PZC Jens laat de ballen ketsen Je moet het maken in de achterbuurt Bing wil vandaag nog leren voetballen GEBOEKT Middelburgse dingt mee naar poëzieprijs zaterdag 13 november 2004 Wl() Bart Moeyaert foto Diego Franssens Aan Bing Kessels is alles goed. Zijn vriendje Lenny kan in ieder geval niets beden ken wat hij niet goed vindt: Bing kan tekenen, is goed met zijn handen en hij danst als in de film. Bing zelf? Die wil liever kunnen voetballen. En dat moet Dani Bennoni hem leren, met- Als je bij het kiezen van een boek op de naam van de schrij veriet maar je nooit aan een ro man, een novelle, een prenten boek, een gedicht, een theater tekst van Bart Moeyaert hebt ge waagd, laat je Dani Bennoni (Lang zal hij leven) mogelijk on gelezen. Mischien ook kan de voorkant van zijn nieuwe boek met een foto van een voetballer op afgetrapte schoenen je niet verleiden. De korte inhoud op de achterkant evenmin: 'Zomer 1939. Vijf vrouwen. Twee jon gens. Een verloren broer. En Da ni Bennoni.' Tsja... Dit stukje dan misschien? Op een dag in de zomer van 1939 stapt Bing Kessels van tien op Dani Bennoni af met: „Ik wil leren voetballen." De ster van Daring Club moet even slikken: „Waarom?" Bings antwoord 'Daarom, ben je gisteren verge ten?' maakt echter nauwelijks indruk: „En dat moet nu?", zegt Dani. Hij gaat met zijn hand over zijn korte haar. „Van daag?" „Vandaag", zeg ik. „Je geld is op. Je moet wel ja zeg gen." Heel even heeft het er de schijn van dat Bing zijn grote voor beeld toch heeft waar-ie hem hebben wil. Maar dan klinkt het schamper: „Jij en een bal, jij en een bal." Hij lacht nog een beetje na en schudt zijn hoofd. „Jij kunt niet voetballen. Dat weet je zelf ook. Dat kun je aan je armen en je benen zien, en aan je voeten." Zeer om te lachen zo vermake lijk is het vervolg. Martha Voch ten, de vriendin van Bings oude re zus Anneka, heeft een oogje op Dani Bennoni en dat maakt haar voor Bing en Lenny tot een makkelijke prooi: ze gaan de groeten doen. '„Van wie?", zegt Martha. Ik kijk snel naar Len ny. We hebben afgesproken dat we niet gaan liegen. We gaan al leen op tijd zwijgen, dat is wat anders. „Van wie zou jij de groe ten kunnen krijgen?", zeg ik en ik grinnik eens. Martha's ge zicht klaart op. Ze doet een stap naar voren, trekt de deur achter zich op een kier, en slaat haar handen voor haar grote mond. „Dat meen je niet, echt waar?", zegt ze. Ze kijkt van mij naar Lenny, om zeker te weten dat wij aan dezelfde naam denken als zij. „Natuurlijk echt waar", zeg ik, en ik klop op mijn borst, want tot hiertoe heb ik niet gelo gen. Ik heb niet gezegd van wie de groeten komen, er is geen naam uit mijn mond gevallen, zo heb ik het met Lenny afge sproken. We gaan zonder leu gens proberen te komen waar we vandaag moeten zijn: met Dani op het veld.' Dani Bennoni (Lang zal hij le ven) is een klein boekje over iets aanvankelijk nogal onbenulligs. Want wat valt er nou helemaal te vertellen over een jongetje dat wil leren voetballen? Maar wat een verhaal! En hoe het wordt verteld, heel precies maar ook in wat ongezegd blijft! Beetje bij beetje kom je te weten waarom Bing zo vasthoudend is. Waarom hij zoveel haast heeft om zijn broer Moon die soldaat is te kunnen verrassen als die op een dag weer thuis zal zijn. Waarom hij zo zeker weet dat Dani Bennoni hem - graag of niet graag - zal helpen. Je kunt allerlei redenen hebben om een boek niet te lezen. Maar in dit geval doe je jezelf dan wel veel tekort. Een bijzonder ver haal, dat zeker. Een treffend portret ook van twee aandoen lijk gehaaide snotapen die ande ren voor hun eigen karretje spannen door de vermoorde on schuld te spelen en die zelfs niet opgeven nadat ze ongenadig on der uit de zak kregen. En dan nog de opwinding als zin na zin tot je begint door te dringen wat Bing bedoelde met dat schijn baar betekenisloze maar o zo nieuwsgierig makende ant woord 'Je geld is op. Je moet wel ja zeggen.' Bart Moeyaert (Brugge 1964) viert dit jaar zijn twintigste ver jaardag als schrijver. Daarom én om