>ZC Alternatief voor sportboulevard Kleurrijke beelden leiden tot discussie Bejaarde spookrijder komt goed weg met milde straf Kerstverlichting niet langer taboe in Veere Ongewoon design past in een gewone keuken. Verkoop tunnel onder voorwaarde mnLinks vindt plan niet passen in het landschap verrekijkers OW Man pleegt 14 winkeldiefstallen Celstraf voor rondlopen met wapen Misbruik uitkering aangepakt Nooit ziek gji, 0113-316649 pzc.nl aiiredactie@pzc.nl Jus31'4460 AA Goes iSÏÏdén-Zeeland: 0113-315520; Saanderen-0114-372770; c'naal: 020-4562500. nderdag 18 november 2004 editie Walcheren [RE-Kunststof kerst verlich- mag dil jaar in het stadje t Het college verleent tijde- ontheffing van het verbod, adezin in van de monumen- Mimissie en de Stichting Die vinden de kerstlicht- an de gevels maar slecht rhel monumentale karakter Isladje. Het is - ook in de gemeente Veere - een goed gebruik dat in de donkere avonden voor Kerst mis kerstverlichting wordt opge hangen. Elk jaar opnieuw krijgt het gemeentebestuur daarover vragen en/of telefoontjes van de Stichting Veere en bewoners met klachten. Burgemeester en wethouders verwachten ook dit jaar weer klachten. Om de tele foontjes voor te zijn heeft het college besloten kunststof kerst verlichting toe te staan, want dat geeft een tijdelijk sfeervol aanzien aan het stadje. Op grond van een artikel in het bestemmingsplan Beschermd Stadsgezicht is het verboden om 'aan de naar de openbare weg ge keerde gevels buitenverlichting aan te brengen, waarvan het ui terlijk uit kunststof bestaat'. Het college kan daarvan tijdelij ke ontheffing verlenen, zolang de Veerse monumenten maar geen schade oplopen. De monu mentencommissie vindt dat de kerstverlichting beoordeeld moet worden als ware het een bouwkundige ingreep. Met de Stichting Veere is de Nadia Berkelder DELBURG - De sportboule- lussen Middelburg en Vlis- Dlast het landschap te veel vinden de fracties van fnLinks in de beide steden, iiddelburgse fractie heeft eigen plan voor het gebied takt. sportboulevard komt ten ai van het nieuwe zwem- bij bedrijventerrein Vrij de hockeyclubs uit Mid- Urg en Vlissingen en de in- iels gefuseerde atletiekvere- igkrijgen er een nieuwe ac- nodatie. Behalve de sport- aenmgen, moeten er op de evard ook commerciële acti- ten worden ontplooid. Daar mee wordt een deel van de kos ten van de sportaccommodaties betaald. Het plan van beide gemeenten gaat uit van het idee dat de ran den van de steden het karakter van de buurgemeente moeten weergeven. Zo moeten er aan de Vlissingse kant 'bolwerken' ko men en aan de Middelburgse kant 'boulevards' Op de sport boulevard is plaats voor kanto ren, indoorsporten, winkels, een kuuroord, een fitnesscentrum en verblijfsrecreatie. Het plan voor het gebied tussen de twee steden, is tot 'Heerlijkheid van Walcheren' gedoopt. De sport boulevard bestaat volgens bu reau Kuiper compagnons, de ma kers van het plan, uit 'Bastions van lichaam en geest'. Die basti ons zijn gebouwen, omgeven door water en groen. Volgens het bureau past de bebouwing goed in het landschap. GroenLinks-fractievoorzitter J. Goetheer is het daar niet mee eens. „Het plan maakt veel te veel inbreuk op de omgeving", zegt hij. „We zijn niet tegen een concentratie van sportactivitei ten, maar wel als het landschap wordt aangetast." De partij stoort zich vooral aan de gebou wen ten westen van de sportvel den. Bovendien vindt Goetheer dat er in het gebied geen ver blijfsrecreatie toegestaan zou moeten worden. Commerciële activiteiten zijn nodig om de sportaccommodaties te kunnen betalen. Daar is ook niets op te gen, vindt Goetheer. „Maar we moeten kijken naar de inpas baarheid. Bouwen aan de kant van de Nieuwe Vlissingseweg is geen probleem. In ons plan is aan die kant de hoogste bebou wing, het loopt langzaam af rich ting de Vlissingse watergang." Schets Het plan van GroenLinks is nog een schets op papier. De sport velden zijn wat meer naar achte ren geschoven, naast het zwem bad is ruimte voor een sporthal en voor vier kantoorgebouwen. De fractie wil het plan maandag Advertentie uitslag van de Zonnebloem- erij is bekend. Weten of u 5 hebt? Bel 0900 - 0633 iijk op www.zonnebloem.nl (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur I vanavond 20.00 uur Friese Dichters k' rond de bloemlezing Droom in blauwe regenjas l uterdag 20 november ll2.00-13.00 uur 'Kleuren en j ziekzijn I rg.frctha Gielcs over I 'tar boek Wat vertellen I deuren over ziekzijn 1 13.00-16.30 pur jjan Willem Roy >ekijk ook onze website Het kunstwerk van David Bade werd gisteren op het Stadhuisplein in Vlissingen geplaatst. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - De eerste drie beelden van kunstenaar David Bade kwamen gisteren aan op het Stadhuisplein in Vlissingen. Voorbijgangers hielden halt en keken naar de truck met opleg ger waarop de kleurrijke beel den lagen. „Hé, restanten van een carnavalsoptocht", zei een toeschouwer. De oneerbiedige opmerking was enigszins te begrijpen. De po lyester sculpturen zijn kleur rijk, vrolijk en humoristisch. „Wacht maar tot ze op de goede plaats staan en het een beelden groep is", reageerde David Ba- de, woonachtig in Zaandam. Bovendien is een van de drie beelden nog niet af. Op een vlag getje staat: Big mama is under construction. Bade is in zijn werkplaats nog in de weer met de overige vier badende beelden, die de renova tie van het stadhuis moeten com pleteren. De Vlissingse bevol king mag daarvoor de finishing touch verzorgen. „Ik zal work shops houden om de deelnemers bij het proces te betrekken. Het moet een samenspel worden tus sen mij en de deelnemers wor den." L. Riekwell van Buro Beeldende Kunst (BBK) Vlissingen wil een mobiel atelier regelen. „Om op locatie te werken. We hopen dat de hele groep medio volgend jaar klaar is." Bade hoorde rijkelijk laat, rond maart van dit jaar, dat hij de op dracht had gekregen. Er moest eerst door BBK en de stuur groep die de renovatie van het Stadhuis begeleidt een beslis sing worden genomen met wel ke kunstenaar Vlissingen verder zou gaan. De inzendingen van de kunstenaars Guido Geelen en Ivan Dobrev hebben het niet ge haald. Riekwell: „Wij zijn wel blij dat hij in zo'n korte tijd deze drie beelden al kan laten zien. We hebben hemel en aarde moeten bewegen om ze voor de officiële opening van het stadhuis af te le veren." Bade is avontuurlijk en wil de bevolking bij het proces betrekken. Stuurgroeplid en wethouder Kees de Keijzer, die onlangs overleden is, waardeer de die werkwijze. „Kees zei, 'we gaan toch voor avontuur, dan moeten we Bade nemen'. Kunst moet iets losma ken." Kritiek Riekwell verwacht dat de Vlis singse bevolking kritiek zal leve ren op de keuze voor deze beel den. „Als iets buiten de gewone orde of maat valt, dan is dat raar of te gewaagd. Maar daar is kunst juist voor bedoeld. Kunst roept op tot discussie en mag verder gaan dan 2 keer 2 is vier." Hij haalt de commotie aan die ontstond toen de zuilen in Paau- wenburg van kunstenaar Bob Pingen werden geplaatst. „Er kwam een golf aan reacties los. Paauwenburgers klaagden, ze vonden de zuilen lelijk. En nu word ik gebeld door diezelfde mensen dat ze het de hoogste tijd vinden dat de zuilen een on derhoudsbeurt krijgen. Ze wil len ze niet meer kwijt." (Advertentie) Vooi een echte SieMatic hoeft u geen grote keukenruimte ?e hebben. En u hoeft ook niet rijk te zijn. conceptIO van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functio naliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 m-, A! vooreen prijs van rond 10.000 euro inclusief Atag kwallteitsapparatuuf. Verrassend? Kom dan eens in onze showroom kijken naar de andere mogelijkheden van conceptIO. AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onderdak bij Pot Woninginrichting) Nieuwemlijk 89 01 15-564070 GOES Plieger B.V (ook voor sanitair) Nansenbaan15 0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg Industrieter.Amesteln Grenadierweg 17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan32 0115-680612 door Ron Magnée MIDDELBURG - Een 81-jarige spookrijder die in juli voor chaos op de A58 zorgde, kreeg gisteren van de kantonrechter een milde straf. De automobilist besefte zelf ook wel - na aan dringen van de familie - dat au torijden niet langer verant woord was. De hoogbejaarde