PZC Van der Sar in een lastig parket Dieleman volleybalt in bont gezelschap Van Basten eist concentratie Beenhakker herenboe bij de Superboeren Oranje-keeper dreigt speelbal van Fulham te worden Grote ploeg naar EK-zwem men Armstrong rijdt in Vlaanderen Overwinning voor Kamyshleeva Diouf opnieuw in beklaagdenbank Schone supplementen tennissers Voetbalclub ontslaat negen spelen Sjarapova bekroont succesjaar woensdag 17 november 2004 door Marcel van der Kraan BARCELONA - Edwin van der Sar is niet de enige speler in het Nederlands elftal die bij zijn club op de bank is terechtgeko men. Maar de situatie van de 94-voudig international is uniek, omdat zijn reserverol bij Fulham alles te maken heeft met geld en niets met kritiek op het functioneren van de Neder landse doelman. Van der Sar staat hoog aange schreven in de Engelse Premier League. Kwaliteit kost geld en de man die voor meer dan tien miljoen euro werd gekocht van Juventus is een van de bestbe- taalde krachten bij de Londense club. Bovendien heeft hij een af lopend contract en daardoor zou het de Engelsen goed van pas komen als de keeper in ja nuari om een transfer zou vra gen. Blijft Van der Sar tot het einde van het seizoen, dan mag hij voor niets naar een andere club overstappen. Hoewel niemand het nog durft te hebben over een mogelijke overstap naar Manchester Uni ted, weten ze ook in Londen dat Sir Alex Ferguson al jaren spijt heeft dat hij de bijna twee meter lange keeper een paar jaar gele den niet naar Old Trafford heeft gehaald. Als Van der Sar voor niets is in te lijven, zou een der gelijke actie van Ferguson nie mand verbazen. Minicrisis Maar dat is voorlopig toekomst muziek. Van der Sar zit intus sen met een minicrisis in zijn fraaie carrière. Hij is van de ene op de andere dag op een zij spoor gezet en moet nadenken over wat hem de komende maan den te wachten staat. Sommige ploeggenoten bij Oranje weten het wel. Een van de oudste en meest ervaren collega's heeft hem al ingefluisterd dat hij lek ker moet blijven zitten. In elk geval tot na de volgende transferperiode. Van der Sar moet gebruikmaken van zijn transfervrije status die eraan komt. Een langdurig verblijf op RIJSWIJK - De Nederlandse zwembond vaardigt een behoor lijk grote ploeg af naar de Euro pese kortebaankampioenschap- pen, volgende maand in Wenen. Het team, dat onder leiding zal staan van de weer in de gratie aangenomen bondscoach André Cats, bestaat uit tenminste ne gen vrouwen en acht mannen. De EK-selectie (individuele pro gramma en invulling estafettes nog niet bekend) is: Vrouwen: Ma deion Baans (50 en 100 school). Me- lanie ten Brink (100 wissel), Inge Dekker (50 en 100 vlinder, 50 en 100 vrij), Chantal Groot (50 en 100 vrij, 50 en 100 vlinder), Moniek Nijhuis (50 en 100 school), Rieneke Schinkel (200 rug), Hinkelien Schreuder (50 rug, 100 wissel, 50 vlinder, 50 vrij), Haike van Stralen (200 vrij), Marleen Veldhuis (50, 100 en 200 vrij, 50 en 100 vlinder). Mannen: Stefan Aartsen (200 vlin der), Robin van Aggele (school 4x50 wissel), Joris Keizer (50 en 100 vlinder, 4x50 wissel), Johan Kenkhuis (50 en 100 vrij), Basti- aan Tamminga (50 vlinder, rug 4x50 wissel), Thijs van Valken goed (200 school), Mark Veens (50 en 100 vrij, 4x50 wissel), Maarten van der Weijden (1500 vrij). ANP de bank kost hem misschien ook een paar maanden zijn plaats bij het Nederlands elftal, maar het voorkomt dat hij een speel bal wordt van zijn club. En om dat het WK toch pas een zomer later op de rol staat, kan hij in het nieuwe seizoen zijn plaats weer heroveren. De doelman erkent dat het de meest bizarre situatie is die hij ooit heeft meegemaakt. „Ik heb het erover met spelers en men sen binnen de club. Ze vinden