Controle op brug verbaast BOUWMAN PZC De auto is een universeel symbool voor mobiliteit. Laat 'm dan ook onderhouden door een universeel autobedrijf. CAR-GROEP ZEELAND VERRASSEND VEELZIJDIG Kwadendamme hangt aan laatste mem Goese broers moeten cel in voor orgie van uitgaansgeweld Vervoer? Oef zei ik zelf op de rit! Camera's op Zeelandbrug bl4 Teba Nationaal Grote markt 1 GOES Ooststraat 1 DOMBURG donderdag 18 november 2004 door Melita Lanting ZIERIKZEE - „Ik krijg een beet je een big brother-gevoel als ik over de brug ga", zegt een Zie- rikzeese. Sinds een week regis treren camera's boven de weg al le automobilisten op de Zeeland- brug. De trajectcontrole is be gonnen, oftewel de jacht op de snelheidsduivel is geopend. Niet iedereen is overtuigd van de nut en noodzaak van dit con trolesysteem. „Ik vraag me af of hét wel zoveel zin heeft", zegt P. van den Hoek. Een aantal dagen pér week pendelt ze heen en weer tussen de woonplaats Elle- meet en de werkplek in Goes. „Vaak zit je toch al achter een treuzelaar of vrachtwagen en dat is hetzelfde gebleven. Wel licht dat het 's avonds en 's nachts wat uit maakt, als de weg leeg is, maar ik heb mijn vraagtekens." R. Hillebrand constateert ook dat veel weggebruikers de maxi male snelheid niet eens halen. „Mensen rijden maar zeventig. Vooral in de zomer, dan gaan ze de brug over met hun caravan nétje en durven niet harder dan zestig of zeventig. Dat is diep triest. Je kan ze niet inhalen want dat mag niet." Camera's Bij trajectcontrole wordt de ge middelde snelheid gemeten van een automobilist. Aan het begin van het traject en aan het einde staan camera's. De tijd die de automobilist doet over het traject wordt gemeten en een simpel rekensommetje wijst vervolgens uit of er te hard is gereden. Het traject is 8950 meter lang. In tijd gemeten duurt het een kleine zeven minuten om die af stand af te leggen. Tenminste, als de hele rit 80 wordt gereden, maar dat valt niet mee. „Eigen lijk zou je cruise-control moeten hebben", verzucht A. van der Bijl uit Ouwerkerk. Dagelijks rijdt hij naar zijn werk in Goes en dan ook nog vaak in de nach telijke uren. „Je gaat er con stant overheen. En vooral 's nachts is de verleiding groot, maar ik houd me er wel aan. Ik had toevallig vorige week drie bekeuringen en dan pas je wel weer op. Kijk, als ik nu zie dat ik te hard rijd. laat ik gelijk mijn snelheid zakken om het ge middelde omlaag te brengen." De trajectcontrole is ook be doeld om de verkeersveiligheid te vergroten. „Ik vraag me af of je minder ongelukken krijgt door de trajectcontrole", zegt Van der Bijl. „Ik ga me vervelen bij tachtig kilometer per uur en dan kijk je eens naar links en eens naar rechts en je ziet nog een mooi bootje." Ook Van den Hoek gelooft niet dat de veiligheid groter wordt door snelheidsmetingen. „Wat wel helpt is de doorgetrokken streep. Dat je niet meer mag in halen maakt het een stuk veili ger." Wat de resultaten van een week je trajectcontrole zijn, kan het bureau verkeershandhaving niet zeggen. „Daarvoor is het nog te vroeg en moeten we een langere tijd meten", zegt woord voerder L. de Lange. Hij vertelt dat de camera's ook in de testfa se hun werk al hebben gedaan. De gemiddelde snelheid van de automobilisten ging omlaag zo dra de palen waren geïnstal leerd, omdat veel mensen in de veronderstelling verkeerden dat er al werd gecontroleerd. Inwoners van Kwadendamme zijn teleurgesteld dat er nog niets is gebouwd op de plek van het afgebrande café De Kroon. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Kwaad is te veel gezegd, maar teleurge steld zijn ze zeker, inwoners van Kwadendamme. Dat het al vijf jaar moet duren, voordat er iets nieuws komt op de plek van het afgebrande café De Kroon in het hart van hun dorp. Kwadendamme hangt in de gemeente Borsele aan de laatste mem, is hun stellige in druk. Jan Peeters komt net van de bakkerij aan de Johan Frisostraat met een halfje brood. Hij herinnert zich nog dat er acht cafés waren in Kwa dendamme. De Kroon en het nog bestaande 's Landswelva ren waren de belangrijkste. „Zoveel feesten als daar wa ren, vooral trouwfeesten. En zondagmorgen na de mis gin gen we erheen, biertje drinken. De éne zondag naar De Kroon, de andere naar 's Lands Welva ren, om iedereen iets te laten verdienen." Die tijd is geweest. Kwaden damme is ook veranderdv al wordt de rooms-katholieke kerk nog steeds goed bezocht. Juist in de straat waar de kerk staat, is ook de schandvlek van het dorp, de kale plek waar ca fé De Kroon heeft gestaan. Na de brand begin 1999 heeft de bouwval er nog een jaar, ander half jaar gestaan. Slopers maakten er daarna korte met ten mee. „En sindsdien is er", zegt Peeters, „niks meer ge beurd." Een dorpsgenote, Jannie Mat- thijsse, komt voorbijlopen. Ook zij spreekt er schande van. „Wij accepteren te gemakke lijk zulke dingen", trekt ze het boetekleed aan, „maar de ge meente kan ook wel wat meer voor Kwadendamme doen. In Heinkenszand zou zo'n lege plek er niet zo lang bij blijven liggen." Wethouder Marga Vermue-Ver- mue (CDA, ruimtelijke orde ning) kan zich die kritiek in denken. „Het duurt erg lang, maar het is natuurlijk niet zo dat een gemeente op een knop kan drukken en vervolgens ge beurt er iets." Een projectont wikkelaar heeft eerst gepro beerd een bouwplan te realise ren aan de Johan Frisostraat, maar dat liep niet. Woningcor poratie R B Wonen is er nu mee bezig en dat begint te vlot ten, weet de wethouder. „Er ko men tien woningen voor senio ren. De bouw begint halverwe ge volgend jaar," Slagerij Het zal daar niet bij blijven. R B Wonen heeft de voormali ge slagerij van Piet van Stee al in bezit, tegenover de kale vlak te van De Kroon, en is in ge sprek met Kees Verbeek van de gelijknamige supermarkt. Sla gerij en supermarkt staan naast elkaar. Het idee is daar in één keer iets nieuws weg te zetten, eventueel ook op de plek van garagebedrijf Peter Bek. Verbeek wil zijn zaak 't liefst voortzetten, maar dat hangt volgens hem af van de prijs. Bek wacht af waarmee R B Wonen komt. Stedenbouwkundige De gemeente Borsele heeft een stedenbouwkundige aan het werk gezet om voor de bebou wing aan de A. de Koning straat - op de plek van de slage rij en supermarkt - een ont werp te maken. „We gaan daar de bevolking van Kwadendam me ook bij betrekken", meldt wethouder Vermue-Vermue. Meer nieuwbouw zit in de pen, richting Vreelandsedijk, waar zo'n vijfentwintig huizen ko men. Dat inwoners toch het idee hebben dat Kwadendam me aan de laatste mem hangt in Borsele, noemt Vermue-Ver- mue 'jammer'. „Al kan ik me dat, gezien de geschiedenis van De Kroon, wel voorstellen." door Aector Dooms MIDDELBURG - Twee broers uit Goes zijn gisteren in Middel burg voor een orgie van geweld veroordeeld tot gevangenisstraf fen van drie en vier maanden. Officier van justitie G. van der Burg kwam superlatieven te kort om zijn afschuw over het buitensporig gedrag van de 21-jarige en 19-jarige verdach ten tot uitdrukking te brengen in pittige eisen van respectieve lijk veertien en acht maanden gevangenisstraf. De oudste Goe- senaar zat nog in een proeftijd van een veroordeling tot acht maanden, welke door de officier werd meegenomen. Ze kennen God noch gebod. Het is een stel letje tuig. Het is laf en gemeen om met zijn vieren twee wille keurige voorbijgangers af te tui gen. Ook een jongen en een meis je die op een bankje zaten, zijn zonder enige aanleiding door jul lie in elkaar geslagen." De broers gaven toe in septem ber deel te hebben genomen aan drie vechtpartijen. „Het is niet gek dat mensen 's