bankzitters moeten oppassen Wennemars krijgt het steeds drukker Neem een voorbeeld aan Galasek Ajax underdog in duel met Feyenoord Oranje-hockeysters doorstaan test goed Ilijlevens stelt tcord even uit lek bij Oranje komt in gevaar voor voetballers die bij eigen club niet spelen De Nooijer staat langer buitenspel Zwaard van Damocles boven Haan Barreto drie duels aan de kant Toshack bondscoach Wales Beenhakker adviseur in Doetinchem Thuiszege ADO IDA - Jeroen Blijlevens Wrijn poging om het wereld- ecord van Fred Rom- g te verbeteren met een tstellen. De oud-profwiel- mer brak zondag tijdens een jtlbalwedstrijd zijn linkerdij- a. De revalidatie duurt ver- lelijk een halfjaar. is was van plan het re- Baan te vallen in het najaar *2005. In juli zou hij alvast testen op de zoutvlakte |Utah. Blijlevens, volgend 'alt-ploegleider bij Eu- gt nog in het zieken- i Breda. „Sinds vrijdag It het eindelijk wat beter met lik verwacht dit weekeinde [thuis te mogen", aldus de aller van Zundert. GPD Jthene duurste telen ooit !NE - De Olympische Spe- [van Athene hebben 8,95 mil- d euro gekost. Daarmee zijn beien in de Griekse hoofd- pde duurste in de historie, ^kostenplaatje zijn niet al- structurele projecten op- u zoals de aanleg van vliegveld, de ringweg en "■lijnen. De Griekse regering ut voor het leeuwendeel van lsfen (7,2 miljard euro) op. R"t veiligheid is naar 1,7 euro opgelopen. Vóór de lagen op 11 september 2001 JNew York en Washington £*en de Grieken daar 100 o voor uit. voor de spelen was Fpronkelijk geraamd op 4,6 euro. Dat was al ruim üuDbele van Sydney 2000 .Pomiljard euro). GPD «STERDAM - Ronald Koe- klonk gisteren stellig. „We t|en net zoals vorige week." jlzou inhouden dat Ajax mor- raet drie spitsen (Rosales, ustasiou en Boukhari) start de klassieker tegen Feye- ord- men de trainingen van giste- |Z0U het echter ook kunnen tdat de trainer wel degelijk jgs gaat spelen, met twee [sen en een nummer tien. De linkerkant wordt dan opengela ten voor Maxwell, die samen met De Jong deze flank zal be strijken. Het zou betekenen dat Ajax met een viermansmidden veld gaat spelen tegen Feye noord, met Rafael van der Vaart op 'tien' als meest aanvallende middenvelder en Rosales op rechts als enige flankaanvaller. Verder zal de opstelling niet dra matisch veranderen ten opzich te van het elftal dat vorige week tegen Willem II aarzelend op lichtte. Daarin ontbreekt wel weer John O'Brien, de ongeluk kige Amerikaan die nu al ander half jaar van de ene in de ande re blessure valt. Hij heeft een hamstringblessure. Doelman Bogdan Lobont is nog altijd ge blesseerd aan zijn knie. Voor de klassieker in de Arena kan Ajax opnieuw beschikken over Tomas Galasek. Waar schijnlijk begint de Tsjechische routinier in de basis. Ook heeft Koeman de spits van het tweede elftal, Ryan Babel, bij de selec tie gevoegd. Babel speelde al eer der voor Ajax 1. Hij debuteerde in februari van dit jaar tegen ADO Den Haag, maar raakte daarna min of meer in de verge telheid. Ruud Gullit moest gisteren la chen om de vraag of Feyenoord favoriet is tegen Ajax. „Volgens mij is dat wel eens anders ge weest." De Feyenoord-coach hield zich echter op de vlakte over de crisis in Amsterdam. „Daar houd ik me niet mee be zig, dat is hun pakkie-an." Volgens Gullit is Feyenoord in de Arena inderdaad favoriet. Maar hij beschouwt zijn ploeg altijd als de bovenliggende par tij. „Bij elke wedstrijd moet je het gevoel hebben dat je de bete re ploeg bent. Dat moet je ook uitstralen. Dat gaat steeds be ter, want we maken progressie." De herstelde Romeo Castelen keert naar alle waarschijnlijk heid terug in de basis. Dat zal ten koste gaan van Thomas Buf fel of Hossam Ghaly. Gullit be schikt over een'nagenoeg fitte se lectie. Alleen Glenn Loovens