het ongelooflijk en niet te begrij pen", zegt hij. Op de vraag of hij zelf weet dat het een politiek spel is, ant woordt hij maar met. „Er zijn genoeg redenen te bedenken..." Van der Sar, die bij Fulham is vervangen door Mark Crossley, wil geen olie op het vuur gooien. „Wat moet ik doen als de trai ner zo'n beslissing neemt? Er was geen reden om in te grijpen. Dat heeft hij zelf ook aangege ven. Maar hij deed het toch. Het enige dat ik kan doen is hard trainen en het ongelijk van de trainer bewijzen." Maar jij hoeft met 94 interlands en alle prijzen die je hebt gewon nen toch niet meer het ongelijk van een trainer bij Fulham te be wijzen? Van der Sar: „Jij bent geen trai ner van Fulham. In de ogen van die man moet ik dat wel doen." Maar je staat al zo lang aan de top, je bent bezig als keeper alle records te breken bij Oranje. Van der Sar: „Ik begrijp wat je bedoelt, maar ik kan nu moei lijk vier keer in de week 's nachts de stad in duiken of er op de training geen flikker meer aan doen. Ik kan toch niet zeg gen: bekijk het maar! Ze beta len me nu hetzelfde salaris om minder te doen." Vreet het aan je, want je bent toch een binnenvetter? Van der Sar: „Ik ben nooit een grote prater geweest. Maar ik heb altijd wel mijn familie om mee te overleggen. En Rob Jan sen, mijn zaakwaarnemer, was tien dagen terug nog in Londen. Hij kwam op mijn verjaardag en heeft met wat mensen van de club gesproken. Wat voor mij be langrijk is, is dat ik niet hoef te zoeken naar of te praten over wat de oorzaak is. Ik heb niet slecht gespeeld en ik hoef niks te verbeteren. Daar heeft het niks mee te maken." Van der Sar staat vanavond in Barcelona onder de lat tegen An dorra. Niet dat hij daar veel wij zer van zal worden. Hij haalt zijn bevrediging uit het trainen met de beste spitsen van Euro pa. „Ik heb heerlijk staan kee pen tegen Van Nistelrooij en Ma- kaay. Dan pak ik een paar 'on mogelijke' ballen en dan weet ik voor mijzelf dat ik het nog steeds kan. Ik heb het niveau van het Nederlands elftal." Die bevestiging wilde hij even heb ben. „Ja, want ik ben de afgelo pen weken niet fluitend naar mijn werk gegaan." GPD Dirk Kuijt vormt vanavond samen met Ruud van Nistelrooij en Arjen Robben de aanvalslinie van Oranje. door Peter van Duyl BARCELONA - Met de les van Macedonië in het achterhoofd eist bondscoach Marco van Bas ten vanavond in het duel met Andorra volledige concentratie en professionaliteit. Het gelijk spel van vorige maand op de Balkan (2-2) is volgens de oe- fenmeester hét bewijs dat Oran je geen enkele tegenstander kan of mag onderschatten. Onder het toeziend oog van Jo han Cruijff legde Oranje giste- ren de laatste hand aan de voor bereiding op de WK-kwalifica- tiewedstrijd tegen Andorra, die onder de rook van Nou Camp wordt afgewerkt in het mi ni-stadion van Barcelona. Ed gar Davids, die kampt met een liesblessure, trainde lange tijd apart, maar in de afsluitende partij trok de aanvoerder toch een hesje aan. Als Davids vanavond in actie kan komen, is dat slecht nieuws voor Barry van Galen. Bondscoach Marco van Basten liet doorschemeren dat een de buut van de veteraan van AZ mede afhangt van de fitheid van Davids. Naast Davids wor den waarschijnlijk Wesley Sne- ijder en Denny Landzaat gepos teerd. Mario Melchiot maakt zijn ren tree in het basisteam. De rechts back van Birmingham City draagt vanavond voor het eerst sinds maart (Frankrijk) het shirt van Oranje. Voorin zullen Dirk Kuijt (rechts) en Arjen Robben de centrale spits Ruud van Nistelrooij flankeren. De Nederlandse voetballiefheb ber, denkt de bondscoach, moet zich voorbereiden op een soort wedstrijd als tegen Liech tenstein, dat in september als foto Ed Oudenaarden/ANP sparringpartner