Oranje met goed gevoel winter in België kan het vergeten Van Galen nu oudste debutant in Oranje Haan afgedankt na mislukte missie 19 Nederland boekt magere 3-O-overwinning op Andorra Hartstilstand speler Breskens Mutu gaat in beroep tegen ontslag Ullrich dit seizoen vroeg in training Slippens/Stam tweede in München Pro Volley failliet verklaard Bond neemt topzwemmen over EK springen in 2007 in Mannheim wk-kwalificatie Rfcrk«n 2211"11-9 Honderd goals voor Ali Daei Vrouwen in de kleedkamer óf de mannen eruit donderdag 18 november 2004 HECELONA - Erg indrukwek- ksd nas hel allemaal niet, gar het Nederlands elftal deed Mtren tegen Andorra genoeg poet een goed gevoel van het ttjd te stappen. De professione- 3-0-overwinning bezorgde Ojjjje de koppositie in zijn hjlificatiegroep, de jacht op Mticket voor het WK van 2006 ictdl in de lente vervolgd. i meest opvallende man uit de sdse Premiership drukte gis- mm Barcelona ook nadruk- ik zijn stempel op het Neder- rè elftal. Arjen Robben maak- tegen het zwakke Andorra Bscherp duidelijk waarom bco van Basten al maanden ar hem smacht. De bonds- aé probeerde het met Dave adenBergh, met Romeo Cas- fcnen met Dirk Kuijt op links, ar van hun nalatenschap gf weinig over, toen Robben Chelsea weer fit raakte, ituurhjk was de weerstand aAndorra - 55.000 inwoners, iiiwelijks professionele voet je! - minder dan mager, Rob- maakte wél binnen een mi mi duidelijk dat Oranje ook srkan uitdelen via de linker at. Hij speelde een sleutelrol jdeeerste twee doelpunten, ialverwege de eerste helft mik- hij, overigens vanaf rechts, 5 vrije trap op het hoofd van Cocu, die raak knikte, sad tien rondjes op de klok nier gooide Robben het duel 'ijk in het slot na een COES - Voetballer Esad Os- inovski heeft dinsdagavond detraining bij zijn club Bres- teeenhartstilstand gekregen. fanovski werd op het veld ge animeerd en vervolgens per abidance naar het ziekenhuis t Brugge gebracht. Daar was ju toestand gisteravond nog knappe actie, waarbij Dirk Kuijt ondersteuning verleende: 0-2. De derde goal kwam na rust op naam van Wesley Sneij- der, die daarvoor Robben, Kuijt en Pierre van Hooij donk mocht bedanken voor de hulp. In bles suretijd eindigde een schot van weer Robben op de paal. Niet alleen Robben, ook Mario Melchiot beleefde een bevredi gende rentree in Oranje. Omdat Edgar Davids toch niet fit ge noeg was, mocht Barry van Ga len op zijn 34e zelfs debuteren in het Nederlands elftal. De Haarlemmer was als een kind zo blij met zijn eerste échte cap, maar tot grootse daden kwam de middenvelder van AZ niet. Clubgenoot Joris Mathijsen werd in de slotfase ook zijn de buut gegund. Er school een zekere symboliek in de zeventiende interland van 2004 - zoveel speelde Oranje er nog nooit in een jaar - die het Nederlands elftal gisteren in Barcelona afwerkte. De tegen stander heette 'slechts' Andor ra, maar het duel werd gespeeld op steenworp afstand van Nou Camp, het stadion van FC Barce lona. Dat is de ploeg die het voetbal speelt waar Marco van Basten met Oranje van droomt. In orde Zover, beseft de bondscoach best, is zijn elftal nog lang niet, hoewel de cijfers in orde zijn. Na de zege op Andorra is Neder land koploper in groep 1, de vier duels leverden tien punten op. Knappe zeges boekte Oranje