatie van het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen. „Dat voldoet blijkbaar aan minimale eisen, maar vrolijk word ik er niet van." Burgemeester J. Gelok van Bor- sele is verrast over het feit dat het Rijk met de gedachte speelt zijn belang in de Westerschelde- tunnel van de hand te doen. „Be gin dit jaar hebben collega Lo- nink van Temeuzen, commissa ris van de koningin Van Gelder en ik nog uitgebreid overlegd met de ministers Peijs en Rem- kes over de hulpverlening in de tunnel. Ons is toen niets geble ken van plannen om de aande len te verkopen." Gelok vraagt zich af of een Westerscheldetun- nel in particuliere handen nog wel als openbare weg kan wor den aangemerkt. „Er is steeds gezegd dat de ge meenten Borsele en Terneuzen verantwoordelijk zijn voor de veiligheid en de rampenbestrij ding in de tunnel omdat het om een openbare weg op hun grond gebied gaat. Daar hebben we flink voor geïnvesteerd in brand- weermaterieel en in opleiding van van brandweerlieden. Mis schien kan dat materieel in de toekomst worden overgenomen of kunnen onze diensten worden ingehuurd." W. Saman, secreta ris van de Kring van Werkge vers in de kanaalzone, vindt pri vatisering van de tunnel een slecht idee. „Infrastructuur is primair een verantwoordelijk heid van de overheid. Haal je daar iets uit, zoals de Wester- scheldetunnel, dan zal dat altijd knelpunten blijven geven." Jaap Boekhout, Oona Glaser en Sjaak Provo (vlnr) in de oude raadskelder van het stadhuis van Sluis. door René van Stee SLUIS - Elke maand een expositie in de raadskelder van het Sluise Belfort, een negental koffieconcerten in de raad zaal en een seizoen lang tentoonstellin gen in het oude gemeentehuis van Sint Anna ter Muiden. Dat is de doelstelling van de Stichting Raadskelder in Sluis. En die formule is een succes. Duizenden mensen brengen jaarlijks een bezoekje aan een van de activiteiten. Woensdag viert de stichting het tienjarig jubi leum. In de loop der jaren exposeerden zowel beginnende als beroemde kunste naars hun werk. Artiesten als Hei-man Brood, Corneille en Salvador Dali trok ken mensen - zowel jong als oud - van heinde en verre. Maar ook tentoonstellingen van minder bekende kunstenaars trekken steeds meer publiek. Verder waren de gratis koffieconcerten meteen een schot in de roos. „De laatste jaren moeten we bijna iedere voorstelling 'nee' verkopen. De belangstelling is overweldigend", ver telt Oona Glaser, de enige beroeps kracht van de stichting. Samen met haar rechterhand Sjaak Provo steekt zij menig uurtje in haar grootste passie. De Stichting Raadskelder probeert geen al te hoge drempels op te werpen, maar wil wel kunst tonen en muziek la ten horen die door de kunstcritici wordt geaccepteerd. Schilderijen, keramiek, glaswerk of sculpturen; iedere kunst vorm komt in de karakteristieke gewel ven van de raadskelder aan bod. Oona Glaser: „We streven naar een zo gevarieerd mogelijk aanbod, omdat we dan de meeste mensen kunnen berei ken. Jong en oud moeten bij ons terecht kunnen. Ondertussen doen we wel aan atelierbezoeken om er zeker van te zijn dat het werk van de betreffende kunste naar echt de moeite waard is." Hoger peil De voormalige gemeente Sluis gaf de aanzet tot de oprichting van de Stich ting Raadskelder. Doelstelling was om het culturele niveau in Sluis op een ho ger peil te krijgen. „Het gemeentebestuur wilde de histori sche raadskelder van het Belfort exploi teren en had daarvoor een stichtingsbe stuur op het oog met mensen met uiteen lopende kwaliteiten. Naast bestuursle den met artistieke kennis zijn ook men sen met technische, administratieve en financiële deskundigheid in het bestuur vertegenwoordigd", aldus stichtings voorzitter Jaap Boekhout. Veel mensen van het eerste uur zijn nog nauw betrokken bij het wel en wee van de stichting. Inclusief bestuursleden zijn er ruim twintig vrijwilligers. Die besteden minstens een dagdeel per maand aan hun hobby. De Stichting Raadskelder draait op sub sidie van de