kampte gisteren met rugklach ten en is nog een vraagteken. Pascal Bosschaart en Chong- gug Song zijn geschorst. GPD Erben Wennemars over de ploegenachtervolging: „Het is pittig, maar als je de race ingaat met een instelling dat het zwaar kan worden, dan wordt het ook zwaar. Ik doe het graag, want ik wil de achtervolging ook op de Olympische Spelen rijden." foto Vincent jannink/ANP door Peter van der Hulst HAMAR - De agenda van Er- ben Wennemars raakt voller en voller. Naast de sprintafstan den en de 1500 meter, die de schaatser in het wereldbeker circuit afwerkt, is hij vandaag in Hamar ook de aangewezen kopman van de achtervolgings- ploeg. „Ach, iemand moet het toch doen", reageert hij laconiek. „Het is pittig, maar als je de ra ce ingaat met een instelling dat het zwaar kan worden, dan wordt het ook zwaar. Ik doe het graag, want ik wil de ach tervolging ook op de Olympi sche Spelen rijden." Behalve Erben Wennemars heeft topsportcoördinator Ab Krook in samenspraak met de coaches ook Beorn Nijenhuis en Remco Olde Heuvel aange wezen. Bij de vrouwen verschijnen twee ploegen aan de start. Renate Groenewold vormt als captain een koppel met Gretha Smit en Barbara de Loor, ter wijl Annamarie Thomas de lei dende rol kreeg toegewezen in een groep met Moniek Kleins man en Marja Vis. De meest ideale samenstelling is het nog niet. Zo heeft Krook er voor gekozen om Mark Tui- tert rust te gunnen en Carl Ver- heijen, met het oog op de vijf ki lometer die hij nog moet rijden, niet te zwaar te belasten. „We bevinden ons nog in de aanloop van het seizoen, dus gaan we rustig van start. Het jaar duurt nog lang", aldus Krook. De Nederlandse schaatsers werkten in juni in Heerenveen al enkele trainingssessies af. Ook de race in Hamar ziet Krook nog als een test. „Ik heb aan de coaches gevraagd om no tities te maken. Hoe beleven zij het langs de kant en wat zijn de sterkere en zwakkere pun ten van de ploeg? Die worden dan gebruikt om tot een opti male ploegsamenstelling te ko men." Zelfs de aan de Vrije Universiteit verbonden bewe gingswetenschapper Jos de Ko ning voegt zich in Hamar bij de Nederlandse equipe om analy ses te maken. Volle bak Voor Wennemars is dat alle maal niet nodig. „Geneuzel om niets", noemt hij de weten schappelijke benadering. „Af gelopen zomer zeiden we al dat we om de ronde moesten aflos sen. Toch wilden de onderzoe kers dat we het om de halve ronde deden. Uiteindelijk ble ken onze gevoelens toch de juis te te zijn. Je moet gewoon met drie man acht ronden volle bak rijden. Je moet het niet moeilij ker maken dan het is." De sprinter hoopt dat met het oog op de Spelen van Turijn volgend jaar snel met een vaste ploeg gewerkt gaat worden. Hij vindt het jammer dat de achtervolging met slechts drie in plaats van vier schaatsers wordt afgewerkt. De tijd van de laatst aankomende geldt. „Nu kan niemand zich opoffe ren. Voor mij was dat beter ge weest. Dan had ik er een paar ronden een snok aan gegeven en dan 'dag jongens' gezegd." Krook heeft een brief naar de technische commissie gestuurd met het verzoek om de achter volging met vier schaatsers af te werken, of in het geval van drie rijders, de tijd van de tweede aankomende te laten tellen. Op de Olympische Spelen mag een land bij de samenstelling van de ploeg uit vijf vooraf op gegeven rijders putten. Zo kun nen de toppers voor de finale worden gespaard. Desondanks lijkt het olympisch programma van Wennemars overvol te wor den. De achtervolging wordt in dezelfde week afgewerkt als de 500 en 1000 meter. Wenne mars, die zijn olympische droom in Nagano door een zwa re val op de 500 meter uiteen zag spatten en in Salt Lake Ci ty tiende werd op de 500 meter en vijfde op de 1000 meter, ziet het niet als een probleem. „Tij dens de