Coalitie steunt lastenverhoging Gevaar diabetes onderschat Vernieuwde Redoute heropend Mulder stoort zich aan opmerkingen over ambtenarij GL wil haast met schoolzwemmen Rechter legt voetbalclub boete op Onderzoek huisvesting turnclub Horecabaas krijgt geldboete Concertconcours Zeeuwse musici in Sas van Gent u ialeriehoudster "Uilma Richel 52) overleden Steeds meer suikerpatiënten Kinderdijk Axel twee weken dicht voor onderhoud QBOJe K€RK V€€R<E Oppositie Sluis krijgt nauwelijks voet aan de grond bij bespreking begroting zaterdag 13 november 2004 z 13 TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet haast ma ken met de herinvoering van het schoolzwemmen, vindt de raadsfractie van GroenLinks. Raadslid P. Clijsen wijst er op dat in het raadsprogramma 2003-2006 is afgespro ken dat het schoolzwemmen weer wordt ingevoerd. „Daar is tot nu toe niets van terecht gekomen", stelt Clij sen vast. Hij wil dat het onderwerp besproken wordt in de komende vergadering van de raadscommissie Samenle ving. Volgens het raadslid zijn er belangrijke redenen om het schoolzwemmen weer in te voeren. „Kinderen, met na me ook allochtone kinderen, moeten zo snel mogelijk le ren zwemmen in dit waterland", betoogt Clijsen. De wachttijden voor zwemles zijn zo lang dat te veel kinde ren niet op tijd leren zwemmen.Clijsen wil dat het school zwemmen met ingang van het nieuwe schooljaar wordt in gevoerd. Voor de kosten wijst hij op de meevaller van 440.000 euro uit het gemeentefonds. De gemeenteraad maakt komend voorjaar de afweging waaraan dat geld wordt besteed. MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Unnik heeft gisteren in Middelburg de voetbalvereniging WHS (Wij Houden Stand) uit Sint Annaland voor de ver koop van sterke drank aan minderjarigen 500 euro boete, waarvan 400 euro voorwaardelijk, opgelegd. Een kantine medewerkster had 7 februari dit jaar Bailey's aan meisjes van 14 en 16 jaar verkocht, hetgeen wettelijk verboden is. Een opsporingsambtenaar zag de jonge meisjes de sterke drank tot zich nemen. De barmedewerkster had verzuimd de meisjes naar hun legitimatiebewijs te vragen. De secre taris van de voetbalclub zei dat de vrijwilligster nog maar net nieuw was en (nog) niet op de hoogte was van de in structies. „Ze wist niet eens dat Bailey een sterkedrank is.Het bestuur van WHS was geschrokken van de boete van 550 euro: het schikkingsvoorstel van justitie. De poli tierechter hield rekening met de financiële omstandighe den van de club. SLUIS - De gemeente Sluis wil voor 1 maart 2005 met een voorstel komen om de huisvestingsproblemen voor Turn '87 op te lossen. Op initiatief van WD-Gemeentebe- langen wordt onderzocht om al in 2005 een turnhal te bou wen. De fractie stelt voor om aansluiting te zoeken bij het bestaande sportcomplex De Eenhoorn in Oostburg, om dat daar grond beschikbaar is. Volgens fractieleider F. Maenhout kan in het kader van de brede school in Oost burg wellicht bekeken worden of de zaal ook geschikt is voor kleutergymnastiek. MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 42-jarige inwoner van Klooster- zande veroordeeld tot 660 euro boete, waarvan de helft voorwaardelijk. De verdachte bleek december vorig jaar in Hulst als eigenaar van een horecazaak niet over de ver eiste vergunning te beschikken. Officier van justitie L. Boogert eiste 660 euro boete onvoorwaardelijk, maar de politierechter had oog voor de omstandigheden en legde de helft van de boete voorwaardelijk op. De horecabaas vertelde inmiddels