automobilist uit Yerseke reed zaterdagmid dag 31 juli op de zuidbaan van de A58 bij Kapelle toen hij merk te dat hij verkeerd zat. „Ik dacht: ik zit niet goed." Hij keer de midden op de snelweg zijn wagen om tegen het verkeer in terug te rijden. De meeste auto mobilisten konden hem ontwij ken, maar een paar auto's knal den op de wagen van de man of raakten de vangrail. Wonder bo ven wonder vielen er geen ge wonden. Op de oprit 's-Graven polder werd de Yersekenaar door de politie aan gehouden. De bejaarde chauffeur verklaar de gisteren tegenover de kanton rechter op aandringen van zijn familie 'vrijwillig' afstand te hebben gedaan van zijn rijbe wijs. De man beklemtoonde van af zijn 25-ste zonder noemens- 23 t/m 30 novembe met de originele kijker van ZACHARIAS JANSEN uit de collectie Zeeuws Museum FOCUS NIEUWE BURG 9 OPT MIDDELBURG E K b.v. TEL. 0118-625310 commissie het eens dat kerstver siering schadelijk is voor het mo numentale karakter van het stadje. Het college heeft dat standpunt naast zich neerge legd. B en W vinden kerstver lichting in Nederland een 'alge meen geaccepteerd verschijn sel'. De kerstverlichting in het stadje mag worden bevestigd vanaf 28 november tot 6 januari 2005. presenteren. Dan beslist de Mid delburgse gemeenteraad of de procedure om het bestemmings plan voor het gebied te wijzigen gestart kan worden. Op dit moment is de financie ring van het plan nog niet rond. In de loop van volgend jaar moet duidelijk zijn hoe en door wie de sportboulevard betaald moet worden. De sportclubs zou den dan begin 2008 kunnen ver huizen. De verenigingen hebben haast. Ze wachten al jaren op nieuwe accommodaties. MIDDELBURG - Achter de fagade van een Middelburgse winkeldief schuilt een tragisch verhaal. Zo bleek gisteren in Middelburg, waar de 26-jarige man zich moest verant woorden voor veertien winkeldiefstallen, gepleegd in sep tember en oktober. Zijn moeder is al zeventien jaar ver slaafd aan harddrugs. Het slechte voorbeeld miste zijn uit werking niet, want ook de zoon raakte verslaafd aan ver dovende middelen. Om in hun verslaving te voorzien, za gen ze zich genoodzaakt om Middelburgse winkeliers te bestelen. De moeder leidde het personeel af, zodat haar zoon kon toeslaan. De Middelburger pleegde ook een aan tal winkeldiefstallen in zijn eentje. Politierechter G. van Unnik achtte de meeste winkeldiefstallen bewezen en ver oordeelde de jongeman tot drie maanden gevangenisstraf. Hij had begrip voor de omstandigheden van verdachte die door raadsman H. Dunsbergen werden geschetst. Ook ging hij mee met de strafpleiter, die voor enkele diefstal len vrijspraak vroeg. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 25-jarige inwoner van Vlissin gen voor wapenbezit veroordeeld tot een half jaar gevan genisstraf. De rechter hield er rekening mee dat de Vlis- singer nog in zijn proeftijd zat voor een soortgelijk delict. Ook is hij eerder voor het bezit van wapens veroordeeld. De Vlissinger vindt het nodig om met een geladen revol ver over straat te lopen, omdat hij meent zijn gezin te moe ten beschermen. Zodoende werd de man op 10 oktober in Vlissingen met het vuurwapen en zes kogels op straat aan gehouden. Uit onderzoek bleek dat er geprobeerd was om met het wapen te schieten. Officier van Justitie G. van der Burg eiste acht maanden cel. ZIERIKZEE - Uitkeringsgerechtigden met dure auto's op gepast. De gemeente Schouwen-Duiveland gaat het be leid met betrekking tot fraudebestrijding aanscherpen. Daartoe wordt samenwerking gezocht met de Rijksdienst voor het Wegverkeer, het UWV en het Internationaal Bu reau Fraude-informatie (IBF). Wethouder G. Houtekamer van Werk, inkomen en zorg, windt er geen doekjes om. „Als je een bijstandsuitkering hebt en in een dure auto rondrijdt of meerdere auto's be zit, dan klopt er iets niet. Wij willen als gemeente het so ciale gebouw in stand houden, en daar ruimhartig in zijn, maar dan wel voor de doelgroep die het betreft, en niet voor hen die er misbruik van maken." Daarom gaat de ge meente kijken of er bijstandsgerechtigden zijn die in een dure auto rijden of een kostbare motor bezitten. Het gaat daarbij om auto's