Moord in Zonnemaire 'L-V'LJi O'MZI'E'X, Roep om snelle aanleg van fietspaden bij provinciewegen 13 blerantie II Vrijheid II Extremisme Boekenprijs Oude koe Angst Van Gogh VI Speldje en vaartocht voor trouwe donateurs KNRM Waterschap alert op hoog water Dronken man slaapt op straat Limburger rijdt bij Rilland in sloot Scholieren en ambtenaren swingen Stremming basculebrug Krammer Adventsconcert in kerk Kapelle Kerstmarkt in Zeelandhallen maandag 15 november 2004 ft.pSD'ers rijgen meer alp bij zoeken aar baan jenJansen IDDELBURG - Tweeënveer- {voormaiige werknemers van PSD zitten ruim anderhalf fena de opheffing van het pro- Kiale veerbedrijf nog steeds ■rbaan. De provincie over- («t extra geld uit te trekken 'hun geschiktheid voor een eunebaan te verbeteren. feiatenonze oud-personeels- met zitten", verzekert raid Thomaes. ex-directeur i de PSD en nu hoofd perso- "j, organisatie en informatie de provincie. „Daarbij past I we maximale inspanningen Een om zo veel mogelijk men jan het werk te krijgen." Af lopen voorjaar zag het er nog ar'uit dat het aantal werkloze ó-PSD'ers tegen de honderd Ioplopen: 56 personen die op -ioment werkloos waren en jileme 40 die tijdelijk bij het isvoetveer Vlissingen-Bres- ssaan de slag waren. (pens Thomaes is het meege- sllen met het aantal ex-PSD' dat na de ingebruikname s de nieuwe fietsvoetveerbo- ien het vertrek van de laatste PSD-boten als werkzoe- ïwerd geregistreerd. „Ken- ik heeft BBA Connex, de ex tant van het fietsvoetveer, mensen in dienst gehou- adan we hadden verwacht. deel van de 42 nu nog werk- -oud-PSD'ers is er na de op ging van het veerbedrijf tot toeniet in geslaagd een nieu- haan te vinden. Anderen heb- iQjdelijk werk gehad of heb- izich opnieuw bij de provin- ^neld omdat een vervangen- ;obniet bleek te bevallen. De sten van deze groep zijn ta- II moeilijk plaatsbaar door dtijd en beperkte schooloplei- ngen werkervaring. Thomaes: ezijn er ons van begin af aan ibewust geweest dat deze ca me moeilijk aan een nieuwe nzou kunnen komen. Daar- iében we een drietrapsra- opgezet: eerst inschrijving k Centrum Werk en Inko- idande hulp van een reïnte- iebedrijf en vervolgens nog ssievere begeleiding." door Betty Blikman-Ruiterkamp Een opvliegend karakter en het bezit van een revolver. Een gevaarlijke combinatie, die in 1906 leidde tot een geruchtmakende moord in Zonnemaire. Het was algemeen bekend dat het huwe lijk van de Dreischorse gemeenteveld wachter Arie Klooster en Pietje van Nieuwenhuizen niet erg goed was. Ze woonden in Dreischor aan de Welleweg en hadden twee dochters en een zoon. Het echtpaar maakte heel vaak ruzie, de buren 'genoten' er van mee. Als zij hem nodig had, riep ze altijd 'Klooster' of 'zeg'. Hij dronk te veel, was driftig van aard en vloekte aldoor. Geen gezellig gezin dus. Hoewel Pietjes zuster Jo op bezoek was, was het op zaterdag 30 juli 1906 weer zo ver. De ruzie liep hoog op en Kloos ter riep: „Als je niet weggaat, schiet ik je neer!" Doodsbang verliet Pietje het huis. Vanwege de kinderen bleef Jo nog even. Enige tijd later vertrok ook zij en later op de avond werden de kinderen opgehaald. De ouders van Pietje woonden in Zonne maire, in een huis aan de voet van de op rit van de Dijk van Bommenede. Het stond ongeveer op de plaats waar nu een transformatorstation staat. De vol gende dag kwam er een brief van Kloos ter, waarin hij schreef dat hij een huis houdster zou nemen en echtscheiding zou vragen, als zij niet terug zou ko men. Het werd voor kennisgeving aange nomen. 