zijn veertigste verjaardag bracht uitgeverij Querido tege lijk met het verschijnen van Da ni Bennoni (Lang zal hij leven) drie van zijn eerder verschenen boeken uit in een nieuwe uitvoe ring. Maar meer nog dan voor hemzelf zijn Duet met valse no ten (zijn debuut uit 1984), de no velle Kus me (1991) en Blote handen (1995) vooral een ca deau voor de lezer. Voor zijn werk kreeg Bart Moeyaert in tal van landen belangrijke literaire prijzen. Zijn boeken werden ver taald in het Catalaans, Deens, Duits, Engels, Japans, Grieks, Italiaans, Koreaans, Noors, Por tugees, Sloveens, Spaans, Thais en Zweeds. Jan Smeekens Bart Moeyaert: Dani Bennoni (Lang zal hij le ven) - 84 pag., €11,50. Duet met valse noten -179 pag, €12,50. Kus me - 71 pag., €11,50. Blote handen - 88 pag., €11,50. De vier boeken zijn uitgegeven door Querido. De 16-jarige Anna de Bruyc- kere uit Middelburg dingt met haar gedicht 'El tango ar- gentino' mee naar een prijs in een gedichtenwedstrijd. In to taal doen zo'n zestig jongeren mee met de wedstrijd; Anna is de enige Zeeuwse. Tijdens een feestelijke bijeenkomst vanmid dag in De Brakke Grond in Am sterdam wordt bekend gemaakt wie een prijs krijgen. Het gaat om De Gouden Flits poëzie-prij- zen, die dit jaar voor de vijfde keer worden uitgereikt. De Gou den Flits is een Vlaams-Neder lands initiatief. De gedichten zijn gemaakt door kinderen en jongeren in de leeftijd tussen de zeven en twintig jaar. Per leef tijdscategorie (7-12 jaar en 13-20 jaar) worden een Gouden, Zilveren en Bronzen Flits uitge reikt. Een grijze, herfstige mid dag in Sas van Gent. In café Reseda heerst een wel dadige rust. De waard ge niet van z'n vrije dag. De donkerbruine gordijnen zijn gesloten. Boven de ge lagtafel brandt een spaar zaam licht. In de hoek staat - eenzaam - een biljart. Eén van de in totaal drie. De twee anderen liggen - onder gronds weggezakt - in diepe rust. In een rek aan de muur staan de biljartkeus - blauw getopt - in het gelid te wach ten op actie. Die komt snel ler dan gedacht. Jens van Dam (13) heeft vandaag - vanwege de vakantie - iets langer doorgepit - maar nu is het de hoogste tijd voor de dagelijkse training. Het licht boven het biljart floept aan en even later ket sen de biljartballen van links naar rechts over het groene laken. Café Reseda: in alle opzich ten de thuisbasis van Jens. „Het heeft zo z'n voordelen als je ouders een café uitbaten", lacht hij veelzeggend. „Voor de training hoef ik in elk geval niet de deur uit." De Sasse biljarter is sinds twee jaar serieus met de biljartsport bezig. „Jarenlang was ik toe schouwer, als de biljarters van HGL - Het Groene Laken - en het KOT - Krijt Op Tijd - hier in ons café aan het trainen waren. Tel daarbij dat m'n pa ook al twintig jaar enthousiast biljar ter is, dan is het niet zo gek, dat je op een dag zelf ook met een keu in je handen staat." De resultaten na al die dagelijk se trainingsuurtjes mogen er zijn. Bij het Nederlands kam pioenschap in Rosmalen werd Jens dit jaar - in de derde klasse libre - verdienstelijk derde. „Zo'n kampioenschap zie ik als een normale wedstrijd, maar toch heb je vooraf last van krie bels. Beetje onrustig, beetje heen en weer lopen. Je kent dat wel. Ben je eenmaal bezig, dan Jens van Dam aan het biljart in het café van z'n ouders: „Voor de training hoef ik de deur niet uit." raak ik dat ook gauw weer kwijt hoor." Ook bij de nationale strijd om de titel bij het drieban- denspel stond Jens aan de tafel. „Ik werd in Rosmalen vijfde met een gemiddelde van 0,533. Dat viel niet echt tegen." Voor keur voor een bepaald type bil jartspel heeft Jens niet. „Bij het libre kun je forse series maken, maar bij het driebanden heb je een andere uitdaging. Moeilijke figuren stoten. Als die lukken, dan geeft dat veel voldoening." Om de fijne biljartkneepjes in de keu te krijgen, krijgt Jens bil- jartles van niemand minder dan Jean Paul de Bruijn. „Dat is echt een topper op biljartge- bied. Meervoudig Europees kam pioen bandstoten, dus daar kan ik nog heel