Zelfs grijze dagen zijn hier mooi Stierenhuid heeft geen zwangerschapsplooien Leven in de polder bij Biervliet SFEER GEBR. DOMIMCIS BV WOON I ser'e woonberoepen «Mt wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest Ween/opende personen komen aan bod: van wadoor en architect tot ambtenaar fondscommissie of Sneuwasser. Vandaag: de leerverver. ZOALS SFEER BEDOELD IS Rtegels-sanitair-haarden* j •schouwen-natuursteen» 1 «mot TUBS*infraroodcabines» YY v 11 i' t u i> v Aww.tloininiCus.nl jjjactie bijlagen: 0113-315680 Lyy pzc.nl tmailredactie@pzc.nl Cs31,4460 AA Goes ^értentie-exploitatie: En Midden-Zeeland: 0113-315520; s-Vlaanderen: 0114-372770; aal: 020-4562500. 13 november 2004 De bewoners van het nieuwbouwwijkje van Biervliet kijken recht de polder in. Patrijzen, elders in Zeeland nauwelijks meer te vinden, scharrelen in een weiland rustig aan de overkant van de huizen aan de Zouteweg. „Een reiger komt hier elke dag even op een paaltje zitten peinzen en een uiltje liet zich tot voor kort ook regel matig bewonderen. Fantastisch toch, zo'n uitzicht." Wonen aan de rand van Biervliet met uitzicht op de polder. foto's Peter Nicolai bouwpastoor van Terneuzen. „Inbreiding en opknappen van centra heeft prioriteit. Nieuw- bouwprojectjes aan de rand van dorpen moeten ook geld opbren gen om elders noodzakelijke op knapbeurten door te voeren." De nieuwe Woonvisie van Ter- neuzen zal begin volgend jaar alle intenties en plannen voor de komende jaren weergeven, belooft Van Waes. -jk. Aan de rand van Biervliet, Geuzenstraat en Zouteweg, worden nog nieuwe woningen gebouwd. Tiny van Hulle en haar part ner Jos Weijers wonen bijna een jaar in Biervliet..Ze zochten een huis met een lapje grond, omdat Limburger Weijers in Maastricht gewend was aan een aardige tuin en als gepensio- - neerd psychotherapeut graag bleef tuinieren. Van Hulle werk te destijds nog in Terneuzen. dus stond voor beiden vast dat hun gezamenlijke woning in Zeeuws-Vlaanderen moest staan. Tijdens de zoektocht be landden ze een keer per ongeluk in Biervliet. Het huis aan de Zouteweg was bijna klaar en vier maanden later, december vorig jaar, woonden ze er. „Geen dag spijt gehad", verze kert Van Hulle (57). Als geboren Zeeuws-Vlaamse - afkomstig uit Philippine en lang in Terneu zen - kende ze Biervliet natuur lijk. Bang voor (sociale) stilte na verhuizing naar het haringka- kersdorp is ze nooit geweest. Tenslotte is Terneuzen nog maar een stief kwartiertje rij den en bovendien ligt Oostburg op zo'n zelfde afstand. „Het strand is nauwelijks verder weg en we houden allebei van lange wandelingen. Biervliet ligt dus eigenlijk hartstikke centraal." En het mag dan stiller zijn in een dorp, sociale contacten zijn zo gelegd. Kinderen die je voor de eerste keer zien, begroeten je met een vriendelijk 'hallo'. Dor pelingen die hun hond uitlaten in de polder maken vriendelijk een praatje als ze in de tuin staan te werken en in het eeu wenoude kerkje werd onlangs nog een matig bezocht, maar prachtig concert gegeven door muziekverenigingen uit de om geving. „De vriendelijke en on gedwongen omgangsvormen zijn echt een verademing", vindt Tiny. Dialect Jos (70) wil dat iets nuanceren. Ook hij maakt makkelijk con tact, maar voelt zich af en toe toch buitengesloten. „Mensen blijven vaak dialect praten en dat is voor mij echt niet te vol gen." Dat, hopelijk slijtende, on gemak neemt hij graag voor lief als hij het afzet tegen zijn Bier- vlietse verworvenheden: een prachtig huis met een grote hof, die niet alleen leefruimte garan deren, maar ook plaats bieden aan alle hobby's van het stel. Zo is het chalet in de achtertuin geen luxe opslaghok voor fiet sen, gereedschap en tuinameu- blement, maar een verwarmd atelier. Een werkplaats waar hij schildert en zij poppen maakt. Toen Weijers en Van Hulle hun droomplek vonden, was het huis van buiten al bijna klaar. De vorm beviel hen direct en omdat binnen bijna alles aan hun wen sen kon worden aangepast, wa ren ze verkocht. De sleuven in het plafond had Jos graag weg gewerkt