's Maandags ging Klooster zelf naar Zonnemaire toe. Even daarvoor had hij een bezoek gebracht aan het café van J.P. Hanse in Dreischor en zich er daar over beklaagd dat zijn vrouw was weg gelopen. Ze was ook zo koppig! Hij moest hij er maar een einde aan maken. Omstreeks elf uur arriveerde Klooster bij het huisje van zijn schoonouders. De deur stond op een kier en binnen zaten Jo, Pietje en hun broer uit Amsterdam om de keukentafel. Klooster vroeg: „Kom je naar huis, Pietje?" en ondertus sen greep hij naar zijn rechterheup. Piet je riep: „Niet doen Arie, niet schieten Alledrie stonden ze van hun stoel op en liepen op hem af, om hem in de richting van de deur te duwen. Plotseling trok Klooster zijn revolver Het huisje in Zonnemaire waar de moord werd gepleegd, is afgebroken toen de oprit naar de Dijk van Bommenede werd ver breed. foto Marijke Folkertsma en vuurde in de richting van zijn vrouw. De andere twee hebben hem zijn wapen afhandig gemaakt. Pietje vlucht te en riep: „Moeder, Jo, help." Om de hoek kwam ze een buurvrouw tegen die het schot had gehoord en haar vroeg of ze geraakt was. Ze zette haar op een stoel en maakte Pietjes kleren los. Bij de linkerborst ontdekte ze een klein bloederig plekje. Onmiddellijk liep de buurvrouw weg om de dokter te gaan halen, maar toen ze terug kwam zakte het slachtoffer juist in elkaar. Ze bracht nog net uit: „Laten ze hem maar ophan gen, de schurk." Klooster liep naar het huis van zijn Zon- nemairse collega, maar die was niet thuis. Burgemeester Bolle echter wel. .ffWat' is er aan de hand", vroeg hij, waarop het antwoord luidde: „Ik heb op mijn vrouw geschoten." Bolle schreef deze woorden meteen op. Ondertussen riep Klooster: „Ik hoop maar dat ik haar heb doodgeschoten, dat kreng." Hij werd naar het arrestantenkot ge bracht. De dode werd in de consistorie kamer neergelegd en enkele dagen later begraven. Zowel Zonnemaire als Dreischor stond totaal op zijn kop. De volgende dag werd Klooster per tram naar de gevangenis in Zierikzee ge bracht. Alsof de koningin op bezoek kwam, stond er een massa mensen te kij ken bij het station. Zierikzee bezat geen boevenwagen en het laatste eind werd te voet afgelegd. Onderweg werd Kloos ter uitgescholden en bedreigd. Op 25 september vond de rechtszaak plaats in de arrondissementsrechtbank te Zierikzee. De beklaagde maakte ge durende de hele zitting een brutale en cynische indruk. Hij ontkende bijna al les, hij had niet geschoten, maar zijn vrouw alleen maar met de revolver ge slagen. Tweeëndertig getuigen werden gehoord en beweerden het tegenoverge stelde. Het vonnis werd bekend ge maakt op 9 oktober: Klooster mocht zes jaar achter de tralies doorbrengen. In 1909 kreeg hij echter gratie vanwege de geboorte van prinses Juliana. Nog lang hield dit gebeuren de tongen in beweging. Een rondtrekkende liedjes zanger maakte er een lied over. Het eer ste couplet luidde: Een wrede moord is weer bedreven door een man, die heeft zijn vrouw Zo vreselijk omgebracht van 't leven, gans zijn gezin gebracht in rouw. Vaders, moeders, luistert allen naar dit treurig lied. En neemt een spiegel gij ook allen, Wat door drank en twist geschiedt. De gelegenheidszanger ging er mee langs de deuren, zong het lied voor wie het wilde horen en bood de tekst te koop aan. Zo werd Pietjes dood des lied jeszangers brood. lezers schrijven loxine ioxmeprobleem steekt zijn iweer op. Dat de dioxine via lardappelafval in de koeien 5 staat vast, maar dat het ilset wasmiddel 'mergelklei' K. lijkt me niet zo zeker. We to allen dat