de vereiste horecapapieren te hebben. door Frank van Cooten HULST - De Hulster burgemees ter J.F. Mulder stoort zich aan opmerkingen van enkele politie ke partijen over het functione ren van ambtenaren. Die zou den maar wat aanrommelen; de gemeente zou er best tien tot vijftien kunnen ontslaan om de noodzakelijke bezuinigingen te halen, werd gezegd. Met name Progressief Hulst en Algemeen Belang riepen het col lege donderdagavond, tijdens de vergadering van de gemeente raad, op zeer kritisch naar de ei gen organisatie te kijken. Pro gressief Hulst roept al jaren dat de gemeente te veel ambtenaren in dienst heeft. Volgens Mulder scheppen de twee partijen echter een ongenu anceerd beeld van het functione ren van het ambtenarenappa raat. „Natuurlijk moeten we kri tisch naar onze eigen organisa tie kijken. We gaan weer een ton op onze eigen bedrijfsvoering be zuinigen. Maar de suggestie dat niet goed wordt gewerkt, gaat mij veel te ver. Woordvoerders F. Roctus (Alge meen Belang) en T. Blommaert (Progressief Hulst) benadrukten dat het geenszins de bedoeling is ambtenaren onderuit te ha- SAS VAN GENT - Elf muziek verenigingen uit Zeeland en Bra bant concerteren vanavondin De Vlaanderenhal in Sas van Gent. Het elftal neemt deel aan een concertconcours van de KNMF (Koninklijke Nederlandse Mu ziek Federatie) Zeeland. De zes Zeeuwse deelnemers aan het concours, dat van 10.00 tot 18.45 uur wordt gehouden, zijn: muziekvereniging Weldoen door Vermaak uit Clinge; fanfare ON- DA uit Nieuw- en Sint Joos- land; fanfare Luctor et Emergo uit Renesse; fanfare Acceleran do uit Sint Annaland; muziek vereniging Luctor et Emergo uit Zoutelande en harmonie Voor waarts uit Koudekerke. len. „Maar op een personeelsbe stand van tweehonderd kunnen er best maximaal tien uit", zei Roctus. „Ik zeg niet dat ambtenaren hun werk niet goed doen. Maar we moeten nu eens echt kritisch naar onze eigen organisatie kij ken", vulde Blommaert aan. Omdat het parkeertarief en de onroerendezaakbelasting voor bedrijven minder hard stijgt dan oorspronkelijk de bedoeling was, moet Hulst in eigen vlees snijden. Het gaat om een bezui niging van een ton. Er wordt on der meer een vacacturestop van kracht en overuren worden niet meer uitbetaald. Volgens wethouder P. Weemaes kun je niet zomaar tien tot vijf tien ambtenaren ontslaan. „Zo kun je geen bedrijf runnen. Op dit moment kunnen we niet ver der gaan dan een marginale te rugloop van de organisatie. Let wel, een bezuiniging van hon derdduizend euro op de eigen be drijfsvoering is niet weinig." Uitbesteed Ook de PvdA wil dat kritisch naar het functioneren van de ei gen organisatie wordt gekeken, maar dan vanuit een ander oog punt. „Wij hebben de stellige in druk dat te veel werk wordt uit besteed", aldus PvdA'er R. de Kort. „Aangezien wij vinden dat de gemeente beschikt over kwalitatief en kwantitatief vol doende personeel, lijkt ons dat wel iets minder te kunnen. Daar naast moet er minder personeel worden ingehuurd. Ook denken we dat bij een andere wijze van aanbesteden grote voordelen te behalen zijn." Met uitzondering van Progres sief Hulst en Algemeen Belang stemde de raad in met de begro ting 2005. Advertentie I zondag 14 november 14.30 uur I S6Qt€K€RK V€€R€ DE WATERTOREN EEN VUURGLOED Laurens de Boer piano Martijn «rijnen slagwerk Claudia de Clerq zang Toegang: 10,- Donateur NM 7,50 Info: 0118 623650 IRDENBURG - Galeriehoud- HWilma Richel uit Aarden- •J mg is dinsdag overleden. ij was vooral bekend door iar Galerichel in de West- it. De galerie kreeg in de van een groot aantal jaren srdan regionale bekendheid. tie! was al enige tijd ziek. ar overlijden kwam echter 4onverwacht. Zij stierf dins- jgavond temidden van haar ge- Wilma Richel is 52 jaar ge- prden. Zij laat een man en zes aderen achter. Maandag is er 113.30 uur een herdenkings- lechtigheid, gevolgd door een toegang door haar beelden- 2 Ze wordt in besloten kring uemeerd. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge il y durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Oonny van Gremberghe Jchef) rWout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Pené van Stee Baudeloo 16 4560 AB hulst Tet (0114)372776 («10114)372771 rmail:fedhulst@pzcn| Si,ailavanDoorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Jat I0"3)3i 5600 («113)315669 factie «p,c.nl Wernet P"».|ffl.lll E-mail: web@pzc.nl Mario Steel, voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse afdeling van de Diabetes Vereniging Nederland. door René van Stee TERNEUZEN - Met diabetes is te le ven, maar met de complicaties niet. Een waarheid als een koe, vindt voorzitter Mario Steel (32) van de Diabetes Vereni ging Nederland (DVN) afdeling Zeeuws-Vlaanderen. „Meer dan 500.000 mensen weten niet eens dat zij diabetes hebben. Juist voor hen is het ontzettend belangrijk om zich snel onder behandeling van een dokter te stellen. Op termijn kunnen di verse complicaties optreden zoals blind heid, amputaties en klachten aan de hart- bloedvaten", illustreert Steel de ernst van de situatie. Nederland telt ruim 700.000 geregis treerde diabeten. Jaarlijks komen er meer dan 65.000 patiënten bij. En die worden steeds jonger. De huidige tendens is volgens Steel zorgwekkend. Sluipenderwijs ontwik kelt diabetes mellitus (suikerziekte) zich tot een volksziekte. Een aanzien lijk deel van die gevallen was te voorko men door veranderingen in levensstijl. Verkeerde voeding, overgewicht en te weinig beweging worden in het alge meen beschouwd als de grootste boos doeners. „Goede voorlichting is dan ook heel be langrijk. En dat is ook precies waar de DVN zich op richt. In tegenstelling tot het Diabetesfonds werven wij geen mid delen voor onderzoek. Wij zijn er om de mensen met suikerziekte zo goed moge lijk van dienst te zijn met alle mogelijke informatie. Indien gewenst is er zelfs een luisterend oor als mensen eens in een dipje zitten." Vermoeidheid Steel kreeg op zijn negende suikerziek te. De diagnose werd gesteld na voortdu rende vermoeidheidsklachten en veel moeten plassen. In zijn familie kwam diabetes niet voor. Het overviel Steel, want gezondheidsklachten had hij niet. Hij leerde al snel leven met zijn kwaal. „Het klinkt zwaar, maar dat is het niet. Net als alle andere suikerpatiënten ben ik niet zielig of zo. Het is vervelend, maar het legt niet al te zware beperkin gen op als je er voldoende rekening mee houdt. Dit betekent dus tijdig insuline spuiten, op je voeding letten en veel be wegen." Steel werd een half jaar geleden op rela tief jonge leeftijd voorzitter van de DVN Zeeuws-Vlaanderen. Hij vond dat het hoog tijd was om zich als jongeling nuttig te maken voor de vereniging. Naar schatting telt Zeeuws-Vlaanderen 3000 suikerpatiënten. De DVN bereikt veel mensen dus niet of onvoldoende. „Vooral op dat vlak hebben we dan ook een missie te vervullen. Van de 420 le den ligt de leeftijd relatief hoog. Dat is natuuurlijk geen probleem, maar het is het wel nodig meer mensen met suiker ziekte bij onze vereniging te betrekken. En