Kabinet en Kamer blijven het oneens over blasfemie Premier ziet terreur los van integratie PZC GroenLinks richt vizier op bestelwagen bü bsrco studente int strijd igen hogeschool COMBI-ilea/ Kan de WW mijn inkomen aanvullen als mijn WAO wordt verlaagd? Buurtbewoners vernielen huis psychiatrisch patiënt Haakbek trekt drommen vogelaars Hogere welvaart zonder lpg ID-NL Jaarprijs 2004 uitgereikt Spaanse Rijschool taait af Naaktfoto's uit school verwijderd geweldplegers spreken de taal van het land \ederland doet nee aan missie in Bosnië Opkomst raadsverkiezingen Gelderland en Overijssel stelt teleur 3 HAAG - De hese pabo-stu- e Diana Perlot (19) mag de iding tot leerkracht op de tagse Hogeschool toch af ma- De pabo liet de eis vallen, - it» een voldoende moet halen 'het onderdeel 'spreken'. ischool wilde Perlot na twee 'studie laten stoppen, omdat :stem ongeschikt zou zijn het onderwijs. Perlot, die leen doveninstituut wil wer- i-jjjj iverzette zich daar fel tegen, isblij met gewijzigde opstel en de school. „Ik vind wel de pabo dit besluit eerder e moeten nemen en niet pas tlle publiciteit." dot heeft een aangeboren af- »r>ang aan haar stembanden, llaalde het afgelopen school de propedeuse van de pabo één onderdeel na: spreken, bgopediste van de school be delde haar stem als te hees Haar manier van spre- }z°u de klas onrustig maken anderen zouden haar manier 'spreken overnemen. GPD Een stembureau in Steenderen, dat in de herindeling wordt samengevoegd met de buurgemeenten Vorden, Hengelo, Zelhem, Hummelo en Keppel. De nieuwe gemeente heet Bronckhorst. foto Vincent Jannink/ANP van onze redactie binnenland DOETINCHEM - De opkomst gisteren bij de verkiezingen voor elf nieuwe gemeenten in Gelderland en Overijssel is te leurstellend, zo blijkt uit na vraag bij de gemeenten. Waar schijnlijk kwam minder dan de helft van de stemgerechtigden opdagen in het het kieslokaal. Als negatieve factoren noemden de gemeenten het slechte weer en de politieke desinteresse. Ook het feit dat sommige herin delingen probleemloos verlie pen, kan voor mensen een reden zijn om niet te stemmen, meld den gemeentewoordvoerders. In Bathmen leidde de samenvoe ging met Deventer wel tot veel rumoer. De verwachting daar is dat de opkomst boven de 70 pro cent uitkomt. „Dat is gemiddeld voor deze nog kleine gemeente", aldus een woordvoerder. In De venter is de opkomst lager. Om 18.30 uur lag cle opkomst op 31 procent. Twee jaar terug was dat om dezelfde tijd ongeveer 7 procent hoger. In 1998 zijn in Deventer ook tussentijdse ver kiezingen gehouden vanwege een herindeling. De opkomst was toen 51,5 procent. In 27 dorpen en steden in de stre ken Achterhoek, de Graafschap en de Liemers en de plaatsen De venter en Bathmen worden her ingedeeld in elf fusiegemeenten. Ruim 250.000 inwoners hebben een oproep gekregen om te stem men. Van tien nieuwe gemeen ten staat de naam al vast. Dat zijn Aalten, Berkelland, Bronck horst, Deventer, Doetinchem, Lochem, Montferland, Oude IJs- selstreek, Zevenaar en Zutphen. Inwoners van de gemeente die ontstaat door het samenvoegen van Groenlo en Lichtenvoorde, konden gisteren in het stembu reau kiezen uit zes namen. ANP V/N/Ê0Q. kftMEKZVRAiCVEM door Yvonne Hamar DEN HAAG - Het kabinet en de Tweede Kamer worden het niet eens over de wettelijke mogelijk heden om smalende godslaste ring te bestraffen. Ondanks een gloedvol betoog van minister Donner van Justitie om de dis cussie hierover in deze roerige periode even te laten rusten, handhaaft D66 een motie om het betrokken artikel 147 'te her overwegen'. D66 had de motie op het laatste moment wel afgezwakt, onder zware druk van het CDA. Aan vankelijk wilde D66-Kamerlid Van der Laan in de motie zetten dat het artikel moet worden ge schrapt. Desondanks heeft Don ner de motie ten stelligste ontra den, omdat de teneur ervan blijft dat het artikel weg moet. Volgende week zal de Kamer stemmen en waarschijnlijk steunt een meerderheid van Pv dA, WD, SP, GroenLinks en LPF het voorstel. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer in de laatste fase van de behandeling van de begroting van Justitie. De Kamer vindt dat er al andere wetsartikelen zijn om zowel gelovigen als niet-gelovigen op gelijke manier te beschermen tegen discrimina tie en belediging. „Waarom zou het erger zijn om domme chris ten te zeggen dan domme neger. Je moet het alletwee niet zeg gen, maar de krenking is net zo diep", zei Van der Laan. CDA, ChristenUnie en de SGP (samen 49 zetels) willen dat het artikel wel afzonderlijk blijft bestaan. De PvdA wil eerst nog fractie- overleg maar Kamerlid Wolfsen zei dat het wetboek van straf recht zo neutraal mogelijk moet zijn. „Als het artikel geen toege voegde waarde heeft, kan het er wat ons betreft uit." Zijn partij is er alleen beducht voor dat in de beeldvorming nu de sugges tie wordt gewekt dat godslaste ring niet meer bestraft wordt en dat iedereen anderen mag kwet sen. Ongelukkig De PvdA is er net als het CDA en het kabinet niet gelukkig mee dat juist nu de discussie over godslastering is opgelaaid. Het kabinet vindt dat intrek king van het artikel en de discus sie daarover een 'verkeerd sig naal' afgeeft. Donner poogde de Kamer te overtuigen het onderzoek af te wachten over een mogelijke aan passing van strafbaarstelling van belediging en godslastering. Van der Laan wil haar motie echter niet aanhouden. „We be grijpen dat Donner niet aan stuurt op een verschillende be scherming van personen. Maar toch blijft nu boven de markt hangen dat gelovigen vinden dat zij dieper gekrenkt kunnen worden dan anderen." Voor D66 is dat een fundamentele kwes tie. ANP pagina 4 commentaar door Frouke Houtman DEN HAAG - Alle bestuurders van een bestelwagen moeten een zwaardere rijopleiding krijgen. De auto's dienen van een snel heidsbegrenzer voorzien te wor den. GroenLinks-Kamerlid Duy- vendak lanceert deze maatrege len vandaag bij de begrotingsbe handeling van verkeer en water staat. Jaarlijks vallen vijftienhonderd doden en gewonden bij ongeluk ken met bestelwagens. Bij meer dan 12 procent van alle ongeval len is een bestelauto betrokken. „Vooral kwetsbare verkeers slachtoffers, fietsers, voetgan gers en motorrijders, zijn hier van het slachtoffer", aldus Duy- vendak. Iedere bezitter van een normaal rijbewijs mag met een bestelau to rijden. Maar de combinatie van rijgedrag en het gewicht van deze auto's (tot vier keer zwaarder dan een personen auto) lijk vaak tot ongevallen, zegt Duyvendak. De bestuurders, niet gewend aan het lijden in zware voertui gen, vergissen zich regelmatig in de langere remweg en het slechtere zicht. GroenLinks pleit daarom voor een aanvullend 'B+-rijbewijs' in Europees verband voor iedereen die zijn gewone rijbewijs B nog moet halen en in een bestelauto wil rijden. Ook wil de partij dat vanaf 2006 alle nieuwe bestelauto's een snel heidsbegrenzer hebben. Vanaf volgend jaar wordt die maatregel in ieder geval al van toepassing op kleine vrachtwa gens. GPD (Advertentie) aantrekkelijk: (Advertentie) 2 kratten Heineken Pilsener 48 flesjes a 30 cl (Advertentie) Waarschijnlijk wel, maar dat hangt af van uw arbeidsverleden. U bent dan wel verplicht om te solliciteren. Komt u niet voor WW in aanmerking, dan is het soms mogelijk om op grond van uw persoonlijke situatie