RC Misbruik uitkering aangepakt verrekijkers cijkersjjow Unieke Wybertjestrein bijzondere blikvanger Ongewoon design past in een gewone keuken. Geen geld voor beroepsstrandwacht Bouw servicepunt gaat toch door Schouwen-Duiveland begint met burgerpanel n 'meente zoekt samenwerking met instanties in fraudebestrijding SieMatic Vissers kennen de regels niet Celstraf voor rondlopen met wapen Bedreigd om verkeersgedrag zeeuwse almanak Nooit ziek ^.0113-315649 «wpzc.nl ",l redactie'? pzc.nl £s31,4460MGoes ïetSen-Zeeland: 0113-315520; !l.Vlaanderen: 0114-372770; J,1:020-4662500. jonderdag 18 november 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844- 1998 23 t/m 30 novembe met de originele kijker van ZACHARIAS JANSEN uit de collectie Zeeuws Museum FOCUS NIEUWE BURG 9 ovembei MSjBl s Museum OPTIEK b.v. MIDDELBURG TEL. 01 18-625310 editie Schouwen-Duiveland frnrMelita Lantinq 3ERIKZEE - Het burgerpanel ran Schouwen-Duiveland kan tinnen. Dat heeft het college ran Ben W besloten. Waar het «nel zich als eerste over gaat -niet bekend, maar de buigen kans is groot dat de gemeente lijk brieven de primeur hebben. j)ie staan hoog op het lijstje", agt burgemeester Asselbergs. Het burgerpanel beoordeelt de prestaties van de gemeente. Het panel kijkt bijvoorbeeld naar de manier waarop de ge meente communiceert met de burger. Uit onderzoek is gebleken dat het slecht is gesteld met de kwa liteit van de brieven aan bur gers. Ze zijn vaak onbegrijpe lijk en veel te ambtelijk ge schreven en dat moet verbete ren, heeft Asselbergs al eerder vastgesteld. Het burgerpanel gaat in dit geval controleren of er inderdaad sprake is van kwa liteitsverbetering. De onderwerpen waarmee het burgerpanel aan het werk gaat worden vastgesteld door het college van burgemeester en wethouders. „Dat zal veel gaan over beleid", zegt Asselbergs. De samenstelling van het panel wisselt per onderwerp. Volgens Asselbergs blijkt uit ervarin gen van andere gemeenten dat dat systeem het beste werkt. De panelleden worden niet ge vraagd door de gemeente, maar benaderd via de dorpsraden en verenigingen. Eenmaal met een onderwerp aan de slag, krijgt het burger panel drie maanden de tijd om een onderwerp te volgen. Daarna wordt verslag uitge bracht aan het college. „Die verslagen worden verwerkt in het burgerjaarverslag", zegt As selbergs. De instelling van een burgerpanel was een grote wens van Asselbergs. In het burgerjaarverslag pleitte hij hier al voor. Schouwen-Duive land is de eerste gemeente in Zeeland die werkt met een bur gerpanel. «rPietKleemans ER1KZEE - Uitkeringsgerech- jden met dure auto's opge- j>t De gemeente Schou- Duiveland gaat het beleid «betrekking tot fraudebestrij- |r,g aanscherpen. Daartoe tordt samenwerking gezocht (Ide Rijksdienst voor het Weg heer, het Uitvoeringsinsti- iDt Werknemersverzekeringen JWV) en het Internationaal Bu- au fraude-informatie (IBF). «houder G. Houtekamer van ferk, inkomen en zorg, windt doekjes om. „Als je een jstandsuitkering hebt en in een dure auto rondrijdt of meer dere auto's bezit, dan klopt er iets niet. Wij willen als gemeen te het sociale gebouw in stand houden, en daar ruimhartig in zijn, maar dan wel voor de doel groep die het betreft, en niet voor hen die er misbruik van ma ken." Daarom gaat de gemeente sa men met de Rijksdienst voor het Wegverkeer kijken of er bij standsgerechtigden zijn die in een dure auto rondrijden of een kostbare motor bezitten. Het gaat daarbij om auto's of moto ren die meer waard zijn dan het vrij te laten vermogen van uitke ringsgerechtigden. Voor gehuw de of alleenstaande ouders met een bijstandsuitkering is dat een bedrag van ruim 10.000 eu ro. Voor een alleenstaande uitke ringsgerechtigde gaat het om een maximale waarde van auto of motor van 5065 euro. Het is, benadrukt Houtekamer, abso luut niet de bedoeling een hek senjacht te ontketenen. Aan het recht op een bijstandsuitkering wordt niet getornd. Houteka mer: „Maar wie geen uitkering nodig heeft, moet er ook vanaf blijven." In Groningen is eerder een ver gelijkbaar project uitgevoerd en dat leidde uiteindelijk tot beëin diging van of korten op vijf pro cent van de bijstandsuitkerin gen. Prijskaartje De verwachting is dat de ge meente