Jrede steun voor nieuwe zeesluis Bouw moet zuinig zijn op onderwijs OR Rijkswaterstaat Zeeland vreest gedwongen ontslagen 15 GroenLinks wil optreden tegen waterschapslasten ostenverdeling kan nog probleem worden bij besluit project Gent-Terneuzen aloog staat lorop bij ouwendag Project voor smaakmakers in landschap Licht in conflict garnalenvangsten Binnenvaartschip maakt water Diefstal bestelauto Notulen voor bestuur havenschap Delta Brass naar nationale wedstrijd donderdag 18 november 2004 JODDELBURG - De Staten- jpclie van GroenLinks vindt de begroting van water- „jap Zeeuwse Eilanden moet lorden afgekeurd. Dit vanwe- de daarin opgenomen hoge Nijging van de waterschapslas- jtze zomer vroeg de fractie al ar, het dagelijks provinciebe- slir in te grijpen. Dat gaf GroenLinks nul op het rekest. Het waterschap maakt gebruik van de wettelijke mogelijkhe den, zodat de hogere belasting niet als onaanvaardbaar kan worden beschouwd, aldus Ge deputeerde Staten. Statenlid L. Harpe kaartte de waterschaps belasting gisteren opnieuw aan in de Statencommissie Ecolo gie en Water. Hij wees erop dat de gemiddelde burger 20 tot 25 procent meer belasting aan Zeeuwse Eilanden moet beta len. .,Wij zijn daar erg van ge schrokken. Aan deze absurde belastingverhoging moet het college van GS dubbel en dwars aandacht geven", meen de Harpe. Hij nam geen genoe gen met het eerdere afhouden de standpunt van het dagelijks provinciebestuur. Volgens hem zijn er voor de provincie wel de gelijk mogelijkheden om in te grijpen door het waterschap fi nancieel onder curatele te stel len en de 'buitenissige begro ting' aan te pakken. In dit ver band noemde Harpe als moge lijkheid een aanpassing van de zogeheten kostentoedeüng. „Die kan ervoor zorgen dat geen verschuiving van de las ten van bedrijven naar de bur ger plaatsvindt", aldus het Sta tenlid. Hij voorspelde dat de verhoging, waarmee de algeme ne vergadering van het water schap met 18 tegen 14 stemmen akkooi'd ging, 'het begin is van een hoop ellende voor de bur gers.' Gedeputeerde J. Suur- mond (WD, waterschappen) voelde er niets voor handelend op te treden, al erkende hij dat sprake is van een belastingver hoging 'met een fors karakter'. Hij zei dat de regels voor het toezicht op de waterschappen geen ruimte bieden. Sleutelen aan de kostentoedeling achtte Suurmond 'een heel zwaar in strument' om in te zetten bij een tariefverhoging. „Dat moe ten we niet doen." Harpe kon digde aan dat hij de Staten om een uitspraak zal vragen. ttWout Bareman SI-De kostenverdeling tus- N'ederland en Vlaanderen de bouw van een nieuwe zee- i bij Terneuzen kan uitvoe- i van de plannen mogelijk blokkeren. Maar de provin- Oost-Vlaanderen en Zee- li zijn het wél helemaal eens «de manier waarop het pro- imoet worden aangepakt. zijn ze het eens over het d van de bouw en de aan- êing van het kanaal (tussen 2en 2039). sen gezamenlijk advies aan aster K. Peijs van Verkeer en lerstaat en haar Vlaamse col- K Peters van Openbare ken komt de stuurgroep fahe Toegang Kanaalzone commissie Balthazar-Van der) tot de conclusie dat een iwe zeesluis 'absoluut nood- t is voor een verdere eco- usche groei in de Kanaalzo- vemeur H. Balthazar van l-Vlaanderen en zijn Zeeuw- V. van Gelder presen- iden het eindrapport giste- m Gent. Het is een actualise- en concretisering van eer- verschenen rapporten, nieuwe sluis kost bijna een liard euro. Aanpassing van kanaal en alle bijkomende istructurele werken (verleg- van het busstation bij Ter zen, kanaalverbreding en ieping, het verleggen van jen en aanpassing van de Ali Pankow UKZEE - De dialoog staat kaal tijdens de provinciale rculturele Vrouwendag, za- bg in het Multifunctioneel tmra in Zierikzee. olein Meier van het Cen- voor Ontwikkelingssamen- (COS) Zeeland acht het nu