vorige Spelen zat ik twee weken stil. Dan heb ik straks in Turijn wat te doen." GPD re vorm. De Ajacied ontbreekt maandag als de selectie zich ver zamelt in Noordwijk. „John heeft de laatste weken minder gespeeld", heeft de bondscoach gezien. „Enerzijds wil je toch met zo'n speler aan de slag blij ven, maar we hebben toch geko zen voor jongens die in vorm zijn. Dat is ook een signaal naar iedereen." Het wegvallen van Heiting'a be tekent goed nieuws voor Joris Mathijsen van AZ. De verdedi ger maakt voor het eerst in zijn loopbaan deel uit van de selec tie van het Nederlands elftal. Hij profileert zich wekelijks als een van de sterkste schakels in het succesverhaal van AZ. Bijna automatisch is ook Arjen Robben weer opgeroepen. De aanvaller van Chelsea was we ken geblesseerd, maar verovert Engeland sinds zijn rentree met zevenmijlslaarzen. Hij verlost Oranje van het nijpende pro bleem op de linksbuitenplaats. Verdediger Mario Melchiot (Bir mingham City) keert terug in de selectie, waarin tien spelers uit de Nederlandse competitie en negen uit het buitenland zijn op genomen. Van Basten heeft geen plek inge ruimd voor de verdedigers André Ooijer, Wilfred Bouma en Kevin Hofland. Barry van Ga len, wel in de voorselectie, heeft het laatste stapje evenmin kun nen maken. „Dat Van Galen bij de voorselectie zat, is een sig naal aan alle Nederlandse spe lers", zei Van Basten gisteren. „Het maakt niet uit hoe oud je bent. Als je goed bent, maak je een kans. De selectie: Edwin van der Sar (Fulham, 94), Maarten Stekelen burg (Ajax, 1); Khalid Boulahrouz (HSV, 3), Giovanni van Bronclc- horst (Barcelona, 44), Phillip Cocu (PSV, 86), Nigel de Jong (Ajax, 5), Joris Mathijsen (AZ, 0), Mario Mel chiot (Birmingham City, 11), Mark van Bommel (PSV, 30), Edgar Da vids (Inter Milaan, 73), Denny Landzaat (AZ, 9), Wesley Sneijder (Ajax, 16), Rafael, van der Vaart (Ajax, 26); Romeo Castelen (Feye noord, 4), Pierre van Hooijdonk (Fenerbahce, 45), Dirk Kuijt (Feye noord, 4), Roy Makaay (Bayem Munchen, 40), Ruud van Nistel- rooy (Manchester United, 39), Ar jen Robben (Chelsea, 10). AM Peter van Duyl PST - In de aanloop naar de ■land tegen Andorra, woens- in Barcelona, heeft bonds- b Marco van Basten een se- „ie waarschuwing in petto ral die Nederlandse interna as die bij hun club weinig lispelen toekomen. Als hun si- atie niet verbetert, komt hun fkjcin de selectie van Oranje bet geding, ongeacht naam of atus. i de elf voetballers die vorige ana tegen Finland aan de af- I stonden, zaten afgelopen l kiemde zes internationals bij P iclub aan de kant. Uiteraard Ajacieden De Jong, Sneijder Heitinga, maar ook aanvoer- "gar Davids bij Inter Mil- routinier Edwin van der :bij Fulham. Feyenoorder Ro- jCastelen speelde niet als ge- [vaneen lichte blessure, iralsnog geeft Van Basten die Klspelers het vooi'deel van twijfel. Als Oranje in maart ;acht op een WK-ticket ver gt, zal hij echter andere keu- maken. „Het hoeft niet eens erg te zijn als jongens in een «seizoen af en toe niet spe- lichtte hij gisteren toe. aar wie het ook zijn, ze moe de komende maanden wel ispelen toe komen. Je keuzes Ken wel te verklaren zijn ede andere kandidaten voor selectie." b Heitinga is het enige Mer van zijn eigen minde- zaterdag 13 november 2004 19 GOES - Dennis de Nooijer moet zijn rentree bij FC Dor drecht nog minimaal drie weken uitstellen. De spits uit Oost-Souburg raakte vijf weken geleden tijdens een trai ning geblesseerd aan de rechterenkel en het herstel ver loopt niet zoals verwacht. Bij een onderzoek in het zieken huis van Rotterdam bleek de breuk in de enkel nog niet hersteld. „Dat had ik ook eigenlijk niet verwacht, omdat ik de afge lopen weken nog steeds veel pijn had aan die enkel", zei De Nooijer gisteren. „Het is