op gericht Zondag open! Bron besmetting met dioxine is Duitse kleigroeve in Westerwald We hebben alleen nog wat we aan hebben Balkenende hield rekening met vertrek van Remkes Liefde op internet wordt omgeven door taboes Iruizinga (ACP) ok veroordeeld d hoger beroep Neppistool verwijderd uit Stedelijk Geldcontainer spat open op straat Fout leidde tot vliegongeval Michelingids voor zorghuizen Nederlander minst ambitieus waliteit uit zicht bij inkoop zorg IKEA door Hans van Soest DEN HAAG - Premier Balken ende zat donderdagnacht in het Torentje aan het Binnen hof klaar voor het geval minis ter Remkes van Binnenlandse Zaken in het debat over de moord op Theo van Gogh ge dwongen zou worden op te stappen. Nadat de fractievoorzitters van de regeringspartijen tij dens een nachtelijke schorsing met elkaar hadden overlegd kreeg Balkenende een telefoon tje van Kamervoorzitter Weis glas dat hij het einde van het debat niet meer hoefde af te wachten. De premier hield er rekening mee dat hij moest ko men opdraven in de tweede ter mijn van het debat om de Ka mer te woord te staan. Volgens ingewijden zou hij in dat geval niet hebben gedreigd met een kabinetscrisis. Wel moest hij paraat zijn omdat de Kamer mogelijk zijn oordeel wilde vragen over de gang van za ken. „En mocht het fout lopen, dan had hij in elk geval een on aangenaam gesprek moeten hebben met Remkes", aldus in gewijden. Balkenende zelf zei gisteren had hij voorafgaand aan het debat geen enkele indicatie had over hoe het debat zou af lopen. „Wel hoorde ik gelui den, ook vanuit de WD, dat er veel kritiek was op minister Remkes. Gelukkig kan hij door." Balkenende toonde zich gisteren ook opgetogen over de brede steun in de Twee de Kamer voor de aangekon digde kabinetsplannen om ter rorisme te bestrijden. .,Nu is daadkracht nodig, daarbij past geen politieke verdeeld heid", zei hij. De komende weken zullen Bal kenende en zijn ministers va ker het land in gaan om zich 'in de samenleving te laten zien'. Balkenende: „Enerzijds kiest dit kabinet voor de harde aanpak van terroristen en an deren die menen onze vreedza me samenleving te moeten ver storen. Anderzijds is het een taak van het kabinet om het ge sprek tussen bevolkingsgroe pen te bevorderen." GPD van onze redactie binnenland NIEUWEGEIN - Het internet wordt steeds meer gebruikt als ontmoetingsplaats voor nieuwe liefdes. Toch praten veel mensen er niet of nauwe lijks over met vrienden of ken nissen. Dat heeft vooral met vooroordelen te maken. Een kwart van de mensen denkt dat er op internet alleen maar smeerlappen en maniakken ronddolen. Dat blijkt uit een gisteren ge publiceerd onderzoek van TNS Nipo in opdracht van de bemiddelingssite Parship.nl onder vijfhonderd vrijgezel len. Van de respondenten be zoekt de helft wel eens dating- pagiria's op internet, de ande re helft zoekt op de 'traditio nele' manier een partner. Uit het onderzoek blijkt dat één op de zeven respondenten graag een relatie wil. Zo'n 65 procent is niet actief op zoek naar een levensgezel, maar staat er wel voor open. De fa voriete plaatsten om poten tiële geliefden tegen te ko men, zijn in uitgaansgelegen heden (17 procent), via vrien den of buren (16 procent) en op het werk (8 procent). Onge veer 8 procent van de perso nen vindt de liefde via het in ternet. Over dat internet be staat nog veel scepsis. Eenvijf de van de ondervraagden denkt dat mensen zich op in ternet anders voordoen dan ze in werkelijkheid zijn. Da ten op internet is ook gevaar lijk of onbetrouwbaar, vindt een kwart van de responden ten. Evenveel mensen vinden het ongevaarlijk om via de di gitale snelweg een relatie te beginnen. ANP zaterdag 13 november 2004 AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft een nep pistool uit een vitrine van het Stedelijk Museum