tic WEA Gemeente wil uitweg voor wijk auping Veel discussie rond ringwalburg Weesmeisjes zijn weer terug in Burgerweeshuis iaÈCG0o[ii3(OMbii3 \hiekiii3IM BFv' tBa* Gemeente komt met radioprogramma Kinderopvang ingewikkeld? »e EETKAMER zeeuwse almanak Goudeerlijk Goede relaties mogen wat kosten Cultuurhistorische atlas Zeeland Extra controle Thools kerkgebouw Gesprek met Rijkswaterstaat over ontsluiting Poortambacht factie: 0113-315649 SKctie@Pzc.nl g;53,, 4460 AA Goes ïrfvertentie-exploitatie. f' len Midden-Zeeland: 0113-315520; ?Iws-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. „oensdag 17 november 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Welnee, met bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u met zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien www. kinderopvangzeelandnl BERSWE6 16 SOES 0113 - 232739 www.auping.nl Bond 13.00 's middags ontstond li breuk in een waterleiding aa de Kraaijensteinweg. Hier- wrkwamen woningen, vakan- ".iparken en restaurants rond ïBaleboutsweg en verder rich- Eg Westenschouwen zonder «alerte zitten. •!p tien uur gisteravond had betrokken gebied nog steeds P water en werd nog hard ge- 'tit aan de waterleiding om sbreuk te herstellen, bar de bezoekers van de infor- ^'.ieavond van staatsbosbe- asrmDe Sehouwse Hoeve was ■*'-ook behelpen. Geen koffie of maar frisdrank en (vooral «lig) geen toiletbezoek omdat 'pn water was. «oigens een medewerker van de ncnngcentrale van Delta waren gieren geen klachten •-nengekomen over het pro- (Advertentie) IRwr culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg Beheerster Tessa Braat van het Burgerweeshuis ontfermt zich over 'De twee weesmeisjes met kersen en rinkelbel'. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow Z1ERIKZEE - De twee weesmeisjes zijn weer thuis in het Burgerweeshuis in Zie- rikzee. Het gaat om een schilde rij dat in 1626 is gemaakt in de periode van de Hollandse school. De schilder is onbekend. Het is een afbeelding in olieverf op paneel. De volledige titel luidt: 'Twee weesmeisjes met mandje met kersen en rinkel bel'. „Het is echter maar de vraag of hier echt twee weesmeisjes zijn geschilderd", zegt Lukkie Zijl stra. Zij is regentes van het Bur gerweeshuis in Zierikzee. Dat houdt in dat zij een van de be stuursleden is van dit monumen tale pand in de Poststraat. De bestuursleden worden traditie getrouw aangeduid als regenten en regentesses. Gezien de vrij luxe kleding van de twee meis jes op het schilderij is het, vol gens Zijlstra, niet zeer aanneme- (Advertentie) Vonaf nu zijn alle uitwedstrijden van het Nederlands Elftal m de kwalificatieronde naar het Wereldkampioenschap 2006 in Duitsland live op Radio 10 Gold te horen. Luister dus vanavond vanaf 19.00 uur naar Oranje-Uit op wdio 10 Gold met Jos Kuyer, Bert Nederlof en Leo Driessen. Kijk voor alle informatie op www.oranje-uit.nl RADIO OVERAL OP DE KABEL EN OP AM 1008 lijk dat hier echt weesmeisjes zijn geschilderd. „Het zou ook heel goed kunnen dat twee kin deren van de toenmalige regen ten destijds model hebben ge staan." Het schilderij is eigendom van het Burgerweeshuis, maar ver bleef geruime tijd in het gemeen telijk Stadhuismuseum. Zijlstra laat weten dat het huidige be stuur een nieuw beleid wil vol gen ten aanzien van het kunstbe zit. „Het Burgerweeshuis heeft meerdere schilderijen onder meer via legaten in eigendom ge kregen. Enkele daarvan zijn ver kocht zoals 'Gezicht op Nijme gen' aan het museum aldaar, an dere hangen in het Maritiem Mu seum of het Stadhuismuseum of worden daar in depot be waard", vertelt de regentes. Het bestuur heeft besloten de schilderijen weer zoveel moge lijk terug te krijgen in het Bur gerweeshuis. Daartoe is geïnven tariseerd waar de kunstwerken van het Burgerweeshuis zich precies bevinden