»zc Begrafenis van Arafat verloopt geheel in stijl Socialisten willen proeftijd voor commissaris Kroes Koerden sturen troepen naar onrustig Mosul Acht jaar cel geëist tegen Berlusconi |Nat i o nlfl'jrVerwarmingsweken.nl Wegwerpdop van plastic is wapen tegen rape drugs Spreekkoren en geweersalvo's in deinende mensenzee i Cyprus wil praten Lubbers niet vervolgd Doden bij ramp Filipijnen Vier doden bij schietpartijen België Omvorming Vlaams Blok kost veel Moeder en kinderen komen om Vrouw zat vier dagen vast in lift Wormen leggen school plat zaterdag 13 november 2004 LONDEN - Spikey, een plastic dopje voor eenma lig gebruik in de hals van flesjes, moet een einde maken aan het gebruik van date rape drugs' in Britse uitgaansgelegenheden. Door de hals van flesjes te blokkeren zodat er slechts een rietje door heen kan maar geen pilletjes of poe dertjes, zullen vooral vrou wen worden beschermd te- ten middelen als rohypnol a GHB. Het preventieve middel werd deze week ge presenteerd in Londen. „Het moest een wegwerp- stop worden, in tegenstel ling tot andere herbruikba re stops op de markt. Spi key voorkomt dat een po tentiële verkrachter je glas oppakt, het dekseltje op- alt, je drankje aanlengt en de deksel terugplaatst", al dus uitvinder Ray Lockett. Groot-Brittannië heeft te kampen met een epidemie van 'date rape drugs'. Vol gens onderzoek zou een kwart van Britse vrouwen pen jaar te maken hebben gekregen met gedrogeerde drankjes. Spikey kan welis waar niet voorkomen dat vrouwen die uit een glas orrnken drugs binnen krij gen maar, zo zegt Lockett, 80 procent van de jonge i vrouwen drinkt uit een fles je in uitgaansgelegenhe den. Ongeveer dertig vrouwen worden in Groot-Brittan- nié per week door 'rape drugs' mogelijk het slacht offer van verkrachting. Het werkelijke aantal staat ech ter met vast. Het is zeer moeilijk te bewijzen omdat sporen van 'rape drugs' binnen twaalf uur uit het lichaam van het slachtoffer verdwenen zijn. Bovendien blijkt dat veel slachtoffers geen herinne ring hadden aan wat hen was overkomen. ANP door Ad Bloemendaal RAMALLAH - Het was een aan komst in Ramallah zoals Jasser Arafat in zijn leven nooit heeft kunnen dromen. Op een woud van handen, begeleid door spreekkoren en geweersalvo's, is de Palestijnse leider gisteren naar zijn graf gedragen. Volwas sen mannen omarmden huilend de met de Palestijnse vlag bedek te kist, anderen klommen er bo venop. Velen raakten onmachtig in de mensenzee. Een volksdefilé langs de baar werd afgelast om dat het een uur duurde voor de kist de grafkamer bereikte. Het leek in niets op een staatsbe grafenis in de geijkte zin, maar het was een afscheid in stijl voor een man die zichzelf altijd is blijven zien als een revolutio nair, ook toen het volk hem al lang als 'president' aansprak. Veel Palestijnen haalden herin neringen op aan de laatste gang van de Egyptische president Ga- mal Abdul Nasser, die zo door Arafat werd bewonderd. Het was alsof alle emoties die zich in Ramallah hadden opge kropt, zich in een paar uur ont laadden. Al uren voor de heli kopters uit Egypte zouden arri veren zijn inwoners van Ramal lah en omstreken samenge dromd bij de Mukata, het half verwoeste presidentiële hoofd kwartier. Velen slagen er nog net in binnen te komen voor de poorten worden gesloten. Er klinkt protestgeschreeuw. Dan klimmen jonge mannen over de muren, bij honderden en latei- duizenden. Flauwgevallen De politie ziet machteloos toe hoe de Mukata bijkans uit de muren barst. Honderden jonge ren beklimmen de ruïnes van de regeringsgebouwen. Al snel ei sen de hitte, het stof en de druk van de massa hun tol. Vrijwilli gers van de Rode Halve Maan schieten flauwgevallen mensen te hulp. Negen gewonden wor den naar ziekenhuizen ver voerd. Helikopters In de Mukata en de wijde omge ving gaat een fluitconcert op, als de gele, Egyptische helikop ters aankomen, en van alle kan ten echoën salvo's uit kalasjni- kovs. Spreekkoren zwellen aan: „De schutter is dood, maar het geweer leeft. Rust in vrede, Abu Ammar (Arafat). We zetten de mars voort!" Op de daken staan