Dikke winst ontwikkelingsbedrijf PZC PZC Big brother op de Zeelandbrug Meningen bestuurders over verkoop tunnel zijn verdeeld Breed Spreekuur in de ijskast 1 3 Ruim één miljoen euro naar gemeentekas Schouwen-Duiveland Met auto in de sloot Oplichtingstruc net bankpas $Qie K€RK V€€R€ Gespreksavond iver geloof Fanfarekorps Crescendo in Dreischor Man pleegt 14 winkeldiefstallen Celstraffen voor uitgaansgeweld Bromfietser breekt been Ruiten bekrast in Vlissingen Schouws cabaret in Ellewoutsdijk agenda donderdag 18 november 2004 DEBKZEE - Het eigen grond- iniffikkelingsbedrijf legt de ge ënte Schouwen-Duiveland jten windeieren. De over 2004 'jeboekte winst is dusdanig dat kt potje grondexploitatie té vol ^igt te worden. Om dat te roorkomen wordt ruim een mil joen euro overgeboekt naar de jkemene reserve van de gemeen- jüDDELHARNIS - Een 63-jari- lt vrouw uit Middelharnis is ïnsdag het slachtoffer gewor- jenvan een oplichtingstruc. ïi] werd bij haar woning aange broken door een man van naar jrtiatting 30 jaar. met een lengte an 1.90 meter die zich bekend maakte als vertegenwoordiger n bank. De man hield de voor dat haar bankreke- Dg moest worden aangepast adat zij ook een andere pinco- ie kreeg. De oude pincode be- uuden kon ook. maar dan had Kman even het pinpasje en de pincode nodig. De vrouw gaf aar bankpasje met pincode af. De man liep vervolgens naar sn bestelauto en reed samen Eet aan andere man weg. Om- fct de vrouw de zaak toch niet klemaal vertrouwde alarmeer de zij de politie. Een onderzoek aarde onbekend gebleven man sa heeft nog niets opgeleverd. (Advertentie) aterdag 20 november Bezorgklachten: *XW231231 cpmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; za'erdags tot 12.00 uur SD ACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND foehtweg 23a ^AB ZIERIKZEE Tel: 0111 -454647 [«0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl ^celModde (chef) ^Kleemans ^Pankow kree Soesman "elita Lanting NyBoogert (sport) BENTRALE redactie «ationspark 28 Postbus 31 ^aagoes !el (0113)315500 Email; Vernet ^•pzc.nl web@pzc.nl Het grondontwikkelingsbedrijf werd in 1999 door toenmalig wethouder G. van de Velde-de Wilde op poten gezet. Dit met het doel snel en slagvaardig te kunnen reageren op aantrekke lijke mogelijkheden tot aan- en verkoop van grond. Tot dat mo ment waren projectontwikke laars de gemeente vaak nog voor op dat gebied. Het gemeen telijk grondontwikkelingsbe drijf is een gulden greep geble ken. Vanaf het begin leverde het bedrijf de gemeente winst op. Eind dit jaar kunnen de plan nen Haneweg (Ouwerkerk), Noorderpolder I (Zierikzee), Mauritsweg (Renesse) en De Weel (Nieuwerkerk) worden af gesloten met een positief saldo van 156.700 euro. Daarnaast kan ten laste van plan Mali- paard II een tussentijdse winst neming van één miljoen worden genomen. Naar verwachting leveren de lo pende grondexploitaties nog eens 5.6 miljoen euro op. Voor wat betreft de boekwaarde van nog niet in exploitatie genomen plannen gaat de gemeente uit van een bedrag van circa 9,2 mil joen euro op 1 januari 2006. De hoge boekwaarde wordt voorna melijk veroorzaakt door de be oogde woningbouwplannen Poortambacht 11 en Noorderpol der II (Zierikzee), Riekusweel IV (Bruinisse) en bedrijventerrein Business Park (Zierikzee). Bij de oprichting in 199 van het gemeentelijk grondontwikke lingsbedrijf is afgesproken dat in het potje van waaruit geld voor grondaankopen wordt ge put nooit meer dan 3.2 miljoen euro mag zitten. Door de geboek te - forse - winst dreigt dat pla fond in gevaar te komen. Daar om stelt het college van Burge meester en Wethouders de ge meenteraad voor een bedrag van 1.099.500 euro over te boe ken naar de algemene reserve van de gemeente. Voor 2005 staan verschillende grondontwikkelingsprojecten