PZC Agrariërs eisen Scheldepremie Eens een Zeeuw, altijd een Zeeuw Prijs voor struinroutes door boerenland Provincie en Kamer houden Zalm aan toezegging Sluiskil 15 Grond voor natuurontwikkeling alleen tegen dubbele marktprijs Project ketenzorg na herseninfarct dingt mee naar zorgprijs Volop aandacht schelpdiervisserij Man krijgt honden niet terug Afschotvergunning voor ganzen woensdag 17 november 2004 wRinus Antonisse VEELTJE JANS - Het project iM-Zeeuws-Vlaamse Baret is geroepen tot het ZLTO-initia- van 2004 in Zeeland. Het *t om drie recreatieve 'struin- •juies' door het boerenland. DepnjS.voor het beste initiatief gisteren bekendgemaakt •tens de regiodag van de Zui- delijke Land- en Tuinbouw Or ganisatie (ZLTO). op Neeltje Jans. Er waren elf inzendingen. Ook genomineerd waren het pro ject Goese bloemenranden en een project voor telen en verwer ken van wortelen op Tholen (Wo- vantho). Voor de Oost-Zeeuws-Vlaamse Baret hebben negen boeren een coöperatie gevormd. Voorzitter Herman Vervaet noemde het een prima voorbeeld van 'bele- vingslandbouw'. In de regio wor den drie routes uitgezet: een strooptocht (Zaamslag, Axel en omstreken), de tocht Spaans be nauwd (Overslag, Westdorpe e.o.) en de route Op d'n boeren- buiten (Hulst, Hengstdijk, Em- madorp e.o.). Tijdens een tocht worden verhar de wegen zoveel mogelijk verme den. „Het zijn ruige routes, voor namelijk over land van de boe ren", aldus Vervaet. Deelnemers lopen en maken gebruik van ka no's, fietsen, steppen, mountain bikes, meermansfietsauto's, trek schuit en GPS-systemen. Er zijn agrarische bedrijfsgebouwen (voor de lunch) en bijvoorbeeld de forten van de Staats-Spaanse linies in opgenomen. Komend voorjaar begint het pro ject met de strooptocht. Deelne mers ontvangen na het vol tooien van een route een baret (vandaar de naam van het pro ject). Hebben ze die al en maken ze een nieuwe tocht, dan kun nen ze een insigne verdienen. Vi taal Platteland steunt het pro ject met 55.000 euro. rorRinus Antonisse \IELTJE JANS - Als voor na- uurontwikkeling langs de Wes- iötfhelde agrarische gronden ydig zijn, eisen de boeren een idle premie. Ze willen het dub- ifleian de marktprijs. üoratter P de Koeijer van de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland (ZLTO) zei ët gisteren tijdens de regiodag .pNeeltje Jans. Hij beklemtoon- s dat de boeren niet zonder stra compensatie land ontno- senmag worden. Bgangspunt van de ZLTO is öi er geen nieuwe verdieping na de Westerschelde moet ko enen in elk geval geen ontpol- fenng, aldus De Koeijer. Hij tdf aan dat Zeeland eerst de ingestelde nieuwe natuurge bieden elders in de provincie soet aanleggen (de ecologische hoofdstructuur) en pas daarna Boet kijken naar de landerijen laags de Westerschelde. Dat is EZijn optiek op zijn vroegst na 820. Waarborgen De Koeijer wees erop dat in de Ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken (waarin een der- verdieping van de Wester- xhelde zit) veel te weinig waar tegen voor de agrarische sec- Uzijn opgenomen. Hij kondig- fc aan dat het zogeheten Over leg Adviserende Partijen er bij ^Nederlandse en Vlaamse rege- riagen op zal aandringen een aparte plaats voor de landbouw- ielangen in te ruimen, dochter landbouwgrond verlo- lengaan, dan kan dat alleen als Brede scholen leren van elkaar in netwerk loor Rolf Bosboom illSSINGEN - Brede scholen, 2 voorbereiding of al operatio- wl, moeten kunnen profiteren 'ineikaars ervaringen. Daarom seen netwerk gevormd waarin «kooldirecteuren en gemeen teambtenaren kennis kunnen stwisselen. 