Smerdiek vreest voor spookgebouwen De werkvloer is een ideale relatiemarkt De leegloop van een kern zaterdag 13 november 2004 27 Sint-Maartensdijk zit in zak en as. Trots als het dorp altijd is geweest op zijn centrale functie op het eiland Tholen, treurt het nu om de leegloop. Het gemeentehuis verhuist naar Tho- len-stad en neemt het CWI met zich mee. De vmbo-school Mar- kiezaat College volgt en ook middenstanders beginnen hun blik naar het oosten te richten. De 'machtsstrijd' op Tholen lijkt be slist, Tholen-stad heeft gewonnen. Maar nog niet zo heel lang ge leden waren de rollen omgedraaid. Het winkelaanbod is schraler geworden foto's Willem Mieras eveneens onzeker of de Rabobank in Sint-Maartensdijk blijft Rini Mathijs- sen, lid van het managementteam van Rabobank Tholen: „We zitten erg krap in het huidige pand. We zijn be sprekingen aan het voeren met Rabo bank Steenbergen over een eventuele fusie. Maar of we dan ook weggaan uit Sint-Maartensdijk, daar is nog niets over bekend. Als de fusie door gaat, dan is alles mogelijk." Wim Brevet, voorzitter van midden standsvereniging Smalstad en lid van de de task force, ziet overigens geen trend dat winkeliers Sint-Maartens dijk massaal inruilen voor Tho len-stad. ..Het winkelaanbod is wel wat schraler geworden de laatste tijd. Vooral het aantal kledingwinkels neemt af. Maar je ziet dat middenstan ders in alle kernen het moeilijk heb ben, dat is niet alleen hier zo." Discounters Voor de middenstanders op en rond de Markt speelt nog een ander pro bleem. Discounters Lidl en Aldi zijn in een strijd verwikkeld wie het eerst een vergunning kan krijgen in het dorp. De Lidl aast op het pand dat Van Houte achterlaat, de Aldi heeft zijn zinnen gezet op een vestiging aan de Sportlaan, aan de rand van het in dustrieterrein. De winkeliers staan achter de Lidl, omdat een grote super markt aan de Markt mogelijk nog wat klanten voor hun winkels kan opleve ren. Een Aldi aan de rand van het dorp heeft misschien het effect dat nie mand meer in het centrum komt. Al helemaal als daar ook al geen gemeen tehuis meer staat. De middenstands vereniging heeft zelfs een rechtszaak lopen tegen de gemeente om de ver gunning aan de Aldi ongedaan te ma ken. Buurtwinkel Nagelkerke is zo'n zaak die het voor een deel moet hebben van klanten die even snel binnenwippen voor een paar kleine boodschappen. Zoals de scholieren van het Markie- zaat College om de hoek. „Het is jam mer als die school weggaat", vertelt eigenaar J. Nagelkerke. „Al komen ze vaak maar om iets kleins, zoals snoep. En wat moet er allemaal voor in de plaats komen? Ze kunnen wel huizen bouwen, maar als er geen werkgele genheid is, dan heeft dat geen zin." Hij verzucht: „Alles vertrekt toch naar Tholen. Op den duur zullen wij hier ook wel weg moeten." Freek Janssen Het is ooit een mooi dorp geweest, maar nu breken ze alles af", zegt een mevrouw in buurtwinkel Nagel kerke. Vanaf het eind van de jaren vijf tig - de mevrouw moet het hebben meegemaakt - kregen bedrijven die zich in Sint-Maartensdijk wilden ves tigen subsidie van de Rijksoverheid. Niet het stadje Tholen, maar het arme dorp Smerdiek werd aangewezen als ontwikkelingskern. Dat hield in dat bedrijven die zich in die plaats wilden vestigen, goedkoper aan bouwgrond konden komen. Volgens gemeentearchivaris J. Zuur deeg van Tholen kwam de intocht van ondernemingen echter erg langzaam op gang. Zilveruienverwerker Polder man was in 1959 één van de eerste. In de zomermaanden werkten daar meer dan honderd mensen. Later volgde nieuwbouw van textielbedrijven May- fair en Elvina. Vanuit Rotterdam kwam koeltechnisch bedrijf Goed hart, dat veel banen met zich mee bracht. Veel afgestudeerde jongens van de lagere technische school (lts) konden daar terecht. Voordien moes ten zij hun heil zoeken op het vaste land van West-Brabant. Nu, veertig jaar later, is niet Sint-Maartensdijk de ontwikkelings kern, maar Tholen. De toekomstvisie Bestemming Tholen windt er geen doekjes om als het gaat om