mensen dicht opeengepakt en heffen hun armen ten hemel als of ze hun geliefde leider nog een maal willen aanraken in de laag overscherende helikopters. In dichte stofwolken landen de toe stellen in de Mukata. Dan is Ara- ICOSIA - Cyprus wil met Tur- ije praten over zaken in de on- eilinge relatie die een obstakel faunen vormen voor een Turks ènaatschap van de Europese ie. zei gisteren president Pa- adopoulos van Grieks-Cyprus. lijn land is sinds mei lid van de liropese Unie. Het noordelijke fee! van het eiland staat min of leer onder Turks bestuur en tsdniet toe. De EU heeft beslo- tot toetredingsgesprekken Turkije. Papadopoulos Egde onlangs nog die met een ko te blokkeren. ANP/RTR jgprHansGertsen BRUSSEL - Als het aan de so fisten in het Europees Parle ment ligt, krijgt Europees Com- ■saris Kroes (Mededinging) proeftijd van zes maanden. gedurende de eerste zes banden van haar nieuwe baan uu blijken dat ze regelmatig za- *en niet kan behandelen omdat h sprake is van een (mogelijk) elangenconflict, dan zou com- missievoorzitter Barroso haar moeten vragen terug te treden. ze' een woordvoerder van socialisten in het EP gisteren 'Brussel. De socialisten vrezen tog altijd dat Kroes zoveel ban- nmet het bedrijfsleven heeft '/kt ze er in haar nieuwe aan door gehandicapt wordt, oes heeft een gedragscode on tschreven waarin staat dat ze 01 van bedrijven waar ze oor gewerkt heeft door een van aar collega's zal laten behande- dreia 8r Cen belangenconflict l dat de socialisten hun Uw®]gen met een proeftijd j s' üjkt klein. De chris- f-democraten (EVP), de groot- tractie in het EP, lieten giste- weten weinig voor zo'n spe ciale constructie voor Kroes al leen te voelen. „Het is niet no dig. We zien het snel genoeg als ze niet goed genoeg kan functio neren", aldus een woordvoerder van de christen-democraten. Volgens de EVP-zegsman zal het parlement voor de nieuwe commissie volgende week wordt goedgekeurd een resolutie aan nemen waarin Barroso wordt ge vraagd om Commissarissen die het vertrouwen van het parle ment verliezen te vervangen. „Een proeftijd van 6 maanden voor Kroes is ook om die reden van onze redactie buitenland ROME - Een openbare aankla ger heeft gisteren in Milaan acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de Italiaanse premier Sil vio Berlusconi wegens het omko pen van rechters. Ook zou Ber lusconi een levenslang verbod opgelegd moeten krijgen om nog openbare functies te bekleden. Volgens aanklaagster Ilda Boc- cassini deed Berlusconi in 1985 regelmatig betalingen aan rechters in Rome. Die moesten in ruil daarvoor de overname van semi-overheidsbedrijf SME door een concurrent van Finin- vest, Berlusconi's eigen bedrijf, nietig verklaren. Berlusconi heeft de beschuldi gingen ontkend en zegt het slachtoffer te zijn van een cam pagne van linkse rechters in het corruptieproces, dat al vier jaar duurt. Het proces lag geruime tijd stil tot het Constitutioneel Hof in januari bepaalde dat de onschendbaarheid van hoge re geringsfunctionarissen tijdens hun ambtsperiode in strijd was met de grondwet. De 68-jarige premier was giste ren niet in de rechtbank aanwe zig. In de zaak tegen Berlusconi wordt op 3 december uitspraak verwacht. ANP/AFP/RTR advertentie fat terug op de plaats waar hij twee weken eerder, zwaar ziek in een Jordaanse helikopter werd gehesen. Toen waren maar een paar honderd getrouwen op de been om hem na te wuiven. Het duurt een uur om de kist vanuit de helikopter door de mensenmassa naar de tombe te dragen. In het mausoleum luiste ren vooraanstaande Palestijnen naar een korte koran-lezing, ter wijl het volk buiten roerig blijft. Vervolgens laat men het lichaam zakken in een herme tisch afgesloten betonnen sarco faag. Als de tijd rijp is, zeggen de Palestijnen, zal Arafat zo kunnen worden overgebracht naar een graf op de Tempelberg in Jeruzalem. In de komende drie dagen krijgen de Pales tijnen de kans op rustiger wijze afscheid te nemen van hun lei der. Er is dan, volgens oosterse gewoonte, open huis in de Muka ta. GPD NEW YORK - Er komt geen ho ger beroep in de zaak tegen