'veral in de provincie zijn de af kopen jaren brede scholen ont man Die hebben gemeen dat of meer basisscholen wor st gebundeld met andere voor gangen, zoals kinderopvang d.bliotheek. Behalve dat daar af effectief met de ruimte kan Rden omgegaan, is het idee stook de samenwerking wordt ^tunuleerd. ce praktijk functioneert dat x de ene plaats beter dan op de aere. Soms is een brede dool nog weinig meer dan een i&nienlijk onderkomen en outer van inhoudelijke samen hang met veel terecht. - Seminarium voor Orthope- x^ogiek heeft het initiatief ge- '-"en voor de oprichting van a Zeeuws netwerk, waarvan ïieden regelmatig bij elkaar teen. Je een brede school wil, Sflje je ook bezinnen op wel- frdoelen je nastreeft", zegt re- {ttnanager H. de Deckere. betekent dat je het over "«praktische zaken met el- tor eens moet zijn, maar voor kook dat je een visie moet de- Ee n aantal brede scholen die stap nog onvoldoende Nerkvli loer -0van pro- jeiJ die moeten leiden tot een de visie. Dat regel je echt "2 m een paar weken. Daar 1 ie eigenlijk een paar jaar uittrekken." ®nenkort opent het semina- j, ,^n beperkt toegankelijke i Waarop leden van het ^informatie kunnen krij- ^Oevoegen. In het najaar M is een studiereis voor- ^Weden, de bakermat •gedachte. de betrokken landbouwers er versterkt uit voortkomen en het moet op basis van vrijwillig heid", betoogde De Koeijer. „Een premie is nodig, zodat on dernemers de kans krijgen zich elders te vestigen." Hij achtte ook een landbouwkundig onder zoek voor door natuurontwikkel- ging getroffen gebieden noodza kelijk. De ZLTO-voorman voelde er niets voor om nu al te onderzoe ken of er boeren langs de Wester schelde zijn die hun grond be schikbaar willen stellen voor na tuurontwikkeling. „Dat is voor mij te vroeg, er zijn nog te veel onzekerheden. Moet er wel ont- polderd worden en zo ja, hoe veel? En wat zijn dan de voor waarden? Laten we eerst maar eens afwachten hoe het besluit over de ontwikkelingsschets er uit gaat zien." De Koeijer merk te op dat de omvang van natuur ontwikkeling langs de Wester schelde (los van de natuurcom pensatie voor verdieping) geheel afhankelijk is van de 'instand- houdingsdoelen' op grond van de Europese Vogel- en Habitat richtlijnen. Die doelen zijn nog altijd niet bekend. Als ze streng zijn, zoals de natuurbescher ming hoopt, moet er veel natuur- herstel plaatsvinden. „Wij heb ben uit zeer goede bron verno men dat het niet zoveel hoeft te zijn", stelde hij zijn leden ge rust. De ZLTO-voorzitter onder streepte dat natuurcompensatie ('waar de ministeries overigens geen geld voor hebben') in elk geval op een voor de boeren fat soenlijke wijze moet worden uit gevoerd. „Nu is een aantal pro jecten aangewezen, zoals de Braakman, dat niet kan." Hij voegde eraan toe dat de boeren snel duidelijkheid moeten krij gen, zodat ze met het oog op hun toekomst weten waar ze aan toe zijn. C. de Groote, één van de gebruikers van de vier plaatsen op de speciale CVA-eenhcid van 't Gasthuis, oefent zich in het zelfstandig uit bed komen. foto Ruben Oreel door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Het Walcher- se project van ketenzorg voor patiënten met een hersenin farct of hersenbloeding dingt mee naar de titel Nationaal Voorbeeldproject van patiënt gerichte zorg van de Nederland se Patiënten en Consumenten Federatie. Het Zeeuwse patiëntenplat form Het Klaverblad nomineer de het project, dat geselecteerd is als één van de 22 kansheb bers voor de titel, die op 25 ja nuari wordt bekendgemaakt. In het project wordt sinds twee jaar alle zorg gebundeld rond de patiënt vanaf het moment dat een cerebro vasculair inci dent, een ongeval in de bloedva ten in de hersenen, zich ken baar maakt. Huisartsen, zieken huis, revalidatiecentrum, ver pleeghuizen, verzorgingshui zen, regionaal indicatieorgaan, thuiszorg en patiëntenvereni ging Samen Verder werken vol gens nauwe afspraken om de patiënt snel te behandelen, zo dat blijvende schade beperkt wordt en de ziekenhuisperiode zo kort mogelijk blijft. Het model voorziet na de zie kenhuiszorg in begeleiding van de patiënt, opdat die zijn leven op een zo hoog mogelijk niveau kan hervatten. In het Walcherse CVA-protocol coördineert een ketenbegeleid ster de zorg en is ook na behan deling beschikbaar voor advies en verwijzing voor nazorg. Bij zonder in het plan is de sterke betrokkenheid van de patiën tenvereniging. Ook in de zie kenhuizen in Goes en Temeu- zen zijn CVA Stroke Services actief, maar die wijken met na me op de twee