Onuitroeibaar reisvirus PZC Mantrouwen Wibi Soerjadi ontwerpt kerstboom voor Disneyland Reis in 5 clicks zaterdag 13 november 2004 W9 Het is over het algemeen geen goed idee om 's zaterdagmid dags op de bonnefooi naar Brugge te rijden in de hoop dat daar dan wel een slaapplaatsje vindt, rogge zit vaak vol. De mevrouw achter 1alie van het derde hotel dat geen meer had keek ons met een menge- ^"an zorg en bewondering aan. 'U roir.zeize. ï's n'et 20 veel voor nodig om in Brug gen held te zijn. wil zat het haar niet lekker dat we ^onderdak hadden. Ze peinsde en n?e met een pen in haar hoge kapsel, ze daarmee haar geheugen oppor- isschien weet ik iets voor u', zei ze Ze verdween in een kantoortje ze een paar rappe telefoongesprek- ten ^rde- Opgelucht kwam ze naar bui- n Het klooster kan u nog wel heb- ij: Zei ze en daar keek ze zo stralend rat we er desnoods wel wilden intre- ^willekeurige hotelmevrouw die verder geen belang bij had zo haar Qenshehd°nS deec*' hoop voor de ^rwas in het centrum en he- hete n^et ver van hier. Vanwege ^chtingsverkeer kregen we een Door DIRK MULDER ingewikkelde instructie mee met veel links en rechts afslaan en dan zouden we op een zekere straathoek een man in een blauwe Mercedes ontmoeten die ons de weg ging wijzen. Het klopte. Een dikke, blozende heer die niet als een kloosterling gekleed was reed ons voor naar een brede poort in een eeuwenoude stenen muur. 'Parke ren is hier niet makkelijk', had hij al ge zegd. 'Dus zet u de wagen maar in de bin nentuin.' De poortdeuren zwaaiden open. De ver borgen tuin was groot genoeg om hon derd auto's te stallen. Gelukkig stonden er maar een paar. 'U boft', zei de gastheer, terwijl hij ons naar de kamers bracht. 'Dit is het laatste weekend dat we open zijn. Maandag be gint de grote verbouwing.' Het gebouw was al een tijdje niet meer als klooster in gebruik. Een internationa le hotelketen had het pand overgeno men. Van de sobere cellen met de geur van de jaren vijftig werden dure kamers gemaakt en de krakende houten traptre den in het enorme, donkere trappenhuis zouden vast verdwijnen onder dikke, ge luiddempende vloerbedekking. Hoe krakkemikkig en ouderwets het voormalige klooster ook was, het be schikte over een onderschatte luxe: ruim te. Brede gangen, grote badkamers en een binnentuin als een klein stadspark. Ik was benieuwd of daar nog wat van overbleef na de renovatie. Een wandeling in het vallend duister stemde weemoedig. Sommige steden zijn te waar om mooi te zijn, bij Brugge is dat andersom. Zelfs de lantaambelich- ting is perfect, ieder straatje of bruggetje leverde weer een andere romantische filmlocatie op. Vlak voordat ik een nieuwe hoek om sloeg, keek ik wantrouwig achterom. Ik wilde zeker weten dat het decor niet snel achter mijn rug werd ingeklapt en opge vouwen. Elke keer als de BBC aanklopt voor een nieuwe reisserie, twijfelt Michael Palin. Maar elke keer zegt hij toch weer ja. 'Want ik weet nu zeker dat ik besmet ben met een onuitroeibaar reisvirus, en dat ik blijf reizen tot mijn laatste snik.' De hele dag zijn we druk in de weer. Constant gaat de telefoon en e-mails blijven binnenstro men. 's Avonds staat de televisie aan of komen er mensen langs. Ook onze vakanties zijn ge jaagd: zoveel mogelijk zien, doen en beleven is de trend. Als reactie daarop snakken steeds meer mensen naar stilte. En die is te vinden in kloosters. Verwacht geen overbodige luxe maar wel rust en een warm onthaal, helemaal in de gedachte van Benedictus. Want hij zei: 'Alle gasten die aankomen, moeten worden ontvangen als Christus zelf.' Nederland: www.koninqshoeven.nl en www.abdiision.nl: Belgie: www.sintsixtus.be: Duitsland: www.koeniqsmuenster.de: alge- i meen: www.monasteria.orq. Wibi Soerjadi glom van trots. Niet omdat hij zo'n prachtig pia noconcert had gegeven, maar omdat de door hem ontworpen alematieve, maar stijlvolle kerstboom zoveel bewonde rende 'ah's' en 'oh's' opriep. De kerstboom pronkt sedert een week in het Walt Disney Stu dios Park in Parijs, en