PZC Hassaal protest tegen brede N61 Probleem Tragel is meer dan financieel Ploegen als de Amish in Amerika /PfTriTfmDlMlmfriTri \rainrcnOIBsG0 ■jogf® Zwin College bekijkt injectie broeikasgas Kinderopvang ingewikkeld? gijna helft IJzendijkenaren wil geen vierbaansweg iiregio vraagt ijdrage van emkes voor raumaheli REGlO^;^ BANK Goede relaties mogen wat kosten Cultuurhistorische atlas Zeeland VVD wil dijkparking behouden Drankrijdster komt goed weg zeeuwse almanak Goudeerlijk setje: 0113-315649 _rtpzc.nl SlTedactie@pzc.nl ^31,4460 AA Goes .wentie-exploitatie: ^.j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; ïlviaanderen: 0114-372770; gaal: 020-4562500. nensdag 17 november 2004 Welnee, niet bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang. Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u met zelf te gaan zitten rekenen Op onze website kunt u het gelijk zien. wwwkinderopvangzeelandnl BERGWES 16 GOES 0113 - 232739 editie Zeeuws-Vlaanderen wrftenévan Stee 30DIJKE - Meer dan dui- i inwoners van IJzendijke niets in een nieuwe Rijks- 61 die bestaat uit twee keer [rijstroken. Dat is bijna de jvan alle dorpelingen. Het piest beperkt zich volgens jtjrdvoerder F. Bron van de tatselijke actiegroep N61 niet een enkeling. „Onze actie eptnogsteeds", zegt hij. heerst nog steeds verbijste- 2: over de motie die de ge- gateraad van Sluis vorige Kaannam over deze weg. Op töatiefvan WD-Gemeentebe- 'm stemden de overige coali- ssartijen (CDA en PvdA) in sshet verzoek om de N61 tus- EÜoek en Schoondijke volle- j* te voorzien van twee keer r rijbanen. tiet ontwerptracébesluit van iswaterstaat was uitgegaan a twee keer twee rijstroken a Biervliet tot IJzendijke. i zou de weg tot Schoon de overgaan in twee rijstro- :heiden door een mid- jaberm. litenwereld fe „Door twee keer twee rij ken aan te leggen, worden IJ- Edijke en Biervliet volledig kde buitenwereld afgesloten. Schoondijke zijn enorme «erken nodig om de aan- Etingvan die weg op een smal- aweg te verwezenlijken. Met feekeuze gaat de raad volledig orbij aan de wensen van de in fers van Biervliet, IJzendijke iSchoondijke. Wij preken niet i voor eigen parochie, het it om een algemeen belang, ileefbaarheid komt enorm in IIS - De Euregio Schelde ed heeft minister Remkes a Binnenlandse Zaken ver uit zich te buigen over een bij- voor de exploitatie van de («helikopter uit Brugge. r. deelde secretaris A. van '4 van de Euregio Scheide er. maandagavond mee tij- seen informatieavond van (feegemeenteraad in mul ti nned centrum De Keure iuis. Van Trigt praatte de sleden bij over de stand van ïa wat betreft grensover- -ijdende samenwerking met Naamse buurgemeenten. De agio Scheldemond, een sa- Ewerkingsverband tussen de feies Zeeland, Oost-Vlaan- ri en West-Vlaanderen, wil «mende jaren meerdere fenten verhelpen. - sxploitatie van de Brugse saahelikopter is er daar één •Ditvoertuig van de Mobie- rgentie Groep (MUG) wordt iïijls bij calamiteiten in ^-Vlaanderen ingezet. De jjjjvopr de inzet van de trau- -tukopter bij een calamiteit zaak van de zorgverze- "5s- ^aar als de helikopter saat, is er geen vergoeding. Jainog een hele klus wor- - het ministerie ertoe te Te°en wat subsidie voor het ;='-®acentrum in Rotterdam ^staan aan Brugge, maar de ^0 Scheldemond is daar nee bezig", meldde Van het geding." Ter hoogte van IJ zendijke wil de actiegroep een enkelbaansweg met ventwegen, en twee ontsluitingen naar het dorp. De argumenten van de coalitie partijen in Sluis zijn vooral van economische aard. Een weg met twee rijstroken is volgens hen geen optie; dit zou de definitie ve doodsteek betekenen voor de toeristische en economische ont wikkeling van de streek. De raadsfracties dringen daarom bij onder meer het ministerie van Verkeer en Waterstaat, Rijkswaterstaat en de provincie aan op een versnelde aanleg in 2006. Onduidelijk Bron begrijpt niets van het eco nomische argument. Het is hem volstrekt onduidelijk op basis van welke rapportages de coali tie dergelijke conclusies