BC De klokkenluiders van Cork B Culturele hoofdstad wil veilige haven zijn m rr s Vraag {kantwoord Onze speeltuin is 8 hectare wmMmwmwimwwm'm Maft bijlagen: 0113-315680 auVi' p2C.nl P-mail'redactie@pzc.nl E - 4460 AA Goes ffSS'e°n'zeeian&. 0113-315520 «•Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 13 november 2004 Reizen Reizen Uitgaanstip Elke tweede zondag is er in de Hortus Botanicus in Leiden een themawandeling waarbij een gids verhalen vertelt. Morgen en ook 12 december om 12.00 uur, entree €5. Meer info: tel. 071-527 72 49, www.hortus.leidenuniv.nl» Dong, ding ding, dong dong. Een melodie is niet te herkennen als de kerkklokken 's morgens voor de zesde keer worden geluid. De omwonenden zijn er inmiddels aan gewend dat toeristen de klokken laten beieren. 'Meestal heel vals, ja, dat klopt. Ach, als het maar geen half uur duurt, dan valt het wel mee.' ^fc5feli£7>l i Als je de kerktoren van St. Anne's be klimt mag je de klokken luiden. Door ALICE PLEKKENPOL De St. Anne-kerk, het oudste nog in ge bruik zijnde gods huis in Cork, is een ran de grootste attracties in de ze Ierse havenstad. En dan voor al de toren, die je kunt beklim men voor een mooi uitzicht. Dat op zich is niet zo uitzonderlijk, wel het feit dat je onderweg de kerkklokken mag luiden. Op de eerste etage lopen acht touwen le muur waar je flink aan moet rukken om de klokken ge- uidte laten produceren. Om de buurtgenoten niet te veel te mtrieven heeft het kerkbe stuur een aantal voorbeeldlied jes aan de muur gehangen. Daar om doe ik halverwege de klim poging het mij onbekende 'Drie blinde muizen' te spelen: even aan de touwen 7-8-8-3 trek ken, een kind kan de was doen. Overeen hekje hangen koptele foons, die moeten op alvorens verder te klauteren. Want hoe verder je naar het hoogste plat form (37 meter) stijgt, hoe dich ter je bij het klokgelui komt. Dat klimmen gaat via een smal le stenen trap, en op het eind t g via een houten laddertje di rect naast de grote kerkklok, waarbij je een behoorlijk eind de diepte inkijkt. Ietwat lastig Speciale band met onfortuinlijke schepen Titanic en Lusitania «gevaarlijk voor onbescherm de trommelvliezen. Overigens »ïlt het lawaai tegenwoordig see, nu de klokken wat stevi ger hangen. Voorheen zwaai- ifcn ze vrolijk heen en weer en het gebeier zo oorverdo vend, dat patiënten in een nabij gelegen ziekenhuis in hun bed- denlagen te schudden. Heer heelhuids beneden geeft de portier een certificaat mee. hen nu beëdigd klokkenlui der van Cork, net als die vele toe fen die mij voorgingen en nog zullen volgen. Worden de mensen die rond de kerk wonen nooit gek van het vals klinken de gebeier? Nee, volgens de por tier valt dat reuze mee. 'Slechts eenmaal deed zich een incident voor. Een Duitser kocht een va- kantiehuis aan het kerkplein, maar wist niet dat de klokken steevast door amateurs werden geluid. Binnen een maand stond hjn woning weer te koop.' j-ork is volgend jaar culturele hoofdstad van Europa. Hoewel net accent dan meer zal liggen °P moderne kunst, kan Cork ntet om haar bijzondere verle en heen, Lange tijd was Cork een belangrijke havenstad, na JJney zelfs de grootste natuur de haven ter wereld, en voe- ren *je schepen via kanalen en Sdn d0 pakhuizen in Jtanic uitzwaaien 'an die waterwegen zijn in- ek gedempt. De echte ha rtactiviteiten spelen zich nu het nabijgelegen Cobh. De brengt bezoekers emaar- ten deel van het stations- direct gelegen aan de ^nunal waar regelmatig cruise epen aanmeren, is sinds en- e