voor Oranje fungeerde. Nederland won toen moeizaam met 3-0. „Dit soort landen speelt goed geor ganiseerd en compact", zei hij gisteren in Barcelona. „Het is aan ons om dat op te lossen." De sleutel ligt vanavond, als al tijd tegen zwakke opponenten, in agressief en snel spel. Vermoedelijke opstelling: Van der Sar, Melchiot, Cocu, Ooijer, Van Bronckhorst, Land zaat, Sneijder, Davids, Kuijt, Van Nistelrooij, Robben. GPD door Koen de Vries ALMERE - Anderhalf jaar lang was Martijn Dieleman buiten beeld in Nederland. De Goese- naar (26) keerde na een jaartje volleybal bij het Rotterdamse Nesselande de Nederlandse com petitie de rug toe, in de hoop er nooit meer terug te keren. Gis teravond was hij toch weer even op vaderlandse bodem. Hij speel de in Almere met zijn Portugese club Castelo da Maia, waar hij begin dit seizoen een contract te kende, een wedstrijd voor de Eu ropa Cup tegen Omniworld. Die leman verloor met 3-0. Het is een bijzonder gezelschap waar Dieleman deel van uit maakt. Het is niet alleen een vreemdelingenlegioen, met drie Brazilianen, een Canadees, een Amerikaan, een Nederlander en zes Portugezen (die bijna alle maal op de bank zitten), maar ook een gezelschap dat volley balt alsof het in een achtbaan zit. Castelo da Maia wisselt ho geschoolvolleybal af met gefröbel van een kleuterklas. Je hoefde gisteravond dan ook geen kenner te zijn om te zien dat Castelo da Maia in potentie meer in huis heeft dan Omni world. Bij de Portugezen speel de bijvoorbeeld ene Lafit Alves, een bijna dertigjarige Brazili aan. Hij heeft een service in huis waar je u tegen zegt en ook zijn smash heeft vernietigende ka raktertrekken. Alleen jammer dat Alves meer mis dan raak sloeg. Hoewel Castelo da Maia met 3-0 verloor, gaf het de wedstrijd ei genlijk weg. In de eerste set mis te de ploeg vier setpoints om ver volgens met 28-26 te verliezen. In de tweede volgde het ene na het andere dieptepunt, totdat Al ves begon te serveren. Van 16-11 werd het 16-17, waarna de Portugezen weer langzaam in dommelden; 25-21. In de derde set kwam de Zuid-Europese vechtlust even bovendrijven. Castelo da Maia overleefde een matchpoint en miste door domme pech een set- point. Daarna haalde Omni world de trekker over. 27-25. Het slechte resultaat heeft vol gens Martijn Dieleman alles te maken met de blessuregolf die zijn team overspoelt. „Het is niet zo gek dat we wisselvallig volleyballen. We zijn nog hele maal niet op elkaar ingespeeld", vertelde de aanvaller gisteren na afloop. „Eigenlijk loopt het nog voor geen meter. Ook bij mij niet. Vandaag speelde ik na tuurlijk niet zo best, maar dat lag ook aan de ballen die ik kreeg. De eerste spelverdeler kan nog niet voluit gaan en de ballen die ik van de tweede spel verdeler kreeg, lagen meestal he lemaal verkeerd." Dielemans trainer Fernando Cunha viel hem bij. „Martijn weet niet waar hij aan toe is. Bo vendien is hij zelf ook nog niet in topvorm, omdat hij vorig jaar bij twee zwakke teams speelde." Daarmee krijgt de Goese volley baller nog even respijt, net als de trainer trouwens. De neder- Martijn Dieleman (nummer 11) ploeggenoten aan te sporen. probeert tijdens een time-out zijn foto Bob Friedlander laag van Castelo da Maia heeft geen vergaande gevolgen. In de poule van vier hadden beide ploegen hun eerste wedstrijd ge wonnen. Omniworld versloeg het Hongaarse Vegyesz Kazin- barcika met 3-0, Castelo da Maia deed hetzelfde tegen VKP Bratislava uit Slowakije. De bes te twee ploegen plaatsen zich voor de kwartfinale. Aan de andere kant mag de vormcrisis van de ploeg uit het gelijknamige plaatsje net ten noorden van Porto niet te lang duren. Castelo da Maia heeft een naam hoog te houden. Het team won vorig seizoen