het aardappel toe rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie- beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat feiedactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden set geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. niet aan woorden of gedachten die vooraf gaan aan kwaadaar dig gedrag. Daar zou de correc tie moeten plaatsvinden. De vraag is hoe? Als je vastzit op een spoor is het goed terug te gaan in de geschiedenis. Een kenmerk in Nederland was het geloof Eeuwenlang heeft het ge bed Onze Vader de huiskamer gedomineerd. De tekst 'vergeef onze schuld zoals ook wij onze schuldenaren vergeven', 'leid ons niet in verzoeking' en 'ver los ons van het kwade' was een dagelijkse oproep fouten te er kennen in relatie tot anderen, te vergeven, en af te zien van vor men van kwaad. In dit gebed ligt het fundament van onze veelgeprezen tolerantie. Door dit gebed opnieuw uit te spre ken werken we toe naar goed ge drag en leren we weer rekening te houden met andermans gevoe lens. Dan houden we op met het roepen van beledigingen, want die hebben niets te maken met de vrijheid van meningsuiting. Kortom, het allerbeste voor beeld of de beste correctie die we ons maar kunnen denken ligt voor handen, voor oude én nieuwe Nederlanders! I "wi uc vugai uuuugeapuieii De geur van het spuit- Hel kennen velen van ons. fden wou, om gezondheidsre- ffl Pi geen aardappelen im- &enwaarvan het loof dood- flten werd. Misschien nu flankzij de EEG. Uit wan den heb ik op internet ge- i! via'Agent Orange' een be- ontbladeringsmiddel. Ik ivervolgens bij TCDD. Dit ®!id van de dioxinefamilie er sommige in de na- tvoorkomen. Allen zijn neef van de PCB's. Het product at als verontreiniging in «aderingsmiddelen. Het Pbeschouwd als gevaarlijk toensen Zit dit wellicht in ySnicalien d'e aardappel- e üoden? Het aantonen van ■schadelijke variant in biolo- materiaal (mensen) is en kostbaar. Wordt het '®el tijd om te bekijken of poneprobleem misschien .groter is dan enkele ladin gs uit Duitsland, aardap- •^en van een paar frieten- wen en vele sussende woor- belanghebbenden? Een *5<ue voortkomt uit het arti- Ce PZC van 10/11 waarin "Weien weer de gekste (te- ""W)dingen zeggen. On- !fren de minister van 0Uw' ons verzekert ,Qi()sne niet 'in' aardappe- voorkomen maar wel appelen. Laat men de 'en eens controleren moment van oogsten. f W. Minderhout Haymanstraat 7 Middelburg fTrbeeld doet £oed vol geren niet verder, heb- teï5le!SterCohen mi- Qoonk gezegd naar aan- van de moord op Van tó bZ?ïtlg geroken en - ttrip ld> maar 'S dat vol- ww trend van verhar- ■Ebï o°ren en geweld te en' ^°'n oproep raakt H.M.van Rees Marktveld 7 Kloetinge Martha Blom schreef in haar stukje van woensdag 10 novem ber: 'willen diegenen die hier ko men om ons aan hun onvrije me ningen te onderwerpen en zeker als dat met geweld gepaard gaat alsjeblieft wegblijven'. Die me ning onderschrijf ik. Maar Mart ha zegt met deze zin ook dat het probleem van extremisme en ge weld opgelost is als we geen mensen met extreme ideeën meer toelaten in Nederland. En daarin maakt ze toch een grote fout in haar denkwijze. (Reli gieus) extremisme komt óók voor bij mensen - met name jon geren - die hier zijn geboren en getogen. Jongeren die hier hun hele leven op school hebben ge zeten, hier vrienden hebben, op sportclubs zitten, met andere woorden geïntegreerd zijn. Dat maakt extremistisch geweld juist zo ongrijpbaar, en persoon lijk schaam ik me daar zelfs voor. Want waarom voelt een klein deel van deze volledig