laatste kenmer ken af van het Walcherse mo del. Het ketenzorgmodel is ook toepasbaar voor andere ingrij pende aandoeningen, zoals hartfalen, luchtweg- of maag aandoeningen. Met Het Klaver blad zijn daar deze week ge sprekken over, zegt R. Oostin- ga. Hij is teamleider behande ling, onderzoek en advisering bij 't Gasthuis in Middelburg en was projectleider van het Walcherse CVA ketenzorgpro- ject. Trefpunten Oostinga en voorzitter Jan Dek ker van de vereniging van eva-patiënten Samen Verder zijn ook de motoren achter de CVA-Trefpunten die sinds dit jaar worden gehouden in 't Gasthuis. Elk kwartaal komen CV A-patiënten met hun part ners en naasten bijeen. Ze doen er informatie op, delen er erva ringen en wisselen tips uit over omgang met restverschijnselen en het gebruik van hulpmidde len. Per bijeenkomst spreekt een deskundige over een the ma. Zaterdag 20 november is dat ergotherapeut K. Smit van Thuiszorgcentrum Zeeland. Samen Verder is in gesprek met verpleeghuis Ter Valcke in Goes en De Blaauwe Hoeve in Hulst om daar per 2005 ook CVA-Trefpunten op te richten, zegt Dekker. Hij schat het aan tal mensen dat per jaar een CVA krijgt in Zeeland op ette lijke honderden. De gevolgen van een hersenin farct of -bloeding kunnen sterk verschillen. Mensen overlijden als de hulp niet snel komt, ra ken soms halfzijdig verlamd, verliezen hun spraakvermogen of een deel van hun gezichtsver mogen, raken verward, krijgen een heel andere persoonlijk heid of hebben soms enkel last van een slecht geheugen. Vaak openbaren de symptomen zich pas geruime tijd na de medi sche behandeling. Zelf kreeg hij dertien jaar geleden een CVA. „Zeker bij gedragsveran deringen dreigt isolement. Men sen keren zich af van iemand die zomaar ongecontroleerd kan schelden of huilen, zonder dat hij het stoppen kan. CVA-patiënten hebben vaak verborgen gebreken. Daar was in het verleden weinig aan dacht voor." Het Middelburgse CVA— Trefpunt is vrij toegankelijk voor geïnteresseerden en duurt zaterdag van 14.30 tot 16.30 uur. Driekwart inwoners voelt zich sterk verbonden met provincie is van oordeel "X"' net idee van brede school al- werkt als het wordt gedra- ,0or de mensen op de werk ten niet slechts van boven st opgelegd. Het gevorm- nehcerk moet dan ook vooral Platform worden om ervarin- puit te wisselen. „Onze taak door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Driekwart van de Zeeuwen voelt zich sterk tot zeer sterk verbonden met de provincie. Slechts twee procent voelt geen binding. Hieruit kan worden afgeleid dat sprake is van een echte Zeeuwse identi teit. Eerder verzamelde Gerard van Keken in het kader van zijn pro motieonderzoek twaalf Zeeuwse 'eigen-aardigheden'. Nu ging hij op zoek naar het wel of niet be staan van een Zeeuwse identi teit. Conclusie: Zeeland, om gröös op te wezen en om van te 'ouwen. Van Keken, werkzaam bij het Bureau voor Toerisme Zeeland, zette een vragenlijst op internet, onder het motto: Test uw Zeeuw-(w)aardigheid. De reac ties waren omvangrijk. Hij kreeg van bijna 5200 deelne mers een ingevulde vragenlijst terug, waarvan er bijna 4800 bruikbaar waren voor zijn on derzoek. Ze vormen een repre sentatieve doorsnee van de be volking. Het gevoel een Zeeuw te zijn leeft bij 85 procent van de deel nemers. Van de geboren Zeeuw en voelt zich 90 procent voluit Zeeuw en van de import-Zeeuw en 76 procent. Ruim driekwart geeft aan dat 'eens een Zeeuw, altijd een Zeeuw' een waar ge zegde is en 77 procent geeft aan Zeeland heel anders te vinden dan de rest van Nederland. Trots De trots op het gewest wordt duidelijk uit het feit dat 69 pro cent een gevoel van trots krijgt als men een foto of beeld van Zeeland in het nieuws ziet. Ruim driekwart van de onder vraagden vertelt, bij het voor stellen, graag dat men uit Zee land komt. De deelnemers gaven een karak terschets van zichzelf en daaruit komen bekende steekwoorden als: nuchter, gelovig, zuinig, be scheiden en gesloten. Er is geke ken of er verschillen tussen de regio's zijn en dat is het geval. Met