op Finland en vooral Tsjechië, al leen in Macedonië ging het mis. De 2-2 op de Balkan was weinig minder dan een wanprestatie. De getallen op het tussenrap port zijn dus in orde, maar in de kantlijn is er voldoende ruimte voor op- en aanmerkingen. Bij zijn aantreden stelde Van Bas ten dat hij 'dominant' en 'initia tiefrijk' voetbal wilde spelen, maar daar is Oranje de afgelo pen drie maanden niet aan toe gekomen. Tegen Tsjechië was het gelukkig, tegen Macedonië vooral rommelig. Gisteren deed Nederland zijn werk professio neel, maar het was ook absurd geweest als het duel met de ama teurs van Andorra tot proble men had geleid. Hoewel Neder land in de beginfase nog met de schrik vrij was gekomen, nadat een ogenschijnlijk geldige goal van Andorra werd afgekeurd. Het is daarom niet zo heel vreemd dat Van Basten sinds zijn aantreden druk aan het zoe ken is geweest. Het systeem staat vast, maar de personele in vulling varieert veelvuldig. In de zes duels die Oranje onder lei ding van Van Basten speelde, ge bruikte hij inmiddels 29 spelers en dan hebben vaste internatio nals als Seedorf en Kluivert nog geen speelminuut gehad. Tien voetballers mochten onder hem voor het eerst het oranje shirt aantrekken. De meest revolutionaire breuk met het verleden is dat Van Bas ten Oranje weer toegankelijk heeft gemaakt voor spelers uit de Nederlandse competitie. FC Utrecht, AZ, NEC en RKC Waal wijk, alle leverden ze sinds au gustus een of meerdere interna tionals. Opvallend genoeg be gon Oranje gisteren uitgerekend tegen het zwakke Andorra met het hoogste aantal 'buitenlan ders' uit de hele reeks: vijf. Begin februari oefent Neder land tegen Engeland, tot de zo mer staan er nog vier WK-duels op de agenda: twee tegen Roeme nië, Armenië en Finland. Pas dan begint voor Nederland én Van Basten het echte werk en zal duidelijk worden of het Ne derlands elftal in deze formule het waard is om ooit uit de scha duw van Camp Nou te treden. Andorra - Nederland 0-3 (0-2). 21. Cocu 0-1, 31. Robben 0-2, 78. Sneij- der 0-3. Scheidsrechter: Yefet (Isr). Gele kaart: Escura (Andorra), Landzaat (Nederland). Aantal toe schouwers: 1500. Andorra: Koldo; Txema, Toni Li ma, Fernandez en Escura; Sivera (87. Garcia), Sonejee, Ruiz, Ilde- fons Lima en Jimenez (78. Ayala); Silva (72. Sanchez Nederland: Van der Sar; Melchiot, Ooijer, Cocu (83. Mathijsen) en Van Bronckhorst; Landzaat, Van Galen (US. Van Hooijdonlc) en Sne- ijder; Kuijt, Van Nistelrooij (36. Makaay) en Robben. GPD Arjen Robben speelde gisteravond een hoofdrol bij de eerste twee goals van het Nederlands elftal. foto Albert Gea/RTR LONDEN - De Roemeense voetballer Adrian Mutu is bij de overkoepelende organisatie van de Premier League in Engeland in beroep gegaan tegen zijn ontslag bij Chelsea. Mutu is momenteel voor zeven maanden geschorst we gens cocaïnegebruik. Chelsea ontsloeg de aanvaller na de positieve dopingtest. Chelsea ontsloeg Mutu wegens grof wangedrag. De koploper van de Premier League bekijkt alle opties om het financiële verlies op de speler te verha len. Chelsea haalde Mutu vorig jaar voor 24 miljoen euro weg bij het Italiaanse Parma. ANP/RTR GENT - Jan Ullrich lijkt van plan zich beter dan ooit voor te bereiden op het komende wielerjaar. De Duitse oud-Tourwinnaar