wel een tegenvaller, want ik ben er straks toch acht weken uitgeweest. Maar ik hoop voor de winterstop nog wel aan voetballen toe te komen." PEKING - Arie Haan coacht het Chinese elftal woensdag misschien wel voor de laatste keer. Het land voetbalt die dag tegen Hongkong een beslissende interland in de kwa lificatiereeks voor het wereldkampioenschap in 2006. „Als we ons niet kwalificeren voor het WK, wordt het con tract met mij automatisch beëindigd", aldus de oud-inter national, sinds januari 2003 bondscoach van China, giste ren in een Chinees dagblad. Een overwinning met heel grote cijfers is niet genoeg voor Haan, Alles hangt af van wat Koeweit op hetzelfde tijd stip doet tegen het zwakke Maleisië. De oliestaat heeft evenveel punten als China, maar een beter doelsaldo. De kans dat Koeweit met ruime cijfers wint, is reëel. „Ik durf er nu nog niet aan te denken." ANP NIJMEGEN - De tuchtcommissie van de KNVB heeft NEC-middenvelder Edgar Barreto voor vier duels ge schorst, waarvan een voorwaardelijk. Eerder had de aan klager van de voetbalbond een zelfde strafmaat voorge steld. NEC ging daar toen niet mee akkoord. Barreto wordt bestraft vanwege een trappende beweging richting Ajacied Pienaar. De Paraguayaan is met onmid dellijke ingang geschorst en mist derhalve het thuisduel van vanavond al tegen FC Twente. GPD LONDEN - De voetbalbond van Wales heeft gisteren John Toshack aangesteld als bondscoach. Toshack (55) ver vangt Mark Hughes, die in september vertrok naar Black burn Rovers in de Engelse Premier League. Het is voor Toshack de tweede keer als bondscoach van Wales. Bij zijn eerste termijn, in 1994, bleef hij iets langer dan een maand aan. In die periode werkte Wales één interland af en die ging met 3-1 verloren tegen Noorwegen. ANP/RTR DOETINCHEM - Eredivisieclub De Graafschap heeft per direct Leo Beenhakker aangesteld als technisch adviseur. Hij gaat de Raad van Commissarissen van advies dienen. De 62-jarige Beenhakker, eerder werkzaam bij onder meer Ajax, Feyenoord, Real Madrid en het Nederlands elf tal, zat zonder club, nadat bij in juni bij het Mexicaanse America op straat was gezet. De Graafschap kan een nieu we impuls goed gebruiken. De club staat achttiende en laatste in de Holland Casino Eredivisie. ANP van onze sportredactie ROSARIO - Hockeyen voor 8000 luidruchtige Argentijnen, het was donderdagavond in Rosario een mooie test voor de jonge Nederlandse vrouwen- ploeg. Op Argentijnse bodem hield Oranje in de vierde wed strijd van de Champions Trophy het gastland in bedwang, 0-0. Na drie zeges was het voor Ne derland het eerste puntenver lies, maar de kans op een finale plaats is nog steeds groot. Aangezien Duitsland onver wacht punten liet liggen in het duel met Nieuw-Zeeland (2-2), leidt Oranje op basis van het doelsaldo. Duitsland en Neder land hebben tien punten, drie meer dan Argentinië. Een gelijk spel zou vandaag in de onderlin ge wedstrijd voor beide landen volstaan om door te dringen tot de finale van zondag. Maar een afspraak maken met de Duit sers, dat ziet bondscoach Mare Lammers niet zitten. „Ik ver trouw ze namelijk niet. En bovendien werkt dat niet in hockey. Daarbij willen we ge woon heel graag goed spelen te gen Duitsland." Juist tegen Duitsland, dat in Athene het Nederlands elftal een historische kater bezorgde door in de finale van de Olym pische Spelen van Oranje te win nen. Die nederlaag zit de hockeysters zeer hoog, hoewel er van dat toernooi nog maar ze ven speelsters zijn overgebleven in de selectie. De basis van Duitsland is nagenoeg onveran derd in vergelijking met Athene. Toch schat Lammers zijn jonge, onervai'en ploeg hoger in. „We zijn veel beter dan Duitsland. Deze ploeg is de afgelopen week zo gegroeid, ze zijn al zo ver, dat had