Winststijging Wolters Kluwer Overal kom je werk van ons tegen Bedrijven zetten PZC boekhouding op het internet 23 <eleggers reageren negatief op resultaat asleidingen Philips Drachten schrapt 60 banen AFM waarschuwt tegen malafide beleggingsbedrijf Chocoladepaardje Resultaten Sainsbury verslechterd Forse winststijging Vivendi Coberco zet China op lager pitje Imtech neemt Verstraete over artinair ervangt iegtuigen SSplannen Air Fran- het bedrijf donderdag 18 november 2004 pnr»P redactie economie AMSTERDAM - Het uitgevers- „(tm Wolters Kluwer heeft aderde kwartaal een netto- *tbehaald van 87 miljoen eu- iVorig jaar was er in dezelfde een winst van 23 mil- aeuro. [cirere Kluwer meldde gisteren cruitgang te hebben geboekt g investeringen in nieuwe DÓucten en kostenbesparin- i Vong najaar kondigde be- -^Nvoorzitter Nancy McKin- 15 een grote reorganisatie aan, aróijin drie jaar tijd 1600 ba- zouden verdwijnen. Doel om de kosten structureel 5240 miljoen euro per jaar te [lagen. eerste negen maanden van 'jaar hebben 50 miljoen aan r'enbesparingen opgeleverd, reorganisatie verloopt daar- volgens plan, aldus Wolters JKT, lomzet zakte in het afgelopen irtaal wel, van 848 miljoen 525miljoen euro. Dit had on teer te maken met de ver is van Ten Hagen Stam ïSdu Uitgevers, die een boek- ui opleverde. Ten Hagen im geeft onder meer vakbla- n als Automatisering Gids en bouw uit. Exclusief acquisi- en desinvesteringen nam de lartaalomzet tegen constante ;elkoersen met 1 procent toe. De winst voor rentelasten, belas tingen en goodwill, een resul taat waar Wolters Kluwer en de financiële markten veel naar kij ken, kwam uit op 143 miljoen eu ro. Vorig jaar was dat nog 168 miljoen euro. De daling is ver oorzaakt door investeringen in nieuwe producten. De winstmar ge bedroeg 17 procent. Dit is bo ven de doelstelling van 14 tot 16 procent die Wolters Kluwer voor 2004 hanteert. Het concern handhaaft deze doelstelling, evenals de beoogde omzetgroei van 0 tot 1 procent. Negatief Op de beurs in Amsterdam rea geerden beleggers negatief op de resultaten. Volgens analist Sander van Oort van Van Lan- schot Bankiers zijn de winst- en omzetcijfers conform de ver wachtingen, maar blijken enke le divisies het slechter te doen dan verwacht. Dit geldt onder meer voor de onderwijsactivitei ten, die in Groot-Brittannië, Duitsland en Zweden met pro blemen kampen. Dit is zorge lijk, aldus Van Oort, omdat het derde kwartaal voor de divisie belangrijk is in verband met het begin van het nieuwe school jaar. „Er zijn nog wel wat ele menten waaraan gesleuteld moet worden", zegt Van Oort over de reorganisatiedrift bij be stuursvoorzitter McKinstry. Hij wijst daarbij ook op de stagne rende inkomsten bij de divisie gezondheid, de divisie zakelijke en financiële diensten en de divi sie belasting en boekhouding. In 2007 wil Wolters Kluwer voor het hele concern een omzetgroei van 3 tot 4 procent hebben ge realiseerd. „Dat is nog even, maar ik had nu qua doelstellin gen een agressievere benadering verwacht." ANP N HAAG - Shell verkoopt 1 Amerikaanse gastransport- idnjf Shell Gas Transmission 1 de Canadese gastranspor- irEnbridge. bridge betaalt 612 miljoen 3i' (470 miljoen euro). Shell Transmission is onderdeel Shell US Gas Power. van onze redactie economie AMSTERDAM - Beleggers moe ten niet in zee gaan met The Armstrong Group, aldus de beurswaakhond AFM gisteren. De toezichthouder waarschuwt tegen het buitenlandse bedrijf dat effectendiensten aanbiedt, omdat het niet over de juiste pa pieren beschikt om in Neder land actief te zijn. Door toch klanten in Nederland te benade ren, overtreedt The Armstrong Group de wet. Het beleggingsbedrijf zetelt vol gens de eigen internetpagina op de Britse Maagdeneilanden. Ne derlandse klanten zouden van uit Zürich in Zwitserland wor den geholpen, waar het bedrijf een kantoor zegt te hebben. Vol- van onze