Alleen met laarzen naar buiten Waterschapslasten fors omhoog Grote teleur stelling? PZC VVD Goes pleit voor heffing milieustraat €2,- KORTING Onbegrip in Scharendijkse Eb en vloedstraat over wateroverlast sl4 Jongens leggen stenen op rails Maak er een Kleintje van (M)#I <z -iI „v: "3 ro C •8 (U c CU HOE GROOT IS JOUW WERELD n(o)vib Levertraan weer terug, maar als pilletje! Omega Combi: alle belangrijke vetzuren in capsule Word donateur Bel 070 - 3421777 www.novib.nl woensdag 17 november 2004 door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - Een gras veld wat meer weg heeft van een moeras, modder en onder je ogen wegrottende houten schut- tingpalen. In de tuinen aan de Scharendijkse Eb en vloed straat is het meer vloed dan eb. Erg vervelend, vindt Eb en vloedstraatbewoner J. van der Velden. Toen hij zeven jaar gele den in de Scharendijkse straat kwam wonen was er nog niks aan de hand. De ellende is, zegt hij, begonnen toen een greppel in het gemeenteplantsoen dicht gegooid werd. Er werd wel een drainageslang aangelegd, maar deze slibde dicht. Gevolg was dat een paar regenachtige dagen steeds voor bijzonder drassige tuinen zorgden aan de Eb en vloedstraat. Toekomst Ook de achteruitgang had te lij den van het regenwater. „Ik kon niet meer met droge voeten ach terlangs. Elders in de buurt speelt het ook hoor. In de Kabbe- laarsbankstraat kunnen de men sen ook alleen met laarzen ach terlangs naar buiten als het flink geregend heeft", aldus de Scharendijkenaar. Hij liet om dat ongemak in de toekomst te voorkomen achterpad en terras in zijn tuin zo'n 15 centimeter boven het maaiveld aanleggen. Verder groef hij de aan de ach terrand van de tuin gelegen drai- nageslang van de gemeente op en spoelde die door. Ook groef hij greppeltjes langs de ranen van het gazon en bracht drainageslangen aan. Zwaar werk. En als er niets aan de situatie verandert ook werk wat steeds terugkeert. „Draina- geslangen slibben dicht. Als je ze zo aanlegt dat er ook een stuk je boven de grond uitsteekt kun je het doorspoelen. Nu kost dat eén hoop graafwerk." De gebrekkige afvoer van regen water heeft aan de Eb en vloed straat al voor aardig wat schade gezorgd. Het gras en de planten hebben het wonderwel over leefd, maar de pas drie jaar oude houten schutting blijft al leen dankzij stutwerk overeind. Het meerendeel van de schut- tingpalen is totaal weggerot. Het probleem is bekend bij ver huurder woningbouwcorporatie Zeeuwland. In een van de tui nen aan de Eb en vloedstraat is een proef met drainage aan de gang. Hoofd technisch beheer en milieu van Zeeuwland P. Bambelt: „De resultaten van die proef willen we eerst even af wachten voordat we verdere maatregelen treffen." Techniek De proef wordt, tot onbegrip van Van der Velden, gehouden in een hoger gelegen tuin. Bam belt: „Het gaat niet om de plaats, maar om de te gebruiken technieken om het probleem op te lossen. Als die in die ene tuin waar we nu experimenteren werkt, dan werkt het bij de an dere ook. Wanneer de proef kan worden afgerond en op wel ke termijn Zeeuwland het pro bleem daadwerkelijk aanpakt is volgens Bambelt nu nog niet exact te zeggen. Van mogelijk met die van de Eb en vloed straat vergelijkbare problemen in de Kabbelaarsbankstraat zegt Bambelt niets te weten. „In het verleden zijn daar proble men geweest, maar die zijn zo ver ^ik weet opgelost. Bewoners van de Scharendijkse Eb en vloedstraat hebben al geruime tijd te kampen met wateroverlast. doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Woningeigena ren zijn komend jaar meer kwijt aan waterschapsbelastingen dan eerst was berekend. De waarde van het onroerend goed is met meer