gehaald. Dit heeft een woordvoerder van het Stedelijk laten weten. Het museum had geen vergunning voor het neppistool, dat de kunstenaar in België had gekocht. Het kunstwerk Pistol Saints van Ted Noten maakte deel uit van de tentoonstelling Geel Metalliek. Deze kwam tot stand naar aanleiding van de toekenning van een prijs aan Robert Smit, die altijd in goud werkt. ANP LEEUWARDEN - Een geldcontainer van waardetrans- portbedrijf Brinks is midden in het centrum van Leeuwar den opengescheurd, nadat een medewerker een fout had gemaakt. Duizenden euromuntjes lagen daardoor op straat. Dat heeft algemeen directeur J. van Werkhoven van Brinks gisteren gezegd. De 400 kilo zware geldcontainer werd donderdag uit een winkel naar een vrachtauto gebracht. Omdat de contai ner verkeerd op een onderstel was geplaatst, viel hij bij het vervoer op de grond. ANP NORDHORN - Een menselijke fout heeft het leven gekost aan drie Nederlanders bij een ongeluk met een sportvlieg- tuig op 24 september bij Nordhorn. Dat blijkt uit onder zoek van de Duitse luchtvaartinspectie, verklaarde de po litie in Nordhorn gisteren. Een technisch mankement wordt uitgesloten. De Duitse luchtvaartinspectie stelde vast dat de landingskleppen in een verkeerde stand stonden. Daardoor kon het sport- vliegtuig tijdens een doorstartoefening niet voldoende hoogte meer krijgen waarna het vliegtuig een kilometer van het vliegveld in een bos neerstortte. ANP DEN HAAG - Het Koksgilde, de vakorganisatie van koks in Nederland, presenteert volgend jaar voor het eerst de Top 100 van ziekenhuizen, verzorgings- en verpleeghui zen die het beste eten serveren. Het gilde wil, net als bij de Michelingids, inspectieteams op pad sturen om het voedsel te keuren. Het Koksgilde heeft dat gisteren be kendgemaakt. De inspecteurs beoordelen niet alleen de kwaliteit van het eten, maar ook de voedingswaarde, de hoeveelheid en de ambiance waarin het eten op tafel wordt gezet. ANP LEIDEN - Nederlandse werknemers zijn minder gericht op carrière maken dan hun Europese collega's. Nog niet een op de tien Nederlanders (9 procent) is bereid 'bijna ten koste van alles' een stap verder te komen in hun werk, Terwijl van de Europese werknemers gemiddeld 22 pro cent er vrijwel alles voor over heeft om carrière te maken. De Italianen zijn het meest ambitieus: van hen heeft meer dan eenderde bijna alles over voor het werk. Dat blijkt uit een vrijdag gepubliceerd onderzoek van va caturewebsite Stepstone, gehouden onder ruim 1800 werknemers in Europa, van wie circa driehonderd uit Ne derland. ANP fgylvia Marmelstein iMEN - Ziekenfondsen let- bij het inkopen van zieken- voor hun verzekerden op de kwaliteit van de be- Ze kijken vooral snel in het zieken- s terecht kunnen. Dat blijkt onderzoek van het College acht Zorgverzekeringen Z), de toezichthouder in de gsector. onderzoek is belangrijk om- zorgverzekeraars van de po- een steeds grote rol krij- im de zorgsector. Zij moeten Bndelingen bij ziekenhuizen open. Vanaf volgend jaar idt het budget van ziekenhui- deels afhankelijk van het afgesloten contracten Nu krijgen ze riijks nog een vast bedrag op lis van het aantal ligdagen, uister Hoogervorst van Volks- ondheid gaat ervan uit dat henhuizen meer kwaliteit leveren als ze met elkaar eten concurreren. Ook zou- de kosten lager worden marktwerking omdat letten op de Igens het CTZ stellen de zie- jfondsen echter nauwelijks ei- laan de ziekenhuizen als het t om kwaliteit. Ook speelt de een kleine rol bij het inko- ndeskundig rgvereekeraars hebben vol os de toezichthouder nauwe- B deskundig personeel in dat de kwaliteit van de in- zorg kan beoordelen, j veel verzekeraars heeft dit enkele prioriteit, letten er de inkoop vooral op of pa pten snel terecht kunnen in (ziekenhuizen. Om dat voor el- jór te krijgen kopen