redactie economie DRACHTEN - Philips Drach ten stopt met de productie van zonnehemels. Bij het bedrijfs onderdeel Suncare van de fa briek werken circa tachtig mensen. Zestig productiemede werkers verliezen hun baan. De onderzoeksafdeling met twintig medewerkers blijft be staan. Dat heeft de directie meegedeeld aan het personeel. Philips verplaatst de produc tie naar een lagelonenland, waarschijnlijk Polen of Honga rije. De kostprijs van de zonne hemels, de zogenaamde op vouwbare solaria, ligt te hoog in Drachten. Volgens ingewij den zou ook een reeks publica ties, ongeveer een jaar gele den, over de relatie tussen de straling van zonnebanken en kanker, de directie nopen tot deze ingrijpende maatregelen. Nadien is de productie van zonnehemels fors afgenomen. Philips heeft verder zijn be lang van 71 procent in het in problemen verkerende Ameri kaanse bedrijf MedQuist fors afgewaardeerd. Daarvoor wordt een voorzie ning van 580 miljoen euro ge troffen ten laste van het resul taat over het vierde kwartaal van dit jaar, zo heeft het elek tronicaconcern gisteren meege deeld. Philips baseert de af waardering op de gemiddelde beurskoers van MedQuist sinds het bedrijf op 2 novem ber liet weten dat onderzoek loopt naar mogelijke incorrec te rapportage van de resulta ten in 2002 en 2003. Het Neder landse concern gaf toen al aan dat het tot een afwaardering zou komen. GPD/ANP gens de AFM heeft The Arm strong Group echter helemaal geen kantoor op het adres dat het bedrijf in Zwitserland op geeft. Het is de derde keer binnen een maand dat de AFM waarschuwt tegen buitenlandse aanbieders van effectendiensten. Eerder zei de toezichthouder dat beleggers geen zaken moeten doen met In- ter-FX Investment uit Cyprus en het Britse Tradelinx Invest ments. De reeks waarschuwingen zijn het gevolg van strengere contro les door de AFM, aldus een woordvoerder. „Wij zijn al een tijdje bezig met stringentere handhaving en" dat werpt zijn vruchten af." De toezichthouder verwacht dat meer waarschu wingen volgen. ANP LONDEN - Jockey Frankie Dettori bestijgt een chocoladepaard net buiten de paardenstallen van Hyde Park in het centrum van Londen. Dettori had het paard laten maken als een kerstcadeau voor zijn vrouw. foto Andrew Parsons/EPA LONDEN - Het Britse supermarktconcern J Sainsbury heeft in de eerste helft van zijn boekjaar (de 28 weken tot 9 oktober) een verlies voor belasting geleden van 39 mil joen pond sterling (56 miljoen euro) in vergelijking met een winst van 323 miljoen pond in dezelfde periode van het voorgaande jaar. Dat heeft het bedrijf gisteren be kendgemaakt. In de cijfers zijn flinke bedragen aan eenmalige posten en afschrijving van goodwill opgenomen. Gecorrigeerd daar voor was sprake van een daling van de winst voor belas ting van 366 miljoen pond tot 131 miljoen pond. De omzet nam toe met 3,5 procent tot 8,35 miljard pond (12 miljard euro). De omzet van de winkels die Sainsbury zowel in dit boekjaar als in het vorige had, exclusief de verkoop van benzine, nam af met 0,9 procent. ANP PARIJS - Het Franse media- en amusementsconcern Vi vendi Universal heeft in het derde kwartaal van dit jaar een forse stijging van de nettowinst geboekt van 131 mil joen euro tot 776 miljoen euro. Het concern kwam giste ren bij de publicatie van de cijfers met een verhoging van de winstprognose voor het hele jaar. De winststijging was te danken aan een verbetering van de resultaten bij de telecomdochters SFR Cegetel en Ma- roe Telecom, de muziekdivisie Universal Music en de- tv-zender Canal+. Slechter ging het bij de computerspeldi visie Vivendi Universal Games. De omzet van het concern verminderde in het derde kwartaal van 5,9 miljard euro tot 4,7 miljard euro. ANP MEPPEL - Friesland Coberco Dairy Foods stopt groten deels met zijn activiteiten in China. Het zuivelconcern had een meerderheidsbelang in het naar nu blijkt