trekt. „Welke bedrijvigheid willen die partijen dan binnenhalen? Be drijven die afhankelijk zijn van het achterland, komen niet naar West-Zeeuws-Vlaanderen. Ook niet als er een stuk autoweg ligt. Slechte voorbeelden (Prolion, Unitron en Techopark Zeeland) uit het verleden hebben dit al aangetoond." Ook om andere redenen is het volgens Bron duidelijk dat een vierbaansweg van Biervliet tot Schoondijke - waarop honderd kilometer per uur gereden mag worden - niet nodig is. Hij wijst op de plannen voor de verbre ding van de N62 tussen Goes en Zelzate. Vrachtverkeer dat sinds de opening van de Wester- scheldetunnel over de N61 komt, kan hierdoor rechtstreeks naar de Vlaamse Expressweg. Een mogelijk versnelde recon structie van de N61 is volgens Bron gekoppeld aan de verdie ping van de Westerschelde. In verband met verplichtingen aan België wil het ministerie van Verkeer en Waterstaat de verdie ping koste wat kost laten door gaan. „Wethouder Van Waes van Ter- neuzen heeft al aangegeven dat Zeeuws-Vlaanderen niet alleen natuurcompenserende maatrege len moet eisen, maar ook econo mische. Zoals het er naar uit ziet, is de natuurcompensatie een zaak voor een volgende rege ring. Dus ziet de coalitie in Sluis nu haar kans schoon, om dat er financiële ruimte is. Ik heb daar zo mijn twijfels over." RITl'HEM - Een nieuwe paardenploeg is in Europa nergens meer te krijgen, onder vond de biologische boer L. de Visser uit Ritthem. Dus kocht hij een ploeg bij een Amish-firma in de Verenigde Staten. Want de Amish, een groep van strenge doops gezinde Amerikanen met een zeer traditionele levenswijze, zijn heer en meester in het ploegen met paardenkracht. „Ik denk dat we het enige bedrijf in Nederland zijn met deze ploeg", zegt De Vis ser, zittend op zijn Amerikaanse ploeg. Hij laat zijn driespan Bianca, Prins en Elza even tot rust komen. De paardenploegen die in Europa te krijgen zijn, dateren uit de jaren veertig en vijftig, maar sindsdien heeft de techniek niet stilgestaan. Zijn nieuwe ploeg heeft bijvoorbeeld kogellagers in de wielen en loopt dus veel lichter. Werken met de paar denploeg gaat ook niet langzaam, vertelt Visser: „Ik ploeg een hectare per dag. Veel meer dan met een oude ploeg met paarden." Enige voorwaarde is dat paard en boer iets anders moeten ploegen: het Amerikaan se werktuig is een zogeheten rondgaande ploeg. Er wordt dus in rondjes gewerkt en dat is even wennen. Overigens denkt De Visser dat het ploegen met paarden weer hand over hand zal toenemen. „Hier nog niet zo snel. Maar in Duitsland zijn er al honderden boeren die met paarden ploegen." foto Lex de Meester door Frank van Cooten en Sheila van Doorsselaer HULST - Het tekort van 1,7 mil joen euro van Stichting Tragel is niet te wijten aan minder over heidssteun. Dit zegt het ministe rie van Volksgezondheid. Geble ken is dat de problemen bij Tra gel groter zijn dan door de zorg instelling is voorgespiegeld. Het ministerie van Volksgezond heid en het Zorgkantoor Zee land zijn zeer verbaasd over de financiële problemen bij Tragel, de Zeeuws-Vlaamse zorginstel ling voor mensen met een ver standelijke beperking. Een woordvoerster van het mi nisterie zegt de uitleg van alge meen directeur B. Gebruers van Tragel niet te kunnen rijmen met de werkelijkheid. Gebruers zegt dat verminderde subsidie uit Den Haag in combinatie met hogere lasten de hoofdoorzaak is van het gat in de begroting. „Tragel krijgt helemaal niet min der geld van de overheid", (Advertentie) •&JG Brugge is een vereni- zonder winstoogmerk en cans zelfstandig haar finan- Jlfe regelen. De provincie kanderen en de meeste -•Vlaamse gemeenten beta- jaarlijks meer dan de helft j, j en' ^aarnaast dra mde gemeenten Terneu- Sluis een steentje bij. Bo- en heeft de Rabobank -•■Zeeuws-Vlaanderen voor *van drie jaar 45.000 eu- gesteld aan 'C »Je kunt je natuurlijk Jwat er gebeurt als de ank de geldkraan dicht- i. Van Trigt waar- Jende woorden, ïul ^y^Gemeentebelan- Ehe1twee weken geleden fe'i een soortgelijke 'ng aan