op stapel. Het is de bedoeling dat woningbouwplan Vuuf ge meten I in Kerkwerve woonrijp wordt gemaakt, waarna het plan financieel kan worden afge sloten. Voor wat betreft plan d'Heule I in Nieuwerkerk ver wacht de gemeente dat volgend jaar de 27 bouwkavels uit dat plan verkocht worden. Ook wordt van plan Malipaard II in 2005 de eerste fase woonrijp ge maakt en hetzelfde geldt voor de beoogde woningbouw aan de Frederikstraat in Serooskerke. Verder word volgend jaar het openbaar gebied rondom het nog in aanbouw zijnde woon zorgcomplex aan de Lindelaan in Renesse woonrijp gemaakt. Nog in exploitatie te nemen zijn onder meer de projecten Poort ambacht 11 en Noorderpolder II Hetzelfde geldt voor de plannen voor herontwikkeling van het voormalige gemeentehuis aan de Molenstraat in Bruinisse. Ook nog op de rol de plannen voor realisering van het Busi ness Park, een nieuwe bedrijven terrein aan de rand van Zierik- ember 14.30 uurl GLORIA ANTONIO VIVALDI REQUIEM - W.A. MOZART Holland Boys Choir, Bach Collegium, solisten o.l.v. Pieter Jan Leusink dirigent loegang C 35 p.p.; 4 kaarten 120 Info: 0118-623650 ZONNEMAIRE - De hervormde (jnieenle in Zonnemaire houdt inavond een gespreksavond ter kerk en geloof onder de noe- ier 'Ballast of houvast'. bijeenkomst wordt gehou- i de winterkerk in Zonne- aire en staat onder leiding van ledikant W. Schaap, inleiding voor de bijeenkomst bet signaal dat het enthousias ter kerk en geloof bij som- e mensen begint weg te eb- Geharrewar van gelovigen csoms aanleiding de kerk de 3 toe te keren. Is lijkt de hervormde gemeen- ins de moeite waard aiover met elkaar in gesprek §jan. ^bijeenkomst begint om 20.00 Verplicht met 80 kilometer per uur over de Zeelandbrug: veel automobilisten vinden het een slakkengang. door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Ik krijg een beetje een big brother-gevoel als ik over de brug ga", zegt een Zierikzeese. Sinds een week registreren camera's boven de weg alle automobilisten op de Zeeland brug. De trajectcontrole is begonnen, oftewel de jacht op de snelheidsduivel is geopend. Niet iedereen is overtuigd van de nut en noodzaak van dit controlesysteem. „Ik vraag me af of het wel zoveel zin heeft", zegt P. van den Hoek. Een aantal dagen per week pendelt ze tussen de woon plaats Ellemeet en de werkplek in Goes. „Vaak zit je toch al achter een treuze laar of vrachtwagen en dat is hetzelfde gebleven. Wellicht dat het 's avonds en 's nachts wat uitmaakt, als de weg leeg is, maar ik heb mijn vraagte kens." R. Hillebrand constateert ook dat veel weggebruikers de maximale snelheid niet eens halen. „Mensen rijden maar zeventig. Vooral in de zomer, dan gaan ze de brug over met hun caravannetje en durven niet harder dan zestig of ze ventig. Dat is diep triest. Je kan ze niet inhalen want dat mag niet." Camera's Bij trajectcontrole wordt de gemiddelde snelheid gemeten van een automobilist. Aan het begin van het traject en aan het einde staan camera's. De tijd die de au tomobilist doet over het traject wordt gemeten en een simpel rekensommetje wijst vervolgens uit of er te hard is gere den. Het traject is 8950 meter lang. In tijd ge meten duurt het een kleine zeven minu ten om die afstand af te leggen. Tenmin ste, als de hele rit 80 wordt gereden, maar dat valt niet mee. „Eigenlijk zou je cruise-control moeten hebben", ver zucht A. van der Bijl uit Ouwerkerk. Da gelijks rijdt hij naar zijn werk in Goes en dan ook nog vaak in de nachtelijke uren. „Je gaat er constant overheen. En vooral 's nachts is de verleiding groot, maar ik houd me er wel aan. Ik had toe vallig vorige week drie bekeuringen en dan pas je wel weer op. Kijk, als ik nu zie dat ik te hard rijd, laat ik gelijk mijn snelheid zakken om het gemiddel de omlaag