gemeente Sluis en sponso ring door zowel bedrijven als particulie ren. Ook een komt een deel van de ver koop van geëxposeerde kunstwerken in de raadskelder goede aan de stichting. Mede dankzij de intensieve samenwer king met culturele instellingen in bin nen- en buitenland is de werkwijze van de stichting professioneler geworden. „Kunstenaars willen graag terugko men. Ons aanzien is in de loop der jaren gestegen. Desondanks geven we begin nende kunstenaars nog steeds volop de ruimte. En dan niet alleen om te vol doen aan de subsidiedoelstellingen", foto Peter Nicolai zegt Oona Glaser. Ter ere van het jubi leum is ook een boekje van de hand van Jaap Boekhout verschenen. Daarin be licht hij de geschiedenis van de stich ting en mijmert over de toekomst. Hoe wel het werkterrein zowel landelijk als grensoverschrijdend aanzienlijk is ver breed, betreurt hij dat het nog steeds niet is gekomen tot een samensmelting van culturele instellingen binnen de ge meentegrenzen. Verder moet de grens overschrijdende samenwerking worden verdiept. „Maar er is hoop", zegt de voorzitter op timistisch. „De onlangs vastgestelde cul tuurnota kan dit proces een duw in de goede richting geven. Verder is onbe kend of het Belfort het gemeentelijke bestuurscentrum blijft. Zo niet, dan ligt het zonder meer voor de hand om het enige Belfort in Nederland tot een cultu reel centrum om te vormen. Een cen trum waar beeldende kunst, literaire kunst en muziek elkaar versterken." De Stichting Raadskelder viert het tien jarig jubileum woensdag vanaf 19.30 uur. Na de presentatie van het jubileum boekje staan poëzie en muziek centraal. Medewerking wordt verleend door har piste Anna van Avalon en leden van de Literaire Kring De Terp uit Blankenber- door Gino van den Broecke KOEWACHT - De 30-kilometer- zone in de Koewachtse dorps kern blijft voor onduidelijkheid en gevaarlijke situaties zorgen. De gemeente Terneuzen zou al geruime tijd voor een informatie ve folder zorgen, maar die is tot op heden nog steeds niet gereed, tot frustratie van de dorpsraad. Bij de reconstructie van de Nieuwstraat werd de gehele dorpskern 30-kilometerzone. De dorpsraad heeft bij de gemeente al herhaalde malen aangegeven met sommige zaken niet geluk kig te zijn. Zo stonden er na de oplevering tientallen borden met tegenstrijdige informatie, was er veel onduidelijkheid over de regels en was de kruising bij de Eikenlaan/Emmabaan enorm gevaarlijk. De verantwoordelij ke ambtenaar deed toen de toe zegging dat aan deze zaken wat zou worden gedaan, maar lang HULST - De Stichting Welzijn Ouderen (SWO) en het internet café Silverweb houden morgen een themabijeenkomst over ko ken met kerst. P. Baart legt uit hoe je op het in ternet lekkere gerechten kunt vinden en hoe je ze moet down loaden. Doel van de bijeen komst is om ouderen te leren be ter om te gaan met internet. Door met een specifiek doel aan de slag te gaan, hoopt SWO meer mensen te trekken. Belang stellenden zijn vrijdag welkom van 14.00 tot 16.00 uur in De Lieve in Hulst. niet alles is op dit moment gerea liseerd. „Die folder zou er in mei al zijn en is er nog steeds niet. En ondanks diverse toezeg gingen is de situatie nog steeds niet helemaal veilig", zei voorzit ter G. Baert tijdens de dorps raadvergadering gisteravond. J. Duerink van de gemeente Ter neuzen antwoordde dat de flyer inmiddels bij de drukker is en dat ook enkele andere puntjes op de i eind deze week gezet zul len zijn. Binnen enkele weken valt de fol der bij alle huishoudens in de bus. In de folder wordt uitge legd wat de zone inhoudt en wel ke regels er gelden. „Het is te ho pen dat het werkt, want er heb ben zich de laatste tijd weer veel bijna-ongelukken voorge daan." Wellicht zal er in de toe komst nog een informatieavond aan het thema worden gewijd, om alles nog eens extra te ver duidelijken. