zc Kamer: godslastering uit wetboek 81» Alarmerende cijfers over geweld Arrestaties voor beramen aanslag op moskee COROLLA 2005 YOUR WAY OF LIFE! Vader krijgt cel en tbs voor doden baby Historici vallen over verkiezing van Pim Fortuyn eerderheid steunt D66-motie om artikel 147 te schrappen en op de tien artijen pinda's eschimmeld Tip Man in Ospel thuis vermoord Dure verwarming lege gymzaal Einde gratis bus Leiden-Den Haag Cel voor uitlokken brandstichting Verwaarloosde schapen gevonden Computercapaciteit tegen ziekten Vtt} IJl I 29 39 59' 29 <39 29 basiqair.com of 0900-0737(25olpm"" woensdag 17 november 2004 gg factie binnenland HAAG - Dc verkiezing pim Fortuyn tot de grootste «ander uit de geschiedenis „iketrd gevallen bij histori- pil is nauwelijks serieus te tn. een gênante vertoning „maken ons onsterfelijk be- Ujk,zo luidden de reacties. „dagavond was de finale de mede door de KRO ge- organiseerde verkiezingen. In de uitzending kwam de in 2002 vermoorde politicus Pim For tuyn als winnaar uit de bus. Wil lem van Oranje werd tweede, Willem Drees derde. De KRO meldde gisteren dat als de stemmen die na afloop van het programma nog binnenkwa men waren meegeteld, Van Oranje op nummer één zou zijn geëindigd. Aan het einde van de stemming in de uitzending had Fortuyn 115.000 stemmen en Van Oranje 111.000. De telling van de stemmen na de uitzen ding gaf Fortuyn 130.000 stem men en Van Oranje 161.000. Vol gens de KRO gelden alleen de stemmen in de uitzending. Emeritus hoogleraar aan de Vrije Universiteit en historicus A. van Deursen had een dergelij ke verkiezing liever onder des kundigen gehouden. Maar hij is hoe dan ook geen voorstander van dit soort verkiezingen. „De afweging is onmogelijk te ma ken. Mensen putten uit hun kor- tetermijngeheugen en dat gaat niet verder terug dan twintig tot dertig jaar geleden." Zijn collega van de Universiteit van Amsterdam H. Pleij noemde de uitslag gênant, maar hij had wel een verklaring. „Twee jaar geleden hebben heel veel men sen op hem gestemd. Daarna heeft de LPF er een rommeltje van gemaakt en nogal wat com motie veroorzaakt. Al die kie zers hebben nu de kans gehad Fortuyns reputatie te herstel len." Hoogleraar aan de Universiteit van Utrecht en bekend buiten landcommentator M. van Ros- sem reageerde het felst. „We ma ken ons onsterfelijk belachelijk. Het is toch zielig dat zo'n schertsfiguur als Fortuyn, wiens beweging volledig in elkaar is gestort, winnaar wordt." ANP ■larnvan Lambalqen (HAAG - Een Kamermeer- fteid van WD, D66 en PvdA 'smalende godslastering' uit wetboek van strafrecht ha- Minister Donner van Justi- onderzoekt of het artikel ft vaker kan worden gebruikt kwetsen om het kwetsen' te los het vragenuur gisteren ft dat een meerderheid van Kamer er niet voor voelt om kdigmg wegens geloof nog gerapart te regelen. PvdA hield daarbij wel een om de arm. „Als blijkt dat artikel geen toegevoegde irde heeft, dan zullen wij een steunen (om dat te schrap- red)", zei fractievoorzitter Justitiewoordvoerder Wolf- degde achteraf uit dat in arti- 137 van het wetboek van airecht al geregeld is dat bele- jng wegens geloof niet mag. sals het artikel dat Donner liet oog heeft (147 strafrecht) ar niets aan toevoegt kan het redeneert de PvdA. echter niet het sig- il van uitgaan dat mensen we ishun geloof ongestraft bele- jd kunnen worden. bizarre uitkomst", oordeel- CDA-fractieleider Verhagen, [vragenuur ging over de uit- aak van Donner dat godslas- ing wellicht vaker vervolgd ei worden. Er is na de moord van Gogh onrust in de nenleving en dan is het aan overheid daar tegen op te tre- NHAAG - Een op de tien im- tpartijen pinda's was vorig ibeschimnield met mycotoxi- Dat blijkt uit een gisteren ibliceerde steekproef van de flsel en Warenautoriteit fA). Volgens de instantie ai er meer aandacht te wor- ibesteed aan pinda's uit Chi- ïgypte en Zuid-Afrika. WA controleert jaarlijks de ter van een aantal levensmid- e op verschillende mycotoxi- 1 Dat gebeurt in de Rotter- "•e haven, bij distributiecen- '51 grootwinkelbedrijven en grote importbedrijven en "Waren. oer meer granen, noten, ge- egde vruchten en specerijen vatbaar voor de schimmel, schadelijk kan zijn voor de "®dheid Afhankelijk van de hmvcotoxine kan die groei- ïigmg, verminderde voedsel- overgeven en aantas- van het immuunsysteem naken. 