Hoornist Hunfelt soleert bij het Zeeuws Orkest PZC Meer dan 150 musici brengen Mozarts Requiem Eenvoudig maar boeiend woensdag 17 november 2004 SW|,2j Pieter Jan Leusink dirigeert het Holland Boys Choir. Het leek er een tijdje op dat Nieuwe Muziek Zeeland geen toepasselijker concert had kunnen organiseren. De stich ting liep maandenlang aan het randje van de financiële af grond. Het Requiem van Mo zart, dat zaterdagmiddag wordt uitgevoerd door het Holland Boys Choir en het Nederlands Bach Collegium in de Grote Kerk in Veere, had de zwanen zang kunnen zijn. Het is wel het laatste concert van dit jaar. Het laatste restje verbouwing van de kerk ge schiedt komende maanden. In fe bruari gaat de vernieuwde voor deur weer open. Ook dat lijkt erg symbolisch. Niet alleen heeft de stichting sinds kort weer iets meer financiële arm slag, ook zet de organisatie de deuren in de toekomst open voor de reguliere klassieke mu ziek. De plannen reppen van concertseries met muziek van Liszt, Shostakovich en Monte verdi. Meer dan honderdvijftig musici onder leiding van Pieter Jan Leusink zijn zaterdag betrok ken bij het Requiem der Re quiems. De openingspassage van dit werk behoort zonder meer tot de indrukwekkendste muziek die de muziekgeschiede nis heeft opgeleverd. Het is tege lijk een van de grootste gemiste kansen dat Mozart door zijn vroegtijdige dood zijn eigen zwa nenzang niet kon voltooien. Die eer kwam toe aan Mozarts leer ling Franz Xaver Süssmayr. Hoe groot diens aandeel is ge weest, zal altijd vaag blijven. Sommigen, waaronder Süssmayr zelf, beweren dat het Sanctus, het Benedictus en het Agnus Dei uit de pen van de leer ling komen. Anderen menen dat in die delen toch heel veel van Mozart zelf zit. Süssmayr deed in ieder geval het grootste deel van de orkestratie. Helaas, kun je wel zeggen, want hij was in dit opzicht niet bijzonder geta lenteerd. Mozarts Requiem krijgt zater dag tegengas van het uitbundige Gloria van Antonio Vivaldi. De componist is een groot deel van zijn leven werkzaam geweest op een bewaarschool voor meisjes in Venetië. Op dergelijke institu ten waar wezen en onwettige kinderen werden opgevoed, had men zeer veel aandacht voor een grondige en uitgebreide muzika le scholing. Zoveel dat wij er het woord 'conservatorium' aan over hebben gehouden. Hoewel Vivaldi een heuse priesterwij ding had ondergaan - hij ging vanwege zijn haarkleur door het leven als 'de rode priester' -, heeft hij niet veel kerkelijke wer ken nagelaten. Het twaalfdelige Gloria is er één van. De vocale solopartijen zijn zater dagmiddag in handen van Henk van Heijnsbergen, Margareth Roest, Martinus Leusink, en Syt- se Buwalda. Douwe Eisenga Het Holland Boys Choir en het Ne derlands Bach Collegium- zaterdag. Grote Kerk Veere, 14.30 uur. am, pam, pam, paaaaam. Vanuit de zaal klinken de eerste noten van Beethovens Vijfde Symfonie. Met die vier noten beukte het noodlot van de doofheid op de poorten van Beethovens muzikale wereld. Het lot is hoornist Pieter Hun- feld tot nu toe gunstiger ge stemd. Het Zeeuws Orkest repeteert in de Concertzaal in Mid delburg. Pieter Hunfeld zit er in de foyer ontspannen bij. Hij speelt niet mee in Beethoven en heeft even pauze. Morgenavond start het orkest de najaarsserie in diezelfde zaal. Op het pro gramma staat muziek van Che- rubini, Strauss, Mozart en Beet hoven. Hunfeld, die nu een jaar of vijf met het Zeeuws Orkest meespeelt, is solist in het Hoorn- concert nr. 4 van Mozart. Voor Hunfeld is die omschakeling niet groot. „Nee, het is juist hart stikke leuk om te doen. Het is net alsof je een thuiswedstrijd voetballen speelt. Musiceren sa men met je vrienden, wat