PZC Waterschapslasten fors omhoog WGA Ploegen als de Amish in Amerika auping Plan nieuwbouw Kamperduin Kinderopvang ingewikkeld? waarde onroerend goed meer gestegen dan was berekend ewapende man overvalt winkel n Vlissingen fcnnepkwekerij opgerold NEETKAMER VHiE^pdJ Goede relaties mogen wat kosten Cultuurhistorische atlas Zeeland Tijdelijke parkeerplaats station zeeuwse almanak Goudeerlijk ^0113-315649 :.nl Goes rau»» - «w.pzc.ni «tredactie'aipzc. 1*31,4460 AA< iMOeiaie-expIo"! Porden Midden-Z „«■Vlaanderen: 01 tonaal: 020-4562500 „oensdag 17 november 2004 \M UUBi itatie: ,-Zeeland: 0113-315520; >n: 0114-372770; <or">00. Welnee, met bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien wwwkinderopvangzeelandnl BERGWEG 16 GOES 0113 - 232739 editie Walcheren HDDELBURG - Woningeigena- w rijn komend jaar meer kwijt ja waterschapslasten dan urvt was berekend. De vvaarde nu het onroerend goed is met gwdan de gemiddelde 38 pro wl gestegen, waarvan het Wa lschap Zeeuwse Eilanden Bfil was uitgegaan. Een motie steravond van hoofdingeland f van den Dorpel om de woning- t^enaren te ontzien, sneuvelde snauwemood. in inwoner van de gemeente ipelleis volgend jaar 29 pro- stmeer kwijt aan waterschap- listen Het dagelijks bestuur neerde de gemiddelde waar- stijging van het onroerend jed in het werkgebied op ge- "138,5 procent. Besloten uu ue tarieven met twintig rocent te verlagen om de stij- ingvan de lasten te beperken, rat werd duidelijk dat de aarde van het onroerend meer igestegen. Hoofdingeland Van a Dorpel had voor de Algeme- tVergadering de lastenverzwa- ing voor de categorie gebouwd ïoningeigenaren en bedrijfson- (Advertentie) Goede morgen oor Ron Magnée roerend goed) op een rijtje ge zet. Een woningbezitter in de ge meente Schouwen-Duiveland moet volgend jaar rekenen op 25 procent meer waterschapsbe lasting, een huiseigenaar in Rei- merswaal op 25 procent en een koper in Vlissingen op 24 pro cent. „Onacceptabel", oordeelde Van den Dorpel. Hij riep zijn col lega-bestuursleden op zijn mo tie te ondersteunen. Daarin eis te de hoofdingeland helder in zicht in de lastenontwikkeling per gemeente en aanpassing van de begroting voor 2005 met als gevolg een mindere lastenstij ging. Hij vroeg het dagelijks be stuur in de begroting te kijken naar mogelijke bezuinigingen. Zijn motie kreeg onvoldoende steun. Achttien bestuursleden, waaronder het voltallige dage lijks bestuur, schaarden zich achter gezworene J. Hoekman. Die had op zijn beurt betoogd dat lastenverlichting voor de wo ningeigenaren automatisch een lastenverlichting inhoudt voor de eigenaren van het bedrijfson- roerend goed. Het waterschap hanteert voor beide categorieën één tarief. De lastenstijging vol ledig ongedaan maken, zou het waterschap naar schatting vier miljoen euro kosten. Dat was volgens Hoekman niet op te brengen. Hij beloofde wel om in het voorjaar van 2005 te zullen bekijken of de tarieven voor 2006 nog verder naar beneden kunnen. Hoekman dacht in dat verband aan vijf procent. Een wijzigingsvoorstel van J. Rood- enburg om de tarieven voor ko mend jaar met enkele eurocen ten meer te verlagen dan het da gelijks bestuur, kreeg ook onvol doende steun. „De burger heeft helemaal geen boodschap aan de financieringssystematiek van het waterschap", aldus Rooden- burg. „Die is alleen benieuwd naar de nettobedragen, die hij moet betalen." Vier hoofdinge landen stemden uiteindelijk te gen de begroting voor komend jaar. Behalve Roodenburg en Van den Dorpel waren dat L. Waterman en S. Verheij, me de-ondertekenaars van de mo tie. Zij konden