jaren ingericht als Emigra- useum. Het verhaalt van de Joenen Ieren die hun vader- 2V?eten °P zoek naar een rei/veStaan elders in de we- an veroordeelden die op oansport werden gesteld naar en van door hongers- Cork (Corcaigh) Midleton Kinsale "7, Hart)o i, Cobh met op de achtergrond de kathedraal. Foto's WEGENER Cork is de kleinste stad ooit die is aangewezen als culturele hoofdstad van Europa, en daar zijn de leren beretrots op. Temeer daar 2005 een bij zonder jaar is met betrekking tot de culturele hoofdsteden Kregen voorheen altijd minimaal twee steden dit predikaat, nu nog maar een stad en land per jaar, en aangezien de Europese Unie een stuk groter is geworden ven/vacht Ierland de komende decennia met meer aan beurt te zijn. Cork haalt dan ook alles uit de kast om er een succes van te maken. Al twee jaar lang worden de inwoners van de stad geteisterd door wegom- leidingen en bouwsteigers, dit alles om Cork een broodnodige facelift te geven. Er is een nieuwe voetgangersbrug over de rivier de Lee gebouwd, er verrezen nieuwe theaters, waaronder het Bren- nan Glucksman Theatre op het universiteitster rein, en er zijn bestaande gebouwen gereno veerd. Zo wordt het Triskei Arts Centre in een van de oudste en smalste straten van de binnen stad 's avonds in de schijnwerpers gezet om toe risten te lokken. De belangrijkste winkelstraat St. Patrick Street on derging een metamorfose, waarbij veel bekriti seerde moderne straatlantaarns zijn geplaatst. De ze straatverlichting is geïnspireerd op de scheeps masten die hier vroeger te zien waren, toen de straat nog een waterweg was Pas na deze uitleg keerde de rust onder de bevolking terug. Dat Cork een havenstad is, geldt ook als uitgangs punt voor veel culturele activiteiten met een inter nationaal tintje, waarbij tevens de nadruk ligt op de tien nieuwe Europese lidstaten. Niet voor mets heeft de stad als thema voor het culturele jaar ge kozen 'Statio Bene Fide Carims'. een veilige ha ven voor schepen. Duizend jaar geleden kwamen vikingschepen reeds de haven binnenvaren op zoek naar kel- tisch goud. Daarna waren het Britse en Hollandse handelslieden die de stad aandeden, gevolgd door Franse hugenoten en joodse ambachtslie den. Volgend jaar zijn er in totaal 236 culturele evene menten, verdeeld over acht thema's, te weten Achitectuur&Design, Festivals, Film, Litera tuur, Muziek, Resi denties, Sport, Theater8(Dans. Niet alleen de stad zelf, maar ook de provin cie wordt hierbij be trokken. Zo krijgt het al jaren bestaan de kamermuziekfesti val in West Cork, dat elke zomer plaats heeft, extra aan dacht. Cork investeert bijna 200 miljoen euro in de culturele activitei ten, waarvan een aanzienlijk deel ge sponsord is, onder meer door Heineken. Directeur Nico Vervelde van Hemeken Ierland tekent daarbij aan dat het niet een puur Ierse aangelegenheid is, maar dat Cork in feite gastheer is van een Europees evenement. 'Dankzij cultuur en reizen leren we meer begrip op te brengen voor ander mensen en culturen En bovendien hebben we allemaal met cultuur te maken. Het is continu om ons heen, het is mu ziek, kunst, literatuur, sport, maar ook samen zin gen om twee uur 's nachts Meer informatie www.cork2005.ie en www.westcorkmusic.ie nood verdreven families die hun heil zochten in de Verenig de Staten. Maar ook van rijke toeristen, die honderd jaar gele den al luxe cruises maakten. Zo was Cork de laatste stad waar de Titanic werd uitgezwaaid, alvo rens het schip de Atlantische Oceaan overstak. In