en hoe ze erbij hangen. „Sommige zijn drin gend aan restauratie toe", weet Zijlstra. Dat kost een aardige duit. De regenten zijn bereid daar zelf een bijdrage in te leve ren en willen zich verder inspan nen voor fondswerving. Het vol gende schilderij waar het be stuur nu vervolgens de de aan dacht op richt is 'Gezicht op Zie rikzee', dat zich in het gemeente lijk depot bevindt en dringend aan restauratie toe is. Koude ruimte Het schilderij van de twee wees meisjes heeft lange tijd in het Stadhuismuseum in een te kou de ruimte gehangen, maar is ver der niet aangetast. Het is al een keer gerestaureerd door Marc- hand in Dordrecht. De museum conservators Minke van Meer- ten en Peter Priester brachten 'De weesmeisjes' gistermiddag vanuit het Stadhuismuseum over naar het Burgerweeshuis. In de nieuwe omgeving moet er wel met zorg met het doek wor den omgegaan. Zo mag het schil derij niet direct in een goed ver warmde ruimte worden gehan gen. Beheerster Tessa Braat van het Burgerweeshuis heeft zich over het kunstbezit ontfermd. Het schilderij komt nu eerst in een koele zijruimte te hangen, maar het bestuur hoopt het na verloop van tijd een plek te ge ven in de regentenkamer. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE „Waarom moet daar een wal ge legd. Laat die burg maar open want dit bederft mijn uitzicht." De plannen van Staatsbosbe heer om de ringwalburg in Burgh te reconstrueren leverde gisteravond veel discussie op. De ringwalburg in Burgh is een van de best bewaarde. ,,U woont op goud", hield C. de Lan ge van Staatsbosbeheer de be langstellenden voor. Die hadden daar niet allemaal oren naar. Zorgen over het uitzicht over heersten de bijeenkomst. Desondanks probeerde De Lan ge zijn gehoor duidelijk te ma ken dat deze ringwalburg uniek is, en wat staatsbosbeheer be treft meer dan de moeite waard is om te behouden voor het nage slacht. De Burghse ringwalburg stamt uit de laatste helft van de negende eeuw. Toen maakten de bewoners een cirkel (ongeveer 200 meter doorsnee) met daar omheen een aarden wal. Deze vluchtplaats werd gebruikt om zich te beschermen tegen de vi kingen. De ringwalburg ligt aan de Leliën dalen weg en is tot op De tekening laat het ideaalbeeld zien van de Burghse ringwalburg. De ingetekende hekken staan nog ter discussie. de dag van vandaag goed zicht baar. Alleen de aarden wal ont breekt en Staatsbosbeheer wil die graag voor driekwart terug brengen. De wal wordt ongeveer 1.50 meter hoog. Dat betekent dat een deel van de omwonen den hun min of meer vrije uit zicht kwijtraken (voor zover dat al niet gehinderd wordt door zelf aangelegde schuttingen, schuren en struiken). Het middenterrein wordt ver hoogd met 50 cm grond om de archeologische resten te bescher men. De Lange benadrukte keer op keer dat het om een ontwerp gaat en dat Staatbosbeheer be reid is om naar de omwonenden te luisteren. „De plannen kun nen nog aangepast worden." door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat de ether in. Het college van burge meester en wethouders is van plan om wekelijks een program ma van een uur te verzorgen op radio Schouwen-Duiveland. „Een gouden kans", zegt burge meester J. Asselbergs. Hoe het uurtje radio wordt inge vuld kan Asselbergs nog niet zeggen. „We denken aan ge meentelijke informatie, een toe lichting op de raadsagenda en we kunnen bijvoorbeeld weke lijks een portefeuillehouder iets laten vertellen." Dat laatste onderdeel moet live, zodat de luisteraars tijdens de uitzending met de wethouder van gedachten kunnen wisselen. Dit idee lijkt erg op de chat-ses- sies die het vorige college organi seerde. Ook toen kregen burgers de gelegenheid om met de wet houder van gedachten te wisse len, maar dan via een chatpro- gramma op internet. Het liep het niet echt storm met de reac