kinderopvang in Goes Gif-arm groenbeheer frustreert PZC Altijd gezellig aan Langeville 19 Zeeland helpt Roemenië moet weg uit loods Ini-mini aan Beukenstraat legt nadruk op kleinschaligheid b 13 root Thools erlingenorkest 10T6 K6RK V€€R€ College vraagt naar inkoop stroom Veel brommers niet in orde Prins Lowie de Eerste herkozen Jongerenraad wil woonstudie Alcoholvrije feesten voor jeugd Clarahofje Wasschilderen <3ROT€ K<ERK V€€R€ zaterdag 13 november 2004 MS - Een nieuw kinderdag- -blijf opent begin volgend brzijn deuren aan de Beuken- at in Goes. Ini-mini biedt da- plaats aan achttien kin- Latiefneemster Mirjam Beu- (27) vangt sinds drie Er kinderen op in haar woning L de Scheldestraat in Goes; vier per dag. De Lg is echter zo groot dat ze Lhvee jaar geleden op zoek HOLEN - Vijf muziekvereni- iiicen in Tholen bundelen hun slingcnorkesten. Dat gebeurt jdens de gemeentelijke vrijwil- jtrsavond. vrijdag 19 Hoveni er. in De VVellevaete in it-Annaland. leerlingenorkesten van Acce- randouitSint-Annaland, Con- ïdiauit Tholen, Concordia uit ill Philipsland, Euterpe uit it-Maartensdijk en de Oud- semeerse Muziekvereniging den in principe voor één keer ten op. Het orkest, met meer ihonderd muzikanten, speelt iensdevrijwilligersavond on- rmeer de werken The Lion mg, en Disney's Magic King- is J. Westdorp, voorzitter a Accelerando en van de oolse Bond van Muziekgezel- iappen zou het best kunnen 1 de samenwerking een ver- krijgt. „Ik ben benieuwd de reacties, maar als we men samenwerken zonder al veel extra druk te leggen op muzikanten en de verenigin- B, zou ik niet weten waarom p de jaarlijkse Vrijwilligers- [ond, georganiseerd door Het "aal Comité wordt de vrij will- t van het jaar gekozen en er het eerst) de vrijwilliger s de toekomst. De avond be- r.om 19.30 uur. linder Drieweg EKKENSZAND - De Drie st») is vanaf maandag tot twee weken afgesloten sen de Heinkenszandseweg 's pad. Er wordt een uwe asfaltlaag aangelegd, het weer tegenzit, kunnen werkzaamheden langer du ll. Het verkeer wordt omge- id (Advertentie) g 14 november 14.30 uur I DE WATERTOREN EEN VUURGLOED taurens de Boer piano 'artijn Krijnen slagwerk Claudia de Clerq zang WC 10, Donateur NM£ 7,50 Info: 0118-623650 bezorgklachten: «00-0231231 lp maandag t/m vrijdag purende de openingstij- •en,zaterdags tot 12.00 uur EDACTIE ^VELANDEWTHOLEN 'tationspark 28 Postbus31 "460 AA GOES 7el: 0113-315670 fax-0113-315669 ■E-mail: redgoes@pzc.nl Ffank Balkenende (chef) tyjrid Huibers van der Jagt fraek Janssen "°hPaardekam Koen de Vries (sport) Harrne" van der Werf centrale redactie tationspark 28 postbus 31 AA goes Jel: 10113)315500 ^•(0113)315669 rnaü: redactie© n7C>n| 'nternet Pzc.nl "nail: web@pzc.nl ging naar een groter pand. Dat viel niet mee. Beuzenberg zocht in eerste instantie een onderko men waar ze bij kon wonen, maar dat idee moest ze laten va ren. Toen wees de gemeente haar op het gebouw aan de Beu kenstraat. Het pand op nummer acht, tus sen het gebouw van de thuis zorg en de montessorischool, heeft ongeveer een jaar leeg ge staan en werd voorheen ge bruikt voor de buitenschoolse opvang. Desondanks moest er veel veranderd worden. De twee grote ruimtes zijn door het plaat sen van nieuwe muren veran derd in vier kleinere vertrekken en verder moeten veel aanpassin gen verricht worden in het ka der van onder meer de brandvei ligheid. Er wordt op dit moment nog hard gewerkt op alles op tijd af te krijgen. Ini-mini krijgt straks drie groe pen: een babygroep, een dreu- mesgroep en een peutergroep. Er wordt gewerkt met full-time