groei. Tho len-stad moet van 7000 inwoners nu naar 10.000 in 2025. Voor bedrijven worden daar nieuwe industrieterrei nen aangelegd. Dat Sint-Maartensdijk te maken heeft met leegloop, komt vooral doordat de leefwereld van de eilanders groter is geworden. Het dorp - eigenlijk een smalstad - kreeg in 1959 (net als als Goes, Terneuzen en Zierikzee) het stempel ontwikkelingskern, omdat het midden op het eiland ligt. Daar komt bij dat Sint-Maartensdijk vol gens het provinciebestuur meer indus- trie-minded was dan Tholen-stad, dat zich overigens zwaar gepasseerd voel de. Vrouwenarbeid zou minder geac cepteerd worden in Tholen, waar de kerk een grotere invloed had, dan in het rode Sint-Maartensdijk. Bovendien stond Sint-Maartensdijk in die tijd te springen om werkgelegen heid. Door de mechanisatie van de landbouw zaten veel mensen zonder werk, terwijl in Tholen-stad de visse rij nog altijd voor veel banen zorgde. „In Sint-Maartensdijk was er schrij nende armoede", weet gemeentearchi varis Zuurdeeg. „In die tijd begon de pendel richting de havens, veel arbei ders gingen dagelijks op en neer naar Rotterdam." De overheid was er veel aan gelegen de arbeiders in hun eigen omgeving te laten werken. De regeling duurde een jaar of tien. Zij sloeg het meest aan in Terneuzen, waar Dow Chemical en Philips wer den binnengehaald met overheidsubsi- dies. Goes hield er de Apparaten- en Ketel Fabriek (AKF) aan over. Zierik zee was als ontwikkelingskern geen succes, Sint-Maartensdijk profiteerde slechts mondjesmaat; de meeste bedrij ven die steun ontvingen, zijn weer weg. Met uitzondering van Goedhart, dat met 170 banen nog steeds een be langrijke werkgever is. Sint-Maartens dijk heeft dankzij de regeling wel nog steeds een flink industrieterrein, na dat van Tholen het grootste in de ge meente. Een andere opsteker voor het dorp was het binnenhalen van het gemeen tehuis bij de gemeentelijke herinde ling van 1971. Daarmee was alweer een slag gewonnen van Tholen-stad, dat het gemeentehuis ook graag had ingelijfd. Het is met name het vertrek van dat gemeentehuis dat de inwoners nu zor gen baart. De gemeente laat een groot monumentaal pand in het midden van het dorp achter en neemt het Centrum voorWerk en Inkomen (CWI) met-zich mee. De directie van-het arbeidsbu reau stelde de gemeente voor de keu ze: óf het kreeg een plekje in het nieu we gemeentehuis, óf het zou van het eiland vertrekken. Hetzelfde gold voor het Markiezaat College (vroeger de lts). De school zag alleen nog maar toekomst in Tholen-stad. Sint-Maartensdijk vreest voor spook gebouwen. De gemeente Tholen be looft een impuls te geven aan Sint-Maartensdijk (en het naburige Scherpenisse), omdat er zoveel voor zieningen weggaan uit de kernen. Wethouder E. Goossen: „De op brengst van de verkoop van het oude gemeentehuis aan de Markt schatten we op 1,8 miljoen euro. Het is niet ge zegd dat dat geld naar de impuls voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse gaat, maar dat zou kunnen. Als je aan bewoners vraagt wat ze met dat geld zouden willen doen, krijg je antwoor den als: 'Verdeel dat bedrag maar on der de bevolking', anderen willen wel een overdekt zwembad. We willen een bureau inschakelen dat met de men sen gaat praten en met betaalbare pro jecten komt, die ook rendabel zijn. Dat kan van alles zijn, zoals woning bouw, recreatie, of de aanleg van een bos." Symboliek De Taskforce Smerdiek/ Scherpenisse is één van de partijen waarmee de ge meente wil praten. De werkgroep be staat uit inwoners van de twee dor pen, onder wie de directeur van wo ningbouwvereniging Castria Wonen en de voorzitter van de middenstands vereniging. Ook Tom van Gurp is lid. Hij werkte bij Polderman sinds de vestiging van het bedrijf in 1959 en werkte zich op tot algemeen directeur. Begin jaren tachtig ging Polderman op de fl.es, kort nadat het werd overgenomen door een Italiaanse firma. De gemeen te kocht het oude bedrijfspand op de hoek van de Nijverheidsstraat en de De Markt van Sint-Maartensdijk