geen verantwoor delijkheid dragen voor een be groting, waarin de inwoners van het werkgebied op forse kosten worden gejaagd. „Ik kan en wil dat niet verdedigen", aldus Roodenburg. pagina 14 ruzie nog niet bijgelegd USSINGEN - Een onbekende heeft maandagmiddag een [wapende overval gepleegd op in winkelpand op de Boule- wdBankert in Vlissingen. kwam omstreeks 17.40 uur iwinkel binnen waarin op dat lent de 31-jarige Vlissingse pnares en een klant aanwezig ©n. Onder bedreiging van a wapen dwong hij de eigena- af te geven. De dader 4 uiteindelijk met enkele Wallen euro's vandoor, aarschxjnlijk heeft dezelfde e voorafgaand aan de over top de Spuikomweg in Vlis- ^:en een 27-jarige Vlissinger Kragd. Dit slachtoffer liep k een kennis over straat toen e man die tegen hem aanliep Ei met een wapen bedreigde. 27-jarige slaagde er samen ajn metgezel in de man te peren. De dader verdween up m de richting van de bio- oop. signalement van de onhe te man luidt voor beide inci- r'en als volgt: blanke man in ii{ffti]d van dertig tot veertig 'engte tussen 1.80 en 1.90 en halflang, donkerblond bruin, lichtkrullend haar, lWgrijze ogen. De man droeg ';ere kleding en had zijn ®>P']pen in halfhoge schoe- De politie is op zoek naar y'gen van beide voorvallen. fEsen die iets van een van de- joorvallen hebben gezien en verzocht zich te melden 1» politiebureau in Vlissin- oi te bellen met telefoon- F-mer: 0900-8844. Ploegen op de ouderwetse manier in Ritthem. door Ron Magnée RITTHEM - Een nieuwe paar- denploeg is tegenwoordig ner gens meer in Europa te krijgen. Dit ondervond biologische boer L. de Visser uit Ritthem. En dus kocht hij een ploeg bij een Amish-firma in de Verenigde Staten. Want de bekende Ameri kaanse agrariërs zijn heer en meester in het ploegen met ech te paardenkrachten. „Ik denk dat we de enige zijn in Nederland met deze ploeg", legt De Visser uit, zittend op zijn Amerikaanse ploeg. Hij laat zijn driespan Bianca, Prins en Elza even tot rust komen. Even daar voor trokken de drie paarden nog de ploeg voort die van de oude paardenkrachten gébruik maakt. Het is zo goed als onmogelijk om een paardenploeg in Europa te krijgen, legt Leo de Visser uit. „Je kunt er wel eentje uit de ja ren veertig, vijftig van de vorig eeuw krijgen." Maar sindsdien heeft de techniek niet stilge staan. Zijn nieuwe ploeg heeft bijvoorbeeld kogellagers in de wielen, en loopt dan ook veel lichter dan de ploegen uit de vo rige eeuw. Toen hij van de Amish-ploeg uit de staat Ohio hoorde, was hij dan ook meteen verkocht. De be kende Amerikaanse agrariërs be heersen de kunst van het ploe gen met behulp van de edele viervoeters tot in de puntjes. Het was nog een hele klus om de ploeg naar Nederland te krij gen. Zomaar een ploeg bestellen in het land van de onbegrensde mogelijkheden, is veel te duur. Met een aantal Duitse boeren werd daarom een container land- bouwmateriaal besteld en naar Europa getransporteerd. De la ding kwam eerst in Zuid-Duits- land aan, waarna het - via een kennis in Antwerpen - uiteinde lijk in Ritthem belandde. Daar mee houdt het arsenaal van De Visser overigens niet op. Hij be schikt verder over een mestver- spreider, een cultivator en een kar die door paarden wordt voortgetrokken. Het idee dat het werken met de Amerikaanse paardenploeg langzaam gaat, verwijst Visser naar het rijk dei- fabelen. „Ik ploeg een hectare per dag. Veel meer dan met een oude ploeg met paarden." Enige voorwaarde is dat paard en boer anders ploegen: het Amerikaan se werktuig is een zogeheten rondgaande ploeg. Er wordt dus in rondjes