Aanpak oude woningen nodig APK L'JU Nieuwe locatie slibdepot nodig Binnen handbereik Schooljeugd meet snelheid van auto's rr 00* www.pzc.nl/adverteren NIIMIÏMI Zierikzeese scholieren in finale NK debatteren Provincie wijst gemeente op ongeschiktheid van veel bestaande bouw keuring pers. auto Bosch Car Service Daar kom je graag terug GIRO 309 zaterdag 13 november 2004 door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De provincie Zeeland doet er goed aan om op zoek te gaan naar een nieuwe locatie voor een Zeeuwse slib- berging. In dat locatie-onder zoek zouden ook de mogelijk heden van berging van Zeeuws slib in België moeten worden meegenomen. Dit vindt de Terneuzense milieuwethouder P. Hamelink. Hamelink acht het uitgesloten dat op korte of middellange ter mijn nog een depot aangelegd wordt in de Terneuzense Koe- gorspolder. Bestuurlijk Terneu- zen heeft nadrukkelijk nee ge zegd tegen zo'n depot.Nadat Ter- neuzen het depot definitief afge schoten had, stelde staatssecre taris M. Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) dat Zee land nu zelf maar een oplossing voor het Zeeuwse slib moest zoe ken. Milieugedeputeerde T. Kra mer kondigde aan snelge^ ken te voeren met de w;>, heerders over de slibprobl» tiek, maar daarbij is hetvoi Hamelink gebleven. Terneuzen wil best meezoj naar een adequate voor het Zeeuwse 'slibpréfc maar het Koegorsdepotisj gens Hamelink niet meer^ orde. „Vijftien jaar ter$| een gedegen onderzoek k? naar geschikte locaties a] land. Een kleine vijftig^ toen in beeld Er zijner®* lijk acht en later tweeflfoj polder en Sloegebied) Üm ven. Het lijkt mij dat uitcil; ge lijst best alternatieventfi den zijn. Ook een export\a slib uit onze waterwegen] de slufter op de MaasvlaiJ mogelijk naar Belgischek zouden moeten worden» zocht. Een nieuw ondenoa ook duidelijk maken wat i exacte behoefte is aan bes capaciteit", aldus Haraefe AMERSFOORT - Marloes Faut, Wendy van der Wekken en Leon Koopman zitten in de finale van het Nederlands kampioenschap debatteren. De leerlingen van scholengroep Pontes, locatie Pie- ter Zeeman in Zierikzee moes ten het gisteren opnemen tegen leerlingen van 22 andere scho len uit heel Nederland. „Het was heel moeilijk en we hebben het op het nippertje ge haald, met één punt verschil", vertelt Marloes Faut vanuit Amersfoort. Daar werd de voor ronde gehouden. De leerlingen kregen drie stellingen voorge legd. De ene keer moesten ze vóór een stelling pleiten, de an dere keer tegen. „We hebben twee debatten ge wonnen en een verloren", ver telt Marloes. „De moeilijkste was de stelling dat gamen een olympische sport moet worden. Die hebben we echt op het rand je gewonnen." De drie hadden niet verwacht dat ze zouds nen en Marloes bekent di ook niet zo heel veel get* hebben. „Maar we gaan ra heel veel oefenen voor de: le." De finale van het Nederf kampioenschap debatteren 11 december in Leiden, ft is ook minister M. van der! ven van onderwijs aanwas Het Nederlands kampioes debatteren wordt voor dt a de keer gehouden en wore; ganiseerd door het Need Debat Instituut De leer: hebben begin oktober een: dag training gekregen vs debatleider van het insc De Zierikzeese leerlingen ten het op 11 december i men tegen 31 andere schob het hele land. Het Nederlands debatins! organiseert de jaarlijkse strijd om te stimulerend: debat een vaste plaats kng nen het onderwijs. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten meer aan dacht schenken aan het opknap pen en/of vernieuwen van oude re woningen. Dat gebeurt nu on voldoende. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelij ke ordening) zei dit gisteren bij de behandeling van de Zeeuwse Woonvisie in Provinciale Sta- aanpakken. De Woonvisie kreeg brede instemming van de Sta ten. Met name het geven van meer bouw-vrijheid aan de ge meenten ondervond waarde ring, al waarschuwde Groen- Links voor uitwassen. Steun was er ook voor het maken van méér nieuwbouwplannen, om dat de bouwproductie in de pro vincie afgelopen jaren ver ach ter gebleven is. In dit verband stelde J. van Ginkel (Christen- Unie) dat opgepast moet wor den voor een 'marktverstorende overproductie'. M. Faasse (CDA) was daar niet beducht voor. „Door dalende prijzen en een afnemende vraag worden bouwers vooi-zichtiger met nieu we plannen." Hij drong erop aan dat de provincie de plannen makers niet te veel voor de voe ten loopt. Gemeenten krijgen via de Woonvisie opdracht om de helft van hun nieuwbouw bin nen bestaand bebouwd gebied te verwezenlijken. J. Hageman (Partij voor Zeeland) zette daar vraagtekens bij. „Is dat wel mo gelijk en uit oogpunt van beeld kwaliteit wenselijk? De provin cie moet zich in deze soepel op stellen." Dat gebeurt, liet Van Waveren weten. „Als 50 procent niet lukt, dan kijken we hoe het regionaal uitpakt en kunnen we zo nodig schuiven." De gedeputeerde verzekerde dat de provincie de gemeente nauw lettend op de vingers zal kijken bij de verdeling van nieuwe wo ningen over groepen van de be volking. „Er moet voldoende ge bouwd worden voor huurders, jongeren en ouderen." Statenlid Van Ginkel voegde daar de groep pensioen-migranten aan toe. „Die gepensioneerden kun nen een pijlertje van de econo mie vormen." Hij had zijn twij fels over komst van een senioren- stad. CDA'er Faasse toonde zich helemaal geen voorstander van ouderenwijken of -dorpen. ten. Hij maakte duidelijk dat er in de provincie veel woningen zijn die 'absoluut niet voldoen' aan de eisen van deze tijd (ze zijn vaak te klein). Daarbij gaat het juist ook om veel na-oorlogse woningen, vaak particulier ei gendom. Dat maakt een sane ring er overigens niet gemakke lijker op. Van Waveren merkte op dat de situatie van regio tot regio ver schilt. Zo is de problematiek gro ter in gebieden waar tijdens de Tweede Wereldoorlog grote ver woestingen zijn aangericht en de wederopbouw onder ongun stige omstandigheden moest worden opgepakt. „Het was een arme tijd", zei Van Waveren. Een vergelijkbare situatie doet zich voor in de regio's die zwaar getroffen zijn door de februa- ri-storm vloed 1953. Volgens de gedeputeerde heb ben gemeenten te weinig oog voor het feit dat dergelijke wo ningen binnen korte tijd aan de beurt moeten komen voor een opknapronde dan wel sloop, ge volgd door nieuwbouw. Dat geldt trouwens ook voor de (huur)woningen van de woning corporaties, aldus Van Wave ren. Betere afspraken Hij drong aan op het maken van betere afspraken tussen gemeen ten en corporaties over sane ringsplannen hiervoor. Er gaan nu miljoenen euro's aan Zee land voorbij, omdat er niet vol doende plannen beschikbaar zijn. Van Waveren zegde de Sta ten een overzicht toe van de ge meenten die de zogeheten 'her structurering' wel en niet goed door Ronald Verstraten IJZENDIJKE- „Stóóóp!", roepen Anous- chka Quist en Mike Pagé tegelijkertijd. En Michael Goossens drukt zonder par don zijn chronometer in. Elf seconden, te kenen ze op. Zo lang heeft een auto er over gedaan om precies honderd meter af te leggen tussen hen en hun klasgenoten verderop. Verkeersouder Felix Impens kijkt op zijn tabel. „Hm, redelijkzegt hij en noteert een snelheid van 33 kilometer per uur. Redelijk, jawel, maar strikt genomen toch nog een tikkeltje te hard. Want je mag