te brengen." De trajectcontrole is ook bedoeld om de verkeersveiligheid te vergroten. „Ik vraag me af of je minder ongelukken krijgt door de trajectcontrole", zegt foto Marijke Folkertsma Van der Bijl. „Ik ga me vervelen bij tachtig kilometer per uur en dan kijk je eens naar links en eens naar rechts en je ziet nog een mooi bootje." Niet inhalen Ook Van den Hoek gelooft niet dat de veiligheid groter wordt door snelheids metingen. „Wat wel helpt is de doorge trokken streep. Dat je niet meer mag in halen maakt het een stuk veiliger." Wat de resultaten van een weekje tra jectcontrole zijn, kan het bureau ver keershandhaving niet zeggen. „Daar voor is het nog te vroeg en moeten we een langere tijd meten", zegt woordvoer der L. de Lange. Hij vertelt dat de came ra's ook in de testfase hun werk al heb ben gedaan. De gemiddelde snelheid van de automobilisten ging omlaag zo dra de palen waren geïnstalleerd, om dat veel mensen in de veronderstelling verkeerden dat er al werd gecontro leerd. DREISCHOR - Fanfarekorps Crescendo in Dreischor geeft za terdag onder leiding van diri gent Ronald Slager een muzie kuitvoering in het plaatselijke dorpshuis. Het concert opent met Gammati- que van G. Goedijn. Hoofdmoot voor de pauze is het Concerto for trumpet, deel I van J. Hum mer in een arrangement van J. Nimby. Derdejaars conservato riumstudent trompet Pascal van de Velde treedt in dit stuk op als solist. Van de Velde komt voort uit de eigen kweekvijver van Crescendo. Hij volgde al op ze venjarige leeftijd zijn eerste trompetlessen bij Joop de Poor ter. Tien jaar later deed hij audi tie op het conservatorium in Utrecht en werd daar direct toe gelaten. Het programma na de pauze biedt bekende nummers als Pocahontas van A. Menken, een Blof-arrangement van Ro nald Slager, en een Beatles-med ley. De uitvoering begint om 20.00 uur. van onze regioredactie TERNEUZEN - Gemeentebe stuurders in Zeeuws-Vlaande- ren hebben geen eensluidende mening over de voorgenomen verkoop van de aandelen Wester- scheldetunnel door het Rijk. Wethouder C. van Schaik (Ver keer en Vervoer) van de gemeen te Temeuzen vreest dat de finan ciering van de tunnel onder het kanaal van Gent naar Terneu- zen in het gedrang komt als de aandelen van het Rijk overgaan in andere handen. „Op zich vind ik het goed dat het Rijk de aan delen van de hand doet", zegt hij. „Maar het gaat om de voor waarden. Als ze er een commer ciële prijs voor gaan vragen, heb ben we denk ik een probleem. Dan komt de afspraak dat het extra rendement van de Wester- scheldetunnel mag worden ge bruikt voor de aanleg van de tunnel bij Sluiskil onder druk te staan. Die afspraak moet over gaan naar de particulier die de tunnelaandelen overneemt. Dat lijkt me niet gemakkelijk." Afspraken over de hoogte van toltarieven moeten volgens Van Schaik eveneens contractueel vast te komen te liggen. Verbazing Voor zover verkeerswethouder L. Wille van Sluis kan overzien is hij geen voorstander van de verkoop van de tunnel. Hij vindt dat een dergelijk groot in frastructureel bouwwerk in han den van het Rijk moet blijven. Het verbaast hem bovendien dat de provincie interesse toont. „Dan vraag ik mij af waarom zij dan niet zelf de tunnel heeft gefi nancierd. Ook ben ik benieuwd bij wie de winst terechtkomt: bij aandeelhouders of elders." Wille verwacht dat de tarieven jaarlijks maximaal zullen stij gen als de tunnel in handen van een particulier komt. Het Rijk gaat daar volgens hem iets ge nuanceerder mee om. Ook wijst hij op de particuliere exploitatie van het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen. „Dat voldoet blijkbaar aan minimale eisen, maar vrolijk word ik er niet van." Burgemeester J. Gelok van Bor- sele is verrast over het feit dat het Rijk met de gedachte speelt