PZC Europarlement steunt nu ploeg van Barroso Duitse Groenen bepleiten invoering moslimfeestdag Europese sonde in baan om maan Palestijnen: geen verkiezingen zonder inwoners Jeruzalem Ook Londen komt met rookverboden Groen licht na wijzigingen team commissarissen ndia haalt deel militairen uit Kashmir Spaanse tiener Bekent aandeel aanslag Madrid Verkiezings voorlichting op platteland in Roemenië Gewonden door ontsporing in Australië Tienduizend Ivorianen gevlucht Schrijver Yves Berger overleden VN zien daling aantal asielzoekers Spanje pakt ETA-verdachten op Dansers Cuba willen in VS blijven 0800 - 0231 231 (GRATIS) Britse gijzelaar Hassan zou zijn vermoord woensdag 17 november 2004 fnrHansGertsen JUAATSBURG - De nieuwe Europese Commissie van Barro- kan volgende week, drie we- ko later dan bedoeld, alsnog au de slag gaan. Gisteren werd (Straatsburg duidelijk dat Bar- L's vernieuwde team op bre it steun in het Europees Parie ten! kan rekenen. [lechnsten-democraten, de libe- i en de meeste socialisten tevreden met de op drie jfaaisen gewijzigde ploeg. Het grlement stemt morgen over de aeuwe commissie. fange maand dwong het parle- Barroso tot het wijzigen tjn team uit onvrede over sltaliaanse kandidaat-commis- tns voor Justitie, Buttiglione. 5 volgens een meerder- kd van het parlement niet ge- jthikt voor die portefeuille van- r^e zijn homo- en vrouwon- riendelijke opvattingen. Daar- east had het parlement moeite t de Letse kandidaat-commis- is Udre (Belastingen) en de Hongaar Kovacs (Energie) en lijfelden de socialisten en veel thnsten-democraten over de ge schiktheid van de Nederlandse Kroes voor de zware portefeuil- Mededinging. Kroes zou te el banden met het bedrijfsle- en hebben gehad om als onaf- inkelijk waakhond over dat- ie!(de bedrijfsleven te kunnen fungeren. Dreiging Barroso weigerde aanvankelijk toe te geven, maar met een drei gende afwijzing van zijn hele to in het vooruitzicht koos ij eieren voor zijn geld. Italië Letland schoven nieuwe kan- iidaten, respectievelijk Frattini ilgs, naar voren. Honga- ije hield echter vast aan Ko- ics Via een portefeuilleruil lussen Kovacs en Piebalgs loste Barroso dat probleem op. SEW DELHI - De Indiase rege- jint vandaag met het te- nghalen van militairen uit de wi Pakistan betwiste deelstaat Eashmir. India wil in fases onge- wr twintigduizend militairen mKashmir halen. fet hebben Indiase regerings- tionarissen gisteren ge reld. ktougtrekking van de militai- trbegint op de dag dat de In- se premier Manmohan Singh •egio Kashmir bezoekt. In de este fase worden militairen bi de kazernes bij de zomer- bifdstad Srinagar naar India fdiaald. Volgens militaire des- tsdigen heeft het land in to- 5a!ongeveer 250.000 militairen Kashmir. ANP/AFP/RTR M.\DRID - Een verdachte van «aanslagen van 11 maart op tonen in Madrid heeft gisteren "Ween Spaanse rechtbank be tend en zes jaar opsluiting in ^jeugdinrichting opgelegd ge togen, Zestienjarige Spanjaard is de sjste die voor de rechter moest Schijnen in verband met de plagen van maart, waardoor mensen omkwamen en 1900 -«sen gewond raakten. Openbaar Ministerie had de jarige aangeklaagd voor be- kkenheid bij de diefstal en transport van de explosie- °le v°or de terreuracties 1" gebruikt. De aanklagers Jtten acht jaar jeugddetentie !Sl Ze boden hem gisteren 7Wel een straf aan van zes y ruil voor een bekentenis. Een andere portefeuille voor Kroes was voor Nederland onbe spreekbaar. Tot verdriet van de socialisten en de christen-demo craten in het Europees Parle ment. De twee nieuwe kandi daat-commissarissen en ook Ko vacs werden de afgelopen twee dagen door parlementaire com missies getest op hun geschikt heid. Tijdens die hoorzittingen maakten ze geen van drieën gro te fouten, al was de presentatie van Kovacs wederom niet sterk. „Hij was maar matig van zijn be leidsterrein op de hoogte, maar hij is er wel door", aldus de Ne derlandse liberale europarle mentariër In 't Veld (D66). De meeste fracties maken pas vandaag formeel bekend of ze de nieuwe commissie morgen zullen steunen. Maar Barroso en zijn team lijken zich geen zor gen meer te hoeven maken. Waarnemers in Straatsburg gin gen er gisteren van uit dat