Sportlaan op. Twintig jaar later staat het er nog steeds, verlaten en bouwval lig. Voor veel dorpsbewoners is het een doorn in het oog, omdat ze er elke keer langrijden als ze het dorp in- en uitgaan. Van Gurp: „De symboliek van het gebouw is wrang. Je ziet daar de teloorgang, de leegloop van een kern." Ook hem baart het vertrek van het ge meentehuis de meeste zorgen. „Zoiets heeft natuurlijk een economisch ef fect. Mensen uit de hele gemeente ko men erop af en gaan dan ook nog even naar de bakker of de slager. De taskforce bekijkt de gemeentelijke plannen voor de impuls Sint-Maar tensdijk en Scherpemsse met enige argwaan. Deze week liet de groep we ten alleen mee te willen werken aan het onderzoek, als de gemeente harde garanties geeft over geld. Van Gurp: „De gemeente heeft de mond vol van de impuls, maar geld beschikbaar stel len doet ze niet. Dan kun je er vergif op innemen dat het ineens stil wordt als het gemeentehuis straks weg is. Dan zijn de ambtenaren hier verdwe nen en kijkt niemand meer naar ons om." Een aantal middenstanders staat al op het punt te verhuizen naar Tholen-stad. Meubelzaak Van Houte zit te krap in het huidige pand en ver huist over een tijdje naar het nieuwe industrieterrein Welgelegen II in Tho len. „We kunnen hier niet meer groeien en er is te weinig parkeerruim te", legt eigenaar Erik van Houte uit. „Veel van onze klanten komen uit Ber gen op Zoom en omstreken, dan is Tholen-stad een stuk dichterbij. Bo vendien kun je de laatste tijd moeilijk vanuit Bergen naar hier komen, met al die rotondes en die dubbele streep. Van Houte is niet de enige met ver huisplannen. Ook Elektro World Ver- jaal verhuist mogelijk naar Welgele gen II, om dezelfde redenen. Het is De vmbo-school Markiezaat College vertrekt in 2006. Halverwege volgend jaar wordt in Tholden-stad begonnen met de nieuwbouw van de school. De nieuwe vestiging komt naast het sportcentrum De Meulvliet aan de Zoek weg. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) krijgt een plaats in het nieuwe gemeentehuis in Tholen. Het gemeentehuis, nu nog gevestigd aan de Markt in Sint-Maartensdijk, verhuist in 2007 naar de Luchtenburg- seweg in Tholen. Een paar bedrijven, zoals meubelzaak Van Houte (zeker) en Elektro World Verjaal (waarschijnlijk) verruilen binnen afzienbare tijd Sint-Maartensdijk voor het industrieter rein Welgelegen II in Tholen-stad. Hdgebeurt in nagenoeg elk bedrijf. Ge dreven door erotiek1 u stverlief dhei d •"carrièreplanning beginnen twee collega's ^seksuele relatie. Hoe ga je de dag erna J- elkaar om en hoe reageren de collega's? fwloge Willeke Bezemer: „Seks is f^dal het begin van veel gehannes.Toch S:rg procent van alle relaties op -^een Fatal Attraction-verhaal, een borrel op het werk, je drinkt drie Wen wijn, je raakt aan de praat en daar- iHr|PWonden van die knappe collega. Je een glas wijn en duikt even later IoodHi k°Pleerh°k in. De spanning P oog op en ontlaadt zich in een tango bplatÜu Wat n°g vaker voor komt - je j77tna de borrel bij elkaar in bed. gingen gebeuren. Niet alleen tussen maaneerder nog bij mensen die ODlin'k Z^n'^an met gescheiden of Hottp!) ldige relatie uitgekeken", weet de mse psychologe/seksuologe Wille ke Bezemer. Ze geeft er adviezen en lezin gen over bij banken, de politie, in ziekenhui zen, fabrieken en universiteiten. „Laten we eerlijk zijn: het kan geweldig zijn. Mensen die op deze manier een liefde voor een nacht beleven of aan een langere romance beginnen fleuren vaak helemaal op. Je leven krijgt weer schwung, de belang stelling streelt je ego, je raakt verliefd en je zelfvertrouwen groeit." „Ze gaan zich beter verzorgen, gezonder le ven en soms beter presteren op het werk. Zie maar hoe die mannen in die commercial van Hertog-ijs zich uitsloven voor die aan trekkelijke nieuwe stagiaire." De werkvloer is een ideale relatiemarkt. Be zemer en collega-deskundigen zoals Ste- faan Lievens van de universiteit in Gent, gaan er van uit dat één op de drie mensen verliefd is (geweest) op een collega