wil je nu nog meer." Die laatste vraag lijkt erg van toepassing op de in Nijmegen ge boren Hunfeld. Terwijl hij zijn studie aan het conservatorium in Tilburg nog niet heeft afge rond, is hij nu al een veelge vraagd musicus. Hij trad op als solist bij het Nationaal Jeugdor kest, het Nederlands Studenten Orkest en valt veelvuldig in bij het Residentieorkest en het Bra bants Orkest. Hunfeld blijft er zeer bescheiden onder. „Ik denk dat ik op de juiste tijd op de goe de plaats zat. Ik speelde als eer ste hoornist bij Mahler in het Studentenorkest toen ze werden uitgenodigd door de Carnegie Hall in New York. Het Jeugdor kest werd op televisie uitgezon den door de Matinee van de VARA toen ik daar Mahler en Bruckner deed. Dat zijn natuur lijk gebeurtenissen die je car rière vooruit helpen." Toegegeven, het geluk helpt al tijd een handje. Maar het zijn na tuurlijk bovenal de prestaties op de hoorn die Hunfeld zo snel in het zadel hebben geholpen. Het begin van deze flitsende loopbaan hing wel weer van het toeval af. „Bij ons in Brabant is er een le vende harmoniecultuur. Toen ik een jaar of tien was, wilde ik kla rinet spelen, net als mijn zus. Ze vroegen mij of de hoorn niets voor mij zou zijn. Ik wist niet eens hoe zo'n ding eruit zag. Het instrument bleek bijna net zo groot te zijn als ikzelf. Het spe len ging best goed, al zijn op die leeftijd je mondspieren nog niet volgroeid. Je zult ook nooit won derkinderen bij de hoornisten aantreffen, omdat kinderen Pieter Hunfeld: „Musiceren samen met je vrienden, wat wil je nu nog meer." foto Mechteld Jansen puur fysiek gezien nog niet in staat zijn om alles uit het instru ment te halen." Hunfeld ging vervolgens naar een speciale middelbare school. „Eigenlijk wilde ik niet naar de school waar mijn drie ouder zus sen ook op zaten. Toen hoorde ik van het Koning Willem III College. Dat is een school die veel aandacht besteedt aan beel dende vorming, drama, dans en muziek. Alle lessen hadden al tijd wel iets met die vakken te maken. Ik zat in de allereerste lichting, samen met mensen die later Krezip formeerden." Het conservatorium en de al ge noemde wapenfeiten volgden. De mooiste herinnering bewaart Hunfeld aan een concert in Linz. „Daar speelden we de Der de Symfonie van Bruckner in de kathedraal St. Florian. Dat was geweldig. Bruckner ligt daar be graven, om dan daar zijn mu ziek te spelen. Hij is de grote ro manticus. Voor hoorns is Bruckner zo'n beetje de bijbel." Is Mozart dan niet een beetje te lichte kost naast een gewelde naar als Bruckner? Hunfeld: „De bravouremuziek van Strauss en Bruckner, die kan wel wat hebben. Bij Mozart sta je veel meer in je hemd, als je niets doet, gebeurt er ook niks. Dat is vreselijk spannend maar ook heel erg plezierig. Ge lukkig is zijn-Vierde Hoorncon cert wel de heldhaftigste." Douwe Eisenga Het Zeeuws Orkest brengt een serie najaarsconcerten: morgen (bedrijven- concert) tn de Concertzaal Middel burg (20.00 uur), vrijdag in de Con certzaal Middelburg (20.00 uur), za terdag in de Grote Kerk Goes (20.00 uur) en zondag in het Scheldetheater Terneuzen (15.00 uur). Het nieuwe, derde album van het in 1995 opgerichte Searing Quartet, dat vanavond (21.00 uur) optreedt in Desafina- do in Middelburg, is een toegan kelijke jazzplaat met een stabie le klankkleur en charmante een voud en positiviteit. Pianist Egbert Derix en saxofo- nist Peter Hermesdorf klinken op Starling Hill als vrienden die samen ontspannen de melodieu ze mogelijkheden van hun in strumenten ontdekken. Met na me Derix weet te boeien met zijn lyrisch, typisch Europees spel. Bassist Norbert Leurs en drummer/percussionist Sjoerd