de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen van de Verenigde naties, Ruud Lubbers, wegens diens vermeende seksuele intimi datie van een van zijn vrouwelij ke stafleden. De 51-jarige Amerikaanse vrouw die werkt op de perso neelsafdeling van UNHCR, meent te weinig genoegdoening te hebben gekregen door een kri tisch onderzoeksrappoi't van de Oios, de interne recherchedienst van de Verenigde Naties. Ook ziet zij op tegen een rechtsproce dure die jaren kan duren, te meer daar de ambtstermijn van Lubbers eind 2005 afloopt. In juli seponeerde VN-secreta- ris-generaal Kofi Annan de aan klacht omdat hij de bevindingen in het rapport van de Oios 'juri disch te weinig steekhoudend' vond. Dit leidde tot een botsing tussen Annan en de Oios. Edward Flaherty, raadsman van de Amerikaanse: „Een soort gelijke zaak van de VN-employé Katherine Claxton in New York tegen haar Tunesische baas sleept al jaren en daar heeft Cynthia de animo en ook het geld niet voor." GPD overbodig. Alle Commissarissen kunnen worden vervangen als ze het niet goed doen." Hoorzittingen Het Europees parlement stemt volgende week donderdag over de nieuwe commissie van Barro so. Maandag en dinsdag worden eerst nog twee nieuwe Commis sarissen (de Let Piebalgs en de Italiaan Frattini) door het parle ment gehoord. De Hongaarse socialist Laszlo Kovacs krijgt een nieuwe hoor zitting omdat hij een andere por tefeuille (Douane en Belastin gen) heeft gekregen. Kovacs. die aanvankelijk de por tefeuille Energie zou krijgen, werd door het parlement afgewe zen voor die post omdat hij geen verstand van energie zou heb ben. De socialisten riepen hun colle ga's gisteren op Kovacs volgen de week een eerlijke en recht vaardige behandeling te geven. Volgens de vice-voorzitter van de socialisten. Swoboda, wordt er via het internet een smerige campagne tegen Kovacs ge voerd, onder meer via fotomon tages waarop Kovacs als lid van een communistische militie wordt afgebeeld. GPD MANILLA - Reddingswerkers zoeken naar overlevenden in de wrakstukken van een ontspoor de trein in de Filipijnse provin cie Quezon. Tien mensen zijn omgekomen en zeker 129 men sen raakten gewond, toen de BRUSSEL - Door verscheidene schietpartijen zijn in de nacht van donderdag op vrijdag in België vier vrouwen om het leven gekomen. De misdrijven, bij Gent en bij Aalst, houden mogelijk verband met elkaar, meldde de Vlaamse VRT-radio gisteren. Bovendien zijn twee mensen zwaargewond geraakt. De vermoedelijke dader heeft zich aangegeven. Het zou vol gens de radio gaan om een 35-jarige man die vorig jaar al eens was veroordeeld voor ontvoering van zijn zoontje. Volgens buurtbewoners zouden de doden in Nieuwerker- ken bij Aalst een ex-vriendin van de schutter zijn, en haar moeder. Bij die schietpartij is ook een man zwaarge wond geraakt. ANP BRUSSEL - De naamswijziging van de ultranationalisti- sche partij Vlaams Blok gaat veel geld kosten. Volgens dagblad De Tijd van gisteren denkt het Blok dat zo'n 1,5 miljoen euro nodig is voor reclamecampagnes, het veran deren van briefpapier en dergelijke. Ter vergelijking: een verkiezingscampagne kost de partij 1 miljoen euro. De partijraad van het Blok zal morgen vrijwel zeker in stemmen met het oprichten van het Vlaams Belang als op volger van het Blok. De huidige partij is gedwongen zich zelf op te heffen, omdat drie gelieerde stichtingen zijn ver oordeeld voor racisme. ANP TORONTO - In de Canadese provincie Ontario zijn een zwangere vrouw en haar zeven kinderen omgekomen door een brand in hun boerderij in het dorpje West-Lin- coln. De vader van het gezin trof hen dood aan, toen hij terugkwam van een zakenreis. Dat meldden Canadese au toriteiten gisteren. Volgens een forensisch arts stierven de 39-jarige vrouw en de kinderen, in leeftijd variërend van negentien maan den tot elf jaar, door rookvergiftiging. De oorzaak van de brand wordt nog onderzocht. ANP/DPA NIMES - Een schoonmaakster heeft bijna vier dagen vast gezeten in de lift van een leegstaand gebouw in de Zuid-Franse stad Pont-Saint-Esprit. Ze zou daar gaan schoonmaken. Dat