belegt in december een trainingskamp in Zuid-Afrika. Ullrich reisde de afgelopen twee winters niet naar Zuid-Afrika en begon het seizoen meestal met overgewicht. Hij laat zich nu vergezellen door onder meer zijn teamgenoten Klöden en Kessler. ANP/DPA MUNCHEN - De baan wielrenners Robert Slippens en Danny Stam zijn er niet in geslaagd de zesdaagse van Mü nchen te winnen. Het Nederlandse koppel verspeelde op de slotavond de leidende positie aan het Australisch/ Bel gische duo Scott McGrory en Matthew Gilmore. Het Duit se duo Kappes/Beikirch werd derde. ANP/SID UTRECHT - De rechtbank van Utrecht heeft Pro Volley failliet verklaard. Een curator praat maandag met verte genwoordigers van de organisatie voor topvolleybal en de Nederlandse volleybalbond NeVoBo over de financiële af wikkeling. Volgens Pro Volley-voorzitter Theo Meijer hoe ven schuldeisers niet veel te verwachten: „Er is vrijwel niets te halen." Meijer wijst de beschuldigende vinger naar Pro Volley-directeur Hans Hein: „We vinden dat hij in gebreke is gebleven en stellen hem juridisch aansprake lijk." Hein is niet bang. „Ik denk dat Meijer daadkrachtig wil overkomen, ik wacht het allemaal maar af." ANP NIEUWEGEIN - De Stichting Topzwemmen Nederland houdt op te bestaan. Het bestuur van de zwembond KN- ZB heeft besloten het nationale topzwemmen weer onder te brengen bij de bond. De aparte stichting verdwijnt we gens bezuinigingen en gebrek aan rendement. Volgens be stuurslid Meeuwis Bouw is het een handeling waarvan de topzwemmers niet veel hoeven te merken. ANP BUENOS AIRES - De internationale hippische federatie (FEI) heeft op een vergadering in Buenos Aires het EK van 2007 voor springruiters toegewezen aan Mannheim. De Duitse stad viert dan tevens het 400-jarig bestaan. Mannheim organiseerde het toernooi in 1997 ook al eens. De andere gegadigden voor 2007 waren Sankt Gallen (Zwi) en Linz (Oos). ANP/DPA ifoorMarcel van der Kraan BARCELONA - Tot in lengte nu jaren zal Barry van Ga len terugdenken aan een mooie herfstavond in 2004. Niet de uitslag van Andor en-Nederland (0-3), maar het debuut van de voetballer van AZ in het Oranje-shirt sprong in bet oog. Van Galen is daar mee de oudste debutant - 34 jaar en 227 dagen - in de ge- piedenis van het Neder- ds elftal. Hel oude record stond op naam van Ben jHoogstede, die in 1921 bij zijn debuut 34 jaar en elf da genoud was. Jan Galen zette in Barcelona kroontje op een lange "-pbaan als clubvoetballer Haarlem, Roda JC. NAC i® AZ. De loopbaan van Van Galen is door het tot nu toe ^merkelijke Uefacup-optre- nin van AZ al voorzien van [8| zilveren rand. Maar voor man die gisteren van dscoach Marco van Bas- [toaÜ basisspeler het shirt •-ii nummer tien kreeg, was djn eerste interland temid- öa van sten-en als Ruud van Nistelrooij en A-jen Robben net mooiste wat hem als K-te kon overkomen. Wen en Van Nistelrooij sjn de multimiljonairs uit de ^gelse Premiership, verdie nt tn een maand meer dan Galen in een heel jaar en JPiconen van een nieuwe ge stie voetballers in de mooi- 'j|competitie ter wereld. van Galen is de doordouwer Noord-Holland. Geen «nford Bridge of Old Traf- °ra als wekelijks theater, de Akmaarder Hout hooguit 8000 bezoekers. Geen Abramovitsj, maar Dirk Scheringa als grote baas. Het