Rutten spreiden bekwaam het ritmisch bedje. De thema's lig gen gemakkelijk in het gehoor en worden veel herhaald, wat de herkenbaarheid vergroot. Toch is het album afwisselend genoeg - ook door de subtiele accenten - om te blijven boeien. Komende tijd tourt de band nog door het land. ROTTERDAM Night of the Proms. Met optredens van Joe Cocker, Van Dik Hout en het koor Fine Fleur, wo., do., vr., za., zo. en di. Ahoy' - 20.30 uur. Op hoop van zegen/Seemannslieder. ZT Hollandia. wo., do., vr. en za. R'damse Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 uur. Youp van 't Hek. Prachtige paprika's, wo., do., vr. en za. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur. Zeg 'ns AAA. Toneelversie van Neder lands populairste comedy, wo., do. en vr. Oude Luxor Theater - 20.00 uur. Bevrijders, bezetters en bevolking. Een internationaal theaterdrieluik, do., vr. en za. R'damse Schouwburg, Kleine zaal - 20.30 uur. Bert Klunder. Zonder Omwegen, do. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.15 uur. America: the Good Old Days. Rotter dams Philharmonisch Orkest, vr. de Doelen, Grote Zaal - 20.15; zo. 14.15 uur. Zigeunermuziek. Ljiljana Buttler en Sevdah Reunion, vr. de Doelen, Jur- riaanse Zaal - 20.15 uur. 18e Nationaal Concours 2004. Stich ting Jong Muziektalent Nederland, za. en zo. de Doelen, Jurriaanse en Ra bobank Zaal - 10.00-20.00 uur. The Rogier van Otterloo Files. Een bijzondere hommage, za. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur. Ruth Jacott Live. za. en zo. Oude Luxor Theater - 20.00 uur. Tango Concert Sandra Luna. Aanslui tend tangobal. za. de Doelen, Willem Burger zaal - 20.15 uur. DIWH (WYBMOP). Theatergroep Würz met In Death Is What Happens (While You're Bussy Making Other Plans), za. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur. Funda Müjde. Actueler dan ooit. za. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur. Glenn Miller. De Manhatten Big Band. Centraal de legendarische bandleider Glenn Miller, zo. en ma. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur. Megastarz 2004. Begeleid door een band uit Pakistan en 20 dansers, zo. de Doelen, Willem Burger Zaal - 19.15 uur. Zondagochtendconcert. The Rosen berg Trio. zo.de Doelen, Grote Zaal - 11.00 uur. Edison Jazz/World Awards 2004: Ge orge Duke Special Guests, ma. de Doelen, Willem Burger Zaal - 20.15 Strijkkwartetten. Leipziger Streich- quartett. di. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur. ANTWERPEN Tropfen auf heisse steine. Komedie naar Fassbinder door Toneelhuis. wo. t/m za. Studio Tokio 20.00 uur Dood van een handelsreiziger. Thea- terklassieker naar Arthur Mille. wo. t/m za. Bourla 20.00 uur Wat is denken? Poëtische vertelling over het ontstaan van het denken, wo. première en do. Monty 20.30 uur Over vrouwen en andere vreemde we zens. Tragikomedie van Knarf Van Pellecom,. do. vr. en za. Theater Het Klokhuis 20.30 uur Jesus, mijn jongen. Komedie met Mar tin Gyselinck. do. t/m za. Theater Het Appeltje 20.30 uur De geheime levens van Henry en Ali ce. Hilarische relatiekomedie, vr. en za. Noordtheater 20.30 uur, zo. 15.00 Voorstellingen Raamtheater: Schoon Kind, theaterstuk van Nicky Silver, vr. première en za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 uur; Doldraaien, toneel stuk van Robert Sian, wo. t/m za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur; Spo ren, recital met klassieke muziek, zo. 11.00 uur Zattenacht! Toneelstuk van Josiane Balaskovic over een drankvolle ont moeting. do. l/m za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen Fakkeltheater: De Dienstlift, absurde komedie, vr. en za. Rode Zaal 20.30 