Donner waarschuwt Nederland PZC Rijkeluiskinderen kunnen voor veel geld naar blank vmbo PZC Privatisering Condoleezza Rice spreekt de tale Bush' Dreiging terreur is volgens minister van Justitie nog lang niet voorbij 17 november 1954 Drie particuliere vmbo's woensdag 17 november 2004 door Paul Koopman en Jaco van Lambalgen Na de moord op Theo van Gogh en de belegering van het Laakkwartier vorige week, richten alle ogen zich op minis ter Piet Hein Donner van Justi tie. Van hem worden maatrege len verwacht om de crisis in de samenleving te bezweren. En dat zal wel even zo blijven. Het gevaar van het fundamentalis me is voorlopig niet voorbij, al dus de minister. Hoe zou u de situatie waarin Ne derland verkeert, omschrijven ,.U moet twee dingen goed on derscheiden. Aan de ene kant hebben we het groeiend funda mentalisme, dat zich uit in het onlangs opgerolde trainings kamp van de PKK in Brabant en de arrestaties in Den Haag. Aan de andere kant is er de bru te moord op Theo van Gogh. Dat is iets wat niet voorkomen had kunnen worden. Maar het schept een crisis, de bevolking reageert, met als uiterste reactie brandstichting bij moskeeën en scholen. Ik vind dat verontrus tend. het duidt op spanningen in de samenleving en daar heb ik veel minder greep op. Bij brandstichting gaat het bijvoor beeld om bepaalde mensen die in het klimaat dat ontstaat den ken: ik zal ook eens wat doen. Daarmee richten ze onnoemelij ke schade aan de samenleving aan." „Maar dat is iets anders dan de algemene dreiging van terroris me. Die zaken moet je scherp uit elkaar houden. Daar zijn we al jaren mee bezig. We zijn er ook in geslaagd activiteiten te versto ren, aanslagen te voorkomen. Ik kan niet zeggen dat we nu nog maar het topje van de ijsberg hebben gezien, maar het zijn geen geïsoleerde gevallen. Het is een algemene dreiging en daar zijn we voorlopig nog niet van af." Hebben we het gevaar van het fundamentalisme jarenlang on derschat in Nederland? „Allerminst! Het grootste deel van de maatregelen tegen het moslimterrorisme hebben we al een tijd geleden in gang gezet, In juni 2003 is er een heel pak ket naar de Kamer gegaan, en dat is steeds aangevuld. Het beeld dat we pas in actie komen als er iets gebeurt, is niet juist. Maar dat lijkt natuurlijk wel zo voor een deel van de bevol king.'' „Het is een miskenning dat we te maken hebben met een strijd tussen islam en chris tendom. Het is een randver schijnsel, ook binnen de islam. Het is geen kwestie van misluk te integratie: de daders zijn juist goed geïntegreerd in de wester se samenleving. Zij hebben het moderne leven over zich heen ge had, en zeggen dan: dit is het Kwaad, dit ga ik bestrijden. We hebben de integratie nodig om te voorkomen dat jongeren zich aan gaan sluiten bij deze geloofs genoten." Veel burgers vinden nu alle maatregelen gerechtvaardigd om het terrorisme in te dam men. Waarom bent u zo voor zichtig? (Lachend): „Dat zou neerkomen op een soort noodtoestand. U zou eens moeten zien wat er ge beurt als ik inderdaad alle maat regelen zou nemen in het belang van het land. De mensen zouden er gauw genoeg van krijgen als ik iedereen zou oppakken die misschien met iets bezig is dat mogelijk met terrorisme te ma ken heeft." „En u zou de pers eens moeten horen als ik bepaalde berichtge ving niet in de krant wil, omdat dat niet in het belang van het land is. Dat zou het draagvlak van de rechtsstaat gauw onder mijnen." „Het is al een fundamentele stap dat we besloten hebben bij terrorisme vooraf in te grijpen, om onschuldige burgers te be schermen. Met het risico dat er niets aan de hand is. Als mensen de samenleving de oorlog verkla ren, moeten we dat primair be strijden." Terugkijkend op het debat van vorige week: hoe ernstig is het voor de aanpak van-het terroris me dal minister Remkes van Binnenlandse Zaken daar be schadigd is uitgekomen? „Voor dat oordeel moet u bij de Kamer zijn, daar ga ik