Strandbewaking werkt preventief PZC PZC Bengels voor begrip op het podium >13 VVD Goes pleit voor heffing milieustraat Werk aan bouwput theater bijna klaar Extra controle politie Thools kerkgebouw Ondernemers tevreden over zomerseizoen 2004 agenda hxjyflüi J Werkstraffen voor geweld bij AZC Boete voor huiselijk geweld Werkstraf voor geweld Vlissinger Eenrichtingsverkeer gecontroleerd LANCÖME LaBan woensdag 17 november 2004 ij0orAbvander_Sluis DOMBURG - De particuliere ^bewaking langs de kust de gemeente Veere is een goot succes. De Stichting jtrandexploitatie Walcheren ff) deed het afgelopen sei- n slechts twee maal aangifte i vernielingen bij de politie. Vorig jaar had de SSW 24 keer It maken brandstichting en van dalisme. De overlast door jongeren, het janial inbraken in strandhuis- is en het vuurtje stoken op het grand is aanzienlijk gedaald. Da! blijkt uit de evaluatie van jfgelopen zomer. Voor het tweede achtereenvol- gaide seizoen zette de politie in Zoatelande en Domburg 's Bachts extra mensen in. Agen- controleerden op geluids- orerlast, drank op straat, dea- h. verkeersgedrag en plassen j het openbaar. In juni, juli, au- bewaakte het beveili gingsbureau Delta Safe 45 nach- [en lang de Veerse stranden om ciefstal, vernieling, vandalisme a baldadigheid tegen te gaan. Bet project kreeg de naam mee Maande Kust' De resultaten mogen opzienba rend genoemd worden. De nach- tóijke strandbewaking werkte uitermate preventief, gelet op (Advertentie) IN DE WAR... Terwijl twee agenten zwaar gewond in hel ziekenhuis lig gen ten gevolge van een verijde ling van funda- tp mentalistisch terrorisme in Den Haag heeft onze koningin druk met bezoekjes aan liirokkaansc wijken, viert Balkenende zondag uitgebreid een suikerfeest in indhoven, stamelt Renikes in dyslec- tsch Nederlands dat hij heeft geluisterd iroept Donner met opgeheven vinger Sr Nederland uit dat smalende udslastenng vaker vervolgd zal wor- dertusscn treuren dc vrienden van van Gogh in Amsterdam ruimen |»k christelijke Nederlanders de puin- Jbopen op van de aangestoken brand in |b kerk, rennen Sinterklazen onher- tar uit hun auto naar autochtone xdeuren en raakt Nederland steeds erin de war. documentaires horen we jonge «lims verkondigen dat van Gogh te is gegaan en voelen zij zich gesteund »r de uitspraak van onze wereld unie minister van Justitie vrije woord lijkt zijn langste lijd «had te hebben, ook in Zeeland rijzen op dat het allemaal dan maar Mgdcr moet en vragen de echte feilen zich vertwijfeld af waar deze raermg in onze democratie zal eindi- his minister Verdonk die ons land lij een zondagmiddaglunch onlnuch- met slechts enkele woorden en haar lekende strenge blik: "Vrijheid van Wngsuiting staat voorop". Ja. dan 8a we het weer. dank u wel minister want ik was even in de war ig Smits. «olid Zeeuws Belang! «•Ueeuwsbelang.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 &P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur beoactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 *330 EB MIDDELBURG Tel: 0118493000 Fax: 0118493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) i Edith Ramakers Mlfiam van den Broek "onMagnée I K°en de Vries (sport) f intrale redactie Mationspark 28 Fostbus 31 AA goes (0113)315500 ax: (0113)315669 E-mail; r 'ntermet ^•pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de twee aangiften van vernielin gen. Wel werden strandhuisjes open gebroken en waren er enkele in braken in strandpaviljoens. De klapper (twintig strandhuisjes opengebroken begin juli in Dom burg) vond plaats in een nacht dat het beveiligingsbureau niet aanwezig was op het strand. Er was afgelopen seizoen maar geld voor 45 nachten. Het aantal meldingen van ver