en dat ruim tien procent van het personeel een (ge heime) seksuele relatie met elkaar heeft. Mede daardoor is bijna veertig procent van alle langdurige relaties in Nederland op of via het werk begonnen. In de kantine, bij een congres, bij een vergaderlunch of met personeel van gelieerde bedrijven. Niet vreemd, want de meeste uren van het dage lijks bestaan beleef je met collega's en sinds meer vrouwen buitenshuis werken, is de kans op een werkromance alleen maar toe genomen. Niet alle werk-lust eindigt in een vaste rela tie. Zeventig procent mislukt. Hetzij met een de dag er na, hetzij na een aantal maan den. Vaak omdat één van beide getrouwd is, of omdat een romance tussen een chef en een ondergeschikte zelden standhoudt. Roddels „Liefde en vriendschap op het werk kun nen veel positieve energie geven", aldus Be zemer. Maar: „Met de komst van emoties op de werkvloer komen ook de risico's. Rod dels verzieken de sfeer; collega's weten niet hoe ze er mee om moeten gaan, zeker als het nieuwe paar zich als kleffe tortelduifjes gedraagt; anderen zijn jaloers omdat ze zelf ook een oogje hadden op hem of haar." „Als de een ook nog eens de chef van de an dere is, wordt het helemaal moeilijk. Een baas moet corrigeren, bonussen verdelen, functioneringsgesprekken houden. Dat kan niet als je met iemand naar bed bent ge weest. Zelfs al doe je het nog zo eerlijk en objectief, er zullen altijd collega's zijn die vinden dat het liefje wordt voorgetrokken." „Er ontstaat ook spanning op de werkvloer omdat collega's bang zijn dat alles wat ze zeggen 's avonds in bed wordt doorverteld aan de baas. Of collega's komen in loyali teitsconflict als ze voor de zoveelste keer te gen de echtgenote van hun collega moeten liegen dat Paul die avond moet ovenver ken, ofschoon ze weten dat Paul met Nellie van de postkamer in de koffer ligt. Trou wens voor Nellie is het ook verwarrend 's Avonds heeft ze Paul tussen de lakens, moet ze dan de volgende dag weer meneer Janssen zeggen?" Bij een verbroken seksuele relatie is bijna altijd iemand de pineut. Niet alleen emotio neel, maar ook qua werk. Er zijn maar wei nig mensen die na een relatie weer als nor male collega's door één deur kunnen. Het grote negeren begint. Of nog erger, het ge treiter en gepest. Vaak wordt de situatie on houdbaar. niet in de laatste plaats voor de directe collega's. Contract Bezemer en Lievens hebben er al eerder voor gepleit dat bij een hiërarchische kan- toorliefde de hoger geplaatste moet vertrek ken. In de praktijk is het echter vaak de on dergeschikte, meestal de vrouw, die eruit vliegt, omdat de ander een grotere economi sche waarde voor het bedrijf heeft. In Ame rika moeten werkgeliefden zelfs een con tract tekenen dat ze - als ze met ruzie uit el kaar gaan - geen schadeclaims zullen neer leggen bij de werkgever. Bezemer: „Ik ben niet. tegen kantoorliefdes, maar voor bazen zou het verboden moeten worden. Hogere rechten, hogere plichten. De paradox wil echter dat macht, geld en status bazen vaak extra aantrekkelijk maakt." Mocht het toch tot een relatie tus sen een (getrouwde) baas en zijn secretares se komen en ze gaan uiteindelijk zelfs (her)trouvven. dan kan Bezemer zich voor stellen dat één van beiden elders een baan zoekt. „Er zijn maar weinig mensen die het leuk vinden de hele dag met hun partner op één werkvloer op te trekken." „Het frappante is dat als de secretaresse met de baas trouwt en weg gaat, ze vol arg waan de nieuwe secretaresse zal volgen. Ze weet namelijk uit eigen ervaring hoe ont vankelijk haar man kan zijn voor de char mes van zijn secretaresse." Voormensen die tijdens een bedrijfsuitje of een zakenreis een slippertje maken liggen, de zaken volgens Bezemer heel anders. „Het is allemaal heel menselijk, geen we- reldzondc. Als beiden er plezier aan hebben gehad, prima. Ik zou zeggen: zo snel moge lijk mee stoppen en over tot de orde van de dag." Ron Buitenhuis Scholieren in buurtwinkel Nagelkerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27