ze steeds behandelingen in bij zelf standige behandelcentra en bui tenlandse ziekenhuizen. Alle on derzochte verzekeraars scoor den op dit punt redelijk tot goed. Politiek Zorgverzekeraars krijgen van de politiek ook een andere be langrijke rol toebedeeld. Door scherp te onderhandelen moe ten ze de zorg in Nederland be taalbaar houden. Verzekeraars doen dat volgens CTZ nu vooral door ziekenhui zen aan te zetten patiënten min der vaak op te nemen en vaker in de dagbehandeling te plaat sen. De toezichthouder vindt dat verzekeraars meer moeten doen om ziekenhuizen te stimu leren efficiënter en dus goedko per te werken. Op het inkopen van kwaliteit scoren DSW, Salland, Univé en VGZ met het predikaat 'rede lijk' het hoogst. De zorgverzekeraars die al met al het best scoren voor hun tota le zorginkoop zijn CZ, DSW, Ge- ové, OZ VGZ en Zorg en Zeker heid. GPD ISHEM - H. Kruizinga, l-voorzitter van de Algemeen ristelijke Politiebond (ACP), opnieuw schuldig bevonden o verduistering, valsheid in schrifte en het doen van valse lastingaangifte. [gerechtshof in Arnhem ver deelde Kruizinga gisteren Regenmaanden voorwaarde- te celstraf en een geldboete 0 50.000 euro, waarvan de Iftvoorwaardelijk. De straf is tijk aan die welke de recht- mk in Utrecht had opgelegd, flhof acht bewezen dat Krui- iga voor privé-gebruik een If miljoen gulden haalde uit 1 Arbeidsmarkt- en Oplei- (gsfonds voor de politiebon- i Verder verklaarde het hof frezen dat hij dat geld niet n de fiscus opgaf en een luldbekentenis onjuist heeft (gemaakt. Kruizinga gaf toe |!hij zich het geld had toegeëi- od, maar zei dat hij die bedra- 5 san zichzelf had uitgekeerd 'onkostenvergoeding. ANP Pierre Malan en zijn dochter Sandrien (1) vallen huilend in de armen van wachtende familie op de vliegbasis Eindhoven. foto Robin Utrecht/ANP van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Een KDC-10 van de Koninklijke Luchtmacht landde gisteren om kwart voor zes op vliegbasis Eindhoven. Aan boord ruim honderd eva cués uit het Afrikaanse Ivoor kust. Onder de 58 Nederlanders be vonden zich ook Pierre Malan, zijn zwangere vrouw Giona van den Berg en hun kinderen Ro- main (6) en Sandrien (4). Het gezin ontvluchtte Ivoor kust, waar zij twee jaar geleden vol goede moed begonnen aan een aantal ontwikkelingsprojec ten. In de passagiersterminal van de Eindhovense vliegbasis vallen ze huilend hun wachten de familie in de armen. „We heb ben niets meer, alleen wat we aan hebben", vertelt Pierre Ma lan met rode ogen. De Ivoriaan Malan ging samen met zijn Ne derlandse vrouw naar Ivoorkust om daar een aantal kleinschali ge ontwikkelingsprojecten op te zetten. Nu moet hij zijn land ont vluchten, omdat er een burger oorlog is opgelaaid. „De situatie in Ivoorkust is ver schrikkelijk. Het doet pijn, ik ben daar geboren", aldus Ma lan. De verhalen over de ver krachtingen, muiterijen en slachtingen kloppen volgens hem. „De situatie is heel bedrei gend. Jongens muiten, ook al we ten ze niet waarom. De blanken moeten geslacht worden, horen ze. Ze doen het, al weten ze niet waarom", vertelt Malan. Taxi Zijn schoonmoeder belde hem over de evacuaties. „Ik heb toen de ambassade gebeld en die zei den dat we meteen moesten ko men. We zijn in een taxi gestapt en gevlucht." Het was een heel angstige rit. „De bevolking ziet mij ook als een blanke, ook al ben ik er geboren en zie ik er het zelfde uit." Volgens Malan is de situatie in zijn geboorteland nu erger dan voorgaande keren dat het onrus tig was in Ivoorkust. Toen ze op een Franse militaire basis aan kwamen, werd hen verteld dat ze de eersten waren en er nog achthonderd westerse vluchte lingen werden verwacht. „Van daaruit zijn we overgevlogen via Senegal naar Nederland." Ondanks de onlusten zijn onge veer vijftig Nederlanders achter gebleven