de nieuwe commissie morgen 'een zeer ruime meerderheid' in het parlement zal krijgen. Alleen de Groenen, ex treem-links en de eurosceptici zullen waarschijnlijk tegen de nieuwe commissie stemmen. De Groenen en extreem-links vin den dat Barroso meer wijzigin gen door had moeten voeren en ze vinden zijn team bovendien veel te liberaal. GPD van onze redactie buitenland PARIJS - De eerste Europese missie naar de maan is tot nu toe een succes. De sonde Smart-1, is maandag zonder pro blemen in een baan om de maan gebracht. Dat heeft de Europese ruimtevaartorganisatie ESA gis teren gemeld. De in september 2003 gelanceer de sonde is vooral bedoeld als technologische demonstratie vlucht. Het apparaat is uitge rust met een ionenmotor, die slechts een fractie van de ener gie van gewone raketmotoren nodig heeft. In een ionenmotor wordt brandstof niet verbrand, maar worden zware gasatomen elektrisch geladen en vervol gens met hoge snelhuid uitgesto ten. Deze techniek, die voor de derde keer in de ruimte wordt toegepast, moet de toekomst worden voor verre missies. In de komende weken wordt Smart in steeds kleinere banen om de maan gemanoeuvreerd, totdat het half januari zijn vaste omloopbaan bereikt. Daarna zal het ruimtevaartuig het opper vlak van de maan onderzoeken Zo hopen wetenschappers uit te vinden hoe de maan is ontstaan. Ook moet Smart uitwijzen of in diepe kraters op de polen van de maan ijs is. De aanwezigheid van water zou een bemande ba sis op de maan aanzienlijk verge makkelijken. ANP CALUGARENI - Een Roemeense boerenfamilie rijdt met paard en wagen over een weg bij het dorp Calugareni, dertig kilometer van de hoofdstad Boekarest. In de af gelegen gebieden zijn activisten een campagne begonnen om de inwoners voor te lichten over de verkiezingen van 28 november. Dan kunnen de Roemenen naar de stembus om een president en een nieuw parlement land is ook bedoeld om tegenwicht te bieden aan land, aldus de campagnevoerders. te kiezen. De actie op het platte- het gebrek aan vrije pers in het foto Bogdan Cristel/RTR door Wierd Puk BERLIJN - De Duitse regerings partij Bündnis'90/De Groenen pleit voor de invoering van een islamitische feestdag in de Bondsrepubliek. Een van de ve le christelijke feestdagen zou hiervoor moeten wijken. Bij voorkeur zou de moslimfeest dag aan het einde van de vasten maand ramadan moeten vallen, aldus initiatiefnemer H. Ströbele. „Precies zulke signalen zijn no dig met het oog op de aanslagen in Nederland", meent Ströbele, verwijzend naar de onrust in Ne derland na de moord op Theo van Gogh. Ströbele staat be kend als een 'linkse dissident' binnen zijn partij en hij komt wel vaker met opzienbarende plannen. De Groenen-minister van Milieu Trittin steunt even wel het plan. „Maar dan moeten eerst de moslims het erover eens zijn." Ook in Duitsland heeft de moord op Van Gogh grote beroe ring teweeggebracht. De Bonds republiek telt op een bevolking van 82 miljoen mensen zo'n 3,4 miljoen moslims. Na de aanslag op de Nederland se filmmaker en de daaropvol gende brandstichtingen in Ne derlandse kerken en moskeeën, vragen Duitse politici en media zich dagelijks af of dergelijke ongeregeldheden zich ook in hun land kunnen voordoen. Coa litiegenoot SPD van bondskan selier Schroder is niet enthou siast over het voorstel over de feestdagen. „Het is goed be doeld, maar het past niet in de huidige economische situatie", reageerde de sociaal-democrati sche parlementariër D. Wiefelspiitz. De grootste oppositiepartij, CDU/CSU, verwerpt de plan nen van Ströbele en Trittin. Het merendeel van de Duitsers heeft niets aan zo'n feestdag, bena drukte de invloedrijke CDU-mi- nister voor Binnenlandse Zaken van de deelstaat Brandenburg, Schönbohm, die bekend staat als een havik op het gebied van veiligheid en immigratie. „Dit land is sterk gevormd door het christendom." Volgens Beckstein (CSU), minis ter van Justitie van de deelstaat Beieren, hebben de Groenen geen benul van de explosieve si tuatie in Europa, waar groepen moslimfundamentalisten bereid zijn zich met geweld tegen de rechtsstaat te keren. ..Dit voor stel laat weer eens zien dat de Groenen aan hun naïeve multi- culti-politiek willen vasthou den." Haat Duitse media houden intussen hun hart vast voor 'Nederlandse toestanden'. 