geïn tegreerde mensen zich aange trokken tot extreme ideeën? Ik denk dat het een taak is van on ze samenleving om juist dat te achterhalen en daarmee aan de slag te gaan. En laten we in de tussentijd vooral het hoofd koel houden. Floor Köhlen Wagnerlaan 8 Goes In de PZC van 8 november schrijft Paul Koopman een re cept van negen stappen tegen het moslimextremisme. Op dit uitstekende artikel een aanvul ling als tiende stap. Koopman noemt uiterst voorzichtig tek sten uit het Oude Testament zo als het bekende 'oog om oog, tand om tand'. Het is naar mijn mening echt geen kwade wil om in de door Mozes gepleegde ge nocides onbegrijpelijk en afschu welijk geweld te zien. Niemand hield hem tegen. Het was Gods wil. Een andere mening? Pak de bijbel en lees: van het bijbel boek Numeri hoofdstuk 31 de verzen 9,17, 35 en 46 van boek Deuteronomium hoofdstuk 2 de verzen 33 en 34, van boek Jozua hoofdstuk 6 vers 21, van boek 2 Samuël hoofdstuk 8 vers vers 2. Dit is maar een beperkte selec tie uit het Oude Testament. Voor hen die het goede boek van 'kaft tot kaft' onderschrijven wordt het tijd hun voorganger te vragen om uitleg. Het zal niet gemakkelijk zijn. De koran, waarin verrassend veel wat ook in de bijbel staat (Abraham aartsvader, Mozes grote profeet, Jezus kleine profeet, Gabriël boodschapper van God) is voor moslims de waarheid. Hun ge loof is vast. Bronnen dicht gooien is niet de oplossing. Er niet langer inspiratie uit putten voor geweld vraagt tijd. I. Dekker Den Omloop 24 's-Heer Hendrikskinderen Het verslag van de uitreiking van de Zeeuwse Boekenprijs in uw krant heeft bij mij enige ver wondering gewekt. Er is daarin immers geen melding gemaakt van een merkwaardige situatie. Afgezien van de sprekers, die weinig interessants te melden hadden en de Engelse songs van een Zeeuwse troubadour, vond ik het vreemd, dat de spreker na mens de jury het rapport blijk baar niet bij de hand had, Er werd namelijk niet duidelijk ge maakt, waarom mevrouw Van Vloten de prijs eigenlijk kreeg. Zeker tegenover de genomineer de kandidaten (ongemakkelijk op het podium neergezet) is dat toch erg onzorgvuldig. Dit klemt te meer omdat de hoofdre dacteur van het Zeeuws Tijd schrift in zijn hoedanigheid van secretaris van de jury zijn mede redacteur van het genoemde tijd schrift een prijs uitreikte. Tegen over de winnares, de genomi neerden, het aanwezige publiek had toch op zijn minst helder en duidelijk onder woorden ge bracht moeten worden, waarom juist dit boek die prijs verdien de. P.C.Porrey I. Beeckmanstraat 2 Middelburg ten we onder ogen zien en ons niet laten meezuigen in het vij- andsdenken. Marina van der Werff Nieuwstraat 49 Vlissingen Een aantal jaren geleden wijzig de de politieke koers van ons landje, van sociale betrokken heid naar vrije marktwerking. Verharding werd al snel merk baar. Prijzen schoten omhoog. De pers media verloren hun on afhankelijkheid, werden opgeno men in grote concerns. De veran dering in hun stijl van berichtge ving werd zichtbaar in de perio de van de opkomst van Fortuyn. Waar men voordien terughou dend was in de berichtgeving over geweld, branden en moor den, vanuit de visie dat geweld, geweld uitlokt, wordt tegen woordig alles breed uitgemeten. Journalistieke hoor- en weder hoor vindt plaats van veronder stelde partijen/daders, nog voor dat de daarvoor bevoegde in stanties hun werk hebben kun nen doen. Dacht ik toen wel eens dat die terughoudendheid wat overdreven was, blijkt het tegendeel waar. Sinds president Bush de oorlog tegen het