5 er volgens de VWA ver- E3S van het verwekken van tier. AVP den, betoogde de minister. Hij wil voorkomen dat mensen op zettelijk en onnodig gegriefd worden in hun geloofsovertui ging. CDA, ChristenUnie en SGP staan pal achter de minis ter. D66'er Van der Laan vond het een verkeerd signaal om juist nu over het extra beschermen van geloofsovertuiging te beginnen. „Wilt u daarmee zeggen dat Van Gogh te ver is gegaan?", vroeg zij. Volgens Donner was het onder zoek naar godslastering al aan gekondigd. D66 dient vandaag een motie in om artikel 147 te schrappen. WD, GroenLinks, SP. LPF en waarschijnlijk dus ook de PvdA zullen die steunen. Over de motie wordt volgende week gestemd. Donner wacht de gang van zaken af. De minister onderstreepte dat de regering alles moet doen om de gemoederen in de samenle ving te kalmeren. Daarmee leek hij zich te keren tegen minister Verdonk van Vreemdelingenza ken. Zij herhaalde gisteren in de Kamer nog eens dat moslims kri tiek op hun geloof veel minder goed kunnen hebben dan men sen met een ander geloof. Vol gens GroenLinks-Kamerlid Vos gooit de minister daarmee te on rechte 'alle moslims op één hoop'. Verdonk stelde echter dat 'integratie niet bevorderd wordt door mensen naar de mond te praten'. GPD pagina 4 Donner waarschuwt Nederland van onze redactie binnenland GORINCHEM - De politie heeft in het weekeinde twee mannen aangehouden die plannen zou den hebben beraamd om een moskee in Gorinchem in brand te steken. Dat heeft de politie gisteren laten weten. Het gaat om twee mannen van respectievelijk 19 en 20 jaar uit Langerak. De politie kreeg aan wijzingen dat zij brand wilden stichten in de moskee aan de Hoefslag in Gorinchem. De politie is sinds de moord op Van Gogh extra alert. In de re gio Zuid-Holland-Zuid houdt zij intensief contact met moskee- én, moslimgemeenschappen, ker ken en scholen. Het toezicht in wijken en buurten is uitgebreid. De moskee aan de Hoefslag was niet voor het eerst doelwit. An derhalve week na de aanslagen in New York en Washington in 2001 goot een 18-jarige man uit Werkendam door een gebroken raam benzine in het gebouw en stak die aan. De schade bleef be perkt tot de kantine. De dader en een medeplichtige werden veroordeeld tot respectievelijk twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, en een taak straf. Enkele uren voor de aanslag vo rige week op de islamitische Ta- rieq Ibnoe Ziyad-basisschool in Eindhoven kreeg de politie een tip. De meldkamer in Eindho ven ontving op zondag 7 novem ber een telefoontje waarin ie mand meldde dat er in de stad een aanslag zou worden ge pleegd. Dat werd gisteravond duidelijk in het regionale opspo ringsprogramma Bureau Bra bant. De beller had per ongeluk een gesprek afgeluisterd. De man, die Nederlands sprak met een buitenlands accent, zei dat hij van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vijfhonderddui zend mensen worden jaarlijks in Nederland in eigen huis mishan deld. Dit blijkt uit gisteren ver schenen cijfers van de 25 politie regio's. De politiekorpsen registreerden van mei tot en met augustus het aantal gevallen van huiselijk ge weld. Omgerekend naar een jaar gaat het om 56.000 incidenten. Onderzoek wijst echter uit dat slechts 12 procent van alle geval len bij de politie terechtkomt. OSPEL - Een 37-jarige man is gisterochtend in het Limburgse Ospel in zijn wo ning aan de Verreussellaan om het leven gebracht. De politie