niet over. Bovendien: als ik mij zorgen zou maken over de positie van de heer Remkes, dan deel ik die met met de media. We zijn de he le tijd samen opgetrokken, en dat blijven we doen. Het beeld dat er tussen ons onenigheid zou zijn, is onjuist. Maar wie niet onmiddellijk ziet dat wij een verschillend karakter heb ben. moet iets aan zijn ogen la ten doen. Het is juist de lol van het geheel dat we geen klonen van elkaar zijn, daardoor ko men we tot een afgewogen oor deel." Heeft u geen knoop in uw maag van het feit dat VVD-fractievoor- zitter Van Aartsen pas bescher ming kreeg, twee dagen nadat hij in de brief op het lichaam van Van Gogh bedreigd werd? „Nee. De brief vonden we dins dag op het lichaam van de heer Van Gogh. Daarmee was er spra ke van een dreiging, maar er was pas een risico toen we de brief donderdag publiceerden. Wanneer ik precies van die brief op de hoogte was? Laten we het zo zeggen: de brief was dinsdag op het departement bekend, maar dat betekent niet dat die informatie direct doorging naai de minister," U pleit voor optreden tegen sma lende godslastering. Is het niet cynisch om dat te doen vlak na dat iemand vermoord is die on omwonden voor zijn mening uit kwam? „We moeten elkaar niet onnodig grievend bejegenen, dat gaat ook om homofilie of de positie van vrouwen in de samenleving. Dat is geen beperking van de vrijheid van meningsuiting, kri tiek op de islam blijft wel dege lijk mogelijk. Maar je moet men sen niet moedwillig kwetsen in hun geloof, dat raakt hen heel diep." In Antwerpen heeft het stadsbe stuur besloten om het dragen van de burqa, een traditioneel, alles bedekkend gewaad, te ver bieden. Kan dat in Nederland ook? „Dat vind ik moeilijk, dan zou ik hun motivering moeten ken nen. Hier is de burqa in strijd met de identificatieplicht, zoals die in januari ingaat. Wij heb ben nu eenmaal de cultuur dat we elkaar in de ogen moeten kunnen kijken. Met een burqa is dat niet mogelijk." GPD Ondanks negatieve ervaringen in hetverfa den blijven bij de rijksoverheid kenneli genoeg krachten aanwezig om het pad v; de privatisering te blijven bewandelen. De uj hierachter, vooral geschraagd door de VVD, b j het bedrijfsleven nu eenmaal beter en efficiëni functioneert dan een ambtelijke dienst die wo! aangestuurd door de politiek. PvdA en CDA gingen schoorvoetend met dit liba le gedachtegoed in zee, onder het motto dateeni rugtredende overheid het maatschappelijke c denveld versterkt en de eigen verantwoorde!] heid wordt bevorderd. In rap tempo zijn deafej pen decennia tal van zelfstandige bestuursorgas ontstaan en werd de privatisering van PTT. li Schiphol en nutsbedrijven voorbereid. Maar de heilzame werking van privatisering ble in veel gevallen uit en in sommige gevallen, z® met de NS en Schiphol, moest zij geheel of gede telijk worden teruggedraaid. Sommige taken! ren nu eenmaal bij de overheid thuis. Bovendii zodra het geprivatiseerde orgaan een monopoliep sitie bekleedt, is er geen sprake van marktwerh en vallen de voordelen veelal weg. Als voorbeeld: privatisering van de Westerscheii tunnel pakt voor de gebruikers alleen gunstigs als die concurreert met een er direct naastgetg tunnel. Het voornemen van het rijk om de West scheldetunnel van de hand te doen, is voorali die reden onwenselijk. Een belegger of privaat! drijf dat de tunnel bestiert, is slechts geïnt® seerd in de winst die dat oplevert. Winst diem komen uit de inkomsten (tol) en een zo e mogelijke bedrijfsvoering, die nu eenmaalnieta tijd ook een optimale veiligheid kan garanderen De overheid heeft bij de aanleg van de tunnel! alleen alle financiële risico's voor zijn rek nomen, hij heeft ook toegezegd dat de t eindig is en dat een deel van de inkomsten wo: aangewend om een tunnel bij Sluiskil aan te! gen. Er wordt wel beweerd dat aan de verko strenge voorwaarden zijn verbonden, maareeni legger zal wel uitkijken al die garanties z over te