de Cam- peonato Nacional Carglass en is dus landskampioen. Bovendien haalde het de finale van de Top Teams Cup, waarin het gisteren dus verloor. Dieleman maakt zich er niet druk om. Hij is een echte prof die voor hetere vuren heeft ge staan. Alles is tot in de puntjes verzorgd. Kijk maar eens naar zijn website martijndiele- man.com. De Goesenaar zet zelfs het dakje op de enige e in de naam van zijn ploeg, terwijl dat tekentje op geen enkele an dere website en in geen enkele krant is terug te vinden. Anders om werkt het niet zo. Zoals al tijd wordt Dielemans naam ver keerd gespeld. In Spanje was zijn voornaam Martinj, in Zwit serland werd zijn achternaam verduitst: Dielemann. In Portu gal heet Martijn Dieleman veel al Martin Dilemann, en als klap op de vuurpijl komt hij volgens de media uit... Duitsland! Wie een beetje verstand heeft van sport en Dieleman ziet vol leyballen, weet dat hij niet uit Duitsland kan komen. De aan valler van Castelo da Maia is compromisloos. Voorzichtigheid staat niet in zijn woordenboek. Zaterdag wacht Castelo da Maia een nieuwe krachtproef. Dan speelt Dieleman met zijn ploeg tegen de koploper: Benfi- ca. De trainer heeft goede hoop dat de ploeg het beter doet dan gisteren. Hij hoopt ook op een betere Martijn Dieleman. „Van daag speelde hij natuurlijk niet erg goed. Maar dat is logisch. Hij speelde een thuiswedstrijd. Zijn familie, vrienden en de tele visie waren er en ook alle ande re toeschouwei's hielden hem in de gaten. Daar heeft hij zater dag gelukkig geen last van." DEN HAAG - Lance Armstrong rijdt volgend seizt ieder geval de Ronde van Vlaanderen. De zesvc Tourwinnaar verklaarde in het Belgische dagblai Volk dat hij op 3 april in Brugge aan de start zal verseH nen voor de legendarische eendaagse wedstrijd naar fe beke. „Ik wil de wereld bewijzen dat ik ook dit soort^ strijden kan rijden." Armstrong, kopman vandeota Discovery Channel, heeft nog geen besluit genomenoij volgende zomer opnieuw aan de start van de Tour France zal verschijnen. GPD OEFA - Olga Kamyshleeva heeft de tweede partij m4 tweekamp om de wereldtitel dammen in winst omg® Na 51 zetten gaf de Russische uitdager Tamara Taid koetsjina gisteren in de oliestad Oefa in de Oeral 3 zwart op. Door de overwinning leidt de 31-jarige werti kampioene uit Heerlen in de eerste set met 3-1. Het 73 de tweede overwinning van Kamyshleeva op Tansykkog jina in haar loopbaan. De eerste zege dateert van het reldkampioenschap 2003 in Zoutelande waarzedeeea Nederlandse wereldkampioene ooit werd. Ze verloor keer van de Russin. ANP LONDEN - De politie onderzoekt een klacht negalese voetballer El-Hadji Diouf van Bolton WanÜs rers. Die zou tijdens een competitieduel hebbengespm naar een elfjarige supporter van tegenstander Midi brough. De ouders van de jongen hebben de klachtagt diend, zei een woordvoerder van de politie gisteren.Dia is twee jaar geleden stevig beboet (5000 Engelse 1 voor eenzelfde vergrijp. ANP/AFP HOUSTON - Tennissers uit het profcircuit van de A3 krijgen de beschikking over gegarandeerd schone m dingssupplementen. De tennisorganisatie heeft gista een overeenkomst gesloten met farmaceut GlaxoSfiü Kline, die de poeders, pillen en energiedrankjes vanaf« gend jaar aan de spelers aanbiedt op een beveiligde wei te. De angst voor vervuilde voedingssupplementenis groot bij de toptennissers. Vooral nadat vorig jaar ze spelers, onder wie de Brit Greg Rusedski, positief wen bevonden op nandrolon. Het verboden stimulerendeiü del bleek in het geval van Rusedski verwerkt in eens plement, dat nota bene door de ATP zelf was verstó GlaxoSmithKline zal de supplementen voortaan prodi ren en nummeren. Het wereldantidopingbureau WAD zal de genummerde