gewerkt. Even wen nen, maar na een tijdje willen paarden en menner niets anders meer. Overigens denkt De Vis ser dat het ploegen met paarden in de nabije toekomst hand over hand zal toenemen. „Hier nog niet zo snel. Maar in Duitsland zijn er honderden boeren die met paarden ploegen." En zo wordt het aloude ploegen met paarden weer hypermodem. (Advertentie) ISJGEN In een woning Lf Hercules Segherslaan in 1"ïgen is gisteravond een 2!WekeriJ aangetroffen Eal a?te'd' **onderd plan- de benodigde appa- J*in beslaggeno- Fwezig Hand was niemand (Advertentie) aar culinair genieten omergetelijk blijft ^^35676 Middelburg Vanof nu zijn alle uitwedstrijden van het Nederlands Elftal in de kwalificatieronde naar het Wereldkampioenschap 2006 in Duitsland live op Radio 10 Gold te horen. Luister dus vanavond vanaf 19.00 uur naar Oranje-Uit op Radio 10 Gold met Jos Kuyer, Bert Nederlof en Leo Driessen. Kijk voor alle informatie op www.oranje-uit.nl OVERAL OP DE KABEL EN OP AM 1008 VLISSINGEN - De sloop in de binnenstad van Vlissingen, waar woon- en winkelcentrum De Fonteyne moet verrijzen, vordert gestaag. De verwachting is dat voor het einde van het jaar nog de damwanden worden geslagen voor de parkeerkelder, waarvan de ingang in de Spui straat is gesitueerd. „Als dat karwei is afge rond, kan er gegraven worden", zegt J. Schroe- vers van de gemeente Vlissingen. In januari zal er een tijdelijke brug worden ge legd van de Spuistraat naar het Bellamypark. Daardoor blijft de binnenstad vanuit de Spui straat bereikbaar voor verkeer. Niet alleen wordt er op dit moment gesloopt, ook wordt archeologisch onderzoek verricht. Een oude scheepstimmerwerf en kademuur wor den in kaart gebracht. Op de plaats van de voor malige Hema en de Aldi willen archeologen nog proefsleuzen maken. Ze hopen restanten van de zeihuisjes, oftewel de zouthuisjes, uit de der tiende eeuw aan te treffen. In Vlissingen werd in die periode zout gewonnen. Onder de oude Hema verwachten de archeolo gen nog delen van de begraafplaats tegen te ko men. Als ook dat werk is afgerond kan aan de werkelijke opbouw van het winkel- en woon project aan de Spuistraat en Lange Zelke be gonnen worden. Bij De Fonteyne horen 6300 vierkante meter winkelruimte, negen penthou ses, 44 appartementen en de parkeergarage. luchtfoto Peter Buteijn MIDDELBURG - „Goede relaties heb je niet vanzelf maar daar zul je aan moeten werken. Relatiebeheer is een kwestie van voorinvesteren, de kosten gaan voor de baten uit." Zo verdedigen Gedeputeerde Staten de 25.400 euro die zij uitgaven aan de Nationale Oesterpartij. „Investe ren in relaties, is investeren in de toekomst. Het was dus geen feestje, antwoorden GS op vragen van GroenLinks, maar 'een manier om onze relaties te onder houden en met het uiteindelijke doel de belangen van Zee land zo goed mogelijk te behartigen'. De subsidie aan de Oesterpartij is dus wel goed besteed, menen GS. GroenLinks zette daar onlangs vraagtekens bij. Zeker om dat de genodigden niet tot de minst bedeelden in de sa menleving behoorden. GS hebben, schrijven zij, uit alle geledingen mensen uitge nodigd, zonder onderscheid te maken tussen de meest en minst bedeelden. MIDDELBURG - De welstands- en monumentencommis- sie Dorp, Stad Land (DSL) in Rotterdam gaat een cul tuurhistorische atlas voor Zeeland maken. Dat gebeurt in opdracht van het dagelijks provinciebestuur. De atlas geeft aan waar wettelijk beschermde plekken en objecten aanwezig zijn, met name gebouwde en archeologische Rijksmonumenten, maar ook nog onbeschermde cultuur historische elementen. De