dan de gemiddelde 38 procent gestegen, waarvan het Waterschap Zeeuwse Eilan den (WZE) eerst was uitgegaan. Een motie gisteravond van hoofdingeland P. van den Dor pel om de woningeigenaren te ontzien, sneuvelde ternauwer nood. Een inwoner van de gemeente Kapelle is volgend jaar 29 pro cent meer kwijt aan waterschap slasten. Het dagelijks bestuur taxeerde de gemiddelde waardestijging van het onroerend goed in het werkgebied op gemiddeld 38,5 procent. Besloten werd om de ta rieven met twintig procent te verlagen om de stijgen van de lasten enigszins te beperken. Recent werd duidelijk dat de waarde van het onroerend meer is gestegen. Hoofdingeland Van den Dorpel had voor de Algeme ne Vergadering de lastenverzwa ring voor de categorie gebouwd (woningeigenaren en bedrijfson- roerend goed) op een rijtje ge zet. Een woningbezitter in de ge meente Schouwen-Duiveland moet volgend jaar rekenen op 25 procent meer waterschapsbe lasting, een huiseigenaar in Rei- merswaal op 25 procent en een koper in Vlissingen op 24 pro cent. „Onacceptabel", oordeelde Van den Dorpel. Hij riep zijn colle ga-bestuursleden op zijn motie te ondersteunen. Daarin eiste de hoofdingeland helder inzicht in de lastenontwikkeling per ge meente en aanpassing van de be groting voor 2005 met als gevolg een mindere lastenstijging. Hij vroeg het dagelijks bestuur in de begroting te kijken naar mo gelijke bezuinigingen. Zijn mo tie kreeg onvoldoende steun. Achttien bestuursleden, waaron der het voltallige dagelijks be stuur, schaarden zich achter ge zworene J. Hoekman. Die had op zijn beurt betoogd dat lasten verlichting voor de woningeige naren automatisch een lasten verlichting inhoudt voor de eige naren van het bedrijfsonroerend goed. Het waterschap hanteert voor beide categorieën één ta rief. De lastenstijging volledig ongedaan maken, zou het water schap naar schatting vier mil joen euro kosten. Dat was vol gens Hoekman niet op te bren gen. Hij beloofde wel om in het voor jaar van 2005 te zullen bekijken of de tarieven voor 2006 nog ver der naar beneden kunnen. Hoek man dacht in dat verband aan vijf procent. door Harmen van der Werf GOES - In milieustraten komt te veel bedrijfsafval terecht, met name puin. Om daar een rem op te zetten, heeft de VVD in de Goese gemeenteraad gepleit voor de invoering van een hef fing voor milieustraten. Milieustraten zijn bedoeld voor afval van particulieren en niet van bedrijven, verklaart WD- fractievoorzitter S. Heijning uit Goes. Vooral in de aannemerij wordt daar echter de hand mee gelicht, weet hij. „In offertes voor verbouwingen wordt het vaak al aangegeven, dat mensen zelf het puin kunnen afvoeren. Aannemers lenen hun aanhang wagen even uit en koppelen die vast aan de auto van degene bij wie ze aan het werk zijn. Want dat valt niet op." Heijning maakt zich hier druk over, omdat milieustraten be hoorlijk dure voorzieningen zijn. Het is naar zijn idee niet eerlijk dat inwoners die daar nauwelijks of geen gebruik van maken, toch voor moeten beta len via de algemene afvalstoffen heffing. In Goes gaat de heffing bovendien in 2005 met vijftien procent omhoog, omdat die niet kostendekkend is. In de raad kreeg Heijning enige steun. H. Hoogerland (PvdA) en R. de Kos ter (D66) hadden er wel oren naar, al waarschuwden zij voor een mogelijk neveneffect, een toename van illegale stortingen in het buitengebied. Precies om die reden is waterschap Zeeuw se Eilanden er tegen. Milieustraten zijn in beheer bij de Zeeuwse reinigingsdienst, be horend tot nutsbedrijf Delta. Of er een heffing wordt ingevoerd, is aan gemeentebestuurders ver enigd in het Openbaar Lichaam Afvalverwijdering Zeeland, de