nielingen, diefstallen en vanda lisme nam af in vergelijking met voing jaar. Het oplossingspercen tage daarentegen steeg. De poli tie wist door een aantal daders op te pakken ook veel kleine mis drijven en vernielingen op te los sen. Evaluatie Toch, blijkt uit de evaluatie, is er nog steeds te weinig blauw op straat om alle overlast tegen te gaan. Dat geldt zowel voor de nachtelijke uren als overdag. De politie heeft gewoon te weinig mensen om alle overlast in de ge meente Veere te kunnen aanpak ken. Een aantal problemen blijft liggen Een voorbeeld daarvan is de par- keerexcessen in Zoutelande. De middenstand in het dorp was af gelopen zomerseizoen maar ge matigd positief. Het kwam bij voorbeeld twee keer voor dat de parkeeroverloopterreinen geslo ten waren. Ook de afsluiting van de Langstraat blijft een pro bleem. De middenstand had de indruk dat ook meer drank op straat werd gedronken, terwijl de politie nauwelijks bekeurin gen uitdeelde. Bij incidenten wa ren agenten overigens wel snel ter plekke De SSW wil dat er beter gecon troleerd wordt op handhaving op de stranden. Het kwam afge lopen zomer te vaak voor dat badmannen er alleen voor ston den, omdat de politie aangaf geen tijd te hebben om langs te komen. Opbouwende kritiek kwam er ook van de Domburgse midden standers. Fietsende politieagen ten lieten bij de ondernemers een hele goede indruk achter. Zij waren zeer aanwezig in het centrum. Wel vond men het jam mer dat niet alle agenten bekeu ringen uitdeelden voor drinken op straat. De Kwaliteitskring Veere, waar in onder meer (horeca)onderne- mers, de SSW, de gemeente en de politie vertegenwoordigd zijn, wil volgend zomerseizoen doorgaan met nachtelijke strandbewaking en het project Rust aan de Kust. Scholieren van Het Kompas en de Irisschool beelden botsingen tussen culturen uit op het toneel. door Jelmer Oskam MIDDELBURG - Leerlingen van de ba sisscholen Het Kompas uit Oost-Sou burg en de Irisschool uit Middelburg ga ven gisteren een toneelvoorstelling. Ouders en klasgenootjes zagen in het Middelburgse Spiegeltheater hoe zo'n twintig scholieren het thema 'botsingen tussen culturen' bespeelden. Je kunt el kaar pas begrijpen als je de cultuur van de ander kent, luidde de moraal. Het dramaproject is een onderdeel van Walcheren Mozaïek. Deze multiculture le manifestatie laat verschillende cultu ren met elkaar op een positieve en leer zame manier kennismaken. Ook tussen de jonge toneelspelers be vonden zich verschillende culturen en achtergronden. „Het is zo'n beetje de maatschappij in een notendop", aldus dramadocente Josien de Graaf. „Het thema van dit stuk is terug te zien in de manier waarop ze samen aan het stuk hebben gewerkt. Dat ging soms moei zaam, maar daar leren ze erg veel van." Onder leiding van De Graaf kregen de kinderen de lastige taak om in één mid dag een toneelstuk in elkaar te zetten. En dat het lastig was, bleek wel. Veel acteurs wisten flinke drukte te veroorza ken. De oefeningen verliepen chaotisch. Het zou geen gemakkelijke klus zijn om in enkele uren tijd een goed werkend ge heel van de groep bengels te maken. Maar aan het eind van de middag zat al les prima in de koppies en waren de kin deren klaar voor het echte werk. Ouders, klasgenootjes en leerkrachten namen plaats in de stoelen en het thea terstuk kon nu echt beginnen. Aan de hand van vier verhalen speelden de ac teurs korte toneelstukjes. Het eerste ver haal ging over een gepest kind, omdat haar moeder geen Nederlands spreekt. Vervolgens werd een krantenjongen neergezet, die een betere baan weigert omdat hij liever elke morgen de krant bij zijn favoriete buurtbewoners blijft bezorgen. Want vriendschap is belang rijker dan geld. In de laatste twee stuk ken