atlas is een hulpmiddel voor overheden, historische verenigingen en projectontwikkelaars, bij het behouden van cultuurhistorisch erfgoed in steden, dorpen en het buitengebied. Niet alleen gebouwen, maar bijvoorbeeld ook bunkers, dijken en schorren. Tot zomer 2005 worden foto's van de objecten gemaakt, waar mogelijk vanaf de openbare weg. Ook worden karak teristieke kenmerken vergaard. MIDDELBURG - Naast het station in Middelburg komt een tijdelijke parkeerplaats voor het halen en brengen van treinreizigers, een zogenaamde 'Kiss and Ride' plaats. In het voorjaar wordt begonnen met de aanleg van een definitieve parkeerplaats, op de plek waar nu de an tiekhal staat. Op het moment is er geen goede afzetmogelijkheid voor treinreizigers. Automobilisten gebruiken vaak het bussta tion, maar dat is verboden. De verkeerslichten raken ont regeld als auto's over het busstation rijden. De doorstroming van het verkeer rond de Stationsbrug moet binnenkort worden verbeterd door het aanpassen van het detectiesysteem voor de verkeerslichten. Boven dien wordt nog steeds gewerkt aan de software van de ver keerslichten. foto Lex de Meester door Inqrid Huibers KAMPERLAND - Opnieuw ligt er een ontwerp-bestemmings- plan op tafel voor nieuwbouw van hotel-restaurant Kamper duin in Kamperland. „Ik hoop dat we nu de laatste hobbel ge nomen hebben en snel kunnen gaan bouwen", verzucht eige naar J. van der Voort. „Het hui dige gebouw begint dusdanige gebreken te vertonen dat het niet veel langer mee kan." De plannen voor de sloop van het in de jaren zestig gebouwde hotel Kamperduin en de bouw van een nieuw hotelcomplex zijn al een jaar of zeven oud. Lang werd er gesteggeld over de benodigde aanpassing van het bestemmingsplan en vervolgens over de aankoop van de benodig de grond. Eind 2002 leek alles in kannen en kruiken, maar kon de bouwvergunning uiteindelijk niet worden afgegeven, omdat de plannenmakers hadden ver zuimd een zogenoemde quick- scan uit te voeren. Een dergelijk onderzoek is nodig om vast te stellen in hoeverre een bouw plan strijdig is met de Vogel- en Habitatrichtlijn, de Flora- en Faunawet en de Natuurbescher mingswet. Dat onderzoek is in middels uitgevoerd en het aange paste ontwerp-bestemmings- plan ligt nog ter inzage tot maandag 13 december. Het plan voorziet in de bouw van een complex met 55 hotelapparte menten en 24 hotelkamers, een halfverdiepte parkeerkelder, een binnenzwembad en een res taurant. Alle kamers en apparte menten worden aan particulie ren verkocht. Deze hebben ver volgens de verplichting om het beheer en de verhuur van hun accomodatie uit te besteden aan het hotelmanagment. „Op die manier wordt de hotelfunctie van het complex gewaarborgd", zegt Van der Voort. Advertentie ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierizee zijn op vrijdag 19 november a.s. gesloten l.v.m. een personeelsuitje Toen dat Vlissingse meisje het hele weekeinde ziek en zwak in bed moest blijven en met haar keeltje slechts nog kraken kon, stond de huisarts maandagmorgen direct op de stoep. „Neem even een lepel tje mee", vroeg hij haar vader terwijl hijzelf de trap opklom tiaar z'n patiëntje. De diagnose gesteld en het te volgen pad naar betering be sproken daalde de dokter de trap weer af. „Oh, en de lepel ligt nog bo ven", voegde hij toe vanaf de deurmat. „Dat je niet denkt da'k 'm meegenomen heb. 't Was maar een eierlepeltje, maar toch. „Laatst nam ik waar bij een praktijk in Fries land en toen liep ik rond met twee zilveren lepels in m'n zak..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11