dan vooral jongeren, want die groep wordt steeds groter." De DVN Zeeuws-Vlaanderen houdt re gelmatig informatiebijeenkomsten. Mor gen is het Wereld Diabetes Dag. Die wordt altijd gehouden op 14 november, de geboortedag van Frederick Banting, de Canadese wetenschapper die de insu line ontdekte. Dinsdag houdt de DVN Zeeuws-Vlaan deren vanaf 20.00 uur een grote thema bijeenkomst in het Terneuzense Schel- detheater waarbij een belangrijk onder foto Wim Kooyman zoek op het gebied van onder meer dia betes centraal staat. Het gaat om het Terneuzense Onderzoek naar Preventie (TOP) waaraan 2600 Terneuzense jonge ren geboren tussen 1977 en 1986 mee werken. „Centraal hierin staat de vraag in hoe verre het toedienen van fles- of borst voeding aan zuigelingen de gezondheid op langere termijn beïnvloedt. Behalve aan suikerziekte wordt ook aandacht besteed aan astma en overgewicht." Over het antwoord op de onderzoeks vraag zijn geleerden het niet eens. Toch is het volgens Steel belangrijk om het juiste antwoord te krijgen, want men sen met overgewicht lopen op den duur meer kans op een verhoogde bloeddruk en andere ziekten aan hart- en bloedva ten. Verder bestaat er een verband tus sen overgewicht en het krijgen van dia betes. Steel hoopt dinsdag op een grote op komst van zowel diabeten als mensen die niet aan deze kwaal lijden. „Want zoals al eerder gezegd; suiker ziekte wordt sluipenderwijs een volks ziekte die helaas zwaar wordt onder schat. Daarom is het goed om zo veel mogelijk mensen hierover te informeren en meteen ook duidelijk te maken wel ke rol de DVN hierin kan spelen." AXEL - De Kinderdijk in Axel is de komende twee weken tij dens kantooruren afgesloten voor doorgaand autoverkeer, tractoren en vrachtwagens. De weg blijft wel toegankelijk voor fietsers, bromfietsers en voetgangers. Vanaf maandag wordt in het kader van het regu lier onderhoud het fietspad op het gedeelte tussen de Kanaalka de en de Boslaan geasfalteerd. Dat karwei neemt ongeveer twee weken in beslag. Het auto verkeer wordttussen 8.00 en 16.30 omgeleid via de route Zuidsingel, Buthdijk, Tractaat- weg, Langeweg. Advertentie GLORIA - ANTONIO VIVALDI REOUIEM - W.A. MOZART Holland Boys Choir, Bach Collegium, solisten o.l.v. Pieter Jan Leusink dirigent Toegang 35 p.p.; 4 kaarten 6 120 Info: 0118 623650 SAS VAN GENT - Oudste bewo ner mevrouw Van Haelst was gistermiddag samen met voorzit ter Marquinie de eer gegund om de officiële heropening te ver richten van het verbouwde en uitgebreide verpleeg- en verzor gingshuis De Redoute in Sas van Gent. De plechtige handeling vond plaats in aanwezigheid van en kele honderden genodigden. De bewoners en hun familie had den voor de middag al een feest je gevierd rond het voltooien van het bouwproces. Twee etages van het Sasse te huis zijn ingrijpend verbouwd ten behoeve van de nieuwe ver- pleegunit. Beide afdelingen heb ben ruimte voor negen demente rende ouderen en negen ouderen die 24 uur per dag zorg nodig hebben. De Redoute leverde achttien verzorgingshuisplaat sen in voor de verpleegunit. „Voordeel is nu. dat mensen uit de buurt niet langer naar Ter- neuzen toe hoeven voor verpleeg huiszorg, maar dat ze die dicht bij de deur kunnen krijgen. Ook voor de familieleden is dat inte- Genodigden bekijken de gerenoveerde kamers in verpleeg- en verzorgingshuis De Redoute. foto Wim Kooyman ressant", zegt zorgmanager Piet Huijzers van De Redoute. Het tehuis geeft zorg aan hon derd bewoners, van wie er veer tig in de aanleuningwoningen in