PZC Hoofdplaat wil geen windmolens 50% Sinterklaas trotseert woelige baren Ravage na aanrijding GroenLinks wil onderzoek gratis bus Inwoners vrezen aantasting leefbaarheid dorp door komst tientallen turbines DECORATIES intra Tijdpiet in de war bij intocht Sint Terneuzen Xtc-pillen in beslag genomen Kuikentjes doodgegooid Weinig overtreders drankcontroles Dolfijn aangespoeld Brievenbus ^0113-315649 pr.fBC.nl CÏS31,4460MGoes Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; naai: 020-4562500. 15 november 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen ^rRsné Hoonhorst HOOFDPLAAT - Inwoners van liofdplaat vrezen dat hun dorp feienafzienbare tijd wordt om- Bgd door tientallen windmo- p. En daar zijn ze niet blij see. Want: de turbines 'vervui- B' niet alleen het landschap; Kveroorzaken ook geluidsover- bji en zorgen voor een forse raardedaling van woningen in a om Hoofdplaat, betogen de ariatiefnemers van de actie- poep Hoofdplaat TegenWind. e actiegroep roept dorpelin- i huiseigenaren van Village aldia en raadsleden van de ge rente Sluis op donderdag 18 ivember de dorpsraadvergade- L te bezoeken. Na afloop van CULTUURDEBAT CULTUUR EN GELOOF met: Jaap van Ginkel, Jan Mulder, Abe van der Werft vooral; de spraakmakende film 'Strip Show 1850' Dl. 16 NOV. 20 UUR Hervormde kerk, Gapmge reserveren: T: 0118 65 30 00 www.zeeuwsmuseum.n Verschillende pogingen om een windmolenpark te beginnen, le den schipbreuk, ook al omdat ge meente en provincie in het verle den hun veto uitspraken. Nu er, na afwijzingen in eerdere sta dia, daadwerkelijk vijf windmo lens verrijzen aan de Kruisweg tussen Hoofdplaat en Sasput, vrezen veel dorpelingen echter dat ook andere, al dan niet ge wijzigde, plannen weer uit de kast worden gehaald. In deze economisch slechte tij den is het tenslotte voor veel grondeigenaren en agrariërs aantrekkelijk om geld te verdie nen met het opwekken van win denergie. C. Doppegieter, één van de initiatiefneemsters van Hoofdplaat TegenWind, vindt het de hoogste tijd om in actie te komen. De gemeenteraad moet snel een beleidsvisie ontwikke len om nieuwe windmolenpar ken rondom Hoofdplaat te we ren, want anders dreigt het nu nog landelijke dorp midden in een 'windindustriegebied' te ko men liggen. En dat terwijl onder zoeken de laatste jaren hebben uitgewezen dat het rendement van windenergie te verwaarlo zen is. De molens kunnen slechts twee maanden per jaar effectief draaien en energie op wekken. Conventionele elektrici teitscentrales blijven dus nodig om levering van energie te ga randeren, betoogt Doppegieter. De waardedaling voor wonin gen is onlangs door een rechter op 30 procent bepaald. Planscha declaims zouden dan ook al gauw in de miljoenen euro s lo pen, weet Hoofdplaat Tegen Wind. Het belangrijkste voor de inwoners van Hoofdplaat is ech ter de aantasting van de leef baarheid, benadrukt Doppegie ter. „Wie nu nog vrij uitzicht op de polder heeft, ziet straks zo wel bij zonsopgang als bij zons ondergang windmolens. Onder zoek aan de Rijksuniversiteit Groningen wees onlangs nog uit dat de geluidsoverlast 's nachts veel sterker is dan eerder be weerd. Hoofdplaat en omgeving worden gewoon heel onaantrek kelijk voor nieuwe bewoners. Op termijn kan dat ook ten kos te gaan van de voorzieningen in het dorp." De dorpsraad van Hoofdplaat heeft officieel nog geen stand punt bepaald. Maar voorzitter I. Jacobse vindt het ook geen aantrekkelijk vooruitzicht als het dorp aan alle kanten wordt omsloten door meer dan hon derd meter hoge turbines. „We i 'dorpswethouder' R. Leent- si en een ambtenaar de a an we ren bijpraten over de aanvra ge voor oprichting van wind- êiens m de Hoofdplaatpolder de visie van het dagelijks ge- antebestuur. Panen voor windmolens in de looi'dpl aa tp older duiken de tien jaar geregeld op. (Advertentie) [ERSTen WINTER tostenveg 2, Kapelle 0113-344151 ennispark loek toe aan ipknapbeurt irEugène Verstraeten BOEK - Er is van alles mis met iltennispark aan de Kreeksin- Sl