kwamen respectievelijk de thema's aanpassen en agressie aan bod. De kinderen speelden geconcentreerd en toonden zich serieuze acteurs. Boe venstreken als tijdens de repetities wa ren voor het oog van het publiek plotse ling verdwenen. foto Ruben Oreel Mickey uit groep 5 van basisschool Het Kompas speelde de krantenjongen. „Ik vind toneelspelen erg leuk, met al die bewegingen, muziek en verhalen." Mariska valt hem bij. „Het is ook leuk dat ze onze werkstukken van school in het toneelstuk hebben gebruikt." Ook vindt ze het belangrijk dat de omgang tussen verschillende culturen wordt be handeld. „Iedereen moet goed met el kaar op kunnen schieten. Daarom moet je dingen over elkaar leren", meent ze. Chris Stronks, organisator van het dra maproject, is tevreden over de voorstel ling. „Maar dit moet geen incident zijn. Thuis en op school moet er meer aan dacht besteed worden aan dit onder werp. Voor onderling respect tussen ver schillende culturen begin je bij kinde ren. Het is een belangrijk onderdeel van de opvoeding. Van deze samenwerking hebben de leerlingen vast ook veel ge leerd. Plus de bezoekers op hun beurt." door Harmen van der Werf GOES - In milieustraten komt te veel bedrijfsafval terecht, met name puin. Om daar een rem op te zetten, heeft de WD in de Goese gemeenteraad gepleit voor de invoering van een hef fing voor milieustraten. Milieustraten zijn bedoeld voor afval van particulieren en niet van bedrijven, verklaart WD- fractievoorzitter S. Heijning uit Goes. Vooral in de aannemerij wordt daar echter de hand mee ge licht, weet hij. „In offertes voor verbouwingen wordt het vaak al aangegeven, dat mensen zelf het STREEKACTIVITEITEN DOMBURG Schuttershof, 19.00 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 13.30 - 17.00 uur: Inloopmid- dag voor jongeren met onder meer ta felvoetbal en darts: VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16,00: Bejaardensoos; VLISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; Theo van Doesburgcentrum, 19.00 uur: Openbare bijeenkomst Vlisingse Filate listen Vereniging. puin kunnen afvoeren. Aanne mers lenen hun aanhangwagen even uit en koppelen die vast aan de auto van degene bij wie ze aan het werk zijn. Want dat valt niet op." Heijning maakt zich hier druk over. omdat milieustraten be hoorlijk dure voorzieningen zijn. Het is naar zijn idee niet eerlijk dat inwoners die daar nauwelijks of geen gebruik van maken, toch voor moeten beta len via de algemene afvalstoffen heffing. In Goes gaat de heffing bovendien in 2005 met vijftien procent omhoog, omdat die niet kostendekkend is. In de gemeenteraad kreeg Heij ning enige steun. H. Hoogerland (PvdA) en R. de Koster (D66) hadden er wel oren naar, al waarschuwden zij voor een mo gelijk neveneffect, een toename van illegale stortingen in het buitengebied. Precies om die re den is waterschap Zeeuwse Ei landen er tegen. Milieustraten zijn in beheer bij de Zeeuwse reinigingsdienst, be horend tot nutsbedrijf Delta. Of er een heffing wordt ingevoerd, is aan gemeentebestuurders ver enigd in het Openbaar Lichaam Afvalverwijdering Zeeland, de Olaz. Voor Goes zit WD-wet- houder S. van 't Westeinde in de Olaz. De invoering van een puinhef- Een man stort puin in de milieustraat in Goes. fing voor milieustraten is ter sprake geweest, laat zij weten, omdat die al wel in Zeeuws- Vlaanderen bestaat. Voorlopig heeft het Olaz-bestuur besloten zo'n heffing ten noorden van de Westerschelde niet in te voeren. In 2005 komt het onderwerp te rug na een evaluatie. Discussie Voor de discussie is belangrijk wat er met de algemene afval stoffenheffing gebeurt. Dat is nu een vast bedrag. De gemeen te Goes heeft onderzocht welke voor- en nadelen vastzitten aan