verlies latende bedrijf Friesland Tianjin Dairy Foods. Die onder neming wordt omgevormd tot een bedrijf waarin Fnes-r land Coberco een belang houdt van 5 procent. Dat maak te de onderneming gisteren bekend. Het concern wil niet zeggen hoe hoog de verliezen zijn op gelopen. Friesland Coberco heeft ook nog een verkoopkan toor in Hongkong, dat zorgt voor de verkoop van andere producten van de onderneming. Dit valt buiten Friesland Tianjin Dairy Foods. Friesland Coberco had sinds 1996 een meerderheidsbe lang in Friesland Tianjin Dairy Foods, dat een jaaromzet heeft van ongeveer 20 miljoen euro. Het concern trekt zich terug wegens de snelle verslechtering van de situatie op de Chinese zuivelmarkt. Er is overproductie, waardoor de winstmarges steeds verder afnemen. ANP GOUDA - Imtech wil het Belgische Verstraete inlijven. Die onderneming houdt zich vooral bezig met het aanleg gen van kabelnetwerken. Met de overname verwerft de technische dienstverlener uit Gouda een positie op de Bel gische markt. Dat heeft Imtech gisteren bekendgemaakt. De overname som bedraagt ongeveer vijf maal het voor dit jaar ver wachte bedrijfsresultaat. Imtech betaalt in contanten. Verstraete behaalde vorig jaar met ruim 350 medewer kers een omzet van 23 miljoen euro. ANP ÏIUPHOL - Martinair gaat ideel van zijn vloot vernieu- 1 De luchtvaartmaatschap- #il vier oude Jumbo's ver door vijf nieuwere toe voor uitsluitend vracht- r, Daarnaast krijgen alle fftuigen de komende jaren nieuw uiterlijk. der toestellen van het type 747-200 verbruiken veel stof en maken relatief veel i. tair wil de verouderde ringen vanaf volgend jaar i"«ngen door de nieuwere 400 luchtvaartmaatschappij daarvoor de tweede- fonarkt af. Volgens een rivoerder staat nog niet of de toestellen worden ge- aoge brandstofverbruik is 'Martinair de belangrijkste som de oudere Jumbo's de ruit te doen. Door de sterk olieprijs wordt de kero- ïïkemng een steeds belang- kostenpost. °°k de geluidsbelasting •volgens de woordvoerder tol. oudere vracht-Jumbo's ko- 5 veel geluidshinderklachten m van omwonenden in de 10 Schiphol. febeurt KjMir is bezig met een gehe- wtnsbeurt. eerste Boeing 767 met de u,e l°°k rolde gisteren op -W-Oost de hangaar uit. 'Huisstijl met rood en wit is ^dhaafd, maar de toestel len een modernere uit- ÜBg toekomst van Martinair PJechter ongewis. %d (voor vijftig procent ei- f) wil al enkele jaren van ««airaf, terwijl onduidelijk m(voor de andere helft ei- heeft. inair heeft zich de laatste jj benemende mate ont- e' '°t vrachtvervoerder. 2on vaa goederen maakt (fag procent uit van de be- Jwtiriteiten. flair heeft over de eerste wartalen van het boekjaar eler gepresteerd dan vorig Jtous de woordvoerder. Zo- 'J het vervoer van passa- tGpj)30^ *S w*ns^ £e~ door Sheila van Doorsselaer HULST - Polyester is een veel zijdig materiaal. Het is water dicht en makkelijk te vormen. PVB Zeeland in Hulst is een meester in polyesterverwerking en onderscheidt zich door het vermogen op locatie te kunnen werken. In de Efteling bijvoor beeld, maar verder weg kan ook, zoals Maleisië. PVB staat voor polyvinyl buty- ralpolyester dus, maar bij PVB Zeeland doen ze niet zo moei lijk. „Bij ons staat PVB gewoon voor Polyester Verwerkend Be drijf", zegt Martijn Willaert, ver koper bij PVB Zeeland. Het kan toor en de werkplaats zitten enigszins verstopt aan de Afrika- weg op bedrijventerrein Hoge- weg in Hulst, maar zowel natio naal als internationaal weet men het bedrijf goed te vinden. PVB Zeeland is gewild omdat het bedrijf niet voor de opdrach ten is vastgekluisterd aan de ei gen werkplaats, maar net zo makkelijk naar de klanten komt. Willaert: „Dat wil of kan niet el ke polyesterverwerker. Wij heb ben ons hierin juist gespeciali seerd en die flexibiliteit wordt zeer gewaardeerd." Polyester bestaat uit een chemi sche hars die wordt versterkt met glasvezel. Werkelijk