een van de vitrines ligt een manometer die in Cork bij een controlebeurt werd vervangen door een nieu we. en zodoende bewaard is ge bleven. Nog een ander onfortuinlijk schip, de Lusitania, is met Cork verbonden. Dit grote passagiers schip werd in 1915 door de Duit sers getorpedeerd en verging vlak voor Cork in slechts 91 me ter diep water. Het schip zonk met de boeg loodrecht naar be- IERLAND neden, waarna liefst 150 meter van het schip recht boven de zeespiegel bleef uitsteken. Een vreselijk beeld dat op het net vlies van talloze ooggetuigen ge grift bleef. Toch zonk het schip binnen een half uur. En hoewel het schip verging met de vaste wal in zicht, werden er van de 1198 opvarenden slechts 761 ge red. De zuidkust van Ierland is een populaire vakantiestreek, met een zo zacht klimaat dat er zelfs yucca's groeien. Vanuit Nederland vliegen KLM en Aer Lingus rechtstreeks op Cork, een prima uitvalsbasis voor een (auto)tocht naar on der meer de toeristische plaats Kinsale, en dan verder naar Kerry. De stad Cork telt circa 170.000 inwoners. De stad wordt doorsneden door de rivier de Lee en enkele kanalen, maar de meeste waterwegen zijn gedempt. Bezienswaar digheden in Cork zijn onder meer de universiteit en de overdekte English Market Rockgitarist Rory Gallagherbraefithet grootste deel van zijn leven door in Cork. Diverse plekken herinneren nog aan de in 1995 overleden Ierse muzikant, zoals een sculptuur op de Rory Gallagher Place in het centrum, en de Rory Bar in Midle ton. In Midleton staat ook de Old Jameson whiskeydistilleerderij waar dagelijks drie tours en proeverijen zijn. Nederlandstalige informatie is beschikbaar Tel. 00-353-21-461 35 94, www.whiskeytours.ie, entree €7,95 Gevangenismuseum Cork City Gaol is dagelijks open van 10.00-17 00 uur. Audio- tours ook in het Nederlands. Tel. 00-353-21-430 50 22, www.corkcityqaol.com. entree €6 St. Anne's Church wordt momenteel ver bouwd maar je kunt er meestal wel te recht a €6 Cobh the Queen- stown Story/C obh Heritage Centre is da gelijks open van 10 00-17.00 uur, tel. 00-353-21-481 35 95, www.cobhheri- taqe.com. entree €5. Informatie over de stad en regio Cork: tel.00-353-21-425 51 00, www.corkkerry.ie. Algemene informa tie: Ierland Toerisme, Spuistraat 104, 1012 VA Amsterdam, tel. 020-504 06 89, www.ierland.nl. Standbeeld van Annie Moore en haar twee broers. Annie Moore was de eerste emigrant die na de ope ning van Ellis Island in New York aldaar in 1892 arri veerde. Een kopie van dit beeld staat op Ellis Island. en de harde bedden uitprobe ren. Zo'n tien jaar geleden, toen de gevangenis opende als mu seum, werden zelfs gevangenis maaltijden aangeboden. 'Droog brood, ondefinieerbare soep en een beker aangelengde melk. Maar niemand wilde het eten, dus we zijn daar maar snel mee gestopt,' zegt de vrouw die nu de museumwinkel beheert. De wandeling duurt circa twee uur. Aan het einde kom je in een koepelzaal waar voormali ge gevangenen in een twintig minuten durende filmvoorstel ling hun persoonlijke geschiede nis vertellen. Aangrijpende ver halen soms, zoals dat van een straatarm meisje dat voor het stelen van een brood een half jaar celstraf kreeg. Verhalen van berouw, berusting, maar ook woede en hoop op een beter leven. Het heden komt voort uit het verleden, zeggen ze altijd, maar de culturele hoofdstad Cork is binnen die dikke muren toch even heel ver weg. Deze manometer werd bij een controlebeurt in Cork uit de Tita nic gehaald en vervangen door een nieuw