in Hoek. Tennisvereniging Soek vraagt de gemeente om Cl een aantal problemen op te en. fci de kleedkamers op te knap- e is 45.000 euro nodig. De «dkamers zijn meer dan der- ongewijzigd en de toilet- site is ontoegankelijk voor ge- Edicapten. De club wil ook k paar oude bomen rond het blaten verwijderen. De wor- jlsveroorzaken scheuren in de tadruimten. In plaats van de wen wil de vereniging een itiïof tien parkeerplaatsen aan een, omdat er nu geen par- Hij is wel eens met beter weer in ons land aangekomen, maar met een beetje hulp konden Sint, Pieten en schimmel toch veilig aan land in Breskens. foto Peter Nicolai te dan drie jaar geleden is er ■"boom op de oefenkooi geval- De gemeente heeft toen her- drcrk uitgevoerd, maar die is nog steeds niet afge eft. Ook zijn de tegels door «wortels omhoog geduwd, öslotte is naar de normen van nationale tennisbond het aan- I banen te laag ten opzichte II bet ledenaantal. Volgens bitter E. Lokken an het Èjjuzense gemeentebestuur 8gt de vereniging de dupe te nden van de grote zelfwerk end van de leden. „Deze ®den de accommodatie op een fjjb peil, maar eens is het er Hij wijst er op dat de ba- °lgend jaar gerenoveerd teen worden. Gezien het gro- aantal gebreken is het vol tas Lokken misschien geen gek *I°m de vereniging naar een locatie te verhuizen. „Er weer gebouwd in Hoek, «aardoor het ledenbestand wel- 1 ^'groeit", verwacht hij. (Advertentie) ZEEUWS MUSEUM door Wilma Valk BRESKENS - Nog nooit was de aankomst van Sint Nicolaas in Breskens zo spannend. Kon Sint wel aan land komen? Dankzij de stuurkunst van zijn wegwijs- piet Jaap en opstappers van de reddingboot van Breskens is al les goed gekomen. Een noordwester wind en spring tij maakten dat de haven van Breskens tot aan de rand vol wa ter stond, ja, het water stroom de zelfs over de rand. Veel kinde ren stonden in spanning te wach ten. Hoe moest het nu met Sint en zijn Pieten? Maar het goede stoomschip, dat de haven van Breskens goed kent, vond de weg naar de aanlegplaats toch. De reddingboot was ter plaatse en twee opstappers hielpen bij het aanleggen en maakten de steiger voor Sint vast. Onder veel gejuich van vele, vele kinde ren stapte hij dan ook met droge voeten aan wal. Sint was blij weer in Zeeuws- Vlaanderen te zijn. Hij maakte een toch langs de wachtenden, praatte met veel kinderen, schudde handen en kreeg veel prachtige tekeningen. Uit HliII (Engeland) was er de fa milie Chauhan aangereisd. Hun kinderen Lotte (10), Sonja (8) en JJ (5) kenden tot nu toe Sint Ni colaas alleen uit verhalen. Ze wilden graag de aankomst mee maken. Sint nam dan ook alle tijd om met de drie te praten. Een van de schimmels van Sint stond klaar op de kaoje en sa men met de muziekvereniging Breskens-Groede, gevolgd door honderden kinderen, ouders en grootouders, maakte de sint een tocht door de vissersplaats. Volgende zaterdag is Sint Nico laas weer in Breskens, en op 4 december komt hij ontbijten met de kinderen van Breskens. Niet alleen in Breskens, maar ook in Aardenburg en Terneu- zen kwam Sint gisteren aan. Het wordt weer een drukke tijd voor de goedheiligman. door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Even was er te leurstelling en paniek bij de Sin terklaasintocht in Terneuzen. Tot ontsteltenis van enkele hon derden belangstellenden bleek de sint niet zoals aangekondigd om 13.00 uur, maar rond 14.00 uur aan te komen bij de Oude Veerhaven aan de Zeedijk. Verslaggever Ricardo van radio SiPi, die de boel aan elkaar praatte, deed geloven dat de 'tijdpiet zich een beetje had ver gist'. In de media was aangekon digd dat de goedheiligman om 13.00 uur zou aankomen. „Ik heb net nog op de gemeen te-website gekeken en daar stond 13.00 uur. Dit is te gek, dat kunnen ze kinderen in deze kou toch niet aandoen", reageer de een ouder boos, die vervol gens met zijn drie kinderen huis waarts keerde. Vele aanwezigen volgden teleurgesteld zijn voor beeld, want koud was het inder daad aan de Zeedijk. Met het zingen