blijft daar nog tot 9 januari staan. Het attractiepark heeft een aan tal bekende personen uit diver se Europese landen en de VS ge vraagd een kerstboom te ont werpen, waarmee tevens een goed doel wordt ondersteund. Twee voorwaarden: de betref fende persoon moest iets met Disney hebben, en de boom moest persoonlijke elementen bevatten. Dat was bij de Neder landse deelnemer Wibi Soeijadi geen probleem. De in zwart-wit uitgevoerde boom, meer een kunstwerk overigens, bevat veel elementen van een vleugel, muzieknoten en Soerjadi's favo riete Disney-figuur Mickey Mou se. Het Parijse pretpark is de ko mende weken geheel in kerst sfeer aangekleed. Absolute blik vanger is een 25 meter hoge boom met zevenduizend lamp jes, die bij het roze kasteel in Foto DISNEYLAND RESORT PARIS Disneyland staat. Disneyland Re sort Parijs haalt deze winter al les uit de kast om vooral gezin nen te bewegen een korte kerst vakantie in het park door te brengen. Zowel het Disneyland Park als het Walt Disney Studios Park zijn met extra veel lichtjes versierd, shows en andere activi teiten zijn aangepast. Zo is er een kerstdorpje gebouwd waar een paar keer per dag een muzi kale show van Belle wordt opge voerd. De dagelijkse parade wordt geopend door een kerst- slee met vier echte rendieren. In het grote theater met 1500 zit plaatsen treden Mickey en zijn vrienden op in een winters avon tuur, waarbij een ijsbaan niet ontbreekt. Zelf de schaatsen on derbinden kan ook, op het plein voor hotel New York. Op 4 en 5 december, en van 11 december tot 2 januari wordt in de Disney Village een Russische kerst markt gehouden. En mocht een echte witte kerst uitblijven, dan is ook dat geen probleem. Op enkele plaatsen in het park valt op gezette tij den kunstsneeuw uit de lucht. Meer informatie: tel. 0900-0990, www.disnevlandparis.com Zie ook www.thalvs.com Door ALICE PLEKKENPOL Het wassen van een olifant of een zondagse lunch met uitzicht op de Mount Ever est. Michael Palin is er nog steeds niet uit wat het meeste indruk heeft gemaakt tijdens zijn lange reis door de Himalaya. Tussen mei 2003 en april 2004 trokken hij en zijn BBC-film- ploeg door zes landen. Ziekte, politie ke en sociale onrust en nog enkele fac toren noopten het reisgezelschap tot regelmatige terugkeer naar Engeland. In een jaar tijd werd in totaal zes maan den gefilmd en gereisd in de Himalaya, en dat was al veel langer dan gepland. De vertraging dwong Michael Palin ver volgens ook nog eens zijn boek extra snel te schrijven. 'Niet fijn.' Want vanwege het succes van de vori ge reeks Sahara klopte de BBC al weer rap bij Palin aan. 'Of ik een nieuwe reis serie wilde maken. Dat werd de Himala ya, waar ik nog nooit was geweest en dat na al die vlakke zeeën en woestij nen een welkome afwisseling bood.' De hoogte in de Himalaya, de inmid dels 61-jarige Michael Palin steeg tot zijn absolute persoonlijke record van bijna 6000 meter, vergde fysiek veel van hem en zijn reisgenoten. De een na de ander werd wel een keer ziek. Ook daarom was het goed dat de film ploeg regelmatig een pauze nam. 'We hebben een keer voorgesteld om een weekje te relaxen in een luxe hotel in Bangkok, maar dat vond de BBC toch te duur. Het bleek goedkoper terug te vliegen naar Engeland.' Charmant gestuntel Alvorens een dergelijke expeditie te on dernemen, bereidt Palin zich thuis goed voor. Hij leest het liefst histori sche romans die hem inzicht verschaf fen in de cultuur en achtergrond van een land. Vervolgens probeert hij zich ter plekke zoveel mogelijk aan te pas sen, eet en drinkt het lokale voedsel (al mist hij daarbij in een streng islami tisch land als Pakistan toch wel een pilsje). 'En dan probeer ik ergens een Engelstalige krant te kopen, zodat ik op de hoogte ben van het lokale nieuws en meteen een goed gespreks onderwerp heb met de mensen.' Palin maakt gemakkelijk contact, waar bij zijn oprechte interesse, char mante gestuntel maar ook zijn ac teertalent goede diensten bewijzen om het ijs te breken. Hoewel van nature meer een toeschouwer aan de zijlijn, spoort zijn filmploeg Pa lin soms aan dingen te onderne men die hij zelf normaliter niet zou doen. Het melken van een yak bijvoorbeeld, 'net genoeg voor een cappuccino', en het wassen van een olifant. 