minister Hooger- ^'"Volksgezondheid. Vanaf nu zijn alle uitwedstrijden van het Nederlands Elftal in de kwalificatieronde naar het Wereldkampioenschap 2006 in Duitsland live op Radio 10 Gold te horen. Luister dus vanavond vanaf 19.00 uur naar Oranje-Uit op Radio 10 Gold met Jos Kuyer, Bert Nederlof en Leo Driessen. Kijk voor alle informatie op www.oranje-uit.nl meent de woordvoerster van het ministerie. „Het bedrag blijft hetzelfde, al leen moet nu voor dat bedrag 1,25 procent meer zorg worden verleend. In een convenant met alle instellingen is dit duidelijk vastgelegd. De meeste instellin gen hebben hier geen problemen mee." Beledigend Voorzitter van de Raad van Toe zicht van Tragel, K. baron Col- lot d' Escury, denkt in eerste in stantie dat 1,25 procent meer zorg te maken heeft met kwali teit van de zorg. „Het is zeer be ledigend dat het ministerie zegt dat Tragel geen goede zorg biedt." Als even later doordringt dat het gaat om een verhoging van de zorg-kwantiteit, is hij even stellig. „Onzin. Wij krijgen wel degelijk minder budget van het ministerie." Advertentie DE EETKAMER Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg Zorginstellingen kopen de zorg in bij het Zorgkantoor. Woord voerder D. Westerwoudt zegt dat Tragel niet eerder over de fi nanciële problemen heeft ge sproken. Hij kan zich niet voor stellen dat Gebruers niet eerder op de hoogte was van de nieuwe wijze van financiering. „Een goed manager hoort dat te we ten." Het zorgkantoor wil in ieder ge val zo snel mogelijk praten met de directie van Tragel. „We wil len op basis van alle informatie de opties bespreken. We willen niet dat Tragel failliet gaat. Ik zeg niet dat dit gaat gebeuren, maar niets is uitgesloten." Vice-Voorzitter van de Raad van Toezicht, J. van de Sande, neemt in eerste instantie ook het woord 'sluiting' in de mond als de financiële problemen bij Tragel blijven voortduren, maar trekt zijn woorden later in. „Ik wil geen onrust zaaien." Gebruers presenteert half de cember maatregelen om het te kort van 1,7 miljoen euro weg te werken. Gedwongen ontslagen en sluiting van dagcentra wor den vooralsnog niet uitgesloten. De Raad van Toezicht, die de be groting van Tragel moet goed keuren, heeft nooit eerder een begroting afgewezen. Het ziet er niet naar uit dat dit nu wel zal gebeuren. „Wij kunnen ook geen ijzer met handen breken", zegt Collot d'Escury. De problemen bij Tragel strek ken zich verder uit. Tragel scha kelde vorig jaar de hulp in van Thuiszorg Zeeuws-Vlaanderen om de werk drukte verlichten. De samenwerking tussen Thuis zorg en Tragel werd echter al gauw stopgezet. Reden is volgens Thuiszorgdirec teur A. Schelfhout dat er onvol doende deskundig personeel van Tragel aanwezig was. Bronnen beweren dat de zorg verlening binnen Tragel volle dig is uitgehold en dat slechts vijf procent van het personeel een EHBO-diploma heeft. Directeur A. Jansen, regiodirec teur van de Arbo Unie, laat via zijn secretaresse weten geen me dedelingen over deze kwestie te willen doen omdat „dit Tragel in een lastige positie zou bren gen". (Advertentie) J GOLD OVERAL OP DE KABEL EN OP AM 1008 (Advertentie) P I HANK!?* P I l IE H t N f op 11 Zeeuws Vlaamse locaties MIDDELBURG - „Goede relaties heb je niet vanzelf maar daar zul je aan moeten werken. Relatiebeheer is een kwestie van voorinvesteren, de kosten gaan voor de baten uit." Zo verdedigen Gedeputeerde Staten de 25.400 euro die zij uitgaven aan de Nationale Oesterpartij. Het was dus geen feestje, antwoorden GS op vragen van Groen- Links, maar 'een manier om onze relaties te onderhouden en met het uiteindelijke doel de belangen van Zeeland zo goed mogelijk te behartigen'. GroenLinks zette vraagte kens bij subsidie voor de Oesterpartij. Zeker omdat de ge nodigden niet tot de minst bedeelden behoorden. MIDDELBURG - De welstands- en monumentencommis sie Dorp, Stad Land (DSL) in Rotterdam gaat een cul tuurhistorische atlas voor Zeeland maken. Dat gebeurt in opdracht van het dagelijks provinciebestuur. De