verschil in status deed gis teren niet terzake. Van Galen droeg hetzelfde shirt, stond bij het volkslied net zo strak met de borst vooruit en was één met de 'grote jongens' van Oranje. Gespannen was hij, ook al speelde het duel zich af in een omgeving die deed denken aan een slecht bezochte pot in de eerste divi sie. Van Galen diende dicht achter Van Nistelrooij te spe len, op het middenveld met de punt naar voren. In het drukke strafschopgebied van Andorra was het lastig ballen voor de schaduwspits. De ruimte ontbrak om ouderwets diep te gaan of acties te ma ken, waarbij hij 40 of 50 me ter kon sleuren. Ondanks zijn 34 jaar was alles nieuw voor Van Galen. Op één ding na. Toen de klok bijna 70 minu ten aanwees, haalde Van Bas ten hem naar de kant. Dat maakt hij dit seizoen bij AZ bijna wekelijks mee. Een andere man die blij was tegen Andorra te mogen op draven was Mario Melchiot. De verdediger kwam nog spo radisch in beeld bij Oranje, maar had volgens zijn trainer Steve Bruce van Birmingham City al veel langer rechtsback in Oranje moeten zijn. Melchi ot miste als Ajax-speler de waardering die hij in Enge land wel krijgt. De afgelopen zes jaar speelde hij bij Chel sea bijna 220 duels. Steve Bru ce, jaren een rots in de bran ding bij Manchester United, zag afgelopen zomer in de Ne derlander een ideale verster king voor zijn laatste linie. Tot diezelfde conclusie is Van Basten nu ook gekomen. GPD De Belg Vincent Kompany verlaat het veld in Brussel, met zijn verslagen ploeggenoten in zijn kielzog. De Rode Duivels verloren met 0-2 van Servië-Montenegro en zijn praktisch uitgeschakeld voor het WK van 2006. foto Thierry Roge/RTR van onze sportredactie BRUSSEL - België kan deelname aan de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal in Duitsland (2006) vergeten. De Ro de Duivels gingen gisteravond voor eigen publiek met 0-2 onderuit tegen Servië en Montenegro. Daarmee bleef België in groep 7 na drie duels op 1 punt staan. Met Thomas Buffel (Feyenoord) en Wesley Sonck (Ajax) in het basisteam kon België geen treffers afdwingen. Ook met AZ-aan- valler Huysegems, na ruim een uur ingeval len voor Sonck, lukte het niet. Servië en Montenegro had minder moeite met scoren. Vukic en invaller Kezman (ex-PSV) brach ten de doelpunten op hun naam. Met tien punten uit vier duels gaat de ploeg met Li touwen aan de leiding in de poule. In de kwalificatiegroep van het Nederlands elftal beleefde Roemenië een slechte dag. Het land verloor twee punten bij Armenië, 1-1. Tsjechië ontsnapte bij Macedonië, waar Oranje eerder gelijkspeelde. Het werd 2-0 door doelpunten in de slotfase. Roemenië, dat eerder had verloren bij Tsje chië, trad in Jerevan gehandicapt aan. Zo ontbraken onder anderen Chivu, Mutu en Lobont, de doelman van Ajax. Mede daar door had de favoriet het van het begin moei lijk. Dat Roemenië door een treffer van Ma- rica na een halfuur op voorsprong kwam, was tegen de verhouding in. Na de hervatting hield het overwicht van de thuisspelende formatie aan. Dat leidde tot de gelijkmaker van Dochojan, die de bal uit een hoekschop met een prachtige volley in eens in het doel schoot. Daar bleef het bij, hoewel Amenië in de slotfase nog enkele goede mogelijkheden op de winst kreeg. Tsjechië, dat afgezien van de