exemplaar. Het mocht niet baten. Er is nog meer tastbaar verle den. Net buiten het centrum van Cork bevindt zich een voor malig gevangeniscomplex, waar je nu een individuele rond leiding kunt maken. Met be hulp van een cassetterecorder volg je de gangen van gedeti neerden en cipiers die er nog tot 1923 liepen. Je mag zelf plaats nemen in een donkere, kille cel Gezelligheidsvakanties Volgens het Centrum voor Groeps- r accommodaties vieren families en vrienden Sinterklaas, Kerstmis en oud nieuw steeds vaker tijdens een gezamenlijk weekendje weg. -ö Met zo n grote groep zyn leuke activiteiten te bedenken zoals bordspelleyes of fietstochten. Wat is bij u favoriet? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant iQ) en klik op de rubriek Reizen Reizen. Vakantievermogen Uit de vakantievraag van vorige week blijkt dat we aan de wintersportvakan tie tussen de zeshonderd en acht honderd euro spenderen. Dat is nog altijd minder dan aan de zomervakan tie. Uit een eerdere Graadmeter bleek dat we daar duizend euro of meer aan uitgeven. De uitslag: 9 600 - 800 euro 30% 9 200 - 400 euro 24% 9 400 - 600 euro 14% 9 1000 -1200 euro 14% 9 800 -1000 euro 12% 1200 euro of meer 6% Iets meer mensen met zomervakantie De Nederlandse vakantieganger heeft zowel zijn zomer- als herfstvakantie laat geboekt dit jaar, maar het totaal aantal geboekte vakanties vertoont een lichte stijging van drie procent ten opzichte van 2003. Dit wintersportseizoen begint terughoudend, meldt de reisbureau-or ganisatie ANVR. Er is daarom ook nog niet zo veel over te zeggen, behalve dat ten aanzien van de winterzon de Canarische Eilanden een lichte stijging laten zien en Spanje en Turkije iets inleveren. Wat betreft de afgelopen zomer zijn de cijfers wel bekend: ruim de helft van alle vakantiegan gers is met het vliegtuig gegaan. Wie ver ging koos vooral voor relatief goedkope bestemmin gen in Latijns-Amerika (Brazilië, Dominicaanse Republiek en Mexico), en voor het Verre Oos ten (China, Sri Lanka). In Afrika ging Zuid-Affi- ka aan kop, gevolgd door het strand van Kenia. Rond de Middellandse Zee deed Turkije goede zaken. Populaire touringcarbestemmingen bleken Oost-Europese landen en Groot-Brittannië. Au tomobilisten kozen graag voor Scandinavië en Frankrijk, waarbij laatstgenoemde land nog steeds de meest favoriete vakantiebestemming van de Nederlanders is. Uitgeslapen hotelgast Ik sta niet graag vroeg op terwijl je na een hotelover nachting altijd al in de ochtend de kamer uit moet. Is het mogelijk de vertrektijd uit te stellen? Antony van der Klis van Koninklijke Horeca Ne derland: 'Steeds meer hotels willen optimaal gastvrij zijn. Sommige hotels hebben speciale arrangementen waarbij je niet 's morgens maar pas 's middags uit een kamer hoeft. Bij hotels die zo'n arrangement niet hebben, kan je tijdens het boeken altijd vragen of het moge lijk is op een later tijdstip te vertrekken. Het verschilt per hotel of ze op je wensen willen en kunnen inspelen en of er aan de verlate ver trektijd extra kosten zijn verbonden. Bedenk dat hoe meer sterren een hotel heeft, hoe meer er mogelijk is, want daar betaal je voor.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord®weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. In Hof van Saksen word je vakantie pas echt een avontuur. Geniet ook van een vakantie in luxe villa's in een prachtige omgeving. Meer avontuur vind je op www.hofvansaksen.nl v.mm HOF VAN SAKSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37