atlas geeft aan waar wettelijk beschermde plekken en objecten aanwezig zijn, met name gebouwde en archeologische Rijksmonumenten, maar ook nog onbeschermde cultuur historische elementen. De atlas is een hulpmiddel voor overheden, historische verenigingen en projectontwikke laars bij het behouden van erfgoed in steden, dorpen en het buitengebied. Niet alleen gebouwen, maar bijvoor beeld ook bunkers, dijken en schorren. TERNEUZEN - De parkeergelegenheid aan de Schelde- boulevard moet blijven. De Terneuzense WD keert zich tegen pleidooien van andere raadsfracties om de tijdelij ke parkeerplaats zo snel mogelijk te sluiten, zodat er in komsten uit de ondergrondse parkeergarage Theaterplein binnenkomen. De WD ziet de parkeerplaats aan de dijk als een prima voorziening voor langparkeerders die in de binnenstad werken. Buiten winkel- en kantoortijden kan het terrein als betaalde parking dienen. De WD voegt er aan toe dat het belangrijkste doel van het parkeerbeleid het reguleren van de parkeerdruk is. „Het innen van par- keergeld mag geen doel op zich zijn", stelt de WD. MIDDELBURG - Een Terneuzense drankrijdster reageer de gisteren in Middelburg opgelucht op haar straf: dui zend euro boete en zeven maanden voorwaardelijke rijont zegging. De politierechter legde de milde straf op, omdat bij een rijontzegging haar baan gevaar loopt. De vrouw, die 18 september in Terneuzen werd betrapt met drieën half keer te veel drank op, was nooit eerder met justitie in aanraking geweest. Volgens de richtlijnen had ze zeven maanden rijontzegging en 700 euro boete kunnen krijgen. door Raymond de Frel OOSTBURG - Het Oostburgse Zwin College doet mee aan een onderzoek naar de mogelijkheid om koolstofdioxide (CO,) te in jecteren in ondergrondse steen koollagen. Het onderzoek maakt deel uit van het pilotproject 'Onderzoek maakt je (onder)wijs' en wordt gehouden op initiatief van de maatschappelijke organisatie SME Milieuadviseurs. Zij streeft op deze manier naar een hogere instroom in het bèta- en technisch hoger onderwijs. Het Zwin College werkt in dit kader samen met Shell en de Technische Universiteit (TU) Delft. Zij willen zo een bijdrage leveren aan vermindering van het broeikaseffect, met als bij komstigheid dat door het injecte ren van CO, aardgas wordt vrij gemaakt uit steenkool. Shell en de TU Delft denken dat op deze manier zo'n één miljard ton C02 kan worden opgeslagen in Nederlandse steenkoollagen, waarbij rond de tweehonderd kubieke meter aardgas kan wor den gewonnen. Naast het Zwin College doen ook scholen uit Zoetermeer, Breukelen, Amsterdam en Delf zijl mee aan het project. Elke school moet (samen met SME Milieuadviseurs en een kennis instelling) een lesmodule ont wikkelen waarbij één onder zoeksvraag centraal staat. Vier leraren van het Zwin Colle ge doen dat in samenspraak met Shell en de TU Delft. Het lespak ket moet rond april 2005 in con ceptvorm klaar zijn. Nieuw vak Het uiteindelijke doel van het project is om met de modules van de vijf scholen een nieuw bètavak te ontwikkelen, waarin de al bestaande bètavakken vol ledig worden geïntegreerd. Het vak zou in 2007 worden gelan ceerd. (Advertentie) vei ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierizee zijn op vrijdag 19 november a.s. gesloten l.v.m. een personeelsuitje Toen dat Vlissingse meisje het hele weekeinde ziek en zwak in bed moest blijven en met haar keeltje slechts nog kraken kon, stond de huisarts maandagmorgen direct op de stoep. „Neem even een lepel tje mee,vroeg hij haar vader terwijl hijzelf de trap opklom naar z'n patiëntje. De diagnose gesteld en het te volgen pad naar betering be sproken, daalde de dokter de trap weer af. „Oh, en de lepel ligt nog bo ven", voegde hij toe vanaf de deurmat. „Dat je niet denkt da'k 'm meegenomen heb." 't Was maar een eierlepeltje, maar toch. „Laatst nam ik waar bij een praktijk in Fries land en toen liep ik rond met twee zilveren lepels in m'n zak..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39