nederlaag in Nederland nog geen punten verspeelde, stond in Skopje lang op 0-0. Wellicht mede omdat één van de gevaarlijkste aanvallers, Baros, al na een kwartier geblesseerd uit viel. Pas in de laatste vijf minuten vielen de doelpunten. Eerst scoorde Lokvenc, koud in het veld als vervanger van Ajacied Grygera. De speler van VfL Bochum deed dat kop pend, na een voorzet van Poborsky. Koller van Dortmund zorgde vervolgens nog voor de 2-0. Bij Tsjechië speelde ook Tomas Gala- sek van Ajax mee. Krstev van FC Gronin gen stond in de basis bij Macedonië. In groep 2 won Oekraïne de topper in en te gen Turkije met indrukwekkende cijfers: 0-3. Goesev en Sjevtsjenko (twee) maakten de doelpunten in Istanbul. Het nog ongesla gen Oekraïne kwam door de derde zege vijf punten los van de concurrentie. Denemarken verspeelde in het uitduel met Georgië opnieuw dure punten: 2-2. De be zoekers gaven twee keer een voorsprong weg. De Deense treffers kwamen van oud-Feyenoorder Tomasson. Rommedahl (ex-PSV) verving Perez (AZ) in de rust. Grie kenland behaalde de eerste zege in de vier de groepswedstrijd. De Europese kampioen versloeg het nog puntloze Kazachstan met 3-1. Charisteas (twee) en Katsouranis scoor den voor de ploeg van coach Rehhagel, ANP ivTnVJ!oemenië 11 (0-1). 29. H~H63. Doehoen 1-1. TT.n'e Tsjechië 0-2 (O-O). 87. 90. Koller 0-2. wa-Nederland 0-3. 4 3 5 3 4 3 5 3 5 1 4 1 5 0 0 10 10- 3 1 10 10- 5 19 6-2 2 9 10- 6 3 4 6-7 3 3 2-11 4 1 2-12 t 34. Demetradze 1-1, 64. Tomasson 1-2, 76. Asatiani 2-2. Turkije - Oekraïne 0-3 (0-2). 9. Goes ev 0-1,17. Sjevtsjenko 0-2, 89. Sjevtsjen ko 0-3. Griekenland - Kazachstan 3-1 (2-0). 24. Charisteas 1-0, 45. Charisteas 2-0, 86. Katsouranis 3-0, 87. Baltiev 3-1 (strafschop). Oekraine 5 3 2 0 11 9-3 Denemarken 4 1 3 0 6 6-4 Albanië 4 2 0 2 6 3-5 Turkije 5 13 16 6-5 Griekenland Georgie Kazachstan 4 0 0 4 0 2- 10 Rusland - Estland 4-0 (3-0). 23. Kana ka 1-0, 27. Izmailov 2-0, 34. Sitsjev 3-0, 67. Loskov 4-0. Liechtenstein - Letland 1-3 (1-1). 7. Verpakovskis 0-1, 31. Mario Frick 1-1, 57. Zemlinskis 1-2 (strafschop), 89. Pro- horenkovs 1-3. Luxemburg - Portugal 0-5 (0-2). 11 Boa Morte 0-1, 27. Ronaldo 0-2, 51. Ma- niche 0-3, 66. Pauleta 0-4, 83. Pauleta 0-5 (strafschop). Portugal 5 Slowakije 4 Rusland 4 Estland 5 Letland 5 2 1 2 7 10- 12 Liechtenst. 5 Luxemburg 6 Cyprus - Israël 1 -1 (1-2). 12. Keisi 0-1 Frankrijk Israel Zwitserland Faeroer Cyprus 4 2 2 0 8 4 4 2 2 0 8 6 3 1 2 0 5 9 4 0 13 1 2 5 0 14 1 Servie-Mont. 4 3 1 0 10 10 Litouwen 4 2 2 0 8 6 Spanje 3 1 2 0 5 3 Bosnie-H. 2 0 2 0 2 1 Belgie 3 0 12 1 1 San Marino 4 0 0 4 0 0 Malta - Hongarije 0-2 (0-1). 39. Gera 0-1, 90. Peter Kovac 0-2. Groep 7 België - Servie-Montenegro 0-2 (0-1). 7. Vukic 0-1, 59, Kezman 0-2. San Marino - Litouwen 0-1 (0-1). 42. Cesnauskis 0-1. Zweden Bulgarije Kroatië Hongarije IJsland Malta 4 3 0 1 9 14- 2 3 2 1 0 7 9-4 3 2 1 0 7 6-2 4 2 0 2 6 5-8 4 0 13 1 4-10 4 0 13 1 1-13 door Erwin Tuil PEKING - Ondanks een 7-0-overwinning op Hong Kong is het lot van Arie Haan als bondscoach van het nationale voetbalelftal van China gister avond bezegeld. De Nederland se trainer voldeed niet aan het gestelde doel om China naar het wereldkampioenschap voetbal van 2006 in Duitsland te leiden. Koeweit, de grootste