'Ik mocht het dier was sen en in de huidplooien achter zijn slagtanden krabbelen, zo'n beetje de erogene zone van de oli fant, en dat vond hij toch fijn. Hij rolde met zijn ogen, ging lekker in het water liggen en ik voelde dat ik echt contact met hem had. Heel bij zonder.' Heel bijzonder ook was zijn ont moeting met de Dalai Lama. Niet zozeer de wereldpolitiek werd be sproken, maar typische reizigers- onderwerpen zoals de magie van at lassen en de ontregelde stoelgang als gevolg van een jetlag. 'Tijdens lange reizen ervaar ik steeds vaker dat juist de meest triviale zaken je bezighouden. Heb je goed gesla pen, was die curry te eten, kon je naar het toilet? Dat soort dingen, en niet de fraaie zonsondergangen en landschappen.' Ook in zijn boeken probeert Palin daar rekening mee té "houden. 'Op de foto's zien de mensen wel hoe mooi het is, dat hoef ik niet nog eens extra uit te leggen. In het be gin probeerde ik wel eens poëtisch te schrijven, maar naarmate ik meer ervaring heb als auteur stap ik daar ook meer van af. Het zijn nu met name mijn eigen indruk ken, belevenissen en ontmoetin gen met mensen die ik beschrijf. Wat dat betreft kan ik op papier meer kwijt dan op de televisie. Ik kan soms een beetje klagen en mijn mening geven. Onderweg houd ik een dagboek bij en dat werk is thuis uit tot een boek. Al heb ik veel bewondering voor au teurs als Paul Theroux en Bruce Chatwin, zelf beschouw ik mij toch meer als een verslaggever dan een reisboekenschrijver.' midden van sadhu's, rondtrekkende priesters, in Nepal. Met de Dalai Lama in India. Palin lijkt te schrijven zoals hij ver telt, doorspekt met subtiele hu- jnor. Enige zelfspot is hem daarbij evenmin vreemd. Zo zou hij in In dia in een theater worden voorge steld aan het publiek. De zenuw achtige en trotse theatermedewer ker oefende flink in de coulissen 'Meneer Palin, meneer Palin, me neer Palin' en introduceerde hem vervolgens als 'onze speciale ere gast meneer Plain' (=gewoontjes). Michael Palin kan er smakelijk om lachen. Maar het is beslist niet al tijd lang leve de lol. 'De problemen tussen Pakistan en India deden mij soms denken aan de situatie in Noord-Ierland.' Wat Palin zorgen baarde was zijn bezoek aan een jon gensschool in Pakistan. 'De kinde ren werden alleen onderwezen uit de koran. Niets over andere cultu ren of het westen, waarmee ik echt niet wil zeggen dat het westen za ligmakend is, maar op die manier creëer je wel een tweespalt.' Soms ook minder leuk, maar toch weer de moeite waard waren de pit tige bergtochten. 'De bergen wa ren letterlijk adembenemend. Toen ik op een zondag in het basis kamp van de Mount Everest zat en die berg zo ogenschijnlijk dichtbij was, dacht ik terug aan een mijl paal uit mijn jeugd, toen Edmund Hillary en sherpa Tenzing Norgay in 1953 als eerste mensen de top be reikten. Eigenlijk heb ik nog meer respect voor de Britten Malloiy en Irvine, die mogelijk al in 1924 op de top stonden.' Reizen, schrijven en acteren, Mi chael Palin vindt het allemaal even boeiend. 'Het blijft bijzonder datje de ene dag in Londen in het vlieg tuig stapt, en een dag later in een totaal andere wereld terechtkomt.' Reizen verruimt zijn blik op de we reld, en het verveelt hem nog steeds niet, integendeel. Hij is in middels op het punt belandt dat hij ervan overtuigd is tot zijn laatste snik te blijven reizen. 'Ik ben voor goed met een onuitroeibaar reisvi rus besmet. Maar ik weet niet hoe lang ik dit nog in het kader van mijn werk blijf doen. Hoewel rei zen voor de BBC heel leuk is, nie mand krijgt zoveel vrijheid als ons team, wil ik even pas op de plaats maken. Ben ik lang onderweg, dan krijg ik toch wel last van heimwee. Naarmate ik ouder word heb ik meer behoefte thuis te zijn. Ik houd te weinig tijd over voor mijn privé leven, mijn kinderen en vrienden vragen telkens 'wanneer kom je nou weer eens langs', en dat is niet goed.' 