leidsters, zodat kinderen steeds met dezelfde persoon te maken hebben. Alle groepen hebben hun eigen ruimte, maar er wordt gezamenlijk gegeten in de centrale ruimte. Beuzenberg: „Omdat ik het wel belangrijk vindt dat kinderen van verschil lende leeftijden contact met el kaar hebben." Dat de groepen de rest van de dag wel geschei den zijn, is volgens haar heel praktisch. „Dan kun je ook eens zeggen: kom we gaan met de peutergroep naar het Herten kamp, terwijl de baby's lekker binnen blijven." De initiatiefneemster heeft be wust gekozen voor kleine groe pen, met maximaal zes kinde ren, zodat ze allemaal voldoen de aandacht krijgen. Op elke groep staat één leidster, wat vol doet aan de landelijke normen die daaraan worden gesteld. Beuzenberg heeft twee personen aangenomen en gaat voorlopig zelf de babygroep doen. Ze denkt wel dat ze op termijn een derde leidster in dienst neemt om zelf de vaste invalkracht te worden. Ini-mini houdt inloopdagen op zaterdag 20 november en 4 de cember, van 10.00 tot 16.00 uur. De officiële opening staat ge pland voor woensdag 29 decem ber. Op 3 januari kunnen de kinde ren voor het eerst in het nieuwe pand terecht. Langeville 19 in Yerseke, vroeger een hotel, rusthuis en woning, huisvest straks verstandelijk gehandicapten van Arduin. door Harmen van der Werf YERSEKE - Vertegenwoordigers die wilden blijven slapen of meeëten, geen probleem. In het statige woonhuis aan de Langeville 19 in Yerseke was het al tijd gezellig, volgens mevrouw G. Corne- lisse-Daane (78). Zij woonde er tot ja nuari dit jaar. Stichting Arduin heeft het huis recentelijk gekocht voor de huisvesting van zes jongeren met een verstandelijke beperking. „Mooi", vindt mevrouw Cornelisse, „ruimte ge noeg". Een direct aanwonende van de Lange ville 19 reageert net zo. De provincie vroeg de gemeente Reimerswaal de stemming in Yerseke te peilen over de komst van het Arduin-huis. „Aan de Marijkelaan, hier vlakbij, wonen al lan ger mensen van Arduin", weet een be woonster van de Langeville. „Je hoort of merkt daar nooit iets bijzonders van." Het probleem, voorzover het probleem was, is dus opgelost. A. Verbree, burge meester van Reimerswaal, voelt er dan ook niks voor 'Yerseke in te trekken'. Van enige weerstand tegen de huisves ting van verstandelijk gehandicapten in het dorp is hem nooit iets gebleken. „Ach", zegt Arduin-directeur P. van den Beemt, „die stelregel van de provin cie, dat eerst de meningen van bewo ners moeten worden gepeild, is zo hope loos verouderd. Wij huisvesten al jaren mensen met een verstandelijke beper king in woonwijken, in gewone huizen, dat gaat prima. Overdag werken ze. 's Avonds, 's nachts en in de weekein den is er begeleiding." Van den Beemt is blij met de aankoop van Langeville 19, voor zijn stichting en voor het pand zelf. „Krijgt het mooi een definitieve bestemming." Zes luxe ap partementen komen erin. Over een paar maanden begint de verbouwing. Van den Beemt verwacht dat het werk - 'maar dat is gissen' - tegen het einde van 2005 is afgerond. Arduin heeft het woonhuis aangekocht van MB-projecten, het bedrijf van John ny van den Berge uit Yerseke. Van den Berge geeft een rondleiding. Een stevi ge verfbeurt is zeker nodig, de voorzie ningen zijn gedateerd, maar de struc tuur is goed en de achtertuin is gigan tisch groot. „Zulke statige panden heb je niet veel in Yerseke", weet Van den Berge, „een handjevol. Aan de Dam straat staat er bijvoorbeeld nog zo één, iets verderop langs de Langeville ook en hier vlakbij, het kantoor van Padmos Assurantiën." De Langeville 