een heffing die afhankelijk is van de aangeboden hoeveelheid afval. Wie veel op straat zet, moet dan meer betalen. Het col lege van B en W moet daarover nog beslissen. Bij de milieustraat in Goes zijn de reacties van bezoekers afwij zend op het idee een heffing in te voeren. „Niet geslaagd", rea geert een oudere man. „Betalen we al niet genoeg?" Vaak komt hij niet bij de milieustraat. „Twee keer per jaar." L. Vink uit Baarland is er vaker te vin den. Hij denkt dat er meer rom mel in de polder gedumpt gaat worden als de milieustraat iets gaat kosten. „Vooral met verf- en oliehoudend afval krijg je dan problemen." In Zeeuws-Vlaanderen moet dus al wel bij milieustraten voor foto Dirk-Jan Gjeltema puin- en sloopafval worden be taald. Of daar veel meer afval in het buitengebied wordt gestort, is bij wethouder Van 't Westein de niet bekend. (Advertentie) zaterdag 20 november 14.30 uurl QT€ K€RK VÉ€R<E GLORIA - ANTONIO VIVALDI REQUIEM - W.A. MOZART Holland Boys Choir, Bach Collegium, solisten o.l.v. Pieter Jan Leusink dirigent Toegang 35 p.p.; 4 kaarten 120 -Info: 0118-623650 MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis veroordeelde gisteren een 23-jarige man uit Zierikzee wegens openlijke geweldpleging tot 120 uur werkstraf. Zijn kompanen, een negentienjarige in woner van Zoutelande en een achttienjarige man uit Burgh-Haamstede, kregen dezelfde straf: 80 uur werk straf. Het trio vocht op 7 september bij de fiets-reparatie- plaats van het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede met een man, die zich provocerend zou hebben gedragen. Een getuige had gezien hoe twee mannen het slachtoffer vasthielden, terwijl de derde hem in het gezicht sloeg. Zijn tandprothese bleek stuk te zijn. Ook had hij zwellin gen in zijn gezicht. Volgens officier van justitie R. Ramme- loo hadden de verdachten erop los gebeukt. Hij eiste hoge re werkstraffen van 150 uur en tweemaal 120 uur. De Zie- rikzeeënaar had een strafblad. Tegen hem loopt nog een uitzettingsprocedure De politierechter complimenteerde de asielzoekers voor hun kennis van de Nederlandse taal, maar daarmee konden ze hun straf niet ontlopen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 33-jarige man uit Emmeloord wegens huise lijk geweld en het plegen van huisvredebreuk veroordeeld tot 400 euro boete. De man woonde 11 maart dit jaar nog in Middelburg toen hij in de gemeente Reimerswaal met zijn ex-vrouw in haar woning problemen kreeg over de be zoekregeling van zijn dochtertje. Het kwam tot een handgemeen, waarbij de man zijn ex sloeg. Officier van justitie J. Zondervan herinnerde de ver dachte eraan dat huiselijk geweld zwaar wordt aangere kend. Verder vond de officier het verwerpelijk dat het ge weld in het bijzijn van het dochtertje heeft plaatsgevon den. De officier eiste dertig uur taakstraf en 500 euro boe te voorwaardelijk. Raadsman E. Smit stelde dat de vrouw ook een kwalijke rol had gespeeld. „Zij heeft hem be laagd met haar lange nagels." De strafpleiter vroeg zijn cliënt een beperkte boete op te leggen. Daarin kon de poli tierechter zich vinden. MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Vlissin- gen gaf gisteren in Middelburg toe een jongen op straat te hebben mishandeld. Samen met een jongere kompaan had hij de fietser 10 april in Vlissingen gewelddadig aan gepakt door met de vuisten op zijn gezicht en in zijn maag te slaan. De agressieve Vlissinger werd voor de openlijke geweldpleging veroordeeld tot tachtig uur werk straf, waarvan de helft voorwaardelijk. Hij had er stevig op los geramd. Het slachtoffer hield er wondjes in zijn ge zicht en een afgebroken tand aan over. De Vlissinger moet 400 euro smartengeld vergoeden. De verdachte be weerde