Schouwen-Duiveland ui terlijk januari 2005 relevante ge gevens uitwisselt met de rijks dienst. Daar hangt verder geen prijskaartje aan. Dat laatste geldt ook groten deels voor wat betreft de dien sten van UWV en het IBF waar de gemeente gebruik van kan maken. Ook hier is de insteek van de gemeente Schouwen-Dui veland om te voorkomen dat misbruik gemaakt wordt van so ciale uitkeringen. In Den Bosch is een proef gedaan met onder linge gegevensuitwisseling tus sen gemeente, UWV en IBF. Die proef was erop gericht om perso nen die in Nederland aanspraak maken op een uitkering, maar ondertussen in het buitenland handel drijven en vermogen op bouwen, aan te pakken. Via het UWV kan de gemeente beschik ken over informatie uit het bui tenland die anders onbereik baar was gebleven. De onderzoe ken door het UWV als interme diair (bemiddelaar)worden gefi nancierd door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid (SZW). Dat is afgespro ken in convenant tussen het mi nisterie en het UWV. De over eenkomst tussen de gemeente en UWV gaat met terugwerkende kracht in op 1 januari dit jaar. (Advertentie) «ebt u prijs??? be uitslag van de Zonnebloem loterij is bekend. Weten of u 'B hebt? Bel 0900 - 0633 lijk op www.zonnebloem.nl ANH.-.ONAI.V.mmchc iQ, Zonnebloem v (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu salade, spaghetti of vegetarische lasagne en sorbetijs 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118 - 886 866 vanavond 20.00 uur Friese Dichters rond de bloemlezing Droom in blauwe regenjas zaterdag 20 november 12.00-13.00 uur Kleuren en ziekzijn Margaretha Gieles over haar boek Wat vertellen kleuren over ziekzijn 15.00-16.30 uur Jan Willem Roy blues en natuurlijk is De Wybertjestrein bij De Blikvanger in een sfeervol winterdecor. foto Marijke Folkertsma Sinterklaas bekijk ook onze website H^ldrukkeriimiddelhn re. n 1 door Ali Pankow RENESSE - Wybertjes hebben een lange historie. De bekende ruitvormige dropjes zijn nog steeds volop verkrijgbaar, maar zijn evengoed omhuld met een wolk van nostalgie. Ze zaten en zitten nog steeds in blikjes en in dat opzicht passen ze uiteraard goed in de collectie van het oude blikkenmuseum De Blikvanger in Renesse. Daar worden ze de komende weken op bijzondere wijze gepresenteerd. Eigenaresse A. Heiligers van De Blikvanger heeft een unieke Wy bertjestrein in bruikleen gekre gen. De bekende producent Marklin van modelspoortreinen ontwierp deze Wybertjestrein in 1935. De trein werd geleverd in een houten kist waarin ook huis jes, een tunnel en wat poppetjes zaten. De pakketten waren bestemd voor de apothekers om hun eta lage een feestelijke uitstraling te geven in de kerstperiode. Vol gens Heiligers is dat de enige keer geweest dat Marklin iets voor een bepaalde doelgroep heeft ontworpen. De Wybertjes trein is ook maar één jaar in om loop geweest. Daarna werd hij niet meer geleverd. Er zijn in to taal vijfhonderd dozen ge maakt. „In Nederland is er nooit meer één teruggevonden en in geheel Europa heeft men één complete kist en tien incom plete exemplaren gevonden", vertelt Heiligers. Het feit dat zij nu zelf een Wy bertjestrein in bruikleen heeft, is het resultaat van een deal met een verwoed treinenverzame- laar elders in het land. Hij be zocht enige tijd geleden De Blik vanger in de hoop hier kleine oude wybertjesblikjes te vinden voor het vullen van die unieke trein die hij wel in bezit heeft. Hij kreeg zijn blikjes, en Heili gers de toezegging de Wybertjes trein te pronk te mogen zetten in haar wisselexpositie aan het einde van dit jaar. Winters tafereel Dat alle sfeerobjecten voor het aankleden van de omgeving ont breken, vormt voor haar geen en kel probleem. Heiligers beschikt over voldoende creativiteit en spullen om zelf een fraai win ters tafereel te maken zoals de apothekers dat driekwart eeuw geleden met hun kerstetalages deden. Wybertjes golden tot begin van deze eeuw als medicijn. Sinds 2000 wordt het dropje als 'snoep je' aangeduid. Desalniettemin past de Wybertjestrein prima in het geheel van de wisselexposi tie 'Gezond de winter door' in De Blikvanger. Daar prijkt in middels ook al een 'gezonde' kerstboom met appels, paarse strikken en hortensia's als ver siering. Het