van groot belang dat sen van verschillende cultu urnet elkaar in gesprek ten jaar geleden met de or- satie van de Interculturele wendag. Meier heeft het tamma voor zaterdag zo sa- föteld dat er ruimte is voor ouwen om samen te praten, natie uit te wisselen en Knte maken. van het programma is 'Wo- fforld Wide', oftewel: hoe de nieuwe media de po- van \Touwen wereldwijd Ken. Het middagprogram- 5 entraining voor vrijwil- en beroepskrachten die eigen omgeving intercul- activiteiten organiseren 'hoeren. De deelneemsters in kleine groepjes aan and van concrete opdrach ten interculturele activiteit avondprogramma begint 00 uur met een welkomst- jnonie door Servische, Ethio- w en Afghaanse vrouwen. Wereldvrouwenkoor Wal en verzorgt een optreden »'l bet de bezoeksters be deden van Amnesty Inter im besteden aandacht an ^Pagne 'Stop geweld te- vrouwen' en verder wordt §hnentaire 'Password Wo- Krtoond. In die film wor- praktijkgevallen belicht gebruik wordt gemaakt 1 nieuwe media ter verbete- vJj de positie van vrou- reist de zeventigjarige Dsongo met een laptop over |!touder op haar brommer '"Pen om vrouwen het ge- ,van de cd-rom 'Hoe ver- «aujn eigen geld' te leren. r biedt de documentaire l d Van een e-mail-net- aM teSen vrouwon- ike taboes en van het bruggen en de tunnel bij Zelza- te) vergt een miljard extra. De nieuwe 160.000 tonssluis krijgt een lengte van 550 meter, een breedte van 68 meter en wordt 16 meter diep. De bouw zou in 2012 moeten beginnen. Acht jaar later zou de sluis gereed moeten zijn. Burgemeester J. Lonink in Gent: „Dit is een historisch mo ment. Aan weerszijden van de grens bestaat nu grote overeen stemming over het sluisproject en alles daaromheen, zoals de opwaardering van het wegen stelsel en de doortrekking van de oostelijke spoorlijn. Het kan een enorme stimulans voor de werkgelegenheid betekenen." Gekissebis Hij vreest wel gekissebis rond de financiering. Bij de bouw van de huidige, inmiddels 36 jaar oude zeesluis en de kanaal aanpassing, was de kostenverde ling 80 procent voor Vlaanderen en 20 procent voor Nederland. Maar in Gent wordt nu al uitge gaan van een 70-30-verdeling of zelfs 60-40. De samenstellers van het eindad vies, Balthazar en Van Gelder, bleken gisteren niet ongelukkig met het feit dat die verdeling een zaak is van beide regerin gen. De kosten-batenanalyse is één van de vervolgonderzoeken, net als de nautisch-technische in richting van de sluis, de veilig heid, ruimtelijke inrichting en milieu-aspecten De stuurgroep rekent erop dat de ministers Peijs en Peeters het eindadvies bespreekt tijdens het geplande bewindsliedenoverleg op 30 november. Volgens Van Gelder zou het kabinet vervol gens 17 december de knoop kun nen doorhakken. Wanneer dat in Vlaanderen gebeurt, is nog on duidelijk. Van Gelder benadruk te dat het sluisproject welis waar bewust is losgekoppeld van de Ontwikkelingsschets voor de Schelde (onder meer uit dieping), maar wel in het minis terieel overleg daarover moet worden meegenomen. „We hebben gekozen voor ont koppeling omdat wij vermoeden dat ons dossier minder proble matisch is", aldus Van Gelder. Gedeputeerde H. van Waveren (links) en wethouder J. Bostelaar van de gemeente Veere namen gisteren een met subsidie opgeknapt varkenshok in Biggekerke in ge bruik. foto Ruben Oreel door Rinus Antonisse BIGGEKERKE - Rode elementen die kleur geven aan een groen landschap: ze zijn het dubbel en dwars waard be houden te worden. Dat betoogde gedeputeerde H. van Wa veren (CDA, cultuur) gisteren in Bigge kerke. waar hij de brochure 'kleine cul tuurhistorische elementen in Zeeland' kreeg aangereikt. De brochure is ge maakt door de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ). Die voerde de afgelopen jaren een pro ject herstel kleine cultuurhistorische