heeft de politie gisteren gemeld. Haar werkgever, een schoonmaakbedrijf, had de 51-jari- ge vrouw maandagmiddag naar het pas opgeleverde en nog niet in gebruik genomen pand gestuurd. Toen ze op weg was naar de tweede etage, bleef de lift steken. De alarmknop werkte niet. Ze dankt haar redding aan vuilnismannen die last hadden van haar verkeerd gepar keerde auto. De vrouw bleek onderkoeld en uitgedroogd. ANP/AFP ROME - Scholieren in het Italiaanse Bologna hebben iets bijzonders verzonnen om niet naar school te hoeven. Ze lieten er gisteren duizenden wormen los. De wormen heb ben zich zo over de lokalen verspreid, dat de leerlingen van het gymnasium tot nader order thuis mogen blijven. Dat meldde het Italiaanse persbureau Ansa. ANP/DPA van onze redactie buitenland BAGDAD - De Democratische Partij Koerdistan (KDP), een van de twee partijen die het au tonome Koerdische gebied in Noord-Irak besturen, heeft troe pen naar de Noord-Iraakse stad Mosul gestuurd. Die moeten de 400.000 Koerden in Mosul be schermen tegen het geweld dat er de afgelopen dagen is losge barsten. Sinds een paar dagen wordt er gevochten in Mosul. Rebellen hebben de Iraakse politie uit de stad verdreven, wapens gestolen en Amerikaanse troepen aange vallen. Nu de Koerden hun pesj- merga's naar Mosul hebben ge stuurd, vrezen waarnemers dat de Koerden in conflict raken met de Arabische inwoners van Irak. Dat zou een verdere escala tie van het geweld in Irak bete kenen. Het Amerikaanse leger voerde in de nacht van donderdag op vrijdag luchtaanvallen uit op Mosul. Gisteren heerste in de stad een gespannen rust. Inwo ners zeggen echter dat er geen politie op straat is en dat er nau welijks Amerikaanse militairen te zien zijn. Volgens sommige be richten hebben veel politieagen ten hun uniformen uitgetrokken en zich bij de rebellen gevoegd. Het Amerikaanse leger ontkent echter dat het de controle kwijt is over Mosul. De Amerikaanse troepen die sinds maandag de stad Fallujah in handen proberen te krijgen, hebben sinds donderdagavond te kampen met hevige tegen stand van guerrillastrijders. Volgens een Amerikaanse leger- woordvoerder hadden Ameri kaanse en Iraakse regeringstroe pen gisteren ongeveer tachtig procent van de stad bezet. Daar binnen waren nog 'schoonmaak acties' nodig. Hij zei dat er deze week 600 re bellen gedood zijn, evenals 22 Amerikaanse en 5 Iraakse mili tairen. Amerikaanse mariniers hebben in Fallujah de Syrische chauf feur bevrijd van de twee Franse journalisten die in augustus zijn ontvoerd. De man, die geboeid was toen de mariniers hem von den, zei ongeveer een maand ge leden van de twee Fransen te zijn gescheiden. Over hun lot is nog steeds niet bekend. GPD/CSM/RTR trein in een ravijn stortte. Vol gens eerste berichten reed de trein mogelijk te hard, maar de spoorbaan verkeert ook in een deplorabele staat, aldus een lo kale functionaris. foto Erik de Castro/RTR (Advertentie) WAARSCHUWING Tijdens kwaliteitscontrole van de lange kaarsen uitsluitend in de afgebeelde verpakking van 12 in diverse kleuren en artikelnummers 13503050 t/m 13503075, is gebleken dat in incidentele gevallen door slechte verbranding van de lont een onveilige situatie kan ontstaan Daarmee voldoet dit artikel niet aan de gestelde kwaliteits- en veiligheidseisen In verband hiermee verzoeken wij u om de lange kaarsen die met bovengenoemde artikelnummers en verpakking zijn gekocht, niet te gebruiken en terug te brengen naar het dichtstbijzijnde HEMA filiaal. U ontvangt dan het aankoopbedrag retour. Alle overige HEMA kaarsen voldoen wel aan de gestelde kwaliteits- en veiligheidseisen Voor informatie kunt u tijdens kantooruren bellen naar HEMA Consumentenservice 020- 3114800. Onze excuses voor het ongemak HEMA foto O leg Popov/RTR Palestijnse veiligheidsfunctionarissen proberen de kist met lichaam van Arafat te beschermen. Profiteer nu van de actie én van CV-plus met unieke garantie van 5, 10 of 15 jaar bij uw ATAG SelectDealer. Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-2824 2824

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5