heeft de 34-jarige echtgenote van het slachtof fer gearresteerd. De politie kreeg een mel ding dat er een man zwaar gewond in zijn woning lag. Ambulancepersoon pro beerde hem tevergeefs te helpen. Hij overleed even later, aldus de politie giste ren. De vrouw wordt verdacht van doodslag. De twee kin deren van het echtpaar za ten ten tijde van het drama op school. Ze zijn daar op gehaald en bij familie on dergebracht. Anp Het is voor het eerst dat de poli tie met dergelijke gedetailleerde informatie over dit onderwerp komt. Ruim 80 procent van de slachtoffers is vrouw, 18,5 pro cent is man. De vrouwen zijn grotendeels tussen de 25 en 45 jaar. Bij seksueel geweld zijn vooral kinderen het slachtoffer. Per jaar worden ongeveer 22.000 jongeren slachtoffer van huiselijk geweld. Volgens de po litie is extra aandacht nodig voor deze jongeren, ook als zij getuige zijn, omdat zij in de pu bertijd op straat in hetzelfde ge drag kunnen vervallen. Niet alleen geweld en misbruik vallen onder huiselijk geweld. Ook pesten en treiteren, bijvoor beeld door het vernielen van ei gendommen en bedreiging, wor den ertoe gerekend. Excessen De politie zegt dat de cijfers een 'niet te miskennen signaal afge ven over de ernst van dit grote maatschappelijke probleem'. Zij kan dit zelf niet oplossen, hoog uit optreden tegen excessen. De politie ziet een taak voor ge meenten en hulpverlenende in stanties, zeker als er geen straf bare feiten zijn gepleegd. Uit de nu bekende politiecijfers blijkt dat in slechts 33,6 procent van de gevallen ook een aangif te volgde. Dat heeft te maken met de af hankelijke positie waarin slacht offers vaak zitten of dat aangif te onmogelijk is, zoals bij kin dermishandeling. Toch kon de politie in 58 pro cent van de aangiften een dader aanhouden. Nu valt nog niet na te gaan in hoeveel gevallen er op een ande- (Advertentie) Toyota Corolla. Vanaf 16.390,-/€ 335,- p.mnd. Meteen de keus uit 4 modellen en 5 motorvarianten. Zoals de uiterst zuinige 90 pk (66 kW) Common Rail turbodiesel met - tijdelijk - gratis Multi-Mode Transmissie. Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Leaseprijs (Toyola lease) o.b v. lull operallonal lease, 48 mnd. en 20.000 km p.| exd BIW en brandstol Gecalculeerd met 75% no daim. Prijs Ind. BTW, exd kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Brandstol' tol 8,3 L/100 km (12.1 knt/L), COj 125 198 gr/km. Actie lot 31/12/2004. Walgingen WITMARSUM - Afgelopen zomer heersten er in de ge meentelijke gymzaal in het Friese Witmarsum drie maan den lang tropische temperaturen. Doordat de kachel veel te hoog stond afgesteld, is de gemeente Wünseradiel dui zenden euro's meer kwijt aan stookkosten, heeft wethou der K. Helder gisteren gezegd. Normaal zijn de jaarlijkse kosten ongeveer 1500 euro, dit keer kwam er een rekening van 6000 euro binnen. Nie mand merkte dat het pand langzaam veranderde in een sauna, omdat de gymzaal van eind mei tot en met augus tus niet wordt gebruikt. ANP DEN HAAG - De buslijnen 88 en 95 tussen Leiden en Den Haag zijn vanaf januari niet meer gratis. Het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heeft giste ren besloten reizigers weer te laten betalen op de lijnen die het afgelopen jaar in het kader van een proef gratis waren. Dat liet een woordvoerder weten. De proef is nog niet afgelopen, stelde de zegsman. „Maar in dit stadium is het interessant om te kijken wat er ge beurt als mensen weer moeten betalen. Gaan ze terug de auto in, of blijven ze met de bus gaan?" ANP DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 36-jarige man uit die stad voor het uitlokken van brandstichting veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Tegen hem was zes jaar cel geëist. De veroordeelde liet op 26 december vorig jaar zijn islamitische slagerij aan het Rivierenplein in brand steken. Het pand werd volledig verwoest