elementen uit. Eigenaren van bijvoor beeld een bakkeet, varkenshok, regen put, toegangshek, een duiventil, gedenk steen, makelaar, windwijzer of bijzonde re blinden konden die met subsidie her stellen. Van Waveren toonde zich inge nomen met het project. „Het is belang rijk deze kenmerkende elementen bij boerderijen te behouden. Het zijn de smaakmakers en ze zijn belangrijk voor de identiteit van de Zeeuwse boerderij en", aldus de gedeputeerde. Ze horen er volgens hem bij zoals de witte belijning op de zwarte schuren. De waardering van de provincie bete kent overigens niet dat er meteen een zak geld gereed staat voor een vervolg project. Van Waveren maakte duidelijk dat hij in 2005 minder geld beschikbaar heeft, omdat een flink deel van het bud get voor cultuurhistorisch erfgoed no dig is voor het maken van een provincia le atlas van cultuurhistorische elemen ten. Die atlas moet half 2006 gereed zijn en onderdeel uitmaken van het nieuwe Omgevingsplan Zeeland. Boerderijenstichting Voorzitter L. Coppoolse van SLZ gaf uitleg over het verloop van de eerste op- knapronden. Hij kondigde aan dat het project doorgaat, ook al is er minder subsidie beschikbaar. SLZ werkt daar bij nauw samen met de Boerderijen- stichting Zeeland. Mensen die kleine cultuurhistorische elementen willen op knappen kunnen zich melden. Voor de helft van de kosten is subsidie beschik baar. De presentatie van de brochure - waarin uitleg over de mogelijkheden wordt gegeven, mede aan de hand van praktijkvoorbeelden - vond plaats bij de familie De Visser, die een varkenhok opknapte. Het was tevens afsluiting van het project 2003-2004 en de ope ning van de nieuwe ronde. Gedeputeerde Van Waveren en de Veer- se wethouder J Bostelaar namen dat hokje feestelijk in gebruik. Veere stelde extra geld beschikbaar, zodat meer cul tuurhistorisch erfgoed in de gemeente kon worden opgeknapt. Tekort aan personeel in sector noopt tot investeren in interesseren jeugd io-wisureerde radiosta- r ^rto Rico j, an de hele avond worden Klia^ Wereldmu;aek En!7endag W01'dt rond ""•beëindigd. door Rolf Bosboom GOES - De bouwsector voorziet over enkele jaren een groot te kort aan mensen. Dat is reden om juist nu volop te investeren in het interesseren van jongeren voor het vak en zuinig te zijn op de mensen die de leerlingen in de praktijk opleiden. Momenteel gaat het even wat minder in de sector, onder meer doordat het vaak lang duurt voordat bouwvergunningen wor den afgegeven. De verwachting is echter dat de markt snel weer aantrekt, terwijl het tekort aan nieuwe krachten op termijn steeds nijpender wordt. „Uit prognoses blijkt dat in 2010 een kwart van de werknemers ouder is dan 55 jaar en dat er in 2009 twintig procent aan mensen te kort is om het bouwvolume aan te kunnen. Dat betekent dat we snel jonge mensen moeten oplei den", zegt J. Verkamman. Hij is lid van de Regionale Commissie Beroepsonderwijs bouw (RCB- bouw) in Zeeland. In de RCB's werken vakbonden, werkgevers en scholen samen om arbeidsmarkt en onderwijs zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen. De instroom van mensen op mid denkaderniveau, bijvoorbeeld, is de afgelopen jaren met dertig procent afgenomen. „Juist die mensen komt men in de branche tekort. Bedrijven hebben daar last van", zegt Verkamman. „Het gaat dan om functies zoals die van werkvoorbereider, calcu lator en uitvoerder." Ontdekkastelen Meer voorlichting over techniek en technische beroepen, zoals bijvoorbeeld op basisscholen met succes gebeurt door middel van het Ontdekkasteel, moet de belangstelling van jongeren voor de bouw weer doen toene men. „Dat begint langzamer hand zijn vruchten af te wer pen", zegt W. de Pagter, die na mens het Goese Lyceum voor Be roepsonderwijs zitting heeft in de RCB-bouw. „Wij zien