'Misschien ga ik voorlopig alleen nog maar privé op reis, naar Brazilië bijvoorbeeld, of blijf ik ergens zo lang hangen tot het mij verveelt. Als er een aanbod komt voor een leuke film, dan lijkt mij dat ook wel wat. En ach, mocht de BBC over een jaar aanklop pen, dan ga ik waarschijnlijk toch weer overstag.' Michael Palin (1943) begon zijn carrière bij het roemruchte Monty Python, speelde in een aantal films en schreef boeken en to neelstukken De laatste zestien jaar maakt hij reisreportages voor de BBC en schrijft hij boeken over deze expedities. Na onder meer Rond de Wereld in 80 dagen, De cir kel rond en Sahara ligt nu Himalaya in de winkel. Maandenlang reisden acteur/schrijver Michael Palin en zijn filmploeg door de Himalaya, op zoek naar de mooiste plekken, ontmoetingen met interessante men sen en avontuur. Op in nemende en vaak hu moristische wijze be schrijft Palin de landen waar hij doorheen trekt, met veel aandacht voor de lokale be volking maar ook voor de historische en hui dige achtergronden, waardoor je een beter inzicht krijgt in soms met zo bekende oor den. Palin heeft oog voor details en geneert zich bijna nergens voor. Zo meldt hij bijvoor beeld zijn afkeer van een chique ambassade- feest waar hij met onderuit kan en zijn wal ging van vieze wc's. Ook dat is reizen Himalaya is een verzorgd boek met veel kleurenfoto's door fotograaf Basil Pao. Himalaya door Michael Palin, uitgeverij Anthos/Manteau, €26,95, ISBN 9076341893, www.amboanthos.nl ■- Routekaart Nederland met restaurants en pompen Mondo Verde krijgt opknapbeurt Themapark Mondo Verde in Landgraaf heet voortaan Wereldtuinen Mondo Verde. Door het woord Wereldtuinen in de naam te zetten, weten bezoekers meteen dat ze in dit park een verzameling van tuinen van de wereld kunnen zien. Tijdens de wintersluiting krijgt het park een flinke opknapbeurt. Er komen meer, grote re en kleurrijkere vogels in de vogelvluchthal. Nu zitten hier vooral veel zeldzame Europese vogels. Ook zijn er plannen voor een grote vij ver bij de ingang van de vogelhal, met bijvoor beeld Chileense flamingo's. Elders in het park komen andere planten. De Japanse tuin is bij voorbeeld veel te bont voor een echte Japanse tuin, dus komen daar meer groene planten en mossen. Voor het gedeelte China zijn onlangs zelfs Chinese architecten in Landgraaf geweest om adviezen te geven. Er komen nu lotussen in de vijver. Het park heropent 20 maart. Nieuwe zoeksite voor vakantieverblijven Een chalet, hotel, pension of camping? Wie op zoek is naar een accommodatie voor de (win tersportvakantie kan onder meer de onlangs geïntroduceerde intemetzoeksite www.vakan- tieaccommodaties.info raadplegen. Er zijn veel praktische doorverwijzingen voor toeristische informatie, onder meer naar verkeersbureaus en plaatselijke VW's, maar de site komt wel wat rommelig over. Een voordeel is dat veel ge gevens Nederlandstalig zijn. VW Maastricht verkoopt kaarten voor theaters De VW Maastricht, gevestigd in het Dinghuis aan de Kleine Staat 1, is deze week begonnen met de verkoop van theaterkaarten. Deze nieu we service is een proef van de UITbalie van het Theater aan het Vrijthof en de VW Maastricht. Zowel inwoners van de Limburgse hoofdstad, maar vooral ook toeristen, hebben hierdoor ruimere mogelijkheden kaarten te kopen voor plaatselijke voorstellingen. De ANWB heeft een nieuwe routekaart van Ne derland uitgegeven. De kaart is beperkt bruik baar, want alleen de grote (snel)wegen zijn in getekend. Wie een dagje uit wil heeft er dus weinig aan. Maar automobilisten die vaak op de grote weg zitten kunnen met deze kaart moeiteloos pompstations en wegrestaurants vinden, alsmede knooppunten, carpoolplaat sen en P+R-haltes. De routekaart Nederland kan door leden gratis opgehaald worden bij de ANWB-winkels. Bestellen kan ook via www.anwb.nl tegen verzendkosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39