museum is geopend op dins dag van 10.00 tot 12.00 uur, op woensdag 14.00 en 17.00 uur en op de zondagen 28 november, 19 december en 26 december (twee de kerstdag) van 13.00 tot 17.00 uur. i (Advertentie) Vooi een echte SieMatic haeft u geen grote keukenruimte te hebben. En u hoeft ook niet rijk te zijn. conceptIO van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functio naliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 m" Al voor een prijs van rond 10.000 euro inclusief Atag kwaliteitsapparatuur. Verrassend? Kom dan eens in onze showroom kijken naar de andere mogelijkheden van conceptIO. AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliét (ónder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendljk 89 0115-564070 GOES PliegerB.V (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg Industrieter. Arnestein Grenadierweg 17a 0118-62 9522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedyiaan 32 0115-680612 KERKWERVE - De bouw van het servicepunt in Kerkwerve begint in januari. De plannen zijn aangepast, zodat de bouw binnen het budget past. In juli bleek dat het servicepunt te duur zou worden. Daarop is de gemeente opnieuw om de tafel gegaan met alle betrokkenen. „Het plan is aangepast, vereen voudigd en gespiegeld. Daar door kan het nu wel binnen het budget", aldus wethouder R. van der Wekken. Voor de jeugd is de verandering het grootst. In het oorspronkelijk plan stond een aparte ruimte ingepland, maar die is vervallen. Van der Wekken benadrukt dat de jonge ren niet op straat staan, maar ge woon in het nieuwe servicepunt terecht kunnen. „Ik kon alleen echt niet naar de raad gaan voor een aanvullend krediet", zegt hij. Van der Wekken doelt daar bij op de forse bezuinigingen die de gemeente moet doorvoe ren. Basisidee Het basisidee van het service punt blijft, ondanks de versobe ring, recht overeind volgens Van MIDDELBURG - Sportvissen is aan tal van regels en voorschriften gebonden. Het is zaak om hier goed op te letten alvorens de hengel uit te werpen. Dat ondervonden twee visfanaten gisteren bij de Middelburgse kantonrech ter. Een 61-jarige visser uit Bergen op Zoom viste op 25 juli vorig jaar in de spuikolk bij de Kreekraksluizen toen hij op de bon werd geslingerd. ,,Ik wist niet dat het daar niet mocht", liet de visfanaat kantonrechter B. Verhoeven we ten. Na langdurige bestudering van de documenten bleef het onduidelijk of er echt niet mocht worden gevist in het bewuste gebied. Officier van jusititie J. Zondervan stelde voor om de vermeende misstap van de man als een 'ver schoonbare dwaling' te kwalificeren. „In het licht van de eeuwigheid is dit natuurlijk honderd keer niks", liet rech ter B. Verhoeven weten en hij besloot tot een 'schuldigver klaring zonder oplegging van straf'. Minder makkelijk kwam een 39-jarige visser uit Wemeldinge er vanaf. Op 17 juli van het vorig jaar werd hij in de buurt van Rilland met drie hengels aangetroffen. Het is echter toegestaan om met maximaal twee hengels te vissen. „Kinderach tig", oordeelde de Wemeldinger, te meer hij slechts twee hengels daadwerkelijk gebruikte. Rechter Verhoeven be nadrukte dat het gebruik van de hengels niet noodzake lijk is om veroordeeld te worden. De wet spreekt van het 'voor handen hebben' van meer dan twee hengels. En dus veroordeelde hij de man tot een boete van 28 euro. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Vlissin- gen voor wapenbezit veroordeeld tot een half jaar gevan genisstraf. De rechter hield er rekening mee dat de Vlissinger nog in zijn proeftijd zat voor een soortgelijk delict. Ook is hij eer der voor het bezit van wapens veroordeeld. De Vlissinger vindt het nodig om met een geladen revolver over straat te lopen, omdat hij meent zijn gezin te moeten bescher men. Zodoende werd de man op 10 oktober in Vlissingen met het vuurwapen en zes kogels op straat aangehouden. Uit onderzoek bleek dat er geprobeerd was om met het wapen te schieten. Officier van Justitie G. van der Burg eiste acht maanden cel. GOES - Een 29-jarige automobilist uit de gemeente Rei- merswaal is gistermiddag rond 15.15 uur op het Dam plein in Goes door een onbekend gebleven man bedreigd met een stok. De man ergerde zich aan over het