terro risme verklaarde en met mislei dende informatie Irak binnen viel, wordt plotseling alles en ie dereen tot terrorist verklaard. Net zoals we vroeger doodsbang werden gemaakt voor de Rus sen. Inmiddels verandert ons or delijke landje in een chaos. Ne derland is (tijdelijk, hoop ik) be smet met Amerikaanse para noia, verkeert in de greep van de angst. Inperking van burger rechten zal ons niet helpen. Maar we hebben de kennis, in zicht en de middelen, om dit in goede banen te leiden. Dus laten we ons nuchtere verstand bij el kaar rapen, de vrije marktwer king terugdraaien (blijkt ook verlies te geven van waarden en normen), waardoor een breder overheidsbeleid weer mogelijk wordt. We zijn destijds een ver keerde weg ingeslagen, dit moe Het loopt weer tegen Sinter klaas, dus tijd voor surprises. GroenLinks pakt uit en komt maar liefst met twéé verrassin gen uit de mouw: 'Leuke Din gen' voor de inwoners van onze schone provincie én tolheffing op alle Zeeuwse wegen. Nou, daar kijken wij blij verrast van op. Met kunst- en vliegwerk we ten we ons autootje op de weg te houden om de broodnoodzakelij- ke boodschappen te doen en de poli van het ziekenhuis te bezoe ken, komt GL een ouwe koe uit de sloot trekken waarvoor wij de bergingskosten moeten beta len. En ik in mijn onschuld maar denken dat de wegenbelas ting die elke drie maanden van ons slinkende budget afgaat al reeds gebruikt wordt voor we genaanleg en -onderhoud. Ik leer nog elke dag. J. van Dijk Wijtvlietstraat 50 Wissenkerke Merkwaardig, dat heel Neder land op zijn kop staat bij de moord op Van Gogh, terwijl wei nigen zich druk maken over tip pelzones, waar seksbeluste schoften bedrogen Oost-Europe- se vrouwen verkrachten en ver moorden onder Amsterdams stadstoezicht. Hoe aardig was Van Gogh toch! Ja, misschien had zijn vrije me ningsuiting (volgens weinigen) iets eleganter gekund. Direct vroeg de VPRO die morgen tele fonische reacties. Een meneer uit Den Haag riep: 'Alle gods dienstuitingen moeten het on derwijs uit!' (over vrijheid van meningsuiting gesproken). Youp van 't Hek - ook niet vies van grofheden - zegt dat hij in juni al begreep, dat Theo's doodvon nis getekend was door diens spot met de islam („ik heb ook een god, dat is een varken en dat noem ik Allah", enzovoort.) en zijn film, maar dat Theo dit niet inzag. Het is jammer, dat de regering niet tijdig is opgetre den tegen Van Goghs uitingen (bijvoorbeeld door een weekje cel). Dan had hij nu misschien nog geleefd. Wat zouden wij als leden van de kerk gezegd heb ben wanneer naakte juffers met bijbelteksten beschilderd in bio scopen en tv vertoond werden? Waarschijnlijk niks. De meeste christenen zijn al murw gewor den voor bespotting. In elk ge val geen moord. Moord en heili ge oorlog staan niet in het woor denlijstje van Jezus. Wel 'hebt uw vijanden lief!Ook onze han den jeuken wel eens. Maar de Kruistochten zijn al dik zeven honderd jaar geleden, al herin nert men ons er nog dagelijks aan. Gelukkig wil de meerder heid van onze islamitische land genoten geen moorden. Tegen over hen past ons respect, ken nismaking, vriendschap - geen haatreacties. Ds. J.E.L. Brummelkamp Molenwater 111 Middelburg door Wilma Valk BRESKENS. De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) heeft zater dag in Breskens twee donateurs in het zonnetje gezet. Beide on dersteunen de KNRM al vijftig jaar- Burgemeester J. Sala van Sluis, ook voorzitter van het KN- RM-station Breskens, overhan digde hen een zilveren speldje en een herinneringskaart. W. Vermeulen-Maars