de buurt wonen. Volgens hoofd facilitaire dienst Theo van Jole is de verbouwingsoperatie goed verlopen. Behalve de verbouwing van twee etages is ook nog een stuk aangebouwd met kantoren en dienstruimtes. De kosten bedroe gen alles bij elkaar ruim twee miljoen euro. jorRené van Stee iFrank Gijsel jjjB - Huishoudens in Sluis „n volgend jaar gemiddeld 54 i meer gemeentelijke belas- betalen. De tariefstijgingen l^en vooral voor rekening van afvalstoffenheffing en het rioolrecht. Ook hondenbezitters ian meer betalen. Verder gaat toeristenbelasting omhoog. voorstellen van het college jaBen W in de begroting 2005 men dinsdag unaniem ge- and door de coalitiepartijen BA, WD-Gemeentebelangen PvdA. Maenhout (WD-Gemeentebe- ngen) vond dat de begroting schoonheidsprijs verdien- Eenmalige meevallers zoals ihogere uitkering uit het Ge- entefonds (201.000 euro) en iextra dividenduitkering van Bgiebednjf Delta (195.000) aken het verhaal sluitend, iet is nog net geen uitgekne- a citroen, maar van onze kant aden we een compliment op jjn plaats om ook in moeilijke tijden de zaak financieel slui- Ead te maken", aldus Maen- epartij Dorpsbelangen Toerisme (D&T) vond het Blijk beschouwingen te ge- op een begroting die niet a de wensen van de inwoners doet. Fractievoorzitster Bolijn voegde er aan toe dat hl college onder meer dankzij restigieuze projecten als Sluis Zee een veel te grote broek intrekt en toekomstige genera- idelt met een onverant- porde erfenis. Ook A. Rosend- i(Nieuw West) vond de finan ce onderbouwing van de be- otmg uiterst mager. Hij had gezien dat bezuinigingen der meer werden gehaald uit n versnelde afslanking van meentelij k personeel. ouwleges coalitiepartijen namen een Se van het CDA aan waarin bouwleges kostendekkend Éden gemaakt. Dit levert vol- adjaarenin 2007 63.000 euro op. Hiermee wordt onder meer het inhalen van de achterstand bij het verlenen van bouwver gunningen bekostigd. Ook ging de coalitie akkoord met finan ciële ondersteuning voor de vier jaarlijkse Internationale Trek paardenkeuring in IJzendijke. Dit folkloristische evenement dreigde door geldgebrek te ver dwijnen. Enkele wensen van de raad bij de behandeling van de Kademo- ta 2004 werden eveneens geho noreerd. In de raadsvergadering van juli werd die behandeling nog niet afgerond, als gevolg van de discussie over de nieuwe centrale huisvesting van de amb tenaren. Bezuinigingen op het biblio theekwerk (20.000 euro) en het leerlingenvervoer (bijna 3000 eu ro) zijn geschrapt. Ook het ge meenteloket in het Belfort in Sluis wordt niet gesloten. De oppositie kreeg geen voet aan de grond. Vooral gelet op het grote aantal sociaal zwakke re gezinnen binnen de gemeente grenzen, waren zowel D&T als Nieuw West tegen bezuinigin gen op het werk van de schoolbe geleidingsdienst RPCZ. Ook wil den ze de gemeentelijke bekosti ging van het schoolzwemmen handhaven. De coalitiepartijen gingen echter akkoord met het collegevoorstel een regeling in het leven te roepen die voor komt dat kinderen zonder zwem diploma de basisschool verla ten. Niet alleen sociale minima maar ook mensen die hier net bo ven zitten, kunnen via een apar te regeling een vergoeding krij gen voor de kosten. Zowel Bolijn als Rosendaal von den dat vooral het CDA en de Pvda hiermee hun sociale ge zicht niet toonden. „De drempel om naar de bijstand te stappen is enorm hoog. Het is triest dat u zich dat niet realiseert", aldus Bolijn. door Harold Puysseleir

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 75