in Ivoorkust. Defensie heeft een Hercules-transport vliegtuig en het bevoorradings schip Hr.Ms. Zuiderkruis naar West-Afrika gestuurd om in dien nodig te helpen met meer evacuaties uit Ivoorkust. Zes tien Nederlandse commando's bewaken de ambassade en de vier achtergebleven diplomaten. ANP M'J ZQ\j JE. üohd EEN2-AAM Z <JA/ ScHAT door Louise Landeweer en John Hermse MAINZ - De bron van de dioxi ne-besmetting via veevoer, dat aan honderden veehouderijen in Nederland, België en Duitsland is geleverd, is een kleigroeve in het Duitse Westerwald. Dat meldde gisteren het ministerie van Landbouw van de Duitse deelstaat Rijnland-Palts. De kankerverwekkende stof werd onlangs aangetroffen in bijproducten van een aardappel- verwerkend bedrijf. Die bijpro ducten worden als veevoer ge bruikt. Dioxone kan zich bij die ren in het lichaam ophopen en in hun melk terechtkomen. Volgens de autoriteiten heeft de Canadese frietfabrikant McCain in Lelystad de mergelklei sinds augustus gebruikt bij het sorte ren en wassen van aardappelen. McCain verkoopt doorgaans zijn aardappelschillen en ande re bijproducten voor gebruik in veevoer. De dioxine-besmetting leidde in Nederland tot de sluiting van on geveer tweehonderd veehoude rijen. Minister Veerman van Landbouw had eerder op de dag bijna de helft daarvan toestem- klei die bij het wassen en sorte ren van aardappelen wordt ge bruikt. Schadevergoeding De twee melkveehouderijen bij Lelystad waar de dioxinezaak aan het licht kwam, blijven voor lopig gesloten. Zij zijn de enige bedrijven waar tot nu toe daad werkelijk dioxine in de melk is aangetroffen. Volgens hun advo caat G. Snijders onderhandelen de twee getroffen bedrijven met Metfabrikant McCain en tussen handelaar Rodenburg uit Ooster hout over een schadevergoe ding. Ze houden deze twee ver antwoordelijk voor de levering van aardappelschillen met te veel dioxine aan de veehouderij en in Lelystad. De Algemene Inspectiedienst (AID) onderzoekt de rol van Mc Cain in de dioxinezaak. De vraag is of de frietfabrikant de schillen van de aardappelen die met de Duitse mergelklei gesor teerd zijn, als veevoer had mo gen verkopen. Waarschijnlijk neemt de AID ook aardappelverwerker Schaap Holland onder de loep Omdat het onderzoek nog loopt, kon McCain gisteren niet reage ren. ANP/DP A ming gegeven weer open te gaan. Bij die bedrijven zat er geen dioxine in het veevoer en was de concentratie van dioxine in het vet van de dieren niet te hoog. Bijna de helft van de veehoude rijen die waren gesloten wegens een mogelijke dioxonevergifti- ging, mag weer open. Daar heeft minster Veerman van Land bouw gisteren toestemming voor gegeven. Volgende week komt er pas duidelijkheid voor 103 veehouderijen die nog op slot blijven. Bij de 96 bedrijven die weer open gaan, zat er geen dioxine in het veevoer en bevatte het vet van de dieren geen te hoge con centratie van de giftige stof. Acht bedrijven bleken de giftige aardappelschillen nooit te heb ben gekregen. De kankerverwekkende stof di oxine werd onlangs aangetrof fen in bijproducten van een aardappelverwerkend bedrijf. Deze producten worden in vee voer gebruikt. De stof kan zich bij dieren in het lichaam op hopen. De dioxineverontreiniging is veroorzaakt door Duitse mergel- (Advertentie) Breda, Duiven en Eindhoven 1 Zondag 14 november J- van 10-17 uur. 1.95 --nissen 10-12 uur Het ontbijt staat klaar! Ma t/m vr 10-21 uur. Za 9 -20 uur. www.IKEA.nl AHL® 0900-235 45 32 (0.10/min.) Zoveel studenten, zoveel talenten Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden Open Dagen 26 of 27 november Ontdek dc vele gezichten van de Universiteit Leiden op de Open Dagen op locatie- Verdiep je in dc opleiding van jouw keuze en proef dc sfeer. www.studereninleiden.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3