eigenlijk maar dertig in heel IJzen- dijke. De buschauffeur van de ZWN die even la ter vriendelijk zwaaiend voorbijrijdt, houdt zich daar ook niet helemaal aan, want voor hem wordt een snelheid van 36 kilometer genoteerd. Altijd nog lang zamer dan een Belgische automobilist die 45 blijkt te rijden. Strategisch De leerlingen van basisschool Molenbol- werk hadden zich gisteren op twee plek ken strategisch opgesteld. Aan de Tivoli, om het inkomend verkeer te tellen en te meten, aan de Oranjestraat voor het ver keer dat het dorp weer uitreed. Daar kwam geen dure laserapparatuur of dure camera's aan te pas. Gewoon een kwestie van hand opsteken en tellen. In de Oranjestraat worden minder snel heidsovertredingen ge- meten dan op de Tivoli. Maar dat komt doordat het aan weerskanten van de straat vol staat met geparkeerde auto's, hetgeen op zich al veelbetekenend is. Monique van Vooren-Dellaert staat aan het begin, geassisteerd door Anthony Groosman en Kylie van de Velde. Tegen Michael Goossens (rechts) drukt zijn stopwatch in om de tijd op te nemen tijdens de snelheidsmeting in IJzendijke. foto Wim Kooyman het eind van de meting heeft ze een klei ne veertig passanten geteld. „Het is nu in feite vrij rustig. Misschien moeten we dit nog eens doen, maar dan om negen uur 's morgens, of om vijf uur 's middags", zegt ze.De test die de scholieren uitvoeren, is niet zomaar voor de lol. De verkeersvei ligheid is, hoe kan het ook anders, het uit gangspunt of toch tenminste het streven. Een plaatselijk probleem, dat echter in het hele land voorkomt. Vandaar de lan delijke actie The Limit van verkeersvei ligheidsorganisatie 3VO en het program ma Blinq van de jeugdtelevisie Zappelin. Daar gaan straks de gegevens naar toe, met de kans dat de scholieren op televi sie mogen of een prijs winnen. De gege vens die Impens aan het eind had geno teerd - hoogste snelheid 51 kilometer, 77 passanten in een halfuur - zullen echter ook plaatselijk dankbaar worden ge bruikt, gelet op de discussie over de toe komstige verbetering van de rijksweg die langs het dorp ligt. BOSCH Service excl. afmeldkosten excl. 4-gas- en dieselroetmeting BORSSELE, Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 KOUDEKERKE, Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 LISSINGEN, Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4, Telefoon 0118 - 46 46 44 ROUWENPOLDER, Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 Oostvoorstraat 23, Telefoon 0113 - 37 12 10 www.boschcarservice.ri JÊ m i Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. HOUD AMREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHT... Help Afrika om zelf een menswaardig bestaan op te bouwen. Giro 8829 in Leiden. Tel 071-576 94 76 of www.amref.nl _^AMREF FLYING DOCTORS L Selfsupporting Africa Help ons. Help de dieren. Samen zijn we verantwoordelijk. Waar is uw focus als ondernemer op gericht? Gaat u de aandacht meer richten op nieuwe klanten, of juist meer halen uit bestaande klanten? Wellicht kunt u met uw huidig product of dienst een nieuwe doelgroep aanspreken, of nieuwe klanten binnen halen binnen uw reeds bestaande netwerk? In alle gevallen is communiceren met de juiste doelgroep van groot belang. 'de Ondernemer' biedt hiervoor de uitgelezen mogelijkheid. Wij zijn hét regionale business-to- business informatieblad voor en door ondernemers. Maandelijks brengen we doelgerichte en lokale informatie in een totale oplage van 209.000 exemplaren. INFORMATIEBLAD VOOR Heer informatie? neem contact met ons op: (01 13) 31 55 00 of www.deondernemet a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 66