concurrent van China, versloeg gisteren Ma leisië met 6-1 en eindigde daar door met gelijk doelsaldo maar een doelpunt meer gescoord bo venaan in de kwalificatiepoule. Het verschil bedroeg na zes wed strijden, waarin beide landen 15 punten behaalden, slechts één doelpunt: 15-2 voor Koeweit en 14-1 voor China. De druiven zijn zuur voor Haan. Nog geen vier maanden geleden was hij een held in China. In zes maanden tijd boekte hij negen tien overwinningen. De ver wachtingen liepen op na het be reiken van de finale in de Asian Cup, die overigens van Japan werd verloren. Haan temperde het optimisme China had niet slecht gespeeld tijdens het Aziatisch kampioen schap, maar de tekortkomingen waren evident. Haan zei dat ook en dat is hem niet in dank afge nomen. De bond eiste na afgelo- TEHERAN - De doelpuntenhon- ger van de Iraanse voetballer Ali Daei is nog steeds niet ge stild. Op 35-jarige leeftijd pas seerde de onverzadigbare spits de magische grens van honderd treffers in interlands. Hij scoorde gisteravond in de WK-kwalificatiewedstrijd te gen Laos (7-0) vier keer. Daar mee bracht de wereldrecordhou der zijn totaal op 102 doelpun ten in 133 interlands voor Iran. Daei, oud-speler van onder meer Bayern München en Hert- ha BSC, verbeterde een jaar ge leden het oude record van de Hongaarse grootheid Ferenc Puskas, die 84 keer doel trof. De Braziliaanse vedette Pele is der de op de 'eeuwige' topscorers- lijst met 77 doelpunten. ANP pen zomer klinkende overwin ningen. China presteerde echter matig en moest in de WK-kwali- ficatiereeks Koeweit voor laten gaan. Het inzicht van Haan werd be twijfeld omdat hij vedetten niet liet spelen of omdat hij niet luis terde naar de aanbevelingen van Chinese officials. Zondebok Door de uitschakeling voor het WK van 2006 zal de Chinese voetbalbond het contract van Haan niet verlengen. Haan is in de ogen van de Chinezen de zon debok, want hij speelde aanval lend in plaats van verdedigend voetbal. Hij begreep de Chinese cultuur niet, hij had geen res pect voor talent. Haan verlaat China om zich maandag in Stuttgart aan een heup te laten opereren. GPD TRONDHEIM - De Noorse voet balclub Rosenborg moet vrouwe lijke journalisten in de kleedka mer toelaten of anders de man nelijke journalisten ook de toe gang ontzeggen. Een nationale instelling die toeziet op gelijke behandeling van mannen en vrouwen, heeft dat bepleit. Bij Rosenborg mogen mannelij ke verslaggevers na afloop de kleedkamers in voor de eerste reacties. Vrouwelijke reporters moeten voor de deur blijven wachten tot de spelers aange kleed naar buiten komen. Een aantal journalistes klaagde daar over. Hun mannelijke collega's konden in de kleedkamer de eer ste emotionele reacties vastleg gen. Zij kregen die kans niet. „Vrouwen en mannen moeten dezelfde werkmogelijkheden hebben", aldus Kristin Mile van het bureau dat toeziet op de ge lijke rechten. „Wat Rosenborg doet, is illegaal, tenzij de club een heel goede reden aandraagt. Het gaat er niet om dat vrouwen de kleedkamer in moeten, maar dat alle mediavertegenwoordi gers dezelfde kansen hebben." Een woordvoerder van Rosen borg heeft aangekondigd dat de club zich over de kleedkamer kwestie beraadt. ANP/RTR Jupi/pt:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31