in elk geval dit jaar bij ons een flinke stijging van het aantal vmbo-leerlingen." Bedrijven zijn verantwoordelijk voor het praktijkgedeelte van de opleidingen op de ROC's. Leer lingen kunnen terecht bij erken de leerbedrijven, waar ze wor den begeleid door gekwalificeer de leermeesters. Zij nemen ook de examens af. Gezien het verwachte tekort aan mensen hebben de leermees ters een belangrijke taak. „We moeten zuinig op hen zijn", zegt Verkamman. Gisteren kwamen zo'n zeventig Zeeuwse leermees ters bijeen op het Goese Lyceum voor Beroepsonderwijs, waar ze onder meer werden bijgepraat over de jongste ontwikkelingen binnen het vmbo. Niet eerder had de RCB zoveel leermeesters en onderwijsmen sen bijeen. Verkamman: „Dat be tekent dat iedereen enthousiast is, anders zouden ze niet ko men." Het onderlinge contact maakt het ook mogelijk kennis en erva ringen uit te wisselen, wat zeker in de huidige situatie van be lang is. „Dat netwerk moet je goed in stand houden." DEN HAAG - De vijf producentenorganisaties (PO's) van garnalenvissers mogen hun leden een vangstlimiet opleg gen, als ze die maar niet aan elkaar doorgeven. Als ze die interne 'plafonds' openbaar maken is van vrije concurren tie geen sprake, stelde de Nederlandse Mededingsautori- teit (NMa) gisteren. De 225 georganiseerde garnalenvis-, sers die Nederland telt, liggen al lange tijd in de clinch met de NMa. De garnalenvissers halen vanwege de lage prijzen veel meer naar boven dan ze kunnen verkopen, maar mogen van de NMa geen vangstafspraken maken om een rendabele prijs af te dwingen. De Nederlandse Vis sersbond in Emmeloord, de grootste PO, ziet deze stap als een eerste opening in het conflict tussen de partijen. D,e bond denkt eraan, nu alle PO's in Nederland, Duitsland en Denemarken als lid te werven. Dan kunnen alsnog li mieten voor de hele sector worden vastgesteld. Wat de NMa van dit plan denkt is nog niet bekend. HULST - Een binnenvaartschip op de Westerschelde is dinsdagnacht gedeeltelijk volgestroomd met water. De schippersvrouw en een kind zijn uit voorzorg van boord gehaald. De waterpolitie onderzoekt het incident. Het schip was geladen met grind en lag voor anker ten noordoosten van de oude veerhaven van Perkpolder. Een driehonderd meter lang zeeschip passeerde het binnen schip waarna het voorste ruim gedeeltelijk volstroomde. Hierdoor verschoof de lading en helde het 73 meter lange binnenschip over naar bakboord en dreigde helemaal vol te lopen met water. De kapitein zond een noodoproep uit en ontving hulp van andere schippers. Vrouw en kind wer-' den van boord gehaald. Met het wegpompen van het wa ter uit het ruim kon worden voorkomen dat het schip hele maal kon vollopen. OUD-VOSSEMEER - Vanaf een terrein aan de Hofstraat in Oud-Vossemeer is tussen dinsdagmiddag zes uur en gis terochtend kwart over acht een witte Volkswagen Caddy met het opschrift Stork weggenomen. TERNEUZEN - Het algemeen bestuur van havenschap Zeeland Seaports wordt voortaan eerder en beter betrok ken bij besluitvorming over de Zeeuwse havens. Die toa- zegging deed havenschapsvoorzitter G. de Kok gisterefr' in Terneuzen. De algemene bestuursleden krijgen in het vervolg direct de verslagen van de beraadslagingen van het dagelijks bestuur toegezonden. Indien er dan aanlei ding is tekst en uitleg over zaken te vragen, zal de gewens te informatie door het dagelijks bestuur en/of directie worden verstrekt. „Op deze wijze kan het totale bestuur al vanaf het begin bij besluitsvormingstrajecten betrok ken worden", zei De Kok. Vorige maand stelde het Ter- neuzense algemene bestuurslid J. van Schaik de rol van het algemeen bestuur ter discussie. Van Schaik meende dat hij en andere algemene bestuursleden vaak achteraf pas op de hoogte werden gesteld voor belangrijke ontwik