uur; Hoe heerlijk rustig..!, theaterproductie naar Mary O'Malley, vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur, zo. 15.00 uur; De Droomexpres, toneelstuk van Koen Vermeiren, do. en vr. Kelder theater 20.30 uur Voorstellingen in de Arenberg: Mid dag der Poëzie, do. 12.30 uur; Man met een boodschap, theatertour- con cert, do. 20.15 uur; Gotf!, one man musical door Geert Hauteliet, do. t/m zo. 20.30 uur; Villanella, jeugdvoor stellingen, zo. 14.00 - 17.00 uur met o.a. De Beste! De Wiebeis vieren 10 jaar om 15.00 uur Voorstellingen in De Singel: Ensem ble Explorations en Frank Braley, piano, concert, wo. blauwe zaal 20.00 uur; Romeo ir Dziuljeta van William Shakespeare, vr. en za. rode zaal 20.00 uur; Concert met gamelan uit Pengosekan, zo. blauwe zaal 20.00 uur; Concert door het Nederlands Bla zers Ensemble, di. blauwe zaal 20.00 uur. Voorstellingen Zuiderpershuis: Daara J, geëngageerde hiphop uit Se negal, do. 20.30 uur; Kaüchanta met Ghalia Benali en Dobet Ghanore, vr. 20.30 uur; Blaise Cendrars, literaire avond, di. 20.30 uur Boenox. Klassiek concert met een mix van modern geluid, vr. Rataplan 20.30 uur 100 Violons Tziganes. Klassiek con cert. wo. Stadsschouwburg 20.30 uur Proximus Stars On Ice. Internationa le kunstijsproductie. za. Sportpaleis 19.30 uur, zo. 15.00 uur De amor y odio. Dans- en muziek- voorstelling met Spaanse flamenco, za. en di. Stadsschouwburg 20.00 uur, zo. 14.00 uur La Bayadere Klassieke balletvoor stelling door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, vr. en za. Theater 't Eilandje 20.00 uur Kunst/Werk (no)Copywright. Heden daagse dansvoorstelling met Alexan der Baervoets. vr. première en za. Monty 20.30 uur Niet Schieten! Het cabarettrio Niet Schieten! speelt Zieke geesten. Arend Edel, Erik Jobben en Maarten Hennis maken al ti® jaar cabaret. In Zieke geesten probeert een groep vrienden wanhopig niet uit elkaar te vallen. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur 't Spektakel De Axelse toneelverenigng 't Spektakel brengt De Putsch^ Deze komedie van Raymond Cogen speelt op een ambass van een bananenrepubliek. Tijdens een receptie met voort;: me gasten pleegt het leger een staatsgreep. Het zoekt zijn president... De regie is van Jeanine Scheele. •De Halle, Axel, 20.00 uur Rachel Ann Morgan De mezzo-sopraan Rachel Ann Morgan geeft een concert. Zij brengt zowel Keltische muziek uit haar geboorteland?; les als liederen uit vele andere landen in haar programma Een muzikale reis van Oost naar West. •Baudeloogebouw, Hulst, 20.00 uur InfluenZ De tweede voorronde van InfluenZ wordt gehouden. Er nemen een drummer en drie bands, alsmede een si dancegroep aan deel. Ook is er een optreden van deb Yes You Did. •De Klomp, Ovezande, 20.00 uur Mylène d'Anjou Mylène d'Anjou heeft een grote passie voor theater. De cabaretière is klaar voor een nieuw programma. Zn s!tf het leven op met verbazing en haar belevenissen vormer eg voorstelling vol ontroerende liedjes en anekdotes. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Koppen De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Koppen. Toneelversie van de film Faces uit 1968 van John Cassave-" tes. Koppen beschrijft een etmaal uit het leven vanRichaii en Maria Forst. Henk Geelhoed regisseerde Tom Roovers, Wilma Seelen, Alexandra Jansen, Sjors Postelmans, Annta Goedhart, Anneke van Jaarsveld, Larissa de Keijzer, Wilei Harbers, Izaak Wondergem en Myrthe Jansen. •Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Mike Boddé Mike Boddé brengt zijn jazzy cabaretprogramma Het Lanl Hij speelt verschillende jazz- en bluesnummers, met daar tussendoor een aantal komische liedjes