verkeersgedrag van dé 29-jarige en bedreigde hem met een stok en schold hem uit. De 29-jarige deed aangifte van bedreiging. door Melita Lantinq het oorspronkelijk plan stond der Wekken. Dorpshuis 't Zuu- dende wordt van een zieltogend dorpshuis omgetoverd tot een druk bezocht servicepunt. Het gebouw wordt daarvoor ingrij pend verbouwd, 't Zuudende moet een plek worden waar in woners terecht kunnen voor de kapper, internet, de peuterspeel zaal, jongerenclubs, de pedicure en misschien zelfs het afhalen van medicijnen. Het punt gaat helemaal draaien op vrijwilli gers. „Dit is het enige service punt dat op deze manier is opge zet, niet commercieel. Inmiddels hebben zich al meer dan twintig vrijwilligers aangemeld. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wethouder A. Croné (WD) ziet weinig nut in een opleiding voor strandwach- ten aan het ROC Zeeland. Vol gens de portefeuillehouder toe risme ontbreekt het Schou wen-Duiveland aan geld om de professionele wakers vervolgens daadwerkelijk in dienst te ne men voor de zomerperiode. Croné steunt de achterliggende gedachte voor een beroepsoplei ding tot strandwacht en is be reid tot overleg met het ROC. Met name de Strandreddingsbri- gade Westerschouwen (SRB) heeft ieder seizoen opnieuw moeite de posten tussen Renesse en Burgh-Haamstede bemand te krijgen met voldoende vrijwilli gers. De leden komen veelal uit Noord-Brabant en Zuid-Hol land. „Voor de flexabiliteit van zo'n organisatie zou het goed zijn wanneer je kon uitgaan van meer mensen uit de regio. Een beroepsopleiding zou wat dat be treft misschien best een oplos sing kunnen bieden. Maar dan?" Het pad loopt volgens Croné op meerdere praktische bezwaren dood. In eerste instantie is er naar zijn idee te weinig werk voor een strandwacht om een heel jaar van te kunnen rondkomen. „Het is meer iets wat je er bij doet. Ik kan me voorstellen dat ze ook als badmeester aan de slag kun nen, maar die heb je vooral in de zelfde periode extra nodig. Dus die belangen botsen. Daar naast vraag ik me af wie de strandwacht dan gaat betalen? Met een beetje kust heb je al snel een man/vrouw of dertig no dig in het hoogseizoen. Wanneer die allemaal volgens een CAO moeten worden uitbetaald, tikt dat aardig aan." Croné vraagt zich in dat verband af hoe breed de betaalde strandwachtbaan- tjes weg te geven zijn. „Wan neer je voor de kat z'n viool een opleiding volgt, lijkt me dat ook niet echt een motivatie." De wethouder ziet geen oplos sing voor het financiële bezwaar in een verhoging van de toeris tenbelasting. Hij verwacht dat de gemeenteraad noch de recrea tie-ondernemers zijn te pon-en voor een nieuwe stijging van het tarief in die hoek. „Je moet op passen dat je het toerisme op Schouwen-Duiveland letterlijk met uit de markt prijst. Natuur lijk is het fantastisch wanneer je als regio kunt pronken met be taalde strandwachten en daar door met nóg meer blauwe vlag gen. Maar die toerist ziet in eer ste instantie de prijs die hij hier voor een overnachting moet be talen en heeft er geen idee van wat hij zo meebetaalt aan speci fieke voorzieningen. Wanneer je daar, zeg maar, vier cent per per soon bovenop zet voor beroeps krachten, dan tikt dat over een periode van drie weken voor een gezin behoorlijk aan." Samenwerking Het ROC heeft voor de oplei ding de samenwerking gezocht met het Cios, de sporttak bin nen het scholingsinstituut. Het initiatief wordt verder onder steund door de provincie bij wij ze van proefproject. De Vereni ging van Zeeuwse Gemeenten wordt gebruikt om de achterban warm te stoken voor deelname en financiëring van de oplei ding. Het Cios hoopt uiterlijk in maart te beginnen met de nieu we schoolrichting, zodat al ko mende zomer mogelijk op Wal cheren de eerste praktijkerva ring kan worden opgedaan. De jeugd spreekt geen dialect meer. Dat blijkt wel als de driejarige Jesse op z'n drie wieler met zijwieltjes trots over het schoolplein fietst. Ei genlijk net iets te dicht langs John, die zijn kinderen naar school komt brengen. „Pas op hoor hier fiets ik", roept Jesse naar John. Ja dat ziek, kiekt een beetje uutzeg", roept John terug. Jesse stopt en zegt verbaasd: „Ziek Ik ben nooit ziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33