uit Terneu- zen woonde in haar jeugd in IJ- muiden en mocht als zeventien jarig meisje met reddingboot Neeltje Jacoba meevaren. „Ik MIDDELBURG - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden was vrijdagavond gedurende 3,5 uur in staat van paraatheid. Er werd die nacht een waterstand verwacht van 3,50 me ter boven NAP. Dat is 80 centimeter hoger dan normaal. Het was springtij en er zou een krachtige noordwesten wind staan. Door het uitblijven van de harde wind kwam het water niet hoger dan 3,40 meter. De waarschuwingsfa se werd daarom om half drie 's nachts weer ingetrokken. Uit voorzorg werd vrijdagmiddag de coupure bij het Kei- zersbolwerk in Vlissingen dichtgezet. Andere maatrege len zijn er niet genomen. MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Middelburg is in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woonplaats aan gehouden voor openbare dronkenschap. De man was zo dronken dat hij niet meer op zijn benen kon staan. Hij lag in de Koestraat te slapen. Hij is meegenomen naar het bu reau en heeft zijn roes uitgeslapen in een politiecel. RILLAND - Een 26-jarige automobilist uit Venlo die ver moedelijk te veel gedronken had, is zaterdagavond om tien voor twaalf op de A58 bij Rilland van de weg geraakt en in de sloot gereden. In de auto zat ook een 30-jarige vrouw uit Roosendaal. Ze zijn allebei naar een ziekenhuis overgebracht, maar bleken niets te mankeren. De bestuur der is een bloedproef afgenomen, omdat de politie het idee had dat hij te diep in het glaasje had gekeken. De uit slag van de proef was gisteren nog niet bekend. HEINKENSZAND - Op het plein voor het gemeentehuis in Heinkenszand wordt donderdag tussen 11.15 en 11.20 uur geswingd door Borselse ambtenaren en leerlingen van de drie basisscholen in Heinkenszand. Zij doen, met in de gemeente Borsele ook openbare basisschool De Lin den in 's-Gravenpolder, mee aan een poging om het we reldrecord 'grootste aantal mensen dat tegelijkertijd op verschillende locaties dezelfde dans uitvoert' te breken. De Flash!move wordt gedanst door het hele land, op ini tiatief van het vijfjarige Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen (NISB). Met de actie wil het NISB aanzetten tot een actievere leefstijl en aandacht vragen voor slechte voeding en het gevaar van roken. Het wereldrecord is in Canadese handen. In Canada dans ten 9 april 2002 op hetzelfde moment 196.569 mensen de hokey-pokey. SINT-PHILIPSLAND - Voor de basculebrug bij de Kram mersluizen geldt van woensdag 8 december middernacht tot naar verwachting vrijdag 10 december zes uur 's och tends een beperking voor hoge doorvaart. Aan de elektroaandrijving van de brug vindt onderhoud plaats. Voor de jachtensluis is de hoogte bij de vaste brug- overspanning beperkt tot 18.30 meter en voor de zuidelij ke duwvaartsluis (sluis één) tot 14,15 meter. De hoogtema ten zijn exclusief waterpeilverschillen, golfslag en water beweging van andere schepen. route Goes-Terneuzen (via de tunnel). Verdeeldheid was er over het ge ven van een financiële bijdrage voor aanleg van een ontbrekend stuk Zoomweg (A4) van Bergen op Zoom richting Steenbergen. SGP'er C. Polderman voelde daar veel voor. Het afmaken van de Zoomweg ontlast de Mid den-Zeelandroute (over de Zee- landbrug) en daar had hij wel enkele tonnen voor over, ook al kon het Statenlid niet aangeven waar dat geld vandaan moet ko men. PvdA'er De Koster zag dat niet zitten en wilde de steun be perken tot een symbolische bij drage. Gedeputeerde Poppel- aars