'Komt de haat ook naar hier?', kopte het massablad Bild maandag. GPD (Advertentie) ABIDJAN - Meer dan tienduizend Ivorianen zijn de afge lopen tien dagen naar buurland Liberia gevlucht. Zij pro beren te ontkomen aan de opgelaaide strijd tussen het Ivo- riaanse regeringsleger en rebellen. Dat meldde het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties gisteren. Het VN-commissariaat zei vorige week nog dat tussen de drie- en vijfduizend Ivorianen naar Liberia waren ge vlucht. Het aantal vluchtelingen zal in de komende dagen nog tot ver boven de tienduizend stijgen. ANP/AFP PARIJS - De Franse schrijver en Amerika-kenner Yves Berger is gisteren op 73-jarige leeftijd overleden in zijn woning in Parijs. Hij was al lange tijd ziek, deelden zijn collega's mee. Bergers werk is diverse malen bekroond met belangrijke prijzen. Vorig jaar kreeg hij voor zijn laat ste grote werk - 'Dictionnaire amoureux de l'Amérique' - de Prix Renaudot voor essays. Berger leidde tussen 1960 en 2000 de literaire afdeling van de uitgeverij Grasset. In 1962 kreeg hij de literatuur prijs Prix Fémina voor 'Le Sud' en in 1994 de Prix Médi- cis voor 'Immobile dans le courant du fleuve Vorig jaar werd hij benoemd tot vice-voorzitter van de Hoge Raad voor de Franse taal. ANP/AFP/DPA BRUSSEL - Het aantal asielzoekers in de 36 meest ont wikkelde landen ter wereld is de eerste negen maanden van dit jaar met 22 procent gedaald in vergelijking met de zelfde periode in 2003. Wel is er sprake van een lichte stij ging van 4 procent in het derde kwartaal van dit jaar in vergelijking met het tweede kwartaal. Dat meldde giste ren het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties. Van alle asielaanvragen werd driekwart gedaan in de lan den van de Europese Unie. Frankrijk ontving de eerste ne gen maanden van dit jaar de meeste asielzoekers, 18 pro cent op een totaal van 271.700, gevolgd door Groot-Bnt- tannië, de Verenigde Staten en Duitsland. ANP MADRID - De Spaanse politie heeft gisteren zeker vijf tien ETA-verdachten opgepakt op verschillende plaatsen in Baskenland en Navarra. Bij de invallen, waaraan 150 politiemensen meededen, is een grote hoeveelheid docu menten in beslag genomen. Dat heeft het Spaanse ministerie van Binnenlandse Za ken meegedeeld. ANP/DPA/AFP LAS VEGAS - Ruim veertig leden van een Cubaanse dans groep hebben asiel aangevraagd in de Verenigde Staten. Ze zijn bang dat ze na hun optreden in de VS niet meer aan de slag kunnen in Cuba zelf. De dansers en zanger van het gezelschap 'Havana Night Club' is voor een gastoptreden in Las Vegas. Bekende ster ren als Kevin Kostner en de wereldberoemde dierentem mers Siegfried en Roy hadden zich sterk gemaakt voor hun komst. ANP/DP A Leiersservice bezorgklachten - informatie over abonnementen BUNDABERG - In Australië is gisteren een sneltrein ontspoord, waardoor vrijwel alle 163 inzittenden gewond zijn geraakt. Volgens getuigen ploegde de trein na de ontsporing 'als een bulldozer' door de struiken en bosschages. De oorzaak van het ongeluk bij Bundaberg is nog onduidelijk. Volgens Queens land Rail mogen machinisten op de plaats van het ongeluk maar vijftig kilometer per uur rijden. Red dingwerkers zeiden erg verbaasd te zijn dat er geen doden zijn gevallen. foto John Wilson/RTR LONDEN - De Britse premier Blair heeft gisteren met af schuw gereageerd op de mogelij ke moord op de gegijzelde hulp verleenster Margaret Hassan in Irak. Hij betuigde zijn medele ven met de nabestaanden van de Brits-Iraakse vrouw, die een maand geleden werd ontvoerd. Volgens minister Straw van Bui tenlandse Zaken is het waar schijnlijk dat Hassan in Irak is vermoord. Hij baseerde dat op de analyse van een videoband met beelden van de executie van een geblinddoekte vrouw. De Iraakse echtgenoot van de 59-jarige hulpverleenster ver nam de onheilstijding in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Vol gens Tahsin Hassan is hem ver teld dat er een videoband is op gedoken waarop te zien zou zijn dat zijn wouw w,ordt omge bracht. „De video kan echt zijn, maar ik weet het niet", voegde