Olaz. Voor Goes zit WD-wet- houder S. van 't Westeinde in de Olaz. De invoering van een puin- heffing voor milieustraten is ter sprake geweest, laat zij weten, omdat die al wel in Zeeuws- Vlaanderen bestaat. Voorlopig heeft het Olaz-bestuur besloten zo'n heffing ten noorden van de Westerschelde niet in te voeren. In 2005 komt het onderwerp te rug na een evaluatie. Voor de discussie is belangrijk wat er met de algemene afvalstoffen- heffing gebeurt. Dat is nu een vast bedrag. De gemeente Goes heeft onderzocht welke voor-en nadelen vastzitten aan een hef- fing die afhankelijk is van fe aangeboden hoeveelheid afval Wie veel op straat zet, moet dan meer betalen. Het college van B en W moet daarover nog beslis sen. Reacties Bij de milieustraat in Goes zijn de reacties van bezoekers afwij zend op het idee een heffing m te voeren. „Niet geslaagd", rea geert een oudere man. „Betalen we al niet genoeg?" Vaak komt hij niet bij de milieustraat. „Twee keer per jaar." L. Vink uit Baarland is er vaker te vin- den. Hij denkt dat er meer rom mel in de polder gedumpt gaat worden als de milieustraat iets gaat kosten. „Vooral met vet en oliehoudend afval krijgt dan problemen." In Zeeuws-Vlaanderen mee dus al wel bij milieustraten vox puin- en sloopafval worden be taald. Of daar veel meer afval in het buitengebied wordt gestat, is bij wethouder Van 't Western- de niet bekend. KAPELLE - De politie hetfi drie jongens in de leeftijd vi 10 tot en met 14 jaar gehoon! die ervan worden verdacht ste nen op de rails te hebben gelegd bij het station in Kapelle. De drie knapen waren al pen donderdagavond rond 1930 uur ter hoogte van de spoorweg overgang aan de sestraat in Kapelle aan h len. Tot twee keer toe 1< stenen op de rails w twee treinen reden. De laatste trein moest stoppen, maar kc na enkele minuten stilstand weer verder rijden. Tegen he*, drietal, waarvan een uit Krab- bendijke en twee uit Kapelle. a proces-verbaal opgemaakt. ast ■c O O 0) s__ c CO c O 0) c co +-» Uw miskoop op internet én in de krant OXFAM NETHERLANDS Goes: Drogisterij De Rode Pilaren, Lombardstraat 6; Zierikzee: DA Beauté Kik, Appelmarkt 24; Burgh-Haamstede: DA Drogisterij Kik, Ring 1 5 Tegen inlevering van deze bon ontvangt u Omega Combi® Met GRATIS informatieboekje over vetzuren! van ê-4-67^r*f voor 14,95 Menig persoon zal het zich nog herinneren; Als klein jongetje of meisje kregen zij van hun moe der een grote lepel levertraan na het avondeten. Als beloning volgde dan vaak een snoepje of koekje. Bijna elk kind gruwde van dit gelige vocht. Echter: levertraan is nog steeds heel goed voor een mens! Levertraan is rijk aan poly-onverzadigde vetzuren, deze verbindingen zijn heel belangrijk voor de gezondheid. Zo zijn deze goed voor onder andere uw huid, hart, bloedvaten en gewrichten. Deze vetzuren worden ook wel Omega-3-vetzuren genoemd, die met name te vinden zijn in vette vissoorten zoals makreel, paling, haring en zalm. Omega Combi bevat deze omega- 3 vetzuren, alsmede ook de omega- 6 en -9 vetzuren. Alle belangrijke vitale vetzuren van plantaardige olieën en vette vissoorten zijn erin verwerkt. Met 1 tot 3 capsules Omega Combi per dag behoudt u een prima gezondheid en tevens een jeugdig uiterlijk. Bevat alle belangrijke vetzuren (3-6-9) Met o.a. visolie, lijnzaadolie en vitamine E Beschermt de huid tegen veroudering Goed voor hart en bloedvaten Verhoogt vitaliteit van spieren en gewrichten Goed voor geheugen en concentratie XIME! www.omegacombi.nl Marceline komt uit Burkina Faso. Een land waar vrouwen niet ouder worden dan 45 jaar. Gezondheidszorg. Een recht voor iedereen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 38