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten, dansen; Trefpunt, 10 uur: Schilderen; 13 uur: Kaarten en biljarten; 14.30 uur: Zang koor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: ANBO dansen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; HEIKANT - t Heike, 13.15 uur; Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 15 uur: Bingo; HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14.00 uur; Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soos middag; 14.00 uur: Lezing/film/dia's; HOOFDPLAAT - Dorpshuis, 20.00 uur: Jaarvergadering dorpsraad Hoofdplaat; HULST - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 9.00 uur; Computeren, En gels; 10.00 uur: Gymnastiek; 11.30 uur. Senior diner; 13.00 uur: Biljarten, com puteren; 13.30 uur: Handwerken; 14.00 uur: Info natuurgeneeswijze; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; Reynaertland, 19.45 uur: Bingo; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - NH Kerk, 20.00 uur: Le zing over de nieuwe bijbelvertaling; ST.JANSTEEN - De Warande. 9.30 uur: Computeren seniorweb; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Computeren senior web, 14.00 uur: Ouderen soos; 15.30 uur: Kreatieve Vorming tekenen en schilderen; 19.00 uur; Engels; 19.30 uur; Repetitie toneelvereniging; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur; Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur: Bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur; Koersbal; Dorpscentrum, 19.45 uur: Lezing KVO Vogelwaarde; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30-17.00 uur; KBO kaarten en bingo; IJZENDIJKE - Mauritshof, 19.30 uur: Lezing Groei en Bloei over Japanse tui nen. VOGELWAARDE - Bij snelheidscontroles op de Rijks weg te Vogelwaarde zijn gisteren acht hardrijders be trapt. In totaal passeerden tussen 8.00 en 11.45 uur 584 automobilisten. Op de N62 te Temeuzen controleerde de politie gisteren van 12.05 uur tot 13.50 uur. Van de 1465 passanten waren er twintig in overtreding. TERNEUZEN - Een 55-jarige Terneuzenaar stond giste ren voor het gerechtshof in Den Haag vanwege een aan val op een reclasseringsambtenaar en bedreiging van een officier van justitie. De reclasseringambtenaar bezocht de verdachte op 27 augustus 2001 voor een kennismakingsge sprek. De man had zojuist een straf uitgezeten. De ambte naar was amper binnen of de verdachte werd woedend omdat er naar zijn mening geen fatsoenlijke omgangrege ling met zijn kinderen was. Hij koelde zijn woede op de re- classeringsmedewerker door een grote hakbijl in zijn rich ting te gooien. De ambtenaar kon het ding maar net ont wijken, waarna het tegen de ruit aanvloog en als een boe merang weer zijn richting op kwam. De bijl viel voor zijn voeten op de grond en richtte geen schade aan. De man richtte zijn pijlen ook op de officier van justitie mr. R. Jeu ken, werkzaam bij het parket in Middelburg. Tussen mei '02 en februari '03 zou de verdachte de officier gedreigd hebben hem 'aan de hoogste boom' te knopen". Voor deze feiten werd de man tot acht jaar cel veroordeeld. De ver dachte zegt echter onschuldig te zijn. Daarom wil het hof nog een getuigenverhoor laten afnemen. Zodra dat is afge rond zal de rechtszaak bij het hof worden voortgezet. TERNEUZEN - Tegen een 42-jarige Belg die in Terneu zen een jonge vrouw zou hebben aangerand, is gisteren bij de het gerechtshof in Den Haag een geldboete van tweeduizend euro en drie maanden voorwaardelijke cel straf geëist. Daarmee kwam de advocaat-generaal bij het hof tot een veel lagere strafeis dan de vier maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf die de politierechter in Middelburg oplegde. De aanklager bij het hof, mr. B. Knobbout, vond de straf van de politierechter namelijk veel te hoog in verhouding tot de feiten waar de verdach te van wordt beschuldigd. De man, die zelf niet aanwezig was bij de zitting, ging in hoger beroep omdat hij naar ei gen zeggen onschuldig is. Volgens het Openbaar Ministe rie zou de verdachte zondag 10 augustus om 4 uur 's och tends met zijn scooter een jonge vrouw hebben klemgere den en bij haar borsten hebben