dacht daar ook aan (onder meer medewerking van de NV Westerscheldetunnel aan het project), maar wenste eerst de voorstellen van de provincie Noord-Brabant over de Zoom weg af te wachten Statenlid De Koster maakte zich boos over invoering van be taald parkeren op de P R-ter- reinen bij de stations. Dat jaagt de mensen de trein uit, meende zij. Gedeputeerde De Kok wilde zich er niet mee bemoeien: dat is gemeentelijk beleid. vond het zo fantastisch dat ik ge lijk lid ben geworden," vertelt zij. Walchenaar Cor van Ledder Hulsebosch bezocht de zeevaart school in Den Helder. Daar was donateur worden van de KNRM min of meer verplicht. Net als Vermeulen is hij nu nog steeds donateur. De twee jubilarissen genoten za terdagmorgen in het beman ningsgebouw van de aandacht en van de taart. Na afloop van het officiële gedeelte maakten zij, samen met de opstappers van Breskens, schipper H. de Lo- bel en de burgemeester een tochtje over de Schelde met de Zeemanshoop, de reddingboot van Breskens. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De provincie moet vaart zetten achter aanleg van fietspaden langs de provin ciale wegen. Dat signaal gaven D. Visser (ChristenUnie) en M. de Koster (PvdA) vrijdag af bij de behandeling van wegen- en verkeersprogramma's in Pro vinciale Staten. Visser onderstreepte dat fietsers een kwetsbare groep weggebrui kers zijn. Hij herinnerde eraan dat Zeeland onder die groep een hoge score aan doden en gewon den telt. Snelle aanleg van meer fietspaden kan daarin verbete ring brengen, meende Visser. Gedeputeerde A. Poppelaars (CDA, verkeer) wilde geen toe zeggingen doen. Hij gaf aan dat de aanleg van fietspaden langs de provinciale wegen met een maximum-snelheid van 80 kilo meter voorrang heeft. Wel omarmde de gedeputeerde een statenbreed gesteunde mo tie van het CDA om aanleg van een fietspad Koewacht-Bonte koe (richting Axel) naar voren te halen. Hij komt snel met een voorstel hiervoor. Poppelaars deelde mee dat half december de door de Staten lang verbeide fietsbrug over de Sloeweg bij 's-Heerenhoek ge plaatst kan worden. Hij liet we ten dat ook de fietsroute naar het tolplein van de Westerschel detunnel verbeterd wordt. Gede puteerde G. de Kok (PvdA, ver voer) zegde toe met busvervoer der Connexxion te overleggen over beter fietsvervoer op de KAPELLE - In de hervormde kerk van Kapelle wordt zater dagavond 27 november een ad ventsconcert gegeven. Het klein- koor Capella Terra Tremens brengt hoogtepunten van ad- ventsmuziek uit de periode van de renaissance en barok, onder anderen van Buxtehude en Bach. De Rotterdamse organist Arjen Leistra speelt werken voor orgelsolo uit de orgellitera tuur bij advent, de voorberei dingstijd voor het kerstfeest. Het concert begint om acht uur. GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt zaterdag 4 en zon dag 5 december een kerstmarkt gehouden, waaraan tweehon derd standhouders en vijf koren (waaronder het kinder- en tie nerkoor De Bevelanden) mee werken. Er zijn demonstraties kerstkran sen, kerstkaarten, kaarsen en kerstballen maken en demon straties decoupage, porselein be schilderen, pottenbakken en zij deschilderen. Met hoge versier de kerstbomen, zeventigduizend kerstlampjes, een kerstcarrousel en de Santa Claus-express voor kinderen worden de Zeelandhal len in sfeer gebracht. De kerstmarkt is beide dagen ge opend van 10.00 tot 17.30 uur. Omdat het evenement op 4 en 5 december is, komt ook Sinter klaas op bezoek, van 12.00 tot 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13