door een ontploffing die daarop volgde. Naburige panden liepen rookschade op en omwonenden moesten worden geëvacueerd. De brand stichter, een 27-jarige man uit Breda, is eerder dit jaar veroordeeld tot vier jaar cel. Een 34-jarige Tilburger kreeg 4,5 jaar voor zijn bemiddelende rol. ANP WASPIK - De politie heeft gistermiddag op een veldje aan de Dwarsweg in het Brabantse Waspik 25 zwaar ver waarloosde en vier dode schapen gevonden. Een politiewoordvoerster liet weten dat er op het volledig kale veldje ook een aantal botten liggen. In een droogge vallen slootje langs het veld heeft de politie de overblijfse len van nog een aantal schapen gevonden. ANP AMSTERDAM - IBM heeft het voortouw genomen in een actie om ongebruikte computercapaciteit in de wereld te bundelen en in te zetten voor onderzoek van ziekten als aids, Alzheimer en kanker. Het Amerikaansae technologieconcern hoopt dat door de ze opzet de genetische codes die verantwoordelijk zijn voor de aandoeningen, sneller kunnen worden ontrafeld. De gekoppelde overtollige capaciteit van computers (naar schatting 650 miljoen in de wereld) kan ook worden inge zet bij de voorspelling van natuurrampen. Iedere compu tergebruiker, bedrijf of particulier, kan capaciteit be schikbaar stellen via worldcommunitygrid.org. ANP Prins Willem-Alexander op bezoek in het politiebureau in de Haagse wijk Laakkwartier. De prins sprak daar gisteren met buurtbewoners, hulpverleners en politieagenten over de gebeurtenissen van de afgelopen week. foto Juan Vrijdag/ANP had gehoord dat er een bomaan slag zou worden gepleegd. De man kon niet zeggen in welke straat dat zou gebeuren. Een dag later, op maandagoch tend 8 november, ontplofte een bom voor de hoofdingang van de islamitische basisschool aan de Frankrijkstraat in Eindho ven. Het explosief veroorzaakte grote materiële schade, maar er vielen geen slachtoffers. De politie is op zoek naar de bel ler. ANP van onze redactie binnenland ALMELO - De rechtbank in Al melo heeft een 21-jarige man uit Haaksbergen gisteren veroor deeld tot vier jaar cel en tbs met dwangverpleging wegens het do den van zijn 24 dagen oude zoon tje Mikolasz. Het jongetje over leed op 31 december vorig jaar aan hersenletstel, nadat hij door zijn vader ernstig was mishan deld. De 19-jarige moeder van de ba by hoeft van de rechters niet meer terug naar de cel. Van de twaalf maanden celstraf legde de rechtbank het grootste deel voorwaardelijk op. Wel moet zij een taakstraf van 240 uur ver vullen. Het Openbaar Ministerie had zes jaar cel en tbs met dwangver pleging tegen de vader geëist. De aanklager eiste dertig maan den celstraf, waarvan tien maan den voorwaardelijk, tegen de moeder. Zij zou niets hebben ge daan om de dood van haar kind te voorkomen. De rechtbank volgde die stel ling. Hoewel de moeder haar kind niet zelf heeft mishandeld, greep zij niet in en riep geen me dische hulp in terwijl dat nood zakelijk was De ouders ver klaarden dat Mikolasz op de avond van 30 december van de schoot van de man was gevallen en met het hoofdje op de houten vloer terechtkwam. Vervolgens schudde de man het kind flink heen en weer en probeerde hij de baby te reanimeren terwijl hij nog ademde. De ouders rie pen geen hulp in. Sectie toonde aan dat het jonge tje diverse ernstige verwondin gen had. ANP re manier, bijvoorbeeld door be middeling, aandacht voor het probleem was. Volgend jaar is deze mogelijk heid er wel, ANP (Advertentie) Milaan Bergamo Verona Madonna di_Camp'a'>° Barcelona Sierra Nevada Nice .99 Andorra Pau Pyreneèn Pyronesn. Alles wat u nodig heeft voor een goedkope en geslaagde winter sportvakantie is nu makkelijk en snel te boeken bij Basiq Air. Boek nu uw vliegreis, huurauto, skipas, skihuur of skiles op: *Vanaf Rotterdam Airport. Enkele reis, excl. belastingen, wijzigingen voorbehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3