zijn belang in de Westerschelde- tunnel van de hand te doen. „Be gin dit jaar hebben collega Lo- nink van Temeuzen, commissa ris van de koningin Van Gelder en ik nog uitgebreid overlegd met de ministers Peijs en Rem- kes over de hulpverlening in de tunnel. Ons is toen niets geble ken van plannen om de aande len te verkopen." Gelok vraagt zich af of een Wes- terscheldetunnel in particuliere handen nog wel als openbare weg kan worden aangemerkt. „Er is steeds gezegd dat de ge meenten Borsele en Temeuzen verantwoordelijk zijn voor de veiligheid en de rampenbestrij ding in de tunnel omdat het om een openbare weg op hun grond gebied gaat. Daar hebben we flink voor geïnvesteerd in brand- weermaterieel en in opleiding van van brandweerlieden. Mis schien kan dat materieel in de toekomst worden overgenomen of kunnen onze diensten worden ingehuurd." Slecht idee W. Saman, secretaris van de Kring van Werkgevers in de ka naalzone, vindt privatisering van de tunnel een slecht idee. „Infrastructuur is primair een verantwoordelijkheid van de overheid. Haal je daar iets uit, zoals de Westerscheldetunnel, dan zal dat altijd knelpunten blijven geven." BURGH-HAAMSTEDE - Op de N57 te Burgh-Haamste- de vond gistermorgen om 06.23 uur een ongeval plaats. Een 22-jarige automobilist uit die plaats raakte in de slip, begong te schuiven en belandde in de sloot. Hij raakte niet gewond. Zijn auto is weggetakeld. MIDDELBURG - Achter de fagade van een Middelburgse winkeldief schuilt een tragisch verhaal. Zo bleek gisteren in Middelburg, waar de 26-jarige man zich moest verant woorden voor veertien winkeldiefstallen, gepleegd in sep tember en oktober. Zijn moeder is al zeventien jaar ver slaafd aan harddrugs. Het slechte voorbeeld miste zijn uit werking niet, want ook de zoon raakte verslaafd aan ver dovende middelen. Om in hun verslaving te voorzien, za gen ze zich genoodzaakt om Middelburgse winkeliers te bestelen. De moeder leidde het personeel af, zodat haar zoon kon toeslaan. De Middelburger pleegde ook een aan tal winkeldiefstallen in zijn eentje. Politierechter G. van Unnik achtte de meeste winkeldiefstallen bewezen en ver oordeelde de jongeman tot drie maanden gevangenisstraf. Hij had begrip voor de omstandigheden van de verdachte, die door raadsman H. Dunsbergen werden geschetst. Ook ging hij mee met de strafpleiter, die voor enkele diefstal len vrijspraak vroeg. MIDDELBURG - Twee broers uit Goes zijn gisteren.' in Middelburg voor een orgie van geweld veroordeeld tot ge vangenisstraffen van drie en vier maanden. Officier van justitie G. van der Burg kwam superlatieven tekort om zijn afschuw over het buitensporig gedrag van de 21-jarige en 19-jarige verdachten tot uitdrukking te brengen in pittige eisen van respectievelijk veertienden acht maanden gevangenisstraf. De oudste Goesenaar zat nog in een proeftijd van een veroordeling tot acht maan den, welke door de officier werd meegenomen. De broers gaven toe in september deel te hebben genomen aan drie vechtpartijen. „Het is niet gek dat mensen 's-avonds laat niet meer over straat durven", verzekerde de officier. Vol gens Van der Burg was het uitgaansgeweld voor hetzelfde geld in een tragedie geëeindigd. „Dan hadden we een stil le tocht in Goes gehad." De jonge Goesenaren zijn eerder voor geweldsdelicten veroordeeld. „Daar hebben ze ni,ets van geleerd", merkte de officier op. VLISSINGEN - Op de Koudekerkseweg in Vlissingen is woensdagmiddag een 51-jarige bromfietser ten val geko men. Een 47-jarige automobilist uit de gemeente Reimejrs- waal verleende bij het afslaan geen voorrang aan de brom fietser. De bromfietser liep een gebroken been op en is met de am bulance naar het ziekenhuis gebracht. VLISSINGEN - Vandalen hebben tussen dinsdag 17;.30 uur en gisteren 9.00 uur de ruiten bekrast van panden aan de Nieuwendijk en de Lange Zelke in Vlissingen. Schade bedragen zijn niet bekend. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het opzetten van een Breed Spreekuur op Schou wen-Duiveland staat voorlopig in de wachtstand. Twee studen tes van de Rotterdamse Hoge school InHoiland stelden op ba sis van een door hen verricht on derzoek vast dat er duidelijk be hoefte bestaat aan één loket waar specifiek senioren, uitke ringsgerechtigden en mensen met een beperking met al hun vragen terecht kunnen. „We willen dat Breed Spreek uur wel meenemen bij de opzet van het Welzijnshuis, maar voor lopig heeft het geen eerste priori teit", zegt gemeenteambtenaar W. van Ballegooien. Directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Oude ren (SWO) en de Seniorenraad Schouwen-Duiveland betreuren dit. Zij gaven de gemeente eer der dit jaar al door dat meerde re organisaties (ANBO, PCOB, vakbonden en cliëntenplat- form)veel voelen voor zo'n Breed Spreekuur en dat er ook vrijwilligers voor beschikbaar zijn. De gemeente wilde op haar beurt die behoefte nader onder bouwd zien en zette daartoe de studentes Emmy van de Merwe en Annelies van Houte in. Zij voerden het onderzoek uit als af studeerproject voor hun oplei ding Sociale Juridische Dienst- verlening(SJD). Het resultaat is een lijvig rap port, waarin zij de behoefte aan dat ene loket voor tal van vra gen benadrukken. Titel van het rapport is 'Het Welzijnshuis, van alle vragen thuis'. Zover is het in de praktijk echter nog niet. Seniorenraad en SWO con stateren dat er stilte is ontstaan ELLEWOUTSDIJK - De caba retgroep Kant'ooi uit Schou wen-Duiveland treedt zaterdag avond op in het Kerkje van EI- lesdiek in Ellewoutsdijk. Het programma 't Ei gin nóód bestaat uit liedjes, schetsen en verhalen in Schouws dialect. De voorstelling van Kant'ooi in Ellewoutsdijk begint om 20.00 rond het Breed Spreekuur. „De conclusies liggen er nu, alle par tijen zijn bereid eraan mee te werken, maar de regie ligt nu bij de gemeente", zegt voorzit ter H. Klatter van de Senioren raad. SWO-directeur De Looff hoopt dat het allemaal niet te lang gaat duren. „Dan bestaat het gevaar dat het enthousiasme bij de vrijwilligers weer weg vloeit", zegt De Looff. Volgens haar gaat het er vooral om dat de gemeente deze voorziening facciliteert met geld en een ruim te. Volgens Van Ballegooien echter staat het Breed Spreekuur voor lopig in de wachtstand. „Er is wel overleg over geweest met de drie betrokken afdelingen. Toen is besloten dat eerst het Wel zijnshuis er moet komen en dat na verloop van tijd bezien zal worden of het daarbinnen gerea liseerd kan worden." De twee studentes doen duidelij ke aanbevelingen voor de opzet van het Breed Spreekuur. Zo vinden zij dat het laagdrempelig dient te worden en een duidelij ke frequentie moet krijgen. Der halve adviseren ze het loket op een vast dagdeel per week, bij voorkeur op de marktdag open te stellen. Coördinator Van groot belang achten zij het dat de coördinatie door één pier- soon wordt verricht. Die coöiidi- nator dient toe te zien op soepe le samenwerking tussen de vrij willigers, goede werkschema's, regelmatige bijscholing, toet sing van de kennis van de vrij willigers, regelmatig contact met de gemeente over de effecti viteit van het spreekuur en éen goed registratiesysteem zodat er verantwoording naar de gemeen te kan plaatsvinden. Ook wordt geadviseerd de onder werpen waarmee de doelgroe pen bij het gezamenlijke loket kunnen aankloppen te begren zen. De onderzoeksters noenien in dit verband de categorieën wonen, zorg en welzijn. STREEKACTIVITEITEN BRUINISSE - Durps'uus, 13.00 - ll00 uur: Feestelijke middag voor senioren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35