kelingen. Van Schaik paste ervoor om voor spek en bonen in een bestuursorgaan te zitten. De Terneuzense wethou der werd in zijn kritiek gesteund door de vertegenwooi'df- gers van Vlissingen en Borsele. veranderd'. Voor de opstelling van directeur Jacobs van Rijks waterstaat Zeeland heeft de OR welbeschouwd waardering, om dat hij Keijts de garantie heeft gegeven dat ongewijzigde toe passing van de vertrekregeling niet van invloed is op de manier waarop Rijkswaterstaat in deze provincie zijn taak uitoefent. Omdat de OR echter niet met de directeur-generaal overlegt, maar met Jacobs als diens verte genwoordiger in Zeeland, is het overleg met de regionale direc teur opgeschort. Jacobs zelf wilde gisteren niet op de kwestie ingaan, omdat het een interne personele aangele genheid betreft. Hij wacht op een reactie van Keijts, waarna de medewerkers verder op de hoogte worden gebracht. door Ben Jansen MIDDELBURG - De onderne mingsraad van Rijkswaterstaat in Zeeland praat voorlopig niet meer met directeur J. Jacobs. Aanleiding: een conflict over de inzet van een vertrekregeling voor oudere werknemers. Nu die niet mag worden gebruikt, vreest de OR dat de inkrimping van Rijkswaterstaat Zeeland met gedwongen ontslagen ge paard zal gaan. Net als andere ambtelijke orga nisaties van de rijksoverheid moet ook Rijkswaterstaat afslan ken. Twee jaar geleden telde de regionale directie in Zeeland nog tegen de 1000 medewerkers. Uiterlijk 2007 moet dat aantal zijn teruggebracht tot 750. Om deze krimp zo pijnloos mo gelijk uit te voeren is landelijk een uitgebreide regeling voor vervroegd uittreden in het leven geroepen. Die varieert van een flexibele pensioenuitkering van 100 procent voor werknemers van 60 jaar en ouder tot 70 pro cent voor personen die vóór 1950 zijn geboren. Het streven, zowel bij de leiding van Rijkswa terstaat als bij de Zeeuwse OR en de bonden, was op deze ma nier gedwongen ontslagen te voorkomen. Tot ergernis van de OR van Rijkswaterstaat Zeeland heeft de dienstleiding in Den Haag evenwel besloten de regeling voor 55-plussers in te trekken. Daarbij gold als overweging dat over het hele land gezien wel eens zoveel personeelsleden van Rijkswaterstaat van deze rege ling gebruik zouden kunnen ma ken dat de kv/aliteit van de dienstverlening eronder gaat lei den. Kwaad bloed Dat heeft kwaad bloed gezet bij de Zeeuwse OR. Nu minder werknemers vrijwillig kunnen vertrekken, zal het mogelijk op gedwongen ontslagen aanko men om de organisatie van Rijkswaterstaat Zeeland tot de gewenste omvang te laten krim pen. Dat zou tot enkele tiental len ontslagen kunnen oplopen. De ergernis geldt vooral de di recteur-generaal van Rijkswa terstaat B. Keijts omdat die 'in blessuretijd de spelregels heeft MIDDELBURG - Delta Brass Zeeland bereidt zich voor op de deelname aan de Nederlandse Brassband-kampioenschappen vrijdag 3 en zaterdag 4 decem ber in Martini Plaza in Gronin gen. De provinciale brassband neemt voor de tweede keer deel aan deze landelijke kampioen schappen. Voor de eerste divisie staat het werk Amsterdam van Rob Goor- huis als verplicht nummer voor geschreven. De Delta Brass Zee land geeft daar de komende week twee try-outs van. De eerst is vrijdag 26 november in Colijnsplaat tijdens een concert met de plaatselijke brassband Wilhelmina. De dag daarna, op zaterdag 27 november doet de provinciale brassband mee aan het mini-brassbandkampioen schap in Schoonhoven. Vanaf begin volgend jaar stu deert de band een programma in voor een groot concert in sa menwerking met de Douane Harmonie Nederland, één van de toporkesten in de hoogste af deling. Dit vind zaterdag 11 juni plaats in De Mythe in Goes. De opbrengst gaat naar de actie 'Zeeland helpt Cambodja'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15