van sinterklaasliedjes en optredens van de showbands New Adventure en Jong Axel werd het aanwezige publiek ver maakt. Een oma stond in de kleumende kou met haar klein dochtertje te wachten op de komst van de sint. „Ik vond het wel al raar, want het is elk jaar om twee uur. Dan wachten we maar, het is gelukkig droog." Ze had het nauwelijks gezegd, of de volhouders en de aankomen de nieuwe stroom ouders met kinderen werden getrakteerd op enkele stevige regenbuien. Om 14.10 uur was het eindelijk zover en kwam onder belangstel ling van ruim duizend kinderen en ouders Sinterklaas met zijn Pieten in de striemende regen en onder luid gejuich per boot aan in Terneuzen. Na aankomst ging het gezel schap per rijtuig naar de Markt, waar de Sint werd verwelkomt door burgemeester J. Lonink. Ook deze betreurde de fout die er met de aanvangstijd was ge maakt. „Dan moet er iets zijn fout gegaan bij voorlichting en daarvoor wil ik me uiteraard verontschuldigen. Ik zal nagaan hoe dit heeft kunnen gebeuren." door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - Twee automo bilisten uit de gemeente Sluis raakten zaterdagmiddag ge wond bij een aanrijding tussen Schoondijke en Sasput. De bot sing op de kruising Sasputse- straat-Gaternisseweg zorgde voor een enorme ravage, omdat de uit hun koers gestoten wa gens een elektriciteitskast, een bewegwijzeringsbord en de ge vel van een huis ramden. Het ongeval gebeurde rond kwart over twee doordat een 23-jarige man, die op de Gater- nisseweg reed, op de kruising geen voorrang verleende aan het van rechts komende voertuig van een 68-jarige wouw. De auto's tolden na de botsing over de weg. De auto van de wouw kwam tot stilstand tegen de gevel van een woning. Een raam sneuvelde en de gevel raak te geheel ontzet. Beide bestuurders werden over- Monsters in De Vleeshal wachten de vergadering van donderdag af en zullen vervol gens een standpunt innemen." Hoofdplaat TegenWind wacht in elk geval niet af. kondigt Dop pegieter aan. „We beleggen bin nenkort een informatie-avond voor dorpsbewoners. En als het nodig is, zetten we daarna di rect een handtekeningenactie op touw." De dorpsraadvergadering in het dorpshuis aan de Schoolstraat begint donderdag om 20.00 uur. De bespreking van de windmo lenplannen komt direct na de pauze, omstreeks 21 00 uur, aan de orde. KLOOSTERZANDE - Een negentienjarige inwoonster uit de gemeente Hulst werd vrijdagavond in een horeca gelegenheid in Kloosterzande aangehouden vanwege het in bezit hebben van xtc-pillen. De pillen werden door de politie in beslag genomen, het meisje kreeg na verhoor een proces-verbaal. HOEK - De Hoekse eigenaar van acht kuikentjes deed wijdagnamiddag aangifte van de dood van zijn jonge kip pen. De kuikentjes werden een week eerder - zaterdag 6 of zon dag 7 november - doodgegooid in een weide achter de Tramstraat in Hoek. De politie onderzoekt de zaak en hoopt de dader(s) ook een week na het plegen van het strafbare feit nog te kunnen achterhalen. SLUIS - Bij verschillende alcoholcontroles in de gemeen ten Sluis en Terneuzen werden in de nacht van vrijdag op zaterdag 170 automobilisten aangehouden. Van de tiental len automobilisten die op de Rondweg en de Nieuwstraat in Sluis en op de Churchilllaan in Terneuzen werden aan gehouden, was er geen in overtreding. Ook in de nacht van zaterdag op zondag bleken ruim twintig automobilis ten broodnuchter bij een gerichte alcoholcontrole in Ter neuzen. Op cle Oude Rijksweg in Breskens, de Marktstraat in Aar denburg en de Kinderdijk in Axel bleek van de aangehou den automobilisten telkens één in overtreding. Het drie tal kreeg een rijontzegging en een proces-verbaal. Op de Kinderdijk in Axel werd later zaterdagmorgen ook nog op het dragen van gordels gecontroleerd. Drie van de vijftig aangehouden automobilisten kregen een bekeuring vanwege het niet omgorden van de veiligheidsriem. SCHARENDIJKE - Aan de Brouwersdam bij Scharendij- ke is gistermiddag een gewonde dolfijn aangespoeld. Het gaat om een tuimelaar van één meter tachtig lang. Het dier heeft een snijwond opgelopen en is daardoor vermoe delijk verzwakt geraakt. De dolfijn is door medewerkers van de Eerste Hulp bij Zeezoogdieren (EHBZ) voor eerste opvang naar het bas sin van Waterland Neeltje Jans gebracht. Van daaruit wordt hij voor verzorging overgebracht naar het dolfina rium in Harderwijk. Tuimelaars worden niet vaak in de Zeeuwse wateren ge signaleerd. De dolfijnachtigen die hier vertoeven, zijn meestal van de bruinvisfamilie. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De provinciale Statenfractie van GroenLinks steunt het initiatief voor gratis openbaar vervoer in Zeeuws- Vlaanderen. Dat zei fractievoor zitter M. Wiersma zaterdag op een bijeenkomst met zijn Zeeuw se partijgenoten in Zierikzee. Slaagt het initiatief, dan ziet hij ook mogelijkheden voor de rest van Zeeland. GroenLinks zal volgens Wiers ma actief gaan meedenken over de vorm en haalbaarheid van het plan. „Of het gratis vervoer voor bepaalde trajecten moet gaan gelden, danwel voor het he le gebied, tussen bepaalde uren of alleen voor specifieke doel groepen; dat zijn allemaal zaken die zeker de moeite van het on derzoeken waard zijn. En hoe dat moet worden betaald, zien we dan ook wel weer." De wens tot gratis openbaar ver voer - naar voorbeeld van het Belgische Hasselt - werd begin deze maand geuit door burge meester en wethouders van Ter neuzen. Naar aanleiding daar van klonk uit de gemeente Sluis het pleidooi voor een gezamen lijk onderzoek van de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Gratis bussen tussen de kernen kunnen volgens Wiersma bijdra gen aan het verder terugdringen van het autogebruik in de pro vincie. Eerder presenteerde GroenLinks het plan voor ophef fing van de motorrijtuigenbelas ting. In plaats daarvan zouden automobilisten op de Zeeuwse wegen via een tolsysteem per daadwerkelijk gereden kilome ters moeten worden belast. Wiersma wil echter nog geen koppeling leggen tussen de intro ductie van gratis bussen en de invoer van een kilometerhef fing. „Eei-st moet maar eens grondig worden onderzocht wat en hoe het eventueel haalbaar is. Wat voor ons zwaar meetelt, is het voor Zeeland grote econo mische belang de kusten bereik baar te houden." (Advertentie) KORTING tijdens onze opendagen op I batterijen en schoonmaakmiddelen! 0 Geldig in alle vestigingen. hoortoejtellen b.u. Zie ook onze advertentie op pagina 14 gebracht naar het Terneuzense streekziekenhuis. De vrouw moest met diverse verwondin gen, waaronde een zwaar ge kneusde schouder, langer- ter ob servatie blijven, de man mocht na controle naar huis. Beide automobilisten waren ten tijde van de botsing overigens in overtreding, omdat zowel de Gaternisseweg als de Sasput- sestraat op dat punt waren afge zet vanwege wegwerkzaamhe den. foto Peter Nicolai zeeuwse almanak Sinterklaas is gearriveerd. Vierjarige Ruud uit Vlissin- gen is helemaal in de ban van de goedheiligman. 's Avonds moest natuurlijk de schoen ge zet worden. Daar er geen schoorsteen in het huis aanwe zig is, mogen hij, z'n zus en broertje hun schoen bij de brievenbus zetten. Ruud kan niet wachten. Hij vraagt zijn moederdie druk met het eten bezig is, wel drie keer binnen vijf minuten of-ie z'n schoen al mag zetten. „Ja natuurlijk jongen, ga je gang maar", luidt de reactie. En moeder kookt weer ver der. Ze hoort nog wel de voor deur dichtgaan. Zou Ruud z'n schoen buiten hebben gezet? Eens even kijken... In de gang: geen Ruud. Bo ven: geen Ruud. Buiten dan? Ook daar geen Ruud te vin den, en z'n jas hangt er ook niet meer. Maar na enkele minuten is Ruud weer terug. „Waar ben jij dan geioeest, Ruud?", wil zijn moeder weten. „Naar de brievenbus natuur lijk, ik mocht mijn schoen daar toch zetten?", is de ver baasde reactie van Ruud. Had-ie z'n schoen helemaal naar de rode PTT-bus ge bracht... Was even vergeten dat hij in huis ook een brie venbus heeft!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39