of motoren die meer waard zijn dan het vrij te laten vermogen van uitkeringsgerechtigden. waardige schade te hebben gere den. Hij werkte vroeger zelfs als vrachtwagenchauffeur. De man had zijn wagen inmid dels voor een symbolisch bedrag aan zijn kleindochter verkocht. Die had er overigens weinig ple zier van. De kleindochter startte onlangs de wagen waarna het voertuig vlam vatte. De rechter besloot de man te veroordelen tot honderd euro boete en een ontzegging van de rijbevoegd heid van twee jaar. „Mag ik ook geen brommer rijden?", vroeg de man nog hoopvol. Helaas moest de rechter de man op dit punt teleurstellen. van onze regioredactie TERNEUZEN - Gemeentebe stuurders in Zeeuws-Vlaande- ren hebben geen eensluidende mening over de voorgenomen verkoop van de aandelen Wester- scheldetunnel door het Rijk. Wethouder Co van Schaik (Ver keer en Vervoer) van de gemeen te Temeuzen vreest dat de finan ciering van de tunnel onder het kanaal van Gent naar Terneu- zen in het gedrang komt als de aandelen van het Rijk overgaan in andere handen. „Op zich vind ik het goed dat het Rijk de aan delen van de hand doet", zegt hij. „Maar het gaat om de voor waarden. Als ze er een commer ciële prijs voor gaan vragen, heb ben we denk ik een probleem. Dan komt de afspraak dat het extra rendement van de Wester- scheldetunnel mag worden ge bruikt voor de aanleg van de tunnel bij Sluiskil onder druk te staan. Die afspraak moet over gaan naar de particulier die de tunnelaandelen overneemt. Dat lijkt me niet gemakkelijk." Aispraken over de hoogte van toltarieven moeten volgens Van Schaik eveneens contractueel vast te komen te liggen. Voor zover verkeerswethouder Leen Wille van Sluis kan over zien is hij geen voorstander van de verkoop van de tunnel. Hij vindt dat een dergelijk groot in frastructureel bouwwerk in han den van het Rijk moet blijven. Het verbaast hem bovendien dat de provincie interesse toont. „Dan vraag ik mij af waarom zij dan niet zelf de tunnel heeft gefi nancierd. Ook ben ik benieuwd bij wie de winst terechtkomt: bij aandeelhouders of elders." Wille verwacht dat de tarieven jaarlijks maximaal zullen stij gen als de tunnel in handen van een particulier komt. Het Rijk gaat daar volgens hem iets ge nuanceerder mee om. Ook wijst hij op de particuliere exploitatie van het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen. „Dat voldoet blijkbaar aan minimale eisen, maar vrolijk word ik er niet van." Burgemeester Jaap Gelok van Borsele is verrast over het feit dat het Rijk met de gedachte speelt zijn belang in de Wester- scheldetunnel van de hand te doen. „Begin dit jaar hebben col lega Lonink van Terneuzen, commissaris van de koningin Van Gelder en ik nog uitgebreid overlegd met de ministers Peijs en Remkes over de hulpverle ning in de tunnel. Ons is toen niets gebleken van plannen om de aandelen te verkopen." Gelok vraagt zich af of een Wes- terscheldetunnel in particuliere handen nog wel als openbare weg kan worden aangemerkt. „Er is steeds gezegd dat de ge meenten Borsele en Temeuzen verantwoordelijk zijn voor de veiligheid en de rampenbestrij ding in de tunnel omdat het om een openbare weg op hun grond gebied gaat. Daar hebben we flink voor geïnvesteerd in brand- weermaterieel en in opleiding van van brandweerlieden. Mis schien kan dat materieel in de toekomst worden overgenomen of kunnen onze diensten worden ingehuurd." Wies Saman, secretaris van de Kring van Werkgevers in de ka naalzone, vindt privatisering van de tunnel een slecht idee. „Infrastructuur is primair een verantwoordelijkheid van de overheid. Haal je daar iets uit, zoals de Westerscheldetunnel, dan zal dat altijd knelpunten blijven geven." zeeuwse almanak De jeugd spreekt geen dialect meer. Dat blijkt wel als de driejarige Jesse op z'n drie wieler met zijwieltjes trots over het schoolplein fietst. Ei genlijk net iets te dicht langs John, die zijn kinderen naar school komt brengen. „Pas op hoor, hier fiets ik", roept Jes se naar John. Ja dat ziek, kiekt een beetje uut zeg", roept John terug. Jesse stopt en zegt verbaasd: Ziek Ik ben nooit ziek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11