name de Zeeuws-Vlamin gen wijken af van de gemiddel de karakterschets. Die in het westen van Zeeuws- Vlaanderen verschillen op maar liefst elf van de vijftien karak tertegenstellingen, die in het oos ten op zes; de Tholenaren op vier van de vijftien. Zo vinden Tholenaren de Zeeuwen gelovi- ger en gezagsgetrouwer; de Zeeuws-Vlamingen noemen de inwoners bourgondischer en de West-Zeeuws-Vlamingen zien de Zeeuwen als gastvrijer en minder gelovig. Is er in een wereld die als het wa re ieders huiskamer binnenrolt, nog wel plaats voor een regiona le opstelling? De helft van de ondervraagden vindt niet dat de wereld één groot dorp aan het worden is. Eenderde is het ermee eens dat de aandacht voor de regio toe neemt. Met grote voorsprong (87 pro cent) wijzen de deelnemers Michiel de Ruyter aan als groot ste held, gevolgd door Annie M. G. Schmidt (26 procent) en Ja cob Cats (17 procent). Popgroep Blof is dé held van het heden (84 procent), met Jan Peter Balken ende (26 procent) als tweede en Arjan Erkel (14 procent) als der de (die was tijdens het onder zoek prominent in het nieuws). MIDDELBURG - Statenlid R. Stoffels van de Partij yoor Zeeland uitte in schriftelijke vragen felle kritiek op de-ge dwongen beëindiging van de mechanische kokkelvissenj en het hele nieuwe schelpdierbeleid. Gedeputeerde feta- ten hebben gisteren geantwoord en daaruit blijkt dat Stof fels al lang op zijn wenken wordt bediend. De provincie en de gemeente Reimerswaal hebben geregeld in Den Haag aan de bel getrokken, als het gaat om de toekomst van de schelpdiersector. En als het om nieuwe activitei ten gaat, heeft de provincie zelf het goede voorbeeld gege ven door ruim 745.000 euro subsidie voor twaalf innova tieve projecten beschikbaar te stellen. Het ministerie van Landbouw is bovendien bereid tien tot vijftien miljoen euro uit te trekken voor vernieuwing eh verduurzaming van de sector, werd eind vorige week be kend. MIDDELBURG - „Ik wil al mijn honden terug", deed gis teren in Middelburg een 66-jarige Vlissinger een poging om de politierechter tot andere gedachten te brengen. Bij de man waren 21 oktober vorig jaar zijn zeven honden af gepakt, omdat hij tekort was geschoten in de verzorging. Een dierenarts had geconstateerd dat de honden ernstig vervuild waren. Daarnaast moest hij zich strafrechtelijk verantwoorden voor de bedreiging van een medewerkster van de Dierenbescherming. De smeekbede hielp hem niet. Politierechter R. Reinarz besliste dat de dieren niet terug naar de eigenaar gaan. Verder wilde ze met het opleggen van een voorwaardelij ke werkstraf van veertig uur de Vlissinger waarschuwen dat hij eerst goed nadenkt als hij besluit nog eens een hond te nemen. Officier van Justitie J. Zondervan eiste veertig uur werk straf onvoorwaardelijk en merkte op dat er voor de hon den nieuwe baasjes zijn gevonden. De politierechter kon zich wel voorstellen dat de man overstuur was toen'zijn honden plotseling werden weggenomen. Ze vond daaren tegen de vervuiling van de honden een ernstige zaak. Rei narz begreep dat de man een geïsoleerd bestaan leidt. „De honden zijn belangrijk voor u, maar u bent niet in staat om ze te verzorgen. Waarom neemt u niet één hond voor de gezelligheid?" NEELTJE JANS - Het dagelijks provinciebestuur gaat toestemming geven voor het afschieten van overwinteren de grauwe en kolganzen. Net als vorig jaar worden daarvoor ontheffingen ver leend, deelde voorzitter Peter de Koeijer van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland gisteren mee tijdens een regiodag op Neeltje Jans. In de door de provin cie voorgestelde opvanggebieden, voornamelijk rondom natuurterreinen, mag niet op de vogels gejaagd worden. Als daar schade optreedt, krijgen de boeren die vergoed, zei De Koeijer. Er hoeft in die opvanggebieden ook niet verstoord te worden door middel van lawaai en andere af schrikmiddelen. De ZLTO-voorzitter onderstreepte, dat in de opvanggebieden de landbouwpraktijk geen beper kingen zal ondervinden. Hij drong erop aan de gang van zaken