alles is te maken van polyester, van de carrosserie van een auto tot Koi- vijvers. Ook voor reparaties is polyester zeer geschikt. In het zwembad in Koewacht kan door toedoen van PVB Zeeland weer worden gezwommen. Het buitenbad lek te aan alle kanten en het Huls ter bedrijf heeft het bassin weer opgelapt door de betonnen ba den te voorzien van een volledi ge polyester coating. Directies van zwemparadijzen roepen vaak de hulp in van het Hulster bedrijf. Door veelvuldig gebruik slijt de toplaag van de glijbanen en die schade moet weer worden gere pareerd. Willaert: „Niemand wil immers glasvezelschilfers in zijn kont, toch?" De (petro)chemische industrie is een dankbaar afnemer van de diensten van PVB Zeeland. Voor het chemisch productiecentrum van BP in het Belgische Geel ver vaardigde het Hulster bedrijf waterbassins. Willaert: „Op drachten uit die hoek zijn vaak milieugedreven. Door een po- Medewerkers van PVB Zeeland werken aan het coaten van onderdelen in het decor van Droomvlucht in de Efteling. Het park moet gereed worden gemaakt voor de Winterefteling. foto Frank Trommelen/GPD lyester coating wordt voorko men dat schadelijke vloeistoffen in het milieu terechtkomen." Voor PVB Zeeland blijft het niet bij de Benelux. Medewerkers zakken ook af naar Duitsland, Monaco of met hetzelfde gemak naar Maleisië. „Daar hebben we een havendok gespoten van 2500 vierkante meter." Soms klopt een kunstenaar aan bij PVB Zeeland. Die wil dan een ontwerp in polyester uitge werkt zien. Een mooi voorbeeld is een levensechte koe, die on langs nog een beurs heeft ge sierd. Meters maken Objecten coaten met polyester kan op twee manieren; beplak ken met matten van polyester op een rol, of spuiten. Willaert: „Dat laatste is vooral erg han dig als je veel meters moet ma ken." Voor het spuiten is een bij zondere machine nodig. De spuitmond is met een slang ver bonden aan een vat hars. Ge scheiden hiervan komt tegelij kertijd via een rol een zoge naamd lint van glasvezel de Naam: PVB Zeeland Plaats: Hulst Opgericht: 1997 Aantal medewerkers: 15 spuitmond binnen. Zes scherpe mesjes versnijden in het appa raat het glasvezellint tot snip pers wat vermengd met de hars onder grote druk als polyester de spuitmond verlaat. Het gelijkmatig opbrengen van de gespoten polyester is een las tig werkje. De medewerkers dra gen maskers, een beschermende overall en zijn in het bezit van een veiligheidscertificaat. Wil laert: „Er komt natuurlijk wel eens wat polyester terecht waar het niet hoort. Dan kunnen ze hun overall 's avonds rechtop te gen de muur zetten." Winterefteling De pretparkenbranche is een groot werkverschaffer voor PVB Zeeland. Het bedrijf maakte en assembleerde eerder de burcht en de huisjes in Reynaertland in Hulst en is momenteel betrok ken bij reparatiewerken in de Efteling in Kaatsheuvel. De Ef teling moet immers 'winter- klaar' worden gemaakt omdat het park dan ook tijdelijk open is. Een groot karwei, het oplap pen van de enorme polyester arend bij de ingang van de over dekte achtbaan Vogelrok, is net achter de rug. Nu zijn de mede werkers doende in de attractie Droomvlucht. Grote delen van het decor moeten worden voor zien van een polyester coating. Willaert: „Wij ontwerpen niet zelf voor de Efteling, dat doen we nooit. We krijgen van de op drachtgever een ontwerp en daar maken we dan een mal voor." Zo maakte PVB Zeeland, naar een ontwerp van de Efteling, 120 enorme polyester bloemen. Deze worden door de Efteling zelf geschilderd en tooien de ver lichtingsarmaturen van de Win terefteling. Willaert is fier op 'zijn' bedrijf, opgericht en gemanaged door Wilfried Verbiest. Een voor beeld noemen van een project waar hij het meest trots op is, valt hem zwaar. „Nou ja, ik ben erg trots op een project in Rotterdam. Daar lek te een goot en ontzettend veel bedrijven hadden al geprobeerd het lek te dichten, maar nie