wat van leren. Eén keer per maand ga ik naar Hulst. Bij hem thuis krijg ik les op z'n privé-biljart. Na afloop krijg ik ook nog huiswerk mee. Spelpatronen, die ik thuis moet oefenen. Wat belangrijk is bij het bandstoten? Proberen de bal len bij het elkaar te houden, dan kun je series maken." Beencontact Voorlopig speelt Jens z'n par tijen nog op het 'kleine' biljart. Afmeting: 2,30 bij 1,15 meter. „Op de grote biljarts kom ik lengte te kort. Kan ik dus niet bij de ballen of ik moet op het randje gaan zitten. Dat mag niet, want bij het stoten moet er altijd met één been contact zijn met de vloer." In de Zeeuwse competitie kom je Jens niet tegen. „Vanuit Sas van Gent is het best ver reizen. België ligt hier in onze achter tuin. Vandaar dat ik lid ben van een Belgische club: de Eeklose Biljart Club." In de competitie speelt Jens met de senioren in foto Peter Nicolai de Cl klasse. Min of meer ge dwongen, want er is groot ge brek aan jeugd. Hoe dat komt? „Biljarten is een vrij technische sport. Voordat je een bal met flink effect kunt stoten, ben je best een poos bezig. Veel ouders vinden het ook maar niks, dat de jeugd op jonge leeftijd al in een café komt. Zelfs al is het maar om te biljarten. Maar toch..." Als de training is afgelo pen hoeft Jens in ieder geval niet af te rekenen bij de waard. Hoewel... „Het laken stofzuigen, de ballen poetsen en de krijtres- ten opruimen is toch wel het minste wat ik voor m'n pa kan doen. Toch?" Hans Segboer Als CJ terugkomt in zijn oude buurt, blijkt die be hoorlijk verpauperd en maken gangs en drugdealers de dienst uit. In het computerspel Grand Theft Auto: San Andreas is er maar één manier om dat recht te zetten: zorg dat je zelf de groot ste crimineel van drie steden wordt. Respect, daar draait het om als je het wilt maken in een achter buurt. Je doet dus geen stap op zij voor andere gangs, 'carjackt' de grootste auto die je kunt vin den en nodigt iedereen die het niet met je eens is uit voor 'een goed gesprek'. Begin met kleine klusjes en werk jezelf langzaam omhoog in de onderwereld van Los Santos, San Fierro, en Las Venturas. Ook respect voor jezelf is belang rijk in dit spel: kleed je goed, ga naar de kapper, eet voldoende pizza's, bezoek de sportschool regelmatig en pak zo af en toe de fiets. Gangsters gaan voor je opzij en goedkeurende opmerkingen van schaars geklede dames zullen je deel zijn. Spelgebied Het spelgebied van Grand Theft Auto: San Andreas is vijf keer zo groot als in het vorige deel en toch hoef je nog steeds niet te wachten op het laden. Naast grafische verbeteringen is ook de engine weer wat sneller en is het richtmechanisme verbe terd. Beeld uit het computerspel Grand Theft Auto: San Andreas. Hierdoor richt je nooit meer op een afgehandeld probleem in een plas bloed, maar direct op het grootste probleem recht voor je. Ervaar zelf de omvang van San Andreas en pak de snel- NIET METEEN OMKljKEN, MAAR DAAR ZlIN ZE WEER weg om gewoon een kwartiertje te cruisen. Zie de zon ondergaan in zee, met op de achtergrond de jaren negentig radio (helaas niet meer in DTS). Bestuur de verschillende auto's, en voel hoeveel natuurlijker ze reageren. Rijd escort-dames rond om wat bij te verdienen, speel een computerspelletje in het ouderlijk huis, wed op de paardenraces en vraag je zelf af wat er eigenlijk niet kan in dit spel. Bloedige kerst Heb je een eerste indruk, concen treer je dan pas op de opdrach ten, en nog zul je tussen de op drachten door afdwalen en je af vragen: 'hoe hebben ze het voor elkaar gekregen?'. Het is misschien een beetje con fronterend om erachter te ko men hoe dun dat laagje bescha ving is als je zonder consequen ties kunt handelen. Maar een ding is zeker: Rockstar heeft weer een technisch hoogstandje afgeleverd, waarmee je uren en uren kunt spelen. We vrezen dat het weer een bloedige kerst wordt. Bas Boot Grand Theft Auto: San Andreas (18+), Rockstar Games, voor PS2 vanaf 60 euro. Zie ook: www.gtasanandreas.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46