gezien, maar voor de rest is het perfect. De regenpij pen aan beide zijden van de voordeur vond Tiny foeilelijk, een smetje dat een trots jacht alsnog tot modderschuit degra deert. Maar nadat ze de afvoer buizen verpakten in mooie rode omhullingen verlenen de pijpen - samen met de gewelfde luifel boven de deur - hun huis zelfs exclusieve stijl en statigheid. De sterren op de oprit en in de hal (afbeeldingen van de 'Maas- treechter Staar') maken de en tree helemaal voornaam. Weijers en Van Hulle vielen me de voor de woning door de slaap kamer op de begane grond. Extra ruimte Programmeur Hans Kaashoek bewoont ook een huis aan de Zouteweg. Hij benut die extra ruimte als kantoor en ontvangst kamer voor zijn werk. Hij zocht met zijn vrouw Ada Dieleman al vijf jaar naar een huis met kan toorruimte. „De meeste huizen hebben boven wat extra ruimte, maar als je klanten wilt kunnen ontvangen is zo'n gesjouw door het woonhuis niets. Dit huis kwam dus als een geschenk uit de hemel." Wat voormalig Randstedeling Hans betreft - Ada moest als vol bloed Hoekse iets langer wen nen - gold dat ook direct voor de locatie. Hij vindt het prach tig om de activiteit in de polder te volgen. „Vergis je niet, er ge beurt altijd wat. De koeien zijn net de wei uit, maar de pinken die hier van maart tot november staan, zorgen immer voor ver tier. Ze zijn nog zo jong en speels dat ze de raarste bokken sprongen maken en op elke voor bijkomende hond afkomen. De reiger is een trouwe gast en de steenuil is pas weg sinds de drinkbak van de koeien naast zijn vaste stek kwam te staan. Maar met de winter voor de deur strijken straks weer tiental len vogels hier neer. Prachtig om kauwen of meeuwen op de grond te zien stampen om een worm naar boven te lokken." De beide stellen kwamen per toeval in Biervliet terecht, maar de familie De Krijger woonde er al. Ronny de Krijger is geboren en getogen in Biervliet en wilde met vrouw en twee zoons graag in het dorp blijven. Ook al om- dat-ie op het bedrijventerreintje aan de westkant van het dorp werkt. Voor het gezin De Krij ger was het dus echt een zegen dat het rigide beleid van enkele jaren aan de kant is geschoven. Onder het bewind van toenma lig gedeputeerde Gert van Zwie- ten, die destijds de opdrachten van het toenmalige kabinet uit voerde, waren nieuwbouwwij ken in kleine dorpen uit den bo ze. Tegenwoordig worden plaats jes die al jaren zitten te sprin gen om een aantal nieuwe wo ningen keurig bediend door ge meenten en projectontwikke laars. Zo krijgen de tien huizen die nu in de Zouteweg en Geu zenstraat staan, de komende twee jaar - anderhalf als het aan Projectontwikkeling Terneuzen ligt - gezelschap van nog een do zijn nieuwe huizen. De nieuwe bewoners krijgen de keus uit nog andere woningtypes dan de vier die er al staan. „Ook in de dorpen bieden we de mensen graag keus", werft woordvoer der J. van de Walle. De gemeente Terneuzen geeft aannemers en projectonwikke- laars de mogelijkheid om ook buiten groeistad Terneuzen te bouwen. Sturing blijft echter wel noodzakelijk stelt wethou der Adhemar van Waes, de Voor de nieuwe bewoners van het 'geuzenwijkje' in Biervliet is de Woonvisie niet direct meer van belang. De familie De Krij ger bijvoorbeeld heeft voorlopig wel haar plek gevonden. Moeder Karin: „De kinderen hoeven de straat maar over te steken en ze zijn op school en mijn man fietst binnen tien minuten naar zijn werk." Jaren zoeken blijken dus achteraf vaak de moeite waard te zijn geweest. Mensen die op zoek zijn naar rust én gezellig heid, natuur én cultuur, bezin ning en vermaak kunnen alles van hun gading in een dorp vin den. Zeker in Biervliet, menen bewoners van het nieuwe wijk je. Hans Kaashoek is één van de grootste attracties van het vrij wonen in de polder nog verge ten. „De wolken. De wolken zijn geweldig, altijd weer anders. Je kunt hier donderbuien uren van tevoren zien aankomen. En de lucht. Zonsopgang, zonsonder gang, weersveranderingen. Vóór ik hier woonde, heb ik nooit be seft hoeveel kleurschakeringen de lucht kent. Zelfs