deze winter nauwgezet te onderzoeken. Blijkt de re geling goed te werken, dan hoeven er wat De Koeijer be treft geen nieuwe voorstellen voor de ganzenopvang te worden uitgewerkt. Ringrijden wordt het meest als typisch Zeeuws evenement be schouwd, op korte afstand ge volgd door mosselfeesten. De kleuren die het beste bij Zee land passen zijn groen en blauw, de kenmerkendste geu ren zijn die van zee en hooi. Ge luiden van de kust zijn het meest favoriet. Mosselen (47 procent) en bolus sen (24 procent) is typisch Zeeuws voedsel. Strand Een groot deel kiest het 'kustge- voel van zee en strand' als het beeld dat Zeeland het beste weergeeft, met op de tweede plaats 'poldervergezichten'. Zee land binnenrijdend vanuit Bra bant of over de dammenroute, komt de vrijheid je als het ware tegemoet, aldus de ondervraag den. door Maurits Sep GOES - Meeropbrengsten uit de Westerscheldetunnel bestemd blijven voor de aanleg van een kanaalkruising bij Sluiskil. Zo wel de provincie Zeeland als WD, CDA, en PvdA in de Twee de Kamer houden vast aan die toezegging van minister Zalm van Financiën. Eventuele verkoop van het over heidsbelang in de Westerschel detunnel mag daar niks aan ver anderen, benadrukken gedepu teerde T. Poppelaars en de Zeeuwse Kamerleden J. Geluk (WD), S. Buijs (CDA) en L. Blom (PvdA). De Tweede Kamer nam eind 2002 een motie van Ge luk aan over het benutten van de meeropbrengst van de tunnel voor een tunnel bij Sluiskil. Be gin dit jaar bevestigde Zalm dat nog eens tijdens een werkbe zoek aan Zeeland. Geluk wijst verkoop van de over heidsaandelen niet direct af, maar stelt als voorwaarde dat de belofte over de Sluiskiltun nel gestand wordt gedaan. An ders zal hij zich verzetten tegen het verkopen van de aandelen in de NV Westerscheldetunnel. Aandelen „Afspraak is afspraak", stelt Buijs ondubbelzinnig. Hij laat wel in het midden hoe die wordt nagekomen: uit de meeropbreng sten van de tunnel, of uit de ver koop van de aandelen. „Maar we komen hier in de Kamer nog over te spreken." WD, CDA en PvdA hebben samen een meer derheid in de Kamer. Blom is ronduit tegen het verko pen van het staatsbelang in de NV Westerscheldetunnel. Hij vindt het beheer en onderhoud van wegen een taak van de over heid. Blom wijst tevens op de sa menhang van de tunnel met de aansluitende wegen, inclusief de geplande tunnel onder het Kanaal Gent-Temeuzen. Boven dien vreest hij dat de burger er slechter van wordt als de Wes terscheldetunnel deels in han den komt van particulieren. Als het Rijk de aandelen in de NV Westerscheldetunnel wil ver kopen aan een particulier be drijf, zal de provincie Zeeland, als mede-aandeelhouder, daar aan strenge voorwaarden stel len, waarschuwt gedeputeerde Poppelaars. Hij vindt dat minis ter Zalm rekening moet houden met een aantal toezeggingen die zijn gedaan aan Zeeland. Brandweer „Allereerst ligt er die afspraak over een tunnel bij Sluiskil", zegt Poppelaars. Maar het Rijk heeft ook geld toegezegd voor de brandweer in verband met de veiligheid in en bij de Wester scheldetunnel. Bovendien ko men de inkomsten van de tun- nel-nv behalve uit tolgelden ook uit bijdragen van het Rijk en de provincie - zoals zij samen voor heen ook de veerdiensten finan cierden. Poppelaars: „Wij betalen 2,5 mil joen per jaar, het Rijk enkele tientallen." Daarnaast heeft de provincie nog een geschil met het Rijk over de vergoeding voor de afbouwregeling van de Provin ciale Stoombootdiensten. De provincie zegt dertig miljoen eu ro nodig te hebben, maar het Rijk wil slechts zeventien mil joen betalen. De bouw van de tunnel betekende het einde van de PSD. Poppelaars: „Deze zaken zullen we verrekenen als het Rijk de Westerscheldetunnel verkoopt." Advertentie Een Cascade waterbed.... is lekkerder voor je rug. Een waterbed koop je bij Rademakers Voor het Beste Bed Slaapkenner Rademakers j Heeft een slaapoplossing voor iedereen rpkenner Radcmnkprs. Axtlscslrjat 192 Terneuien Telefoon 0115-6111 www.slaapkenner nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43