een beroep te doen op bijstand. Heeft u nog meer vragen over de herbeoordeling voor mensen met een WAO-, WAZ- of Wajong-uitkering?Kom dan naar een van de voor lichtingsbijeenkomsten die ook in uw regio worden gehouden. Kijk voor de data en locaties op uwv.nl. Of bel de UWV Telefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief) UWV REÏNTEGRATIE EN TI|0EU|K IN van onze redactie binnenland VEELERVEEN - In het Gro ningse Veelerveen is dinsdag middag de woning van een 50-jarige psychiatrisch pa tiënt zwaar beschadigd. De politie vermoedt dat omwo nenden op deze manier willen voorkomen dat de bewoner na een tweejarige opname in een psychiatrisch ziekenhuis weer thuis gaat wonen. De woning is met verf beklad en de ruiten zijn ingegooid. Ook werd een grote hoeveel heid mest in het huis gegooid en werden de coniferen in brand gestoken, aldus de poli tie gisteren. De bewoner zou afgelopen dinsdag weer naar huis ko men. Voorafgaand aan de op name was de man voor buurt bewoners een bron van over last. Hij zou verantwoordelijk zijn voor brandstichtingen, dief stallen, drankmisbruik en ge luidsoverlast. Tijdens zijn afwezigheid be woonde de vader van de man het huis. Zowel de vader als de 50-jarige man was ten tij de van de vernielingen niet thuis. Buurtbewoners eisten giste ren van de politie en de burge meester een gedwongen opna me van de man. Dat hij zich weer vrijwillig heeft laten op nemen, vinden ze niet genoeg, liet een woordvoerder van de omwonenden weten. Volgens de zegsman hebben 'wanhopi ge dorpsgenoten' de vernielin gen gepleegd. Wie er precies achter zitten, zegt hij niet te weten. De vader van de psychia trisch patiënt heeft aangifte gedaan. De politie neemt de zaak hoog op. ANP donderdag 18 november 2004 GRONINGEN - In de Groningse wijk Beijum zijn gister ochtend twee haakbekken gesignaleerd. Deze vogels wor den in Nederland slechts zelden gespot. De beestjes trok ken enkele honderden vogelaars uit heel Nederland. Dat heeft M. Plomp, secretaris van de Dutch Birding Associa tion, gisteren gemeld. Het is sinds 1800 de vijfde keer dat er in Nederland een haakbek is gezien. Eerder deze week kwam in vogelasiel De Fügelhelling in het Friese Ureterp een gewonde haak bek binnen. Het vogeltje, dat tegen een raam was gevlo gen, overleed dinsdag. ANP DEN HAAG - Het vervangen van lpg door andere auto brandstoffen vermindert niet alleen de veiligheidsrisico's, het verhoogt ook de welvaart met 1 tot 2 miljard euro. Dat komt doordat lpg zonder belastingen aanzienlijk duurder is dan benzine en diesel. Het Centraal Planbu reau (CPB) concludeert dat in een gisteren verschenen stu die, uitgevoerd op verzoek van het ministerie van Vrom. Volgens het CPB zou het vervangen van lpg wel milieuna delen hebben, doordat diesel en benzine meer uitstoot van roet en stikstofoxiden veroorzaken, maar die zijn veel kleiner dan de maatschappelijke voordelen, ANP ROTTERDAM - De beste uitvinding van het jaar 2004 is de Lexguard, een waarschuwingssysteem die een chauf feur van een vrachtwagen alarmeert als iemand zich in zijn dode hoek bevindt. Dat concludeerde een vakjury gis teren op de Holland Innovation beurs in Rotterdam. De zogeheten ID-NL Jaarprijs 2004 werd uitgereikt door staatssecretaris Van Gennip van Economische Zaken aan uitvinder F. Ton. De uitvinder heeft ook de publieksprijs gekregen. De Lexguard werkt met warmtesensoren aan de zijkant van de vrachtwagen. De chauffeur krijgt een waarschu wing door een sirene. De prijs levert de uitvinder 7500 eu ro op. ANP LEEUWARDEN - De beroemde Spaanse Rijschool uit Wenen heeft gisteren 4500 Friese kinderen in de steek ge laten. De Rijschool