nemen. Alle kans dus dat de rijksoverheid zich zal moei richten op de provincie als kandidaat-koper. Afa zien van het feit dat de provincie Zeeland onmoi lijk zelf in staat is die honderden miljoenen op! fel te leggen, zou verkoop van Rijk naar prow neerkomen op een ordinaire bezuiniging d Rijk die op het bordje van de lagere overheidii rechtkomt. door Hans Heijt Condoleezza Rice, de beoog de opvolger van Colin Po well als Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, sprak de afgelopen vier jaar als natio nale veiligheidsadviseur dezelf de taal als president Bush. Haar benoeming betekent een verster king van de positie van de havi ken in de regering-Bush. In tegenstelling tot de gematig de Powell staat de 50-jarige Ri ce net als minister Rumsfeld (De fensie) en vice-president Che ney een harde lijn voor in de bui tenlandse politiek. Als veilig heidsadviseur verdedigde ze op zelfverzekerde toon de oorlog in Irak. Ook sprak ze zich net als Bush uit tegen vredesoverleg met de Palestijnse president Jas- ser Arafat en steunde ze haar president in zijn weigering om met Noord-Korea bilateraal overleg te voeren over de nucle aire ambities van het stalinisti sche regime. Rice wordt de tweede vrouw die het in de Verenigde Staten tot minister van Buitenlandse Za ken brengt. De eerste was Made leine Albright die de post in de jaren negentig bekleedde onder de Democratische president Clinton. Bovendien wordt Rice na Po well de tweede zwarte minister van Buitenlandse Zaken. Concertpianiste Rice werd op 14 november 1954 geboren in Birmingham, Alaba ma, als enig kind van een onder wijzersechtpaar. Ze wilde aan vankelijk concertpianiste wor den, maar kwam erachter dat ze daarvoor onvoldoende talent had. In plaats daarvan koos ze voor een studie politieke wetenschap pen aan de universiteit van Stan ford. Op haar 26sle was ze al hoogleraar op Stanford. Daar naast behaalde zij een graad in internationale studies, waarbij zij zich specialiseerde in Russi sche en Oost-Europese militaire kwesties. Haar reputatie lever de de voormalige Democrate in 1987 een baan op als adviseur van de Amerikaanse legertop. Daarna verdiende Rice haar spo ren als raadgever van president Ronald Reagan en zijn opvolger George Bush. Van haar ambities heeft ze nooit een geheim gemaakt. „Mijn ouders hebben me ervan over tuigd dat ook als je geen geld hebt om een hamburger te ko pen, je later nog altijd president van de Verenigde Staten kunt worden", zei ze ooit. In de aanloop naar de verkiezin gen in 2000 assisteerde ze George W. Bush bij spreekbeur ten over buitenlandse en defen siethema's. Aan het begin van dat jaar zette zij uiteen hoe de Amerikaanse politiek er in de toekomst uit zou moeten zien. Rice bepleitte een versterking van de Amerikaanse strijdkrach ten, en dan met name om 'schur kenstaten' als Irak en Noord-Ko- rea onder druk te zetten. Deukje Na zijn verkiezingsoverwinning tegen Al Gore in de presidents verkiezingen vier jaar geleden, stelde Bush Rice aan als nationa le veiligheidsadviseur. In die functie liep haar reputatie van zeer deskundige en erudiete vrouw een deukje op door ont hullingen van Richard Clarke, die jarenlang adviseur van het Witte Huis over terreurbestrij ding was. Clarke betoogde dat Bush en zijn veiligheidsteam voor 11 september 2001 de drei ging van terreuraanslagen door radicale moslims onvoldoende serieus namen. Bush en zijn vei ligheidsteam zouden zijn geobse deerd door het ten val brengen van Saddam Hoessein. Rice moest in april dit jaar voor de commissie verschijnen, die de terreuraanslagen van 11 sep tember onderzocht. Ze verklaarde onder ede voor de commissie dat de bestrijding van het terreurnetwerk Al Qae- da van meet af aan de hoogste prioriteit had voor de rege ring-Bush. Volgens haar be schikten de veiligheidsdiensten over te weinig concrete informa tie om de aanslagen te kunnen voorkomen. Rond de presidentsverkiezingen