19 is een pand met ge schiedenis. Gebouwd in 1886 als hotel De Schelde, heeft Van den Berge via een kennis opgediept, in de tijd dat Yer seke enorm groeide dankzij de op bloeiende mossel- en oestercultures. Een oesterboer en een herenboer heb ben er later in gewoond, tot de woning in maart 1954 in gebruik kwam bij de stichting Rusthuis Zuid- en Noord-Be veland der Gereformeerde Gemeenten. Vijfentwintig bejaarden vonden er on derdak, in - wat toen heette - Avond rust. Mevrouw Cornelisse-Daane herinnert foto Wilem Mieras zich dat nog levendig. „Tot 1969 is het een rusthuis geweest. Twee jaar heeft het vervolgens leeggestaan, waarna mijn man het heeft gekocht. We hadden de ruimte nodig, voor onze vijf kinde ren en als kantoor." C.J. Cornelisse, die twee jaar geleden op 80-jarige leeftijd is overleden, handelde in oesters en mos selen. „Het was een druk leven", vertelt mevrouw Cornelisse, „maar echt gezel lig hoor. Klanten uit België, Duitsland en zelfs Zwitserland kwamen aan huis, bleven soms wel een week overnachten en meeëten natuurlijk. Als je zoveel kin deren hebt, maakt het niet uit, één of twee eters extra." Opvallende verschijning op het dak van de Langeville 19 is het lifthuisje. Een erg handig ding was dat, die lift, vol gens mevrouw Cornelisse-Daane. „Toen wij erin kwamen, moest die nog met de hand worden bediend. Later is er een motortje ingezet. Bleef de lift ste ken, dan kon je 'm altijd nog met de hand omhoog of omlaag krijgen." Me vrouw Cornelisse is begin dit jaar naar een aanleunwoning bij zorgcentrum Vredelust in Yerseke verhuisd. De Lan geville 19 werd haar te groot, ,,'t Was ideaal om er te wonen." door Esme Soesman ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland wil het convenant duurzaam beheer openbreken. Deze regelt de on- kruidbestrijding met een beperk te gifinzet. De ontevredenheid over het resultaat is groot. Wethouder W. Renden heeft de ze week voorkomen dat Schou wen-Duiveland op stel en sprong uit het convenant stapt. Hij wil eerst nog in conclaaf met andere deelnemers aan de Zeeuwse inspanningsafspraak. „Geef me de ruimte om eerst nog op bestuurlijk niveau met de andere deelnemers te praten. Misschien liggen de ervaringen dicht bij elkaar", betoogde Ren den in de eerder deze week ge houden begrotingsraad. Dat overleg is er tussen ambte naren al wel geweest. Afgespro ken is de ambities in te dam men. Het streven was om het ge bruik van gif bij het beheer van openbaar groen met 75 procent te reduceren. De bedoeling is dat terug te brengen naar 66 pro cent. Dat moet alleen nog bestuurlijk worden kortgesloten, schetste Renden. De gemeente Schou wen-Duiveland heeft zelf inmid dels een reductie van ongeveer 70 procent gehaald. Bepaald niet tot tevredenheid van de burger. Het regent klach ten, gaven de fracties WD, PvdA en Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) al aan in hun algemene beschouwingen. De LSD-fractie kwam op de proppen met een motie tot op zegging van het convenant. De WD drong daarnaast via een amendement aan op een verla ging van het gifvrije niveau tot 50 procent. De reacties op deze voorstellen KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat de Vere niging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) vragen of ook ge bruikers van gemeentelijke gebouwen en andere voorzie ningen, zoals scholen of sportkantines, mee kunnen doen aan de gezamenlijke inkoop van stroom. Dat antwoorden b en w van Reimerswaal op vragen van M. van der Meij- den (WD). Zij pleitte voor het betrekken van meer instel lingen bij