ties. Asselbergs ziet dit wekelijk se uurtje gemeentenieuws voor al als een mooie manier om de gemeente te promoten. „Het is een aanvulling op de website en de gemeentelijke informatieru briek", zegt hij. Om de luister baarheid van het programma te verhogen wordt het wel een mix van muziek, journalistieke ele menten en gemeentelijke infor matie. Het idee voor dit radio programma komt van Radio Schouwen-Duiveland. „Zij heb ben ons benaderd." Het experi ment kost de gemeente nage noeg niets. Alleen de ambtenaar die het programma gaat voorbe reiden en (gedeeltelijk) opne men moet worden betaald. Voor het zover is, gaat de gemeente eerst een paar proefuitzendin- gen maken. Asselbergs hoopt nog dit jaar met uitzenden te be ginnen, op de woensdagochtend van 11.00 tot 12.00 uur. (Advertentie) ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierizee zijn op vrijdag 19 november a.s. gesloten l.v.m. een personeelsuitje Toen dat Vlissingse meisje het hele weekeinde ziek en zwak in bed moest blijven en met haar keeltje slechts nog kraken kon, stond de huisarts maandagmorgen direct op de stoep. Neem even een lepel tje mee,vroeg hij haar vader terwijl hijzelf de trap opklom naar z'n patiëntje. De diagnose gesteld en het te volgen pad naar betering be sproken daalde de dokter de trap weer af. „Oh, en de lepel ligt nog bo ven", voegde hij toe vanaf de deurmat. „Dat je niet denkt da'k 'm meegenomen heb. 't Was maar een eierlepeltje, maar toch. „Laatst nam ik waar bij een praktijk in Fries land en toen liep ik rond met twee zilveren lepels in m'n zak..." MIDDELBURG - „Goede relaties heb je niet vanzelf maar daar zul je aan moeten werken. Relatiebeheer is een kwestie van voorinvesteren, de kosten gaan voor de baten uit." Zo verdedigen Gedeputeerde Staten de 25.400 euro die zij uitgaven aan de Nationale Oesterpartij. „Investe ren in relaties, is investeren in de toekomst." Het was dus geen feestje, antwoorden GS op vragen van GroenLinks, maar 'een manier om onze relaties te onderhouden en met het uiteindelijke doel de belangen van Zeeland zo goed mogelijk te behartigen'. De subsidie aan de Oesterpartij is dus wel goed besteed, menen GS. GroenLinks zette daar onlangs vraagtekens bij. Zeker omdat de genodig den niet tot de minst bedeelden in de samenleving behoor den. GS hebben, schrijven zij, uit alle geledingen mensen uitgenodigd, zonder onderscheid te maken tussen de meest en minst bedeelden. MIDDELBURG - De welstands- en monumentencommis sie Dorp, Stad Land (DSL) in Rotterdam gaat een cul tuurhistorische atlas voor Zeeland maken. Dat gebeurt in opdracht van het dagelijks provinciebestuur. De atlas geeft aan waar wettelijk beschermde plekken en objecten aanwezig zijn, met name gebouwde en archeologische Rijksmonumenten, maar ook nog onbeschermde cultuur historische elementen. De atlas is een hulpmiddel voor overheden, historische verenigingen en projectontwikke laars, bij het behouden van cultuurhistorisch erfgoed in steden, dorpen en het buitengebied. Niet alleen gebou wen, maar bijvoorbeeld ook bunkers, dijken en schorren. Tot zomer 2005 worden foto's van de objecten gemaakt, waar mogelijk vanaf de openbare weg. Ook worden karak teristieke kenmerken vergaard. THOLEN - De politie houdt het kerkgebouw van de Gere formeerde Gemeente aan de Ds. G. H. Kerstenstraat in Tholen de komende tijd extra in de gaten. Vorige week troffen leden van de kerk drie verdachte mannen aan in de buurt van het kerkgebouw. Zij waren foto's aan het maken van de gereformeerde kerk. Volgens politiewoord voerder A. Don spraken de kerkleden de fotografen aan en gaven ze het voorval door aan de politie. Don: „We heb ben die personen nagetrokken en er blijkt niets aan de hand te zijn." Toch houdt de politie de kerk extra in de ga ten. „We zijn de laatste twee weken, na