avonds laat niet meer over straat durven", verzekerde de officier. Volgens Van der Burg was het uitgaans geweld voor hetzelfde geld in een tragedie geëeindigd. „Dan hadden we een stille tocht in Goes gehad." De jonge Goesena- ren zijn eerder voor geweldsde licten veroordeeld. „Daar heb ben ze niets van geleerd", merk te de officier op. De raadslieden M. van der Want en M. Kalle deden hun uiterste best om de positieve kanten van hun cliënten te belichten. Ze be weerden dat de verwondingen bij de slachtoffers meevielen, hoewel ze het geweld ook niet wilden bagatelliseren. De advo caten pleitten voor werkstraffen en voorwaardelijke gevangenis straffen, want de broers hadden afgerekend met een slechte pe riode. Ze zouden zich hebben mee laten slepen door de groep, waarbij de drank een niet gerin ge rol had gespeeld. Politierechter G. van Unnik sprak over een puur schrikt?, wind wat de broers samen m« twee kompanen in hun woon plaats hadden aangericht. Ja is volstrekt zinloos geweld Jon. gens en meisjes, die voor ha plezier uitgaan, hebben jullie •- drag duur moeten bekopen'" De politierechter ging weljJ met het voorstel van strafplek Kalle om de proeftijd van 4 acht maanden voorwaardelijk gevangenisstraf met een jaar'j verlengen. Zijn 21-jarige cliënt, dieinirri- dels zeven weken in voorarr» zit, kreeg voor zijn rol bij hfö geweldsmisdrijven drie maan-: den cel. De jongste Goesenaar werdt» vier maanden gevangemsstn veroordeeld, omdat hij driems-' handelingen op zijn conto hi De mededaders moeten zich v« gend jaar verantwoorden Celstraffen voor I mensenhandel en drugssmokkel MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gistera een 48-jarige inwoner i Katwijk en een 39-jarige Frans, man voor mensenhandel ej drugssmokkel veroordeeld lei anderhalf jaar gevangenisstral Een 44-jarige man uit Mos kroen (B) kreeg voor zijn ai deel een half jaar cel. Een 45-, rige Vlissinger werd verte deeld tot vier maanden vta waardelijke gevangenisstraf t 240 uur werkstraf. Verder ma hij 3403 euro (drugswinst) a de Staat terugbetalen. Vlissinger was ook een wietplaa tage aangetroffen. Hij leveim softdrugs aan een 38-jangi stadsgenoot, die bootreisja naar Engeland organiseerde.Di 38-jarige Vlissinger, die vpnj jaar tot drie jaar cel is veroor deeld, regelde schippers en huur de zeiljachten, waarmee ïliea len samen met de wiet naar En geland werden gesmokkeld CAR-GR0EP NEW CLASSIC LIFESTYLE KOM NAAR ONZE SHOWROOM Ruime keuze in zonwering, Kunststof kozijnen markiezen, rolluiken, Snelle levering, raamdecoraties en vakkundige montage garagedeuren Romazo garantie AMBIANCE Livingstoneweg 8, Goes, tel.: (0113)222231 ZONWERING www. teba zonwering."' "De gemeente heeft voor mij beslist dat Ik met een deeltaxi moet reizen. Moet ik daar weer rekening mee gaan houden bij mijn dagindeling. Wat een gedoe. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Dus wil ik vervoer dat bij mij past. Daarom ben ik ANGO-lid Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Of het nu gaat om |un- dische ondersteuning, belastinglerug- gave. uitkeringen, zorg en hulp, ver voer ot lotgenotencontact. Kom op voor je belangenen. Word nu lid' Postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tel. (033) 465 43 43 wwwango.nl info@ango.nl ANGO maak(t) beter leven mogelijk! (Handicap nl is de fondsenwervings organisatie van ANGO, ki|k op www handicap.nl voor meer informatie) Bij BOUWMAN kunt u terecht voor "new classic" interieur, heren- en damesmode. Damesmode: Scapa sports, Gaastra, Mer du Nord, Jo&co sport, Mc Gregor en Cote nord. Herenmode: Mc.Gregor, Scapa sports, Cottonfield, Aigle, Dockers en Tfenson. Interieur: Riviera Maison, Scapa home, Lexington, Sia, Leonardo en Zack.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30