de inkoop van stroom, omdat het hen veel geld kan schelen. De VZG verzorgt nu de gezamenlijke inkoop van stroom voor alle gemeenten in Zeeland. KAPELLE - Van de vijfentwintig bi-ommers die de politie gistermorgen bij Kapelle heeft getest, was iets meer dan de helft - dertien stuks - niet in orde. Een groot aantal bleek opgevoerd. Tien exemplaren hadden te veel motor vermogen. Van de drie andere brommers die niet aan de voorschriften voldeden, had er één geen bel, ontbrak er bij één een gele plaat en maakte er één te veel lawaai. GOES - Prins Carnaval van Goes, Lowie de Eerste, is don derdagavond tijdens het traditionele elfelf-bal van carna valsvereniging Arti herkozen. Volgens E. Meinsbergén van Arti omdat hij het vorig jaar goed deed. Op het bal maakte de vereniging ook het nieuwe motto bekend. De komende carnaval staat Goes in het teken van 'Mè ebbe 't lek boven waeter'. HEINKENSZAND - De Jongerenraad van Borsele wil dat de gemeente een onderzoek doet naar de behoefte aan woningen voor starters. De gemeente is al een poosje met starters bezig maar beperkt de voorgenomen maatregelen vooral tot starters in cle koopsector. Wie voor het eerst een woning koopt, kan de torenhoge prijzen van tegen woordig immers maar moeilijk opbrengen. De Jongeren- raad wil graag een definitie van de term starters en zou het liefst zien dat de gemeente jongeren vanaf 18 jaar die op zichzelf willen wonen, meerekent. Daarom lijkt het vooral noodzakelijk huurwoningen, appartementen en studentenhuisvesting te realiseren. In een brief aan het college biedt de jongerenraad hulp aan bij het onderzoek. SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse jongerenraad houdt de komende maanden drie Next Generation feesten voor kinderen van twaalf tot en met zestien jaar. Op deze avonden wordt geen alcohol geschonken en is toezicht van enkele volwassenen aanwezig. De jongerenraad hield al eerder een dergelijk feest: na de 9-kernenslag in Tho- len-stad. Zowel ouders als kinderen waren daar tevreden over. Als ook de komende feesten succesvol verlopen, wil de jongerenraad ze voortaan iedere twee maanden organi seren. Steeds in een andere kern van de gemeente Tholen. Het eerste Next Generation feest vindt plaats op zaterdag 20 november in dorpshuis de Vossenkuil in Oude-Vosse- meer. Daarna is het de beurt aan Poortvliet (22 januari) en Sint-Maartensdijk (19 februari). De feesten duren steeds van acht uur 's avonds tot middernacht. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft het gebruik van gif bij groenbeheer met 70 procent terug we ten te dringen. Daardoor worden de behaalde resultaten echter minder en regent het klachten bij de gemeente. foto Marijke Folkertsma waren verdeeld. Alleen Groen- Links gaf expliciet aan voor mo tie noch amendement iets te voe len. Renden bood in zijn beantwoor ding expliciet duidelijkheid. Bei de keuzen betekenen simpelweg afstand doen van het convenant duurzaam beheer, liet hij weten. Hij verzocht om ruimte om nog eens met de andere deelnemers van gedachten te kunnen wisse len. „Ik zal zelf het initiatief ne men om de deelnemers bij el kaar te roepen", zegde hij daar bij toe. Daarop trok de WD haar amen dement terug. LSD gaf aan de motie aan te houden, in afwach ting van de Zeelandbrede uit komst. Het is ook zeker niet de bedoeling als alternatief voluit met gif te gaan spuiten, gaven verschillende partijen nadrukke lijk aan. Tweederde van de Zeeuwse over heden heeft in november 2001 het convenant ondertekend, waaronder de provincie, water schappen en diverse