ik niet verwacht. Het is een volwassen groep. Maar goed, de beste wint niet altijd, dat heb ben we in Athene gemerkt." Lammers was na afloop van de wedstrijd tegen Argentinië vol lof over zijn speelsters. „Ze heb ben het hier geweldig gedaan, ze hebben de supporters de mond gesnoerd. En het was echt een gekkenhuis, met veel vuurwerk en ander lawaai. Dit heb ik niet vaak meegemaakt. Ik zei van te voren: dit zijn de mooiste wed strijden van je leven, geniet er van. Het was een heel zware wed strijd, met een terechte uitslag In de eerste helft waren wij be ter, in de tweede helft zij." ANP DEN HAAG - ADO Den Haag heeft gisteravond de eerste thuis zege behaald. De ploeg won met 5-1 van RBC Roosendaal. Bij rust stond het al 3-1. ANP (Advertentie) ekOs rschl f™ u het zich voorstellen? Tomas ton i",Sek Wordt gewisseld, sjokt in,,ge J 1 rilling de zijlijn, gunt enaiiger geen blik waardig en atmZ'!u tra'ncr vervolgens met wil- Waren duidelijk dat hij een gro- ™nd« begaat. Het is moeilijk voor iUnlen en zo'n scene zal waarschijn- nooit plaatsvinden. Sn!»0101' ?m^at Tomas Galasek snaUpman 'S' ^ie resPect heeft voor tjjj oeman. of dat in ieder geval tl!ktraalt'Üe Tsjechische bewa- M AhLef.Amsterdamse evenwicht hij belangrijk is voor een Se' aarSedraagt zich te allen tijde c te prof. Misschien komt dat ook wel doordat Galasek beseft dat hij rijkelijk beloond wordt voor het werk dat van hem verwacht wordt. Dat geldt echter niet voor iedere voet baller. Wellicht heeft Galasek zich ook wel doodgeërgerd aan het gedrag van ploeggenoten als Wesley Sonck of We sley Sneijder, maar ook daar zul je de Tsjech niet over horen. Al is het gedrag nog zo stuitend. Sonck die zich open lijk misdraagt na een wissel; Sneijder die met zijn vedetteneigingen het bloed vanonder de nagels van zijn ploeggeno ten haalt; het begint langzaamaan een trend te worden. Veel (prof)voetballers hebben namelijk een zelfbeeld dat totaal niet overeen komt met de werkelijkheid. Van het woord zelfkritiek hebben ze vaak nog nooit gehoord. Want ook al spelen ze een draak van een wedstrijd, ze ontste ken in woede op het moment dat ze ge wisseld worden. In Amsterdam is het al een paar keer gebeurd, maar Ajax is uiteraard niet de enige club waar dergelijke voorvallen de stilte verstoren. Ook in Nijmegen weten ze inmiddels hoe het is om een zogenaamde 'vedette' te wisselen. Jarda Simr is de naam. Landgenoot van Galasek, alleen niet gezegend met eenzelfde fatsoen. Na zijn wissel in het bekerduel met FC Twente weigerde Simr om trainer Johan Neeskens een hand te geven. De middenvelder speelde dit seizoen twee competitiewedstrijden voor NEC en zou afgelopen woensdag ook weer op de bank beginnen. Andrzej Niedzie- lan liet vlak voor het duel weten weder om geblesseerd te zijn en daardoor mocht Simr toch starten. Als het dan niet loopt, kun je min of meer verwach ten dat jij ook als eerste gewisseld zult worden. Openlijke excuses en een boe te voor Simr waren het logische gevolg. Een ander voorbeeld is voetbalmiljo nair Stefano Fiore. De Italiaan verruil de afgelopen zomer het in financiële problemen verkerende Lazio Roma voor Valencia. Bij de Spaanse topclub kon hij echter niet op een basisplaats rekenen en vorige week maakte hij zijn onvrede daarover even duidelijk. Zijn trainer, Claudio Ranieri, wilde hem laten invallen, maar Fiore weiger de uit het trainingspak te komen. Aan excuses had de middenvelder echter niets en de werkweigering werd ook niet afgedaan met een boete. Ranieri gooide hem uit de selectie en zijn einde bij Valencia is heel dichtbij. Fiore heeft nu tijd zat om zijn zonden te overden ken. Misschien kan iemand hem eens voor zichtig vertellen wie Tomas Galasek is. Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19