zou voor de basisschoolleerlingen op treden in het Frisian Expo Centre (FEC) in Leeuwarden. Het grut zou echter te veel lawaai maken. De geplande voorstelling van Friese paarden ging wel door. „En de kin deren vonden dat ook heel leuk", aldus directeur A. de Jong van het FEC. ANP DEVENTER - De Volksuniversiteit Aventus in Deventer heeft naaktportretten van de muur verwijderd, omdat ze mogelijk aanstootgevend zouden zijn voor allochtone cur sisten. De school geeft inburgeringscursussen aan enkele honderden nieuwkomers. De foto's zijn gemaakt door cursisten van de avondoplei ding, zegt locatiemanager T. Schipper gisteren. „Het ging om een expositie van 25 foto's waaronder enkele naakt portretten." ANP tóMarkWijdeyen STRAATSBURG - Premier Bal kende vindt dat de integratie nu vreemdelingen los moet wor- [,ii gezien van terrorisme. Dat [i hij gisteren in Straatsburg Jens een ontmoeting met de t* fesen met verschillende gelo- - Binnen in Europa uitste- td naast elkaar leven, sprak kenende eerder op de dag tot Europees Parlement. „De fel- reacties en tegenreacties op moord op Theo van Gogh to- e nogmaals dat er spanning :jï de samenhang in onze sa- alevingen. Ook in Europa «ten we van elkaar leren over integratie van minderheden, „i moeten een maatschappij Sö ihben waar mensen met res- e; voor elkaar kunnen samen- en. De bijdrage van immi- nten aan de kwaliteit van on- samenleving is groot en urdt gewaardeerd. Ze horen SN HAAG - De Tweede Ka- mheeft gisteren nagenoeg una- j ian ingestemd met de Neder- gdse deelname aan de Europe- j vredesmissie Althéa in L tnië-Herzegovina. - it is voor het eerst dat de Euro- te Unie in het kader van het iiopese Veiligheids- en Defen ded een grote vredesmissie ach neemt. Met Althéa at de EU vanaf 2 december verantwoordelijkheid over ideNavo voor de stabiliteit, derland neemt met 530 mili- ren gedurende zes maanden j| slaan de operatie. ANP ïïi bij ons: zij en hun familieleden. Dat vraagt aandacht en inspan ningen van beide kanten, zoals het respecteren van de spelre gels voor vrijheid van menings uiting en geloof en voor demo cratie. Geloof mag niet worden misbruikt als voorwendsel voor aanslagen op mensen, scholen, moskeeën en kerken." Het vraagstuk van de integratie moet los worden gezien van de problemen met terrorisme, bena drukte Balkenende later tijdens de ontmoeting met de pers. Som migen die overgaan tot terroris me zijn volledig geïntegreerd, hoogopgeleid, en spreken de taal van het land. Terrorisme komt niet voort uit een gebrek aan integratie, bedoelde hij te zeggen. Hoewel Balkenende tegenover de pers verklaarde dat de lan den van de Europese Unie steeds beter samenwerken in de strijd tegen terrorisme, drong hij in het Europees Parlement toch aan op intensivering. Bur gemeester Leers van Maas tricht, die ook korpsbeheerder is van de politie in Limburg Zuid, kan het standpunt van Balkenende slechts onderschrij ven. Hij maakte zich gisteren boos omdat hem nooit is gezegd dat de politie in Geleen een ter reurnetwerk van moslimradica len heeft opgerold. Het netwerk bestond volgens de Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) uit vijftien, maar vol gens korpschef W. Velings van de politie uit zeven personen. De verdachten zijn op 29 april vorig jaar opgepakt op verden king van het vervalsen van pas poorten, aldus Leers. Korpschef Velings zou Leers niet hebben mogen informeren. De informatie stond wél in het rapport van de commissie be stuurlijke evaluatie van de AI VD, dat dinsdag werd ver spreid. „Maar ik weet er de bal len van", verklaarde Leers giste ren. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3