en acts. Aanhetpsj gramma werken mee Niels Tausk (piano, bugel, contrabas en zang) en Marnix Stassen (percussie, sampling enzac^i •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Na de regen Het Middelburgs Theater speelt het toneelstuk Na de rest In dit satirisch kantoordrama van Serge Belbel magercos( de nieuwe bedrijfspolitiek niet meer gerookt worden opè werkplek. Daarom vluchten de rokers naar het dak van ha bedrijfspand. Katinka van de Dool regisseerde Marianne J Sinke, Freek Verdoes, Reinco Jansen, Rob Dollenkamp.lU len Jongejan, Barbara Kouwijzer, Lara Andres en Jeanine i Sinke. •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Bluesroute De Bluesroute loopt langs dertien locaties. Het openingsconcert vindt plaats in De Piek, waar de Lee damse bluesband The Strikes van zich laat horen. •Binnenstad, Vlissingen, 20.45 uur Rocknight De rocknight wordt opgeluisterd door drie bands. String Riot bijt het spits af, gevolgd door de Brabantse for matie Lekke Band en tenslotte de vrouwenrock met balls., van Wannabee. •Heartbreak Café, Goes, 21.00 uur Big Chief Sugar De band Big Chief Sugar treedt op. Deze rockformatie komt uit Vlissingen. •Het Loze Vissertje, Wilhelminadorp, 21.00 uur ZATERDAG Holland Boys Choir Het Holland Boys Choir geeft een concert. Naast het gerenommeerde koor werken hieraan mee Hei derlands Bach Collegium en diverse solisten. Uitgevoerd worden het Gloria van Vivaldi en het Requiem van Mozart Het koor wordt geleid door dirigent Pieter Jan Leusink j •Grote Kerk, Veere, 14.30 uur Jan Willem Roy Jan Willem Roy geeft een concert in de Brasserie. Hij was zanger/gitarist in een heel scala aan bands. I ren negentig formeert hij de band Le Roi en in 19961 hij The One Night Band, waarmee hij onder meer door de Verenigde Staten toert. De band bestaat tot 2001. Deze® dag komt hij met gitarist Ruud van den Boogaard. •De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Pippi Langkous De musical Pippi Langkous staat twee keer op de planken De voorstelling van 15.00 uur is uitverkocht. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 15 en 19 uur Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest maakt de najaarstournee. Zie donderdag. •Grote Kerk, Goes, 20.00 uur Kunstvrienden De Goese toneelvereniging Kunstvrienden speelt Boeren kool met worst. Het zit de boerin in dit stuk, geschreven door M. d niet mee. Op een dag krijgt ze een vervelende brief, wordh haar een oneerbaar voorstel gedaan, moet ze een wildvretf de vrouw met liefdesverdriet opvangen, wordt ze a; klaagd omdat er een levensgevaarlijk monster op haar en rondloopt en de vlooien springen rond in haar kamer. Das ben je wel toe aan een borrel. Regie van Caroline Giltay. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Kantooi De Schouwse cabaretgroep Kantooi treedt op. Kantooi telt zes personen en brengt een avondvullend pi®- gramma in onvervalst Schouws dialect. •'t Kerkje van Ellesdiek, Ellewoutsdijk, 20.00 uur Crescendo De fanfare Crescendo geeft de jaarlijkse uilvoering. Onder leiding van dirigent Ronald Slager wordt een pro gramma gebracht met solist Pascal van de Velde op tro r •Dorpshuis, Dreischor, 20.00 uur Showboat Het Muziekgezelschap GOV brengt de musical Showboat. Medewerking verleent de Stichting Dansz. Hét verhaal speelt zich af in de jaren tachtig van de negentiendeeeu toen showboats op de Mississippi voeren. Gastsolisten zijn Mark McFadyen, Mare Claessenen- lein van Zonneveld. Het Antwerps Begeleidingsorkes onder leiding van dirigent Hans Swinnen, regisseuris- Segers en de choreografie is van Lia Sorber. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28