de moord op Van Gogh, toch al meer alert op kerken en moskeeën. Het be stuur van de gereformeerde gemeente heeft ons om extra surveillance verzocht." Vooral 's nachts rijden de poli tieauto's vaker langs. Vorige week liet de politie al weten verscherpt toezicht te houden op moskeeën in Vlissingen en Middelburg. Eurgh-Haamstede «ren zonder water door leidingbreuk BURGH-HAAMSTEDE - Een ittl van Burgh-Haamstede kelt gistermiddag- en avond mn zonder water gezeten. ^Marcel Modde HBÜKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil nieuw iftrleg met Rijkswaterstaat ntr een rechtstreekse ontslui- van de Zierikzeese buiten- njk Poortambacht. Projectwet- kmder A. Croné (WD) zei dat pieren bij de ondertekening nn het contract voor de bouw nu de laatste 329 woningen in kei gebied. Ook burgemeester J. Asselbergs gaf aan de bestaande üuatie onbevredigend te vin- De huizen worden neergezet j»raannemingsbedrijf Heeffer sElzakker uit Oudenbosch. Di- KteurJ. Baggen gaat er vanuit iatvolgend jaar rond deze perio- Ei de eerste paal de grond in ia voor het laatste deelplan 3D van Poortambacht. Naar awachting neemt de bouw van ie 238 koop- en 81 huurwonin- jen vier jaar in beslag, waarmee nu goed drie decennia oude njk af is. Het het project is in totaal een westering van negentig mil- p euro gemoeid, aldus Bag- Advertentie Goede morgen gen. Een belangrijk deel van het financieel risico ligt bij de ge meente. Onderdeel van het ak koord is dat de gemeente verant woordelijk wordt voor de grondexploitatie en daarmee de totale infrastructuur, inclusief de inrichting van de openbare ruimte. De aannemer krijgt puur de zorg over het ontwerp en de bouw van de woningen. Een deel van het terrein tussen het Eerste Weegje/Havenweg, Miereweg en Oosterscheldes- traat was in handen van de aan nemer en wordt verkocht aan de gemeente. De hoofdontsluiting van de nieu we deelwijk komt te lopen via een verbreed Eerste Weegje. Croné moest van het hart dat hij het vreemd vindt dat 'de groot ste nieuwbouwwijk van Schou wen-Duiveland' geen recht streekse aansluiting kan krijgen op de naastliggende Rijksweg N59. Bezwaren Onderhandelingen in dat ver band stuitten tot dusver op be zwaren van wegbeheerder Rijks waterstaat. De wethouder gaf aan een nieuwe poging te willen wagen in de hoop op tussentijds gewijzigde inzichten. Ook burge meester Asselbergs voelt veel voor een nieuwe poging, zo liet hij blijken nadat hij samen met Baggen zijn handtekening on der de afspraken had gezet. Zo wel Asselbergs als Croné memo reerde tijdens de officiële bijeen komst in het gemeentehuis de lange weg die de ontwikkeling van Poortambacht 11 tot dusver is gegaan. De eerste concrete planopzet werd ruim drie jaar geleden gepresenteerd. In hoofd lijnen is daar weinig meer aan veranderd. Tussentijds moest nog het bijbe horend beeldkwaliteitsplan en programma van eisen worden opgesteld om de randvoorwaar den voor de nieuwe wijk te bepa len. Ook ging aan de uiteindelij ke overeenkomst met de aannemer/ grondeigenaar een stevig onderhandeling vooraf over de spreiding van de finan ciële risico's. Zorgvuldigheid „Een proces van twee stappen vooruit en één achteruit",aldus Croné. Baggen prees de zorgvul digheid waarmee de gemeente te werk gaat, al had het van hem ook wel iets sneller gemo gen. Het resultaat wordt een wijk waar maximaal 28 procent van het bruto oppervlakte uit- geefbare grond is. De rest wordt benut als openbare ruimte en voor groenaanplant. Voor het eind van het jaar wordt bekend welke architect de huizen in Poortambacht 11 gaat ontwer pen, denkt gemeentelijk project leider P. van Beveren. In de eer ste helft van 2005 start de ver koop van de woningen. Die prij zen zullen variëren van 2,5 tot 4,5 ton, aldus Baggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35