gemeenten. In de loop van de tijd hebben di verse gemeenten al aangegeven de nagestreefde prestaties niet te halen, waaronder de gemeen ten Borsele en Tholen. door Jelmer Oskam GRIJPSKERKE - De stichting Zeeland Helpt Roemenië moet haar opslag- en verkoopplaats aan de Hondegemseweg in Grijpskerke verlaten. Nog geen anderhalve maand na de ope ning is de stichting teruggeflo ten door de gemeente Veere. Vol gens het bestemmingsplan is de loods bestemd voor agrarische activiteiten en niet voor detail handel. De stichting huurt een gedeelte van de oude loods van loon- en spuitbedrijf Jos de Voogd tegen een minimaal tarief. De ruimte wordt gebruikt als opslag- en verkoopplaats van goederen, waarvan de opbrengst naar een zorgcentrum in het Roemeense Pasareni gaat. Ook liggen er spullen opgeslagen die zijn be doeld voor transport naar Roe menië. Begin dit jaar kreeg het loon- en spuitbedrijf toestemming van de gemeente om uit te breiden. Het bedrijf verhuurde vervol gens een gedeelte van de oude loods aan Zeeland Helpt Roeme nië. Maar de stichting voldoet niet aan de eisen van het bestem mingsplan, dat voorschrijft dat er agrarische activiteiten plaats moeten vinden. Dus moet de or ganisatie vertrekken. Geschokt Jo de Voogd, vader van de ver huurder en drijvende kracht ach ter de opslag en verkoop, is ge schokt door het besluit. „Ik hoop dat er nog over te praten valt, want dit is echt mijn levens werk. Het is een ramp voor de stichting als we echt uit de loods moeten. Ik weet nog niet hoe het dan verder moet. We ver dienen helemaal niets aan onze activiteiten en zitten zover wij weten geen branchegenoten in de weg. Dit is erg treurig." Toch heeft een collega uit Oost-Souburg aan de gemeente HANSWEERT - Hospice het Clarahofje in Hansweert krijgt 2500 euro van het Oranje Fonds. Het geld wordt gebruikt voor schilderwerk aan het pand. gevraagd om handhavend op te treden, tegen de 'illegale activi teiten'. Volgens een woordvoer der van de gemeente Veere kan de gemeente simpelweg geen on derscheid maken tussen com merciële bedrijven en onderne mingen die niet uit zijn op winst. „Het is een sneu verhaal voor de stichting, maar zo zijn de regels", zegt ze. „Handel is handel. Dat het geld vervolgens naar Roemenië wordt gestuurd, doet daar niets aan af. Het be stemmingsplan schrijft voor dat de loods agrarische doeleinden heeft en deze stichting valt daór niet onder." Jo de Voogd is verbaasd over het besluit. „We hebben destijds een mondeling advies gekregen van een gemeente-ambtenaar. Daar kunnen we ons dus helaas niet juridisch aan vastklampen Maar er is ons toen geadviseerd om de oude loods te huren, orti- dat het nieuwe gedeelte ons pro blemen met de gemeente kon op leveren. Nu hebben we alsnog een probleem gekregen." Voor De Voogd komt het besluit als een verrassing. „Er zijn veel meer van dergelijke bedrijvén die niet aansluiten op het be stemmingsplan. Daar is tot nu toe ook niets mee gebeurd. We hebben er daarom ook nooit bij stilgestaan dat we teruggefloten konden worden." 's-HEER ABTSKERKE - In dorpshuis Versvliet in 's-Heèr Abtskerke wordt vrijdag 19 no vember om 19.30 uur een work shop Encaustic gehouden. Dit js een schildertechniek met warröe was, die gebruikt werd door de oude Grieken en Egvptenaren.; (Advertentie) [zaterdag 20 november 14.30 uur] I -<J GLORIA - ANTONIO VIVALDI REQUIEM - W.A. MOZART Holland Boys Choir, Bach Collegium, solisten o.l.v. Pieter Jan Leusink dirigent Toegang 6 35 p.p.; 4 kaarten 120 Info: 0118-623650

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57