van 2 november viel haar naam veelvuldig wanneer over de kandidaten voor de nieuwe ministersploeg werd gesproken. Volgens bronnen in Washington aasde zij aanvankelijk op de post van minister van Defensie, maar liet zij die ambitie varen nadat duidelijk was geworden dat Rumsfeld wilde aanblijven. Het aanbod om minister van Buitenlandse Zaken te worden zou zij als een mooi alternatief hebben aanvaard. ANP Voor 'rijkeluiskinderen' die vast lopen op het vmbo is er een nieu we kans: de particuliere school. Een witte eliteschool waar de ouders 21.000 euro neertellen voor een jaar. door Carine Neefjes Klieren en klooien. Meer de den de vier jongens niet toen ze nog op het gewone vm bo zaten. „In een klas met der tig leerlingen is er altijd wel ie mand die kliert. Dan ga je na tuurlijk wel lekker meedoen", vertelt Maurits (14). „En het stomme is, die andere jongens konden het zich veroor loven om te klooien. Ik niet. Ik haalde alleen maar slechte cij fers." Datzelfde geldt voor Oli vier (15), Jordey (14) en Rick (15). De vier jongens - hun haar in model met een flinke dot gel - zitten nu op het Erasmus Colle ge in Eindhoven. Dat is een par ticuliere vmbo-school, waar ze de 'theoretische leerweg' vol gen, het hoogste niveau van het vmbo. Door hun slechte presta ties moesten de jongens op hun vorige school naar een lager ni veau - vmbo-kader -, maar hun ouders pikten dat niet. Hun zoons konden best goed leren, maar door de te grote klassen en gebrek aan aandacht haalden ze slechte cijfers, Zeggen hun ouders. Voor 21.000 euro sturen ze zoon lief nu naar een particuliei'e school in de hoop dat ze in twee jaar tijd hun diploma halen. Want alleen met 'vmbo-t' kun nen ze doorstromen naar havo/vwo. Juf Tineke Mooren geeft van daag Engels aan Maurits en kor nuiten. Met maar zeven leerlin gen in een klas krijgen ze alle aandacht. „Ik heb slecht nieuws, jongens", zegt de juf. Ze leest de uitslag van een proef werk voor en alle vier hebben ze een onvoldoende. De leerlingen Leerlingen van het Erasmus College in Eindhoven aan de computer. halen hun schouders op, alleen Rick maakt zich zorgen. „Mag ik het overdoen, juf?" Hij voelt zich onder druk staan, zijn ouders hebben veel geld neerge teld. „Hier moet ik slagen. An ders is die 21.000 euro wegge gooid geld." Voor de andere jon gens speelt dat geen rol. Voor Jordey was het reguliere vmbo geen optie meer: „Daar zitten al leen maar buitenlanders." Lastpakken Het particuliere vmbo is ont staan, doordat veel ouders ten einde raad waren, vertelt rector Corrie Janssen van het Erasmus College in Eindhoven. „Hun kin deren moesten op het reguliere vmbo terug naar een lager ni veau en daar waren zij het abso luut niet mee eens." Volgens Janssen zijn het niet al leen maar lastpakken die naai de witte, particuliere school ko men. Veel kinderen zijn dyslec tisch, een enkeling heeft adhd of is autistisch, er zijn kinderen met depressieve klachten. Kort om: leerlingen die in de grote klassen op een gewoon vmbo niet kunnen meekomen. Op het Erasmus College heerst een strak regime: van negen tot vijf zitten de leerlingen in de schoolbanken. In de tussenuren moeten ze verplicht huiswerk maken in de studiezaal; ook als de lessen eerder zijn afgelopen, moeten ze tot vijf uur boven hun boeken zitten. De klassen zijn klein en alle leerlingen hebben een persoonlijke mentor. Janssen erkent dat dit een witte eliteschool is. Er zit geen enkele allochtoon op. Bij het intakege sprek maakt rector Janssen ouders één ding heel duidelijk: „U kunt hier geen diploma ko pen. Wat er bij een kind niet in Zit, komt er ook hier niet uit." Ouders hebben vaak hoge ver wachtingen van hun kroost, zegt Janssen. Hun zoon mag geen timmerman worden, wel di- foto Jurriaan Balke/GPD recteur van een timmerfabriek. „Met die ambities is niets mis, maar leerlingen moeten daar wel hard voor werken." Als halverwege het jaar blijkt dat leerlingen slecht