partijen eerste controlen op puinfi voordat ze worden aangeboden. ANP/RTR/DPA CAMPINAS - De Braziliaanse club Guarani ren negen spelers ontslagen. De club uit Campinas, die de hoogste divisie speelt, verkeert in acuut degradara vaar. Tot de negen behoort topscorer Viola. De 35-jan aanvaller was dit seizoen goed voor tien doelpunten.! behoorde in 1994 tot de Braziliaanse selectie die in deVe enigde Staten wereldkampioen werd. ANP door Henny Hagqeman DOETINCHEM - 'Don Leo' heeft sinds gisteren in de Achter hoek de eretitel 'Graaf Leo'. Beenhakker (62), die landskam pioen werd met Ajax (2x), Real Madrid (4x) en Feyenoord (lx), daalt nederig af naar het land der Superboeren om als advi seur en herenboer De Graaf schap in de eredivisie te hou den. Naar verluidt is er gisteren een streep gezet door het rookver bod dat geldt op de burelen van De Vijverberg, thuisbasis van De Graafschap. Don Leo wil best voor een habbekrats (een ki lometer- én een telefoonvergoe ding) De Graafschap van advies dienen in deze barre tijden, maar zonder sigaartje tussen de lippen is dat niet te doen. De entree die Beenhakker maak te in Doetinchem past bij een man van zijn statuur. Het is lang geleden dat de landelijke pers zo massaal uitrukte voor een persconferentie in Doetin chem. En al gaat het slechts om een adviseurschap dat morgen al weer ten einde kan zijn (Don Leo: „Theoretisch is dat moge lijk"), de komst van Beenhakker geeft hoop. De Achterhoekers zijn nog am per bekomen van de boodschap dat de oud-trainer van onder meer Real Madrid, Ajax en Feye noord zich verbindt aan De Graafschap. Twee maanden te rug keerde de geboren Rotter dammer huiswaarts nadat hij zijn werkzaamheden in Mexico bij America had neergelegd. „Te rug naar mijn naasten", legt Beenhakker uit. „Maar ik ben niet van plan om al definitief achter de hanggeraniums te gaan zitten. Tüürlijk ben ik nog ambitieus." Verbazing Hoewel hij na het vertrek van Louis van Gaal als technisch di recteur (de baan die hijzelf in 2003 inruilde voor America om ver weg in zijn geliefde Mexico privé-problemen het hoofd te bieden) weer in verband werd gebracht met Ajax, klopten de afgelopen maanden geen interes sante clubs aan. Toen Veen hem belde zei Don Leo - tot verba zing van de voorzitter van De Graafschap - vrijwel onmiddel lijk ja. „Dit is een regionale club met landelijke uitstraling", zegt Beenhakker. „As trainer van Ajax en Feyenoord hadikmré lijke middagen hier op Defij verberg. Die tijd moet tenijjte ren." Zijn takenpakket vat Don Lei bondig samen: „De Graafsè kan voor korte of langere te- mijn gebruik maken van eens werk dat ik heb opgebouw' de veertig jaar dat ik werfe ben in deze poel der jolijt.' na een passende stilte teïffli gen met: „En verder he niets. Ik heb geen pretenties! op welke technische stoel ook te gaan zitten." Van oud-bondscoach Besui ker wordt verwacht dat hije ren opent, die voor de Achta hoekse club gesloten blijra Tal van potentiële versterf gen passeerden dit seizoen ali revue, maar iedereen haalt® neus op voor de hekkens» in de eredivisie. Het imago van De Graafscs deugt niet, volgens voorzii Sietze Veen: „Afvallers van topdrie willen geen degrads voetbal spelen én de vele te nerswisselingen die hier de lopen jaren zijn geweest, ah ook geen goed." „Het maakt nogal verschil een speler vraag om in Doe® chem te komen voet! Beenhakker"moet alge recteur Johan Tukker pip; beamen. GPD LOS ANGELES Maria SjJ» pova heeft haar succesvolle» nisjaar bekroond met de in het WTA Tour Cham»» hips. De Russische tiener (17) v sloeg in Los Angeles de AB kaanse Serena Williamsin(ie nale: 4-6 6-2 6-4. Ze won miljoen dollar, een Porsche

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20