grijze dagen zijn mooi!" René Hoonhorst '"'"tirk-Jan GiHloma Naam: Wim Jautze Woonplaats: Brouwershaven Beroep: Leerverver Belangrijkste gereedschap: Spuit en sponsje Hij had jarenlang een horecagroothandel en verdiende daar lekker mee. Maar op een ze ker moment ging het kriebelen. Wim Jautze en zijn vrouw Lettie besloten het roer om te gooien. Geen personeel meer en zelf bepalen wat ze wel en niet doen. Dat lukt ze aardig met hun bedrijfje Geef Kleur Aan Uw Leren Bank, tot eind voiig jaar bekend als Marco Leer, in Brouwershaven. Daar krijgen lederen meubels een tweede leven. Vier ranke eetkamerstoelen, grijs leer en wit fra me, staan op een metalen rek. „Die stoeltjes wa ren eerst wit, maar de eigenaar wilde het leer in een andere kleur. In dit geval geen probleem, maar niet alles kan. Leer is een levend materiaal. Als je licht leer een donkere kleur wil geven, blijf je verven. Als je van kleur gaat veranderen, moet ir< UoVit Uw ï'n na-n lir>Vltp Irlpiir wordt overgeverfd en donker leer in een donkere kleur." Jautze begon als leerreparateur. „Ik hield me be zig met het onzichtbaar repareren van gaatjes in leer. Dat was wel aardig, maar ik vond het niet goed genoeg. Toen kwam ik in contact met ie mand die leer verfde en zo ben ik hier ingerold. Ik heb mezelf het vak grotendeels eigen gemaakt. En ik heb ook cursussen gevolgd bij een leerlooierij en bij TNO." „We doen het hier echt met z'n tweeën. Bepalen zelf wat we doen. Ik heb geen zin meer om me over de kop te werken. Ik ben nu zestig en wil nog wel een tijdje mee. Vorig jaar ben ik gedotterd, dus we doen het rustig aan." „We werken hier met producten die het milieu niet belasten. Kijk maar, ik kan mijn handen ge woon met water schoonmaken." Hij verwijdert de zogenaamde hechter, een product dat op het schoongemaakte leer wordt aangebracht vóór het eigenlijke verven, inderdaad met water. „Boven- hipn ipflpre hank dip wp nnknannpn is er wppv ppn die niet op de afvalberg terecht komt. Zo ben je ook positief bezig met het milieu. Er wordt veel te veel en veel te snel weggegooid. Als ik een bank of fauteuil opknap, ga ik ervan uit dat die minstens weer drie jaar mee kan. Een bank moet het ook waard zijn om een tweede leven te krijgen. En dan praat je meestal over duurdere modellen. Het is niet goedkoop wat ik doe. Zeker omdat er veel tijd in gaat zitten. Er zit veel handwerk bij." „Veel mensen denken dat ze zelf wel effe hun ban- kie kunnen verven. Dan bellen ze mij en vragen hoe ze dat moeten doen. Ik vraag dan altijd, ben je al begonnen. Nee, zeggen ze dan meestal. Nou, zeg ik dan, dat is dan het beste wat je gedaan hebt. Als ik dan uitleg wat er allemaal moet gebeu ren voor je leer kunt gaan verven, komen ze meest al toch hier terecht. De meubelen die bij de Jautze's binnenkomen, zien er over het algemeen wat geteisterd uit. Slij- tageplekken, doffe stukken en soms wat kleine be schadigingen. „Eerst verricht ik, als het nodig is, die reparatiewerkzaamheden. Dat kan ook een ka- not.tpleunin? of zittine ziin." Lachend: ..Ik heb net een zitting verstevigd, en daar ga je echt niet meer doorheen. We hebben hier een leernaaima- chine staan voor het leerwerk. En er hangen hier ook huiden. Runderleer. Dat is het best voor meu belen. Ik werk het liefst met stierenhuid. Daar zit ten geen zwangerschapsplooien in. Ja, daar kun je wel om lachen, maar de huid van een stier kun je helemaal gebruiken." „Vervolgens maak ik het leer schoon en breng de hechter aan. Daar ben je al snel een dagje mee be zig, want dat gebeurt met de hand en een sponsje. Je moet het echt in het leer werken. Als dat voor werk klaar is, ga ik spuiten. Eerst de naden en dan de rest. Een bank blijft hier meestal een week of twee staan. Klanten willen vaak van tevoren weten wanneer hun bank of fauteuil klaar is. Dat geef ik nooit precies aan. Je weet nooit wat je te genkomt en ik wil alles goed doen. Ik zeg altijd maar, ik bepaal wanneer de bank klaar is en dan krijg je hem terug, geen dag eerder." Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31