gereageerd te hebben op de opgestoken middelvin ger richting zijn moeder. MIDDELBURG - De politie heeft gisteren gecontroleerd in de Marcus de la Palmastraat in Middelburg op de nale ving van het eenrichtingsverkeer. De agenten schreven daarbij zeven bekeuringen uit. De controles vonden tus sen 8.00 en 8.30 uur en tussen 11.45 en 12.15 uur plaats. De actie werd gehouden naar aanleiding van klachten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Volgende week wordt de vloer in de bouw put van het nieuwe theater in Middelburg gestort. Daarmee moet een einde komen aan de vertraagde bouw van de put. De afgelopen dagen is tot tien uur 's avonds doorgewerkt. Vol gens een woordvoerder van de gemeente is dat nodig om de planning te halen. „We verwach ten dat het lukt door over te wer ken." Omwonenden zijn boos. Ze waren niet op de hoogte van het feit dat de aannemer op za terdag en 's avonds door zou werken. De aannemer had een briefje moeten sturen, aldus de woordvoerder. Dat is gisteren alsnog gebeurd. De afgelopen weken is het water uit de bouw put afgevoerd via een pijplei ding. Dat was nodig omdat het met machines niet mogelijk was om slibdeeltjes uit het water te filteren. Voor het storten van on- derwaterbeton is het noodzake lijk dat het water schoon is. Het onderwaterbeton moet achter el kaar worden gestort. Het is de verwachting dat het werk veer tig uur duurt. Op dinsdagoch tend om zes uur wordt er begon nen, woensdagavond rond mid dernacht moet het storten klaar zijn. Om alles soepel te laten ver lopen, neemt de gemeente een aantal maatregelen. Een deel van de Penninghoeksingel wordt afgesloten voor verkeer, een aantal parkeerplaatsen kun nen niet worden gebruikt. De ge meente roept mensen op om het gebied zo veel mogelijk te mij den. Verkeersregelaars moeten chaos voorkomen. Als het beton is gestort en uitgehard, kan het water uit de put worden ge pompt. Op dat moment is de bouwput klaar en kan het echte werk aan het theater beginnen. Vermoedelijk gebeurt dat na de kerstvakantie. Het theater moet vervolgens twee jaar later klaar zijn. Dat is anderhalf jaar later dan oorspronkelijk de bedoeling was. De werkzaamheden aan het nieuwe theater zijn ver traagd door uitvoerig archeolo gisch onderzoek, technische pro blemen en bezwaarprocedures van omwonenden. Die procedu res zijn overigens nog niet afge rond. De rechtbank moet nog aan de behandeling van het be roep tegen de bouwvergunning beginnen. door Freek Janssen THOLEN - De politie houdt het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente aan de Ds. G. H. Kerstenstraat in Tholen de komende tijd extra in de gaten. Vorige week troffen leden van de kerk drie verdachte mannen aan in de buurt van het kerkge bouw. Zij waren foto's aan het maken van de gereformeerde kerk. Volgens politiewoordvoer der A. Don spraken de kerkle den de fotografen aan en gaven ze het voorval door aan de poli tie. Don: „We hebben die perso nen nagetrokken en er blijkt niets aan de hand te zijn." Toch houdt de politie de kerk extra in de gaten. „We zijn de laatste twee weken, na de moord op Van Gogh, toch al meer alert op kerken en moskeeën. Het be stuur van de gereformeerde ge meente heeft ons om extra sur veillance verzocht. Dat blijven de komende weken weken doen." Vooral 's nachts rijden de politieauto's vaker langs. Vorige week liet de politie al we ten verscherpt toezicht te hou den op moskeeën in Vlissingen en Middelburg. Volgens de woordvoerder worden er verder in Zeeland geen gebedshuizen speciaal in de gaten gehouden. De kerkenraad van de gerefor meerde gemeente wil niet reage ren. (Advertentie) PARFUMERIE- I ivlpunt der wereldmerken MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13