hij eraan toe. „Ik wil weten of ze nog leeft of dood is. Als ze dood is. dan wil ik weten waar ze is zodat ik haar in wede kan begraven." De Arabische zender Al Jazeera zei ook over de videoband te be schikken. De zender besloot de beelden niet uit te zenden. Vol gens A Jazeera is op de video te zien hoe een man een geblind doekte vrouw doodschiet. Care De internationale hulpverle ningsorganisatie Care reageerde met ontzetting op de melding over de dood van haar mede werkster in Irak. Hassan, die in het Ierse Dublin is geboren, leid de al jaren de Care-afdelmg in Irak. In een verklaring noemt Care Hassan een buitengewone vrouw, die haar leven wijdde aan de arme en minder bevoor rechte mensen in Irak. Na haar ontvoering op 19 okto ber deed Margaret Hassan enke le malen een dramatische op roep op videobanden om haar le ven te redden. ANP/AFP van onze redactie buitenland DUBAI - De Palestijnse presi dentsverkiezingen gaan niet door als de Palestijnen in Oost-Jeruzalein niet mogen stemmen. Dat verklaarde de Pa lestijnse interim-president Fat- tuh gisteren. Fattuh reageerde op de uitlatin gen van de Israëlische regering, die de Palestijnse bewoners van Oost-Jeruzalem wil verbieden naar de stembus te gaan om een opvolger voor president Arafat te kiezen. Israël beschouwt heel Jeruzalem als zijn hoofdstad. De Palestijnen willen van het oostelijke gedeelte de hoofdstad van hun eigen staat maken. De terreurbeweging Harnas liet gisteren weten de verkiezingen van 9 januari te boycotten. De organisatie pleitte er maandag nog voor om in januari ook par- lements- en plaatselijke verkie zingen te houden De leider van Hamas in de Pales tijnse Gazastrook, Zahar. noem de de geplande verkiezingen ille gaal. Hij laakte de stembusron de als verlengstuk van het 'mis lukte' en 'beeindigde' Oslo-vre desproces uit 1993. Zahar uitte zijn kritiek voor een ontmoeting met de nieuwe leider van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), Abbas. Hamas is altijd een fel tegenstander van de Os lo-akkoorden geweest. Waarnemers denken dat door de boycot de kansen voor de gema tigde Abbas om Arafat op te vol gen aanzienlijk zijn gestegen. Medisch dossier De familie van Arafat hoeft geen informatie uit het medisch dossier van de overleden presi dent te verstrekken. Dat heeft de Franse minister van Buiten landse Zaken Barnier gisteren gezegd. Hij zei dal medische dos siers volgens de Franse wet ver trouwelijk zijn. De Palestijnse autoriteiten vroe- gen Frankrijk maandag om op heldering over de doodsoorzaak van Arafat, die donderdag over leed in een militair ziekenhuis bij Parijs. ANP/AFP door Esther Gotink LONDEN - In Engeland en Wa les wordt in 2006 een rookver bod van kracht in kantoren, fa brieken, overheidspanden en pu blieke ruimten waar warm eten wordt geserveerd zoals restau rants, eetcafés en 90 procent van alle pubs. Minister Reid van Volksgezond heid wil overigens niet alleen het roken aanpakken, maar ook alcoholgebruik en overgewicht. Zo stelt de bewindsman voor om fastfoodreclames te verbic- den op tijdstippen dat kinderen televisie kijken. Ook wil hij meer sport op school. Begin dit jaar bleek uit onder zoek gedaan in opdracht van de overheid dat zeventien miljoen Britten lijden aan chronische problemen die langdurige zorg vereisen. Het aantal rokers moet de komende twintig jaar wor den gehalveerd. Een gezonder le ven kan een besparing van 42 miljard euro per jaar opleveren, zo bleek. Britten zijn het dikst van Euro pa, roken nog net zoveel als tien jaar geleden en hun drankge- bruik is gelijk aan dat in de Vic toriaanse tijd (1837-1901), toen veel burgers verslaafd waren aan illegaal gestookte gin. De bewindsman wil eenvoudige etiketten op etenswaren. Hij stelt een 'verkeerslicht-systeem' voor: groene etiketten voor ge zond eten, oranje voor gezonde maar vette producten en rode voor waren met een hoog vet-, suiker- of zoutgehalte. Grote su permarktketens hebben al aan gegeven zo'n systeem te willen introduceren. Elke burger krijgt jaarlijks een medische keuring', zo stelt Reid voor. Arme wijken krijgen een gezondheidsadviseur voor de in woners. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5