presteren, worden ouders ingelicht. Bij wangedrag worden ze van school gestuurd, ouders zijn dan wel hun geld kwijt. Een paar jaar geleden zijn enkele leerlin gen verwijderd wegens crimi neel gedrag. Niet ontevreden Juf Mooren is niet ontevreden over haar leerlingen. Hoewel de jongens het laatste proefwerk slecht hebben gemaakt, haalden ze aan het begin van het school jaar hoge cijfers voor Engels. Het waren wel makkelijke toet sen, erkent ze. „Ik ben expres op een laag niveau begonnen. Ik hoorde te veel kinderen zeggen dat ze nog nooit een voldoende hadden gehaald. Dan wordt school wel erg negatief." GPD Het Erasmus College Neder land heeft in totaal drie particuliere vmbo's. Er zijn vestigingen in Eindhoven, Haarlem en Maastricht. In to taal volgen 35 leerlingen de richting 'vmbo-t'; de theoreti sche leerweg en het hoogste ni- veau op het vmbo. Tot voor kort was het op deze particulie re scholen alleen mogelijk om het eindexamenjaar te doen. Zo waren er vierdejaars vmbo' ers, vijfdejaars havisten en zes- dejaars vwo'ers. Dit schooljaar zijn in Eindhoven en Maas tricht voor het eerst derdejaars vmbo-leerlingen begonnen; in Haarlem waren daarvoor nog onvoldoende aanmeldingen. De particuliere vmbo's scoren goed. In Eindhoven slaagden het afgelopen jaar alle leerlin gen; in Haarlem zakte slechts één kandidaat en in Maas tricht slaagde 96 procent. GPD WONINGNOOD - Net als de rest van Zeeland kampt ook Vlissingen met woningnood. Tien jaar na de oorlog zorgen terugkerende evacués en aan vragen voor herbouw ervoor dat in Vlissingen de totale wo- ningvraag op 1674 ligt: de ge meente kan de komende drie jaar echter niet meer dan 25 woningen bieden. GANGSTERFILMS - De mi nister van Binnenlandse Za ken van Noordrijn-Westfalen Meyers, stelt gangsterfilms en stuiverromans verantwoorde lijk voor de huidige onveilig heid op de Westduitse wegen. Wanneer jongemannen e den in de stad autoruiten ffl slaan terwijl ze omstanö met pistolen in beèra houden en er vervol! door racen, is dat niets anc- dan het imiteren van scés uit die films en boeken, alci Meyers. JEHOVA'S GETUIGEN Terneuzen stonden drie Jfb va's getuigen voor de rectila De drie moesten zich veras! woorden voor het plaats® propagandaborden langs weg. Het plaatsen van d( ke borden is in strijd met de! kale politieverordening. Hoofdredactie: A L Oosthoek D, Bosscher (adjunct) A, L, Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax. (0113)315669 E-mail lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (01151645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax-(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: rodzzoe@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t'm vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur 226,50 Internet: www.pzc nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving accept per maand: 19,95 nvt per kwartaal: 58.00 c per jaar: €222.50 Voor toezending per postgeldteen toeslag. E-mail: lezersservice ?'pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvW^ einde van de betaalpenode PZC. t a v lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag 1,25 zaterdag: €1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%Biw Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: „j Alle advertentie-orders worden uiig - overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenw?® de Regelen voor het Advertenties» Overlijdensadvertenties: maandag i/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18 00uur Tel (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax.(0113)315549 Voor gewone advertenties. Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroersn Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www pzc nl'adverteren (abonnementen)admi ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegene de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kun :c. Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4