mand was dat gelukt. Ons dus wel. Het spreekt natuurlijk niet tot de verbeelding, maar het is een ultiem bewijs van ons vak manschap." Na online bankieren, beleg gen en belastingaangifte doen, is het een kleine stap naar een volledige online administratie. Jaarlijks ver plaatsen duizenden bedrij ven hun boekhouding naar het internet. „Het is goed koper, de cijfers zijn op tijd en het is ook nog eens ge makkelijk te begrijpen. door Mathijs Rotteveel AMSTERDAM - Olaf Paap is drie jaar geleden met zijn media bureau Screencowboys begon nen. Hij wilde graag eigen baas zijn, maar zo min mogelijk ener gie aan zijn boekhouding beste den. „Toen ik mijn eigen bedrijf op startte, heb ik dan ook meteen een administratiekantoor in de arm genomen", zegt hij. „Elke week kwamen ze een zak met bonnen en facturen ophalen, die klopten zij in en stuurden ze door naar mijn accountant. Die maakte op basis daarvan maan delijks een resultatenrekening." Nieuwsgierig naar de financiële prestaties van zijn bedrijf, wilde Paap die resultatenrekening zo snel mogelijk zien. „Dit hele proces van bonnen ver sturen, cijfers inkloppen en de resultaten berekenen nam ech ter zoveel tijd in beslag dat ik echt moest smeken om de cijfers in handen te krijgen", zegt hij. „En als ik ze had, begreep ik er weinig van. De papieren die ik kreeg stonden vol met nummers van grootboekrekeningen en an dere cijfercodes, die voor een leek nauwelijks zijn te ontcijfe ren." Debet en credit Toen Reeleezee begin 2002 start te met het aanbieden van online administratiesoftware, was Paap een van de eerste klanten. Nu doet hij zijn hele administra tie via internet. Het programma is eenvoudig, waardoor hij veel zelf kan doen en minder hoeft over te laten aan het administra tiekantoor. „Het is niet eens nodig te weten wat debet en credit is", zegt hij. „Als je het verschil weet tussen inkomsten en uitgaven, is dat ge noeg." Zijn financiële gegevens zijn nu online beschikbaar voor de ac countant, die desgewenst conti nu de resultatenrekening kan bijhouden. „We rijden niet meer heen en weer met diskettes of pa pieren, dat scheelt veel tijd", zegt Paap. „De kosten van een abonnement zijn wel iets hoger dan van onze oude software, maar die worden gecompen seerd door lagere rekeningen van het administratiekantoor." Ook de traditionele aanbieders van administratiesoftware heb ben hun windows-programma's geschikt gemaakt voor internet gebruik. Volgens Gerard Bottemanne, di recteur van it-onderzoeksbu- reau GBNed, tot nu toe zonder al te veel succes. „Die program ma's zijn niet geschreven voor internet en zijn dus niet altijd even geschikt", zegt hij. ..De gro te bedrijven kijken vanaf de zij lijn toe hoe de markt zich ont wikkelt. Het is voor deze aanbie ders. waaronder Exact en Unit4, financieel niet aantrekke lijk om abonnementen te verko pen. Ze verdienen nu veel geld met de verkoop van hun soft ware. Er zijn veel verkopers af hankelijk van provisie-inkom sten Die zullen niet blij zijn als die allemaal wegvallen." De nieuwe aanbieders hebben volgens Bottemanne hun soft ware echt voor internet geschrer ven. „Twinfield en Reeleezeë zijn de grootsten van de nieuwe lichting" zegt hij. „Hoewel hun marktaandeel nog klein is, snoe pen ze een deel van het markt aandeel van de grote leveran ciers af." Twinfield wil deze con clusie graag onderbouwen. Vol gens Maurice Tijhuis, een van de oprichters, heeft het bedrijf nu ongeveer 5000 logins, tegen zo'n 2000 vorig jaar. „Een van deze logins is accountantsbu reau LTB, met zo'n 13.000 klan ten", zegt hij. „Dit jaar wil LTB de administra tie van zo'n 500 klanten online zetten, volgend jaar moeten 2000 klanten volgen en het jaar daarop nog eens 5000 klanten. En dit is maar één voorbeeld. Ik ben ervan overtuigd dat er meer grote accountantskantoren gaan volgen." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23