gegrepen. Een aantal da gen later, nadat het slachtoffer hem op straat als de dader had herkend, werd de verdachte opgepakt. Zijn raads man mr. J. Sol stelde gisteren dat de herkenning twijfel achtig was. Het incident voltrok zich heel snel en vond in het donker plaats. Daarom was de kans, volgens de raads man, erg klein dat het slachtoffer het gezicht van de haar aanrander goed kon herinneren. Uitspraak over twee we ken. VLISSINGEN - Vandalen hebben de ruiten bekrast van panden aan de Nieuwendijk en de Lange Zelke in Vlissin gen. Dat gebeurde tussen dinsdag 17.30 uur en gisteren 9.00 uur. door Freek Janssen HEINKENSZAND - De verbre ding van de Sloeweg kan niet los worden gezien van de tunnel onder het kanaal bij Sluiskil. Dat vindt de provincie, die voor taan bij de aanvraag van rijks- steun de N62 (de weg tussen de A58 in Midden-Zeeland en Zei- zate, inclusief de weg door de Westerscheldetunnel) be schouwt als één project. Dat zei gedeputeerde A. Poppe- laars gisteravond tijdens een in formatiebijeenkomst in Hein- kenszand over de verbreding van de Sloeweg. Door de finan ciering van de N62 als één ge heel te bespreken, wil de provin cie voorkomen dat het Rijk voor rang geeft aan het oplossen van de verkeersopstopping bij het kanaal in Sluiskil. Volgens Pop- pelaars krijgt het probleem nu 'extreem veel aandacht' van Den Haag. Op de informatieavond, waar de verschillende alternatieven voor verbreding van de Sloeweg wer den toegelicht, kwamen veel mensen af. Er liggen nu nog ze ven alternatieven op tafel. Afsluiten Naast het verdubbelen van het huidige aantal rijbanen (met on gelijkvloerse kruisingen bij de afslag 's-Heerenhoek of bij de af slag Sloeweg-Tunnelweg), is dat het doortrekken van de Tunnel weg tot aan de A58 vlak ten oos ten van Lewedorp, een nieuwe vei'bindingsweg door de Quarles- polder en een weg tussen Hein- kenszand en De Stelleplas door. Ook heeft de provincie een sug gestie uitgewerkt van de Zeeuw se Milieu Federatie, die uitgaat van het afsluiten van de rijks weg A58 tussen Heinkenszand en Nieuw- en Sint Joosland. Projectleider J. Bakx legde uit dat eigenlijk alleen het verdub belen van het aantal rijbanen van de Sloeweg en de verbin dingsweg langs Lewedorp vol doen aan de doelstellingen van de provincie. Daarbij is gelet op bereikbaarheid, veiligheid, kos ten, effecten op het milieu en op de leefomgeving. Het idee van de ZMF hoeft niet eens de meest milieuvriendelij ke oplossing te zijn, aldus Bakx. De vei'bindingsweg tussen Goes en Middelburg zou dan boven Nieuwdorp moeten komen te lig gen, aan de zuidkant van het dorp zou de weg naar de tunnel gaan lopen. Nieuwdorp wordt dan helemaal ingepakt door snelweg. Boven dien moet de wegenstructuur rond de A58 dan helemaal moe ten worden aangepast aan de nieuwe situatie zonder snelweg. Burgers kunnen tot 1 december reageren op de alternatieven. Pas als die reacties behandeld zijn, kiest de provincie defini tief voor drie of vier opties, die worden uitgewerkt in een mi lieu-effectrapportage. De uiteindelijke keuze kan over ongeveer een jaar worden ge maakt. HULST - De Wereldwinkel in Hulst houdt morgen, zaterdag en zondag open dagen. De Wereldwinkel is sinds een paar maanden gevestigd in 's Landshuis. Deze zomer werden in de binnentuin een aantal acti viteiten gehouden. Nu is de lin kervoorkamer volledig ingericht en houdt de Wereldwinkel open huis. „Er zijn nieuwe afspraken gemaakt met 's Landshuis. We kunnen nu veel meer spullen eta leren en thee en koffie schenken voor de bezoekers", vertelt N. Rijk van de Wereldwinkel. Wie ook eens wil rondkijken in een Wereldwinkel, al dan niét met een kopje koffie of thee er bij, kan tijdens de open dagen te recht van 13 tot 17 uur. (Advertentie) GROTE KERK V€€R€ GLORIA - ANTONIO VIVALDI REQUIEM - W.A. MOZART Holland Boys Choir, Bach Collegium, solisten o.l.v. Pieter Jan Leusink dirigent Toegang 35 p.p.; 4 kaarten 120 Info: 0118 623650

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45